Ritzen mordicus tegen leenstelsel Het lege-nestsyndroom bestaat helemaal niet Binnenland Stotterweek haalt kwaal uit taboesfeer Politie pakt moordenaarsbende Broeder Ignatius wacht Groen Links-kamerlid Varma komt verder in opspraak Groepsleider weg wegens oude incestzaak Makelaar mag van Wijers reclame maken VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 Prins Claus bij overleg over hulp Prins Claus heeft gistermiddag bij een overleg van de vaste kamer commissie van buitenlandse zaken met minister Pronk voor ontwik kelingssamenwerking gezeten. Het ging om een rapportage over de resultaten van de Nederlandse ontwikkelingshulp aan India, Mali, Tanzania en Somalië. Claus had van te voren te kennen gegeven dat hij als inspecteur-generaal ontwikkelingssamenwerking en als bij zonder adviseur belangstelling had voor de vergadering. De prins heeft gewoon op de publieke tribune gezeten, maar wel op een spe ciaal voor hem gereserveerde plaats. Het is volgens de RVD niet de eerste keer, maar wel 'uitzonderlijk' dat de prins in de Kamer was. foto gpd Arbeidsbureaus binden in den haag De kans is klein dat de arbeidsbureaus minister Melkert van sociale zaken voor de rechter slepen om een bezui niging van 100 miljoen gulden volgend jaar te voorkomen. De korting op het budget zal grotendeels worden opgevangen door beleidsmedewerkers te ontslaan. Het direct uitvoerende perso neel wordt zoveel mogelijk ontzien. De aanslag op het budget is in strijd met schriftelijk vastgelegde toezeggingen van het vorige kabinet. Overleg tussen ambtenaren van Sociale Zaken en de ar beidsbureaus deze week heeft niet tot een oplossing geleid. De arbeidsbureaus beraden zich of de gang naar de rechter alsnog moet worden gemaakt. Minister neemt afstand van 'verkenningvan eigen PvdA PvdA-minister Ritzen van onderwijs is fel tegen het volle dig afschaffen van de basisbeurs voor studenten. De dis cussie die binnen zijn eigen partij wordt gevoerd over een stelsel waarbij studenten het volledige bedrag voor hun studie moeten lenen, is volgens hem 'volstrekt niet opportuun'. Op een onderwijsconferentie gisteren in Den Haag zei Ritzen dat de recente bezuinigingen op de basisbeurs en de voorgeno men invoering van de prestatie beurs nopen tot rust in het stel sel van studiefinanciering. Hij kwam met cijfers op de prop pen, waaruit blijkt dat bij de in voering van een zogenoemd leenstelsel het aantal studenten in het wetenschappelijk onder wijs en hoger beroepsonderwijs met zo'n 3 procent terugloopt. De daling van het aantal stu denten uit de lagere inkomens groepen kan oplopen tot 10 procent. Volgens PvdA-voorzitter Rot tenberg, die vorige maand een besloten discussiebijeenkomst organiseerde over de toekomst van de studiefinanciering, is slechts sprake van een 'verken ning' naar de mogelijkheden van een leenstelsel. „Die ver kenning maakt deel uit van een veel bredere discussie over de toekomst van de studiefinancie ring. Zo'n open debat voeren we ook over de sociale zeker heid." Ritzen zal zich verre houden van die discussie. Hij sloeg een uitnodiging voor de bijeen komst dan ook af. ,,Het is tijd voor rust. Ik ben voor open de batten, maar niet over dit punt. 