'Het gaat over de strijd tussen mensen' Cultuur Kunst Judit: emotioneel onderzoek in dansvorm Schone Schijn Evenwichtig spel Toneelgroep Imperium Monumenten van de toekomst? Regels voor restauratie kunstwerken Kruyskamp-prijs voor het eerst uitgereikt ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 Expositieruimte voor kunstenaars hillegomDe Stichting Kulturele Raad Hillegom heeft de boven- galerij van haar gebouw aan de Prinses Irenelaan 16 beschikbaar gesteld als expositieruimte voor Hillegomse kunstenaars. Het idee om de galerij in de periode tussen de grote exposities in te richten met werk van beginnende kunstenaars is gebaseerd op de gedachte dat het gebouw zo veel mogelijk ten gunste van de inwoners van Hillegom moet worden gebruikt. Tot en met 1 no vember wordt er werk van Ans Voskuil en Hon Luchies tentoon gesteld. Beiden maken figuratieve werken, maar de kunstenaars gaan heel verschillend met kleur om. Kunstenaars die ook van de mogelijkheid gebruik willen maken om te exposeren kunnen opnemen met het kantoor van de Stichting: tel. 02520- David Rodriguez in café de Zoop leiden De zanger en tekstschrijver David Rodriguez treedt don derdag 20 oktober op in café de Zoop. Pieterskerkchoorsteeg 12 in Leiden. David Rodriguez komt uit Texas en wordt daar gezien als één van de beste tekstschrijvers. Momenteel is de folk- en country zanger op tournee door Europa en geeft onder andere concerten in Engeland, Zwitserland en Nederland. Het optreden in de Zoop begint om 21.30 uur. Cursussen popmuziek in het Kasteel alphen aan den run Jongerencentrum 'Het Kasteel' in Alphen aan den Rijn houdt in de komende weken een aantal cursussen die te maken hebben met popmuziek. Op 1 november begint de cursus popfotografie waarin de deelnemers vooral goed leren kijken. Voor muzikanten wordt een cursus componeren gehou den. Deze lessen bestaan uit een theoriegedeelte maar er zal ook gerepeteerd worden. Tenslotte is er de cursus belichten, hierin komen bijvoorbeeld de positie van de lampen en kleuren aan de orde. Inschrijven voor de cursussen kan op 'Het Kasteel', ook te lefonische 1720-32424. Leids Architekten Kaffee weer open leiden Het Leids Architekten Kaffee begint het niei met een bijeenkomst over interieur. Deze thema-avond is in de benedenzaal van de Burchtsociëteit op maandagavond 24 okto ber om 20.00 uur. Een viertal Leidse interieurarchitecten geeft een korte inleiding over hun werk. De stichting Zóne, een collec tief van kunstenaars, legt vervolgens haar ideeën uitleggen. Be zoekers mogen eigen meubelen meenemen en deze opstellen in de zaal. De Burchtsociëteit is aan de Burgsteeg 1 in Leiden. Kunstenaars maken moderne versie Lucas van Leydens Laatste Oordeel: Frank Borst is beeldhouwer in Leiden. Hij maakt gigan tisch grote houten beelden van bij voorbeeld een hond die zo uit een Walt Disney-studio lijkt te komen. Of snijdt een madonna met kind uit de gekleurde platen van een flippermachine. Leidenaar Ben Overdevest is schilder en graficus. Hij werkt met vormen zoals een schelp of een mannenprofiel afgezet tegen een constrasterende of juist harmonieuze achtergrond. Kunstenares Molly Ackerman komt uit Woodstock, New York. Laag over laag schildert ze abstracte werken in kleuren die nauwelijks merkbaar in elkaar vervloeien. Borst, Overdevest en Ackerman ma ken samen een moderne versie van het Laatste Oordeel van de zestiende eeuwse schilder Lucas van Leyden. leiden •let7y stam uit voor dit project. „Het oor spronkelijke idee