Finnen tegen wil en dank Die Grünen blijven in oppositie ondanks 'realo' Fischer Feiten &Meningen Kamer houdt zich stil bij beperking asielopvang VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 Nog geen drie jaar geleden werd in de Tweede Kamer langdurig en heftig gedis cussieerd over de vraag hoe kansloos ge achte asielzoekers moesten worden opge vangen. Want dèt ze, in afwachting van de uitslag van hun hoger beroep, moesten worden opgevangen, stond buiten kijf. Een kabinetsvoorstel om speciale, gesloten op vangcentra in te richten voor deze categorie asielzoekers, werd door een eensgezinde Tweede Kamer afgewezen. Maar wat moest er dan gebeuren? Na talloze discussies met een hoog moreel gehalte werd besloten dat de kanslozen hun beroep mochten afwach ten tussen de kansrijke asielzoekers in ge wone opvangcentra. Om de centra zou 'een erfafscheiding' worden geplaatst in de vorm van een rij coniferen of een muurtje. Een compromis tussen de PvdA, die vond dat asielzoekers vrij in en uit moesten kunnen lopen, en het CDA dat hoge hekken en een portier propageerde. Inmiddels is het 1994. Er worden dit jaar 55.000 asielzoekers verwacht, bijna drie keer zoveel als in 1991. De justitiële afhan deling van asielverzoeken is volledig vastge lopen, de opvangcentra zitten overvol, jaar lijks moet er honderden miljoenen extra aan asielbeleid worden uitgegeven, en het volk mort. In die sfeer kwam voormalig premier Lubbers in mei tot de conclusie dat 'om on beheersbare ontwikkelingen te voorkomen, besloten is tot voorstellen die voorbijgaan aan de geijkte organisatorische, financiële en competentiekaders'. Nood breekt wet, kort gezegd. En dat is gebleken, want morgen al wor den in Rijsbergen en Zevenaar twee asiel centra in gebruik genomen waarin op we zenlijke punten wordt gebroken met het huidige asielbeleid. Alle nieuwe asielzoekers moeten zich bij een van de twee centra meiden en krijgen binnen 24 uur te horen of zij kansloos, dan wel kansrijk worden ge acht. De kansrijken mogen door naar een gewoon opvangcentrum. Tot zover is er niet zoveel nieuws onder de zon. Geheel nieuw wordt de behandeling van de kanslozen. Voortaan wordt na 24 uur te gen hen gezegd: IJ mag nog wel in beroep gaan tegen de afwijzing, maar we bieden u geen opvang. Zo wil justitie de huidige situ atie voorkomen, waarin bijvoorbeeld Oost- europese asieltoeristen soms maandenlang op kosten van de staat worden onderhou den in de toch al overbelaste opvangcentra. Rijst de vraag wat er met asielzoekers ge beurt die niet kunnen worden terugge stuurd en dat zijn er nogal wat of die tegen de afwijzing van hun asielverzoek in beroep gaan bij de rechter. Die zullen, om met oud-minister Kosto te spreken, in af wachting van de rechterlijke beslissing niet het land worden uitgezet, maar moeten zich maar zien te redden. Dan kan het zijn dat ze gaan zwerven en onderduiken, bevestigde Kosto in juni. Dit negatieve gevolg van de nieuwe centra wordt door het kabinet geaccepteerd onder het motto dat dit minder erg is dan het handhaven van de opvang. Dit wegens de 'aanzuigende werking' die daar van uit gaat. Intussen worden wegens de te verwachten 'zwervers' de politiekorpsen van Rijsbergen en Zevenaar uitgebreid met ieder 36 man. Opvallend is dat deze toch ingrijpende beleidswijziging eerder dit jaar nauwelijks tot een fundamentele discussie heeft geleid in de Tweede Kamer. Er werd in maart, april en juni oppervlakkig over heen en weer gepraat, en PvdA-kamerlid Van Traa concludeerde uiteindelijk dat het plan nog eens 'grondig' moest worden besproken vóór de ingebruikname van de centra. De centra worden morgen geopend, maar van de Kamer is niets meer verno men. Een opmerkelijke stilte gezien de el lenlange en diepgravende discussie over erfafscheidingen, nog geen drie jaar gele den. Wellicht vindt nu ook de Kamer dat woorden onderhand tekort schieten bij een probleem dat zij zo uit de hand heeft laten lopen. DEN HAAG HARM HARKEMA Autonome provincie Aland houdt slag om arm bij Fins