Onbetaalde zorg moet betaalde zorg worden Binnenland Eikels rapen langs snelweg Weigeren identificatie leidt tot verlies baantje Jeugd niet geïnteresseerd in etnische verschillen Dolfijnen hebben goed gehoor Dikke mist omringt bijzondere opsporingsdiensten 'Winkels langer open levert 20.000 banen op' Zet rechercheur uit ambt wegens afluisterschandaal 2 VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 Korpsen krijgen enkele weken respijt den haag De zes regionale politiekorpsen die wegens begro tingstekorten door minister Dijkstal (binnenlandse zaken) onder curatele worden geplaatst, krijgen nog enkele weken de kans hun begroting sluitend te krijgen. Dat is gisteren afgesproken in een overleg tussen Dijkstal, de korpsbeheerders (burgemeesters) en de hoofdcommissarissen. PvdA'ers niet terug in raad Schiedam Schiedam» De vier PvdA-fractieleden die vorige maand, uit on vrede met het afdelingsbestuur van de partij, uit de Schiedamse gemeenteraad stapten, kunnen niet terugkeren. Terugkeer is al leen mogelijk als hun opvolgers hun zetel ter beschikking stel len, hetgeen zij hebben geweigerd. De vier opgestapte raadsle den wilden in de raad terugkeren na bemiddeling door PvdA- voorzitter Rottenberg. Jongeren bezetten villa Rotterdam Rotterdam Ongeveer twintig jongeren hebben gistermiddag een villa aan het Rotterdamse Museumpark bezet. Burgemeester Peper wil het leegstaande huis als ambtswoning gebruiken. De jongeren vinden dat Rotterdam te weinig aan de huisvesting van jongeren doet. De gemeente wil het pand voor 1,3 miljoen gul- .den kopen en voor honderdduizenden guldens verbouwen. De gemeenteraad is verdeeld over de aankoop. Koene helpers gewond door messteken Hilversum» Twee studenten die woensdagmiddag op het station in Hilversum door een zakkenroller werden neergestoken, ma ken het redelijk. De een liep een messteek in zijn borstbeen op, de andere een steekwond in zijn zij. Het tweetal raakte gewond toen zij in de trein Enschede-Schiphol een Amerikaanse toeriste te hulp kwamen die zojuist van haar portemonnee was beroofd. De zakkenroller stak op hen in en maakte zich op het station van Hilversum uit de voeten. Van hem ontbreekt elk spoor. Audax heeft interesse in HP/De Tijd gilze-rijenUitgeverij Audax is de mogelijke nieuwe eigenaar van het weekblad HP/De Tijd. Het bedrijf wil het opinieweekblad overnemen van Hollandse Pers Unie (HPU) dat zo goed als fail liet is. Door onder meer het mislukken van de HP/De Tijd op Zondag is HPU in de rode cijfers geraakt. Het in Gilze-Rijen ge vestigde Audax is uitgever van de weekbladen Aktueel, Weekend en het tijdschrift Esquire. Kamer: Softshop bij grens is te gemakkelijk den haag «anp Het openbaar ministerie in Arn hem is blij met het idee van een softdrugshop bij de Duitse grens te openen, maar de poli tieke partijen in de Tweede Ka mer vinden het plan van burge meester Scholten van Arnhem 'te gemakkelijk'. Het voorstel voor een softshop aan de Ne derlands-Duitse grens werd woensdag gelanceerd op een vergadering van de commissie openbare orde en veiligheid van de gemeente Arnhem. Het stadsbestuur hoopt zo een ein de te maken aan het softdrug- toerisme van voornamelijk Duitsers. Ze hoeven dan de stad niet meer in om hun drugs te kopen. Volgens regeringspartijen PvdA, WD en D66 verschuift de overlast naar de grens waar de softshop zit, en dat doet de in ternationale verhoudingen geen goed. Justitie in Arnhem is en thousiast, maar wil eerst meer concrete plannen zien. De overlast van, vooral Duit se, drugtoeristen is langs de he le grensstrook bekend. Dat komt door het verschil tussen het Duitse en Nederlandse soft- drugbeleid. Sinds dit voorjaar is het bezit van kleine hoeveelhe den softdrugs in Duitsland toe gelaten, maar de handel erin is nog steeds