Duin Bollenstreek Voorhout: onvoldoende huizen voor vluchtelingen Katwijkse aannemer vindt oproep tot boycot 'te gek voor woorden' Keukenhof in de herfst De Nieuwe Modernen Voor bibliotheek is geen steen te krijgen Brandweer mogelijk naar bedrijventerrein Voorhoutse agenten moeten binnenblijven Burgemeester: juist gehandeld bij opleggen straf aan agent VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 15 Wapen f\ Een kwart van alle \y scholieren In het voortgezet onderwijs heeft een wapen in de vorm van een mes, knuppel of vuur wapen. Dieven proberen het weer in Oosthout 'bouwwijk Oosthout voorhout» De Voorhoutse nieuwbouwwijk Oosthout was gister avond opnieuw het werkterrein van inbrekers. Een bewoner van de Bloemenschans werd omstreeks 20.00 uur opgeschrikt door kabaal bij zijn buren. Toen hij buiten ging kijken, zag hij drie mannen bij het huis wegrennen. Later bleek dat ze hadden ge probeerd een deur te forceren. De politie, die in de wijk surveil leert nadat daar de afgelopen weken al een groot aantal keren was ingebroken, opende onmiddellijk de jacht op de daders. Die werden echter niet meer aangetroffen. Sassenheimse scouts maken tv sassenheim De Sassenheimse scoutinggroep Scojesa doet ko mend weekeinde voor de tiende maal mee aan de Jamboree On The Air (JOTA). Via zenders proberen de jongeren in contact te komen met andere clubs over de hele wereld. Daarnaast verzor gen ze een televisie-uitzending via een satellietverbinding. Deze is rechtstreeks te bekijken op een tv die staat opgesteld bij de fir ma Duinstee in het Sassenheimse centrum. Naast Scojesa doet ook de Norvicusgroep uit Noordwijk mee. Officiële zendama teurs stellen hun apparatuur beschikbaar. Belangstellenden kunnen morgen tussen 10.00 en 16.00 uur een kijkje komen ne men bij het clubhuis aan de Parklaan in Sassenheim. Daar is in middels een 20 meter hoge zendmast van hout en touw verre- Lichtschip geen haalbare kaart katwijk» G.P. van der Loodt moet het idee voor een drijvend vis restaurant in Katwijk hoogstwaarschijnlijk laten varen. De Kat- wijkse restaurateur wil een lichtschip verbouwen tot eetgelegen heid. Alleen het vinden van een goedé plek levert problemen op. In de haven kan het schip niet terecht. „Iedereen wil wel dat het lichtschip er komt, maar er is geen plek. We zijn nog bezig naar het zoeken van een andere oplossing", aldus wethouder A.C. Berkheij. Hij liet echter doorschemeren dat de kans daarop niet groot is. Nieuw ambtsgebed in Voorhout Voorhout past het ambtsgebed aan. Daar bleek gis teravond een meerderheid van de gemeenteraad voor te zijn. Het is de bedoeling dat het huidige ambtsgebed wordt gemoder niseerd. Het idee van de WD om het ambtsgebed af te schaffen, werd gisteravond niet ondersteund. Gemeentebelangen maar ook het CDA voelden niets voor afschaffing. „Het gebed is een moment van bezinning", aldus J. Warmenhoven van Gemeente belangen. Hij bood hulp aan bij aanpassing van de tekst. Ook het CDA wilde hierbij een handje helpen. Voorhoutse markt op huidige plaats De Voorhoutse markt blijft voorlopig gewoon op Mgr. Broerestraat. Pogingen van de politieke partijen om een nieuwe plek voor de markt aan te wijzen liepen gisteravond tij dens de algemene beschouwingen. Praktisch elke politieke partij kwam namelijk met een andere locatie. Toch de Herenstraat, het Raadhuisplein of toch de Prins Bernardstraat als tijdelijke oplossing. Volgens wethouder T. Daey Ouwens is nog niets be kend over de toekomstige grootte van de markt en niets over een definitieve plek. Tot die tijd moet de markt gewoon op de Mgr. Broerestraat blijven staan. Het voorstel van het CDA om dan ook de al tijden in de kast liggende marktverordening in werking te stellen, wilde Daey Ouwëns niet. Hogere lasten Voorhout voorhout» Pogingen van Gemeentebelangen Voorhout om een minder hoge rioolbelasting vast te laten stellen, zijn gisteravond op niets uitgelopen. De plaatselijke partij kreeg gisteravond tij dens de algemene beschouwingen geen steun van de andere partijen. Gemeentebelangen vond de verhoging van de rioolhef fing met 125 procent - van 80 naar 179 gulden - veel te fors. Een deel van het geld is bestemd om een fonds te vormen waaruit toekomstige vernieuwingen in het