'Het is opvallend dat er geen blinde stotteraars zijn hellevoetsluis Stotteren. Iedereen denkt dat hij weet wat het is, maar bar weinig mensen weten hoe ze ermee moeten omgaan. Om dat te veranderen, wordt volgende week de Nationale Stotterweek gehou den. Voornaamste doelen zijn het bespreekbaar maken van stotteren en het voorkomen van dit De PvdA zal tot de conclusie moeten komen dat de onder wijsbegroting geen verdere ruimte laat voor bezuinigingen. De studiefinanciering is een af gegraasd terrein. Een discussie over een leenstelsel is een beetje esoterisch, buiten de werkelijkheid." Ritzen heeft zijn ambtenaren de gevolgen van een leenstelsel op een rijtje laten zetten. Zo stijgt de tijd dat een academicus de investering in zijn studie te rugverdient bij invoering van een leenstelsel naar 25 jaar. Nu is die 'terugverdientijd' nog achttien jaar. Een HBO'er zal zijn investeringen zelfs niet voor zijn pensionering kunnen te rugverdienen. De terugloop van het aantal studenten in het ho ger onderwijs leidt volgens hem tot onaanvaardbare tekorten op de arbeidsmarkt. En de effecten voor studenten uit de lagere in komensgroepen zijn voor de PvdA-bewindsman niet te ver teren. i de Eén tot twee procent De kwaal heeft drie hoofdkenmerken: de herha ling (poe...poe...poe...poes). de verlenging (mmmmmmamma) en de blokkade (L.k). Het verschijnsel komt tussen het tweede en zesde jaar opzetten en blijft sommige mensen hun leven lang hinderen. Niet iedereen die aanleg heeft, gaat ook stotteren. Maar als er te hoge eisen aan een kind worden gesteld of als een kind teveel van zichzelf eist, is de kans op ontwikkeling van de kwaal optimaal. ,,Eén van de grootste misverstanden is dat mensen denken dat je pas rond het zevende jaar actie tegen het stotteren moet ondernemen. Er zijn zelfs nog wel huisartsen die dat zeggen. Maar ook hier geldt: hoe eerder, hoe beter", zegt stot- tertherapeute Esther Verwoest uit Hellevoetsluis. „Mijn jongste patiëntje is twee jaar en vier maan den." Het taboe dat over stotteren ligt, moet worden doorbroken. Het is namelijk één van de factoren die stotteren bevordert. Mensen schamen zich er voor, doen er alles aan om het te voorkomen en zo wordt het alleen maar erger. Vooral de bijbe wegingen kunnen dan verergeren: capriolen met de lippen, de tong, de kaak, de ogen, de armen en de ademhaling. Verwoest: „De ongeveer tweehonderd thera peuten in ons land hanteren verschillende me thoden. )e hebt de 'vloeiend spreken-methode',!' die volledig is gericht op het stottervrij maken met behulp van technieken. Maar dal betekent dat een stotteraar zich voortdurend van die tech nieken moet bedienen. Hij kan dus nooit spon taan zijn. Daarom gebruik ik de 'stotter vloeiend- methode'. Deze is gericht op het accepteren van het stotteren, Als je dat doet, stotter je al minder." De acceptatiemethode kan snel succes opleve- ren, blijkt uit de verhalen van Verwoest. ..Ik heb nu pas een jongen van acht. Daar heb ik alleen nog maar een paar simpele oefeningen mee ge daan. Ik heb zelf ook expres gestotterd. Dat werkt heel ontzenuwend. Zijn ouders zijn inmiddels heel enthousiast. Hij heeft twee weken niet ge stotterd, zeggen ze. Hij wordt ook anders, vrolij ker en hij meldt weer dingen spontaan." Eigenlijk moeten niet alleen de stotteraars in therapie, maar de hele samenleving. Die samen- leving zorgt er immers voor dat het stotteren er- ger wordt. Verwoest is rigoreus. „De ouders van mijn patiëntjes moeten ook een cursus doen. Tien avonden lang. Willen ze niet, dan accepteer ik hun kind ook niet." Het zal echter moeilijk blijven om een stotte raar niet op de zenuwen te werken. „Mensen rea geren altijd op stotteren en dat ontgaat zeker de kinderen niet. Die zijn heel gevoelig voor non- verbale boodschappen, die aan het gezicht zijn af te lezen. Opvallend is dat er niet of nauwelijks blinde stotteraars zijn. Het is nooit onderzocht, maar je zou denken