Duin Bollenstreek 'Het lijkt wel een racebaan' TE HUUR V.A.200 M2 springtij CASTELLUM: Een portret van een naat-liejdeverhouding door aanleg TTTTTTT Discriminatie agent blijkt borrelpraat KANTOOR-UNITS IN MEESTERLIJKE ARCHITECTUUR NIEBOER GEMAKO 070 - 3 582 800 JONES LANG W00TT0N 070 - 3 461 000 'Er wordt al jaren gehandeld, da's nu echt niet voorbij hoor' ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 11 Waterscooters 1 C Het besluit van I D Zuid-Holland om waterscooters te verbie den, heeft voor veel ver warring gezorgd bij alle 'water-partijen'. Valkenburg wil Hoofdstraat aanpakken De gemeente Valkenburg wil onderzoeken welke ver- keersremmende maatregelen nodig zijn op de Katwijker- weg, Hoofdstraat en Voorschoterweg. Het autoverkeer rijdt veel te hard op deze route dwars door de dorpskern. Deze maand verwacht gemeente-ambtenaar J. Jonker dat er diverse offertes op de deurmat liggen, zodat binnen kort een krediet aan de gemeenteraad kan worden ge vraagd. Oud-Rijnsburger typeert zijn geboortedorp Verkeershinder VALKENBURG Jonker hoopt dat het onderzoek tegen het eind van het jaar kan worden afgerond. „We willen automobilisten ontmoedigen om deze route nog te kiezen." Volgens Jonker voelen veel wandelaars en fietsers zich on veilig. „Op de Hoofdstraat en de Katwijkerweg is vooral de fietser het haasje. Er is geen ruimte voor een aparte fietsstrook." „Maar de Voorschoterweg is De Omgekeerde Wereld van de VPRO Radio in samenwerking met de Rijks Universiteit Leiden op dinsdag 18 okt. a.s. van 12.02 -13.00 uur. Locatie: Rijks Universiteit Leiden, Zaal la 20 in het Pieter de la Court Gebouw, Wassenaarseweg 52 te Lelden. Onderwerp: 'Binnen het strafrecht traject, van opsporing tot veroordeling, is niemand geïnteresseerd In de waarheid.' Deelnemers zijn o.m.: Dr. Willem Albert Wagenaar, hoogleraar psychologische functieleer, Kees Korvinus, advocaat in strafzaken. Publiek is welkom om aan het debat deel te nemen. Zaal open om 11.45 uur. Meeluisteren geen probleem; Radio 5,1008 AM. ook een probleem. Neem bij voorbeeld de klanten van de Kwantum die de weg moeten oversteken naar de parkeer plaats. Daar moet je echt uitkij ken." Momenteel mag het ver keer er tachtig kilometer per uur rijden, maar dat is volgens Jon ker te veel. „We kunnen er na tuurlijk wel een bordje met vijf tig neerzetten, maar daar hou den de automobilisten zich toch niet aan. De enige oplossing is de weg zo in te richten dat het verkeer wel vaart moet minde- Volgens Jonker is de openstel ling van de provinciale weg N206 nooit een oplossing ge- weesfc „Er kwamen wel minder auto's door het dorp, maar daarentegen nam de snelheid toe. Die bestuurders zien dan alleen een hoop asfalt voor zich en geven flink gas. Nu zie je echter dat de N206 flink vol raakt en dus komt hier ook weer meer verkeer langs. De Valkenburgse afdeling van Veilig Verkeer Nederland vindt het hoog tijd dat er nu iets ge beurt. Voorzitter P. van Sinde- ren: „Zeker weten. We wijzen al zo lang op de gevaarlijke situa tie. Heel veel automobilisten beschouwen die route echt als een racebaan. Dat geldt trou wens ook voor motoren. Deze week heb ik nog het nummer opgeschreven van een motorrij der die met hoge snelheid in haalde. Maar tot dusver schuift de politie het probleem een beetje af. Het valt allemaal wel mee, zeggen ze dan." RIJNSBURG CONNY SMITS VERVOLG VAN VOORPAGINA Gijs Zandbergen speelde al lan ger met het idee om een boek over zijn geboortedorp te schrij ven. Zandbergen schreef eerder boeken over onder meer wiel rennen. Maar toen hij had ge zien hoe de Engelse auteur R. Blythe een portret had gemaakt van een dorp aan de hand van interviews met alle 200 inwo ners, wilde hij dat ook graag met Rijnsburg doen. Aangezien het houden van interviews met 14.000 mensen ondoenlijk is, pikte hij er twaalf uit die bij el kaar typerend zijn voor het dorp: iemand die hervormd is, een