Schumacher krijgt opslag Fides Pacta en De Algemene praten over korfbalfusie PSV breidt spelersgroep én stadion uit Sport Feyenoord-scout geniet in Braziliaanse krottenbuurt VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 ROB ONDERWATER. 071 3 Oranjeraad akkoord met vergoedingen den haag De spelers van het Nederlands elftal ontvangen ieder 7500 gulden voor elke kwalificatiewedstrijd voor het Europees kampioenschap en 5000 gulden voor elk oefenduel in de aan loop naar het Europees kampioenschap in Engeland in 1996. De Oranjeraad heeft gisteren met het Sectiebestuur Betaald Voetbal van de KNVB overeenstemming bereikt over de vergoedingen. Over de premies voor plaatsing voor de Europese titelstrijd wordt nog gepraat. De Oranjeraad bestaat sinds gisteren uit de volgende spelers: Danny Blind, Dennis Bergkamp, Wim Jonk, Bryan Roy en Aron Winter. Zij worden bijgestaan door mr. Theo van Seggelen en Rob Jansen van de vakbond voor contractspe lers WCS. Noor Rekdal keert terug naar Lierse Oslo* Kjetil Rekdal keert terug naar Lierse. Trainer Eric Gerets van de Belgische club wil de Noorse middenvelder, die woens dag met de nationale ploeg Nederland op 1 -1 hield, er weer graag bij hebben. De 25-jarige Rekdal keerde na vier seizoenen bij Lierse na het WK in de Verenigde Staten terug naar Noorwe gen. Hij had problemen bij de Belgische club en had erop aan gedrongen verhuurd te worden aan Molde. Gerets, dit seizoen voor het eerst bij de club die momenteel vijfde staat in de Belgi sche eerste klasse, zag woensdag echter bevestigd dat hij de ster ke Noor goed zou kunnen gebruiken. Rekdal maakte tegen Ne derland gelijk uit een strafschop. Finse coach stapt op na nederlaag Helsinki» Tommy Lindholm heeft zijn ontslag ingediend. De bondscoach van het Finse voetbalelftal deed dat nog geen 24 uur na de nederlaag van 4-0 van zijn ploeg tegen Griekenland in Thessaloniki. Het verlies woensdag was de tweede in de EK- kwalificatiereeks. Eerder ging Finland met 2-0 ten onder tegen Schotland. In de twee jaar dat Lindholm bondscoach was, won Finland slechts vier van de 23 interlands. Assistent-bondscoach Jukka Ikalainen volgt Lindholm op. Voorzitter schiet 'overloper' dood Rio de Janeiro* De voorzitter van de Braziliaanse voetbalclub CSE, in de afgelegen plaats Palmeira dos Indios, op 2.260 kilo meter ten noordoosten van Rio de Janeiro, heeft één van de spe lers van de club doodgeschoten nadat die een transfer had ge- eist. Dat heeft de krant Jornal do Brasil gisteren bericht. De 25- jarige middenvelder Cassio Barros da Silva stapte woensdag kort na middernacht in een bar op clubvoorzitter Gilson Raimundo Veija af en eiste dat de club hem liet gaan. Na een woordenwis seling verliet Veija de bar om terug te keren met een revolver en Da Silva neer te schieten. Da Silva overleed in het ziekenhuis. Chinese atlete betrapt op doping Hiroshima* De beste Chinese discuswerpster, Qu Qiaping, heeft positief gereageerd bij een dopingcontrole die veertien dagen geleden in China werd gehouden. In de urine van de 22-jarige atlete, met 66,60 meter vierde op de wereldranglijst van dit sei zoen, werden sporen van anabole steroïden aangetroffen. Het resultaat van de controle, zowel het A als het B urine-monster waren positief, werd gisteren in Hiroshima bekend gemaakt. Qiaping was één van de zeventien Chinese atleten die veertien dagen geleden werden gecontroleerd. Qiaping riskeert een schorsing van vier jaar. Zij gold als de favoriete voor het goud bij de Aziatische Spelen, die momenteel in Hiroshima worden ge houden. Siemerink rekent af met Goellner ostrava Jan Siemerink is op dreef in het tennistoernooi van Ostrava. In de tweede ronde versloeg de Rijnsburger