voor dit werk is van Frank", schetst Overde vest de achtergrond. „Het Laatste Oordeel heeft het over grondprincipes. Het gaat over goed en kwaad. De strijd daar tussen. De strijd tussen mensen onderling. Dat is nog steeds aan de orde. Dat is eigenlijk de aan leiding geweest. Het leek Frank spannend om het met meer mensen uit verschillende disci plines te proberen. Hij vroeg Molly en mij kent hij van Lei den. Zo is het begonnen." Voor Overdevest was de sa menwerking wennen. „Kunste naars zijn van die eigenwijze in dividuen. En we werken ook heel anders. Molly begint vanuit het niets terwijl ik altijd vanuit een idee werk. Zij werkt abstract en ik werk met figuren, vor men." Die tegenstellingen zijn voor Ackerman een vereiste. „Risico nemen is het meest be langrijke bij het maken van kunst. Als je met mensen werkt die min of meer hetzelfde als jij Ackerman hangt uitgeput op een bank in het atelier van de afwezige Borst. Met Overdevest is ze een maand lang bezig ge weest met het schilderen van het drieluik. De verf op de ach terkant van het linkerzijpaneel is nog nat. „Soms werkte ik van vier uur 's morgens tot vier uur 's avonds. Hoe later het werd, hoe harder ik de muziek zette. De buren bonsden wel op de muren maar ik kon het niet hel pen. Als ik schilder ben ik bijna in een trance. De verf houdt me gevangen, de kwasten roepen me steeds. Daarom ben ik nu ook zo moe. In het vuur van de arbeid vergeet je jezelf hele maal. Dan drink ik uit de beker waar ik mijn kwasten in uit spoel in plaats van het theekop je." Borst leerde Ackerman ken nen tijdens een bezoek aan New York. Omdat ze al vaker met andere kunstenaars heeft samengewerkt, nodigde hij haar Sprookjes zijn vaak griezelig, maar dat van Blauwbaard spant wel de kroon. Het gaat over een hertog die zijn vrouwen een gruwelijke dood laat sterven in zijn burcht. Dit gegeven heeft choreograaf Piet Rogie uitge werkt in drie dansstukken, waarvan 'Judit' het sluitstuk is. Hij blijft niet stilstaan bij de wrede gebeurtenissen, maar zoekt naar innerlijke verwer king. Hij danst zelf de rol van Blauwbaard, die Judit inlijft bij het lot dat drie eerdere hebben ondergaan. Het is het moment waarop de hertog defi nitief geconfronteerd wordt met zijn" slachtoffers en met het raadsel van zijn eigen drijfveren én die van de vrouwen. Hoe was precies de liefde tussen hen en i liep deze zo gruwelijk af? Blauwbaard en zijn vier vrou wen bevinden zich in een grote ruimte voor een prachtig be lichte kromme achterwand met vensters van doorzichtig golf plaat (ontwerp van' Rogie zelf) en doorleven opnieuw de emo ties die hen verbonden én ge scheiden hebben. Blauwbaard probeert zich bij de dans van de vrouwen te voegen, maar stuit op hun ongenaakbaarheid en afkeer. Ze zijn gevangen in een gezamenlijk lot en ieder pro beert zich als individu daaruit los te maken. Ze stralen leed uit, maar ook heimwee naar de lief de die er eens was. De vrouwen worden toch nog tot Blauw baard aangetrokken en dit leidt tot enkele fraaie duetten, wor stelend en hartstochtelijk. De stijl van Rogie vormt een prachtige eenheid met het the ma. Zijn bewegingen zijn on derzoekend en introvert, zoals de personages hun drijfveren onderzoeken. De voorstelling heeft een enorme veelzijdigheid aan bewegingen, die een felle innerlijke spanning uitdrukken en nooit voorspelbaar zijn. Hoe wel de verstilde gebaren afge wisseld worden door heftige passages, is de stijl niet specta- ken van de kwast mengen zich t die i Ben. Het lelt De