Kwart leerlingen heeft een wapen Amsterdam wil vriendelijker zijn voor parkeerders Krakers en vandalen slaan toe op campings aan zee Randstad Passagiersschip 'Rotterdam' maakt laatste tocht naar sloop WBËÊMrU Deel van snelweg A2 misschien ondergronds Kerk krijgt uitzicht terug Vier jaar celstraf voor fraude met staatsloten Pim Fortuyn wordt geen burgemeester in Haarlem p°fin8tot Supermarktketen Dirk van den Broek wil uitbreiden VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 ROTTERDAM I Iet Amerikaanse concern Car nival Cruise Lines (CCL) wil het in 1959 gebouwde cruiseschip 'Rotterdam' van zijn dochterre derij Holland-America Line (HAL) over ruim twee jaar uit de vaart nemen en vervangen door een nieuw schip met dezelfde naam. Een noodzakelijke gron dige restauratie van de Rotter dam zou 35 miljoen dollar kos ten en dat vindt CCL te veel. Daarom is gekozen voor een ge heel nieuw schip. Dit betekent dat de destijds bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij gebouwde Rotter dam - één van de oudste passa giersschepen ter wereld die nog steeds z'n oorspronkelijke naam heeft - zal worden gesloopt. Eind januari volgend jaar be gint de oude Rotterdam aan een wereldcruise van 85 dagen. De laatste reis, in 1997, zal even eens een wereldcruise zijn. De HAL wil de nieuwe Rotterdam vooral voor 'ocean-cruising' gaan gebruiken: lange cruises waarbij grote afstanden in zo kort mogelijke tijd worden over brugd. De Holland-America Li ne vindt dat de nieuwe Rotter dam die in elk geval wat exteri eur betreft zo veel mogelijk op het huidige schip van dezelfde naam moet lijken. De bekende Engelse scheepsontwerper Stephen Payne heeft inmiddels opdracht gekregen een ontwerp te maken. Het is de bedoeling dat een aantal decoratieve onderdelen van de oude Rotterdam (zoals kunstwerken) op het nieuwe schip worden overgebracht. De rederij wil dit omdat de Rotter dam vooral dankzij haar interi eur en de sfeer aan boord enorm in trek is bij het Ameri kaanse cruisepubliek. Lezers van het Amerikaanse blad 'Ocean Cruise News' kozen de Het cruiseschip 'Rotterdam' gaat vermoedelijk n r de sloop. het schip v Rotterdam in 1993 tot het po- welijks iets a pulairste schip van het jaar. Er derd. is sinds de indienststelling nau- De rederij onderhandelt met FOTO ARCHIEF de Italiaanse scheepswerf Fin- cantieri over de bouw van de nieuwe Rotterdam. Een stuurgroep van het rijk en de regio Utrecht gaat onderzoeken of het haalbaar is een deel van de A2, een van de drukste snelwegen van Nederland, ondergronds aan te leggen. Het gaat om het zuide lijkste stuk van de snelweg tussen Amsterdam en Utrecht, het deel tussen de verkeerspleinen Hooggelegen en Oudenrijn. De onder grondse snelweg zou twee tot drie kilometer lang worden en op schuiven in westelijke richting. Dit plan betreft een variant om de barrière tussen Utrecht en het toekomstige stadsdeel Leidschc Rijn op te heffen. Het rijk steekt ongeveer een miljard gulden in de plannen voor de regio Utrecht. Basis vormt de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra (Vinex). In dat kader vormt de A2 een enorme sta-in-de-weg bij de ontwikke ling van de 'nieuwe stad' Leidsche Rijn. Het grootste deel van deze bouwlokatie (meer dan 20.000 hui zen) in het huidige kassengebied van Vleuten-De Meem moet in de toekomst op een goede manier verbinding met Utrecht krijgen. Uiteindelijk zullen hier evenveel mensen wonen als in bij voor beeld Delft of Breda. Rapport: scholieren kunnen agressie niet ontlopen De Amsterdamse Zuiderkerk krijgt zijn uitzicht terug. Slopers maken namelijk korte