Bloem wil boven het maaiveld uitsteken Haarlem Basketbal Week stelt bond een ultimatum irTTTT f? fm IS JARIG FT Hfl. Sport JT"~ Regioclubs op NCRV-Vrijdagsport FC Lisse voorlopig zonder Van der Zwet Tafeltenniscoach Engel spaart Vriesekoop VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 27 CHIf ROBONDERWATER.0 Noordwijk-spits ziet uit nacir topper tegen Katwijk Met zijn studentenclubje Financieringsassociatie Amsterdam zou Fred Bloem afgelopen week vijf dagen lang in de Ardennen bivakkeren. Hij maakte er twee dagen van: hij ging dinsdagavond na de trai ning bij Noordwijk weg en was gistermiddag weer te rug. Op tijd voor de derde oefensessie van deze week. Want een training missen en daarmee het risico lo pen dat hij de kraker tegen Katwijk mist, daar had de Noordwijk-spits geen zin in. NOORDWIJK JANET VAN PUK Bloem speelde zijn eerste wed strijdjes voor W De Blokkers, een 'boerenclubje' in zijn woonplaats Blokker, een kerk dorp van Hoorn. Inmiddels is hij via Hollandia, AZ'67 en op nieuw Hollandia aan zijn twee de seizoen bezig bij W Noord- wijk. Onderweg van Hoom naar Noordwijk heeft de inmiddels 24-jarige spits veel achtergela ten. De wens om profvoetballer te worden, bijvoorbeeld. En de behoefte om na een goede wed strijd naar de kroeg te gaan om daar als plaatselijke vedette be wonderd te worden door een stel meiden. Ook de gewoonte om alle penalty's en vrije trap pen op te eisen. Bloem is onmiskenbaar ouder geworden, en wijzer. Met zijn overgang van de hoofdklasser in Hoorn naar de zaterdageerste klasser in Noordwijk zette Bloem ook de stap naar de vol wassenheid. Met Hollandia liet hij Hoorn achter en daarmee al les wat vanaf zijn jeugd zijn ver trouwde omgeving was. Zijn ouders, familie, vrienden, vrien din, het voetbal, hij hoefde er de gemeentegrens nooit voor over te steken. Op de Universiteit van Amsterdam waar hij econo mie studeert, kwam hij zelden of nooit. Met medestudenten had hij nauwelijks contact. Toen hij bij Noordwijk ging spelen, was de belangrijkste re den om in Hoorn te blijven wo nen weggevallen. Hij verhuisde naar Amsterdam. Zijn studie kreeg een impuls, onder meer s-iajèÉ KSmüSI Fred Bloem in zijn doel, het doel: „Wij kunnen van iedereen v doordat hij een actiever studen tenleven kreeg. „Ik ben blij dat Noordwijk mij deze mogelijk heid heef(. geboden", zegt hij. Het klinkt bijna theatraal uit de mond van iemand die bol staat van de ambities. Zijn bestuurslidmaatschap bij de studentengroep Financie ringsassociatie is daarvan een duidelijk voorbeeld. „Ik wil be ter zijn dan de gemiddelde stu dent. Alle bedrijven willen te genwoordig mensen die naast hun studie nog iets anders heb ben gedaan." Hij is bezig aan zijn laatste jaar, koos voor de af studeerrichtingen financiën haarlem cpd Frank Voskuilen, het organisatiecomité van de Haarlem Basketbal Week, heeft de Nederlandse bond voor het blok gezet. Het nationale team is alleen in de sterkste opstelling welkom als deelnemer aan het )i, dat traditioneel rond de jaarwisseling wordt gehou den. Voskuilen heeft de bond een contract gestuurd waarin hij heeft vastgelegd dat Okke te Velde, Richard van Poelgeest (beiden Goba), oud-Leiderdor per Marcel Huybens (Den Bosch), Cees van Rootselaar (Den Helder) en Gerard Acker- In het kader van haar 70-jarig bestaan besteedt de NCRV vanaf vrijdag tien uitzendingen van het programma NCRV-Vrijdagsport. Daarin wordt aandacht besteed aan het zaterdagvoetbal. De re gioclubs Katwijk, Quick Boys en Noordwijk komen in die uitzendingen aan bod. Katwijk en Quick Boys bijten vrijdag de spits af. De uitzending begint om 22.04, Radio 1. r wij zullen niet v (omdat hij die kant graag op wil) én accountancy (voor de zekerheid: met deze opleiding kost het weinig moeite een baan te vinden). Dat ambitieuze raakt hij niet kwijt als hij de studieboeken dichtklapt. Hij heeft het overal. Dus ook binnen de witte lijnen. Daarom hoefde hij er niet lang na te denken toen vorig jaar mei ene Henny Schipper aan hem