EU-referendum Finland moet zondag zijn buurlanden Zweden en Noorwegen het goede voorbeeld geven door 'ja' te zeggen tegen het lidmaatschap van de Eu ropese Unie. Zweden en Noren gaan pas volgende maand naar de stem bus om zich daarover uit te spreken. President Martti Ahtisaari meent dat een luid en duidelijk 'ja' van de Finnen veel weifelaars in de buurlan den over de streep kan trekken. De laatste Finse peilingen wijzen op een ruime voorsprong van de ja-stemmers, maar de vraag is of de autonome Finse provincie Aland het voorbeeld van het moederland volgt. De Finse Alandeilan- den zijn door hun landschappelijk schoon een paradijs voor toeristen. Aland moet dit weekeinde beslissen of het met Finland lid wil wor den van de Europese Unie. foto »pr ..Ik heb een Fins paspoort, maar ik voel me geen Fin." Duidelijker kan de moeizame rela tie tussen Finland en Aland niet worden ver woord. „Aland heeft nooit gewaagd om bij Finland te horen. Anderen hebben voor ons beslist." Aan het woord is een jonge dokter, die op Aland (spreek uit o/iland, er staat in het Zweeds een rondje boven de A) is geboren en nu werkzaam is in Noorwegen vanwege de uit zonderlijk goede arbeidsomstandigheden al daar. Aland (Ahvenanmaa in het Fins) dankt zijn bij zondere positie aan zijn strategische ligging, tussen de Botnische Golf en de Oostzee en op de grens tussen Zweden en Finland. Vandaar dat de maritieme naties rond de Oostzee, maar ook daarbuiten, altijd veel interesse had den voor de controle van de 6.500 eilandjes tellende archipel. De eilandengroep contro leert ten dele de toegang tot de haven van Stockholm. Zweden, dat Finland van 1323 tot de Russische overname in 1809 bestuurde, heeft er daarom altijd nauwe banden mee ge had. In 1856 is in Parijs door Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Zweden met Rusland afgesproken dat er geen militaire installaties zouden komen op Aland. Het Russische fort Bomarsund was twee jaar eerder tijdens de Krimoorlog door Franse en Britse schepen al aan puin gescho ten. Tot de Eerste Wereldoorlog hebben de Russen zich aan die afspraak gehouden. Zij wilden in de Oostzee graag enkele vooruitge schoven militaire posten hebben om een aan val op St. Petersburg vroegtijdig te kunnen af slaan. Toen Finland zich eind 1917 losmaakte uit het Russische rijk en onafhankelijk werd, vroegen de eilandbewoners aan Stockholm om 'hereni ging' met Zweden. De Alanders waren er niet van overtuigd dat Finland het beste met hen voorhad, maar Helsinki wilde van geen af scheiding weten. „Ons werd de zelfbeschik king onthouden die de Finnen wel voor zich zelf opeisten", zegt ook nu nog de landskapss- tyrelse, de Alandse regering. Zweden en Finland besloten de kwestie voor te leggen aan de Volkerenbond. Die besliste in 1921 dat Aland aan Finland toeviel, maar wel onder door de Volkerenbond gegarandeerde voorwaarden. Die moesten er voor zorgen dat Aland zijn Zweedse karakter zou behouden. De Alanders maken sindsdien de dienst uit in hun 'rijkje', dat in hetzelfde verdrag ook werd gedemilitariseerd. Helsinki regelt in feite alleen justitie en buitenlandse zaken, maar wanneer die een raakvlak hebben met de archipel moet ook de 'regering' in Mariehamn worden ge raadpleegd. Aland kan er dan voor kiezen om buiten de afspraken te blijven die Helsinki maakt. Zo ook nu. PARLEMENT Helsinki heeft in Brussel ook namens Aland onderhandeld. Het resultaat is volgens objec tieve waarnemers beter dan waarop de eiland bewoners hadden kunnen hopen. Dat weer houdt ze er echter niet van om een slag om de arm te houden. De eilandbewoners willen van Helsinki toestemming om een gunstiger BTW- tarief te hanteren dan straks in Zweden van kracht is. Op die manier kan beter worden ge concurreerd met het buurland. Aland wenst ook dat Finland één van zijn zestien zetels in het Europese parlement reserveert voor Aland, zoals dat ook in het Finse parlement en in de Noordse raad het geval is. „We kunnen de be hartiging van onze belangen niet overlaten aan