Volop ruimte op Autosalon Parijs AUTO LEITHON Weg en wiel Ruim 40 jaar Peugeot ervaring Keuze uit ruim 60 Bovag-occasions Stadsauto-studies Renault en PSA kwestie kwaliteif Fietshandel tegen 'vliegende winkels' Ford Riinland betaalbare betrouwbaarheid DONDERDAG 13 OKTOBER 1994 Vooraankoop, onderhoud, reparatie, APK-keuring, schade-herstel van uw Peugeot voor Leiden, Rijn- en Bollenstreek Maredijk 175, Leiden, tel. 071-212911 T.o. het Hoofdpostkantoor (a.d. Schipholweg) De autoshow van Parijs heet sinds enkele jaren 'Mondial de l'Automobile' en moet dus een internationaal karakter heb ben. Maar het blijft toch vooral een showroom voor de Franse automerken. Renault, Peugeot en Citroen wensen ook dit jaar weer te overheersen met hun toekomstvisies. PARUS GPD Renault kondigt zelfs een hele collectie stadsauto-studies aan, de 'Z05-serie\ maar houdt ver der zijn kruit nog droog. De PSA-groep treedt wel in detail over de stadsauto Peugeot Ion en het gezinsauto-concept ge naamd Citroën Xanae. Opmerkelijk is dat Peugeot zijn elektrisch aangedreven Ion zo min mogelijk futuristische, nog niet produktierijpe elementen meegeeft. De PSA-groep beloof de dat voor het eind van de eeuw een specifiek als elektro- auto ontworpen model in de verkoop komt. Wellicht vormt de Ion daarvoor de basis. Het is een 3,32 meter korte vier- zitter met veel elektronica erin, maar geen onrealiseerbaar lij kende details. Met zijn 20 kW sterke motor zou hij een top van 105 km/u halen en maxi maal 150 km ver komen met één acculading. Dat zijn geen revolutionairebeloften. Voor beveiliging bij stads-par- keren heeft de Ion afstandsme ters in de bumpers, wat BMW reeds op zijn grootste modellen als extra levert. Een 'keyless entry' systeem ken nen enkele Amerikaanse auto's al, de Ion voert het slechts iqts verder. Hij heeft geen sloten, met afstandsbediening activeert men een gevoelige plek op een achterspatbord. Drukt men daartegen met heup of arm dan openen de portieren, zodat je de boodschappen niet eerst hoeft neer te zetten om een hand vrij te maken. De af standsbediening dient tevens als contactsleutel. De toekomstvisie van Citroën is, getrouw de tradities van het merk, wat gewaagder. Op basis van de Xantia maakte men de compacte studie Xanae, 4,23 meter lang en plaats biedend aan vijf personen. Achterin zit je met zijn drieën op een gebogen bank, die samen met twee draaibare voorstoelen een ge zellige huiskamer-opstelling kan vonnen. Gemakkelijke toe gang bieden aan de rechterzijde 'deuren die in tegengestelde richting openslaan, zonder mid denspijl ertussen. Links zit al leen een bestuurdersportier. Twee van de drie achterstoelen zijn verschuifbaar, omklapbaar en uitneembaar, zoals in Ci- troëns nieuwe ruimtewagen EVasion. paaraan ontleende men ook het idee van een in het dashboard geplaatste transmis siebediening, zodat je tussen de voorstoelen door kunt lopen. De transmissie is hier een met drukknoppen bediende auto maat, gekoppeld aan de 2.0 liter 16-kleps motor uit de Citroëns ZX en Xantia. De vormgeving van de Xanae is het meest originele aspect van deze studie. Zo loopt de voor ruit over in een half-elliptisch glazen dak, als een soort licht koepel boven de 'woonruimte'. Citroën noemt de Xanae een nieuwe autosoort voor de vol gende eeuw, maar het zit er dik in dat dergelijke kleine ruimte wagens wel eerder op de markt zullen verschijnen. d Kamsteeg Festival van de Super Oldtimers Liefhebbers van klassieke auto's kunnen komend weekeinde weer hun hart ophalen in de Leidse Groenoordhallen, waar voor de vijfde keer het Super Oldtimerfestival wordt gehou den. Een grote verzameling au to's uit vervlogen tijden, van overdadig uitgedoste Ameri kaan tot piepkleine Europese dwerg, staat in de hallen uitge stald, omgeven door enkele honderden meters stalletjes met 