/4J! Raad voor de Zending wil nog steeds moslims bekeren Kerk Samenleving Priesterwijding verscheurt oud-katholieken Predikant weg wegens ruzie met organist VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 16 BUITENLAND KORT Hereniging De blanke Nederduits-Gere- formeerde Kerk (NGK) in Zuid-Afrika heeft gisteren een eerste stap gezet op weg naar hereniging met de voor malige zwarte dochterker ken. De synode ging in Pre toria met grote meerderheid akkoord met een desbetref fend voorstel. Dit is een hoopvolle ontwikkeling, het eller 'Getuigenis nog geen gepasseerd station gaan dan tot dusver, James Buys, bestuurslid van de Verenigende Gerefor meerde Kerk, waarin twee van de drie dochterkerken dit voorjaar opgingen. Volgens de nieuwe praeses van de NGK, ds. Freek Swanepoel, heqft het herenigingsproces met dit besluit een nieuwe stimulans gekregen. Belijdenis I let besluit voorziet in de op richting van gezamenlijke derwerpen als belijdenissen, naam van de nieuwe kerk, li turgie en kerkorde moeten buigen. In de tweede fase moet de NGK zich uitspre ken over de vraag of zij de Belhar-belijdenis, waarin de apartheid werd veroordeeld, als een belijdenis van de nieuwe kerk kan aanvaarden. Buys noemde dit laatste een belangrijke verandering bij de NGK, die hiermee erkent dat voor de zwarte kerken de Belhar-belijdenis geen be leidsstuk maar een belijdenis is. Het is overigens nog lang niet zeker dat de NGK de Belhar-belijdenis zal accep teren. Maar voor het eerst sinds de NGK 175 jaar gele den zich naar ras in vier af zonderlijke kerken opdeelde, lijkt hereniging tot de moge lijkheden te behoren. Kerkasiel Ruim honderd geestelijken zijn in Bern tot geldstraffen veroordeeld wegens het ver lenen van kerkasiel. De rooms-katholieke bisschop van Basel, llansjörg Vogel, kreeg met 400 franken (onge veer 530 gulden) de hoogste straf. In zijn vorige functie als pastoor had hij aan kerkasiel meegewerkt. De geestelijken hebben zich volgens de rechtbank schuldig gemaakt aan 'medewerking bij liet il- legale verblijf van afgewezen asielzoekers uit Kosovo. De meeste veroordeelden teke nen beroep tegen het vonnis aan. Bisschop Vogel verblijft in het buitenland en was niet voor commentaar bereik baar. Geldnood De behoudende bisschop Wolfgang Haas van Chur is door de boycot van rooms- katholieken uit ZÜrich in fi nanciële problemen geraakt. I let Katholiek Nieuwsblad van Zwitserland (Schweizeri- sche Katholische Wochenzei- tung) is een actie onder haar abonnees begonnen. Door het retourneren van de bijge voegde acceptgirokaart moe ten de lezers de bisschop van zijn financiële zorgen bevrij den. Volgens het Zwitserse tijdschrift Reformiertes Fo rum komt mgr. Haas jaarlijks honderdduizenden franken te kort. Met hun giften kun nen de gulle gevers de 'onaf hankelijkheid' van de bis schop bevorderen, aldus de oproep, 'die alleen op deze manier al zijn bisschoppelij ke verplichtingen kan nako men'. De rooms-katholieken in het kanton Zürich, die de meerderheid van de gelovi gen in het bisdom Chur vor men. besloten vier jaar gele den geen geld meer aan de kas van het bisdom af te dra gen uit protest tegen het be leid van Haas. Bekering van moslims is voor de Raad voor de Zen ding van de Nederlandse Hervormde Kerk geen vies woord. De Raad ziet zen ding duidelijk als 'het ge tuigen van Jezus Christus' naar mensen met een an der geloof. Dat is gebleken uit een gesprek van de raad met de Confessionele Ver eniging binnen de Her vormde Kerk. Deze vereni ging-was bezorgd over het zendingsgehalte van het werk van de Raad. „Wij dachten dat de getuigenis voor de raad een gepasseerd station was en dat er uitsluitend sprake