Euforische reacties op bestand Noord-Ierland Buitenland Het is echt ernstig. Dit ziet er heel slecht uit' Lijk van sekteleider Jouret geïdentificeerd Israëlische soldaat blijft spoorloos Knuffel voor een goede soldaat Der Spiegel: PDS-leider Gysi werkte voor Stasi PeresDe vredesduif Yasser Arafatkat met zeven levens Yitzhak Rabinnorse pragmatist VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 Laatste noodkreten van veerboot Estonia op radio vrijgegeven De Finse autoriteiten hebben gisteren radio-opnamen vrijge geven van de laatste noodkreten van de gezonken veerboot Esto nia. Direct na deze wanhopige kreten van een van de beman ningsleden, verdween het schip met meer dan negenhonderd passagiers in de koude golven van de Oostzee. De gisteren vrijgegeven opname duurt zes minuten en bevat de bood schappen die de Estonia uitwis selde met andere schepen die op 28 september in het gebied voeren toen de veerboot kap seisde voor de Finse kust. De onderzoekers onthulden dat, in tegenstelling tot met wat eer der werd gedacht, er twee noodoproepen zijn uitgegaan enkele minuten voor de trage die. De eerste noodkreet 'May day, Mayday', die rond 1.20 uur werd uitgezonden spoorde het radiopersoneel op de andere schepen aan de bandrecorder te starten. Die oproep is blijkbaar aan land niet opgevangen. De tweede noodoproep, die wel werd opgevangen, volgde om 1 24 uur. ,,We weten niet wie op de Estonia het woord voerde, maar we verwachten dat ie mand in staat zal zijn om de te herkennen", zei Kari Lehtola, een lid van de onderzoekscom- In de tweede oproep vraagt een rustige stem de omliggende schepen om hulp. Enige secon den later zegt de stem weer Mayday, Mayday." De Silja Europa veerboot die in de buurt vaart, antwoordt in het Engels „Geeft u het signaal mayday? Estonia, wat is er aan de hand? Kunt u antwoorden?" Een an dere stem op de Estonia zegt daarop in het Fins: „Goedemor gen. Spreekt u Fins? We hebben dit probleem. We maken ernstig slagzij naar rechts. Ik denk dat het om twintig, dertig graden gaat. Kunt u helpen en Viking Line ook om hulp vragen?" Van af dat moment gaat het gesprek door in het Fins. De Silja Euro pa vraagt waar de Estonia ligt. Het antwoord luidt: „Het licht is uitgevallem. We kunnen het nu niet krijgen. Ik kan niet zeggen waar we zijn." Even later kraakt de radio weer. „Silja Europa, Estonia...komt u ons te hulp?" Silja Europa antwoordt dat hulp onderweg is maar dat ze moe ten weten waar het schip ligt. De stem op de Estonia herhaalt dat ze niets kunnen zien omdat het licht is uitgevallen. Maar se conden later geeft dezelfde stem de ligging aan. Klaarblijke lijk nadat een ander hem iets heeft toegeschreeuwd zegt hij breedte en 21 graden 40 minu ten oosterlengte. Daarna volgt een wanhopige, dringende boodschap: „Het is echt ernstig. Dit ziet er echt slecht uit." Silja Europa herhaalt dat hulp on derweg is. Enige seconden later zegt een bijna onhoorbare stem zei u", daarna blijft het voorgoed stil. lausanne bob kroon correspondent Beide leiders van de Orde van de Zonne tempel zijn vorige week omgekomen in de collectieve moord en zelfmoord van 53 aan hangers van deze sekte. Ook het lijk van Luc jouret, de leider van de sekte, is geïdentifi ceerd. Dat hebben specialisten van de Uni versiteit van Lausanne gisteren bekend ge maakt. Jouret behoorde tot de groep sekte leden, die een week geleden in Zwitserland en Canada omkwamen. Na de identificatie van sekteleider Di Mambro staat nu vast dat alle kopstukken zijn vermoord. Het in ternationale arrestatiebevel tegen de sekte leiders is ingetrokken. Di Mambro, Jouret en consorten hebben alles op alles gezet om al hun