Finland. De Finnen weten niets van Aland", zegt Annette, een woordvoerder van de Kamer van Koophandel in Mariehamn. Ondanks fel verzet van de Finse president zijn de eilanders zelfs van plan een extra, eigen volksstemming te organiseren. „Het is alle maal leuk en aardig als Finland 'ja' zegt, maar als Zweden besluit om buiten de EU te blijven doen wij ook niet mee", verduidelijkt Annette. Aland gaat daarom zonodig op 20 november, een week na het Zweedse referendum, nog een keer naar de stembus. Ook op Aland geldt overigens dat het referendum slechts raadge vend is. Uiteindelijk beslist de lagiing. het Alandse parlement. Daarin is een tweederde meerderheid nodig om de toetreding goed te keuren. De dokter verwacht dat de eilandbewoners, anders dan de inwoners van de Deense auto nome gebieden Groenland en Faeröer eerder, uiteindelijk 'ja' zullen zeggen. Zeker nu de meeste Zweedse opiniepeilingen ook een lich te voorsprong voor de ja-stemmers laten zien. „We hebben geen keuze. We zijn te klein om buiten te blijven." VEERBOTEN Aland lijkt af en toe het meest op een verwend kind dat zijn zin niet krijgt. Misschien moet het ook wel veel stampei maken om in Helsin ki gehoord te worden. Zo probeerden de ei landbewoners enkele jaren geleden om een ei gen munt uit te geven. Het Finse Hoogge rechtshof stak daar een stokje voor. Sindsdien is Aland, dat wel een eigen vlag en postzegels heeft, er ook achter gekomen dat de financiële basis voor een eigen munteenheid te klein zou zijn geweest. Zakenlieden en investeerders ge ven de voorkeur aan de Zweedse krona en de Finse markka. Aland is een paradijs voor toeristen en vanwe ge zijn gunstige belastingklimaat een thuisha ven voor de gigantische veerboten die dage lijks de verbindingen onderhouden tussen Zweden en Finland. De tax-freewinkels hou den de boten in feite drijvend. Finland heeft van 'Brussel' gedaan gekregen dat de belas tingvrijwinkels ook na toetreding tot de Unie open mogen blijven. Zonder zo'n regeling zou de uitkomst van het referendum op Aland al vast staan: Nej. Toerisme en zeevaart samen bezorgen meer dan de helft van de Alanders werk. De Europese Unie heeft het unieke karakter van de slechts 25.000 inwoners tellende eilan dengroep ook op andere wijze erkend. Zweeds is de enige officiële taal op Aland. Zonder aan toonbare kennis van het Zweeds mag niemand zich op Aland vestigen, ook Finnen niet. Finstaiigen hebben in de eilandengroep dus niet dezelfde rechten als de Zweedstalige min derheid op het Finse vasteland. „Je kunt het discriminatie noemen. We gaan soms inder daad wel eens iets te ver", vindt ook de in Zweden opgeleide arts. De vestigingsrestric ties, die indruisen tegen het recht op vrije ves tiging, blijven ook van kracht indien Aland deel gaat uitmaken van de Europese Unie. Aland verdedigt zijn uitzonderingspositie en taaidiscriminatie door er op te wijzen dat de 25.000 eilandbewoners anders zouden ver drinken in een zee van 4,5 miljoen Finstaiigen. „Het is een stukje zelfbescherming", zegt de arts. „Ik spreek trouwens geen Zweeds, maar Alands. We hebben zeg een eigen dialect, met een andere uitspraak en een ander woordge bruik dan de Zweden." Niet alleen op Aland wonen overigens Zweedstalige Finnen, maar ook en vooral langs de kust in Finland zelfin totaal zo'n 600.000 op een bevolking van'5 miljoen. Vol gens de Alandse doktér is het klimaat voor hen de laatste jaren verslechterd. „Zo voel ik het tenminste." Hij heeft ook een verklaring. De enorme werkloosheid in Finland treft vooral de Finssprekenden. De Zweedse Finnen vind je vaak in de hogere echelons, ze zijn vaker wat beter ontwikkeld. Er heerst onder hen minder werkloosheid. Dat zet kwaad bloed." MARIEHAMN HANS JACOBS Hij is dik, oogt vermoeid en sleept zich bijna naar het spreekgestoelte. Daar draait hij routineus, maar gees tig, zijn verhaal af over de noodzaak van een wisseling van de macht in Bonn. Joschka Fischer is de superster van de milieupartij Die Grünen, die sinds de val van de Muur versterking heeft