dat blinde mensen met aan leg voor stotteren de kwaal niet verder ontwikke len doordat ze de reacties niet zien." Bende pleegde vier moorden en 250 zware misdrijven De politie in Noord-Limburg heeft een bende opgerold die wordt verdacht van betrokken heid bij de dubbele moord op een echtpaar uit Venlo, twee andere moorden en zeker 250 andere ernstige misdrijven. Tien bendeleden uit Venlo en omgeving - voor het merendeel jeugdigen - zijn gearresteerd. Ze1 pleegden hun criminele daden vanaf 1993 tot mei van dit jaar. De politie kwam de bende in mei op het spoor, toen zij een onderzoek instelde naar 85 dief stallen van zogenoemde assimi latielampen in tuinderskassen in Venlo en omgeving. Tuinders gebruiken deze kostbare lam pen om hun gewassen beter te laten groeien. De politie hield voor deze diefstallen zes verdachten aan. Bij de verhoren kreeg de politie concrete aanwijzingen dat en kelen van hen ook betrokken waren geweest bij de moord op een man uit Reuver. Later bleek nog een verband met de dubbe le moord op een bejaard echt paar uit Venlo in februari. Vier bendeleden belden met carna val aan bij het echtpaar. Zij be dreigden de vrouw met geweld als zij niet de plaats aanwees waar het geld lag. Na de bero ving werden man en vrouw doodgestoken. Bij het voortgezet onderzoek kwam aan het licht dat de ben de ook te maken heeft gehad met de moord op een 23-jarige man, wiens stoffelijk overschot op 18 juni vorig jaar in het struikgewas langs de Genooier- weg in Venlo werd aangetroffen. Het onderzoek naar deze moord was vastgelopen. In juli van dit jaar werd wel een ver dachte aangehouden, maar bij gebrek aan bewijs moest hij worden vrijgelaten. Behalve van de vier moorden worden de bendeleden verdacht van zeker 250 zware delicten, zoals berovingen, afpersingen, overvallen en inbraken in wo ningen en bedrijven. Dertig re chercheurs onderzoeken al deze zaken verder. Ook gaan ze na wie wat heeft gedaan. In het be lang van het onderzoek doet Justitie geen nadere mededelin gen. Oud-CPN'ers uiten nieuwe beschuldigingen den haag gpd-a Het omstreden kamerlid Varma van Groen Links is verder in op spraak geraakt door nieuwe be schuldigingen over financiële malversaties. Bij de redactie van het Groen Links magazine zijn twee nieuwe beschuldigingen binnengekomen dat ze in het verleden met geld heeft gerom meld. De positie van Varma staat al enige tijd onder grote druk. Een commissie onderzoekt haar be trokkenheid bij twee financiële affaires uit het verleden. De re dactie van Groen Links magazi ne heeft de nieuwe beschuldi gingen aan de onderzoekscom missie doorgegeven. Volgens redacteur Broere, die op verzoek van de aanklagers niet inhoudelijk op de nieuwe beschuldigingen in wil gaan, gaat het bij de kwesties op nieuw om het zoekraken van geld en leugens van Varma hier over. „Het lijkt wel een vast pa troon te zijn als het over dit ka merlid gaat. Telkens is er sprake van leugen en bedrog". De zaak-Varma ligt zo gevoe lig dat de partijleiding de redac tie verbiedt hier meer over te schrijven. In een eerder deze maand verschenen artikel over de oude affaire-Varma worden tal van nog onopgeloste vragen opgeworpen. De partij en de fractie hadden deze met de mantel der liefde bedekt. Naar aanleiding van de publikatie en de commotie die daarover ont stond, heeft Groen Links oud- CDA-staatssecretaris De Graaff- Nauta gevraagd een onderzoek in te stellen. Kamerlid Varma over wie CPN'ei zeggen dat ze liegt. foto ai Het gaat hierbij om het zoek raken van 12.000 gulden van het Grenada Komitee, waarvan