Computer filtert storende geluiden Harder asfalt moet spoorvorming voorkomen Bouw grootste optische telescoop vordert gestaag Wetenschap Huidkliniek voor pigmentstoornis VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 SASKIASTOELINGA Ouderen uit balans door lopend denken LONDEN THE INDEPENDENT Wetenschappers hebben bevestigd wat Lyndon Johnson al lang wist: sommige mensen kunnen niet tegelijkertijd kauw gom kauwen en lopen. Een handicap waar aan volgens deze voormalige president van de Verenigde Staten een van zijn opvolgers leed, is nu een wetenschappelijk principe. Het Gerald Ford-effect. Het slechte nieuws is: dat we allemaal bij het ouder worden veroordeeld zijn tot een Gerald Ford-effect. Psychologen hebben aangetoond dat oudere mensen veel meer risico lopen te vallen als ze te intensief aan iets anders lopen te denken. Volgens een medisch-psychologisch onder zoek in Cambridge slingeren 70-jarigen veel meer dan mensen die 20 jaar jonger zijn, wanneer hen gevraagd wordt aan iets an ders te denken. En volgens onderzoekster Elizabeth Maylor hebben oudere mensen die met hun gedachten elders zijn meer kans te vallen als ze de trap op lopen. ,,De mensen dachten dat evenwicht iets auto matisch was. Wij hebben aangetoond dat het afhangt van wat men denkt." Ongeveer eenderde van de ouderen die thuis wonen valt ten minste een keer per jaar. Die tendens neemt met het ouder wor den toe. Als de voorspellingen van Maylor uitkomen zal tweederde van de 80-plussers ten minste twee maal per jaar vallen. Die mensen kunnen worden geleerd hun even wicht te bewaren door andere gedachten bij zichzelf uit te bannen. Vertragend middel multiple sclerose DEN HAAG ANP Amerikaanse onderzoekers hebben een ge neesmiddel ontdekt dat de voortgang ver traagt van het langzaam slopende proces van de verlammingsziekte multiple sclerose (MS). Tevens vermindert het medicament het aantal neurologische opvlammingen bij de patiënt. ,,Dit is de eerste keer dat een ge neesmiddel tijdens een onderzoek onder patiënten het invaliderend proces van mul tiple sclerose afremt," zegt dr. L. Jacobs, hoofd van de neurologische afdeling van het Buffalo ziekenhuis in New York. W. van Veen van de Multiple Sclerose Ver eniging Nederland (MSVN) in Den Haag spreekt van een belangrijke vooruitgang van de bestrijding van de ziekte, die nog steeds niet te genezen valt. ,,Er zijn enkele preparaten beschikbaar die een gunstige in vloed lijken te hebben op het ziekteproces. Maar het Amerikaanse onderzoek heeft voor het eerst aangetoond dat er een mid del is dat echt werkzaam is." Dat middel is het lichaamseigen eiwit bèta interferon, dat het Zwitserse farmaceutische concern Ares-Serono met behulp van bio technologie namaakt. Het produkt is iden tiek aan het natuurlijke interferon. MS is een aandoening van het centrale ze nuwgestel, waarvan de oorzaak nog steeds onbekend is. De ziekte verloopt in de mees te gevallen volgens een onregelmatig pa troon. Perioden van stabiliteit worden afge wisseld met opvlammingen van de aandoe ning. Telkens gaat de patiënt minder func tioneren. Het Amerikaanse onderzoek onder drie honderd MS-patiënten toont aan dat het medicament een gunstige uitwerking heeft. Bij slechts 12 procent van hen, die daarmee gedurende een jaar waren behandeld, trad een bepaalde vererging op. Bij patiënten, die geen interferon kregen, was dat percen tage meer dan 20. Na twee jaar behandeling was het ziektebeeld bij 22,6 procent van de patiënten verslechterd tegen 36,6 procent van de groep zonder het medicament. Het onderzoek wordt voortgezet. Ruim dui zend patiënten in meer dan vijftien landen nemen daar deel aan. In Nederland zijn het Academisch Ziekenhuis van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, het Radboud zie kenhuis in Nijmegen, het