riool moeten worden betaald, Burgemeester M. de Goeij gaf aan dat de raad indertijd zelfheeft vastgesteld dat het tarief kostendekkend moet zijn. Ook een po ging om met steun van de WD een lagere onroerend zaakbelas ting vast te stellen, mislukte. D66 en PvdA ergerden zich vooral aan de hondenbelasting. Met de opbrengst wordt niets gedaan om het poepprobleem op te lossen. „Misschien moeten we die belasting dan maar afschaffen", aldus D66-woordvoerder R. Heemskerk. een asielzoeker houdt op dat moment op. „En dat kan best in de papieren lopen", vreest de Het versneld toekennen van de vluchtelingenstatus aan asielzoekers zorgt in Voorhout voor grote problemen. De afgelopen week hebben 12 van de 22 asielzoekers te ho ren gekregen dat ze definitief in Nederland mogen blij ven. Voor Voorhout betekent dat dat binnen drie maan den de vluchtelingen eigen woonruimte moeten krijgen. Na die tijd ontvangt de gemeente geen rijksvergoeding meer voor de huisvesting van de inmiddels ex-asielzoe kers. waardoor er ruimte vrij komt in wisselwoningen voor asielzoe kers. Dat beleid begint nu ook merkbaar te worden in gemeen ten zoals Voorhout. Die worden opeens geconfronteerd met een grote groep asielzoekers die als vluchteling worden erkend. De voorhout roza v De rijksoverheid wil de door stroom van asielzoekers bevor deren door haast te maken met de erkenning van asielzoekers. Die kunnen dan doorstromen naar een permanente woning gemeente moet ze dan binnen drie maanden een woning ge- Zo moet Voorhout binnen drie maanden zes woningen ophoesten voor de net erkende vluchtelingen. Twee woningen zijn inmiddels gevonden. „Maar waar we die andere vier van daan moeten halen? Gemiddeld komt er een halve woning per "maand vrij. Dat zijn gewoon een heleboel huizen die ik niet heb", aldus burgemeester M. de Goeij. Als het de gemeente niet lukt om de vluchtelingen te huisvesten, draait ze zelf voor de kosten op. De rijksvergoe ding voor de huisvesting van de papie burg. Voorhout wil wel proberen om enkele van de asielzoekers- huizen om te zetten in een wo ning voor statushouders. Dat heeft als voordeel dat de huizen al zijn ingericht. Ook wordt ge dacht aan overleg met de wo ningbouwvereniging om huizen per kamer te verhuren aan een deel van de alleenstaande vluchtelingen. „Alleen heb je dan wel weer een probleem als de gezinnen overkomen", aldus een gemeentewoordvoerder. Bouwer Van der Plas noemt Janssens (Groen Linksonbetrouwbaar figuur Directeur B. van der Plas van de Katwijkse Bouw Maatschappij (KBM) voelt zich gegriefd. Het pleidooi om zijn bedrijf uit te sluiten van een nieuwbouwpro ject aan het Oost- en Westpad in Katwijk had hij van T. Jans-, sens (Groen Links) wel ver wacht, maar dat andere raadsle den zich daarbij aansloten doet hem pijn. „Dit is te gek voor woorden." Janssens wil dat de KBM en De Lange Van der Plas uitgeslo ten worden van de nog te bou wen huizen in 'historische stijl' aan het Oost- en Westpad. Hij vindt dat de gemeente na ge constateerde bouwfouten bij woningen aan de Pallas, Uranus en de Piersonfiat (alle KBM- projecten) en de Molenburg- hflat (De Lange Van der Plas) nu maar eens de zijde van de be woners moet kiezen. J. Haas nood (PvdA), C. Aanhanen (CDA) en J. van Paridon (VVD) sloten zich daarbij aan. Van Pa ridon meent echter dat haar woorden verkeerd zijn begre pen. Zij was het met het pleidooi van Janssens eens dat ook kleinere aannemers voor het project moetep worden uit genodigd, maar zij distantieert zich van een boycot. KBM-directeur Van der Plas vindt de verwijten uit de poli tiek niet terecht. Het bedrijf is volgens een recentelijke uit spraak van een arbitrageraad niet verantwoordelijk voor de vochtproblemen in de Pierson fiat. „Wij waren bij dat project als bouwer verplicht met een door de gemeente uitgekozen architect in zee te gaan. Hij be paalde de keuze voor de voeg waardoor de vochtproblemen zijn ontstaan. Er was dan ook sprake van een ontwerpfout." Van der Plas zegt dat zijn bedrijf tijdens het proces telkens op klachten van de bewoners heeft gereageerd en herstelwerk zaamheden heeft uitgevoerd. De problemen bij Pallas en Ura nus wijt hij aan een complex van factoren (zachte steen, ge bruik van boderite in plaats van lood, en