was van een vrijblijvende dialoog met de islam. Maar dat bleek niet zo te zijn." Dat zegt een opgeluchte ds. Th. Pol van de Confessionele Vereniging na een gesprek met de raad eerder deze week. In een 'zendingsmanifest' had een groep confessionele predi kanten 'enkele indringende vra gen' over de relatie tussen chris tendom en islam aan de raad voorgelegd. Ze wilden met na me weten of dit orgaan bij zijn werk wel uitging van de unici teit van Jezus Christus en het christelijk geloof wel op mos lims wilde overbrengen. De raad heeft de confessione len gerustgesteld, aldus waarne mend algemeen secretaris ds. D. Nicolai. „De gedachte dat het ons onverschillig zou laten of een moslim, geraakt door het Fvangelie, zich bij de kerk aan- et, is onjuist", zegt hij. van de confessionele en wijkt niet zo veel af van die van de raad als zij ver onderstelden." De Raad voor komt vooral met aanraking in zijn v Daar ondersteu project de Zending de islam in verk in Afrika, de Raad een arin kerkelijk kader de islam wordt bij gebracht. Het doel daarvan is volgens Nicolai om 'vrijmoedig het gesprek met moslims aan te gaan cn te getuigen van het ge- looi in Jezus Christus'. In onze cultuur spreken chris tenen slechts met gêne over hun geloof, constateert Nicolai. In Afrika ligt dat volgens hem anders. „Afrikaanse kerken spreken met grote vrijmoedig heid over God." Volgens de Confessionele Vereniging komt de visie van de raad echter niet duidelijk naar voren in zijn publikaties, met name het zendingsblad Van daar. „In publikaties komen de ze dingen wel eens wat vlak en Dominee D.C. Nicolai: „De als zij veronderstelden." onduidelijk over", aldus Pol. „Als je Vandaar leest, weet je niet meer wat zending is." De Raad voor de Zending heeft uitgelegd dat bladen als Vandaar samen met andere in stellingen op het gebied van zending en ontwikkelingssa menwerking worden geprodu ceerd. „Maar we willen toch on derzoeken of onze wijze van spreken niet nadrukkelijker naar voren kan komen", belooft Nicolai. „Het gaat ons vooral om een eerlijke en heldere getuigenis". benadrukt hij. „Maar de basis daarvan is respect voor de an der." Volgens Nicolai wordt met de Confessionele Vereniging nog verder gepraat worden over de vraag in hoeverre het uitdra gen van het christelijk geloof ook een veroordeling van de is lam inhoudt. De raad heeft de confessione len voorgesteld een gezamenlij ke studiecommissie te vormen om een notitie te schrijven over de relatie tussen christendom en islam. Deze zal worden aan geboden aan de de generale sy node van de Nederlandse Her vormde Kerk, die dat onder werp voor maart 1995 op haar agenda heeft gezet. Pol geeft alvast een voorzet voor de discussie. Hij wil over de relatie tussen christenen en moslims niet in termen van ge lijkwaardigheid spreken. „Als je zegt dat christendom en islam gelijkwaardig zijn, laat je iets van je eigenwaarde schieten. Als kerken houden we vast aan de uniciteit van Jezus Christus. Hij is onvergelijkbaar. AMERSFOORT. ANP De wijding van vrouwelijke priesters, al ge ruime tijd een heet hangijzer binnen de Oud-Katholieke Kerken, heeft binnen dat kerkgenootschap nu tot een openlijke scheuring geleid. De Internationale Bis schopsconferentie (IBC) van de Oud-Katho lieke Kerken heeft tijdens een recente ver gadering in Den Haag de Duitse lidkerk ge schorst. Daarmee reageert de IBC op het eenzijdi ge besluit van de Duitse Oud-Katholieke Kerk eerder dit jaar om vrouwen tot het priesterambt toe te laten. „Een zeer onge lukkige situatie", noemt F.. Verhey. secreta ris van de Oud-Katholieke Kerk van Neder land. de ontstane scheuring. Verhey bevestigde dat de IBC eind augus tus