Zonnetempels te laten verdwij nen. De Zwitserse politie ontdekte gisteren bij Montreux nog een appartement dat voorzien was van gasflessen en een met de telefoon verbonden ontstekingsmechanis- Noodlanding na poging passagier om uit te stappen Een vliegtuig van American Air lines heeft gisteren in Seattle een noodlanding gemaakt na dat een passagier had gepro beerd een van de deuren te openen. Het toestel was op weg van Dallas naar Tokyo. Op 9 ki lometer hoogte liep een man naar een van de deuren en wil de die openen. Hij werd over meesterd en na de landing ge arresteerd. American Airlines zei dat de poging vrijwel zeker mislukt zou zijn, omdat de deu ren van de MD-11 zijn beveiligd met een cijfercode. Man vervoert 1,2 kilo heroïne in zijn maag jakarta ap Een Nepalese man die op het vliegveld van Jakarta in elkaar zakte, bleek bij onderzoek 103 capsules met heroïne in zijn maag te hebben. De 26-jarige smokkelaar was met het vlieg tuig uit Thailand aangekomen. Om door de douane te komen had hij de drugs ingeslikt, maar hij werd onwel nadat een cap sule in zijn maag was gebarsten. Bij het leegpompen van zijn maag ontdekten de artsen dat hij 1,2 kilo heroïne in zijn li chaam had. Hij is gearresteerd. jeruzalem ad bloemendaal correspondent De Palestijnse politie in de Ga- zastrook heeft de afgelopen nacht opnieuw massale zoekacties uitgevoerd naar de zondag ontvoerde Israëlische soldaat, Nachshon Wach- sman. Er zijn nu in totaal drie honderd mensen aangehou den die sympathiseren met de islamitische Harnas, de orga nisatie die Wachsman in han den heeft. De speurtocht concentreer de zich op landbouwgebieden in het zuiden van de strook, maar het zoeken had geen re sultaat. Vanavond om acht uur Nederlandse tijd loopt het ultimatum af dat Harnas aan de Israëlische regering heeft gesteld voor de vrijlating van haar leider, Achmed Yassin, en tweehonderd andere islami tische gevangenen. Volgens de PLO in de Gaza strook gaf voorzitter Arafat op dracht voor een nieuwe zoekactie nadat onderhande lingen met Harnas op niets waren uitgelopen. De Pales tijnse politie arresteerde giste ren voor de tweede maal de Palestijnse Heulers-journalist Taher Shriteh en drie fotogra fen van hetzelfde nieuwsagentschap. Een Pales Iers televisie maakte eerder deze week de video waarop een van de ontvoerders is te zien met de identiteitskaart van soldaat Wachsman. Een 'tweede video, waarop Wach sman zelf is te zien, zou Keu ters in handen zijn gespeeld. Volgens PLO-woordvoerder Marwan Kanafani zijn de Reu Iers-journalisten aangehou den omdat ze nieuws hebben verspreid dat 'onrust veroor zaakte en de Palestijnse Auto riteit in verlegenheid heeft ge bracht'. Brunswijk cel in wegens schietpartij Paramaribo De Surinaamse ex-rebellenleider Ronnie Brunswijk is gisteren wegens een schietparij veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk. Het vonnis van de rechter in Paramaribo houdt in dat de vroegere leider van het Junglecommando nog elf dagen in de gevangenis Santo Boma moet doorbrengen. Tegen Brunswijk was twaalf maanden, waar van zes voorwaardelijk, en 1.650 Surinaamse gulden boete ge- Straf voor geweldplegers bij Buchenwald weimar Een Duits gerechtshof heeft gisteren zes neo-nazi's ver oordeeld voor geweldplegingen in juli bij het voormalige con centratiekamp Buchenwald. Vijf van de veroordeelden kregen voorwaardelijke gevangenisstraffen. Een 23-jarige man, die als de leider van de groep werd beschouwd, kreeg 20 maanden. NH-kerk Zuid-Afrika schrapt apartheid pretoria De leiders van de Nederlands Hervormde kerk in Zuid-Afrika hebben gisteren aanbevolen de religieuze apartheid die de kerk in drieën verdeelt