strafbaar. Voor de Duitse gebruikers betekent dit dat zij zijn aangewezen op Ne derland. Arnhem is, met 37 softshops, voor hen een 'winkelstad' bij uitstek. vught Langs rijksweg N65, in de buurt v voor herplanting te worden gebruikt. Universiteitsmedewerker is principeel Student-assistent Judith de Lang dreigt haar deeltijdbaan- q'e als documentaliste aan de Faculteit Godgeleerdheid van de Universiteit Utrecht te ver liezen omdat zij principieel weigert te voldoen aan de identificatieplicht. Volgens het ministerie van sociale zaken en Werkgelegenheid is het de eerste keer dat een weigering >op' prfncipiële gronden leidt tot een dergelijk arbeidscon flict. De Lang is het niet eens met de nieuwe wet. Die leidt er volgens haar onder meer toe dat illegalen ten onrechte het Stempel crimineel krijgen. De assistent vertikt het dan ook om een kopie van haar pas poort in te leveren voor het personeelsdossier. Vplgens de caan prof. dr. R. van den Broek van de faculteit Godgeleerd heid krijgt De Lang tot 1 janu ari orp aan de identificatiep licht te voldoen. Blijft ze bij haar weigering, dan krijgt ze geen nieuw contract. „Ik ben ook niet gelukkig met de iden tificatieplicht maar we zullen de wet moeten uitvoeren." Vanaf juni zijn werkgevers op straffe van een boete ver plicht om van alle werknemers zo'n document in de admini stratie te hebben. Werkgevers hebben ook een 'zorgplicht'. Ze moeten hun medewerkers wijzen op de verplichting een legitimatiebewijs op zak te hebben en hen indien nodig in de gelegenheid stellen dat te halen. Volgens een woordvoerder van het ministerie staat echter nergens in de wet dat werkge vers ook stappen moeten ne men tegen werknemers die weigeren aan dossiervorming mee te werken. De Lang over weegt nu naar de rechter te stappen. Onderwijsdeskundige in proefschrift: amsterdam anp Het kan Nederlandse jongeren in de grote steden weinig sche len wat voor achtergrond hun buitenlandse leeftijdgenoten hebben. Zij onderscheiden slechts twee groepen: wij (Ne derlanders) en zij (buitenlan ders). Scholieren vinden het be langrijker of iemand arm of rijk Dat concludeert sociologe en onderwijskundige Y. Leeman in het proefschrift 'Samen jong. Nederlandse jongeren en lessen over inter-etnisch samenleven en discriminatie', waarop zij vandaag is gepromoveerd aan de Universiteit van Amsterdam. Leeman meent dat de multicul turele samenleving pas echt van de grond komt als de grehs tus sen het 'wij'- en 'zij'-denken vervaagt. Koopkracht van bejaarden neemt ook na 1995 toe den haag gpd Het kabinet zal ook na volgend jaar de koopkracht van bejaar den via belastingmaatregelen opkrikken. Minister Zalm (financiën) heeft dat gisteren de Tweede Kamer beloofd. Ko mend jaar krijgen alle bejaarden met AOW of AOW plus een pen sioen van maximaal 30.000 gul den, een belastingaftrek van 475 gulden. Dat scheelt hen twee procent koopkracht. Zalm trok gisteren openlijk een ingreep in de AOW-toeslag vöor bejaarden met een jongere partner in twijfel. Die operatie zou in 1996 moeten plaatsvin den. Ook in de Kamer bestaan daar grote bezwaren tegen. Vrouwenbond FNV presenteert werkgelegenheidsplan: Onbetaalde zorg thuis moet in de toekomst worden be taald. Dat werk moet voor volwaardige arbeidsplaatsen voor vrouwen zorgen. De Vrouwenbond FNV heeft giste ren een blauwdruk voor een werkgelegenheidsplan in de zorg met die uitgangspunten gepresenteerd. bond was het meest vergaande dat gisteren op een bijeenkomst ter afsluiting van de landelijke actiedag zorg werd gelanceerd. Ruim veertig vrouwenorganisa ties lieten weten dat die onbe taalde zorg zichtbaar moet wor den en als het kan betaald moet worden. Minister Melkert (emancipatiezaken) kreeg enke le voorstellen aangeboden ter verbetering van de positie van de