gisteren in de Tsjechische stad de sterke Duitser Goellner. De setstanden lieten aan duidelijkheid niets te wensen over: 7-5 6-2. Eltingh wint, Krajicek niet Tokyo Jacco Eltingh heeft de halve finales bereikt van het ten nistoernooi in Tokyo. DeHeerdenaar, tiende geplaatst, versloeg in de kwartfinales de zes plaatsen lager ingeschaalde Amerikaan Jonathan Stark in twee sets, 6-2 7-6. In de halve finales speelt El tingh tegen de winnaar van de partij tussen de als vierde ge plaatste Todd Martin en de als zesde geplaatste Michael Chang. Richard Krajicek werd in de kwartfinales uitgeschakeld. Hij ver loor met 7-6, 7-6 van de Kroaat Ivanisevic. leiden* janet van puk Fides Pacta en De Algemene denken over een fusie. De besturen van de twee Leidse korfbalclubs willen de mo gelijkheden daartoe onderzoeken. Als beide ledenvergaderingen akkoord gaan, wordt er verder onderhandeld. De leden van Fides Pacta kunnen op 2 november tijdens een vergadering hun mening kwijt, de algemene najaarsver gadering van De Algemene is op 10 no vember. Het initatief voor de fusiegesprekken komt van Fides Pacta. Voorzitter Frans de Haas van de club aan de Zoeter- woudsesingel is al jaren de mening toegedaan dat er te veel korfbalvereni gingen in Leiden zijn. ,,F.r zijn nu zeven verenigingen en dat zijn er naar mijn mening drie te veel. Dat vond ik ook al toen wij nog groot waren en zo'n drie honderd leden hadden. Toen heb ik ook wel gezegd: laten wij samenwer ken. Maar het is er nooit van geko- Nu Fides Pacta het al weer enige tijd met minder leden doet - op dit mo ment zijn er ongeveer 200 korfballers lid - heeft De Haas de fusiekwestie maar weer eens aangezwengeld. Hij polste de mening van zijn colle ga-voorzitters tijdens een vergadering van de Leidse Korfbalfederatie, een stichting waarin alle clubs zijn verte genwoordigd. Alleen De Algemene rea geerde positief. Vervolgens is er vorige week een gesprek geweest tussen dele gaties van beide verenigingen. In principe zou de fusie in de zomer al rond moeten zijn, zodat de nieuwe club aan de competitie van 1995/96 kan deelnemen. Fides Pacta heeft al de voorkeur uitgesproken om de fusieclub te huisvesten op het terrein aan de Zoeterwoudsesingel. „Wat onze leden daarvan vinden, durf ik niet te zeggen. Wij zitten in de Leidse Hout prima, het is een unieke locatie. Maar of die ideaal is voor ledenaanwas, is punt twee", zegt pr-man Jeroen Weijermars van De Algemene. Beide besturen willen eerst groen licht van de ledenvergadering, voordat ze verder onderhandelen. „We willen geen werk voor niets doen", zegt voor zitter De Haas van Fides Pacta. Dat het bestuur van De Algemene bereid was om met een delegatie van Fides Pacta te praten heeft niet zozeer te maken met de huidige situatie als- wel met de toekomst van de club, zegt woordvoerder Weijermars. De vereni ging heeft nu 130 leden en vraagt zich af of ze dit aantal stabiel blijft en op den duur voldoende zal zijn. Vorig jaar was De Algemene in on derhandeling met Crescendo, maar die gesprekken ketsten af. „We waren or als vereniging nog niet aan toe", zegt Weijermars daarover. „Crescendo had meer behoefte dan wij om te fuseren en eiste bovendien dat wij op hun veld gingen korfballen." Een verschil met de vorige gespreks partner is dat de verenigingsculturen van De Algemene en Fides Pacta beter op elkaar aansluiten. Weijermars: „Crescendo is meer een gezelligheids vereniging. Fides Pacta heeft net als wij de pretentie om op een hoog niveau te spelen." Verstappen mag seizoen afinaken Michael Schumacher rijdt ook volgend seizoen voor Be- netton. Dat heeft de Duitse Formule 1-coureur gisteren in Jerez bevestigd. In de Zuidspaanse stad wordt zondag de Grand Prix