metten met het kantoorgebouw naast de kerk. Dit zogeheten Mannahuis a werd wel het lelijkste gebouw van de hoofdstad genoemd. ik de Jodenbreestraat Een kwart van alle scholieren in het voortgezet onderwijs bezit een wapen. Bijna de helft van deze groep leerlingen neemt zijn mes, knuppel of vuurwapen wel eens mee naar school. Dat blijkt uit een onderzoek van de universi teit van Nijmegen. Studenten op oorlogspad tegen rokers Twee studenten van de Erasmus Universiteit Rotterdam dreigen met een rechtszaak om naleving van het rookverbod af te dwingen. Wettelijk mag er in openbare ruimten als de universiteit niet wor den gerookt. De wet wordt echter met voeten getreden, meldt ook universiteitsblad Quod Novum. De twee studenten zijn lid van de niet-rokersvereniging CAN en al sedert 1991 bezig met hun anti-rookcampagne. Een inspecteur van de Keuringsdienst van Waren heeft in februari een rapport op gemaakt. waarmee volgens de twee niets is gedaan. Ook een brief aan het College van Bestuur met een verzoek om de zaken per 1 april van dit jaar goed te regelen, leverde niets op. De studenten denken nu door de dreiging de zaken alsnog voor elkaar te krijgen. 'Veelautomobilisten staan gewoon te liegen' AMSTERDAM GPD „Zojuist nog probeerde ik m'n auto te parkeren op de Keizersgracht. Plek gevonden, parkeerauto maat defect. Op zoek naar een tweede automaat. Ook kapot, evenals de derde. Maar terwijl je aan het zoeken bent naar een automaat waar je kunt betalen, loop je het risico een parkeerklem te krij gen." Het praktijkvoorbeeld van de Amsterdamse ombudsman Nora Salomons kan niet mooier. Voor de gemeenteraadscommissie Verkeer kon zij niet nalaten het voorbeeld even onder de neus van de politici te wrijven. Wat haar echter het meest griefde, is het 'buiten proporties' wegsle pen van auto's. De dienst Parkeerbeheer toont zich daarmee volgens haar 'ontoetsbaar en on feilbaar'. Ruim duizend klachten kreeg zij vorig jaar te verwerken over Parkeerbeheer. Het is de gemeen telijke dienst waarover al jaren het meest wordt geklaagd. De meeste klachten die zij in behande-' ling nam, bleken terecht. Ze varieerden van onte recht wegslepen van auto's, onterechte parkeer- klemmen, onbehoorlijk gedrag en het afdoen van de klacht met een standaardbriefje. Het parkeerbeleid in de hoofdstad ondervindt alom kritiek. Vooral het bedrijfsleven klaagt steen en been over de strakke aanpak. Het laden en los sen van goederen is vaak alleen mogelijk op het gevaar af te worden weggesleept. Voor mensen die niet zo bekend zijn in de stad, is het al niet beter. Zoals betaald parkeren op plekken waar dat tijdens de spits weer is verboden. Dat is dan aan gegeven op een vaak krom getrokken bordje, dat ergens ruim twee meter hoog is bevestigd. Wie ziet dat niet over het hoofd. Polaroid Om de parkeerchaos in de stad het hoofd te bie den, heeft Amsterdam een stringent handha vingsbeleid. Was het voorheen 'bon ton' geen geld in de parkeermeter te werpen, sinds 1991 volgden drastische maatregelen. De parkeertarie ven gingen fors omhoog en niet-betalen betekent een klem. Staat de auto met klem er na een et maal nog, dan wordt die weggesleept. De kosten kunnen met gemak de driehonderd gulden over stijgen. Een jaar later volgde een nog strakker beleid voor wijde dëlen van de binnenstad. Auto's die parkeren op voet- of fietspaden, invalidenpar keerplaatsen, of andere plekken waar dat verbo den is, worden ook weggesleept. Dit zogeheten 'burgemeestersbesluit' was al veelvuldig onder werp van kritiek. Salomons noemt dit beleid 'het omkeren van de bewijslast'. Eerder dit