PHILIPS Honderden banen op de tocht Hoteltoren op de pier minder hoog Randstad EWR: energieverbruik moet tien procent lager Tien jaar cel voor man die agente gijzelde Boeren: studie naar wateroverlast HSL NIEUW! Nieuw. Philips Dental Logic. !4 DONDERDAG 13 OKTOBER 1994 Streekven'oerders moeten bezuinigen De werkgevers in het streekvervoer denken volgend jaar 600 chauffeurs minder nodig te hebben. Streekvervoer ders zouden daardoor beter kunnen concurreren tegen de goedkopere touringcarondernemingen. In het streek vervoer werken op dit moment ongeveer 12.000 mensen. Het Verenigd Streekvervoer Ne derland (VSN) gaat zich tijdens de komende cao-onderhande lingen sterk maken voor een be tere concurrentiepositie van het streekvervoer. Door minder toe slagen is een touringcarchauf feur gemiddeld meer dan 10 procent goedkoper dan een chauffeur werkzaam in het streekvervoer. De produktiviteit in het streekvervoer moet volgens het VSN verhoogd worden. Dit kan door chauffeurs efficiënter in te roosteren. De werkgeversorga nisatie wil dit bereiken door de diensttijden te verlengen, de pauzeregels minder strikt te ne men en de toeslagen in met na me het weekeinde te verlagen. Dit kan volgens VSN ten koste Vertrek woonwagens kost 1,4 miljoen Voor de verhuizing van een groep woonwagenbe- Amsterdam zal de gemeente 1,4 miljoen gulden op ta fel leggen. In ruil daarvoor moeten de bewoners het 46 woonwa gens tellende centrum 'De Rolleman' ontruimen. Amsterdam wil op de plek van het woonwagencentrum in Amsterdam-Os dorp 220 woningen bouwen. Al jaren wordt met de bewoners van De Rolleman onderhandeld, qok via advocaten, over hun vertrek. Een nog langere vertraging zou een schadepost van zo'n twee miljoen gulden betekenen. De bewoners eisten aanvanke lijk een schadevergoeding van vijftigduizend gulden per per- Nederkoorn mogelijk topman Arke Amsterdam Ex-Fokker-topman E.J. Nederkoorn wordt mogelijk de nieuwe president-directeur van reisorganisatie Arke. Arke staat tot nu toe onder controle van president-directeur en groot aandeelhouder F. Fransen. Deze vierde onlangs zijn vijftigjarig bedrijfsjubileum. Of Nederkoorn de enige kandidaat voor de be stuursfunctie is, wil een zegsman van het bedrijf niet bevestigen. Over enkele dagen valt de beslissing. Nederkoorn zit sinds 1990 in de raad1 stompwu k/rij n- Ongeveer 5500 bewoners van de Rijnstreek zijn door de Ener gie- en Watervoorziening Rijn land (EWR) benaderd om deel te nemen aan een proef om energie te besparen. Tegen be taling kunnen huishoudens ad vies inwinnen om beter met energie om te gaan. Na één jaar maakt de EWR de balans op. Wie voldoende heeft bespaard, en dus een lagere rekening heeft, krijgt het geïnvesteerde geld terug. C. de Wit, van het district Rijnstreek, legt uit: „Onder de naam Actie District Rijnstreek Aanpak Milieubesparing (ADAM) kunnen onze klanten voor 75 gulden een 'energiebe sparingsadvies' kopen. Mede werkers van EWR komen dan per bewoner bekijken hoe ze minder energie kunnen verbrui ken. Als na één jaar blijkt dat ie mand tien procent heeft be spaard, gas én elektriciteit sa men, krijgt hij de 75 gulden te rug. Gratis advies dus." Volgens de Wit is een bespa ring van tien procent 'reëel' en 'vrij gemakkelijk te halen'. „Het is niet aan te geven met een paar voorbeelden van dingen die iedereen fout doet. We wil len juist af van die algemene raad. Het gaat ons om het indi viduele advies." Het voordeel van de proef voor klanten is dat met 'kosteloos' advies hun energienota minder hoog zal zijn. De proef begint onder andere in Benthuizen. Als het idee suc cesvol blijkt, voert de directie van EWR het project vrijwel ze ker in het hele district in. Het gaat dan om ongeveer 25 ge meenten en zo'n 230.000 aan sluitingen. Ook het Energiebedrijf Rijswijk- Leidschendam wil het energie verbruik van zijn klanten terug dringen. Zo'n 2500 huishou dens in Voorburg, Rijswijk, Leidschendam en Stompwijk kunnen een fikse bonus opstrij ken als ze meedoen aan 'De ex tra voordeel afspraak' van Ener giebedrijf Rijswijk-Leidschen- dam. Bij deze unieke proef is er een afspraak gemaakt tussen het energiebedrijf en zijn klan ten. Wie in één jaar extra ener gie bespaart, krijgt een belo ning. Lukt het niet om zuiniger met energie om te springen, dan volgt een boete. Een 32-jarige man uit Almere, die in februari een politie agente enkele uren gijzelde, is gisteren door de rechtbank in Amsterdam veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. De eis was vijftien jaar. De politie wilde op 3 febru ari de man en een compaan op de Al aanhouden' in een gestolen auto, maar het twee tal vluchtte. Tijdens de ach tervolging wist de Almeerder een agente met haar eigen pistool te bedreigen en een politie-auto te bemachtigen. Na het loslaten van de agente, gebruikte de man nog een voorbijgangster als schild. Zij werd getroffen door twee ko gels, de achtervolgde man door acht. De rechtbank liet zwaar meewegen dat de verdachte het leven van een aantal men