makers Ben Overdevest (I), Frank Borst en Molly Ackerman (foto boven) en hun versie van Het Laatste Oordeel (foto onder). foto s holvast/mark lamers doen, is het minder gewaagd, weer een geheel van mezelf ma- En goede kunst is niet voorzich- ken. Het is heel erg pijnlijk, tig. Schilderen is voor mij me- Maar je moet jezelf laten gaan. zelf in stukken scheuren en dan Het is een leerproces. Mijn stro men tot één ding." Korrel Voor hun project kregen de drie alle hulp van de conservatoren van de lakenhal waar Van Ley dens altaarstuk hangt. Een foto van Het Laatste Oordeel werd op ware grootte gekopieerd en op de panelen bevestigd. Door de verf schemert op sommige plaatsen de grove korrel van de afbeelding heen. „Net zoals bij Van Leyden", vertelt Overde vest. „Bij hem kun je door de verf heen ook nog de tekenin gen van zijn figuren zien." De mensen op het schilderij zijn bewust niet in kleur geverfd. „Zwart wit, goed-fout, dat lijkt ons duidelijk genoeg," aldus de Leidenaar. Overdevest benadrukt dat hun project een moderne versie van het werk van de oude meester is. „We wilden het niet beter doen Van Leyden zelf. We zijn van een andere tijd. De voorstelling had toen ook een andere betekenis. Je moest braaf zijn want anders ging je naar de hel. We hebben niets met dat verhaal. En het lijkt wel of de mensen in het algemeen niets meer hebben met goed en kwaad. Kijk maar om je heen, naar wat je ziet in series, films. Ja, misschien dat de televisie dominees nog iets met dat ver haal hebben?' De twintigste-eeuwse invul ling is van de hand van Borst. Hij sneed kleurige engelen uit platen van flipperkasten om kranst door een randje bont. Sommige van deze hemelse fi guren zijn uitgedost met kerst boomverlichting. De Jezus-fi- guur is in reliëf aangebracht. Zijn lichaam wordt bedekt met een mozaïek van stukken Delfts blauw porselein. „Frank heeft dozen vol gekregen van de Pqr- celeyne lies in Delft", vertelt Overdevest. „Datzelfde aarde werk komt ook op de schilderij lijst afgewisseld met stukkei\ bont. Frank zal daar nog wel een tijdje zoet mee zijn." De voorstelling was afgelopen weekeinde al even te zien tij dens de open dagen in het ate lier van Borst. Wat er daarna met het kunstwerk gaat gebeu ren, weten de makers nog niet. Doris Wintgens, conservator van de Lakenhal heeft haar hé- langstelling al getoond. „Het zou natuurlijk prachtig zijn als het meuseum net kan aanko pen", zegt Overdevest. „Maar ja, ze hebben geen geld." Borst gaat het liefst de boer op met het stuk naar steden als Amster dam, Parijs en New York. Acker man is het met Overdevest eens dat de lakenhal de aangewezen plaats is voor het kunstwerk. „Het museum zou een reizende tentoonstelling moeten maken. Het moet zijn Lunst exporteren. Ik heb hier zo veel prachtige dingen gezien waar ze in Ameri ka en ik denk ook elders op de wereld geen weet van hebben. De afgelopen tijd heb ik me voor de grap al voorgesteld als Molly van Leyden. Hier is dal een bekende naam maar thuis laat dat geen enkel belletje rin kelen." culair of opzienbarend. De toe schouwer moet aandachtig kij ken en onderzoeken wat de be wegingen uitdrukken, hoe ze el kaar opvolgen en hoe de perso nages de gebeurtenissen nog eens door zich heen laten gaan. De uitkomst van dit emotionele onderzoek in dansvorm is niet gemakkelijk te doorgronden. Hoewel er naast de weerbarsti ge muziek teksten te horen zijn, blijft die uitkomst moeilijk in taal te vatten. Er wordt alleen geconstateerd: 'Was dit het dan? Houdt