'Herstel economie levert 100.000 banen meer op' Binnenland 'Boekje Majesteit en media slechts geruchten en roddel' Opwarmer voor werelddiner Ouderenpartijen bekvechten over mislukken samenwerking Najaarszon in Zypendaal De wereld van het gezin is wel afgeschermd, maar vaak niet veilig Kindermoordenaar eist plaats in TBS-kliniek Kamer beslist snel over veestapel Cellentekort stijgt, maar aantal ontsnappingen daalt DONDERDAG 13 OKTOBER 1994 Eisen tot zes jaar voor incest assen» Officier van justitie Van de Vliert heeft gisteren voor de rechtbank in Assen tegen een 52-jarige man en diens 23-jarige zoon uit Klijndijk respectievelijk zes en vier jaar cel geëist we gens incest. De vader zou zijn inmiddels 25-jarige dochter vanaf haar twaalfde jaar tot juni dit jaar regelmatig hebben verkracht. De zoon wordt hetzelfde verweten. Het laatste jaar zouden de verdachten het meisje gezamenlijk meermalen op gruwelijke wijze hebben verkracht. Het slachtoffer stapte in juni naar de politie nadat ze eerst een jaar lang met een maatschappelijk werker over de incest had gesproken. Politie ontdekt vrouwenhandel den bosch De politie in Den Bosch heeft drie mensen gearres teerd op verdenking van internationale vrouwenhandel. In een woning in de Brabantse hoofdstad, een clandestien bordeel, trof de politie zes illegale vrouwen uit Rusland, Polen en Colombia aan die als prostituée werkten. De verdachten zijn een 44-jarige man, zijn 21-jarige vriendin en een vrouw van 19 jaar. Utrecht krijgt 'kliklijn' onderverhuur utrecht Een ruime meerderheid in de Utrechtse gemeenteraad steunt het collegevoorstel om een telefonisch meldpunt te ope nen waar burgers aangifte kunnen doen van illegale onderver huur van woningen. Het plan voor deze 'kliklijn' heeft de afgelo pen weken veel stof doen opwaaien. Het centrale meldpunt gaat in april open. Als gevolg van de publiciteit erover hebben tal van achterdochtige Utrechters al naar het nummer gevraagd. Overi gens kreeg de gemeente toch al zo'n vijfhonderd meldingen per jaar binnen. De laatste jaren leidde dat in bijna 150 gevallen tot een gedwongen ontruiming. Stelende politieman ontslagen Maastricht Een Limburgse politieman is gisteren officieel ont slagen omdat hij inbeslaggenomen geld niet heeft afgedragen maar op zijn privé-rekening heeft laten bijschrijven. De man was hangende het onderzoek al geschorst. In de loop van 1993 stuitte een politiepatrouille, waaronder de betrokken politie man, op vijf personen die bij de drughandel in Maastricht waren betrokken. Vier van hen verklaarden voor tienduizend Franse francs verdovende middelen te hebben gekocht. De dealer kon worden aangehouden en de betrokken politieman nam het geld in beslag om het geruime tijd later op zijn privé-bankrekening te storten. Het is nog niet bekend of de man ook strafrechtelijk zal worden vervolgd. Boete voor rommelende wethouder Maastricht Ex-wethouder Neus uit Maastricht tekent hoger be roep aan tegen de maand voorwaardelijke gevangenisstraf en de boete van tien mille die de rechtbank hem gisteren oplegde voor het accepteren van giften van aannemersbedrijven en knoeien met een kilometerdeclaratie. De rechtbank hield wel rekening met het feit dat de wethouder zelf was afgetreden. Ook voerde rechtbankpresident Te Strake aan dat Neus door de strafvervol ging 'ernstige maatschappelijke schade heeft geleden'. De offi cier van justitie had drie maanden voorwaardelijk en dezelfde geldboete geëist. Enschede wil Eigen Haard redden enschede De gemeente