gekregen van de Oostduitse mensenrechtenactivisten en nu als Bündnis 90/Die Grünen het politieke landschap stofferen. I lij is ook de 'super-realo' in een par tij. waar macht voor velen, met name de zogenoemde 'fundi's', nog steeds een vies woord is en waar de zuiver heid van de geloofsartikelen zwaarder weegt dan hun politieke haalbaar heid. Voor deze fundi's was de 46-ja- rige slagerszoon altijd een opportu nist, die bereid zou zijn voor een mi nisterszetel zijn idealen te verkwanse len. Die ministerszetel heeft hij inderdaad gekregen. Fischer was tot vorige week minister van milieu in de deelstaat Hessen. Zijn idealen heeft hij echter niet verkwanseld. „Het idealisme is weg, maar de idealen niet zoals hij zelf zegt. Er zullen ongetwijfeld men den in de partij zijn die over deze uit spraak hun wenkbrauwen fronsen, maar ook zij zullen tijdens Fischers jaren op het departement in Wiesba den geen belastende feiten hebben kunnen vinden. Fischer is inmiddels onaantastbaar geworden. Formeel kennen Die Grü nen geen partijleiders, die passen niet in de partij-cultuur, maar dat neemt niet weg dat Fischer voor het minder dogmatisch aangelegd partijlid dé lei der is. Hij is de enige stemmentrekker van formaat en wordt, al is dat bij de milieupartij waarschijnlijk geen aan beveling, ook door politici van andere partijen gerespecteerd. Hij is niet lan ger een rebel, maar lid van het politie ke establishment. Dat wil zeggen: een beroepspoliticus met een scherp oog voor wat kan en niet kan en bereid tot compromissen. Dat betekent niet dat hij zijn visie heeft opgegeven. Die mag door zijn pragmatisme vaak uit beeld raken, maar ze is en blijft het richtsnoer voor zijn politieke handelen. Fischer is er van overtuigd dat kern energie schadelijk is voor mens en natuur en daarom 'moeten we weg uit het atoomtijdperk'. De auto moet wijken voor de trein en. dat is de kern van zijn visie, hij wil een milieuvrien delijke economie. Dat is mogelijk, niet door de onbespoten weg terug-naar- de-natuur in te slaan, maar door milieu en produktieproces via gea vanceerde technologie beter op elkaar af te stemmen. Dat behoort natuurlijk tot het stan daardprogramma van Die Grünen. Maar op het terrein van de buiten landse politiek betreedt Fischer sinds kort paden die voor zijn partij nog steeds onbegaanbaar zijn. Die Grünen zijn niet alleen een milieupartij, ze zijn ook overtuigde pacifisten. Ze zijn tegen de NAVO, voor 'afschaffing' van het leger en be kijken een verenigd Europa met wan- Hoewel Fischer zijn partij dus ook op het gebied van de buitenlandse poli tiek acceptabel voor de meerderheid van de Duitsers en de Duitse politiek probeert te maken, is het nagenoeg uitgesloten dat zijn partij na de ver kiezingen van zondag haar opwach ting in de Bonner departementen zal maken. Het lijdt geen twijfel dat ze de kies drempel van vijf procent zullen over schrijden. Maar ze zullen niet vol doende stemmen halen om samen met de grootste oppositiepartij, de so ciaal-democratische SPD, een coalitie te kunnen vormen die een meerder heid in de Bondsdag heeft. De tweede mogelijidieid: een uitbrei ding van deze rood-groene combina tie met de liberale FDP, waarSPD- kopstukken nog wel eens van willen dromen, is geen haalbare kaart omdat Die Grünen en liberalen elkaar uit sluiten. De derde optie, rood-groen met gedoogsteun door de PDS (de opvolger van de communistische SED1, wordt nog steeds door zowel Die Grünen als de SPD afgewezen, terwijl van een coalitie tussen de milieupartij en de CDU van Kohl met absolute zekerheid kan worden ge zegd, dat die niet tot stand zal komen. 