besloten heeft de ITuitse lidkerk 'het ac tieve lidmaatschap te ontzeggen'. De Duitse bisschop heeft sindsdien geen stemrecht meer binnen de IBC. Volgens Verhey hebben de Duitse oud katholieken zich niet aan de afspraken bin nen de IBC gehouden. In 1991 besloot de bisschopsconferentie dat over de priester wijding van vrouwen eerst een discussie binnen de landskerken op gang moest ko men. De IBC wilde de lidkerken daarvoor enkele jaren geven en op grond van de uit komsten een uitspraak over het controver siële thema doen. Met hun eenzijdige keuze voor vrouwelij ke priesters doorkruisen de Duitse oud-ka tholieken die besluitvorming, menen de bisschopen van de Unie van Utrecht, het internationale samenwerkingsverband van het kerkgenootschap. De Nederlandse bisschoppen hebben met het besluit van de IBC ingestemd, aldus Verhey. „Inhoudelijk heeft de Oud-Katho lieke Kerk van Nederland geen probleem met het Duitse standpunt", benadrukt hij, De hervormde predikant ds. L.D. Horjus van de Grote Kerk in Goes wil opstappen vanwege een hoog opgelo pen conflict met zijn orga nist, K. van Eersel. Het twee tal denkt verschillend over de muzikale invulling van de kerkdiensten. Horjus, die on geveer anderhalf jaar in Goes werkt, heeft de hervormde synode dispensatie gevraagd om vroegtijdig te kunnen vertrekken. Een aantal leden van de kerkgemeente is in middels met een actie be gonnen ter ondersteuning van de dominee. Organist Van Eersel is be reid te praten over een oplos sing van het conflict. Hij zegt een eventueel vertrek van Horjus te betreuren. „Het is een sympathieke man die z'n werk enorm goed doet." Desondanks erkent hij dat de samenwerking met de predi kant uiterst moeizaam ver loopt. „Horjus zegt: ik ben de predikant. Je moet doen wat ik zeg. Punt is alleen dat ik bepaalde verantwoordelijk heden heb wat betreft de muziekkeuze. Ik heb een op leiding gehad als kerkmusi cus en hij niet." Volgens Van Eersel, al vele jaren organist bij de gemeente, is het een goede gewoonte om in sa menspraak met de dominee de muziekkeuze te maken. „Horjus heeft dat overleg af gekapt. Ik speel nu wat hij mij opdraagt, maar dat is ei genlijk niet de bedoeling." De predikant maakte zijn wens om op te stappen afge lopen zondag in de kerk ken baar. Omdat Horjus nog maar zo kort in Goes werkt, zal de synode hem alleen te gemoetkomen wanneer daarvoor gegronde redenen zijn. Formeel is hij nog niet beroepbaar voor een predi kantschap elders. Een groep kerkleden heeft inmiddels alle gemeentele den opgeroepen hun solida riteit met de predikant te be tuigen. Een advertentie in een regionaal weekblad be vatte deze week een verzoek aan de kerkgangers om aan staande zondag massaal de Goese Westerkerk te bezoe ken, waar ds. Horjus dan preekt. Open Deur-dienst - De jaarlijk se Open Deur-dienst in de Ge reformeerde Kerk van Valken burg wordt komende zondag om 18.30 uur gehouden. Voor ganger is dominee P. van der Horst uit Katwijk en muzikale medewerking wordt verleend door de Chr. Gemengde Zang vereniging Advendo uit Valken- burg. „maar we vinden dat je zo niet met de IBC kunt omgaan. Als je afspraken maakt, moet je je er ook aan houden." De Oud-Katholieke Kerk ontstond in Ne derland als reactie op de concentratie van de macht binnen de Rooms-Katholieke Kerk bij de paus. Met de verkiezing van een eigen bisschop door het kapittel van Utrecht in 1723 werd de breuk met Rome definitief. Nog steeds kiezen de oud-katho lieken hun eigen bisschoppen. De Unie is een samenwerkingsverband van de Oud-Katholieke Kerken in Neder land, Zwitserland, Duitsland, Oostenrijk, Polen, de Verenigde Staten en Canada. Ook enkele kleinere groeperingen