Enschede wil de woningbouwstichting Eigen Haard 65 miljoen gulden lenen om zo de financiële nood te lenigen die is ontstaan nadat de corporatie 80 miljoen had verloren door speculatie op de beurs. De toenmalige staatssecre taris Heerma van volkshuisvesting stelde Eigen Haard daarop onder gemeentelijke curatele. Als eis voor de redding stelt de ge meente dat Eigen Haard snel een begin moet maken met de eer der voorgenomen fusie met een of meerdere woningbouwstich- tingen. De Raad van Toezicht van Eigen Haard is inmiddels met de voorwaarden akkoord gegaan. RVD woest op oud-journalist De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) heeft geen goea woord over voor de wijze waarop oud verslaggever Charles Huijskens de relatie tussen het konings huis en de pers belicht in het boekje 'Majesteit en media'. De koningin zou geen bal van jour nalistiek begrijpen en de pers laat zich nog door haar ringelo ren ook, is de strekking. De RVD is de schakel tussen het ko ningshuis en de pers.. De in het oranje uitgevoerde pennevrucht van Huijskens werd gisteren gepresenteerd. In december verscheen al een summiere versie, die de schrij ver alé kerstgeschenk naar de RVD stuurde. RVD-hoofddirec- teur Van der Voet reageerde fu rieus. In een antwoord noemde hij de proeve 'beneden peil' en 'slechts berusten op geruchten en roddel'. Iemand van de uit geverij droeg de brief bij de pre sentatie van het boek lacherig voor. Het boekje gaat in op de capriolen die koningshuis en RVD zouden uithalen om de pers aan het lijntje te houden. den haag Over drie dagen is het weer Wereldvoedseldag. Om aandacht te vragen voor de honger in de we reld, een van de oorzaken van de wereldwijde migratie, zong gisteren een zestig leden sterk koor op het Haagse Plein kamerleden toe. De organisatie Inzet, die de actie organiseerde, wil het komende weekeinde aandacht vragen voor een gastvrij Nederland. foto anp Unie 55+: AOV heeft nooit met ons gewild De ouderenpartijen AOV en Unie 55+ blijven energiek bekvechten over de gestrande pogin gen vergaand samen te werken. De eerste gele genheid zou de provinciale verkiezingen in maart volgend jaar zijn, maar inmiddels is dui delijk dat er geen gezamenlijke lijst komt. Afgelopen zaterdag wees het AOV-bestuur of ficieel het voorstel van de Unie af om samen met een lijst AOV/Unie 55+ de provinciale ver kiezingen in te gaan. Een paar dagen eerder had AOV-voorzitter Batenburg al te kennen gegeven dat van een gezamenlijke lijst geen sprake kon zijn. Deze gang van zaken was voor het hoofdbe stuur van de Unie gisteren aanleiding om in een officiële verklaring de conclusie te trekken 'dat de intentie tot samenwerking nooit een reële optie is geweest van de heer Batenburg, hierbij aangevend hoe het AOV met andere ouderen denkt te kunnen omgaan'. Het argument van Batenburg dat het te laat is omdat het AOV al bijna klaar is met het vaststel len van de kandidatenlijsten, deugt volgens de Unie niet. „Het is ons bekend dat de voorberei dingen bij het AOV nog lang niet zijn voltooid", zo staat in de verklaring. De verklaring gaat vergezeld van een officiële reactie van fractievoorzitter Leerkes, die spreekt van een 'gemiste kans'. Hij is teleurgesteld, maar meent anderzijds dat het 'natuurlijk zo is dat er behoorlijke politieke verschillen zijn tus sen beide partijen. Die behoeven nu niet ver bloemd te worden'. Leerkes gaf dinsdag overi gens samen met AOV-fractievoorzitter N ij pels nog een verklaring uit 'dat de goede samenwer king tussen de Unie 