'Super-realo' Fischer zal na de verkie zingen vrijwel zeker in de oppositie- Joschka Fischer (links) tijdens een demonstratie tegen kernenergie. Koffie zetten met water uit Nieuwe Maas Of hij honger heeft? Natuurlijk heeft de Russische matroos Sergei (26) trek in een fatsoen lijk stuk vlees na twee weken streng rantsoen. De afgelopen dagen bestond zijn dieet slechts uit een handjevol worteltjes. En koffie, gezet met water uit de Nieuwe Maas. „We are hungry and angry", verklaart Sergei aan boord van het Russische vracht schip Vaten Sablin. Eind vorige maand legde het schip aan in de Rotterdamse haven om vracht op te halen. Uit onvrede over het dreigende voedselgebrek aan boord en over het al drie maanden uit blijven van het salaris, weigerde de bemanning te laden en legde het werk neer. Met uitzondering van kapitein Kropov en de eer ste stuurman. De eigenaar van het schip, rederij Makinvest uit Moskou, weigerde tot nog toe met de achterstallige lonen over de brug te komen. Al twee we ken ligt het schip aan de Park kade in Rotterdam. Toen dinsdag het allerlaatste restje voedsel aan boord op raakte, schakelden verontruste landgenoten de Rotterdamse Sociale Dienst Scheepvaart (SDS) in. De SDS zet zich in voor scheepslui in nood. Ook de Scheepvaartinspectie nam een kijkje aan boord. Al zou de be manning willen, het schip mag niet varen. De Valeri Sablin, zo oordeelde de Scheepvaartin spectie, is een hoop oud roest dat de haven niet mag verlaten zolang er geen essentiële repa raties aan het schip zijn gedaan. „Verder varen met dit wrak? Re gelrechte kamikaze", zegt ook een bemanningslid. „De reder laat ons met ouwe troep rond varen." Het is twijfelachtig of er een werf is te vinden die de re paraties wil uitvoeren. Wie wil een reder die zijn eigen mensen niet kan uitbetalen als debiteur hebben? „Ik denk dat het schip Rotter dam nooit meer zal verlaten", zegt Sociaal raadsman F. van Amen van de SDS. „Als de rede rij de reparaties niet laat uitvoe ren en als de bemanning vast houdt aan die looneis, kunnen we het schip misschien op last van de rechter laten verkopen. Jammer dat de bemanning heeft geweigerd de vracht in te laden, want dan zou er ook een claim van de verlader liggen en was er meer grond voor juridi sche stappen." Als oud ijzer kan het schip nog wat opleveren. Uit de opbrengst zouden de bemanningsleden en de overige crediteuren kunnen worden betaald. Een dergelijke procedure duurt echter maan den. „Onze prioriteit ligt nu bij die mannen", vindt Van Amen. En die mannen hebben op het moment weinig. Gisteren liet de SDS schoon drinkwater en voedsel bezorgen. Verder ont breekt het aan alles, maken de matrozen die zijn samenge dromd in de hut van Sergei dui delijk. Er is geen zeep, geen tandpasta, geen toiletpapier. De handen zijn groezelig, de kleren smerig. Wassen in Maaswater lijkt de boel alleen maar de ver ergeren. De internationale vakbond voor transporteurs ITF en de Sociale Dienst Scheepvaart kunnen weinig doen. De Russen zijn geen lid van de ITF en boven dien zijn hun contracten niks waard omdat er niet de juiste handtekeningen op staan. Juri disch gezien staan de mannen uiterst zwak. Van Amen: „We kunnen ze wel voeden. Dat kost een kleine dui zend gulden per week. Boven dien wil iedereen graag terug naar St. Petersburg. Dat kost ook een lieve duit. Als we een geldpotje hadden, konden we het geld meteen voorschieten. Dan komen we op de crediteu- renlijst te staan en krijgen het bedrag ooit terug uit een faillis- sements verkoop. Nu moeten we zelf eerst overal graven en spitten en lenen voor we iets kunnen doen." Ondertussen zit kapitein Kro pov in zijn hut. Veel opties heeft hij niet. Ook al vinden rederij Makinvest en de stakende be manning een oplossing voor het loonconflict, varen mag hij toch niet van de Scheepvaartinspec tie. Er zit voor hem en zijn man nen niet veel anders op dan rondhangen op het dek, wande len in de omgeving en hopen dat de oplossing zich snel aan dient. De Russen hebben één schame le troost: ze zijn niet de enige die het slecht treffen. Er is op dit moment een hausse aan Oost- europese schepen die in de Rot terdamse haven stranden, van wege niet betaalde rekeningen of achterstallig onderhoud. Van Amen: „De schepen, en beman ning, blijven steeds langer lig gen. Er komt geen cent meer uit dat Oostblok." ROTTERDAM SHEILA SITALSING

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2