zonder bis schoppen in Frankrijk, Tsjechië, Scandina vië en Kroatië behoren ertoe. Wereldwijd zijn er ongeveer 500.000 oud-katholieken. De Oud-Katholieke Kerk van Nederland telt 8000 leden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK L.W Ch. Ruijgrok te Middelharnis. Aangenomen het beroep door de Ge nerale Synode tot predikant voor bui tengewone werkzaamheden (geeste lijk verzorger in de inrichtingen van justitie); D. van Meulen te Beekber gen, het beroep door de Generale Sy node tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijk verzorger in de inrichtingen van justitie); R E R.van Buiren te Oost-Souburg. Bedankt, voor Sint Maartensdijk: C. Stelwagen te Harskamp. Beroepbaar j F. Kievit. Narcissen- straat 58. 3772 JB Barneveld. tel; 03420-91636 GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Anna Paulowna; J W Veltkamp, kandidaat te Kampen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Capelle aan den IJssel- West; C. Hogchem te Borssele; te Berkenwoude: A.J. Gunst te Tholen, DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON Uitgave van Dagbladuitgeven) Darroate bv DIRECTIE BM Essenberg. G P Arnold (adj). J HOOFDREDACTIE Jart-Geert Majoor. Frans ma-vn| van 08 30-17 00 ui Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES ma -vni van 8 30-17.00 uui HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Telefoon071-356356. 54, 2300 AB X Advertenties071-323! :n071-- -32192 raat 82.2321 BM Leiden TELEFAX Advertentu Fam benchten 071-323508 Tel 071-128030 bi| vooruitbet find. BTW) peracc giro autom.bet per maand 29,30 per kwartaal 85,55 ƒ84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: j)er kwartaal 125,50 KLACHTEN BEZIGING88 mat/m vrij 18 00-19.30 uur, zat 10.00-12 00 uur Tel 071-143241 HET WEER HANS VAN ES Minder zacht Het centrum van een krachtig ho- gedrukgébied - kerndruk 1036 mil libar - lag gistermiddag boven ons land, waardoor het rustige herfstweer met weinig wind door sudderde Vrijwel overal kwam de zon goed door. De lucht was wat droger dan de voorgaande dagen. De kleur van de hemel was wat die per blauw dan eerder deze week; dat wijst op de dalende luchtbewe ging in de kern van het nieuwe luchtdrukmaximum. Bovendien was de lucht van origine uit noor delijke streken afkomstig en die is wat schoner. Er zweefden maar weinig stofdeeltjes rond, zodat de zon behoorlijk fel scheen aan een transparante hemel. Het kwik liep weer tot comfortabele waarden van 14 tot 16 graden op. In de heldere lucht waren rond zonsondergang de fijne windveren van cirrusbewolking scherp afgete kend tegen de westelijke horizon. Meestal zijn deze wolken, bestaan de uit ijskristallen, een voorbode van een weersverslechtering, maar die vlieger gaat ditmaal niet op. Het luchtdrukmaximum trekt lang zaam weg in de richting van de Zwarte Zee. Toch blijft het weer ook morgen nog vrijwel onveran derd. Mist en zon. daar draait het nog altijd om. Kleine verschillen in windkracht en relatieve vochtig heid geven veel onzekerheid in de strijd die deze twee weerselemen- ten onderling uitvechten. Bij mist overdag is het ronduit kil met 10 graden, bij langdurige zonneschijn proef je nog iets van de nazomer. Zondag krijgt het weggetrokken ho- gedrukgebied al weer een opvolger, het nieuwe hoog komt helemaal vanaf Groenland afzakken in de richting van de Noordzee. De beide grootmachten worden gescheiden door een koufront, dat tijdelijk be wolking geeft met kans op een en kele bui. De lucht die dan binnen komt is van hoge breedten afkom stig en veel droger. Hierin koelt het in de eerste nachten van de ko mende week behoorlijk af - tot rond het vriespunt - maar de mistkansen zijn duidelijk gereduceerd. Ook overdag zal het te merken zijn, dat de lucht uit de poolstreken is ko men aanzetten. De noorden- of noordoostenwind laat geen hogere maxima toe dan 9 tot 11 graden. We moeten het dus doen met be duidend minder zachte temperatu ren, maar door de aanhoudende hegemonie van hogedruk blijven regenbrengende oceaanstoringen voorlopig ver uit de buurt. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Vandaag in het noorden midden bewoll tijd tot tijd Morgen ook in regen Middagtemper ongeveer 12 graden in sneeuw Temperatui overdag van iets onder n tot 11 graden in het zu Denemarken: Vandaag nog rustig m mist of laaghangende be wolking In de middag ook zon. Morgen meer wind en enkele stapelwolken afge wisseld door zon. Droog. Middagtempe- ratuurrond 13 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flin ochtend grote kans op mist. Morgen Schotland enkele regen- of hagelbuien, in zuid-lerland en zuidwest-Engeland wolkenvelden en kans op wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra den, morgen in Schotland enkele graden lager. België en Luxemburg: Perioden met zoq, in de nacht en och tend op veel plaatsen mist of laaghan gende bewolking. Droog Middagtempe ratuur ongeveer 17 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Tamelijk zonnig, in de nacht en ochtend plaatselijk mist In het westen ook van tijd tot tijd wolkenvelden en morgen kans op wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden, aan de Kanaalkust wat lager. Spanje: dagtemperatuur meest tussen 20 en 27 graden Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Middagtem- peratuur.rond 27 graden. Marokko: Westkust: flinke zonnige perioden en droog Later wat meer bewolking. Mid dagtemperatuur ongeveer 24 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp WEERRAPPORTEN ZATERDAG 15 OKTOBER 1994 Zon op 07.03 Zon onder 17.43 Maan op 15.56 Maan onder02.36 Waterstanden Katwijk Hoogwater 23.49 12.19 Laag water 08 11 20.27 Weerrapporten 13 oktober 19 uur: Per!T r morgen v op pittige regen- of onweersbui. Middag temperatuur tussen 25 en 28 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag droog en flink wat zon. Morgen vooral in het westen wolkenvelden en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Mallorca en Ibiza: Zon afgewisseld door stapelwolken peratuur ongeveer 25 graden. Italië: Droog en overwegend zonnig. In het Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Klei ne kans op mist. Middagtemperatuur ongeveer 24 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon en droog. Mogelijk op Kre ta een enkele bui. Op de eilanden in de Egeïsche Zee veel wind, die morgen in de loop van de dag afneemt. Middag temperatuur tussen 20 en 26 graden. Turkije en Cyprus: Stapelwolken en enkele pittige regen- of 20 tot 24 graden langs de westkust. Langs de zuidkust en op Cyprus maxima rond 30 graden. Duitsland: Aanhoudend droog en rustig weer met in de nacht en ochtend op veel plaatsen mist of laaghangende bewolking. In de middag vrij zonnig. Maxima van 14 gra den in het noorden tot 20 plaatselijk in het zuiden. Zwitserland: Droog, rustig en vrij zonnig, maar in de nacht en ochtend ook plaatselijk mist. Temperatuur in de middag ongeveer 18 Oostenrijk: w 1 24 15 0.1 Buenos Aires licht bew New Orleans New York Tel Aviv Droog, rustig en vrij'zonnig, maar nacht en ochtend op veel plaatsen Middagtemperatuur ongeveer 17 n de HEINZ MA M-£-S-/sS-Z M-V-*/ J-'J A1-£ T-W-e-g T-/ M-/V-T.J.& S L £-AS-M-AS 0-M Z-A-Z /-/C O-Y'M &'A-i, M 0-as-£>-v-£-m- sv PA-T J-U £-£-/* AS-OrV-O A-A-AS SS-£-T CAS-T- Z-A-T-£-A/ W-A-5? BOES V\ W -

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16