verpringing van de ge vels), maar ook daar heeft zijn bedrijf naar zijn mening ade quaat op gereageerd. „We zullen best wel eens wat steken hebben laten vallen. We hebben immers veel woningen in Katwijk gebouwd. Maar het is te gek voor woorden dat ie mand die de lasten van een groot bedrijf op zich neemt door een onbetrouwbaar figuur aan de paal wordt .gespijkerd", zegt Van der Plas over Janssens. „Jaren geleden heeft hij ooit eens verklaard dat de dominee tegen mensen heeft gezegd niet met de klachten naar de KBM te gaan. Dat was een regelrechte beschuldiging die hij nooit heeft rechtgezet. Sinds dat voorval zie ik hei figuur." Dat Grt om een boycot1 Van der Plas „Maar ik verwe andere partijer koord zuilen gat onbetrouwbaar ien Links vraagt an de KBM had wel verwacht, cht niet dat de daarmee ak- Voorhout kan niet bouwen De bouw van de Voorhoutse bibliotheek is opnieuw ver traagd. Dit keer niet door be sluiteloosheid van de lokale politici maar door de econo mische opleving. Sinds het einde van de recessie wordt er zo veel gebouwd in Neder land dat Voorhout geen bouwmaterialen voor de bi bliotheek kan krijgen. De houw van de biblio theek heeft de nodige voeten in de aarde gehad. laren tui melden lokale politici over el kaar heen bij elke minimale beslissing die moest worden genomen. Lange discussies ontsponnen zich over de vraag of er wel of geen biblio theek moest komen, op welke plek de uitleenci en vervolgens of geen woninge moesten komen, maanden geledei laatste knoop wa - er komt een zonder woningen na gemeentehuis ging rale kwar i eindelijk de s doorgehakt bibliotheek een zucht van verlichting door het dorp. De tijd dat Voorhouters zich moeten be helpen met de bibliobus of naar dorpen in de omgeving moetei\ voor een boek, leek definitief voorbij. In septem ber gaat de eerste paal de grond in, was de algemene verwachting. Dat blijkt nu weer tegen te vallen. Dp het moment dat de aannemer materialen voor de bibliotheek bestelde, kreeg hij nul op het rekest. De voorra den bouwmateriaal die men tijdens de economische re nen kwijt kon, waren volledig uitverkocht. Voor nieuwe ma terialen zoals de betonnen platen waar de bibliotheek wordt opgezet, geldt een le den. „Er is op dit moment geen baksteen te krijgen", verzuchtte burgemeester M. de Goeij dan ook gisteren. Voorhout hoopt nu in decem ber met de bibliotheekbouw te kunnen beginnen. voorhout Er bestaat kans dat de Voor houtse brandweerkazerne toch op het nieuwe bedrijventerrein komt. Dat vertelde burgemees ter M. de Goeij gisteravond tij dens de algemene beschouwin gen in Voorhout. De tijd die de brandweer er over doet om van de kaz brand te rijden, is niet onaccep tabel lang. Verschillende politieke partij en drongen gisteravond op- nieuw aan op samenwerking met de brandweer Sassenheim. Dat zou de kosten kunnen be sparen. Burgemeester De Goeij duidelijk dat senheim op dit it volstrekt zinloos is. „Ik et of ze daar een nieuwe nodig hebben. Boven- aanmerking komen voor di bouw van de kazerne." De Goeij gaf aan dat inmid dels een onderzoek is ingesteh naar die verschillende locatie^ Het bedrijventerrein bij di Oosthoutlaan maar ook de En gelselaan zijn daarbij als ge schikte plaatsen naar voren ge komen. De eerste plek had aan vankelijk de voorkeur van di gemeente. Op het nog aan ti leggen bedrijventerrein van ze hei Ki'- naakte .verleg r elke pla; Voorho meentewerf komen. Door I lijkertijd de brandweerkazerne neer te zetten, kunnen kosten worden bespaard bijvoorbeeld door gezamenlijk gebruik van de kantine. Het plan kwam op Voorhoutse brandweer aangaf niets te voelen voor deze weinig centraal gelegen plek. De Engel sclaan werd vervolgens als alter natieve bouwplaats opgevoerd. Het Voorhoutse politiebureau blijft gewoon dertig uur per week open. De wens van het bollendorp om het bureau vaker dicht te doen en daarvoor in ruil meer agenten op straat te krijgen, is niet gehonoreerd. Gemeenten als l lillcgom en Lisse waren fel tegen een verdere sluiting van de politiebureaus. Die worden in die plaatsen wel druk bezocht. Het niet tornen aan de openingstijden van de politiebureaus in Lisse, Hillegom, Noordwijkerhout en Voorhout is vastgelegd in het politiebeleidsplan voor het jaar 1995. In