het nu op? Zie je die deur? Ik ga.' De personages wa ren gevangen in hun gruwelijk lot, vol drukkende vragen, maar aan het slot zijn ze eruit. Het zijn de bewegingen die tot deze aanvaarding geleid hebben. Prof.dr. H. Henkes (77) heeft gisteren zijn collectie gebruiks- glas officieel overgedragen aan Museum Boymans-Van Beu- ningen in Rotterdam. De ver zameling bestaat uit zo'n 250 voorwerpen, gevonden in Ne derland en België. Het oudste stLik is afkomstig uit Duitsland en dateert uit de 16e eeuw. Henkes, voormalig hoogle raar oogheelkunde en oud-di recteur van het oogziekenhuis in Rotterdam, bracht de collec tie de afgelopen dertig jaar bij een. De waarde van de verza meling wordt geschat op een half miljoen gulden. Twee jaar geleden kreeg Henkes een Zil- Boymans-Van Beuningen krijgt grote collectie gebruiksglas Studiecollectie Boy veren Anjer voor zijn verdien sten op het gebied van de be studering en conservering van De collectie maakt deel uit van de tentoonstelling „Glas zonder glans - Gebruiksglas uit de bodem van Nederland en Vlaanderen 1300-1800", die tot en met 8 januari in het muse um is te zien. Er zijn zo'n zes honderd voorwerpen, afkom stig uit de Hennes-collectie, maar ook uit de verzameling Van Beuningen-De Vriese. Ver der zijn er bruiklenen van par ticulieren en archeologische instellingen. De tentoonstel ling wil een zo compleet mo gelijk beeld geven van het ge bruiksglas uit de pre-industrië- le periode. Aardig is ook dat de presentatie een aantal topstuk ken uit de schilderijencollectie bevat, waarop het gebruiksglas staat afgebeeld. Na Rotterdam maakt het glas een toernee naar hel Mu seum Het Vleeshuis in Antwer pen en het Kuituren Museum in het Zweedse Lund. Over on geveer een jaar is een groot deel van de Henkes-collectie permanent te zien in de Open- Musea besteden meestal al leen aandacht aan glazen lop en sierstukken. „Gebruiksglas is een gebied waar tot nog toe geen hond wat mee deed", zegt Henkes. „Niemand vond hei de moeite van het bewaren waard." Dat maakt de ooit zo massaal geproduceerde voor werpen zeldzaam. Vooral gave stukken komen weinig voor. Sinds zijn pensionering is I lenkes in Boymans actief als honorair conservator. Dok werkte hij de afgelopen jaren aan het boek Glas zonder glans - Vijf eeuwen gebruiks glas uit de bodem van de I.age landen 1300 1800', dat sinds gisteren te koop is. theater recensie wunand zeilstra 'Stallerhof' van F X. Kroetz door Toneel groep Imperium Gezien 14/10 Imperi umtheater Leiden Aldaar nog te zien t/m 29/10 op donderdag, vrijdag en zaterdag De vier personages in 'Staller hof van F.X. Kroetz zijn geen praters. Dat bepaalt nu juist hun zwakke positie in de maat schappij. Voor het uiten van hun denkwereld en hun gevoe lens kunnen zij niet de juiste woorden vinden. En daar liggen oorzaak en gevolg van hun kansloze maatschappelijke po sitie. Dit standpunt heeft de Duitse schrijver Franz Xaver Kroetz begin jaren zeventig in enkele toneelstukken uitge werkt. Er is betrekkelijk weinig tekst, de verhaallijn is uiterst eenvou dig. En het risico om in karika turen te vervallen, is daarente gen erg groot. De onbeholpen heid van de spaarzame conver satie vereist een omzichtige aanpak. De geloofwaardigheid van de voorstelling staat of valt er mee. De acteurs van Imperi um weten meestentijds een goed evenwicht te bereiken. Het decor is hierbij behulpzaam. Het oogt realistisch, maar de enscenering neemt daarvan toch voldoende afstand. Een zwakbegaafde boeren dochter is