Oranje is weer een gewone ploeg Sport PSV neemt voormalige stapper terug Ik heb toch geen duel verloren BOUWIDEEEN VOOR BEDRIJFSGEBOUWEN DONDERDAG 13 OKTOBER 1994 bonderwater. 071-356463 Inter klopt AC Milan in bekerduel milaan Zonder Bergkamp en Jonk heeft Inter woensdag AC Milan in de derde ronde om de Italiaanse beker met 2-1 versla gen. Het was de eerste wedstrijd. De return is op 26 oktober. Het was de eerste triomf voor Inter tegen zijn aartsrivaal sinds de cember 1990. Het laatste kwartier speelde AC Milan met tien man. Verdediger Galli kreeg in de 76ste minuut de rode kaart. HVV '70 lastig voor Stompwijk '92 voorschoten HVV '70 heeft het eerstedivisonist Stompwijk '92 in de derde ronde van het toernooi om de handbalbeker knap moeilijk gemaakt. De handbalsters uit Voorschoten bogen gis teravond pas in de slotfase voor hun hoger ingedeelde tegen standers (6-9). HW nam in eigen huis brutaal een 2-0 voor sprong, maar zag Stompwijk vervolgens die achterstand ombui gen in een voorsprong. Bij rust leidde Stompwijk met 7-4. Benauwde zeges Bax en McDonald's voorhout» De zaalvoetballers van eerstedivisionist Bax hebben een benauwde zege behaald op Hovocubo. Gisteravond besliste Patrick Scheurwater in de Voorhoutse Gaasbak de wedstrijd met twee doelpunten in de slotfase (4-2). Een eerdere voorsprong van Bax dankzij Hans van Leeuwen en Hennie Koet had doel man Paul Mantel van de gasten uit Hoorn met twee treffers on gedaan gemaakt. McDonald's behield zijn ongeslagen status in de tweede divisie door thuis met 5-4 te winnen van ZOB Re-cars uit Oud-Beijerland. De Leidenaars, voor wie Sjaakde Boer, Hans van Marwijk (2x) en Herman van Marwijk (2x) scoorden, werk ten in de slotfase een 4-2 achterstand weg. Hadinogoro stapt over naar DIOK leiden De Leidse Rugbyclub DIOK krijgt de rest van dit seizoen versterking van Sander Hadinogoro op de positie van scrum half. De international, die afgelopen weekeinde nog uitkwam voor de Haagse RC tegen RC Delft, heeft met onmiddellijke in gang overschrijving naar de landskampioen aangevraagd. Of de nieuwe Leidse aanwinst aanstaande zondag opnieuw tegen RC Delft in het veld staat, is nog onzeker. Volgens de regels van de NRB is de overschrijftermijn voor de wedstrijd van komende zondag al verstreken. Blindedarmontsteking velt 'Ma's leger' Hiroshima* Elflange-afstandloopsters van 'Ma'sleger' hebben gelijktijdig een blindedarmontsteking gekregen, waardoor zij lange tijd uit de roulatie waren. Dat heeft de Chinese atletiek- coach Ma Junren gisteren in Hiroshima bekendgemaakt. De coach onthulde daarmee een mysterie. Zijn pupillen verschenen dit seizoen op tot dusver niet-verklaarde wijze in het internatio nale circuit. Feyenoord volgt nog een Braziliaan Rotterdam Na Clausio Jesus de Carvalho hoopt Feyenoord bin nenkort ook een andere Braziliaan, Hugo, naar De Kuip te halen. Feyenoord-scout Frans Bouwmeester is in Brazilië achtergeble ven om de speler van Flamengo uit Rio de Janeiro te volgen. Eltingh en Krajicek in kwartfinales Tokyo» Jacco Eltingh en Richard Krajicek hebben de kwartfina les bereikt van het tennistoernooi in Tokyo. Eltingh, tiende ge plaatst, versloeg in de derde ronde de Australische qualifier Kil- derry in drie sets, 4-6 7-5 7-6 (5). Krajicek, een plaats hoger inge schaald, won in twee sets van de als achtste geplaatste Paul Haarhuis, 6-4 7-6 (5). In de kwartfinales speelt Eltingh tegen de als zestiende geplaatste Amerikaan Jonathan Stark. Krajicek ont moet de winnaar van het duel tussen de als eerste geplaatste Kroaat Ivanisevic en de Canadees Rusedski. Dick Advocaat: We liggen op schema" De spelers van het Nederlands elftal vertoonden jaren lang sterk masochistische trekjes. Zij leken er voldoening in te scheppen zich