het naast gelegen politiedistrict met Sassenheim, Rijnsburg en Ocgstgcest gaan de bureaus wel vaker dicht om meer agenten op straat te krij gen. De Voorhoutse politieke partijen maakten zich gisteravond I druk over het tekort aan,agenten op straal. „De burger voelt lenhoven van Gemeentebelangen, t een politiebureau bouwde met ve veel groter en hebben een bu is dooreen enkele man." veilig", zei). Warn wees erop dat Voorhout ooi dienstwoningen. „Nu zijn i pa CDA wil bouwen voor de Bollenstreek voorhout. Afspraken met bouwonderne mers moeten voorkomen dat veel Voorhoutse huizen naar buitenpoorters gaan. Dat idee opperde de fractievoorzitter van het CDA D. IJdo gisteren tijdens de algemene beschouwingen van Voorhout. Het CDA vreest dat de Voorhoutse woningzoe kenden de dupe worden van de vrije woningmarkt. Het CDA stelde gisteravond vast dal gebouwd moet worden voor woningzoekenden uit Voorhout en de Duin en B< lenstreek. I rac ti e voorzit te r van Steijn wilde voorts weten de bouwplannen in de ijska gaan als het station niet wor gebouwd. Burgemeester c CJoeij Kaf aan te rekenen op h slation. „Dat we nes geen nvt eenkomst met de Nederland Spoorwegen hebben, zegt niet Die sluit je op het laatste rw ment." Volgens de burgemee ter is het onmogelijk om Voo hóutse woningzoeker! voor te trekken. „Dat mag ge iks leiden» gert visser Burgemeester C. Goekoop van Leiden verwerpt het verwijt dat hij te snel is geweest met het op leggen van een disciplinaire straf aan een Sassen heimse hoofdagent. Volgens de Haagse politie rechter R. van der Heide had de Leidse burge meester er beter aan gedaan de rechtszaak af te wachten voordat hij als korpsbeheerder van de politie een oordeel velde. Goekoop zegt hierover echter tevoren overleg met de hoofdofficier van justitie te hebben gehad. De hoofdagent werd woensdag door de politie rechter veroordeeld tot vier maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf wegens meineed en gewelddadig optreden. Twee weken eerder werd hij door Goekoop gestraft met een overplaatsing voor twee jaar. Die disciplinaire straf valt echter geheel in het niet bij het vonnis van de rechter. De onvoor waardelijke gevangenisstraf maakt het namelijk mogelijk de man uit het politiekorps te ontslaan. Persofficier van justitie F. Slits zegt dat het ge bruikelijk is dat eerst de rechter oordeelt over de zaak voordat de korpsbeheerder een disciplinaire straf oplegt. „Stel je voor dat een korpsbeheerder een disciplinaire straf oplegt en de persoon in kwestie wordt later door de rechter vrijgesproken. Dan moet je als korpsbeheerder van goede huize komen om het oordeel van de rechter te weerleg gen", aldus Slits. In de zaak van de Sassenheimse hoofdagent ligt het precies omgekeerd. De straf door de rechter uitgesproken gaat veel verder dan die van Goe koop. Onvoorwaardelijke gevangenisstraf kan lei den tot ontslag, hoewel dat nergens formeel is vastgelegd. Juridisch medewerker I). Duijvelshoff van de Nederlandse Politiebond (NPB) noemt de kans klein dat de politieman aan ontslag zal ont komen wanneer de gevangenisstraf definitief vaststaat. Goekoop drukt zich voorzichtig uit wanneer hij zegt 'dat in het algemeen onvoor waardelijke gevangenisstraf reden is voor ont- slag'. De betrokken hoofdagent heeft aangekondigd in hoger beroep te zullen gaan. Of het openbaar ministerie dat ook zal doen - er was zes maanden gevangenisstraf geëist - is nog niet bekend. De mogelijkheden van hoger beroep waren voor Goekoop reden om niet te wachten met een dis ciplinaire straf. „De afhandeling v; voor de rechter kan nog wel een jaar men. In het belang van de betrokke korps is het niet verstandig zo lang te wachten." Volgens woordvoerders v tiebonden komt het slecht agenten zich voor de rechter moeten v den voor hun gedrag. Soms zou daar worden gezien als een forse disciplin; het verschiet ligt. NPB-medewerker Duijvelshoff not vangenisstraf gezien wal voorgevallen Burgemeester Goekoop wil zich daar niet uitlaten 'omdat de zaak nog onder de rechte Volgens Slits was met name de onjuiste weer in het proces-verbaal voor de officier reden een forse straf te eisen. i bt'slag nu- i de landelijke poli - edelijk'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15