op te heffen. Alle 400 afgevaardig den op de generale synode van de Nederlands Hervormde Kerk in Zuid-Afrika stemden voor het voorstel om de driedeling naar raciale lijnen te schrappen. In de Nederlands Flervormde kerk zijn afdelingen voor blanken, zwarten en mensen van indische afkomst en gemengd. Directeur omstreden MMM vrij moskou Directeur Mavrodi van de Russische investeringsmaat schappij MMM, is gisteren vrijgelaten na twee maanden gevan genschap op beschuldiging van belastingontduikingen tegen werking van een onderzoek. Hij moet wel in Moskou blijven. MMM had investeerders grote winsten beloofd, maar stortte in nadat duidelijk was geworden dat eerdere kopers van MMM- aandelen geld kregen uitgekeerd dat afkomstig was van latere kopers. Enkelen werden rijk van deze praktijk, maar naar ver luidt miljoenen Russen gingen het schip in. Weinig geld voor herstel Rwanda kigali De wereldgemeenschap besteedt 384 miljoen dollar (670 mijoen gulden) aan humanitaire hulp voor Rwandese vluchte lingen, maar vrijwel niets aan de wederopbouw van Rwanda. Dat vertelde een woordvoerder van de Verenigde Naties giste ren. Als er nu 100 miljoen dollar (175 miljoen gulden) op tafel komt voor het herstel van Rwanda is dat een 'koopje', omdat er dan straks minder geld voor vluchtelingen nodig is. Die zullen dan immers naar huis terug gaan. Hoop op vrede groter dan ooit Uit pas ontdekte dossiers blijkt dat leider Gregor Gysi van de Partij voor Democratisch Socia lisme (PDS) als advocaat in Oost-Berlijn mogelijk heeft sa mengewerkt met de voormalig Oostduitse staatsveiligheids dienst Stasi. Dat meldt het weekblad Der Spiegel. De docu menten zouden de indruk wek ken dat Gysi de informele me dewerker 'Notar' was. Deze gaf aan de geheime politie van de DDR informatie door over vier mensenrechtenactivisten die hij als advocaat vertegenwoordig de. Gysi zou de gegevens in april 1981 hebben doorgespeeld tij dens een ontmoeting met twee Stasi-officieren in een woning in Oost-Berlijn. Een van de offi cieren was majoor Lohr, die Gy si in de herfst van 1980 enige malen in zijn kantoor bezocht. Der Spiegel beroept zich op Stasi-documenten die de over leden Oostduitse burgerrech tenactivist Robert Havemann heeft nagelaten. 'Notar' zou destijds van de Stasi opdracht hebben gekregen Havemann thuis te ondervragen. 'Notar' zou de opdracht hebben uitge voerd en de volgende dag ver slag hebben gedaan aan de Sta si. In de papieren van Have mann staat dat 'Notar', net als Gysi, advocaat was. Gysi heeft de berichten als 'verdachtmakingen' van de hand gewezen. port-au-prince» Een Haïtiaanse soldaat krijgt een warm onthaal van een grote groep burgers buiten het militaire hoofdkwartier in de hoofdstad Port-Au-Prince. De menigte heeft hem zojuist de kwalificatie 'goede soldaat' gegeven. In Haïti worden momenteel de voorbereidingen getroffen voor de triomfantelijke terugkeer morgen van de in 1991 verdreven democratisch gekozen president Aristide. foto epa matias recart Van alle kanten is euforisch gereageerd op het staakt-het- vuren van de protestantse milities in Noord-Ierland dat vannacht om klokslag twaalf uur is ingegaan. Met de aankondiging van het bestand, zes weken nadat het ka tholieke Ierse Republikeinse Leger (IRA) de wapens neer legde, is sinds gisteren de hoop op vrede in het gebied toegenomen. Tot dusver hebben zich onder het protestantse bestand geen incidenten voorgedaan. „Op straat is het rustig en de veilig heidsmaatregelen in het cen trum zijn verminderd", aldus een inwoner. Gisteren was het na de aankondiging van de pro testantse groepen drukker in de pubs en op straat. Dit duidt op een afname van de