55+ en het Algemeen Oude ren Verbod (AOV) in de Tweede Kamer zal wor den voortgezet'. Zalm optimistisch over groei na 1995 den haag gpd Er is een goede kans dat de economische groei in de ja ren 1996-1998 hoger uitvalt dan de nu geschatte 1,7 pro cent. Dat leidt ertoe dat de banengroei de komende vier jaar geen 350.000 zal zijn, maar honderdduizend méér. De werkloosheid zou dan daadwerkelijk kunnen teruglo pen. met zes miljard gulden extra stijgt. Ongeveer de helft van dat be drag ziet Zalm in de schatkist terechtkomen. Zou al het geld besteed worden aan een verde re verlaging van het financie ringstekort, dan kan dat in 1998 uitkomen op 1,25 procent. In het regeerakkoord staat dat alle meevallers naar het begrotings tekort gaan totdat dat op 2,7 procent is uitgekomen. Komen er daarna nog meer meevallers, dan kan er over de besteding Minister Zalm van financiën heeft dit de Kamer laten weten. Het kabinet gaat er tot nu toe van uit dat de economie ko mend jaar met 3 procent groeit, maar dat de groei daarna terug valt tot gemiddeld 1,7 procent. Nieuwe berekeningen van het Centraal Planbureau laten ech ter zien dat de groei in de jaren na 1995 kan uitkomen op ge middeld 2,7 procent, wat bete kent dat het nationale inkomen daarvan worden gepraat. De WD heeft al duidelijk gemaakt dat ook die extra meevallers moeten worden gebruikt om het begrotingstekort verder te rug te dringen, maar met name de PvdA denkt dan aan verdere lastenverlichting. Een derde mogelijkheid is om het geld te besteden aan economische structuurversterking, zoals de aanleg van spoorwegen of in vesteringen in nieuwe technolo gie. Zalm rekent er op ondanks de betere gang van zaken in de economie, dat de arbeidskosten de komende jaren met niet meer dan een procent per jaar toenemen. De inflatie zal onge veer op 2,5 procent uitkomen. Die inschatting lijkt weinig rea listisch gezien de steeds sterkere geluiden in de vakbeweging dat de bonden niet moeten blijven inzetten op loonmatiging om werk te scheppen wanneer de werkgevers blijven weigeren'om afspraken over meer banen te maken. Het ligt voor de hand dat de bonden dan op zijn minst koopkrachtbehoud zullen eisen en dus looneisen zullen stellen van minimaal 2,5 pro- De minister van financiën wil strak vasthouden aan de afspra ken over de overheidsuitgaven. Die moeten omlaag vim 295 miljard in 1994 naar 287 miljard in 1998. De reductie moet ko men uit forse ingrepen in de so ciale zekerheid (9 miljard) en de volksgezondheid (1 miljard). De koningin is niet gerust op het schrijvende, fotograferende en filmende volk en kijkt met angst en beven naar de ontwik kelingen in Groot-Brittannië. Tijdens een discussie met journalisten bij de presentatie in Den Haag kon Huijskens zijn boude mening echter niet hele maal staande houden. Zo zei hij schamper dat er over de ziekte van prins Claus 'wel drie regels' aan informatie zijn verstrekt. Het kwam hem op kritiek uit de zaal te staan, want vooral aan het begin van de jaren tachtig was de voorlichting over de 'klachten van depressieve aard' vrij open. Feit is ook dat de prins er zelf, met name in het televisie-interview ter gelegen heid van zijn zilveren huwelijk met Beatrix, tamelijk uitvoerig over heeft gesproken. Huijskens besloot zijn boekje te schrijven naar aanleiding van het interview van NOS-direc- teur Van Westerloo met prins Willem-Alexander vorig jaar. Toen de troonopvolger daaruit volgens velen niet optimaal uit de verf kwam, whs het volgens Huijskens tijd om de knuppel in het