'Ik schrijf eigenlijk voor mezelf1 'Poëtische kracht' levert Japanse auteur Kenzaburo Oë Nobelprijs op Venijn, ironie en zelfspot van Vincent Bijlo Cultuur Kunst Exultate Deo streeft naar perfectie VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 23 Nieuwe cultuur compact leiden Het mapje 'cultuur compact' voor vanmiddag aan de Leidse wethouder van cultuur Pex Langen- berg overhandigd. 'Cultuur compact' is een uitgave van Karto- grafie Kika uit Zoeterwoude en bevat een kaartje van de stad en een overzicht van allerlei min of meer culturele activiteiten in Leiden. Behalve de programma's van de theaters geeft het map je bijvoorbeeld ook adressen van tweedehands kledingwinkels. Het is gratis te verkrijgen bij de verschillende culturele instellin gen in Leiden en bij de balies van de gemeenten Leiden, Leider dorp en Oegstgeest. Leidse bands op Propop '94 leiden» In de Stadsgehoorzaal zal morgen om 21.00 uur het vier de Propop festival beginnen. Op Propop spelen alleen Leidse bands, dit jaar zijn dat The Fellows, de Chris Koenen Band en the Pub Band. The Fellows bijten het spits af met hun jaren zes tig-repertoire. De Chrios Koenen Band verzorgt swingende blues en tenslotte treedt the Pub Band op. De zaal is morgenavond ge opend vanaf 20.30 uur. Jazz in Club 'The Conversation' noordwuk» De Amerikaanse jazz-musicus Ingram Washington treed morgenavond op in Club 'The Conversation'. De club is geopend van 22.00 tot 02.00 uur en de toegang is gratis. Club 'The Conversation' is in Grand Café Huis ter Duin aan de Konin gin Astrid Boulevard 5, in Noordwijk aan Zee. Oerdans in Leiderdorp leiderdorp In de Sjelter in Leiderdorp beginnen na de herfstva kantie cursussen Oerdans onder leiding van Anneke Witter- mans. Oerdansen is bedoeld om meer greep te krijgen op het bestaan en iedere deelnemer kan op zijn of haar eigen niveau dansen. De wekelijkse cursus start op 11 november om 13.15 uur. Voor opgave of meer informatie: Anneke Wittermans Tel 071-143610. Verhalenwedstrijd Volkshuis leiden Het Leidse Volkshuis houdt een verhalenwedstrijd in verband met het 95-jarig bestaan. 'Oud Volkshuizers' die zich anekdotes of gebeurtenissen herinneren worden uitgenodigd deze op te schrijven en voor 1 november te sturen naar het Volkshuis, Apothekersdijk 33 in Leiden, ter attentie van Mienke van Noort. Het verhaal mag niet langer zijn dan één A4. De tien beste verhalen worden voorgelezen op het dichters festival dat op 18 november in het Volkshuis wordt gehouden. Weer jazz op zondag leiden Het nieuwe winterseizoen van 'Jazz on Sunday' begint op zondag 16 oktober in 'Cheers', aan de Doelensteeg 11 in Lei den. De eerste jazz-zondag wordt verzorgd door Jeffrey Garth, die met zijn eigen kwartet naar Leiden komt. Het optreden be gint om 15.30. Concert verplaatst den haag Het concert van de Beastie Boys en Urban Dance Squad op 13 november in Amsterdam zal worden verplaatst van de Sporthallen Zuid naar de Statenhal in Den Haag. Reeds ge kochte kaarten voor het concert in Amsterdam blijven geldig voor het optreden in de Statenhal. Cassandra Wilson in Vredenburg utrecht Cassandra Wilson geeft op maandag 14 november een eenmalig cocert in de'kleine zaal van Vredenburg in Utrecht. De voorverkoop begint morgen bij de kassa van Vredenburg en bij de VWtheaterbespreekbureau's. Leidse kunstenaar debuteert met kinderboek Wereldpremière 'Rosa' van Andriessen en Greenaway AMSTERDAM ANP Rosa, a horse drama, de nieuwe opera van Louis Andriessen, be leeft 2 november zijn wereld première bij De Nederlandse Opera in het Muziektheater in Amsterdam. Het is dit