jaar kreeg zij hierin ook steun van de Nationale Ombudsman. Die oor deelde dat Amsterdam de Wegenverkeerswet ver keerd toepast. Wegslepen mag pas als de foutpar- keerder de verkeersveiligheid in gevaar brengt. Veel van de onenigheid tussen Parkeerbeheer en automobilisten, gaat volgens directeur J. van den Hazel van Parkeerbeheer over hoe er gepar keerd wordt. „Bijvoorbeeld, stond iemand nu wel of niet met twee wielen geparkeerd op de stoep. Of stond die auto nu wel of niet binnen de vijf verboden meters van de hoek af. Daar hebben we ook iets op gevonden. Alle parkeercontroleurs zijn uitgerust met een polaroidcamera, waarmee zij de overtreding vastleggen. In de praktijk blijkt dat veel automobilisten die bezwaar maken, ge woon staan te liegen. Het vereenvoudigt de klachtenafhandeling sterk. Klaagt iemand terecht, dan hebben we met die foto ook de andere kant van de medaille." Toch vindt ook de Amsterdamse gemeenteraad dat de dienst klantvriendelijker kan werken. Daarom komt er nu een opinie-onderzoek onder bewoners en degenen die zijn weggesleept of een wielklem kregen. Afhankelijk van de resultaten, zullen er maatregelen volgen. Winkelen met CD-i ROTTERDAM GPD J 7P|fdndino in kundig maakte, is hij door verscheidene politieke HAARLEM «JOHN SCHOORL Hoogleraar Pim Fortuyn, columnist van deze krant, wordt zeker niet de nieuwe burgemeester van Haarlem. J. van Kemenade. commissaris der Koningin in Noord-Holland, heeft dat de Rotter dammer laten weten. Volgens Van Kemenade be schikt Fortuyn over te weinig ervaring binnen het lokale bestuur om de opvolger te worden van Eli sabeth Schmitz, die staatssecretaris is geworden. De Commissaris der Koningin in Noord-Hol land kreeg in totaal 37 brieven. Uiteindelijk zijn daar 7 gegadigden van overgebleven. De namen van deze sollicitanten zijn doorgestuurd naar de vertrouwenscommissie, een commissie die be staat uit voorzitters van de fracties in de Haarlem se gemeenteraad. Sinds Fortuyn in een column in deze krant zijn tr het burgemeestersschap wereld partijen benaderd. CDA, WD en D66 wilden de i: Haarlem getogen hoogleraar wel in hun politiek clubje hebben. Met name D66 maakte er serieus werk van. Een 'lokale-landelijke' afgevaardigde benaderde Fortuyn. maar na een paar uurtjes ge zellig babbelen werd slechts duidelijk dat de de mocraten hem 'een interessante kandidaat' von den. Fortuyn voelt zich door de afwijzing niet als een verliefde die een blauwtje heeft gelopen. Dat-ie het uiteindelijk niet zou worden, daar had hij nog mee kunnen leven. Maar hij vindt het wel jammer dat hij niet eens uitgenodigd is voor een gesprek met de vertrouwenscommissie. „Het moeten wel een erg zware selectie zijn geweest, er moeten wel veel zwaargewichten hebben gereageerd, dat ik niet eens ben toegelaten tot de laatste gesprek ken." HAARLEM «ANP De rechtbank in Haarlem heeft donderdag wegens fraude vier jaar gevangenisstraf opgelegd aan twee mannen die valse staatsloten en postwissels in omloop hadden gebracht. De mannen hadden de leiding over een bende die op grote schaal fraude pleegde met valse staat sloten en postwissels. De bende van de twee hield zich ook bezig met het verval sen van kentekenbewijzen, rij bewijzen en loonstroken. Met die papieren sloot ze banklenin gen af. Ook maakte de bende Belgische bankbiljetten na. De HOOFDDORP» De supermarktketen Dirk van den Broek wil volgend jaar uit breiden. Het bedrijf wil nieuwe, grote supermarkten, drogisterij en en slijterijen openen. Boven dien heeft de onderneming haar vizier gericht op geschikte over namekandidaten. De supermarktketen wil