hoenderhok te gooien. rnhem Terwijl aan de kust de zon er gisteren niet ii en herfstdag. En aangezien het woensdagmiddag w; i haar ontluikende herfsttooi te genieten. slaagde om door de loodgrijze mist te breken, was het rond Arnhem weer een juweel van s, trok deze moeder met haar dochtertje het bos Zypendaal bij Arnhem in om van de natuur foto anp peter drent amsterdam ron meershoek In de veilige wereld van het gezin gaat het nogal eens mis. Geweld tussen ou ders onderling, tussen ouders en kin deren, kinderen onderling en geweld tegen bejaarde familieleden: het komt allemaal voor en op grotere schaal dan vaak wordt gedacht, zegt Theo Compernolle, hoogleraar gezinsdyna- miek aan de Vrije Universiteit Am sterdam. De hoogleraar, tevens kinder- en jeugdpsychiater bij het psychiatrisch centrum Amstelland-Tulpenburg, is de voorzitter van het internationale con gres 'Geweld in het gezin' dat vandaag in Amsterdam begint en drie dagen duurt. Uit Nederlands onderzoek blijkt dat geweld in het gezin één op de tien kin deren treft. Dan gaat het om seksueel misbruik, andere vormen van lichame lijke mishandeling en psychische mis handeling, De beschikbare onder zoeksgegevens maken volgens Com pernolle nog slechts het topje van de ijsberg zichtbaar. „Geweld in het gezin zit in de taboesfeer. Slachtoffers zelf willen er vaak niet over praten. Ouders die door hun kinderen worden mis handeld kampen meestal met een enorm schuldgevoel. Kinderen zwijgen uit angst en bovendien is de loyaliteit van kinderen ten opzichte van hun ou ders vaak fenomenaal. Over andere vormen van gezinsgeweld dan kindermishandeling bestaan nog nauwelijks gegevens. Maar dat bijvoor beeld geweld van kinderen tegen ou ders vaker voorkomt dan de publiciteit doet vermoeden, staat voor Comper nolle vast. Hij put uit eigen ervaring als hij vertelt hoe tijdens een therapeuti sche sessie een 16-jarige zoon zijn van een operatie herstellende vader aanviel en probeerde diens operatiewond te raken. Het taboe op deze vorm Van ge weld is groot: „Ouders zijn geneigd zichzelf de schuld te geven: als je dier baren zich tegen jou richten, dan zul je wel hebben gefaald als opvoeder. Als praktizerend jeugdpsychiater krijgt Compernolle het meest te maken met kindermishandeling. Op grond van zijn ervaringen en onderzoek meent hij dat ook de beeldvorming over gewelddadi ge ouders in bepaalde opzichten moet worden bijgesteld, waarbij hij overi gens seksueel misbruik buiten be schouwing laat. „Het beeld van mon sterachtige vaders en moeders die zo snel mogelijk achter de tralies moeten, klopt niet. Veel geweld gebeurt bij ge brek aan een alternatief: onervaren ou ders die niet weten wat ze met hun las tige kinderen aanmoeten en uit rade loosheid gaan slaan. Het kan iedereen overkomen." Het zou goed zijn als er een telefonische hulpdienst voor rade loze ouders komt, meent Compernolle. En, aldus de hoogleraar, geweld in het gezin is zeker niet exclusief voorbehou den aan lagere sociale klassen. Ook in de hogere milieus komt geweld voor, al gaat het hier vaker om psychisch ge weld: „Als je maar vaak genoeg tegen een kind zegt: je bent net zo gek als je moeder, kun je het ook stuk maken. Cynisch gesteld is dit soort geweld slimmer omdat het geen zichtbare sporen achterlaat." Een aparte en nog veel voorkomende vorm van mishandeling is, wat Com pernolle noemt de 'verwennende ver waarlozing'. Het gaat om kinderen die nooit 'nee' te horen krijgen van hun ouders, die 'nooit de teugels in de mond hebben