'automobilia': onderdelen, boe ken, folders, speldjes, miniatu ren enzovoorts. Bijpassende li- ve-muziek verhoogt het nostal gische sfeertje. Het festival is za terdag 15 en zondag 16 oktober geopend van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost 12,50, kinderen t/m 12 jaar betalen 5 en de hele kleintjes mogen voor niets naar binnen. WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Hengelo richting Apeldoorn (A 1) Tussen Bathmen en Deventer. Amsterdam - Utrecht - Den Bosch (A 2) Op diverse plaatsen. Den Bosch - Eindhoven - Maastricht (A 2) Op diverse plaatsen. Amsterdam richting Den Haag (A 4) Tussen knooppunt Nieuwe Meer en Osdorp, avond en nacht. Rotterdam richting Breda (A 16) Tussen 's-Gravendeel en Moerdijkbrug, dag en nacht. De vormgeving is het meest originele aspect van deze Citroën-studie genaamd Xanae, volgens de fabrikant e e autosoort voor de volgende e Het al eerder gepresenteerde kwartet ruimtewagens van Fiat, Lancia, Citroën en Peugeot geeft aan dat de Europeanen na de Japanse en Amerikaanse merken heil zien in dit (nu nog) beperkte segment. De warme belangstelling voor ruimtewagens, die nu alle Fran se merken in hun pakket heb ben, wordt benadrukt door een vervroegde presentatie van de Volkswagen Sharan. Deze komt pas over ruim een half jaar op de markt, maar VW was bang dat Ford de primeur zou stelen. Wereldwijd voert Ford de naam Galaxy voor deze zevenper- soons ruimtewagen die even eens tegen april te koop zal zijn. Ford en VW bouwen beide ruimtewagens samen in een nieuwe fabriek te Portugal. De aankleding van de Volkswa gen Sharan (net als Passat de naam van een bepaald wiiidty- pe) is bijzonder smaakvol, zeker met het beige en tomaatrode lefer. Naast een apart dashboard valt het front met de licht over kapte dubbele koplampen op. Mitsubishi mengt zich in de (ruimte)strijd met het model Space Gear, een volwassen vorm van de 'bestelwagen' L300 Cristal Light Roof. Het interieur heeft als opvallende details twee Een prangende vraag die menig autofabrikant momen teel bezighoudt is waar ze het accent van de produktie op moeten leggen: kleine of grote auto's. Op de Salon van Parijs (t/m 16 oktober) zien we tal van fraaie probeersels om het publiek te overtuigen dat 'small beautiful' is. Maar evenveel proeven van bekwaamheid op de stands duiden erop dat we juist in een zogeheten MPV (multi purpose vehicle) ofwel ruimtewagen moeten stappen. i zonnedaken en rails van voor tot achter waar langs de draaibare stoelen zijn te verschuiven. Mitsubishi heeft dus vanaf februari met dit mo del, de Space Runner en Space Wagon maar liefst drie ruimte wagens in het programma. Maar er is in Parijs meer te zien dan alleen ruimtewagens. Bij Nissan bij voorbeeld de nieuwe Maxima en de sportieve sensa tie 200 SX. In het mini-segment was de importeur van Daihatsu zelfs verrast dat er een rondbor stig soort Cuore op de tentoon stelling debuteerde. Wanneer en of deze kleine auto met een 850 cc-motor op de Nederland se markt komt blijft vaag. Op Italiaanse bodem vinden we steevast iets dat bij de aanblik alleen al een automobiele lek kernij belooft te zijn. Zoals de rode Ferrari F512M die op een glimmend stalen vloer bij het roemruchte merk de entree markeert. Op de stand van Pin- infarina staat hij overigens in het geel nög mooier te zijn. Het is de tweede gewijzigde ver sie van de destijds opzienbaren de Testarossa. De 12-cilinder motor van 440 pk is nog meer verfijnd, de aërodynamica is evenals de verhouding gewicht- /vermogen verbeterd. Bij Alfa Romeo weet de liefheb ber altijd wel iets van zijn ga- erpen ding te vinden. In de Franse hoofdstad kunnen de 'Alfisli' zich smakelijk amuseren met aanblik van de nieuwe GTV e Spider. Ook deze i van Pininfarinazi toon aan de volmaakte Italiaan se elite in autobouw. Beide au to's komen begin '95 in