voor al in de provincies Utrecht en Noord-Brabant doorgroeien. Op dit moment is Dirk van den Broek vooral sterk vertegen woordigd in het westen van het land. Over de omvang van de buit bedroeg naar schatting bij- Aan de grootschalige fraude kwam dit voorjaar een einde, nadat een van de bendeleden bij het verzilveren van een vals staatslot in Alkmaar op heter daad werd betrapt. De politie pakte in totaal zestig mensen op. De twee worden als hoofdrol spelers gezien. Tegen het twee tal was vijf jaar cel geëist. Een van de twee is ook veroordeeld omdat hij een gewapende over val op het casino in Zandvoort had voorbereid. Hij moet bo vendien 30.000 gulden betalen aan de Nederlandse Staat. uitbreiding of de benodigde in vesteringen wil het concern geen nadere mededelingen doen. Tot het bedrijf behoren thans vijf regionale supermarktketens, te weten Dirk van den Broek, Bas van der Heijen, Digros, Dirkson en Jan Bruijns. Verder zijn er 40 Dirck III slijterijen, 61 D-reizen vakantiewinkels, 24 Dirx Drogisterijen, alsmede de gebakfabriek Patis en Brava- park, een appartementenpro ject in Spanje. Bij het vanuit Hoofddorp geleide concern werken ongeveer 5000 mensen. James Telesuper gaat zeer bin nenkort in Haarlem, Amstel veen, Amsterdam-zuid en Heemstede beginnen met een proef, waarbij bestellingen kun nen worden gedaan met behulp van een CD-i speler, een spe ciaal modem en een telefoon. Via James Telesuper. het elek tronische postorderbedrijf voor artikelen van Albert Heijn, kun nen dan op zes verschillende manieren op afstand bood schappen worden gedaan. Wanneer de proef slaagt, wordt het systeem verder in Neder land ingevoerd. ZANDVOORT ALLARD BESSE JOHN SCHOORL Stacaravans langs de kust van Zandvoort en Bloemendaal zijn 's winters steeds vaker het doel wit van criminelen en vandalen. Om deze wintercriminaliteit buiten de deur te houden, plaatsen campinghouders ca mera's en hoge hekken om de kampeerterreinen om onge wenste gasten te signaleren en te weren. Veelvuldig installeren campinggasten alarminstalla ties in hun kampeerwagens. Zij wijten de criminaliteit aan een tekort aan toezicht. Politie en P. Fortuyn: geen burgemeester. FOTO ARCHIEF campingbazen zeggen de cam pings moeilijk te kunnen con troleren vanwege de ligging in de duinen. De stacaravans worden veel vuldig gebruikt als onderdak of worden volkomen overhoop ge haald. Ook waardevolle spullen worden meegeroofd. Camping houders en recreanten zijn in middels zo gewend geraakt aan de jaarlijks inbraak- en vanda- lismegolf in de koude maanden dat de algemene opvatting is 'dat het erbij hoort'. Alleen al bij camping De Duinrand in Zandvoort wordt bij gemiddeld veertig tot zestig van de 260 stacaravans ingebro ken. Bij 'buurcamping' De Branding waren in de winter van 1993 alle circa 150 kam- DEN HAAG GPD Wapens worden vooral gevon den bij jongens die een be roepsopleiding volgen, maar volgens de onderzoekers mag daaruit niet worden geconclu deerd dat beroepsscholen ge welddadiger zijn dan andere middelbare scholen. Een rol speelt bijvoorbeeld of een leer ling al eens is blijven zitten of van een hogere opleiding naar een lagere is 'verhuisd'. Het rapport, opgesteld in op dracht van het ministerie van onderwijs, geeft verder aan dat bijna zestig van elke honderd leerlingen in het voortgezet on derwijs het afgelopen jaar slachtoffer werd van geweld op hun school. Rond 15 procent van alle scholieren zei dat het daarbij ging om lichamelijk ge weld. Zo'n 43 procent was slachtoffer van diefstal, vernie ling, handtastelijkheden of or deverstoring. Klas, leeftijd of het