gereformeerde, een mid denstander, iemand uit de poli tiek, die over het geloof kan ver tellen, een vrouw. Zijn ontmoeting met Leo van Duyn, (van de bloemenzaken, de WV, bar-dancing, kunsthan del, slagerijen, noem maar op) gaf de doorslag. De anekdotes die deze Rijnsburger hem aan de hand doet zijn talrijk: de strijd met de gemeente toen hij zijn bar-dancing op zondag ook opende, zijn aparte gedrag in het ziekenhuis waar hij wordt behandeld voor taaislijmziekte ('Ik heb me van protocollen nooit wat aangetrokken. Ik schop er juist graag tegenaan') en zijn optreden bij Willem Duys. „Een paar dagen voor oudjaar las ik een stukje over zes pas ge boren lammetjes. Het was uniek, stond in de krant. Ik naar de jongens van wie de lamme tjes waren. Ik wilde ze graag als attractie bij mijn toenmalige tuincentrum hebben. Ik wist dat Willem Duys in zijn Vuist altijd eigenaardige dingetjes uit de natuur wilde hebben. Dus ik heb Duys opgebeld. Die vond het prima. Kom maar oude jaarsavond, zei hij. Ik met die lammetjes en die jongens in een ■nan Gijs Zandbergen op de Rijnsburgse oude bestelwagen naar Hilver- Maar die gasten van de lam metjes dorsten niets te zeggen, tot Duys bij mij kwam. Ik heb geen verstand van lammetjes, maar ik kan wel praten. Dat ging prachtig. Op een gegeven moment werd Duys het zat en probeerde hij de microfoon te rug te krijgen. Thuis was ieder een laaiend enthousiast. Over mij. Maar die gasten kregen van iedereen te horen dat ze zo stil waren geweest en de volgende ochtend hebben ze die beesten nijdig teruggehaald. Toen wist ik het even niet, want ik had bij Duys gezegd dat die lammetjes gratis te bezichti gen waren in tuincentrum Leo van Duyn. Ik heb iemand an ders die lammetjes laten terug kopen. 'Je mag tot honderd gul den per stuk gaan. Maar denk erom, niet zeggen dat je van mij komt.' Die gasten hadden geen argwaan en die zeshonderd gul den had ik er zo uit. Ik heb nog nooit zoveel volk over de vloer gehad als die dag." Vliet Gijs Zandbergen is zelf geboren en getogen in Rijnsburg. Tot zijn twintigste leefde hij in het dorp van kwekers en bloemen handelaren, en al woonde hij sindsdien in Leiden en Oegst geest, toch fietste hij lange tijd elke maand naar Rijnsburg om zijn haar te laten knippen. De schrijver, die als eindre dacteur bij de Volkskrant werkt, voerde urenlange gesprekken met de Rijnsburgers die hij in zijn boek portretteert. „Ze wil den allemaal wel. Ze kenden me natuurlijk of anders hoefde ik alleen maar te zeggen van wie ik er eentje was. Ik vroeg echt alles aan de mensen. Uiteindelijk was er maar een bij, een oude middenstandster, die achteraf publicatie weigerde omdat het verhaal té persoonlijk was ge worden." Zandbergen schildert zijn ge boortedorp met liefde, maar niet kritiekloos. De foto op het omslag van het boek moet de sfeer binnenin weerspiegelen: de gerestaureerde Vliet in volle glorie. Maar dan niet gefotogra feerd als op een gelikte ansicht kaart. maar op een manier dat de gracht „lelijk is van mooi heid", zo vindt de schrijver zelf: „Ik heb een haat-liefdeverhou ding met dat dorp." Mercedes Een van geïnterviewden, domi nee IJ. Niel noemt de Rijnsbur gers in zijn gesprek met Zand bergen 'makkelijke mensen'. Hij refereert dan aan de vergaderin gen die in andere gemeenten soms ellenlang duurden. „Hier duren vergaderingen nooit lang. Rijnsburgers gaan vroeg naar bed, want ze moeten vroeg op. Ze zijn tijdens vergaderingen over het algemeen heel makke lijk. Wel eens te makkelijk, want het is geen feilloze gemeente. Ze hebben hier ook dingen die ik niet zo fijn vind. Ik zeg altijd maar: 'De Katwijkers hebben als statussymbool een grafkelder en de Rijnsburgers een Mercedes voor de deur Ook de goede kant van de Rijnsburgers werd echter aan Zandbergen getoond toen hij voor zijn boek op zoek ging naar sponsors binnen de ge meente. „1 let boek had eigenlijk zo'n 32, 33 gulden