jaar na Schats Symposion en Janssens Noach de derde Nederlandse wereldpremière bij De Neder landse Opera. Andriessen heeft samen met de Britse cineast Peter Greena way het scenario geschreven. Het verhaal, dat bizarre trekken vertoont en Greenaway alle ruimte biedt voor een theatrale enscenering, gaat over de moord op de componist Juan Manuel de Rosa en de recon structie daarvan. Rosa is behal ve componist, liefhebber van paarden, westerns en van zijn eigen luiheid. Plaats van hande ling is een verlaten abattoir in Uruguay in 1957, in de periode dat de Westerncultuur een hoogtepunt bereikte. De opera biedt twaalf taferelen in een tachtig minuten durende voor stelling. Greenaway gaat bij zijn en scenering het medium film op eigen wijze met het muziekthe ater verbinden. Andriessen sluit met zijn muziek aan bij de jaren vijftig. Hij heeft zich laten beïn vloeden door jazz en bigbands. De muzikale leiding is in han den van Reinbert de Leeuw. Hij dirigeert het ASKO-ensemble en zijn eigen Schönberg-Ensemble, die voor deze gelegenheid een combinatie vormen. Beide or kesten zijn specialist op het ge bied van nieuwe muziek. De Australische bariton Lyndon Terracini vertolkt de ti telrol. De sopraan Marie Angel zingt de'rol van Rosa's verloofde Esmeralda. Verder zijn jazzzan geres Phillys Blanford, de so praan Miranda van Kralingen, tenor Christopher Gillett en ba riton Roger Smeets van de par tij. Acht leden van het Koor van de Nederlandse Opera een vocaal ensemble. ,,Ik vond het gewoon heel leuk om een verhaal te schrij ven, ik had nooit gedacht dat het zou worden uitgege ven." Christiaan van Tol schreef het kinderboek 'Het re gende licht' eigenlijk voor een wedstrijd van de schrij versclub waarvan hij lid is. Als illustrator van kindertijd schriften zoals Okki en Taptoe had hij tot dan toe alleen de tekeningen voor andermans verhalen gemaakt. Nu heeft hij bij de prenten zelf een verhaal geschreven, of was het andersom? zien in het boekje. ,,Het slakje komt veel vreemde figuren te gen en het beleeft van alles, zonder dat het zelf veel initiatief toont of plannen maakt. Ik ge loof dat dit wel een beetje naar mezelf verwijst, bij alles wat ik doe denk ik 'Ik zie wel wat er van komt', je kunt wel van te voren plannetjes maken maar het pakt toch altijd anders uit." Even later voegt de schrijver daaraan toe: „Tja... zou ik het zèlfzijn?" Sprookjes Christiaan van Tol is profesio- neel kunstenaar en maakt voor al olieverfschilderijen, daar naast is hij werkzaam als crea tief therapeut. „Ik heb ook veel geïllustreerd voor kinderbladen. Veel van de tekeningen waren voor sprookjes. Er werd die wel eens verweten dat ik te ingewik kelde tekeningen maakte voor kinderen. In mijn eigen boekje heb ik de prenten heel simpel gehouden, ze zijn ook heel ver- schillerid van elkaar. Ik houd van heel directe tekeningen, ze moeten in één keer goed zijn, met alle uitschieters van dien." Het boekje is in de Kinder boekenweek verschenen, maar de schrijver zal het pas daarna presenteren. Vanaf 1 november „Ik begon met het sprookje en had al snel de plaatjes in m'n hoofd. Ook de vorm van het boekje kwam toen in me op, het was een samengaan van vorm, tekst en tekeningen, het groeide vanzelf." Het feit dat ook de vormgeving door Van Tol zelf is gedaan heeft volgens hem te maken met zijn werk als schil der. „Ik houd van collage-achtig werk." Midden in het boekje is een hoofdstuk van het verhaal uitgewerkt als toneelstukje. „Ik belandde tijdens het schrijven ineens in een theater en dacht, het is leuk als daar ook écht iets gebeurt." Slakje 'Het regende