gekregen'. Compernolle: „Kinderen moeten vanaf twee jaar lei ding krijgen. Gebeurt dat niet, dan worden het angstige en agressieve monstertjes. Zeker een kind moet hou vast hebben." Hij zegt ondanks alles niet pessimis tisch te zijn over het gezin als samenle vingsvorm. Pessimistisch is Comper nolle wél over de hulpverlening. Hij zegt 'bijna van zijn stoel' te zijn geval len, toen hem recent uit een steekproef bleek dat geen enkel groot ziekenhuis in Nederland een protocol heeft hoe te handelen in het geval dat slachtoffers van mishandeling bij de eerste hulp aankloppen. Te dikwijls krijgen slacht offers na te zijn opgelapt slechts een briefje mee voor de huisarts. Tijdens zijn vakantie ontdekte Com pernolle hoe het ook kan. In een zie kenhuis in een kleine stad in de Ameri kaanse staat Ohio wordt gewerkt met een perfect protocol, zo constateerde hij. Na medische behandeling ontfermt een speciaal team zich over het slacht offer, het gezin en zelfs de dader, waar bij aan alles wordt gedacht. Ook aan het vergaren van bewijzen van de mis handeling om bij een eventuele vervol ging juridisch sterk te staan. Het is vol gens de hoogleraar hoog tijd dat een dergelijke werkwijze ook in Nederland wordt gevolgd. Hij pleit ook voor meer gerichte aan dacht voor geweld in het gezin in de opleiding tot huisarts. In de opleidin gen is kindermishandeling wel altijd een keuzevak, maar zelden verplicht. Dat kan wellicht een verklaring zijn voor wat Compernolle het 'struisartsenprobleem' noemt: het on voldoende (h)erkennen van de diagno se kindermishandeling door huisartsen en schoolartsen. jongetjes te hebben gewurgd na hen eerst seksueel misbruikt te hebben. Gezien de 'zeer ernstige psy chische problematiek' van de man gelastte het hof dat de op gelegde straf zo spoedig moge lijk moest worden ondergaan in een passende inrichting. Vol gens De Goeij weigert de direc tie gevangeniswezen van het ministerie van justitie echter zijn cliënt op de wachtlijst voor een spoedige TBS-opname te zetten. Snelle plaatsing na een veroordeling zou alleen zijn weggelegd voor delinquenten die in een gewone gevangenis niet te handhaven zijn. De voor malige vrachtwagenchauffeur voldoet volgens De moordenaar van een 11-ja rig meisje uit Blokker en twee Duitse jongetjes van 9 en 13 jaar eist in een kort geding dat de Staat hem zo snel mogelijk op neemt in een TBS-inrichting. Volgens zijn Alkmaarse advo caat De Goeij weigert de Staat op dit punt uitvoering te geven aan het arrest van het Amster damse gerechtshof. Het kort ge ding dient volgende week don derdag voor de president van de rechtbank in Den Haag. Het hof veroordeelde de 52- jarige man in november 1992 lot twintig jaar gevangenisstraf en TBS met dwangverpleging. Na intensief speurwerk door de politie had hij bekend het meis je uit Blokker en twee Duitse Van Aartsen moet voors en tegens op rij zetten den haag anp De Tweede Kamer besluit ko mend voorjaar of de Nederland se veestapel moet worden inge krompen. Voor die tijd moet landbouwminister Van Aartsen onderzoeken welke voor- en na delen er kleven aan gedwongen vermindering van het aantal runderen, varkens en kippen. Dat is de voornaamste uit komst van een debat gisteren met Van Aartsen en zijn milieu collega De Boer. Hoewel het mestbeleid tot nu toe op koers ligt, wachten er tussen 1996 en 2000 grote problemen. Grootste knelpunt is dat de grootschalige mestverwerking niet van de grond is gekomen. Doordat de komende jaren steeds minder mest op het land mag worden