spanning, hetgeen al merkbaar was na de afkondiging van het IRA-be- stand. In een gemeenschappelijke verklaring kondigden drie para militaire groeperingen de Ul ster Volunteer Force (UVF), de Ulster Freedom Fighters (UFF) en de Commando's van de Rode Hand (RHC) aan dat zij vanaf middernacht alle militaire ope raties staken. Het protestantse bestand is wel gekoppeld aan dat van de IRA. „Als de oorlog wordt hervat, ligt de verant woordelijkheid enkel bij hen", aldus de verklaring. Met deze stap willen de pro testantse strijdgroepen ook een plaats krijgen bij de vredeson derhandelingen over de toe komst van de Britse provincie, die nu door Londen en Dublin worden voorbereid. Tot dusver vreesden de protestanten dat Londen hen zou overleveren aan aan de overwegend katho lieke Ierse Republiek zonder, zoals beloofd, een volksraadple ging te houden. „Het is duidelijk heel goed nieuws", zei de Britse premier Major op het congres van de Conservatieve Partij in Bourne mouth. „Nu is helemaal duide lijk dat het geweld aan beide kanten stopt." Voor zijn Ierse collega Albert Reynolds was het 'een wonderschoon moment'. „Ik hoop dat het op dit eiland nooit meer tot politiek geweld komt. Nu het bestand van de IRA al zeven weken duurt, moet het vredesproces versneld wor den", zei hij. De Amerikaanse president Clinton noemde de bestanden van de IRA en de protestanten „de beste hoop op vrede sinds een generatie." Gerry Adams, de leider van Sinn Fein (de politieke arm van de IRA), riep Londen op snel vredesgesprekken te beginnen. „Dit is een unieke en histori sche gelegenheid op vrede die de Britse regering moet aangrij pen." Minister Patrick Mayhew (Noordierse zaken) wil echter, net als bij dat van de IRA, af wachten of het bestand daad werkelijk wordt nageleefd. Ook de protestantse havik do minee Ian Paisley verwelkomde het bestand. Wel vond hij dat het beëindigen van het moor den moest gebeuren omdat het moreel verwerpelijk is, en niet om redenen van politieke op portuniteit. „Moord is altijd een schending van Gods wet." Vol gens Gusty Spence, oud-leider van de UVF, zullen protestanten op een dag met Sinn Fein aan de tafel zitten. Deze muurschildering ter ere van het UVF in Belfast laat niets te denken over. Sinds middernacht nemen de de protestantse groeperingen een staakt-het-vuren in acht. foto epa martinMcCULLOUCH Shimon Peres (Persky) werd in 1923 in Polen geboren. Het gezin Pers ky verhuisde in 1934 naar Palestina. Zoon Shimon volgde er een landbouwopleidingen werd na de uitroeping van de staat Israël aan gesteld op het ministerie van defensie. Ben Gu- rion, de eerste premier van Israël, benoemde de toen dertigjarige Peres tot directeur-generaal. In 1969 werd Peres voor het eerst minister, in de regering van Golda Meir. De regering moest in 1973 aftreden na de ok- toberoorlog met Egypte en Syrië. In 1974 werd Peres op; nieuw minister van de fensie. Van 1984 tot 1986 was Peres premier in een coali tieregering met de Likud-partij. In diezelfde regering was hij ge durende de jaren 1986 tot 1988 minister van buitenlandse za ken onder premier Shamir. Na de laatste parlementsverkie zingen in 1992 werd Peres op nieuw minister van buitenland se zaken, onder premier Rabin. den haag anp „Vandaag is het keerpunt in de geschiedenis van het Palestijnse volk en de Arabische natie. Ik zweer de strijd te zullen voort zetten tot we elkaar in Jeruza lem ontmoeten, met dezelfde lachende gezichten die we hier vanavond zien. De overwinning is nabij." Het jaar was 1974, de plaats Rabat, de spreker PLO- leider Yasser Arafat. De Arabische topconferentie had zojuist een resolutie aan vaard met alleen Jordanië te gen waarin