Palestijnse politiemacht zoekt ontvoerde soldaat Arafat geniet niet langer het voordeel van de twijfel Buitenland Lega Nord stuurt aan op gevecht met Berlusconi Franse minister verdiende miljoenen aan corruptie 'Irak dwingen tot weghalen troepen' Nobelpri js voor bijdragen aan neutronenspectrocopie 'Verlosser' Haïti moet voldoen aan hoog gespannen verwachtingen DONDERDAG 13 OKTOBER 1994 Bliksembezoek Rabin aan Jordanië Jeruzalem» De Israëlische premier Rabin en minister van bui tenlandse zaken Peres hebben gisteravond een bliksembezoek gebracht aan de Jordaanse hoofdstad Amman. Met koning Hus sein spraken ze enkele uren over de tekst van een vredesverdrag dat Israël en Jordanië nog voor het einde van dit jaar willen slui- Weer reeks aanslagen in Algerije alciers» De Algerijnse hoofdstad Algiers is gisterochtend weer getroffen door een reeks aanslagen. Bij een daarvan werd de Zuidkoreaanse directeur van de Algerijnse vestiging van Daewoo doodgeschoten. Voorts ontploften er inverscheidene wijken vijf autobommen, waarbij een aantal slachtoffers viel. Italianen leggen morgen werk neer rome» Het openbare leven in Italië wordt morgen ontregeld door een algemene staking. De drie grote vakcentrales CGIL, CISL en UIL protesteren daarmee tegen de bezuinigingsplannen van de regering Berlusconi, met name op de terreinen pensioe nen en gezondheidszorg. Iraans vliegtuig neergestort teheran Een Iraanse Fokker-28 met 66 mensen aan boord is vanmorgen tijdens een binnenlandse vlucht neergestort. Vol gens het Iraanse persbureau IRNA gebeurde het ongeluk boven bergachtig gebied in het midden van Iran. Waarschijnlijk zijn er geen overlevenden. NASA verliest contact met Magellan pasadena NASA-wetenschappers hebben gisteren het radio contact verloren met de ruimtesonde Magellan, die in de atmos feer van Venus is afgedaald en er de komende dagen zal ver branden. Daarmee kwam een eind aan de vijf jaar durende, 1,6 miljard gulden kostende missie om de planeet te bestuderen. D BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Als de berichten in de Noorse pers op waarheid berusten, zullen de Israëlische premier Rabin en PLO-voorzitter Arafat zich morgen winnaars van de Nobelprijs voor de Vrede mogen noemen. Maar in Jeruzalem noch Gaza zal gejuich opgaan. De gebeurtenissen van de afgelopen dagen heb ben nog eens duidelijk gemaakt dat er tussen Is raëli's en Palestijnen nog een lange weg is te gaan voor het woord vrede op hun relatie van toepas sing is. De terreuractie van afgelopen zondag in het centrum van Jeruzalem eindigde met twee doden en veertien gewonden onder het publiek. Eerder die dag was in de buurt van Tel Aviv een jonge soldaat, Nachshon Wachsman, ontvoerd. Harnas eist de vrijlating van ongeveer tweehonderd ge vangenen, onder wie haar tot levenslang veroor deelde oprichter, sjeik Achmed Yassin. Sinds dinsdagavond hebben premier Rabin en andere Israëlische regeringsvertegenwoordigers een reeks verklaringen uitgegeven. Het centrale thema daarvan is dat Israël Arafat en diens Pales tijnse Nationale Autoriteit verantwoordelijk houdt voor het welzijn van soldaat Wachsman. „Dit is de lakmoesproef voor de Palestijnse Auto riteit en van uw (Arafats) aandeel in het uitvoeren van de tussen ons gesloten overeenkomst", zei Rabin letterlijk in een telefoongesprek met de PLO-leider. Officieel heet het dat Arafat voor Wachsmans lot verantwoordelijk is, omdat deze in de Gaza- strook gevangen wordt gehouden. Als voor dat laatste al een bewijs bestaat, dan wordt dat door de Israëlische regering geheim gehouden. On waarschijnlijk is het overigens niet. Maar de sol daat is ontvoerd in de buurt van Tel Aviv, hartje Israël, en niemand haalt het in zijn hoofd de ver antwoordelijkheid voor die actie in de schoenen te schuiven van de Israëlische regering. Er is maar één organisatie die verantwoordelijk is voor de ontvoering en dat is Harnas. Waarom dan toch die nadruk op Arafat en diens Palestijnse Nationale Autoriteit? Het