Leiden: gat van 5,5 miljoen Referendum komt steeds dichterbij Sleutel Award 'meestersin ondernemen Lasten verder omhoog 8efa Leiden Kostbare gitaar gestolen Etmaal lopen voor geld Autoluwe binnenstad vertraagd Asielzoekers in lege schoollokalen Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR 33,80 BEL 071-128030 ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 De reclamebelasting is de enige heffing die volgend jaar zakt. De daling met tien procent kan omdat deze nieuwste loot aan de Leidse belastingboom meer heeft opgebracht dan nodig. Alle andere Leidse lasten nemen toe. De onroerend-goedbelasting, lozingsrechten, precariobelasting, leges en markt en staangel den gaan met 1.25 procent omhoog. Dat is het inflatiepercenta- gingsrechten. De afvalstoffenheffing neemt met 11,25 procent toe. Hoeveel de haven- en liggelden stijgen, is nog niet bekend. Vast staat wel dat ze omhoog gaan. De grootste stijger in 1995 is de toeristenbelasting: 18 procent. Het is het college burgemeester en wethouders niet gelukt om de stijging van de reinigingsrechten en de afvalstoffenheffing te beperken tot het inflatiepercentage. De toegenomen hoeveel heid huishoudelijk afval, opgelopen verwerkingsprijzen en de invoering van een rijksheffing, spelen het college parten. Het college meldt in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebe groting 1995 dat het een plan in de maak heeft tot tariefdifferen tiatie opdat het principe dat de vervuiler betaalt, tot uitdrukking komt in de lasten. Daarbij gaat het er vooral om verschillen aan te brengen tussen de heffingen voor huishoudens van meer per sonen en eenpersoonshuishoudens. De verhoging van de toeristenbelasting was al eerder bekend. In 1993, een jaar na de invoering, viel het besluit dat de op brengst van de toeristenbelasting dit jaar met een ton moest toe nemen en in 1995 en 1996 met 50.000 gulden. De stijging met 18 procent komt neer op vier dubbeltjes per persoon per nacht. Het tarief wordt hiermee op tweeeneenhalve gulden te liggen. Pomphouders horen boete eisen HANS KOENEKOOP.O persbureau cerberus 'legen de benzinestations Van Delft aan de Lammenschans- weg in Leiden en Borst aan de Parklaan in Sassenheim zijn gis teren voor het Haagse gerechts hof boetes geëist van respectie velijk 1000 gulden en 10.000 gulden waarvan 9000 gulden voorwaardelijk. De pomphouders kregen die boetes eerder opgelegd door de economische politierechter voor het overschrijden van het besluit winkelsluitingstijd. Zij gingen echter, net als tientallen collega's uit den lande, in be roep. Gisteren stonden er veer tien bij het hof terecht. Hun ad vocaat voerde aan dat het be sluit 'onverbindend moet wor den verklaard omdat het in strijd is met het redelijkheids- en billijkheidsbeginsel'. Hij vroeg om vrijspraak of onstlag van rechtsvervolging. Het hof doet 28 oktober uit spraak. De aanklager eiste in nagenoeg alle gevallen bevesti ging van het vonnis van de eco nomische politierechter. Leidenaar Cliff Daniels is ten einde raad. Gistermiddag werd zijn 12 jaar oude gitaar gestolen uit de schuur onder zijn woning aan het Anna van Burenhof. De gitaar had hij daar even neerge zet in afwachting van het ver trek naar het gebouw van de Leidse Vereniging van Popmu zikanten waar Cliff elke vrijdag oefent. De inbreker kwam bin nen door een raampje. De gitaar heeft voor de eige naar een bijzondere waarde. Niet alleen betreft het een bij zonder model - een speciale versie van de Gibson Les Paul met een waarde van circa 3500 gulden - maar