uitgereden, ontstaat een groot overschot. Steeds meer fracties raken ervan overtuigd dat hel mestprobleem niet meer op technische wijze is op te lossen. Aan inkrimping van de veesta pel is dan ook niet meer te ont komen, vinden zij. Het besluit daarover valt pas volgend voorjaar. Eerst moet worden uitgezocht hoe groot het feitelijke mestoverschot is. Daarover bestaat nog onduide lijkheid. Ten eerste is niet be kend hoeveel mest er anno 1996 tot korrels kan worden ver werkt. Daarnaast moet het kabi net nog vaststellen hoeveel mest er uiteindelijk mag wor den uitgereden op het land. PvdA er Jan van Zijl voert de politieke voorstanders van in krimping aan. Volgens hem zijn zowel hel milieu als de boeren gebaat bij inkrimping. Zolang er te veel mest is, dreigt een on derlinge concurrentieslag lus sen veehouders die hun mest willen afzetten in akkerbouwge bieden, meent Van Zijl. Hij vreest dan ook voor een 'spijkerharde sanering' onder veehouders. Verkleining van de veestapel in 1996 voorkomt die sanering, denkt Van Zijl. De PvdA zag zich gisteren door tal van fra< ties gesteund. )ok )FV, RPF, SP, Groen Links en D66 menen dat het zogeheten volu mebeleid onontkoombaar is. Zelfs de vvi is vóór studie naar inkrimping. Maar daar houdt de eensgezindheid op. De fracties zijn het bij lange waarop inkrimping moet plaatshebben. De PvdA ziet het lirfsi een vorm van warme U nering. Veehouders die wijken moeten daarvoor geld krijgen van de overheid of van colle ga's. D66 daarentegen vindt dat inkrimping de schatkist geen stuiver mag kosten. De WD ziet de discussie over inkrimping ei genlijk helemaal niet zitten. Om coalitiepartner PvdA niet voor het hoofd te stoten, stemmen de liberalen in met een studie. CDA en SGP voelen helemaal niets voor gedwongen inkrim ping. Zij vinden dat de aan scherping van de uitrijnormen in 1996 moet worden uitgesteld. Daarmee wordt het mestover schot minder acuut en krijgt de landbouw wat meer lucht. Grote zwijgende is vooralsnog het kabinet. De ministers Van Aartsen en De Boer deden giste ren nog geen uitspraken over de te volgen koers. De bewindslie den willen de komende maan den overleggen met het Land bouwschap en de milieubewe ging. Volgend voorjaar zullen zij de Kamer informeren over de regeringsplannen. In ieder geval zullen er knopen worden door gehakt, verzekerde Van Aartsen de Kamer. „We kunnen niet blijven doormodderen. Dat is niet goed voor de boeren en niet goed voor het milieu. In het vroege voorjaar zullen we hel derheid verschaffen." den haag gpddaarna nog 1.600 cellen moeten worden bijgebouwd, om het celtekort geneel op te heffen. Het kabinet heeft daar voorals nog echter geen geld voor be schikbaar. Het aantal ontsnappingen is overigens nog steeds dalende. Vorig jaar wisten nog 59 gevan genen uit een gevangenis te ontkomen, dit jaar waren het er tot en met september slechts dertien. Ook nam de geweldda digheid bij de ontsnappingen af. Vorig jaar gebruikten 26 ge detineerden geweld bij hun uit braak, dit jaar drie. De eerste negen maanden van dit jaar zijn ruim 3.500 verdach ten van misdrijven vrijgelaten wegens een tekort aan cellen, 400 meer dan over de vergelijk bare periode van het vorig jaar. Justitie hoopt dat het tekort vol gend jaar drastisch zal afnemen, omdat er dan verschillende nieuwe gevangenissen in ge bruik worden genomen. Op het ogenblik zijn er 8.382 cellen be schikbaar, eind volgend jaar bij na twaalfduizend. Justitie heeft berekend dat er

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5