te pijnigen, want in de kwalificatie reeksen voor de grote voetbaltoernooien sloegen zij voortdurend de moeilijkste weg in. Duitsland '88, Italië '90, Zweden '92, Amerika '94; iedere keer kwam de uit eindelijke plaatsing pas na veel hangen en wurgen tot stand. Daar lijkt verandering in te komen. Met een 4-0 overwinning vorige maand op Luxemburg en een 1-1 ge lijkspel gisteravond tegen Noorwegen is Oranje de aan loop naar de eindronden van het Europees kampioen schap in Engeland voortvarend begonnen. oslo* jan mennega Als in november en december de thuiswedstrijden tegen Tsje chië en Luxemburg ook nog in een overwinning kunnen wor den omgezet (tegen de hobbyis ten uit het Groothertogdom is dat in ieder geval geen enkel probleem), kan Dick Advocaat zich straks met een gerust hart en een tevreden gevoel aan de Kerstdis zetten. ,,We liggen op schema", oordeelde de bonds coach. De positie van Oranje in de kwalificatiegroep 5 mag nu dan al riant ogen, het spel tegen Noorwegen was teleurstellend. In de tweede helft zelfs ver on dermaats. Hadden de Vikingen in die fase van de strijd iets meer precisie in hun acties ge legd, dan was Nederland van daag, net als twee jaar geleden, opnieuw met een 2-1 nederlaag en een kater terug naar huis ge vlogen. Initiatief Oranje begon veelbelovend. Het nam direct het initiatief, met daarbij de aantekening dat de Noren de toon van de wedstrijd maar al te graag door de tegen stander lieten zetten. De Scan- dinaviërs, die al sinds 30 okto ber 1991 (1-0 nederlaag tegen de toenmalige Sovjet-Unie) in het sfeerrijke Ullevaal stadion niet meer hebben verloren, hol den onmiddellijk massaal terug naar de eigen helft. Alleen Jan Age Fjörtoft bleef permanent voorin. Af en toe verlieten zij hun verdedigende stellingen en probeerden met snelle uitval len, veelal ingeleid door de klei ne Erik Myldand, in de buurt van Ed de Goey door te dringen. Veel had Noorwegen in de eerste fase van de wedstrijd niet te bieden. Oranje domineerde en had via Dennis Bergkamp (2x) en Aron Winter al een aan tal mogelijkheden laten liggen alvorens Bryan Roy de score opende. Hij deed dat met zijn zwakke rechterbeen, 0-1. De voorsprong was meer dan ver diend en het Nederlands elftal leek op weg naar een eenvoudi ge overwinning. „Wij hadden", stelde Advocaat naderhand vast, „totale controle over de )vedstrijd. De Noren hadden zeer grote problemen met ons circulatievoetbal. Het zag er goed uit". Oranje maakte toen evenwel de fout te denken met een mi nimum aan inspanning een maximaal resultaat te kunnen halen. De combinaties stokten en er sloop gaandeweg steeds meer gemakszucht in het spel. Advocaat: „Wij begonnen zo maar ballen in te leveren. Dat had te maken met een gebrek aan concentratie. En we verlo ren ook haast alle duels. In de rust ben ik heel negatief ge weest. Ik heb toen iedereen ge wezen op de laatste slechte fase van voor de pauze. In de hoop dat het in de tweede helft beter zou worden, maar dat was niet het geval. Bij te veel spelers was sprake van een zeer groot ge brek aan vorm". Pijnlijk Dat gold met name voor de Ita lianen Wim Jonk en Dennis Bergkamp van Internazionale, dat, en dat was extra pijnlijk voor beide Nederlanders, zon der hen in het toernooi om de Coppa Italia met 2-1 won van agrtsrivaal AC Milan. Ook Mare Overmars bracht er niets van te recht, terwijl Aron Winter en Rob Witschge flets bleven. Mi chael Reiziger zakte bij zijn de buut door de mand. Hij begon redelijk, maar wekte steeds meer de indruk stijf te staan van de zenuwen en werd na de rust de achilleshiel van Oranje. Het berustte bok allerminst op toeval dat het Reiziger was die de strafschop veroorzaakte (overtreding tegen Erik Myk- land), waaruit Kjetil Rekdal de Noren naar 1-1 