Ignatius zieken huis in Breda en het Dijkzicht ziekenhuis in Rotterdam betrokken bij het internationale programma. De resultaten van dit onder zoek zullen over anderhalf jaar beschikbaar zijn. KNMI doet mee aan onderzoek Het KNMI heeft in Cabauw bij Lopik on langs het instrumentarium, TEBEX, geheten in gebruik genomen voor het meten en analyseren van de energie- en waterhuis houding boven land. Daarmee draagt het weerstation zijn steentje bij aan het wereld wijde onderzoek naar de klimaatverande ring onder de naam GEWEX. De concentra ties broeikasgassen zijn volgens het KNMI zo toegenomen dat de stralingshuishouding van de aarde in belangrijke mate wordt vei stoord. De vraag is nu hoe het klimaat op deze verstoring gaat reageren. Om deze vraag te kunnen beantwoorden, is een beter inzicht nodig in het functioneren van het klimaatsysteem. Dit is echter zo complex dat klimatologen in hun onderzoek slechts verder kunnen komen, als zij over de gehele wereld samenwerken. CARINE NEEFJES aldus dermatoloog W. Wcs- ir van het eerste, Nederland- jr Pigmentstoornissen (NIP) densen die last hebben van pigmentstoor- ïissen kampen vaak met psychische pro- ilemen. „In onze prestatie gerichte maat chappij, moet je mooi en jong zijn. Kun je laar niet aan voldoen, dan heb je het moei lijk. Pigmentstoornissen veroorzaken witte 2 vlekken op de huid. Iemand met dergelijke plekken op z'n gezicht, schaamt 'n uiterlijk en trekt zich te rug. Zo'n patiënt lijdt dan e :erd bestaai ;rhof, direci Instituut v i ons land. In de nieuwe kliniek, gevestigd in het Aca- ich Medisch Centrum (AMC) in Am sterdam, worden echter niet alle uiterlijke effenheden zo maar weggewerkt. Wester hof geeft een voorbeeld: „Een roodharige jongen wil een hormoonbehandeling. Le- haarkleur is voor hem onmo gelijk. Ik ken een techniek waarhij de pig mentcellen van kleur veranderen, zodat de rode haren bij voorbeeld donkerblond wor den. Maar ik pieker er niet over om deze behandeling toe te passen. De jongen kan en, dan is het probleem ook opgelost." In Nederland zijn zo'n 160.000 mensen die lijden aan vitiligo: ze hebben te weinig pig- entcellen waardoor ze witte vlekken op hun huid krijgen. Westerhof: „Eén klein plekje is op zich niet erg. Maar bij vitiligo breiden de vlekken zich vaak uit en dan is het belangrijk dat de dermatoloog zo snel mogelijk ingrijpt." Gevaren Weer andere plekken zijn niet gevaarlijk, •1 afstotend, zoals bijvoorbeeld de dierenhuidmoedervlek. Eerst komt er een bruine plek op de huid waarna er een flinke haargroei ontstaat. De rug van de patient op de afbeelding lijkt net op die van een tap. „Jaarlijks worden er zo'n 200 mensen met deze afwijking geboren. Maar je ziet ze nooit. Ze komen niet in een café of op de markt, deze mensen zijn schuw". Als de vlek op tijd wordt ontdekt, en de pigment- de huid nog vlak zijn, kan een laser de kwaal behandelen. De haargroei wordt electrischgeëpileerd. Westerhof wil voorkomen dat patiënten edervlek naar de kliniek ko- nens heeft er op z'n minst der tig, daar kunnen we niet aan beginnen'), ;iar vindt wel dat met name huisartsen at it moeten zijn op de verandering van vlekken. Als een moedervlek bloedt, groter wordt, een andere kleur krijgt, jeukt en .chilfert, ontstaat de meest kwaadaardig tu- nor van de huid waardoor mensen binnen vijf jaar kunnen overlijden. Door de groeiende vraag naar behandeling pigmentstoornissen hesloot Westerhof i speciale kliniek op te richten. De huid- afwijldngen nemen toe omdat steeds meer i zitten. Maar ook lang li ïnsen zijn de i puistje kan hin de komst van veel migranti re huidskleur heeft het a: i behandeling doen toen Westerhof: „Bij donkere m pigmentccllen actiever. Eei i een week weg zijn maar laat vaak een blijvende, zwarte pigmentvlek achter." De huid wordt