vroeg of hij bij Noordwijk zou willen spelen. De nieuwe trainer van de zaterdageerste klasser kende de blonde spits uit de hoofdklasse. De ambities en de speelwijze van de club en van haar nieuwe trainer spra ken Bloem enorm aan dus het overschrijvingsformulier was snel verstuurd. Die zomer trainde Bloem dat het een lieve lust was. Hij wilde goed voor de dag komen. Maar al in de eerste competitiewed strijd ging het anders dan hij wilde. Hij miste een strafschop tegen ARC en Noordwijk ver loor. Enkele weken later verrek te hij een spier in het duel tegen Rijnsburgse Boys, waardoor hij vijf derby's op rij miste, uit vorm raakte, het zichzelf verloor er wen van trainer Schipper kwijt foto henk bouwman Die trainer, dat een apart verhaal. Tussen Schipper, zorgvuldig gekozen uit in eerste instantie zo'n vijf tien opgeroepen kandidaten, en de spelersgroep bleek het totaal niet te klikken. Bloem - die in zijn Hollandia-tijd ook uitkwam voor het Nederlands amateur elftal - was één van de spelers die niet kon opschieten met de trainer. „Hij had een soort muurtje om zich heen ge bouwd. Ik ben een paar keer met hem meegereden. Hij lult aan een stuk door, je komt er niet tussen. In maart of april had ik voor het eerst een ge sprek met hem over voetbal. Ik vroeg waarom ik er niet in stond. Hij noemde me sloom en zei dat ik de twaalfde man was. Ik had bijna mijn conclusies ge trokken. Anderen hebben mij toen overgehaald om te blijven. Toch moet Schipper best een goede trainer zijn. Hij staat nu met Zeeburgia bovenaan, tien punten uit vijf wedstrijden. Maar bij Noordwijk was er spra ke van een botsing tussen twee verschillende mentaliteiten." Toen Noordwijk in de degra datiezone verkeerde, werd John Eelman aangetrokken als ver vanger van Schipper. Een nieuw Noordwijk stond op, een nieu we Bloem ook. In de belangrijke wedstrijd tegen Volendam viel hij in en scoorde vijf doelpun ten. Noordwijk handhaafde zich in de eerste klasse en kreeg met Ruud Bröring de trainer die het moest krijgen, zegt Bloem. Net als Eelman voelt hij de sfeer goed aan. Het plezier is terug in de groep, op het veld. „Je ziet het aan de manier waarop spe lers een bal aannemen op de borst, het toont het zelfvertrou wen van de groep." De kopsterke spits maakte deze competitie zeven doelpun ten, maar hij miste ook veel kansen. „Dat is misschien wel zo, maar ik sta er wel. Ik creëer zelf de kansen. Ik denk dat het bijvoorbeeld in de bekerwed strijd tegen ADO ook te maken had met een gebrek aan scherp te. Ik kwam twee keer alleen voor de keeper, die 150 kilo weegt. Die moet ik kunnen pas- Bloem heeft nu zelfvertrou wen genoeg, kan een gemiste kans vrij gemakkelijk van zich afzetten. Maar hij weet dat het moeilijk wordt als hij zaterdag op De Krom eerst twee kansen op rij mist. Die eerste moet er meteen ingaan, dan volgen er meer doelpunten. „Wij kunnen van iedereen winnen, maar wij zullen niet van iedereen win nen. Daarvoor is de organisatie binnen de ploeg nog niet goed genoeg. Maar we spelen leuk en aantrekkelijk voetbal. Mijn ou ders komen elke week met ple zier kijken. Ik kan nu trots wat vrienden uiuiodigen voor de wedstrijd tegen Katwijk. Dat is ook wel eens anders geweest." Nog geen paniek bij Rijnsburgse Boys FC Lisse moet het tot de winter stop stellen zonder Leon van der Zwet. De middenvelder werd deze week geopereerd aan zijn bovenbeen. Van der Zwet had last van een verkleving van de spieren. De Hilversumse arts Hermans liet zijn licht er deze zomer over schijnen en raadde een operatie aan. Trainer Mark Wotte hoopte dat Van der Zwet de ingreep tot na de competitie zou uitstellen, maar de voetbal Ier besliste anders. „Dat is jam mer, want Van der Zwet is de motor van het middenveld." Van der Zwet is niet de enige die ontbreekt in de opstelling van Et: Lisse voor het thuisduel met Barendrecht. Emiel Wajer viert vakantie in Brazilië. Voorts is het onzeker of Bert van Duy- venbode kan spelen. Wotte: „FC Lisse speelt daarom niet in de zelfde