schoot. Voor de 21-jarige Ajacied, die er nog maar vijf competitiewedstrijden heeft opzitten in de hoofdmacht van de landskampioen, kwam het Oranje-debuut te snel. Dick Advocaat mag zich dat aantrek ken, hij is met zijn uitverkiezing van Reiziger te onbezonnen te werk gegaan. Een kwartier voor tijd werd de debutant geveld door kramp - eveneens een te ken dat hij nog onvoldoende rijp is voor Oranje - en vervan gen door Ulrich van Gobbel. Ook Dennis Bergkamp kon eerder onder de douche. Hij moest halverwege de tweede helft plaats maken voor Ronald de Boer. „Dennis zat niet in de wedstrijd", zei de bondscoach en dat was bijzonder mild uit gedrukt. De sterkste pionnen aan Nederlandse zijde stonden in het hart van de defensie ge posteerd, waar Danny Blind rustig en gecontroleerd speelde en Stan Valckx eerst Jan Age Fjörtoft onschadelijk maakte en daarna eveneens diens vervan ger Geir Frigard in zijn zak stak. Ook Bryan Roy kon op een re delijke wedstrijd terugzien, al was het alleen maar vanwege zijn doelpunt: zijn tweede al in de aanloop naar Engeland '96. Bij de 4-0 zege op Luxemburg brak hij de score eveneens open. De totaalindruk die het Ne derlands elftal in het koude Oslo achterliet was teleurstellend. Het gelijkspel vergoedde uiter aard veel, maar kwalitatief heeft Oranje na het afhaken van Ro nald Koeman, Frank Rijkaard en Jan Wouters een fikse aderlating ondergaan. Ook al lijkt de équi pe van Dick Advocaat zich dan in sneltreinvaart te zullen gaan kwalificeren voor de eindron den van het EK, de tijd dat het de tegenstander vooraf al dun door de broek liep is definitief voorbij. Oranje is een gewone ploeg geworden. Noorwegen: Thorstvedt; Lydersm, Pc- dersen. iutk en Bjürnebyc; Rushfeldt (62. Ho), Rekdal, Mykland, Leonhard- sen en Bohinen; Pjürtoft (71 Prlgard) Nederland: De Goey; Reiziger (71. Van Gobbel), Valckx. Blind en I rank de Boer; Winter, lonk en Witschge; Over mars, Bergkamp (68, Ronald de Boer) en Roy Tsjechië morst punt op Malta DEN HAAG ANP Tsjechië is na twee wedstrij den koploper in groep 5 van de voorronden voor het Eu ropees kampioenschap voet bal in 1996. De Tsjechen hebben een beter doelsaldo dan Nederland en Noorwe gen, die eveneens vier pun ten verzamelden. Tsjechië is op 16 november de eerstvol gende tegenstander van Ne derland, in Rotterdam. Tsje chië speelde 0-0 op Malta, hun eerste duel was in 6-1 geëindigd. In Minsk won Wit-Rusland met 2-0 van Luxemburg. De doelpunten vielen pas in de tweede helft. Ze kwamen op naam van Romasjtsjenko (67ste minuut) en Gerasi- mets (76). Aleinikov, één van de betere internationals uit de voormalige Sovjetunie, werd speciaal voor de wed strijd uit Japan overgevlogen. Hij verdient zijn geld in Osa ka. Een sponsor droeg de kosten. België (groep 2) was in Ko penhagen de mindere van Europees kampioen Dene marken. Het gemis van Preud'homme, Grün en Scifo deed zich voor coach Van Himst gevoelen. De Belgen namen wel de leiding, na een half uur door Degryse. Het overwicht van de Denen le verde vijf minuten later de gelijkmaker van Vilfort op. In de tweede helft maakten in valler Jensen en Strudal het klasseverschil duidelijk. - Zweden, winnaar van het WK-brons, verloor in het Wankdorf-stadion in Bern met 4-2 van Zwitserland. Moldavië is koploper in groep 7, even verrassend als vertekend. De voetballers uit de ex-Sovjet-republiek won nen twee keer. Woensdag versloegen zij Wales met 3-2, eerder overwonnen zij Geor gië, 1-0. Bulgarije won in So fia door doelpunten van Ko- stadinov met 2-0 van Geor gië. In groep 1 kwam Israël na een achterstand van 0-2 te gen Slowakije nog voor de rust tot 2-2 terug. Scheids rechter John Blankenstein gaf de Slowaak Zemian na 33 minuten zijn tweede gele Stan Valckx, dankzij Sporting