zwanger geworden van de knecht. Wat moeten haar streng katholieke ouders hiermee aan? De vier rollen zijn doelmatig ingevuld. Leo van Za- nen speelt de stugge boer, Ada van Duvn zijn evenmin toe schietelijke vrouw. Johan Mul der is de knecht en Jolien de Bruvn speelt op ingetogen wijze dochter Beppie. Zonder het tempo van de één uur durende voorstelling aan te tasten, zouden de spelers de ti ming af en toe moeten aan- scheipen. Juist omdat Kroetz betrekkelijk weinig concreet materiaal aanreikt, dienen de vele zwijgzame momenten nog benauwender over te komen. Nu dreigt de dramatische span ningsboog soms even weg te zakken. Dat zal in de loop van de speelperiode nog wel veran deren. Mooi of lelijk. We hebben die kwalificaties altijd voorop de tong liggen. Over smaak valt niet te twisten, roepen we er vaak achteraan. Daar begint het gedonder al, want over smaak valt nu juist wel te twisten. Ik zie soms gebouwen waarvan ik denk: daar gaat nog geen str ontvlieg naar binnen, terwijl an deren er juist graag wonen of werken. Neem nu het gebouw van het Hoogheemraadschap Rijnland, aan de Breestraat. U weet wel, het gebouw met dat golvende dak waarbij ik mij altijd een beetje in Leiden aan zee waan. Ik ken mensen die het afschu welijk vinden, maar ikzelf heb er wel iets mee. Niet dat ik wil beweren dat het het achtste we reldwonder is hoor, da's over dreven. Maar ik vind het wel een eigenzinnig gebouw, en dat is al heel wat in deze tijd van dertien in een dozijn. Dat golvende dak vind ik mis schien wel het aardigst. En zo toepasselijk voor een instelling die wil duidelijk maken dat het water niet de dienst uitmaakt. Anderen mogen het oubollig vinden, mij kan die simpele symboliek wel bekoren. De strenge Breestraat krijgt er wel iets zwierigs van. Net als van die roodbruine, houten betimme ring. Het geeft het gebouw een beetje een boerse charme die ik wel bij het Hoogheemraad schap vind passen. Zoals bekend hebben twee van onze gemeentebestuurders het plan opgevat het pand van Rijn land aan te kopen met de be doeling op deze locatie een par keergarage te laten verrijzen. Weldra zal dus de vraag aan de orde komen of het gebouw moet worden gesloopt. Nu zult u denken: misschien komt er een nog veel mooier gebouw voor in de plaats. Ik weet het niet. In mijn ogen is de politiek nogal gauw opgetogen wanneer een ontwikkelaar bereid is een kantoor of een opberghok voor auto's te bouwen. Kijk naar de parkeerklont aan het Levendaal. Dat vinden ze ook prachtig. Vol gens mij is het de grootste aan slag ooit gepleegd op het stads- schoon. Met al die gaten en schuingelegde betonnen platen maakt het voortdurend de in druk in staat van opbouw of af braak te verkeren. Geen wonder dat mensen er alleen in geval i uiterste nood hun auto wil len stallen. Er zijn ongetwijfeld architecten die beweren een mooie par keergarage te kunnen bouwen, ar dat vertrouw ik niet hele maal. Voor een architect bete kent de sloperskogel immers dat er wat te verdienen valt. Gerrit Komrij heeft in Vrij Ne derland al eens de vloer aange- gd met het architectendom dat alleen aan de eigen geldbui del denkt: „Wantrouw de archi- en. Leg een dubbeltje op straat wanneer een architect uw pad kruist: hij zal zich bukken. Schop hem vervolgens om en loop fluitend verder." De architect van het Rijnland- pand aan de Breestraat, Dr- exhage, hij is niet meer onder ons. noemde zijn gebouw ooit „een monument van de toe komst." Dan zullen de gemeen tebestuurders er wel verant woord mee