formatie die het tegen Scheveningen twee weken gele den zo goed deed (5-1 winst). Maar ik heb alle vertrouwen in de selectie. Spelers als Stefan Spruyt, Arnold Vermeulen en Gert-Jan Bunt kunnen bewijzen wat zijn in hun mars hebben." Noordwijk heeft de tactische plannen voor de kraker bij Kat wijk klaar. Bröring, geksche rend: „We hebben de hele week afgezonderd getraind. Niemand mocht wat zien." Serieus: „We kunnen van Katwijk winnen, maar de vraag is of het ook daadwerkelijk gebeurt. Feit is wel dat we tegen de landskam pioen spelen, die met duidelijke cijfers bovenaan de ranglijst staat. Daar win je niet zomaar van. Katwijk heeft een goede ploeg en wij moeten maar laten zien of het goede spel van de laatste tijd een incident is ge weest." Cees Smit en Patrick Scheurwater hebben last van lichte blessures, maar zijn mor gen inzetbaar. De vraag is of het talrijke pu bliek morgen op De Krom Hans Zwaan en Johan Vogelaar kan aanschouwen. Zwaan kampt nog steeds met een onwillige kuitspier, opgelopen in de wed strijd hij SHO. De boomlange spits trainde apart van de groep, zoals ook Johan Vogelaar in af zondering rondjes draaide op het trainingsveld. Vogelaar heelt mans (Weert) van de partij zijn. Als iemand van de vijf ont breekt, komt dat de bond op 10.000 gulden boete per speler te staan. Voskuilen wil het con tract uiterlijk vrijdag 21 oktober getekend terug. Anders kan bondscoach Toon van Helfteren met zijn Oranje de Haarlem Week op zijn buik schrijven. „Dit is voor ons de enige ma nier om zekerheid te krijgen", zegt Voskuilen. „Ik ben de hou ding van de bond zo langza merhand beu. Men schuift het probleem steeds voor zich uit. Ik wil nu duidelijkheid. Oók naar de clubs toe. Niemand heeft er wat aan als de kluit wordt belazerd." Voskuilen vindt niet dat hij zich als een semi-bondscoach opstelt. „Dat lijstje van vijf is mede samengesteld door Ruud Harrewijn (ex-bondscoach, red.) na ruggespraak met Van Helfteren. De HBW-organistie is er nog niet helemaal uit wat te doen als het Nederlands team niet komt. „Wellicht nodigen we naast Goba, dat als winnaar van de beker zeker meedoet, dan nog een Nederlands clubte am uit. Of we gaan terug naar de eerste opzet van acht ploe gen met slechts één nationale vertegenwoordiger", aldus Vos kuilen. Goba's geldschieter Cees den Braven staat nooit toe dat zijn club zonder vedetten Te Velde en Van Poelgeest in Haarlem speelt. „Maar ik denk dat de bond in deze kwestie meer macht heeft", zegt Voskuilen. „Iedere eredivisie-speler heeft immers een licentie getekend waardoor hij zich verplicht be schikbaar te zijn voor het natio nale team." Cees van Rootselaar wil zich nu nog niet druk maken over het probleem. „Ik vind de gang van zaken wel een beetje vreenld. Kennelijk hebben we een nieuwe bondscoach." filderstadt Martina Navratilova kan het nog steeds niet laten. In de tweede ronde van het tennistoernooi in het Duitse Filderstadt dwong de Amerikaanse veterane gisteren haar landgenote Lori McNeil in drie sets tot overgave: 5-7 7-6 6-4. foto an De Nederlandse tafeltennisters zijn de World Team Cup in Nimes met een 3-0 overwinning begonnen. Tegen het zwakke Brazilië werd de nummer één van de ploeg van bondscoach Peter Engel, Bettine Vries ekoop, gespaard. Het Nederlandse vrouwenteam weet zich dank zij de overwinning al geplaatst voor de kwartfinales van het prestigieuze toernooi waar de sterkste elf landen van de wereld hun opwachting maken. Het pouleduel van morgen tegen Duitsland, dat woensdag eveneens met 3-0 van Brazilië won, bepaalt slechts de plaats die Oranje in het afval- schema krijgt. Engels had het duel tussen Duitsland en Brazilië bekeken. De Duitser was niet onder de indruk van de Zuidamerikaanse vrou wen en besloot Nederlands vierde vrouw Emily Noor te laten spelen. „Ik heb Bettine Vriesekoop aan het begin van beloofd haar zo veel mogelijk rust te ge ven", lichtte de bondscoach zijn beslissing Mirjam Hooman en Gerdie Keen reken den gisteren in ijltempo af met de