ant woord is dat Rabin onder extra zware druk van de Israëlische publieke opinie heeft besloten de PLO-leider niet langer het voordeel van de twijfel te gunnen. In het afgelopen halfjaar heeft de Israëlische regering de PLO vele malen ge vraagd Harnas aan banden te leggen. Aanvanke lijk reageerde Arafat helemaal niet. Later liet hij tientallen Hamas-activisten aanhouden, om ze na een paar dagen weer in vrijheid te stellen. Of de arrestaties van de afgelopen nacht van hetzelfde laken een pak zijn, of de inleiding vormen op een krachtdadig optreden, moet worden afgewacht. Het dilemma voor Arafat is duidelijk. Als hij echt werk zou maken van het bestrijden van 1 la mas en andere militante oppositiegroepen, krijgt hij het zwaar te verduren. Een mini-burgeroorlog is in dat geval niet uitgesloten. Grijpt hij daaren tegen niet in, dan trekken automatisch de rem men aan van het vredesproces. Een uitbreiding van de autonomie op de Westelijke Jordaanoever kan hij in dat geval vergeten en ook dat kan hem uiteindelijk de kop kosten. De Israëlische regering begrijpt dat dilemma en heeft, ondanks alles, Arafat het voordcel van de twijfel gegund. Maar het Hamas-geweld van de afgelopen dagen, en de groeiende frustratie van de Israëlische bevolking, hebben aan Rabins lankmoedigheid radicaal een einde gemaakt. 'I lamas of het vredesproces', dat is de keuze-mogelijkheid die Arafat dinsdagavond telefonisch doorkreeg. Israël roept hulp in van Hamas-leidër Voorstel voor anti-trustwet media rome eelco van der linden i taliaanse re parus» hans gertsen correspondent Alain Carignon, tot pen de regering van Edouard Bal- ladur, heeft .zijn eerste nacht achter slot en grendel doorge bracht. Gisteravond besloot een onderzoeksrechter in Lyon de van corruptie verdachte oud minister in staat van beschuldi ging te stellen en in het belang van het onderzoek in te sluiten. Het nieuws van de arrestatie is in politiek Frankrijk ingeslagen als een bom. Voor het eerst in de geschiedenis van de Vijfde Republiek is een minister op beschuldiging van corruptie in de gevangenis beland. Alain Carignon moest afgelo- r aftreden nadat zijn erband was gebracht met een miljoenenzwendel rond zijn verkiezing als burge meester van Grenoble. Een be drijf dat kort na de verkiezing van Carignon een vette order van die gemeente binnensleep te, zou de kandidaat voor ruim drie miljoen gulden aan gratis publiciteit hebben geholpen. In verband met die zaak was Carignon al in staat van be schuldiging wegens misbruik van gemeenschapsgeld gesteld. Volgefis de onderzoeksrechter heeft Carignon zich ook per soonlijk voor meer dan zes mil joen gulden verrijkt door het zelfde bedrijf jarenlang fictieve honoraria in rekening te bren gen. VS bereiden VN-resolutie voor correspondent De Lega Nord, een van de drie grote Italiaanse regeringspartij en, heeft gisteren haar ontwerp gepresenteerd voor een anti- trustwet voor de media. Indien overgenomen door het parle- De nse reclame verhandelt, .ega Nord betrekt in haai rvorming van het omroepbe- 1 ook de staatsomroep RAL tal afstand i het zal deze zakelijke dar leiden el het poli nier Berlus- De Lega stelt dat lemer maximaal mag bezitten en niet meer dan 20 procent van de nationale re- iemand met belangen in de me dia de toegang worden ontzegd tot publieke functies. Het plan vormt een dolksteek voor Ber lusconi, die premier is, maar ook eigenaar van drie commer ciële zenders en een bedrijf, Pu- blitalia, dat 40( procent van de De overige twee zullei opengesteld voor privt maar onder toezicht hl de overheid. Volgens der Umberto Bossi r van de twee kanalen deraal karakter' krijgen Het plan van de Leg de oppositiepartijen met en thousiasme ontvangen. Paissan van de progressieve alliantie zei dat er veel overeenkomsten zijn trustwet zoals die door de op- postie zijn gepresenteerd. Een akkoord tussen Lega tie lijkt mogelijk en z vloed hebben op de al gespa nen relatie tussen Bossi en Be lusconi. •-kapitaal