omspringen, zult u zeggen. Ook daar zou ik niet op vertrouwen. Ik herinner mij nog -het filiaal van Van Nelle aan de Aalmarkt, een schepping van het architectenbureau Brink man en Van der Vlugt die een jaar eerder de wereld verraste met een nieuw fabriekscomplex van Van Nelle in Rotterdam, dat mondiaal wordt geroemd als het toonvoorbeeld van het nieu we bouwen. Toen V&D het Leidse gebouwtje in 1976 kocht en bekend maakte het te willen slopen werd er door het ge meentebestuur ook nauwelijks gereageerd. Zo kon het gebeu ren dat een van de weinige Leidse gebouwen die een plaats had in de internationale archi tectuurgeschiedenis verloren ging- Gek eigenlijk dat nog niemand op het idee is gekomen het Van Nelle-pand, in het kader van het Sleuteihofproject, te herbou wen. Het zou een prima onder komen zijn voor het LVC. Maar de sloop van het gebouw zou in de eerstè plaats een waarschu wing moeten inhouden, een waarschuwing voorzichtig te zijn met wat er over is, zoals na het bezoek aan een tandarts die net een kies getrokken heeft. Ik weet wel, we kunnen niet alles bewaren. Maar geen hond zou toch in z'n hoofd halen om een Rembrandt te verscheuren als er een Mondriaan voor in de plaats zou komen? amsterdam anp Musea moeten voortaan grote en ingrijpende restauraties aan kunstwerken in een vroeg stadi um melden aan het college van b en w van Amsterdam. Het gaat om kunstwerken uit ge meentelijk bezit met een waar de van meer dan twee miljoen gulden, restauraties die meer dan 2,5 ton kosten en restaura ties aan kunstwerkefi van bij zonder artistiek, cultuurhisto risch of stedelijk belang. De regels zijn in feite niet nieuw. Bij restauraties aan kost bare kunstwerken werd tot dus ver bij de gemeente om een aanvullend krediet gevraagd. Op die manier werd het college ook over de restauratie geïnfor meerd. Een specifieke regeling ontbrak echter. De afspraken zijn het gevolg van de restauratie van het schil derij Who's afraid of red, yellow and blue III van Bamett New man, door de Amerikaanse res taurator Daniel Goldreyer. Het gerestaureerde schilderij uit de collectie van het Stedelijk Mu seum, keerde in 1991 terug naar Amsterdam. Direct daarna ont stond commotie over de restau ratie. De Amerikaan zou het schilderij hebben overschilderd. Het doek werd in 1986 bescha- digd. leiden Prof. dr. Frida Balk, voorzitter van de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde, reikte gister middag in de Leidse Templum Salomonis de eerste Kruyskamp-prijs uit aan de Vlaamse priester en lexicoloog dr. F.M.W. Claes. Claes kreeg de prijs, waarmee een bedrag van 5.000 gulden is gemoeid en waaraan een oorkonde is verbonden, voor zijn bewerking van 'Verschueren groot geïllustreerd Woordenboek', dat in 1991 verscheen. Dit 'typisch Belgische' woordenboek maakte hij, aldus het jury rapport 'tot een bijna ideale inventaris en beschrij ving van het Nederlands'. Claes is, aldus de jury. een lexicoloog van de ou de stempel - in de goede betekenis die dit woord in zich draagt: „Hij werkt hoofdzakelijk alleen, is be giftigd met een grote werkkracht en bezit een groot gevoel voor en een grote kennis van de Nederland se taal." Het is de bedoeling dat de Kruyskamp-prijs. ver noemd naar wijlen dr. Kruyskamp, hoofdredacteur van Het Woordenboek der Nederlandsche Taal, el ke drie jaar wordt uitgereikt aan iemand die zich op het gebied van woorden- en/of synoniemenboeken verdienstelijk heeft gemaakt, foto hfnk bouwman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19