moeten gaan kosten, maar ik wilde het graag rond de 25 gulden houden. Ver schillende Rijnsburgers met be drijven hier tekenden zo om het verschil te overbruggen. Aan de gemeente had ik trouwens ook een bijdrage gevraagd. Maar ja, als artikel- 12-gemeente heeft Rijnsburg het natuurlijk moei lijk. Maar de burgemeester wil de toch iets doen en die is zelf bedrijven gaan bellen. Zo is het hele bedrag bij elkaar geko men." waterleiding WASSENAAR/VALKENBURG Het duinwaterbedrijf Zuid-Hol-, land begint maandag in Wasse naar met de aanleg van een be tonnen rivierwater-transportlei ding met een diameter van 1.(50 meter. Op verschillende plek ken in de gemeente kan verkeer hinder ondervinden van de werkzaamheden. Aan de oostzijde van de Kat wijkseweg wordt het fietsver- keer tijdelijk omgeleid via Rijks dorp en de parallelweg langs de westzijde van de Katwijkseweg. Op de Kokshoornlaan en de Van Zuylen van Nijeveltstraat kunnen 's avonds stremmingen ontstaan. I Iet fietsverkeer in de duinen wordt omgeleid via een tijdelijke verharding op het na bijgelegen ruiterpad. De werk zaamheden duren tot het einde van dit jaar. In dezelfde periode wordt ge werkt aan de aanleg van de wa tertransportleiding tussen Hotel Wassenaar en het i WR pomp station nabij vliegveld Valken burg. De werkzaamheden zijn onderdeel van de nieuw aan te leggen rivierwater-transportlei- ding tussen Bergambacht en Wassenaar. 'Politie woont in een glazen huis De Katwijkse agent die beschul digd werd van discriminatie is van elke blaam gezuiverd Korpschef van politie J. War merdam zegt geen concrete gebouwen aanwijzingen te hebben dat de worden opgevangen. Volgens agent bij de twee aangiftes van fietsendiefstel over de schreef is gegaan. Hij zou hebben gezegd: „Ga maar kijken of uw fiets bij Riche voor de deur staat". Hotel Riche is in Katwijk een van de waarin asielzoekers Warmerdam is daarvan niets gebleken tijdens het onderzoek naar de klacht. „Wij kunnen niet vaststellen dat die uitlating dooreen agent is gedaan." WD-raadslid J. van Paridon stelde de kwestie in augustus tijdens een openbare Wat zijn de dingen toch simpel, als je er eens goed over nadenkt. De politie zit een beetje met de handen in het haar. Ze wil meer agenten op straat hebben, maar die zijn er niet. Dus hoe lossen ze dat op? Kom, denkt het noordelijke Bollenstreekkorps, we nemen hulpagenten in dienst en laten die gedeeltelijk door de gemeenten betalen. Leuk plan, ware het niet dat de gemeenten ook allemaal krap bij kas zitten. Dus daar zullen de straten niet vreselijk 'blauw' van gaan zien. Weet je wat, meent het zuidelijke korps, we sluiten plaatselijk bureautjes. Zit wat in, want als een agent niet binnen kan werken, moet hij wel naar buiten. Alleen, dan moeten de burgers wel naar het hoofdbureau in Katwijk. En dat is vanuit Sassenheim een aardig eindje fietsen. Wat lastig kan zijn als je nu net wilt melden dat je fiets is gestolen. De politie komt er dus niet uit. Wij van Springtij vonden Jiet daarom de hoogste tijd om onze vrienden eens te hulp te schieten. En daar zijn we na een dagje denken en een paar goede borrels wonderwel in geslaagd, menen we zelf. We hebben een doeltreffend plan dat zo eenvoudig is dat we ons achteraf afvroegen waarom niemand daar eerder is opgekomen. Maar ja, dat heb je altijd met geniale ideeën. Het is overigens wel ingrijpend, dat plannetje van ons. We willen namelijk alle politiebureaus sluiten. Ook die in Katwijk en Noordwijk. Hup, definitief dicht en verkopen. Dat is de eerste miljoenenbezuiniging. Waar laten we de agenten dan, zult u vragen. Nou simpel, die gaan thuis werken. Maar dan niet zo maar in een rijtjeshuis naar keuze. Nee, ze worden netjes verdeeld over alle buurtjés en wijkjes in de Bollenstreek. Elke agent krijgt zo - we schatten het even ruw - een straat of tien onder zijn hoede, waarin hij uiteraard wordt geacht voortdiffend rond te