hij trekt er ook al 12 jaar mee de wereld rond. Da niels looft een beloning van 300 gulden uit voor tips die leiden tot het terugvinden van zijn gi taar. De gitaar heeft het serie nummer 73558051 1671 en valt op door de vermelding 'anni versary' op de front en het inge legde parelmoer op de kop. Wie inlichtingen kan verstrekken kan bellen naar 071 -223822. Het referendum over het bouw plan bij het Koninklijk Militair invalidenhuis aan de Hoge Rijn dijk in Leiden komt steeds dich terbij. Inmiddels heeft de stich ting die streeft tot behoud van het pand in de huidige vorm zo'n 1.500 handtekeningen ver zameld. Die komen bij de 1.500 die bij de gemeente Leiden zijn ingeleverd toen het eerste ver zoek werd ingediend. Op dit moment zijn er nog 1.500 no- dig. De gemeente Leiden heeft met de Katwijkse bouwer De Lange Van der Plas een overeenkomst gesloten over de bouw bij het Koninklijk Militair Invaliden huis. In dat kader is het pand zelf al verbouwd tot apparte menten, maar een deel van het plan moet nog worden uitge voerd. Het gaat dan om twee woongebouwen aan de achter zijde van het pand. Deze nieuw bouw gaat ten koste van monu mentale bomen en de eetzaal en serre van dit gemeentelijk monument. De omwonenden verzetten zich al tijden tegen de nieuwbouw. Als laatste redmid del is het referendum aangegre pen. Via een volksraadpleging pogen de omwonenden de bouw tegen te houden. Het Leidsch Dagblad heeft het initiatief van de stichting tot nu toe gesteund en helpt ook bij het verzamelen van de laatste handtekeningen. Daartoe kan de bon die hiernaast wordt ge plaatst, worden ingevuld en op gestuurd. Zelf is de stichting ook hard be zig met het verzamelen van handtekeningen. Zij hebben in middels duizend kaarten ver spreid in de wijde omgeving van de Hoge Rijndijk waarop mensen hun handtekeningen kunnen zetten. Op die kaarten staat uitleg en twee tekeningen: de huidige en toekomstige situ atie. ,,We krijgen veel positieve reacties. Veel mensen sturen de kaart ook direct terug", aldus E. Gibbels van de stichting. I Ja, ik wil een referendum over het 1 bestemmingsplan Hoge Rijndijk 25 i en omgeving. (Het Koninklijk Militair Invalidehuis). t Naam:V Adres:Y Woonplaats:0|0 Datum:I I Handtekening:I Bon in fnvetop opsturen naar Ixictsch Dagblad, t.a.v. redactiesecretariaat, J antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden (geen postzegel nodig) Nota bene: alleen I^idcnaars die kiesgerechtigd zijn, kunnen de leidse gemeenteraad verzoeken om een referendum. Alleen zij kunnen de bon inzenden. I I Nu de proeven bij de drukker liggen, is voor hen een hoofd stuk afgesloten. De leden van de Leidse Junior Kamer zullen op gelucht ademhalen als de '50 Leidsche Meesters' eenmaal in de handel zijn. „We kijken met voldoening terug, maar het is wel een enorm werk geweest", stellen Nicollette Steenwijk en Cees Ahsmann vast namens de commissie die het project uit voerde en verhalen over vijftig Leidse bedrijven van 50 jaar en ouder in een boek liet bunde len. De titel daarvan is gebaseerd op het schilderij De Staalmees ters van Rembrandt, „dat staat voor kwaliteit". Het eerste exemplaar wordt uitgereikt op 5 november, als twee van de ge nomineerde firma's worden be loond met de Sleutel Award van dezelfde Junior Kamer. Uit han den van burgemeester Goekoop ontvangen de winnende be- drijfsvertegenwoordigers een kunstwerk van de hand van Frans van der Veld uit Lisse. Als blijk van waardering voor de be tekenis van die ondernemingen voor de stad Leiden. „En dat was eigenlijk