zogeheten mantelzorgers. Het gros van de ruim miljoen De bond vindt dat er zorgbu- reaus moeten worden opgezet vanwaaruit vrouwen betaald huishoudelijke, verzorgende en technische diensten verrichten. Het geld moet via allerlei werk- gelegenheidsmaatregelen bij een worden gebracht. De bond verwacht dat zo na enkele jaren duizenden vrouwen een betaal de baan kunnen krijgen. Het plan van de Vrouwen die vrijwillige hulp ver lenen, is vrouw en velen zijn bo ven de 50 jaar. F. Richter, be stuurslid van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, spreekt van de 'sandwichgeneratie'. Dat zijn vrouwen die heen en weer wor den geslingerd tussen dat de vraag wat zij met hun eigen le ven willen, en de zorg voor hun gezin, ouders, grootouders en andere bejaarde of zieke ver wanten en vrienden. Deze vrouwen rollen vanzelf in de mantelzorg. Wat begint als medeleven wordt al snel een druk. De omgeving verwacht dat vrouwen oog hebben voor de onuitgesproken bèhoeften van anderen. „Maar de druk wordt te groot voor de mantel- zorgsters", aldus Richter. Door de bezuinigingen in de thuis zorg wordt een steeds groter be roep gedaan op vrijwilligers. De plattelandsvrouwen vin den dal iedereen recht heeft op professionele, betaalde zorg. Ook moet er een betere onder steuning komen voor de infor mele zorg en moeten de vrou wen een reële onkostenvergoe ding krijgen. Minister Melkert onderkende de problemen van de mantel zorgers, maar had ook niet een twee drie een kant en klare op lossing. De komende maand gaat hij met de Vrouwenbond rond de tafel zitten om hun plan te bespreken. Het onderwijs speelt hierin een belangrijke rol. Leeman be kritiseert op basis van een on derzoek op tien scholen de ma nier waarop interculturele vor- mingslessen op scholen worden gegeven. Het is vaak eenrich tingsverkeer vanuit de leer kracht, die enorm gefixeerd is op het overbrengen van de boodschap dat er niet mag wor den gediscrimineerd. Daardoor krijgen jongeren onvoldoende kans om over hun eigen erva ringen te praten. De lessen doen bovendien geen recht aan de diverse samenstelling van de groepen leerlingen. In grote ste den hechten de jongeren overi gens minder waarde aan de ver schillen dan in kleinere steden. harderwijk» Dolfijnen kunnen ook boven water goed horen. Uit onderzoek in het Dolfinarium in Harderwijk blijkt dat zij ongeveer dezelfde gehoorfrequentie hebben als de mens. Op de foto een dolfijn die is gekoppeld aan meetapparatuur. foto anp PvdA toch voor nachtvluchten vliegveld Beek den haag gpd De PvdA is bereid nachtvluch ten op het Zuidlimburgse vlieg veld Beek toe te staan als dit no dig is om het vliegveld rendabel te maken. Dat zei woordvoerder Crone gisteren in de Tweede Kamer. Crone was een van de opstellers van het PvdA-verkie- zingsprogramma waarin nacht vluchten worden afgewezen. De PvdA ontliep met die ge wijzigde houding een harde aanvaring met coalitiepartner WD. Die had zich woensdag ui termate geërgerd over Crones standpunt dat er wel een nieu we oost-westbaan mag komen maar geen nachtvluchten. De WD meent (evenals het kabinet en het CDA) dat nachtvluchten noodzakelijk zijn om de lucht haven rendabel te maken. Onderzoeker bezorgd over democratische controle op BOD's den haag cees v „Neem een vrachtwagen. De politie controleert de bandenspanning en de overbelading. De Rijksverkeersinspectie kijkt naar de tachograafschijven. Het Korps Controleurs Gevaarlijke Stoffen inspecteert de lading en een eind ver derop staat de douane om ook nog eens wat papieren door te nemen." Met dit voorbeeld illustreert bestuurs kundige dr.L. Klinkers in zijn rapport over wildgroei rond bijzondere opspo ringsdiensten (BOD's) de gigantische versnippering. Klinkers heeft het rap port op eigen initiatief opgesteld uit grote