wandelen. Leuk voor de buurtbewoners, Het is natuurlijk zonde het levert wel milj> want ze hoeven nooit ver te lopen om aangifte te doen. Dat kan bij de politieman of -vrouw thuis, en als die er niet is, bij zijn of haar vrouw, man, vriend of vriendin. Of bij de buurman, als de agent toevallig alleen woont. Zo ingewikkeld moet dat toch niet zijn, een formuliertje invullen. Veel aangiftes zullen er trouwens niet meer zijn, want de criminaliteit zal met forse schreden dalen. Een gemiddelde boef laat het natuurlijk wel uit zijn hoofd om in de Bollenstreek nog ergens te politiebureau als dat in Noordwijk in de verkoop te gooien. Maar roven of in te breken. Er kan immers elk moment een agent voorbijkomen. In buurtjes met hooguit tien straten, hebben de politiemensen natuurlijk geen auto meer nodig. Die vrolijk gekleurde karretjes kunnen dus massaal de verkoop in. Dat is de tweede gigantische besparing. Hoho, zult u zeggen, maar wat nu als er eens een ramp gebeurt of als Amsterdamse boeven of zo achterna moeten worden gezeten? Dat redden ze toch niet op de fiets? Inderdaad, maar ook daar hebben we aan FOTO HIELCO KUIPERS gedacht. De politieradio wordt sinds jaar en dag afgeluisterd door scannerfanaten die, als er eens wat aan de hand is, soms nog sneller ter plekke zijn dan de politie. Maak gebruik van dat soort lui en spreek met ze af dat ze in de toekomst even een agent oppikken als ze gaan 'rampie-kijken'. Of vraag een buurtgenoot of hij hem wil wegbrengen. Zoals er ook vast wel iemand zal zijn die af en toe een paar daagjes in het uniform van de plaatselijke agent wil rondwandelen. Zodat die rustig een ATV'tje kan opnemen of een weekje met de kinderen op vakantie kan. Mooi plan, hè? Geen speld tussen te krijgen, vinden we. We wachten de huldeblijken van dankbare dienders daarom met spanning af. Busstrook Wat zullen ze weer teleurgesteld zijn, daar in Valkenburg. In de provincie en in de NZH bedoe len we. Al jaren staat de buslijn door Valkenburg ter discussie, en nog steeds is het niet zeker of het dorp vanaf volgend jaar nog bereikbaar zal zijn met het openbaar vervoer. De ene bus lijn is afgeschaft, de ander rijdt rju voorlopig door Valkenburg, maar zekerheid voor de toe komst is er niet. De hoge kosten nopen de NZH nu eenmaal tot bezuinigen. Dat begrijpen we best. Maar wat er op het moment ge beurt, even buiten de bebouw de kom van Valkenburg op de Dr. Tjalmaweg, dat vinden we hier niet mee te rijmen. Maar liefst 127.000 gulden wordt be steed aan de aanleg van een in- voegstrook voor bussen. Een maal stilgehouden bij de halte daar, heeft bus 95 namelijk nogal moeite weer in te voegen. Als ze nu even wat snelheid kan maken op die nieuwe strook, zou het beter lukken. En de bussen 25 en 35, die vanwege het gevaar nu niet eens stoppen bij de halte, zouden dat nu ook kunnen gaan overwegen. Maar de oplossing had zoveel simpeler, zoveel goedkoper, en zoveel welkomer voor de Val kenburger kunnen zijn. Niets invoegstrook, maar alle bussen simpel van de Dr. Tjalmaweg af en in plaats daarvan via de be bouwde kom van Valkenburg naar Leiden en vice versa laten rijden. Gevolg: de provincie houdt 127.000 gulden in de zak, de bussen kunnen makkelijk bij hun haltes wegrijden, én de be woners van Valkenburg zijn ein delijk voorzien van een open baar vervoervoorziening waar je U tegen zegt. Wim Wegman en Conny Smiti sievergadering aan de orde. Van Paridon zei de namen te weten van twee personen die de uitla tingen hadden gehoord. „De getuigeverklaring van de eerste persoon kan geschaard worden onder het fenomeen borrel praat. Het was van horen zeg gen. De tweede getuige was niet te achterhalen", aldus Warmer dam. „Met deze kwestie wordt weer eens zichtbaar dat de politie in een glazen huisje woont. We kunnen makkelijk worden be last, maar ons vervolgens moei lijk verdediger^ Ik verwacht van bestuurders dat zij zich daarvan