door i opposi- Techniek voor materialenonderzoek spectrocopie heeft een zeer uit gebreid toepassingsgebied, /.o kan niet alleen worden bekeken hoe de structuur van een vaste stockholm-den haag Uit woede over de ontvoering v WASHINGTON DPA-RTr-, De Verenigde Staten willen dat de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties een resolutie aan neemt om Irak te dwingen zijn troepen uit het grensgebied met Koeweit terug te trekken. Daar mee moet de toestand zoals die voor het uitbreken van de crisis bestond, weer worden hersteld. De ontwerpmotie bepleit de terugtrekking van alle Iraakse eenheden die sinds het begin van de crisis op 7 oktober naar het grensgebied zijn gestuurd, met name die van de RepublL keinse Garde. De drie divisies die al in het zuiden lagen voor de verdediging van de stad Bas- ra, mogen daar blijven. Parijs en Londen staan achter het plan. Eerder had Washington voor gesteld een zone in Zuid--Irak in te stellen waar geen troepen of tanks mogen komen, maar dat plan stuitte op Frans verzet. Frankrijk ziet een dergelijke 'uitsluitingszone' als voorbode voor de opdeling van Irak. Bagdad zégt dat het besloten heeft alle troepen op twee brigades na terug te trekken. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van defensie had Irak in het zuiden de afgelopen dagen 80.000 soldaten samengetrok ken. Onderminister John Britten allergisch voor vlag Europa De Britse regering, die de in druk wil vermijden dat ze macht afstaat aan de Europese Unie, zal een voorstel bestrijden dat de vlag van de Europese Unie dient te wapperen op alle ambassades. Duitsland heeft volgens het weekblad The European voorge steld dat de EU-vlag komt te hangen naast de nationale vlag gen buiten de ambassades over de hele wereld van alle lidsta ten. Diplomatieke bronnen be vestigden het bericht en zeiden dat een werkgroep in Brussel zich al heeft gebogen over het Maar Groot-Brittannië heeft de blauwe vlag met de twaalf gele sterren niet eens hangen voor de Britse ambassade in Brussel, zei een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Londen. Hij zag geen reden EU-staten te dwin gen het dundoek te tonen. Deutch wees erop dat het zelfs onder gunstige omstandighe den enkele dagen zal duren voordat alle eenheden naar het noorden zijn teruggekeerd. „Wij zullen de opbouw van onze strijdmacht voortzetten", zei hij. In totaal staan zo'n 200.000 Amerikaanse soldaten paraat om in Koeweit in te grijpen. Christopher benadrukte giste ren in Koeweit-Stad dat de coa litie tegen Irak ditmaal veel ster ker is dan voor de Golfoorlog in 1990, die eindigde met een Iraakse nederlaag en de afkon diging van strikte economische sancties door de VN. i Israël te werken worden door Israëlische militairen gearresteerd e Palestijnse politie en veiligheidstroepen in de Gazastrook hebben afgelopen nacht tevergeefs gezocht naar de Is raëlische soldaat Nachshon Wachsman, die afgelopen zondag is ontvoerd door de islamitische verzetsbeweging Harnas. Er zijn tientallen arrestaties verricht onder isla mitische extremisten die ervan worden verdacht te beho ren tót Izadin al-Kassem, Harnas' gewapende arm. Jeruzalem»adbloemendaal biedt de moord op gevange- i soldaat heeft Israël de grens met de Gazastrook gesloten. Palestijnen die toch de grens over zijn geglipt o correspondent Israël heeft gisteren de hulp in geroepen van de tot levenslang veroordeelde Hamas-leider sjeik Achmed Yassin. In een gis teravond uitgezonden televisie interview vraagt de aan een rol stoel gekluisterde Yassin de ont voerders hun gijzelaar onge deerd te laten. „De islam ver sprak sjeik op- De Israëlische telev in de gevangenis ook Salah Shehadeh, met Yassin richter van Hamas. Flij deed beroep op de ontvoerders e voor te zorgen dat soldat Wachsman veilig naar huis ka terugkeren. Harnas heeft gisteren ee tweede videoband in hande r Gaza teruggebracht. gespeeld van het nieuwsagent schap Reuters in de Gazastrook. Op de band zegt Wachsman, met een