de ver koop en bieden keus uit een nieuwe 2.0 liter Twin Spark 16- kleppen motor van 150 pk en de al bestaande 2.0 en 3.0 liter V6 Fiat toont naast de fraaie Coupé een aardigheidje in het Cinque- cento programma onder de modelnaam Sporting. Met wat spoilertjes, een aardig interieur- tje en 1.1 Fire motor van 54 pk Polen gebouwde het lago in dit i e uiterlijk van de Ford Scorpio. ment enigszins verhogen. De luxe broer van Fiat, Lancia, heeft Parijs uitgekozen om de Lancia K (lees: Kappa) voor het eerst aan het publiek te tonen. Bij Mercedes is het smullen ge blazen bij de aanblik van een technisch verbluffend knappe versie van de SI.K. De in Turijn begin dit jaar gelanceerde SLK wordt met een druk op de knop van een Coupé een volledig open Roadster. Het stalen dak klapt in twee delen elektrisch aangedreven weg in de achter bak. We moeten tot begin '96 wachten eer al dit schoons van Mercedes te koop is. Chrysler tenslotte loont de cou- pévormige grote Stratus, naast de echte publiekstrekker Neon. De 4,75 meter lange Stratus komt tussen de Neon en de Vi sion in en zal in de loop van volgend jaar te koop zijn. I let is een luxe echt Amerikaans uit ziende slee met twee motorvari anten, een V6 van 161 pk en een 2.0 liter 16-klepper van 131 pk. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij De erkende fietshan del wil dat er een eind komt aan de verkoop van fietsen in 'vliegen de winkels'. Het gaat hierbij om massaverkopen die op een dag plaatsvinden in gehuurde zalen onder het mom van faillisse ment, liquidatie of openbare verkoop. Naast parasols en pan nen zijn er meestal partijen fiet sen in de aanbieding. De afdeling Tweewielers van de BOVAG, die regelmatig bezwaar maakt tegen deze gang van za ken bij de plaatselijke kamers van koophandel, constateert dat het publiek geen waar voor zijn geld krijgt. Het gaat om fietsen van onbekende herkomst rrtet misleidende benamingen. Vaak zitten er nietszeggende stickers op met 'Made in Holland' en 'Super Sport'. Ook worden na men van bekende onderdelen- fabrikanten als merknaam op- De erkende fietshandel be schouwt dit soort verkopen als oneerlijke vorm van concurren tie. De vliegende winkelier heeft geen vaste bedrijfskosten en geen personeel. Er is ook geen enkele garantie of service ach teraf. Gemeentebesturen zeg gen weinig controle uit te kun nen oefenen, omdat de verko pen vaak in het weekeinde plaatsvinden. Zelf repareren Fietsreparaties stap voor stap is het nieuwste boek van Rob van der Plas. Hij beschrijft in detail hoe diverse typen fietsen, waar onder ATB's, in elkaar zitten en De vliegende winke lier geeft geen ga rantie en geen ser vice achteraf. foto united photos de boer laat in gemakkelijk te volgen stappen zien hoe kapotte on derdelen gerepareerd of vervan gen dienen te worden. Talloze illustraties en kleurenfoto's be geleiden de tekst. Het boek is voorzien van een storingstabel en een register. Van der Plas is Nederlander en woont in de Verenigde Staten. Hij publiceert daar over fietsen in tijdschriften en schrijft fietshandboeken. Ook in Nederland verschijnen regelmatig fietsboeken van zijn hand. Wie een van die boeken bezit zal veel informatie daaruit eveneens in zijn nieuwste boek aantreffen. Het boek kost 34,50 en wordt uitgegeven door Elmar in Rijswijk. Recycling Een versleten fietsband kan een mooie toekomst krijgen als rub ber tegel, sportvloer of onderta pijt. Een zuiverder vorm van re cycling is niet denkbaar. Het gaat om een proefproject van Vredestein in Zuid-Holland, dat in juli is gestart. Bij 75 fietsen winkels staan containers voor versleten en kapotte buiten- en binnenbanden. Het inleveren van een buitenband kost een gulden, binnenbanden zijn gra tis. Een recyclingbedrijf ver maalt de banden tot poeder en maakt daar bovengenoemde produkten van. Volgens Vrede