'Leiden heeft daklozen-pension nodig' Pijpenla wordt een echte bank VVD: cursussen techniek voor meisjes schrappen Leiden Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR 33,80 BEL 071-128030 Politie pakt ballen niet meer af maar deelt ze uit Maak kans op een weekend Parijs! WARNECKE MODE 8? 'Gestolen' tuinstoelen weer terug Wethouder is apart onderwijs voor meisjes nog niet vergeten Pieters wijk verzet zich tegen ruimere sluitingstijden cafés 1 DONDERDAG 13 OKTOBER 1994 Inbreker met zakken vol muntgeld leiden» Tot twee keer toe is de politie gisteravond laat in de bi bliotheek aan de Nieuwstraat vergeefs op zoek geweest naar een inbreker. Maar nadat de omgeving was afgezet werd op straat alsnog een 24-jarige Leidenaar opgepakt. De man, die voldeed aan het signalement dat omwonenden aan de politie hadden doorgegeven, had zijn zakken vol muntgeld. De politie vermoedt dat dat geld afkomstig Was uit de kassa van de bibliotheek. Die was opengebroken en leeggehaald. Waterval door wasmachine leiden Bewoners van de De Genestetstraat werden gistermor gen vroeg onaangenaam verrast door een stroom water langs hun muren. De waterval bleek afkomstig uit het huis van de bo venburen, maar daar was niemand thuis. De politie brak in en ontdekte dat er een kapotte wasmachine stond te draaien. De zoon des huizes had de wasmachine 's morgens aangezet en was vertrokken. Zijn ouders waren op vakantie. Katwijker steelt fiets per dag leiden Een 25-jarige Katwijker en een 31-jarige man zonder vaste woonplaats zijn gistermiddag op het Stadhuisplein in Lei den betrapt bij de diefstal van een fiets. Het bleek dat zij al twee fietsen in de berging van het stadhuis hadden klaargezet om mee te nemen. De Katwijker bekende dat hij de afgelopen we ken elke dag ten minste één fiets had gestolen. Hij verkocht de fietsen om drugs te kunnen kopen. Gestolen cheques in ondergoed leiden Een 32-jarige man zonder vasté woonplaats is vannacht op de Hambroeklaan in Leiden aangehouden voor diefstal uit auto's. De man zat in een opengebroken auto te zoeken naar waardevolle spullen toen de politie hem in de gaten kreeg. Bij zijn fouillering ontdekten agenten, dat hij gestolen cheques en een rijbewijs verstopt had in zijn ondergoed. De man is vastge zet en wordt vandaag verhoord. Vrouw geeft aanrander een dreun leiden Een 24-jarige Leidse heeft dinsdagavond op de Hoge- woerd in Leiden een aanrander een dreun verkocht. De vrouw fietste vanaf de Plantage over de Hogewoerd toen zij een onge veer 30-jarige man op een mountainbike inhaalde. De man haalde even later op zijn beurt haar in en greep in haar kruis. De vrouw gaf de aanrander zo'n zwieper dat hij bijna omviel. De man vluchtte de Rijnstraat in. De politie die vroeger de bal van kinderen afpakte deelt nu bal len uit. ,,Het heeft geen zin om altijd de boeman te spelen", zei wijkagent Albert Busscher gis- termiddag bij de ingebruikna me van het opgeknapte basket balveldje aan de Marnixstraat. j „We zullen nu eerder tegen ie mand die op dit veld zijn hond uitlaat zeggen: joh, duvel eens I op!" Het basketbalveldje aan de Marnixstraat ligt er weer piek- fijn bij en de belijning is weer helder wit. Het is opgeknapt l met geld uit het fonds sociale vernieuwing. En de politie heeft de jongeren een bal gegeven. „Kost toch gauw tachtig gulden, zo'n balzegt Busscher. „En de boodschap is: wij zijn bereid in jullie te investeren, als jullie dan in de omgeving investeren en zorgvuldig met dit veldje om gaan. D'r is door de buurt wel geklaagd dat dat veldje hier vlak naast de weg verkeersonveilig is. Maar kijk zelf maar. D'r is geen bal die de straat opvliegt." Het veld werd ingewijd met een partijtje tussen de jeugd uit de buurt en een ploeg basket ballers van BS Leiden. En die twee deden nauwelijks voor el kaar onder. De bal ging na de wedstrijd mee met een van de jongens uit de buurt. „Ze moe ten zelf maar regelen wie die bal bewaart", zegt Busscher. „Zo hebben ze elkaar in ieder geval nodig." De eerste deur rechts na bin nenkomst bij de Gemeentelijke Kredietbank (GKB) geeft toe gang tot de directiekamer van J. Siebols. „Kan ik hier ook naar het toilet?", wil menigeen we ten. Siebols neemt het de cliën ten niet kwalijk. De onhandige indeling van het monumentale pand aan de Breestraat vraagt om dergelijke taferelen. Met een grondige verbouwing - kosten zo'n 500.000 gulden - denkt hij aan dit en andere ongemakken een definitief einde te kunnen maken. De raadscommissie neemt vanavond een besluit over de kredietaanvraag. Siebols ver wacht weinig problemen. Tij dens de gemeentelijke kernta kendiscussie is bij niet e'e'n raadslid twijfel gerezen over de noodzaak van zijn bank, die zo wel sociale als commerciële klanten tot de klantenkring re kent. „Laten we deze verbou wing achterwege dan ontstaat een geweldig boemerang-effect. De groei van het aantal cliënten met een consumptief krediet stagneert waardoor de schuld hulpverlening in de knel komt. De gemeente moet dan alsnog haar portemonnee trekken." De bank is in de zeven jaar dat ze zich aan de Breestraat bevindt niet alleen