sen in de waagschaal heeft gesteld en geen ontzag heeft getoond voor politieambtena ren. De kans dat de man op nieuw een geweldsmisdrijf pleegt, zou groot zijn. Van der Valk maakt een nieuw plan Het Van der Valk-t heeft een nieuw plan gemaakt voor de vernieuwing van de Pier van Scheveningen. De veelbesproken hoteltoren wordt vijftien meter minder hoog: tweeënzestig tegen 75 meter. Ook op de plek van de huidi ge uitkijkpost met haar draai ende wenteltrap zal waar schijnlijk een bescheiden torentje worden gezet. Archi tect M. van der Breggen wil daar een spectaculaire 'speel- waterzuil' voor zwemmers van maken. In deze zuil kunnen al lerlei glijbanen komen, die zich op verschillende hoogtes be vinden en uitkomen in een zwembad aan de onderkant van die toren. Een en ander werd gistermiddag duidelijk tijdens een presentatie van alle plannen voor de voltooiing van de badplaats Scheveningen. Het Van der Valk-concern kreeg in september 1991 de ernstig verwaarloosde Pier in handen voor het symbolische bedrag van één gulden. Als eerste werd begonnen met de bouw van een restaurant dat binnenkort, mogelijk zelfs al het komende weekeinde, voor het publiek wordt geopend. Het plan is om over het hui dige wandeldek nog een extra promenade te maken. De be zoekers hebben als gevolg daarvan de keuze uit twee eta ges wanneer ze over de Pier willen lopen: de onderste voor wie beschutting wenst, en de bovenste voor degenen die er voor kiezen om uit te waaien. Daarnaast zal een van de ei landen speciaal voor kinderen worden ingericht. Ondermeer komt daar een klein theater. De bedoeling is voorts dat van af het volgend voorjaar aan de kant van de boulevard een gro te entreepartij verrijst. Op het eiland dat zich achter het nieuwe restaurant bevindt, komt ten slotte de hoteltoren met ongeveer honderdvijftig kamers en een uitkijkpunt met een panoramisch uitzicht. gaan van maximaal 600 ar beidsplaatsen. De Vervoersbond FNV staat lijnrecht tegenover VSN. De bond vindt niet dat de cao van het streekvervoer vergeleken kan worden met die van de tou- ringcarbedrijven. „Je kunt ap pels ook niet met peren vergelij ken", reageert onderhandelaar D. van der Heem van de Ver voersbond FNV. „Wij accepte ren niet dat er in het streekver voer banen op de tocht komen te staan. Als de werkgevers dit standpunt blijven vasthouden, kunnen we nog wel eens een onrustige tijd tegemoet gaan", zegt Van der Heem. Hij sluit ac ties niet uit. Onduidelijk is nog welke gevolgen de maatregelen hebben voor de streekvervoer ders NZH en Westnederland. nieuw vennep richard mooyman De boeren in Haarlemmermeer eisen een onderzoek naar dc gevolgen van de aanleg van de hoge snelheidslijn op de water huishouding. De bouw van een nieuw dijklichaam voor het spoor van de flitstrein kan vol gens de agrariërs ii van de polder plaa •rlast het zuiden elijk zaken. Ze i dat zout kwelwater aan de op pervlakte komt. wat funest zou zijn voor landbouwgewassen. Dit bleek gisteren tijdens een hoorzitting in Nieuw-Vennep over de aanleg van de Hoge snelheidslijn tussen Amster dam, Schiphol en Parijs. De landbouworganisaties zijn te gen het voorkeurstracé' van het kabinet, dat in Haarlemmer meer grotendeels langs het be staande spoor van de Schiphol- lijn voert. Ten zuiden van Nieuw-Ven nep zal de nieuwe spoordijk af buigen en een meer oostelijke route volgen. Daarbij moeten enkele woningen en bedrijfsge bouwen worden afgebroken. Verder doorsnijdt het spoor daar een aantal agrarische per celen. Volgens Steenwijk is een flitstrein over bestaand spoor voor de boeren in Haarlemmer meer de enige acceptabele vari- U wilt toch ook het beste voor uw tanden? Philips introduceert Dental Logic. De nieuwe elektrische tandenbor stel die tandplak grondig aanpakt dankzij de revolutionaire "Clean Clear" poetsbeweging. Een methode die tandplak eerst lospoetst en da,arna verwijdert. Bovendien beschikt Dental Logic over het nieuwe "Soft Pressure" Systeem, waardoor u te hard poetsen kunt voorkomen. Omdat bij overmatige druk op uw tanden en tandvlees de borstel automatisch terugklikt. Neem verder zijn ingebouwde poets-timer en hygiënische opbergcassette met vier opsteekborsteltjes. Zijn slimme reisvergrendeling, ergonomische vormgeving, milieu vriendelijke batterijen en oplaadbaarheid, en ook u bent overtuigd dat Dental Logic het beste voor uw tanden is. Probeer de Dental Logic maar eens uit. Want u krijgt de tandenborstel nu tijdelijk 30 dagen op proef! Mocht u dan nog niet overtuigd zijn, dan krijgt u gewoon uw geld terug. In de winkel vindt u alles over de actievoorwaarden. Philips Dental I ïrkrijgbaar bij onderstaande verkoopadres Katwijk: De Block. Katwijk aan Zee: Fa. Bloot Zn. Leiden: De Block, Megapool, Rovato B.V. Lisse: De Block, De Vlinder, Jan v/d Reijden. Rijnsburg: G.W. Roest B.V. Voorschoten: Versteegen. Zoeterwoude: BCC. Tevens verkrijgbaar bij alle V&D-vestigingen, Bijenkorf-filialen en Kijkshop-vestigingen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25