gemaskerde man op de achtergrond, dat hij wordt ge dood als Rabin niet vóór mor genavond tweehonderd islami tische gevangenen vrijlaat. „Als mijn ouders nu naar me kijken, zeg ik hun dat ik het op dit moment goed maak. Ik ben van plan naar jullie terug te ke ren als Rabin besluit de gevan genen te laten gaan." De band werd gistermiddag uitgezonden door de Israëlische televisie. Zijn ouders spraken berichten tegen dat PLO-leider Arafat hen dinsdagavond had opgebeld met de belofte dat hij zou pro beren hun zoon op te sporen. FOTO SVEN NACKSTRAND Wel belde gisteravond Achmed T'ibi, een van Arafats adviseurs. Gevraagd wat ze vond van rege ringsverklaringen die de verant woordelijkheid voor Nachshons welzijn bij Arafat leggen, ant woordde moeder Wachsman: „Mijn premier is Rabin, niet Arafat". Rabin belde Arafat gisteren ede maal in 24 i om hem verantwoordelijk te stellen voor het lot van de Israë lische soldaat. In Gaza zei Mar wan Karafani, een van Arafats medewerkers, dat alle partijen verantwoordelijk zijn voor het welzijn van de ontvoerde sol daat. Volgens hem bestaat er geen bewijs dat Wachsman in de Gazastrook wordt gegijzeld. De Canadees Clifford Brockhouse en de Amerikaan Bertram Shull hebben gisteren de Nobelprijs voor natuurkunde gekregen. De Amerikaanse on derzoeker van I longaarse af komst, George 01 ah, krijgt de prijs voor scheikunde. Dit heeft de Zweedse Akademie van We tenschappen bekendgemaakt. Brockhouse en Shull krijgen de onderscheiding voor hun 'baan brekende bijdragen aan de ont wikkeling van de neutronen spectrocopie'. Met name Brockhouse was een van de eer- sle die in de jaren vijftig en zes- tig begon met de nieuwe tech niek voor het onderzoek van materialen. Met behulp van een kernreac tor kan men neut ten op allerlei i stoffen. Op die mogelijk achter daarvan te komei der te besluderci bepaalde omsts k veranderingen agegaan mdighedi voorbeeld van. Ook de bewe ging van levende cellen kan op die jorkoi en afschi bindingen in sterke zuren, slaagde er in het mechanisi van dit proces te beschrijvi Dergelijke chemische react doen zich voor bij het zo| noemde katalytisch kraken v allerlei produkten uit olie, mi ook bij andere chemische p essen, i )ooi een betei inzit in het verloop van'deze chet sche reactie zijn de induslri processen beter te beheersen te verbeteren. De 'verlosser van Haïti' keert zaterdag na drie jaar balling schap in de Verenigde Staten naar zijn vaderland terug. Jean- Bertrand Aristide, de in septem ber 1991 afgezette president, wacht in Port-au-Prince een feestelijk onthaal. De omstan digheden voor zijn herintrede in de Haïtiaanse politiek kunnen niet gunstiger zijn, maar kan Aristide de hoge verwachtingen waar maken? President Clinton prees deze week de inzet van de Ameri kaanse troepen voor het herstel van de democratie in het Ca ribische land. „In amper drie weken is de mate van geweld afgenomen, het parlement werkt weer, vluchtelingen keren terug van Guantanamo (de Amerikaanse basis op Cuba) en de militaire leiders vertrekken." Clinton had daar nog aan toe kunnen voegen: met de terug komst van Aristide worden de economische sancties tegen Haïti opgeheven, de ministers van Aristide hebben hun posten wegr ingenomen en op korte termijn wordt een begin ge maakt met de reorganisatie van het leger en de politie. Radio en televisie zijn niet langer een in strument in handen van een re gime dat de mensenrechten met voeten treedt. Maar het al lerbelangrijkste is dat Aristide de hoop belichaamt van miljoe nen Haïtianen op een betere toekomst. Dankzij de Amerika nen, die een 200 jaar vicieuze Panama verwelkomt Cédras port-au-prince De afgetreden Haïtiaanse juntaleider Raoul Cédras is van ochtend vlak voor acht uur Nederlandse tijd vanaf het vlieg veld van de hoofdstad Port-au-Prince vertrokken naar Pana ma. Cédras vertrok samen met Philippe Biamby, de voorma lige chef-staf van het Haïtiaanse leger, en twaalf andere aan hangers en familieleden naar het