licht' gaat over Saartje het Slome Slakje. Het beestje gaat op reis en beleeft van alles. „Alles moet kunnnen in een verhaal, dat is dan ook de reden dat het een sprookje is geworden. Ik heb er gewoon flink op los gefantaseerd." Van Tol vindt fantasie en spel be langrijker dan een moraal. „Het is niet mijn bedoeling geweest een moraliserend verhaal te schrijven, dat vind ik zo pam- flet-achtig." Toch zegt hij ach teraf wel een bepaalde lijn te Leidse kunstenaar Christiaan zullen de orginele prenten ten toongesteld worden in de cen trale bibliotheek in Leiden, één van de prenten zal gebruikt worden voor een kleurwed- verhaal. Ik heb er gewoon flink op los gefantaseerd." strijd. Kinderen kunnen op 20 november om 14.00 uur naar de bibliotheek komen, dan leest Christiaan van Tol zelf voor uit het boekje. leiden cees v De Japanse romanschrijver Kenzaburo Oë heeft gisteren de Nobelprijs voor de literatuur ge wonnen. Dit heeft de Zweedse Akademie van Letteren in Stockholm bekendgemaakt. Oë heeft volgens de jury met „zijn poëtische kracht een fantasie wereld gecreëerd waarin het le ven en de mythe tot een ont zagwekkend beeld van de situa tie van de mens in de huidige tijd worden gecondenseerd". De roman 'De stomme schreeuw" (1967) wordt door de Akademie gezien als zijn mees terwerk. Kenzaburo Oë werd op 31 januari 1935 in Ose geboren, een klein dorp in het zuidwes ten van Japan. Het werk van Oë wordt in Ne derlandse vertaling (door de Leidse vertalers De Vroomen- Kondo onder anderen in sa menwerking met de overleden Noordwijkse dichter Leo de Ridder) uitgegeven bij Meulen- hoff. Directeur Laurens van Kre velen toonde zich in een eerste reactie „zeer verrast, maar niet verbaasd." „Oë was bij een van de tien namen die circuleerden op de Frankfurter Buchmesse. Maar de Zweedse Academie werkt altijd volstrekt in het ge heim, dus je weet het nooit. Oë past volledig in de humanitaire traditie die de Nobelprijs heeft. Hij is een auteur die zich in zijn boeken en romans het lot van de "mensheid aantrekt en daar zeer aangrijpend over schrijft. Kenzaburo Oë past in de humanitaire traditie van de Nobelprijs. foto ap Over Hiroshima heeft hij bij- Hij is een zeer beminnelijk man voorbeeld geschreven, maar en zijn werk wordt in Japan ook over het lot van het kind. goed verkocht en gelezen. Wij gaan het hier zeker herdruk ken." De laatste dagen circuleerden er geruchten dat Cees Noote- boom en Hugo Claus in de race voor de Nobelprijs waren. „Ja", zegt Van Krevelen, „jammer voor hen natuurlijk. Er zijn zeer veel goede auteurs die ik die prijs erg gun. De Zweedse Aca demie houdt de literatuur in de verschillende landen goed bij, maar je ziet toch altijd weer dat de prijswinnaars mensen zijn die in hun boeken een visie op de toekomst ontwikkelen of al thans zeer begaan zijn met het lot van de mens." Oë heeft een groot oeuvre op zijn naam staan. Hij hanteert vele stijlen en is niet altijd even makkelijk te begrijpen. Zijn ro man 'Het eigen lot', die in verta ling bij Meulenhoff verscheen, doet denken aan 'Lord of the Flies' van William Golding. In deze roman moeten kinderen zich op eigen houtje uit een zeer bedreigende situatie zien te redden. Andere romans en verhalenbundels van Oë die bij Meulenhoff verschenen, zijn: 'De knoppen breken', 'De dag dat de keizer hoffelijk mijn tra nen droogde' en 'De hoogmoe dige doden'. De Japanse Nobelprijswin naar heeft een speciaal gevoel voor humor. Ooit werd hem voor de Duitse televisie ge vraagd of hij het belangrijk vond dat zijn werk in het Duits werd vertaald. Oë zei glimlachend 'nee', waarmee hij de studio in een doodse stilte dompelde. 