zwart als er meer dan een nor male hoeveelheid pigment wordt gevormd, 't als er te weinig pigment wordt geprodu- erd. Donkere mensen kunnen echter ook witte plekken krijgen. „Om die reden ple gen sommige mensen in India zelfmoord. Vooral voor meisjes is dit een probleem. Ze zijn dan niet mooi genoeg om te worden uitgehuwelijkt." Dermatoloog Westerhof heeft nieuw Instituut voor huidafwijking opgezet, gevestigd in het AMC. foto cpd Slechthorendheid een vergeten gezondheidsprobleem Het Nederlandse bedrijf Interbeton heeft de fundering gemaakt voor de bouw van 's werelds grootste optische telescoop op het het hoogste punt van de berg Paranal (2640 meter). foto anp De bouw van 's werelds grootste optische telescoop in Chili vordert gestaag. Een dezer dagen vertrekt uit de haven van Genua in Italië het eerste van de vele schepen die de in Europa gebouwde staal constructies en andere onderdelen van het observatorium naar de Chileense havenplaats Anatoragasta zullen brengen. Intussen verlopen de constructiewerken op de 2640 meter hoog ge legen punt van de berg Paranal vlot. Zoals de zaken er nu voor staan, zal de eerste van de vier 275 ton zware en 35 meter hoge constructies in mei volgend jaar klaar zijn. De Very Large Telescope (VLT), waarin ook Nederland een aandeel heeft, zal bestaan uit vier grote kijkers met elk een spiegel met een doorsnee van 8,2 meter. Door deze met elkaar te verbinden, krijgt het observatorium een waarnemingsvermogen zo groot als een te lescoop met een enkele spiegel van 16 meter in doorsnee. ESO verwacht dat de eerste van de vier kijkers in de loop van 1997 haar oog op het firmament zal openen. In de jaren daarop volgen de drie andere, zodat astronomen kort na de eeuwwisseling met hun onderzoek kunnen beginnen. Ongeveer 350 mensen werken thans aan de voltooiing van de fun damenten voor het wetenschappelijk instrumentarium. Deze moe ten niet alleen de vier zware constructies voor de telescopen dra gen, maar ook bestand zijn tegen de meest zware aardbevingen. Het heeft er even naar uitgezien dat het 500 miljoen kostende pro ject moest worden afgeblazen. Toen het Europese observatorium al 10 miljoen gulden in de voorbereidende werkzaamheden had ge stoken, ontstonden begin dit jaar grote moeilijkheden tussen het bestuur van ESO en de Chileense regering. De Europese organisatie, die al sinds 1963 een contract heeft met het Zuidamerikaanse land voor astronomische waarnemingen van af de 2400 meter hoge berg La Silla, had tevens toestemming voor de bouw van de telescoop op de berg Paranal, 130 kilometer ten zuiden van Anatofagas'ta. De basis van het observatorium was al gelegd, toen de Chileense autoriteiten steeds zwaardere eisen gingen stellen aan het verdrag met ESO. Chili wilde onder meer dat sterrenkundigen van eigen land 10 procent van de waarnemingstijd op de Very Large Thele- scoop kregen. Voor de Europese astronomen is dit in wetenschappelijk opzicht onaanvaardbaar. Omdat hun Chileense collega's nog lang niet op het internationaal vereiste niveau zijn, zou dit een aanslag beteke nen op de reputatie die de ESO heeft opgebouwd. Na besprekingen heeft de Chileense regering inmidels laten weten de ESO verder geen strobreed meer in de weg te zullen leggen Op zoek naar asfalt dat spoorvorming voorkomt. foto united photos de boer bv. Met steun van de olie-multinational Shell hebben scheikundigen van de universiteit van Nottingham een hardere 'toplaag' voor autowegen ontwikkeld. De laag is al getest op een aantal veel bereden wegen in Engeland en Schotland en moet met name het ontstaan van de ge vreesde 'sporen' in het asfalt voor komen. De proeven blijken gunstiger te zijn uitgevallen dan men had gedacht. Zelfs tijdens de warmste dagen van de afgelopen zomer was er op de wegdelen, die van de