bezorgdheid over de democrati sche en bestuurlijke controle over de BOD's. De bestuursdeskundige heeft vergeefs geprobeerd te achterhalen hoeveel BOD's er precies zijn. Hij schat het tota le aantal op zestig, maar voegt er in zijn rapport meteen aan toe dat dat aantal vrijwel zeker niet klopt. „Diverse bron nen laten diverse cijfers zien. Daar komt niemand uit." Klinkers somt een waslijst aan bijzon dere opsporingsdiensten op die hij wèl heeft weten te traceren. Dat varieert van de Inspectie voor het Brandweer wezen, Controleurs Vogelwet en Rijkstoezicht op het Stoomwezen tot de afdeling Kust- en Scheepsradio. Beken dere BOD's zijn de Rijksluchtvaart dienst, Kustwacht, de Economische Controledienst (ECD) en de Fiscale Op- sporings Dienst (FIOD). Hoeveel mensen er werken, is volstrekt onduidelijk. Als voorbeeld noemt Klin kers de ECD. Afhankelijk van de bron nen (de ministeries en de Rekenkamer) blijken daar 153 tot 270 ambtenaren te werken, maar niemand weet het pre cies. En daarover maakt Klinkers zich grote zorgen. In zijn onderzoek stelt de bestuurskun dige ook vast dat niemand hem duide lijkheid heeft weten te verschaffen over de bevoegdheden van de BOD's. Het blijft gissen wat de diensten precies mogen en kunnen en hoe ze democra tisch worden gecontroleerd, meent Klinkers. Hij omschrijft de BOD's dan ook als een 'obscuur onderdeel van de rechtshandhaving'. De versnippering leidt er ook toe dat tal van BOD's op el- kaars werkterreinen actief zijn en des noods tegen elkaar of langs elkaar heen werken. Ook de Tweede Kamer maakt zich al ja ren zorgen over de bijzondere opspo ringsdiensten. Maar ondanks alle rap porten en pleidooien voor stroomlij ning of samenvoeging van de BOD's is daar nog niets van terecht gekomen. Vooral omdat ministers daarmee een controlemiddel en dus macht uit han den moeten geven. Klinkers voornaamste bezwaar richt zich vooral op de 'twee-petten-proble- matiek' van de bijzondere opsporings ambtenaar. Die kan op grond van zijn bevoegdheid bij een bedrijf alle be scheiden opvragen, ook al is er geen vermoeden van een strafbaar feit. In dien hij iets aantreft, kan de ambtenaar vervolgens zijn opsporingspet opzetten. „Een dergelijke vermenging van twee functies in één ambtenaar komt binnen de BOD's op grote schaal voor, met na me in de milieusfeer. Een politieman kan zoiets niet. Die moet een gerede aanwijzing hebben dat er iets niet deugt, een concrete verdenking." Om deze reden pleit Klinkers dan ook voor het onderbrengen van de BOD's bij de politie. Daar is een betere rechts gang gewaarborgd. Want, zegt de be stuurskundige over de huidige BOD's: „Er is geen duidelijke grens waar con trole ophoudt en overgaat in opsporing. Daardoor bestaat er geen bestuurlijke of democratische controle op hun han delen." Werkgevers voorspellen: amsterdam gpd Een verruiming van de winkel sluitingswet met vijf uur levert tenminste 17.000 nieuwe banen op. Dat voorspelt drs. E. Lob man, directeur Sociale Zaken van Koninklijke Bijenkorf Be heer. Ook VNO-voorzitter dr. A. Rinnooy Kan verwacht dat er tussen de 10.000 en 20.000 ha nen bijkomen als de winkeltij den worden opgerekt. Lobman en Rinnooy Kan zeiden dit gis teren tijdens een openbare le denvergadering van de raad voor de Nederlandse Detailhan del (NDH) waar werd gesproken over de vraag of de detailhandel meer hanen kan scheppen. FNV-bestuurder L. de Waal gelooft niets van Lohmans be toog. Volgens hem stijgen de prijzen juist als de winkels lan ger open zijn, omdat personeel inschakelen op onregelmatige uren meer geld kost en dal in de prijzen wordt verdisconteerd. Lobman denkt dal de detail handel bijna 60.000 banen kan scheppen door verruiming van de winkeltijden (17.000), invoe ring van de 35-urige werkweek (30.000) en meer deeltijdwerk (12.000). „Een 35-urige werk week in de winkelsector moet over pakweg tien jaar mogelijk zijn. Het zal wat duw- en trek- werk vergen, maar het levert dan ook flink wat op. Ik schat dat er dan in totaal 30.000 35.000 full-time arbeidsplaatsen bijkomen", aldus Lohman. Op dit moment werken er 620.000 mensen in de detail handel. Dat betekent dat een op de zeven werknemers in het be- drijfslev nog erkt. Lohmai eens 12.000 m de slag kunnen in de detailhan del als het a,.ui.il lull limns wordt teruggedrongen naar eenderde van het totale werk nemersbestand. „Op dit mo ment werkt 46 procent van het winkelpersoneel lull-time. Dat was 'een aantal jaren geleden nog zeventig procent. Maar het kan nog verder terug, als het maar niet minder wordt dan eenderde", aldus Lohman. De vakbondsbestuurders za len met rode oortjes te luiste ren. „Als Ik dit soort dingen zou zeggen tegen mijnheer Rinnooy Kan zou ik ogenblikkelijk te ho ren krijgen dat ik ouderwets, centralistisch en dogmatisch aan het prijsschieten hen op de economie", grapte De Waal. De vakbeweging wil wel on derhandelen over ruimere win keltijden, maar de toeslagen voor werken in de avonduren en in het weekeinde wil men niet kwijl. „Wij willen best rui len. Maar dat betekent dat de een iets krijgt en dat de ander ook iets krijgt. Dat begrijpt hel NCW (Nederlands Christelijk Werkgeversverbond) maar steeds niet. Daar willen ze van de zaterdag een gewone werk dag maken zönder toeslag. Kijk, ruiler inlev rgew Officier van justitie in Almeerse zaak: zwolle Ontzetting uit het ambt en een boete van 6000 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk. Dat eis te officier van justitie mr. H. Moraal gisteren voor de recht bank in Zwolle tegen een 44-ja rige Almeerse rechercheur. De man wordt ervan verdacht tele foongesprekken van twee colle ga's illegaal te hebben getapt en opgenomen. De rechercheur was in de pe riode waarin dit speelde, eind december 1991, chef van een politie-afdeling. Van de officier van justitie zou hij toestemming hebben gekregen om telefoon taps aan te leggen bij twee col lega's thuis om uit te vinden met wie zij telefoneerden. Bin nen het korps heerste een soort 'stammenoorlog' en er was een lek naar de pers. Er was zelfs een smaadschrift over de toen malige korpschef en zijn gezin 'op straat' gekomen. Dat had de deur dichtgedaan, vertelde de verdachte rechercheur gisteren. De officier ontkent dat hij toe- stemming voor de taps heeft ge geven. Al snel bleek dat door een foutje van de FIT op één van de twee telefoonnummers niet al leen geregistreerd werd met wie werd gebeld, maar dat het bo vendien mogelijk was de ge sprekken mee te luisteren. Dat was niet de bedoeling. De rechercheur nam daarop twee collega's in vertrouwen. Gezamenlijk besloten zij de ge sprekken op te nemen. Na een paar dagen stopten ze daarmee omdat ze bang waren dat ze ontdekt werden, zo zei de offi cier. Overigens leverden de af geluisterde gesprekken niets op en werd nooit duidelijk wie in formatie naar de pers lekte. De 'Almeerder afiuisteraffalre' zorgde ervoor dat de Rijksre cherche een onderhoek naar de rechercheur begon. Hij is ge schorst en wordt per 1 novem ber, zonder wachtgeldregeling, ontslagen. De raadsman van de recher cheur, mr. R. van der Hoeven, zei: „Mijn cliënt heeft uit princi pe gehandeld in het belang van het korps waarbinnen de sfeer Hij wees ook op het verschil in behandeling tussen de re chercheur en de twee collega's die hij in vertrouwen had geno men. Die zijn er van af geko men met disciplinaire maatre gelen en dat noemde de advo caat 'schrijnend'. Het openbaar ministerie heeft zich volgens hem te veel laten meeslepen om een einde te maken aan de verziekte sfeer in het korps.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3