Var ma halverwege de jaren tachtig penningmeester was. Een groep prominente CPN'ers heeft 6.500 gulden aan de stichting gegeven om te voorkomen dat Varma voor de rechter zou moeten ver schijnen wegens verduistering. In ruil daarvoor beloofde het toenmalige CPN-raadslid af te zien van een politieke carrière, zo stellen onafhankelijk van el kaar de twee voormalige CP N'ers Hellema en Karsten. Hellema: „Wij waren bang dat Varma de CPN in diskrediet zou brengen. Dat was de overwe ging om haar te helpen. Wij hebben toen wel gezegd dat zij uit de politiek moest treden. Daar was zij natuurlijk totaal ongeschikt voor geworden. Ik ben nog altijd erg kwaad omdat zij in de publiciteit altijd is blij ven liegen over die zaak." Volgens Karsten had Varma zich daarnaast verplicht maar ook om de 6.500 gulden terug te betalen zodra zij het spoorloos verdwenen geld weer gevonden zou hebben. „Maar dat is dus nooit gebeurd." Hij. zegt zich niet te verbazen over Varma's betrokkenheid bij een ander geldschandaaltje, waarvan Suri naamse vluchtelingen in Frans Guyana in 1992 de dupe zijn ge worden. Onder de vlag van de stich ting Vrienden van Damsko is toen geld opgehaald tijdens een gala-avond in de Amsterdamse Meervaart. De opbrengst daar van plus de op een gironummer gestorte bijdragen zouden wor den overgemaakt naar de Fran- ciscanesser zuster Gerda, die in een opvangkamp in het Suri naamse buurland werkte. Zij heeft nooit een cent gezien. Als toenmalig bestuurslid van de Vrienden van Damsko ont kent Varma elke betrokkenheid bij die acüe. „Dat verbaast mij niets. Van dit soort sfeertjes kennen wij deze dame", zegt Karsten. Varma liet gisteravond via haar advocaat weten dat haar nooit voorwaarden zijn gesteld voor de CPN-reddingsactie. Vol gens raadsman Kemper raakt de bewering kant noch wal. De kamerfractie en het partijbe stuur geven overigens geen re actie. nunspeet anpdeling hoorde de directie van Valentijn pas nadat een van de slachtoffers het opvangcentrum had ingelicht. Volgens directeur Hoekzema is het minder ge slaagd dat iemand met een dergelijk verleden be trokken is bij kinderhulpverlening. Wel laat hij weten dat de groepsleider altijd prima heeft ge functioneerd. Ook zijn er nooit klachten binnen gekomen over seksuele vergrijpen bij het opvang centrum. Hoekzema zegt dat het bestuur bereid is samen met de man te zoeken naar een andere baan, bij voorbeeld in hulpverlening aan volwassenen. Het bestuur van het opvangcentrum voor min derjarige vluchtelingen Valentijn in Nunspeet heeft donderdag een 42-jarige groepsleider op non-actief gesteld. Het heeft de maatregel geno men na een tip over een veroordeling van de man wegens incest. De groepsleider was vijfjaar geleden betrokken bij een incestzaak. Daarvoor werd hij door de Zutphense rechtbank veroordeeld. De straf werd omgezet in onbetaalde arbeid, die de man mocht uitdienen op een kinderboerderij. Van die veroor- berkel-enschot» Trappistenbroe- der Ignatius van de abdij Onze Lieve Vrouw van Koningshoeven in het Brabantse Berkel-Enschot opent de toegangsdeur tot de gastenverblijven. De monniken willen zich samen met andere reli gieuzen en niet-religieuzen bezin nen op hun toekomst. Sinds de ja ren zestig zijn er weinig intredin gen in de kloosters. Wel ontvangt Koningshoeven jaarlijks duizen den mensen die zich enkele dagen komen bezinnen. Zaterdag wordt Geruchtenmachine op volle toeren na brand in Nijkerk De politie van Nijkerk wordt vrijwel dagelijks bestookt briev de brandstichting in shoarmazaak Sphinx. De tips hebben het korps evenwel