het eer ste doel van ons project, die verkiezing", zo schetst Cees Ah smann - zelf tegenwoordig bak ker te Amsterdam - het uit gangspunt. „Het idee om het boek te schrijven groeide tij dens de uitwerking van die ge dachte. Omdat we merkten dat er maar heel weinig historisch materiaal voorhanden was, ter wijl er heel veel informatie in de bedrijven zelf aanwezig moest zijn. Via interviews hebben we dat eruit proberen te halen." Op aanwijzing van de firma's zelf. overigens. Rond de 450 ble ken te voldoen aan de criferia (50 jaar en ouder, opgericht in Leiden en nog in leiden geves tigd) en die laegen een enquê te-formulier van de lunior Ka mer. Ruim honderd reageerden. Na analyse van de resultaten, in samenwerking met de Universi teit van Amsterdam, werden twee categorieën geformeerd. Van de bedrijven met minder dan vijf werknemers en met meer dan vijf personeelsleden werden er uiteindelijk tien (in totaal dus twintig) genomineerd voor de Sleutel Award. Een jury van prominente Leide- naars bestaande uit prof. dr. Oomen, notaris Karstens, La kenhal-directeur Bolte Rempt, registeraccountant Van Eijk, I.D-ombudsman Ruud Paauw en voorzitter Bakker van de Ju nior Kamer heeft voor dit jaar de keuze al bepaald. De prijs zal, steeds op grond van andere factoren, om de paar jaar wor den uitgereikt. Het boek - te koop vanaf 17 november, 200 pagina's, winkelprijs 49,95 eventuele winst gaat naar een goed doel - is eenmalig. „Het was een hele klus", be amen Ahsmann en Steenwijk, die nu nog een reclame- en PR- bureau in Rijswijk hebben en zich volgend jaar in Leiden ves tigen. Maar ze hebben er wel de slogan van de Junior Kamer mee waargemaakt. Buiten het eigen vakgebied projecten reali seren, is een van de doelstellin gen van de Kamer. Zo 'organi seerden' de leden in Leiden een vervoersservice voor invaliden, de Stichting Sterbus, en produ ceerden ze een videoband waarin ouders worden voorbe reid op de ziekenhuisopname van hun kind. 'Leren door het te doen' luidt het motto van de wereldwijde trainingsorganisatie voor jonge mensen - maximum-leeftijd 40 jaar - die ooit in de VS werd op gericht om jonge ondernemers een eerlijke kans tc bieden. Het is een pikant detail dat juist zij het initiatief hebben genomen de gevestigde orde te belonen. „De Junior Kamers zijn eigenlijk in het leven geroepen om het circuit van het gevestigde be drijfsleven te doorbreken." Het KraakSpreekUur Leiden (KSUL) heeft aangekondigd een klacht in te dienen tegen de Leidse politie vanwege de gang van zaken rond de ont ruiming van een kraakpand aan de Havenkade. Hel KSUL, dat optreedt als verte genwoordiger van l^eidse krakers, meent dat de politie dinsdag ten onrechte tot ont ruiming van het pand is overgegaan. De krakers zeggen de poli tie dinsdagochtend zelf op de hoogte te hebben gesteld van hun (nieuwe) kraakactie na dat zij een dag eerder al uil het pand waren verwijderd Zij nemen het de politie kwa lijk dat er zonder overleg is overgegaan tot ontruiming Volgens de krakers had de politie geen recht om hel pand te ontruimen omdal het door hen reeds was be woond. Ni co lette Steenwijk aardige klus." FOTO LOEK ZUYDERDUIN Europees Congrei aan universiteit leiden «gertvisser Honderdvijftig prominente wd tenschappers, politici en inte) lectuelen uit Europa nemen vo! gend weekend deel aan een bij eenkomst op de Leidse univel siteit over 'de rol van de weter schap in het Europa van de to< komst'. De bijeenkomst word ook bijgewoond door de vooi zitter van de Europese Commii sie J. Delors en zijn opvolger I Santer. Het congres is de laatste i een serie van acht bijeenkoir sten die door de Europese Con missie aan vooraanstaande un versiteiten in Europa werdd georganiseerd. Eerder tradel onder meer de universiteitfl van Oxford, Bologna en Poznd als 'gastheer' op. De discussies in Leiden zullej plaatshebben in het Academil gebouw en de Pieterskerk. 