het Palestijnse volk, 'onder leiding van de PLO', een staat werd toegezegd op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. De Pales- tijnen hadden bovendien het recht om over hun eigen toe komst te beschikken. Het jaar 1974 was niet zozeer het keerpunt in de geschiedenis van het Palestijnse volk als wel het hoogtepunt in Arafats carri ère als PLO-leider. Vanaf Rabat zou het alleen nog maar bergaf waarts gaan. Na de Israëlische invasie van Libanon in 1982 verloor Arafat zijn laatste opera tionele basis. Het betekende te gelijkertijd de opkomst van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook als het Palestijnse machtscentrum. Dat proces leidde in 1987 tot het uitbreken van de Palestijnse opstand. En na de Golfoorlog van 1991, waarin de PLO-leider geen geheim maakte van zijn hartelijke gevoelens jegens Sad dam Hussein, begon zijn vrije val. De kat met de zeven levens leek definitief aan zijn eind, toen zich op het laatste mo ment een reddingsparachute ontvouwde. Arafat kreeg de kans om een deel van de droom van Rabat te realiseren: een steunpunt in de Gazastrook en Jericho en mis schien meer. Niet via eensge zinde en succesvolle Arabische strijd, maar via directe onder handelingen met Israël. De nieuwe Israëlische premier Ra bin besloot namelijk kort na zijn aantreden dat het best direct zaken konden worden gedaan met Arafat. En zo betrad Arafat in de zomer van 1994 voor het eerst sinds 27 jaar Palestijnse bodem. Verlaten door veel van zijn oude strijd makkers en met een formjdabe- le oppositie tegen zich begon hij in Gaza-stad een avontuur dat hij ooit hoopt te beëindigen als president van een echte staat. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Kort na Yitzhak Rabins verkie zingsoverwinning, in 1992, schreef Anthony Lewis, colum nist van The New York Times dat het Israëlische volk had be sloten een pagina vol bitterheid om te slaan en te kiezen voor nieuwe.hoop.Rabin is geen man van grote welsprekendheid of een verheven visie. Hij is een wat norse ex-generaal met pragmatisme als filosofie. Hij ziet niets in ideologie. En wat maakt dat een verschil. Want Is raël is de afgelopen tien jaar hoofdzakelijk geregeerd door zeloten, die vastbesloten waren koste wat kost hun ideologie op te leggen". Rabin de pragmatist. De enige politicus in Arbeid, zo heet het, die een geheime overeenkomst met PLO-leider Arafat kan slui ten en dat nog overleeft ook. De reden daarvoor is misschien dat niemand in Israël ook maar de vage indruk heeft dat Rabin Arafat persoonlijk vriendelijk gezind is. Zelfs de beroemde handdruk op het gazon van het Witte Huis ging gepaard met de grimas van de boer die kiespijn heeft. Dat Rabin met Arafat onder handelt, komt alleen voort uit zijn vaste overtuiging dat Israels veiligheid uiteindelijk niet is ge diend met de overheersing van bijna twee miljoen Palestijnen. Die nadruk op veiligheid is ty pisch Rabin. Voor hem is vrede geen doel op zichzelf, maar een middel voor het bereiken van grotere veiligheid. Rabins mees terproef wordt een verdrag met Syrië en Libanon. Pas als ook dat lukt, liggen de kaarten gun stig voor een definitieve vredes regeling met de Palestijnen. Rabin heeft het Israëlische volk een referendum beloofd voor het geval de regering besluit tot een aanzienlijke of zelfs een to tale terugtrekking van de Golan. Niet omdat de premier een vriend is van zo'n volksraadple ging, maar wel omdat hij alleen een definitief besluit wil nemen over een cruciaal veiligheids vraagstuk in de zekerheid dat hij het volk aan zijn kant heeft. jeruzalem ad bloemendaal correspondent

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7