harde toplaag waren voorzien, nauwelijks slijtage te vinden. De zon, waarvan de warmte vooral door donker getint asfalt nog extra wordt geabsorbeerd, maakt de la gen van autowegen weker waardoor tengevolge van zwaar en/of inten sief verkeer spoorvorming ontstaat. Met borden langs bepaalde delen van onze wegen wordt daarvoor ge waarschuwd. De sporen treden op in de vorm van langgerekte groeven die dipper liggen dan de rest van de toplaag. Het veroorzaakt plotselinge koersveranderingen van voertuigen waarvan de wielen in dergelijke groeven verzeild raken. Niet zelden verliezen automobilisten de macht over het stuur door de slingerende beweging van hun voertuig. Miljard Daarnaast moeten aan dergelijke wegdelen veel vaker dan normaal herstelwerkzaamheden worden ge daan wat weer files en wachttijden tot gevolg heeft. De kosten van her stel zinken in het niet bij de kosten die de door spoorvorming veroor zaakte ongelukken en files met zich meebrengen. Volgens een verkeers- deskundige van het ministerie van verkeer en waterstaat is daarmee jaarlijks een totale kostenpost van 'zeker meer dan een miljard gulden' gemoeid. Maar dat is een grove schatting; van veel ongelukken is niet eens de feitelijke oorzaak be kend. Het jarenlange onderzoek, onder auspiciën van de Shell-vestigingen in Chertsey en in Amsterdam, richt te zich niet alleen op het langs che mische weg vinden van een hardere toplaag maar vooral op het ontstaan van spoorvorming. Asfalt is, zeg maar, een eindprodukt van ruwe olie ('teer'). Het blijft over na verwerking van ruwe olie tot gas, benzine, kerosine (vliegtuigbrand stof) en dieselolie: een taai mengsel van hogere koolwaterstoffen waar uit, na de extractie van paraffine, asfalt of bitumen resteert. Welke chemische samenstelling de nieuw ontwikkelde en beproefde 'Shell Multifalt' nu precies heeft, wil Shell (nog) niet kwijt. Vermoedelijk heeft men zitten dokteren aan een andere molecuulstructuur van het aloude asfalt waarin het koolstof atoom een prominente plaats in neemt en waarbij nu langs chemi sche weg elementen of verbindin gen met extra verhardende eigen schappen werden toegevoegd. Even afwachten dus. Voor de meeste slechthorenden zijn feestjes, recepties en vergade ringen een regelrechte crime. Hun hoorapparaten versterken niet al leen de menselijke stem dichtbij, maar ook het geroezemoes op de achtergrond. Met het nieuwe hoorapparaat PiCS Audio Zoom van de Zwitserse firma Phonak is het mogelijk om met twee inge bouwde microfoontjes gericht 'in te zoomen' op de gesprekspartner óf de geluiden in de omgeving te versterken. De hoorcomputer wordt door de Nederlandse verte genwoordiger van Phonak, Veen- huis Medical Audio in Gouda, op de markt gebracht. Van de 1,5 miljoen Nederlanders met hoorproblemen hebben er slechts 300.000 een hoortoestel. Jaarlijks schrijven KNO-artsen soms in samenspraak met een au- diologisch centrum (regionaal centrum voor slechthorende kin deren en volwassenen) 90.000 hoortoestellen voor. In een artikel in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde vorig jaar noemde prof.dr. J.J. Grote van het Acade misch ziekenhuis in Leiden slecht horendheid „een vergeten volks gezondheidsprobleem.' Mensen van wie het gehoor ach teruitgaat, verliezen de basis van de menselijke communicatie. Een dove patiënt is te herkennen, een slechthorende niet. De laatste trekt zich terug in een isolement en wordt in allerlei situaties steeds afhankelijker van anderen. In ge sprekken haakt de slechthorende snel af, omdat hij zijn probleem niet aan de orde wil of durft stel len. Redenen waarom er volgens prof. Grote voor slechthorendheid betrekkelijk weinig aandacht is. Geld voor onderzoek is er bijna niet. En dat terwijl deze chroni sche kwaal de derde volksziekte in ons land is. Grote