stein verloopt de proef voor spoedig. Filialen: Leiden: VijfMeilaan 7, tel. 071-310031. Lammen- schansplein 6, tel. 071-769358. Leiderdorp: Van der Valk Bouwmanweg 71, tel. 071-899301. Noordwijk: Beeklaan 5, tel. 01719-19478. Leiden: Rijnland Autoschadecentrum, Rooseveltstraat 19, tel. 071-310031. uw autoaanbieding accelereert een stuk beter op déze plaats. Iedere donderdag raakt Bel onze advertentie afdeling. Intekenlijst Opel Tig ra General Motors brengt op de Parijse Autosalon uit Amerika een geheel nieuwe Chevrolet Bla: en Ast foto citroen nieuw front en krachtiger mo tor, een Buick Park Avenue met een andere motor en een Eldo rado Touring Coupé met een andere voorzijde. Van de in ons land opvallend goed verkopen de Pontiac Firebird, in nog geen jaar liefst 300 stuks, komt in '95 een Convertible. Deze in Ameri ka Sunbird genoemde wagen heeft een 3.4 liter V6-motor van 150 pk. Uiteraard pronkt de Duitse ves tiging van GM, het ons welbe kende Opel, met de verrassend mooie Tigra. Bodemplaat en wielophanging van de 3,9 meter lange Tigra, die bij ons begin fe bruari leverbaar wordt, zijn af komstig van de Corsa. Ook bei de u» ioepsmotoren,de 1.4 (90 pk) en 1.6 liter (106 pk) komen t de Cc eks. De Nederlandse importeur heeft de prijzen van de Tigra zeer scherp weten te houden. Zo is de 1.4-versie te koop vanaf 34.950 en de 1.6 vanaf 40.950. Deze prijsstelling gaat ongetwij feld vooreen flinke belangstel ling zorgen en omdat Opel vol gend jaar (voor heel Europa) niet meer dan 50.000 Tigra's zal produceren, heeft de importeur besloten een intekenlijst in te stellen. Wie nu een Tigra bestelt, krijgt hem vanaf februari '95 dus op volgorde van intekening gele verd. Deze regeling is uitslui tend van toepassing op de mo dellen die het eerst beschikbaar komen. Dat zijn de luxe 1.4 - uit voering en de 1.6-versie. De 'ge wone' 1.4 (die van 35 mille dus) en de versie met automaat wor den later in het voorjaar lever baar en vallen buiten de inte kenlijst, aldus Opel. Uitdagende face-lift voor Ford Scorpio Bij Ford zijn op de Parijse Auto salon de ogen vooral gericht op de vernieuwde Scorpio. In deze auto wilden Ford's ontwerpers breken met de gebruikelijke vormgeving, een nieuwe weg inslaan. Maar het zou wel eens de laatste keer kunnen zijn dat in Europa een Scorpii wordt gemaakt. Volgens Ford1! rp eorga satie- moet de echte opvolger voor de Scorpio, gepland voor 1998, als alle 'large cars' in de VS ontwor pen gaan worden. Maakte Fords rpcentrum bij Keule daar /agai i de Scorpio-facelift, een laatste po ging om zijn kunnen in deze klasse te tonen? De uitdagende styling zal zeker verdeelde reacties oproepen. Ford wijst erop dat wel enigszins gewend te zijn, de overgang van Taunus naar Sier ra was destijds immers ook zeer gewaagd. Die Sierra stond aan het begin van de trend naar glad gestroomlijnde auto's zon der poespas, en daar wilden de ontwerpers nu eens vanaf. Me de daarom herintroduceren ze ook chroom accenten: op de grille, bij de deurgrepen en langs de licht golvende achter lichtband over de volle breedte van de sedan. De stationwagon verschilt overigens aan de ach terkant nauwelijks van het hui dige model. BLIK IN HET VERLEDEN Komende zondag wordt in het Autotron de zogehe ten Vintage Classic Car Auction gehouden, een veiling van automobielen en aanverwante artike len. Een van de te veilen auto's is deze Oldsmobile Tornado uit 1966. De Tornado komt voort uit een plan van General Motors om een nieuwe voorwiel- aangedreven compact-auto op de markt te bren gen. GM zag er echter van af en een grotere auto kwam er voor in de plaats: de Tornado. Wèl geble ven was de voorwielaandrijving, hetgeen uitzon derlijk genoemd kan worden in combinatie met een 390 pk 7.0 liter 8-cilinder motor, foto autotron

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9