nog niet verder geholpen en passen volgens woordvoerder Van Meerveld in het roddelcircuit. Intussen heeft het Landelijk Bureau Bestrijding Racisme besloten de gang van zaken in Nijkerk te onderzoe- De brieven e geven volger foontjet Meerveld de Nijkerk leeft en nog is versterkt na de brandstichting begin deze Week in het Surinaams afhaal- centrum Sandra Kings. „Heel -«Nijkerk schijnt te weten wie de brandstichters zijn, maar ieder een noemt weer een andere naam. Wij kunnen daar tot op dit moment helemaal niets De politie zit op een dood spoor. Wel is zij sinds de explo sie in de shoarmazaak Sphinx verhoogd waakzaam in de bin nenstad van Nijkerk. Vooral in de vroege ochtenduren wordt rond de afgebrande shoarma zaak gesurveilleerd. De zaak ex plodeerde daar om half zeven. De politie hoopt personen aan te treffen die vaak rond dat tijd stip in de binnenstad vertoeven, zoals krantenbezorgers of leve- ranciers. iIet Landelijk Bureau Bestrijding Racisme heeft geen meldingen ontvangen over mo gelijk racisme in Nijkerk dat ten grondslag zou kunnen liggen aan de branden bij de Egypti sche en Surinaamse eethuisjes. Het bureau zegt wel 'zeer geïn teresseerd' te zijn in de Nijkerk- se gevallen. Behalve de politie staat ook de politiek op scherp. De frac tievoorzitters worden door bur gemeester Borgman tot in de kleinste details geïnformeerd over de Sphinx-explosie en dat is een ongebruikelijke gang van zaken bij branden. De Nijkerksc middenstand wacht de resultaten van het on derzoek met spanning af. Eige naar Bakker van het pand waar in het Surinaamse restaurant was gevestigd, vindt het 'op zijn minst opvallend' dat er weer een brand is gesticht in korte tijd. „Een brand kan op zich overal gebeuren. Maar ik merk dat hel door dat gedonder hier in Nijkerk met dit soort zaken steeds moeilijker wordt om aan huurders te komen." Bakker weet nog niet of er straks weer een eethuisje in komt. „Ik ver huur de appartementen er bo ven. Je moet er niet aan denken wat er met die mensen had kunnen gebeuren als de brand later was ontdekt." 'Dan kunnen de tarieven omlaag in de abdij een conferentie gehou den over zingeving en de rol van monniken in de hedendaagse maatschappij. Oud-premier Lub bers is een van de gastsprekers. foto anp raymond rutting den haag«anp Minister Wijers van economi sche zaken vindt dat het adver tentieverbod dat de Nederland se Vereniging van Makelaars (NVM) aan zijn leden heeft op gelegd in strijd is met de wet economische mededinging. Dat heeft hij gisteren geantwoord op schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer. De wet bepaalt dat bindende prijsafspraken in een bedrijfstak verboden zijn. Wijers geeft toe dat het advertentieverbod van de NVM strict juridisch gezien de vrijheid om eigen prijzen vast te stellen niet aantast. Hij vindt het advertentieverbod echter wel in strijd met de geest van de wet. De kwestie van het advertcn- tieverbod kwam een maand ge leden in de publiciteit toen de Apeldoornse makelaar Goos ru zie kreeg met de NVM. Hij had via bill-boards en advertenties bekendheid gegeven aan zijn bedrijf en stuntte met zijn tarie ven. Goos kreeg te horen dat als hij daar niet mee ophield, hij werd geroyeerd. De Vereniging Eigen Huis is blij met de actie van Wijers omdat er dan echt vrije concurrentie mogelijk is waardoor de tarieven lager wor den. utrecht karin swiers Moeders vallen helemaal niet in een zwart gat als de kinderen het huis uit gaan. Het lege-nestsyndroom is een fa beltje, zegt de Utrechtse sociologe Ineke Lam. Als er al sprake is van negatieve