nam onlangs geus in de huidige vorm niet ge- schikt voor zeer slechthorenden. Naar verwachting komt in het voorjaar een apparaat op de markt dat op deze groep is afgestemd. De slechthorende moet beter ge ïnformeerd worden over de moge lijkheden om zijn gehoor met high tech apparaten te verbeteren. KNO-artsen moeten hem beter voorlichten. Ook huisartsen weten te weinig over de behandelmetho den, vindt audioloogT.S. Kapteyn hoofd afdeling klinische audiolo- gie van het academisch ziekenhuis van df \'i i in Amsterdam. )udere slechthorenden die in verpleeg- en verzorgingshuizen wonen, zou den volgens KNO-arts R.H.L. Pa ping uit Schiedam, getest moeten worden op hun gehoor. Een slecht gehoor valt bij deze mensen vol gens hem vaak weg tegen de ach tergrond van hun andere (ouder- doms-)kwalen. De invloed van het gehoorverlies op hun persoonlijk heid, geheugen en spraak leidt er ook toe dat meestal eerst aan de mentie wordt gedacht. Zorgverzekeraars vertonen vol gens hem steeds meer de neiging om de verstrekkingen van hulp middelen goedkoper te maken. Daaronder vallen ook de bijzon dere en dus duurdere hoortoestel len. Hij noemt dit een „slechte ontwikkeling die ten koste gaat voor de slechthorenden." De rela tief prijzige toestellen vergen dure technologie en langdurig onder zoek die betaald moeten worden." Daarbij komt dat als gevolg van de vergrijzing het probleem van slechthorendheid alleen nog maar zal toenemen. Informatie over slechthorendheid: Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden, postbus 9505, 3506 GM Utrecht, telnr.: 030- 616689. Het gehoorapparaat bevat een chipstechniek waarmee op geluid kan worden ingezoomd. foto cpd het initiatief tot oprichting van de Nationale Stichting Slechthoren den. Slechthorendheid kan (erfelijk) aangeboren zijn of te wijten aan storingen na de geboorte. Veel voorkomende oorzaken van ge hoorverlies zijn afsluiting van de gehoorgang, defect in het trom melvlies, middenoorontsteking of blootstelling aan teveel lawaai (denk aan disco's en de walkman). Men spreekt van slechthorend heid als het gemiddeld gehoorver lies groter is dan 35 dB bij 1.000/2.000 en bij 4.000 Hz. In die gevallen krijgt de verzekerde via de AWBZ een hoortoestel vergoed. Bij voorschrijving van het nieuwe PiCS Audio Zoom hoorapparaat moet de gebruiker naar schatting 2.500 gulden zelf betalen, iets minder dan de helft van de werke lijke prijs van het toestel. Het hoortoestel van Phonak wordt bestuurd door een micro-chip. Daarin worden situaties gepro grammeerd waarin de slechtho rende zich vaak bevindt. Op basis van deze gegevens worden inko mende geluidssignalen versterkt of verzwakt aan het oor doorgege ven. Met een afstandsbediening kan de gebruiker kiezen voor de diverse situaties en voor de func ties 'zoom' (gesprekken dichtbij) of'groothoek' (rondom horen). De beide ingebouwde microfoontjes reageren automatisch als lawaai- onderdrukking gewenst is. De twee microfoontjes zorgen ervoor dat niet allleen de lage geluidsfre quenties, maar ook de midden en hogere frequenties worden onder drukt.' Marco Veenhuis van Phonak noemt het apparaat „een techno logische doorbraak." Volgens hem is uit Amerikaans onderzoek ge bleken dat de miniatuurcomputer in sommige gevallen de signaal- ruisverhouding met 10 dB (deci bel) kan verbeteren. Dat betekent dat in die gevallen het zogeheten spraakverstaan met 60 procent stijgt. Phonak, marktleider in de produk- tie van hoortoestellen, heeft in de afgelopen zes jaar 25 miljoen ge ïnvesteerd in de ontwikkeling van het apparaat. Andy Rihs, een van de twee directeuren van Phonak, is ervan overtuigd dat met Audio Zoom slechthorenden „een grote re kwaliteit van leven" krijgen. De nieuwe hoorcomputer is overi-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11