van Europa gehouden. De teamgenoot van de Nederlander Jos Verstappen maakt in Spanje zijn te rugkeer na een schorsing van twee races. JEREZ *SID/GPD Het oorspronkelijke, tot eind 1996 durende, contract dat Schumacher had met de Britsö racestal werd herzien. Ook is het salaris aangepast van de lei der in de race om de wereldtitel. Volgend jaar int de 25-jarige autocoureur bijna 35 miljoen gulden. Een verhoging van ruim tien miljoen gulden. Voor de laatste drie Grand Prix-races krijgt Schumacher iets meer dan vijf miljoen gulden uitbe taald van Benneton. Schumacher won dit jaar ze ven van de twaalf GP-races waaraan hij deelnam. Hij werd een keer tweede. Tijdens de Grand Prix v&n Duitsland viel hij uit. Na de Grote Prijzen van Engeland (2) en België (le werd hij gediskwalificeerd. Hij heeft met nog drie races (Europa, Ja pan en Australië) voor de boeg nog slechts één punt voor sprong op Damon Hill. De Wil- liams-coureur weet zich de laatste drie wedstrijden ge steund door Nigel Mansell, die de plaats inneemt van de ta lentvolle Schot David Coult- hard. Ofschoon de tweestrijd Schumacher/Hill en de rentree van Nigel Mansell dit weekein de bij de Grand Prix van Europa in Jerez de blikvangers zijn, richten de ogen van de Neder landse autosportliefhebbers zich ook op Jos Verstappen. De I.imburger heeft van het Benet- ton-team inmiddels de garantie gekregen dat hij de resterende drie Grote Prijzen van dit jaar aan de zijde van Schumacher mag rijden. De tweestrijd met JJ Lehto, de Fin die de Duitse WK-favoriet verving gedurende diens schor sing, pakte duidelijk in het voordeel van Verstappen uit. Voor Benetton-teambaas Flavio Briatore was de keuze dan ook niet meer moeilijk. „Jos heeft bewezen recht te hebben op de auto naast Schumacher", aJdus de flamboyante Italiaan. Aan Verstappen, die in Jerez zijn tiende Grand Prix rijdt en in de tussenstand van het WK op de negende plaats staat met tien punten, de taak om Schumacher zo veel mogelijk te helpen in de spannende strijd tussen de Duitser en Damon Hill. „Ik ben optimistisch", zei de Limburger. „Ik denk dat Schumacher de beste coureur is en ook het meeste recht heeft op de wereldtitel. Mijn taak is om zo veel mogelijk punten te scoren in de resterende races. Dat komt mijn eigen positie in de WK-stand ten goede en ik kan op die manier proberen Be- netton aan de constructeurstitel te helpen." Mocht dat lukken, dan bete kent dat een doorbraak in de al tien jaar durende hegemonie van McLaren (7 titels) en Willi ams (3). In de tussenstand leidt Williams op dit moment de dans met 89 tegen 87 punten. Met klinkende resultaten kan Verstappen ook de geruchten rond zijn eventuele vertrek bij Benetton de kop indrukken. In Estoril, na de vorige Grand Prix, mocht Indy Car-coureur Paul Tracy enkele dagen de Benet- ton-Ford testen. De Canadees benaderde de snelste tijd van Verstappen tot op 0.65 seconde, wal het vlammetje dal Tracy de plaats van Verstappen zelfs nog dit jaar zou overnemen flink deed aanwakkeren. Zoals zo vaak in de formule 1 bleef het ook nu hij een gerucht. „We hebben er smakelijk om gelachen", zegt Verstappen. „De tests van Tracy waren een publiciteitsstunt. Ik heb een contract bij Benetton voor 1995. Tot nu toe heeft mij geen enkel signaal bereikt dat daarin iets gaat veranderen. Schumacher heeft met me gesproken en ge zegd dal hij ook volgend jaar bij Benetton wil rijden met mij als tweede man. Ook Briatore is positief, dus ik maak me ner gens druk om." NHS grootste schuldeiser Ruiterspelen DEN HAAG ANP De Nederlandse Hippische Sportbond NHS is de grootste schuldeiser van de Stichting Wereldruiterspelen. De NHS heeft 1,8 miljoen gulden tegoed van de organisatie. Daaronder is