'Het regende licht' wordt uit- illustraties: Christiaan van Tol. gegeven door Barabinsk Te koop in de Ixidsc boekhan- (Bronitoi no 1, prijs F'14,90,-) del en te bestellen bij de uitge- Het is geschikt voor kinderen ver. vanaf ongeveer 8 jaar. Tekst en muziekduurde, was er in het koor geen enkele inzinking te beluisteren. Alert en strak zong het zijn par tijen, waaronder niet de gemak kelijkste, fugatische koren (And grant a leader; We never will bow down). Het team van solisten kreeg de grootste muzikale last te dra gen. Niemand viel uit de toon door een afwijkende klank of wijze van zingen. De lichte, hel dere stem van Saskia Gerritsen leverde spannende duetten op met de donkere, soms drama tisch zingende Lysbeth Rie- mersma. Tóch was Gerritsen soms wat onzuiver en zakte bij Riemersma een enkele aria (Father of Heav'n) compleet in. Van de twee tenoren had Ni colas Mansfield een donker ge vulde stem en Frank Fritschy een lichte, vèrdragende die als een trompet kon schallen. De wat galmende bas van Jan Aiofs kon zó uit de opera komen. Na de wat houterig en ongelijk ge speelde ouverture draaide het Randstedelijk Begeleidingsor kest steeds beter warm en rea geerde haarscherp op regisseur en muzikale maestro Sander van Marion. RECENSIE Monica Schlks Judas Maccabaeus van G.F. Handel uitge voerd door Exultate Deo, Saskia Gerritsen; sopraan, Lysbeth Riemersma: alt/mezzo, Nicolas Mansfield en Frank Fritschy: tenor, Jan Alofs: bas. Tijn van Eljk, Addie de Jong: clavecimbel en orgel. Randstedelijk Bege leidingsorkest. Dirigent: Sander van Marion. Gehoord 13/10Stadsgehoor zaal, Leiden. De componist Handel hield wel van een beetje uiterlijk vertoon. Waarschijnlijk zou het oratori um 'Judas Maccabaeus' in de uitvoering van 'Exultate Deo' daarom zijn goedkeuring wel hebben weggedragen. Het stre ven naar afwerking en perfectie straalde overal vanaf. Van bloemstukken en stijlvolle da meskleding in het koor tot de inleidende declamaties van Pie- ter van den Bos. Het meest verraste (verbaas de) mij echter de rood- en blauwkleurige belichting van het koor. Nogal een uiterlijk vertoon en daarom misschien wel Handeliaans. Gelukkig was bij de muzikale afwerking even eens naar perfectie gestreefd. Gedurende de lange avond die de uitvoering van dit werk Vincent Bijlo volgt in zijn programma De Zeespiegel de Freek deJonge-methode. foto fransschellekens recensie wunand zeilstra 'De Zeespiegel' van en door Vincent Bijlo. Gezien: 13/10, schouwburg, Leiden. Gek genoeg staat een deel van het podium vol obstakels. Juist bij een cabaretier als Vincent Bijlo zou je dat vanwege zijn blindheid niet verwachten. Die obstakels moeten het strand en de zee verbeelden. En met een opvallend gemak baant Bijlo zich hierdoor een weg. Het is goed merkbaar dat dit program ma 'De Zeespiegel' ruim een jaar geleden in première ging. Vincent Bijlo weet precies wat hij in dit programma wil en kan. Zelfs actuele grappen passen in het grotendeels vastliggende stramien. Bijlo volgt de Freek de Jonge- -methode. Er is een verhaallijn die met grote regelmaat wordt onderbroken voor cabareteske bespiegelingen. Via het verhaal over een dagje strand anno 1972 stuurt hij aan op een ont moeting met een Duitser om al dus bekende anti-Duitse voor oordelen aan de kaak te stellen. In de conferences gaat hij met venijn, niet ironie of met zelf spot op uiteenlopende onder werpen in. Dat loopt van de im mense bouwput bij het Leidse station ('ik ben me daar toch over een blindentegel gestrui keld') tot en met politiek en on zinnige reclames. Zelfs een licht moraliserende ondertoon is soms hoorbaar. Met grote regelmaat themati seert Vincent Bijlo daarbij zijn blindheid, misschien zelfs wel iets te vaak. Hij maakt het pu bliek deelgenoot van zijn waar nemingen. Hij fantaseert bij voorbeeld in een fraai lied over het naaktstrand en demon streert zijn taalgevoeligheid. De poging van iemand om alle uit drukkingen met zien en kijken uit misplaatste beleefdheid te vermijden, wordt in het bela- chelijke getrokken. 