Lissabon weer in beeld voor het Nederlands elftal, maakt het de Noor Fjortoft moeilijk. eindhoven henri van der steen gpd-verslaggever PSV heeft vanaf volgende week een centrum van 65 jaar. Nadat eerder de 34-jarige, tot nu toe als libero opgestelde Jan Wou ters werd gekocht, versterkt de ploeg van Aad de Mos zich nu met Stan Valckx van Sporting Lissabon. De Limburger, die eerder al van 1988 tot 1992 voor PSV speelde, wordt volgende week donderdag 31 jaar. Vandaag hoopt PSV de trans fer af te ronden. Met Sporting Lissabon was gisteren al bijna overeenstemming bereikt. De qua leden op één na grootste club ter wereld (ruim 100.000 'socios') schijnt financieel wat krap te zitten en wil daarom meewerken aan de opmerkelij ke terugkeer van Valckx naar Eindhoven. Valckx zelf heeft voornamelijk goede herinneringen aan Spor ting. Het voetbal in Portugal er voer de international als vrij hoogstaand, maar ook ruig en bovenmaats hard. Hij werd er, naar eigen zeggen, een betere voetballer en de feiten geven aan dat Valckx zelfs een promi nente plaats veroverde in de Portugese voetballerij. Het avontuur was voor Valckx eigenlijk al binnen het jaar een doorslaand succes. Het eerste hoogtepunt vierde Valckx in ju ni 1993, gek genoeg even nadat hij door zijn club op het vlieg tuig was gezet met een enkeltje Nederland. Sporting was Valckx zat, omdat hij in een openhartig interview de vloer had aange veegd met het bestuur van de club, meer in het bijzonder pre sident Sousa Cimbra. Die werd eerst verschrikkelijk kwaad en meteen daarop uiterst slagvaar dig: Valckx kon vertrekken. Valckx ging ook, maar was binnen een week terug. Een re volte van de andere spelers van Sporting alsmede een heuse de monstratie van supporters zorg den ervoor dat Cimbra de dras- tige maatregel ongedaan maak te. Valckx moest zich melden, kreeg een uitbrander, een schorsing van een wedstrijd en een boete van liefst 12.000 gul den. Die boete was binnen een dag op tafel gelegd door alle an dere spelers, een materieel be wijs dat Valckx binnen de selec tie van Sporting inderdaad een onmisbare schakel was gewor den. Later werd hij een heuse ve dette. Benfica en FC Porto - de grote concurrenten van Spor ting - meldden zich om Valckx over te nemen. Heel eventjes had de Limburger zelf ook wel oren naar een transfer. Dat was in de periode dat Bobby Robson - die hem vanuit Eindhoven had meegenomen naar Lissabon - bij Sporting was ontslagen en meteen werd ingelijfd door Por- Valckx bleef echter bij Spor ting, waar hij als een soort En gelse centrale verdediger, maar ook regelmatig als middenvel der zo goed had gevoetbald dat hij zelfs weer voor Oranje werd geselecteerd. In het Nederlands elftal was het afgelopen zomer even wennen, vooral omdat hij door Advocaat weer werd ge bruikt als stopper, een taak die hij zelf niet meer zo zag zitten. Valckx beschouwt zichzelf op de eerste plaats als een middenvel der, pas op de tweede plaats als een centrale verdediger, maar dan op voorwaarde dat hij niet anderhalf uur in de dekking hoeft te spelen. Bij het Venlose VW speelde Valckx in de jaren voor PSV ook louter als midden velder. Onder trainer Hans Westerhof zou Valckx ruim twee jaar geleden bij PSV op de bank terecht zijn gekomen, reden om een transfer te forceren. Welwil lend verleende PSV medewer king aan de verkoop van Valckx, die in Eindhoven een reputatie had opgebouwd als stapper. Er waren perioden dat hij vijf avonden per week in de kroeg te vinden was en geheel nuchter keerde Valckx dan slechts zel den huiswaarts. Zelf verklaarde Valckx altijd een mens te zijn met buitensporig veel energie, bovendien kon hij beter tegen bier dan de gemiddelde Neder lander. Valckx schijnt ook al jong te hebben kennisgemaakt met de