2 zijn niet toegankelijk voor bui tenstaanders. leiden Menno Jansen schoot gisteravond de atleten van de Leiden Road Runners Club (LRRC) weg voor een estafette van 24 uur. De groep loopt tot vanavond negen uur zoveel mogelijk gesponsorde kilometers. Het binnengelopen geld wordt gestort in een speciaal Road Runners Fonds. Daaruit biedt de club financiële ondersteuning aan 'goede doelen'. Menno Jansen is zelf ook een van die goede doelen. Vier jaar geleden belandde hij na een auto-ongeluk in een rolstoel en kwam er een abrupt einde aan zijn hardloopcarrière. De Leiden Road Runners willen Jansen j steunen in zijn streven om mee te doen met speerwerpen en kogelstoten aan de Paralympics in 1996 in Atlanta. In en om het clubhuis van LRRC aan de Voorschoterweg vinden vandaag allerlei andere activiteiten plaats die geld voor het fonds moeten opbrengen. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS leiden wim koevoet De volgorde waarin straten ii de Leidse binnenstad autoluv en autovrij worden, moet over hoop. Meest in het oog sprin gende wijziging betreft de Haar lemmerstraat. Die stond in he schema voor 1998 maar word al in 1996 heringericht. Voor di Botermarkt, Vismarkt, Nieuw* Rijn en het Stadhuisplein geld echter precies het omgekeerde. Wanneer deze gebiedei nieuw plaveisel krijgen en vai hun parkeerplaatsen wordei ontdaan, is onbekend. Dat is af hankelijk van de ontwikkelin gen met de Hoogvlietgarage Pas als daarvan de openingstij den zijn verruimd en er ander* verbeteringen zijn doorgevoerd kan het omliggende gebiei worden aangepakt. In het over leg hierover met de eigenaa van de garage, geeft CDA-wet houder J. Walenkamp toe, zi weinig schot. De wijzigingen in het schem hebben te maken met de finan ciële problemen van de ge meente. De uitvoering van d plannen voor de autoluwe bin nenstad moet goedkoper, aldu Walenkamp. Dat kan als eei straat die vanwege herstel- o onderhoudswerkzaamheden aan nutsleidingen of riool tocl al op de schop moet, direc wordt heringericht. Daarvoor i het nodig dat de Energie- e: Watervoorziening Rijnlan* (EWR) haar schema's aanpas aan die van de gemeente Walenkamp voorziet dat di planning van de gemeente lanj niet in alle gevallen synchroon met die van de EWR kan loper Vandaar dat de gemeente ij een groot aantal gevallen zei met straten moet 'schuiven'. Volgens R. Peeters, fractie voorzitter van Groen Links, be tekent een en ander dat d autoluwe binnenstad wore 'vertraagd'. Ze wijst erop di straten die in feite al autovii zijn, zoals de Haarlemmei straat, naar voren zijn gehaald „Per saldo blijven er nu lange dan gepland auto's parkeren e rijden in de autoluwe binnen stad." Krakers dienen klacht in tegen politie leiden «gertvisser Leiden heeft de afgelopen week dakloze asielzoekers moeten onderbrengen in leegstaande schoollokalen aan het Ekster pad. Sinds zo'n vier weken gele den de centrale opvang asiel zoekers (COA) stopte met het plaatsen van vluchtelingen in opvangcentra heeft Leiden on geveer vijftig zwervende asiel zoekers onderdak geboden. Vandaag gaan de dakloze asiel zoekers naar de nieuwe aan meldcentra in Rijsbergen of Ze- De gemeente heeft de afgelo pen weken