'Horender- oren' in plaats van 'zien derogen' is inderdaad pijnlijke nonsens. Zulke grappen zijn sterk, andere woordspelingen van Bijlo ('leger is de vergroten de trap van leeg') zijn wel eens te gemakkelijk. 'Voor Oë moet je naar De Slegte' AMSTERDAM ANP Van de romanschrijver Ken zaburo Oë is momenteel geen werk in het Nederlands beschikbaar. Uitgeverij Meu lenhoff zal na de toekenning van de Nobelprijs met werk van de Japanner op de markt te komen. „Er zijn geen voorraden meer", verklaarde een mede werkster van de uitgeverij gistermiddag. Uitgever L. van Krevelen: „Binnen zeer korte termijn, twee weken, komen wij met dat bekende werk in een nieuwe uitvoering. Boven dien wordt gewerkt aan nieu we vertalingen. Ontwaak, herborene! verschijnt vol gend jaar. Net als Voetballen in 1860." „De belangstelling voor Ja panse literatuur is zeer ge ring", bevestigt een boek handelaar. „De Nobelprijs geeft ongetwijfeld een im puls. Waarschijnlijk zag de uitgever er eigenlijk niet veel meer in. Wil je per se nu een Nederlandse Oë, dan moetje naar De Slegte." De Trust naar Lutherse Kerk Het toneelgezelschap De Trust in Amsterdam, verhuist naar de voormalige Lutherse Kerk „De Kloof' aan de Kloveniersburgwal. De eigenaren zijn bereid het pand voor een bedrag van 1,8 miljoen gulden aan de gemeente Amsterdam te verkopen. In ruil daarvoor willen ze voor 3,3 miljoen het voormalige Bevolkingsregister aanko pen. Het college heeft daarmee ingestemd. De Trust moet in november het huidige onderkomen, hel voor malige zwembad aan de Heiligerweg verlaten. Dat wordt gesloopt voor de bouw van een winkelcentrum. De Trust kan volgens het college rekenen op een gemeentelijke bijdrage van 1,5 miljoen. De totale verbouwings- en inrichtingskos ten worden geschat op 3,8 miljoen gulden. Tot de opening van het nieuwe theater speelt De Trust geen voorstellingen in Amsterdam. Artistiek leider Theu Boermans maakte onlangs met de film 1000 Rosen zijn debuut. De film werd tijdens het Nederlands Film Festival in Utrecht uitgeroepen tot de beste film van het afgelopen seizoen. Producent Matthijs van Heij- ningen kreeg er een Gouden Kalf voor. Ook hoofdrolspelers Marie ke Heebink en Jaap Spijkers kregen ieder een Gouden Kalf.. Collectie Lennon naar nieuw rock-and-rollmuseum in Ohio een persconferentie in New York. Het uniform droegen de Beat les op de cover van hun Sgt Pepper album uit 1967. De gi taar is Johns elektrische Ricken- backer 325. De originele teksten zijn van Lucy in the Sky with Diamonds en van twee songs uit het Double Fantasy album uit 1980, Starting Over en Beau tiful Boy. Het flock and Roll Hall of Fa- me Museum in Cleveland gaat volgend jaar september open. Het groengele 'Set Pepper Lo nely Fiearts Club Band'-uni- form, eens gedragen door Beatle John Ix-nnon, verhuist naar een rock-and-rollmuseum in Cleveland, Ohio. Samen met een van zijn gitaren, met de hand geschreven originele songteksten, een kraagloos Beatle-colbert uit 1963, een ty pische bril van de meester en andere memorabilia, zo zei zijn weduwe, Yoko Ono, gisteren op

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23