al of niet peerwagens doelwit van inbraak of vandalisme. Pas nadat de ei genaar beveiligingsmaatregelen heeft genomen is 'wintercrimi naliteit' afgenomen. De politie meent dat de kam peerterreinen nauwelijks te be waken zijn. De campings zijn gemakkelijk te benaderen via omliggende duingebieden en op de terreinen zelf liggen kilo geboren zijn in Nederland spe len geen rol bij gewelddadig ge drag. Ook is de verwachting van de onderzoekers dat protes tantse jongeren minder geweld dadig zouden zijn, niet uitgeko men. Uit het rapport 'Leerling- geweld in het voortgezet onder- vrijs' blijkt verder dat geweld zich op allerlei scholen voor doet. Je kunt niet zeggen dat vwo en havo 'veiliger' zijn dan bijvoorbeeld het lager beroeps onderwijs, hoewel geweld min der vaak voorkomt op die 'hogere' schooltypen. Geweld hangt eerder samen met het sociaal klimaat op de school. Bij een sterke sociale band tussen de leerlingen on derling en een goede verstand houding tussen leerlingen en leerkrachten doet zich minder geweld voor. Verder gaat het vooral om de individuele ken merken van de leerling, zoals zijn eigen houding, het klimaat thuis en de sociale binding aan de school. meterslange paden. Ook de campingbazen, die veelal vanuit hogergelegen bedrijfswoningen overzicht hebben over het ter rein, berusten in de 'onbewaak- baarheid' van de stacaravans. Het inschakelen van een bewa kingsbedrijf achten de de cam pinghouders vanwege de hoge kosten een onhaalbare kaart. Volgens woordvoerders van de korpsen uit Katwijk en Noordwijk gaat het verhaal in deze badplaatsen niet op. An ders dan in Zandvoort, zouden hier geen grote, onbeheerde campings zijn. De uitkomsten van het onder zoek vormen voor het ministe rie dan ook aanleiding een ac tieprogramma tegen geweld op school op te stellen. De inventa risatie geeft verder aan dat de grote openbare vwo-havo scho lengemeenschappen die goede contacten met hulpverleners onderhouden, relatief veilig zijn. Het slechtst eraan toe zijn de scholen waar leerlingen harddrugs gebruiken. Ook de combinatie van het gebruik van softdrugs met wapenbezit leidt tot een 'gewelddadige' school. Opmerkelijk genoeg geniet een gewelddadige leerling een lichte sympathie bij klasgeno ten. Iemand die regelmatig slachtoffer is van geweld onder vindt juist minder sympathie. Medeleerlingen hebben overi gens vaak beter dan de leraren in de gaten welke klasgenoten gewelddadig zijn. Zij weten meestal ook wie er wapens be zit. Het onderzoek vond plaats in de periode van augustus 1992 tot maart 1993. In totaal namen 71 scholen er aan deel. Daarvan werden 130 leerkrachten en 1998 leerlingen ondervraagd. De onderzoekers beschouwen de resultaten als representatief. gerechtsgebouw DEN HAAG GPD Een 30-jarige Hagenaar heeft zich gisteren in een cel van het Haagse paleis van justitie van het leven proberen te be roven. Hij deed zijn poging nadat hij even tevoren door de rechtbank was veroor deeld tot viereneenhalf jaar cel, wegens een poging tot verkrachting en zware mis handeling. De man werd gistermor gen na het horen van zijn vonnis in geëmotioneerde toestand vanuit de rechtszaal afgevoerd naar het cellen complex onderin het ge rechtsgebouw. Daar moest hij wachten op zijn transport naar het huis van bewaring aan de Noordsingel in Rot terdam. In de 'wachtcel' zag een medegedetineerde hoe de Hagenaar met een scherp voorwerp zijn polsen door sneed en hevig begon te bloeden. De celmaat sloeg alarm. De Hagenaar werd naar het ziekenhuis afge voerd om daar te worden ge hecht.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20