zusjes Kosaka. Emily Noor was de enige die een game moest prijsgeven. Desondanks was net klusje in iets meer dan een uur ge klaard. ook last van een opspelende kuit. Guyt: „Die twee zijn niet de minsten, maar ik verwacht dat we dat probleemloos kun: nen opvangen. We hebben een brede selectie." Quick Boys ontmoet morgen Marken op het pittoreske ex-ei land. De Katwijkse supporters weten dan hoe de vlag er voor hangt: Marken-Quick Boys staat borg voor spektakel. Met niet al tijd een goede afloop voor Quick Boys. Trainer Henk Wis man is onbekend met de tegen stander. „Het enige dat ik van Marken weet is dat ze bijna een nieuw elftal hebben. We mogen hoe dan ook niet verliezen, an ders raken we achterop." Hicham Rbii zal de reis naar Noord-Holland niet meemaken, want de spits is geschorst. Mar tin Steenvoorden tobt met een pijnlijke lies en vormt een groot vraagteken. Rijnsburgse Boys bevindt zich in een moeilijke fase van de competitie. Een week na de ruim verloren confrontatie te gen koploper Katwijk 1 -6) komt runner up' SHO uit oud-Beijer land naar sportpark Middel mors. Van paniek is bij de Rijns burgers. die de terugkeer van Peter van Duyn na een blessure vieren, allerminst sprake. „In gesprekken met de spelers", zegt RB-trainer Rob Kiebert, „heb ik de positieve punten van de wedstrijd tegen Katwijk be nadrukt. SHO staat weliswaar hoog op de ranglijst, maar die vertekend beeld geven." ARC wacht nog steeds op de eerste zege in IA. Hoog tijd dat de volle winst tegen Spijkenisse wordt binnengehaald, vindt trainer Wim van Zwam. „Dan verstommen die kritsche gelui den in Alphen. Er komen sup porters naar me toe met de vraag of we het dit seizoen wel redden. Moet je nagaan, de competitie is vier weken onder weg." Aan de andere kant beseft Van Zwam dat ARC dit seizoen nog weinig heeft laten zien. In de uitbeurt hij Barendrecht (3- 3) waren de eerste tekenen van herstel zichtbaar. „De spelers moeten het nu eens oppakken en zich niet verschuilen in het veld." De Vries blij met terugkeer bij ploeg Raas GEMERT ANP Eddy Bouwmans (25) en Gerrit De Vries (27) hebben een con tract voor een jaar getekend bij de wielerformatie Novell van Jan Raas. De Zeeuwse ploeglei der bereikte gistermiddag een overeenkomst met Bouwmans. 's Avonds kwam hij rond met De Vries. De Vries en Bouwmans had den beiden nog een overeen komst voor een jaar met Peter Post. Nadat de Amstelvener vo rige week maandag bekend maakte geen nieuwe sponsor voor volgend seizoen te hebben, benaderde Raas het tweetal. „Het is een nieuwe uitdaging voor me", zei Bouwmans. „ik heb vijf prettige jaren bij Post gehad, liet is jammer dat hij geen nieuwe sponsor heeft ge vonden. liet is niet uitgesloten dat ik na 1995 terugkeer in eeu ploeg van Post. Maar dat hangt af de ontwikkelingen volgend jaar." Bouwmans werd dit jaar we gens tegenvallende prestaties niet geselecteerd voor de Tour. Hij behaalde het afgelopen sei zoen slechts twee overwinnin gen: een rit in het Criterium In ternationaal i de Ronde van Limousin. Voor De Vries is Raas geert' onbekende. De 'Buffel' debu teerde in 1989 als professional bij de Zeeuw. Hij bleef vier sei zoenen in dienst. In 1992 ver-; ruilde hij het toenmaligq Buckler voor TVM. Daar blee( hij slechts één jaar. Dit seizoen reed hij voor Post. „Ik ben blij; terug te zijn bij Raas. Indertijd; ben ik weggegaan omdat ik; bang was geen werk te krijgen/ Raas had nog geen nieuwer sponsor, ik was geruime tijd uit-i; geschakeld door een ernstige hcupblessure die ik opliep tij-» dens de Tour-etappe naar Brus-»' sel", zei De Vries. „Tijdens dqf afgelopen lour heb ik al rnef Raas gesproken. Nadat Post bej, kend had gemaakt geen werle voor ons te hebben, zijn op-* nieuw contacten gelegd. Ik wee£ wat ik aan Raas heb, en omge keerd hij ook." Patrick Jonker rijdt het ko-; mende seizoen voor ONCE, de; Spaanse ploeg waarmee Erik Breukink onderhandelt over eert nieuwe verlaagde aanbieding. etappe

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27