een bedrag van 520.000 gul den dat de Hippische Sport bond aan prijzengeld betaalde. De Wereldruiterspelen werden afgelopen zomer in Den Haag en Amersfoort gehouden. De schuld van de stichting is inmiddels opgelopen tot zeven miljoen gulden. Dat werd eind vorige week door de advocaat van de Stichting, mr. Utermark, bekendgemaakt. De totale schuld bedraagt veertien mil joen gulden. Daar staan tegen over banktegoeden en vorderin gen van ongeveer zeven miljoen gulden. Op de lange lijst van crediteu ren staan 207 namen van ho tels, bedrijven en particulieren. De stichting staat bij negen ho teliers in Den Haag en omge ving in totaal voor bijna één miljoen gulden in het krijt. Het sportmarketingbureau BCM uit Best wacht nog op een bedrag van 1,4 miljoen gulden. Volgende week woensdag 19 oktober kunnen de crediteuren bij de rechtbank van Utrecht stemmen over een surséance van betaling, die met instem ming van de Utrechtse bewind voerder mr. Leuftink is aange vraagd. Volgens de jurist is de enige mogelijkheid dat een deel van de schuld wordt opgebracht door derden. Cambuur trekt Stefan Jansen aan leeuwarden Cambuur heeft Stefan Jansen van FC Den Bosch overgeno men. De 22-jarige spits, die eer der voor Roda JC speelde, te kende gisteren -een contract voor twee en een half jaar. 'Clausio wil dolgraag bij Feyenoord aan de slag' ROTTERDAM MARCEL VAN DER KRAAN GPD-VERSLAGGEVER Er is enige verwarring over de lengte van het contract, maar de komst van Clausio Jesus de Car- valho naar de Kuip is zeker. „Laat daar geen misverstand over bestaan", zegt Frans Bouwmeester, nog maar net te-< rug uit Brazili. De hoofdscout van Feyenoord, die de afgelo pen weken in Zuid-Amerika verbleef om de Rotterdammers aan een 'donker diamantje' te helpen, weet 'voor tweehonderd procent zeker' dat de nieuwe vedette binnen een week op de stoep staat. Bouwmeester keek gisteren enigszins verbaasd op, toen hij uit de media vernam dat Clau sio voorlopig nog geen contract zou willen tekenen bij Feye noord. De jeugdinternational zou eerst een aantal vragen be antwoord willen zien en zou ook hebben beweerd dal hij zelf metniemand van Feyenoord heeft gesproken. Bouwmeester vindt dat vreemd, want de afge lopen weken verbleef hij van 's morgens vroeg tot 's avonds laat aan de zijde van de voetballer. „Die jongen was zo enthousiast, dat was onvoorstelbaar. Hij wil de eigenlijk al meteen met mij naar Nederland. Hij wil dol graag bij Feyenoord aan de slag. Alleen omdat hij al had toege zegd te zullen spelen in de jeugdinterlands tussen Brazilië en Saudi-Arabie komt hij wat later." De Bredase voetbalkenner werd zo'n anderhalf jaar gele den getipt over Clausio door Piet de Visser, met wie hij regel matig de binnen- en buiten landse velden afstruint. De Vis ser zag Clausio op een interna tionaal jeugdtoernooi de sterren van de hemel spelen. Bouw meester zou daar zelf ook gaan kijken, maar werd ziek. Zijn in teresse voor de Braziliaanse middenvelder bleef, waarna vo rige maand werd besloten om naar Rio de Janeiro af te reizen. Bouwmeester: „Op de eerste dag zag ik al dat we met een kanjer te maken hadden. Het was in het trainingskamp van de Braziliaanse bond. Een soort 'Zeist', honderd kilometer bui len Rio de Janeiro. Daai zat Clausio met Jong Brazilië. Hij trainde er of speelde er met die nationale jeugdplocg wedstrij den tegen eerstedivisieclubs." Tussen de bedrijven door be keek Bouwmeester competitie wedstrijden van Flamengo in andere delen van het lancL On der meer om de andere 'ontdekking' Hugo (20) te vol gen. Wat deed u daar beseffen dal u met een toptalent te maken had-' „Zijn traptechniek, zijn snelheid en zijn mentaliteit. Voor mij heel essentiële punten hij de