ge voelens bij het vertrek van de kinderen, dan hebben vader en moeder daar even veel last van. Lam (32) promoveert eind deze maand op 'De mythe van het lege Schrijfsters uit de feministische hoek hadden, al ontdekt dat de lege-nestfase voor vrouwen helemaal niet zo'n pro bleem was als iedereen wel dacht. „Er zijn genoeg vrouwen die het vertrek van de kinderen juist leuk vinden, omdat dat hun eigen kansen vergroot. Vrouwen zijn al gewend aan het langzaam afscheid nemen van de kinderen. Zij brengen ze naar de lagere school, zij maken het mo ment mee waarop het kind naar de mid delbare school vertrekt. Je zou eerder verwachten dat ménnen er problemen mee hebben. Zij werken meestal en zijn niet bij dit proces betrokken. Op het mo ment dat zij hun kinderen leuk beginnen te vinden, op het moment dat ze volwas sen worden, dat ze er echt mee kunnen praten, gaan ze het huis uit", stelt Lam. Na het interviewen van ruim twintig echtparen en het schriftelijk enquêteren van tweehonderd echtparen tussen de 45 en 55 jaar moest de sociologe echter concluderen dat ook vaders geen last hadden van het lege nest. Al wordt de vlag evenmin uitgehangen. „Ja, ze wo nen hier niet meer", zegt een vader uit het onderzoek, „maar dat nest is niet leeg. Ze zitten alleen een beetje verder op dat nest. Het nest is een beetje groter geworden". Hooguit vijf procent van de vrouwen en vier procent van de mannen vinden het uit huis gaan van hun kinde ren een droeve gebeurtenis. Waar de mythe vandaan komt, weet Lam niet precies, maar ze heeft wel een vermoeden. „Onderzoeken naar de mid- delbare-leeftijdsfase zijn een beetje een ondergeschoven kindje. Jongeren en ou deren staan veel meer in de belangstel ling. Eerdere onderzoeken onder de groep mensen van middelbare leeftijd waren vooral klinisch, dus afgenomen in ziekenhuizen en psychiatrische instellin gen. De kans is groot dat je daarjuist wel depressieve, onzekere en ontwortelde mensen aantreft. De resultaten zijn ech ter vertaald naar alle vrouwen en dat is een grote fout geweest". Veel ouders reageerden ronduit opge lucht over het vertrek van hun kroost. Sommigen waren zo blij dat ze meteen de kamer van zoon- of dochterlief gin gen verbouwen: eindelijk een eigen werkplek. Vrouwen die winkelden of klusten met de kinderen, gingen dat met hun man doen. Veel echtparen hebben het uitvliegen van eigen vlees en bloed voorzichtig gestimuleerd, ontdekte I.am. Het 'nest' wordt na het vertrek wel grondig geïnspecteerd. De ouders wor den weer met elkaar en met hun relatie geconfronteerd. „Toen zij zo'n dertig jaar geleden in het huwelijksbootje stap ten, was er sprake van een burgerlijk hu welijksmoraal. Na het vertrek van de kin deren moeten zij hun relatie vormgeven in onze moderne tijd. Hoe hen dit afgaat, hangt af van de soort relatie die zij neb ben". Echtparen die gewend zijn alles samen te delen komen er het beste van af. Zij merken dat er na het vertrek juist een opleving in hun huwelijk plaatsvindt. Echtparen die minder met elkaar delen of juist alles gescheiden houden, worden evenmin minder gelukkig. Van een sleur was bij driekwart van de huwelijken ook na dertig jaar nog geen sprake. Lam vindt dat het hoog tijd wordt een nieuwe term te verzinnen voor de lege-nestfase. Wat het moet worden, weet ze nog niet. „De schrijfster Lilian Rubin heeft het over 'droeve blijdschap', Marjan Berk over 'een licht traumatische bevrijding'. Zo iets moet het worden. Een beetje ne gatief, maar voor het grootste deel posi tief'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5