Middenamerlkaanse land dal hem gisteren asiel verleende. De democratisch gekozen en in september 1991 door Cé dras verdreven president Jean-Bertrand Aristide had bij Bal- ladares een officieel asielverzoel ten gunste van Cédras inge diend. De Panamese president Ernesto Pérez Balladares ver klaarde een bijdrage te willen leveren aan de totstandkoming van vrede in Haïti. schikking over drinkwater. I)rii' van de vier kinderen lijden vol gens Unicef, het kinderfonds van de VN, aan ondervoeding. internationale hulpoperatie zal op korte ter mijn nood lenigen, maar hoe reageert de bevolking als struc turele verbeteringen uitblijven? Daarnaast wordt het land ge teisterd door aids en een mas sale ontbossing. In grote delen van het land is de vruchtbare bodem door erosie verdwenen. dikwijks de grens melde Domi nicaanse Republiek over te ste ken om grond en modder te smokkelen. Var infri sge< Omringd door Amerikaanse militairen wandelt Haiti's gewezen juntaleider Raoul Cédras met zijn gezin n i gereedstaand vliegtuig dat hem naar Panama zal brengen. cirkel van onderdrukking en ge weld hebben doorbroken, kan de president een begin maken met de democratisering van zijn land. Maar de vraag is, of de interna tionale gemeenschap en de be volking van Haïti niet teveel venvachten van Titicl zoals Aris tide liefkozend wordt genoemd. Bij zijn verkiezing tot president eind 1990 dansten zijn aanhan gers in Port-au-Prince en in de wijk Klein Haïti in Miami op straat. Ze droegen portretten van Aristide mee en hadden le vende hanen bij zich, zijn ver- kiezingssymbooh „Alles gaat nu beter", was de gevleugelde kreet. FOTO REUTER Zaterdag klinken ongetwijfeld dezelfde juichkreten op in Port- au-Prince. Maar Aristide blijft maar een jaar aan het bewind. Eind 1995 moeten er presi dentsverkiezingen worden ge houden. De Grondwet verbiedt de herver kiezing van Aristide. Het is dan niet uitgesloten dal vertegenwoordigers van het ou de regime, zoals Emmanuel Constant, de leider van de para militaire Fraph, zich daarvoor kandidaat stellen. Voor de ze ven miljoen i laïtianen valt te hopen dat de Amerikaanse sol daten en Aristide voor die tijd voorgoed alle oude structuren hebben afgebroken. Aristides politieke speelruimte wordt voor een groot deel be paald door Washington, aan wie hij met handen en voeten ge bonden lijkt te zijn. Dat moet ambivalente gevoelens oproe pen bij de voormalige bevrij dingstheoloog, die aanvankelijk het akkoord van Carter met de militaire junta fel bekritiseerde en enkele jaren geleden 'het Amerikaanse imperialisme' nog hekelde. Aristide predikt de nationale verzoening en lijkt daarmee niet r gelede eggen r de fouten van vier jt te willen maken. ,,V\ nee tegen wraak, wr tegen vergelding, laat ons de vrede omhelzen. In I laïti mag geen druppel bloed meer vloei en", zei hij onlangs. Een van de eerste taken van de president zal zijn erop toe te zien, dat er inderdaad niet opnieuw veel bloed wordt vergoten. Aristide staat voor onmogelijke opgaven. I laïti, het armste land van het westelijk halfrond, is letterlijken figuurlijk een poel van misère: meer dan 80 pro cent van de bevolking kan lezen noch schrijven. Volgens de We reldbank moeten de meeste Haïtianen rondkomen van nog gefen twee gulden per dag. Drie kwart van de bevolking heeft geen baan en een evengroot percentage heeft niet de be- sprake meer. Onderwijs zondheidsz.org moeten op nieuw worden opgezet, evenals politie, leger, het justitiële en het ambtenarenapparaat. De overheid functioneert nauwelijk meer. Hel land verkeert in tota le chaos. En in Haïti lopei steeds duizenden attaché handlangers van het oude Du valier-regime, die nog veel el lende kunne nog ek reden zij i riigte van Aristide-: ten: veertien dodei Aristide zal het v De- president nog steeds linkse doordrammer I schouwt. Voor de wee van de economie is et relatie met de kleine kenlieden die de ccor troleert een absolute1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7