beoordeling van een profvoet baller. Maar daarnaast zag ik meteen dat hij een geweldige uitstraling heeft. Hij is een voet- baldier, hij is zo verschrikkelijk gek op hel voetbal. Er zijn zat jongens te vinden die voor het geld naar Europa willen komen. Maar Clausio wil ook voor het voetbal hier naar toe komen." Waarom bent u niet op het WK in Amerika niet naar de Brazilianen gaan kijken? „Om de doodeenvoudige reden dal Feyenoord zelfs de reserves in de Braziliaanse ploeg niet kan kopen. Wij kunnen ons niet meten met Ajax en PSV. Ieder een die op het WK rondliep kostte een vermogen. Of ze nu wel of niet speelden bij Brazilië. Dus moet je je richten op een andere categorie. longens van wie je heel vroeg ziet dat ze uit groeien tot topvoetballers." Wat maakt de Braziliaanse voetballers nu zo schitterend? Bouwmeester: „Hun waanzin nige balgevoel. Ik weet nu ook hoe ze daaraan komen. Ik heb in Rio de Janeiro en Sao Paulo alles afgelopen. Ik ben op tie stranden geweest, in de villawij ken en in krottenbuurten. Daar van zijn er dus heel veel. Ik zag huizen, waarin jij en ik je hond nog niet zouden laten slapen. Niets in de huiskamer, helemaal niets. Maar wél in elke krotten wijk overal betonnen veldjes of stukjes kale grond waar prachti ge lichtmasten bovenstonden. Daar voetbalden al die kleine apen tot laat in de avond." Hoe zit het nu met die tweede Braziliaan, Hugo, komt die naar Feyenoord? „De kansen zijn 50/50. Van den Herik is met die zaak nog bezig. Hugo is een jongen die ook het vermogen heeft om een topper le worden. I lij is bijna anderhalf jaar ouder. I lij heeft al wat meer ervaring in de Braziliaanse competitie en bij zijn club. Vori ge week is hij juist gekozen in het olympische team van Brazi lië. Hugo is een centrale mid denvelder, die ook technisch heel begaafd is. Clausio is wel licht iets sneller en aanvallen der. Maar het is in mentaal op zicht belangrijk dat ze samen naar Feyenoord komen. Als er twee Brazilianen bij Feyenoord spelen, weet je dat ze steun aan elkaar hebben. Dal is vooral in het begin heel belangrijk. Aan de andere kant hoef je ook niet te zacht met die gasten om te springen. Zij zijn profvoetballers en spelen voor de poen. Ze mo gen best een paar maanden ac climatiseren, maar als het straks winter is moeten ze er staan." PSV is op verschillende terreinen tegelijk actief. Gisteren lijfde de Eindhovense voet balclub officieel oud-speler Stan Valckx in tot het einde van het seizoen 1996/97. De international komt morgen meteen al in ac tie tegen Heerenveen. Daarnaast gaat PSV binnenkort aan de slag om de fraaie accom modatie opnieuw uit te breiden. Er is een vergunning voor een nieuwe noordtribune, die ruimte biedt voor 10.000 verwarmde en overdekte zitplaatsen, negen business ap partementen en een overdekte promenade. De financiering is ook rond. De gemeente begint deze week reeds met de verlegging van de Mathildelaan, waaraan PSV is gehuisvest. Dit is nodig om de bouw van de nieuwe vleugel mogelijk te maken. In de bouwkosten, rond de 35 miljoen gul den, wordt voor ongeveer 60 procent door gemeentelijke en rijksoverheidsinstanties geparticipeerd. Als de nieuwe noordtribune en <^e inmid dels begonnen bouw van de zuidoosthoek is voltooid, heeft de totale renovatie van het Philips Stadion ongeveer 135 miljoen gul den gekost. PSV heeft 85 procent voor eigen rekening genomen. Het stadion beschikt dan over 30.000 overdekte zitplaatsen. En is 'klaar' voor het EK 2000, dat vrijwel zeker door Nederland en België wordt georgani seerd. PSV-trainer Aad de Mos (links) staat de zojuist gecontracteerde Stan Vlackx bij tijdens zijn eerste persconferentie.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25