alcohol. Ooit zei hij: „Al op de lagere school had ik zo veel energie dat ik 's nachfs vaak niet kon slapen. Mijn moe der deed dan weieens een scheut bessenjenever in de melk; was ik elk geval een paar uur stil." Het debuut van Oranje's zorgenkind Michael Reiziger gpd-verslaggever Het was de aftocht van een zorgenkind. Op handen en voeten kroop Michael Reiziger naar de ach terlijn. Het was kramp. I let resultaat van de lichamelijke inspanning en de geestelijke spanning. De debutant nam afscheid van zijn eerste interland. Hij was zo vaak aan de bal geweest en maar één overtreding gemaakt. Niet toevallig was dat de strafschop die Noorwegen gisteravond in Oslo aan 1-1 hielp. Was dat de man die als nieuweling in de Champions League de miljoenen van At; Milan voorbij zag komen? Lentini, de duurste ter wereld, Donadoni, Gullil. De 21-jarige uit Amstelveen werd er niet warm of koud van. Maar dat was met Ajax. Dit was Oranje. Tegen de semiprofs Ovvind Leon- hardsen en Erik Mykland van Noorwegen. Het werd een heel andere avond. Het opzienbarende de buut van een zorgenkind. Reiziger lag daar wel vier minuten. Net over de achterlijn, schuin achter het doel van Ed de Goey. Eerst was fysiotherapeut Rob Ouderland ter plekke om de pijn weg te wrijven. Later kwam zelfs arts Frits Kessel bezorgd een kijkje nemen. Dick Advocaat deed niets. De bondscoach had natuurlijk al lang Ulrich van Gobbel zijn machinerie moeten laten warmdraaien. Misschien was het uit een ge voel van inededogen, misschien vond de bondscoach een dergelijk afscheid niet passen bij een de butant. Van Gobbel moest toch opdraven, met koude, kolossale spieren. En Reiziger verbeet in de kleedkamer de pijn van een ongelukkig debuut, toen Oranje nog een kwartier moest vechten voor een puntje. Hij snapte er niets van. Slecht gespeeld? Niet aan het spel meegedaan? „Ik heb sober gespeeld", zo ver wilde hij nog wel gaan. „Nee, niet omdat de bondscoach me dal had verteld. Gewoon omdat ik dat zelf vond. Je speelt toch een uitwedstrijd." De bondscoach had het later natuurlijk nog wel even tegen hem gezegd. Maar slecht? „Het had wel beter gekund", gaf hij toe. „Maar aan de andere kant, ik heb toch geen duel verloren?" Toch wel. In de tweede helft, toen hij ook - als mandekker - zijn enige overtreding van de wedstrijd maakte. I let was de strafschop. „De strafschop?" Het lichtje gaat branden. „Dat deed die Mykland erg goed. Hij kapte me heel snel uit, ik haal in een reactie uit met mijn been. Een overtreding, ja." Een strafschop ook? 1 lij denkt even na. „Ja, toch wel." Ivic naar Monaco MONTE CARLO AFP AS Monaco heeft de technische staf vernieuwd. Tomislav Ivic werd woensdag gepresenteerd als technisch directeur, Jean- I.uc Ettori als trainer. Zij volgen Arsene Wenger op, die in sep tember werd ontslagen. Ivic werkte in het verleden onder meer voor Ajax. Monaco staat in de competitie na elf wedstrijden op de dertiende plaats. Engeland en Roemenië gelijk LONDEN *RTR Het Engelse elftal heeft woens dag in het Wembley-stadion met 1-1 gelijk gespeeld tegen Roemenië. Voor de Britten geldt de wedstrijd als voorbereiding op het EK, waar ze zich als gast land automatisch voor plaats ten. Ilie Dumitrescu zette de Roemenen in de 36e minuut op voorsprong. Debutant Robert Lee trok de stand acht minuten later weer gelijk. Uniek bouwconcept voor bedrijfspanden en -hallen. ISO - 9002. Grootste in Europa. Voor gratis Bouwideeën brochure: 01713 - 19106 Vk A L Building ASTRON Systems De kwaliteitsbouwers Uw lokale ASTRON bouwbedrijf; Heembouw B.V. Postbus 30, 2370 AA Roelofarendsveen tel.: 017T3 -19106, fax.: 01713 - 15580 Bryan Roy schiet uit i de 1 -0 voor Nederland in. LEO VOGELZANG

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27