bewust zijn", doelt Warmerdam op de openbare vergadering waarin de kwestie aan de orde- is gesteld. Van Paridon: „Als mij dit vanuit de bevolking wordt gezegd, dan vind ik dat ik het aan de orde moet stellen." Goed bereikbaar, direct aan de A4 en met een bushalte voor de deur, is het zeer herkenbare kantoorgebouw Castellum in Forepark Leidschendam De kantoor units worden turn-key opgeleverd en hebben eigen parkeerplaatsen Voor meer informatie belt u met Vijf en drie jaar cel geëist tegen Katwijkse drugdealers Gewoon, een beetje dealen binnen de eigen, Kat wijkse kennissenkring. Dat deed hij al vanaf zijn vijftiende jaar, vertelde de nu 29-jarige Katwij- ker gisteren voor de Haagse rechtbank. „Ik kon er makkelijk aankomen vanwege een goed contact in de drugscène. En dus haalde ik het, voor mijn vrien den en vriendinnen. Die handel bestaat nu eenmaal al jaren in Katwijk. En da's door mijn aan houding echt niet voorbij hoor." Vijf jaar onvoorwaardelijk ge vangenisstraf hoorde de Katwij- ker gisteren tegen zich eisen. Behalve aan cocaïnehandel had de man zich volgens officier van justitie Van Ek ook schuldig ge maakt aan verboden wapenbe zit en hasjsmokkel. Een 27-jari- ge plaatsgenoot, die zich met het dealen van heroïne en het helen van gestolen spullen heeft beziggehouden, moet als het aan Van Ek ligt drie jaar brom- De belangstelling voor de rechtszaak tegen de Katwijkers was groot. „Een bewijs dat mijn cliënt geliefd is en in wezen niet slecht", vond advocaat Niesink, de raadsman van de 29-jarige verdachte. Maar daar dacnt aanklager Van Ek toch anders Van Ek leek de drughandel van het tweetal het hoogst op te nemen. „Zij leverden cocaïne en heroïne en de drugs vonden daarna hun weg door heel Kat wijk en Noordwijk. Er is ver kocht bij scholen en in winkel centra. Kinderen van 12, 13 jaar die daar 'aan de naald hangen' werden op pad gestuurd om het spul aan de man te brengen", aldus Van Ek. Beide verdachten bestreden deze lezing. „Wij le verden alleen aan vrienden en bekenden. Wat er vervolgens mee gebeurde, daar hebben wij toch niets mee te maken." Verder werd de oudste van de twee Katwijkers beschuldigd van smokkel van hasj. In 1992 was hij met een vrachtwagen naar de Engelse stad Dover ge gaan, waar bij controle door de douane tussen de diepgevroren uien en waardeloze spullen, die als dekmantel dienden, 2,7 ton hasj werd aangetroffen. De Kat- wijker zat op het moment van die ontdekking overigens alweer in het vliegtuig naar Nederland. „Ik wist beslist niet wat er in die- wagen zat. En ik vluchtte niet. Van tevoren had ik met mijn opdrachtgever afgesproken dat ik de vrachtwagen in Dover aan een andere chauffeur zou over dragen en op het vliegtuig naar huis zou stappen", zo verdedig de de man zich gisteren. Het verboden wapenbezit, ook een feit dat de oudste van de twee ten laste werd gelegd, bekende de man ten volle. „Ik ben een wapenfreak", zei hij. „Ik zat ook op een schietclub en oefende op de baan onder het Katwijkse politiebureau." Met de hasjsmokkel en het wapen bezit had de 27-jarige verdachte niets te maken. Hij had weer wat anders op zijn kerfstok. De man kocht volgens Van Ek op grote schaal spullen op die wer den buitgemaakt hij inbraken in Katwijk en omgeving „Ik waan de me bij de inval in zijn huis in een radio- en televisiezaak", al dus de officier van justitie, die verder weinig boouschap had aan de mededeling van de man dat hij het geld nodig had om zijn eigen drugverslaving te kunnen bekostigen. De advocaten van de twee be pleitten een lagere straf. Vol gens een van hen, Niesink, is de zaak volstrekt uit zijn verband gerukt. „Echt grote jongens, lei ders van drugsyndicaten die miljoenen verdienden, komen met vier jaar weg. En deze jon gen zou vijf jaar moeten zitten? Belachelijk", aldus de raads- De rechtbank doet donderdag 27 oktober uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11