grote moeite gehad om asielzoekers die op de bon nefooi naar Leiden kwamen van onderdak te voorzien. „Eerst hebben we mensen geplaatst in pensions,'maar daar was eind vorige week geen plaats meer", vertelt C. Smit, naaste mede werker van de verantwoordelijk wethouder J. Laurier (Groen Links/vluchtelingenzaken). „Toen hebben we als een gek moeten zoeken naar een nood oplossing. En dat zijn die twee lokalen om de Slaaghwijk ge worden." De gemeente heeft in de lege school inderhaast twee slaapza len ingericht: een voor mannen en een voor vrouwen. Buurtbe woners hebben een brief gekre gen over de tijdelijk opvang. Het tekort op de Leidse gemeentebegroting voor volgend jaar is opgelopen tot zo'n 5,5 miljoen gulden. In de voor jaarsnota werd een gat van 3,5 miljoen gulden voorspeld. De groei van het tekort is veroorzaakt door het regeerak koord waarin de rijksuitkeringen aan gemeenten zijn ver laagd. CDA-wethouder J. Walenkamp (financiën), die gis teren de aanbiedingsbrief bij de begroting presenteerde, heeft nog geen dekkingsplan voor 1995. De wethouder liet doorschemeren dat hij het gat van 5,5 miljoen gulden nog niet eens voor de helft met structurele oplossingen kan dichten. Zo wordt vermoedelijk zeven ton 'weggewerkt' door een mee valler die geen echte meevaller is: de plannenmakerij voor het nieuwe gemeente-archief aan de Boisotkade heeft meer tijd gekost dan gedacht, waardoor de investering in de nieuwbouw ook is uitgesteld. Walenkamp vindt dit alles 'geen ramp'. De wethouder houdt vol dat hij 'grip op de zaak' heeft. Zijn optimisme is onder meer gestoeld op de 'voortreffelijke werking van de budgetdiscipline van de dienst hoofden'. Doordat zij zich zo strikt aan hun budget hebben gehouden, aldus de wethouder, kon worden voorkomen dat het tekort niet nog eens vier mil joen gulden groter is. Walenkamp noemt 1995 een overgangsjaar. Pas in de jaren daarna kan hij de grote finan ciële problemen van de ge meente 'structureel' oplossen. De zogenaamde kerntakendis cussie waarmee dit jaar al een begin is gemaakt, kan pas door werken in de begrotingen van 1996 en volgende jaren. Die operatie, die onder meer moet leiden tot een afgeslankte Leid se overheid, moet 18 miljoen gulden opleveren. Gedwongen ontslagen onder de 1700 gemeente-ambtenaren zijn daarbij niet uitgesloten maar voor Walenkamp staat vast dat het niet om grote aan tallen zal gaan. „Ik lees de laatste tijd veel over trotse ge meenten als Amersfoort die met honderden arbeidsplaatsen zijn afgeslankt. Ik vind dat daar veel spierballenvertoon bij zit. Het gaat dikwijls om niet meer dan optische bezuinigingen. Je kunt wel allerlei ambtelijke diensten verzelfstandigen en afstoten maar je moet toch salarissen blijven betalen, zij het dat de werknemers dan een andere ju ridische status hebben. En als je mensen ontslaat, moet je ze wachtgelden betalen. Van dat soort bezuinigingen merk je pas wat op de lange termijn." Walenkamp is meer gespitst op de circa 30 miljoen gulden die de gemeente jaarlijks aan 125 gesubsidieerde instellingen uitkeert. Eerder was al duidelijk dat er klappen gaan vallen in het onderwijs en in het wel zijnswerk. Walenkamp zei giste ren dat wat hem betreft ook cul tuur een mikpunt is. „Het wordt steeds moeilijker om te verdedi gen dat je iets moois volledig in stand moet houden als het pu bliek nauwelijks belangstelling toont." De wethouder doelde onder meer op de lakenhal, die kampt met scherp teruglopende be zoekersaantallen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14