qua omzet gegroeid. In 1987 werkten er vijf ambtelijke bankemployés. In middels zijn dat er zestien, ex clusief de twee vacatures die nog open staan. Volgens Siebols is het noodzakelijk dat zijn bank ook de leeggekomen tweede verdieping van het gemeentelij ke pand betrekt. Daar moet be halve de directeur zelf ook het secretariaat worden onderge bracht. De benedenverdieping, vindt Siebols, moet veel meer op een bank gaan lijken. „De cliënt ver dient een klantvriendelijker en professionelere ontvangst. Nu doolt hij rond in een 20 meter lange en vijf meter brede pij penla. Achter elke deur wacht hem een verrassing." Meest opvallend aan het ont werp van de Leidschendamse architect J. van Vliet zijn de ovaalvormige spreekkamers, die net als de moderne balie wor den opgetrokken uit metaal en roodachtig kersenhout. De spreekkamers zijn voor ge sprekken over privacy-gevoelige onderwerpen. Siebols verwacht dat 'het ovaal' intensief zal wor den gebruikt. „In Nederland kun je met iedereen over alles praten, behalve over krediet." De GKB draait tijdens de ver bouwingen gewoon door. Sie bols wil het 'echte breekwerk' in De WD twijfelt aan het nut van Technika 10. Dat is een serie cursussen in Leidse buurthui zen voor meisjes tussen de tien en twaalf jaar waarmee zij op speelse wijze kennis kunnen maken met techniek. WD- raadslid P. Moerland zei gister avond in de raadscommissie onderwijs, zorg en emancipatie dat Technika 10 'dubbelop' is. In de basisvorming van het voortgezet onderwijs is ook het vak techniek opgenomen, rede neert deWD'er. Het project Technika 10 om vat cursussen hout-, metaal- kunststofbewerking en elektrici teit. De cursussen bestaan uit tien bijeenkomsten van ander half uur. In de cursusgroepen is plaats voor tien meisjes. In 1991, 1992 en 1993 subsidieerde de gemeente Technika 10 in to taal voor zo'n 15.000 gulden. WD'er Moerland komt op een politiek gevoelig moment met zijn twijfels aan het nut van het project, dat zich in een grote belangstelling mag verheugen. De Leidse gemeenteraad is de laatste weken in een discussie verwikkeld over de zogenaamde kerntaken van de gemeente. Wat de WD betreft hoort het project Technika 10 daar dus niet bij. Wethouders H. Koek (PvdA) gaf Moerland tegengas. Zij wees erop dat Technika 10 een voor bereiding is voor meisjes op het voortgezet onderwijs. Als meis jes 13 jaar zijn hebben ze een achterstand die met Technika 10 kan worden voorkomen. Bo vendien worden technische de weekeinden doen. Begin no vember begint de opknapbeurt, medio december moet de klus zijn geklaard. Dan ook wil de bank nieuwe openingstijden hanteren. De GKB is nu doorde weeks open tussen negen uur en half een. Siebols wil van half een vier uur maken. De buurtvereniging Pieters- en Academiewijk keert zich legen het gemeentelijk plan een aantal horecagelegenheden toe te staan later te sluiten. In een brief aan B en W vraagt het wijkbestuur vijf aan vragen voor een ruimere sluitingstijd niet te honoreren. Het gaat om aanvragen van cafés en restaurants in de Pieters- en Academie- wijk. De wijkvereniging doet het verzoek na een in de buurt gehouden onderzoek naar klachten over horecagelegenheden. Uit een onder zoek onder 71 wijkbewoners blijkt dat veel cafés en restaurants nu al overlast veroorzaken. Door verruiming van de sluitingstijden zou de overlast wellicht toenemen. In de Pieters- en Academiewijk hebben in totaal zeven horeca ondernemers ontheffing aangevraagd van de algemeen geldende sluitingstijden. In de hele stad hebben in totaal 16 etablissementen ontheffing gevraagd. vakken in het voortgezet onder wijs in gemengde groepen gege ven. Meisjes zouden beter pres teren in technische vakken als ze apart van jongens onderricht krijgen. „Met jongens erbij is hun faalangst groter". Koek overtuigde wel de ande re fracties maar niet de WD. Het Groen Links-raadslid R. Pe ters pleitte voor een mannelijke tegenhanger van Technika 10. Zij wil dat de buurthuizen een serie cursussen opzetten waar bij jongens tussen de tien en twaalf jaar 'spelenderwijs' leren koken. PvdA-raadslid E. van der Veen is net als Peters voor voortzetting van Technika 10. Wel drong hij erop aan dat de meisjes niet alleen sieraden ma ken tijdens de cursussen maar ook 'fietsen uit elkaar halen en weer in elkaar zetten'. Tot en met 15 oktober krijgt u bij besteding vanaf fl 250,- een "Parijs'-wekker kado t.w.v. fl 32,50*. Ook maakt u dan kans op een weekend Parijs voor 2 personen. Vraag ernaar bij ons in de zaak. Tot ziens! Breestraat 151Leiden leiden/leiderdorp» De tuinstoelen die het gezins vervangend tehuis De Brunei uit Leiderdorp na de optocht op 3 oktober miste zijn weer te recht. Een toeschouwer van de optocht had ze zien staan en uit voorzorg in zijn bestelbus gela den en mee naar huis genomen. Bewoners van het gezinsver vangend tehuis keken vorige week maandag op de Zoeter woudse Singel in de stromende regen naar de optocht. Op een gegeven moment regende het zo hard dat werd besloten om in een koffiehuis verder naar de stoet te kijken. De acht tuin stoelen die waren meegenomen voor bewoners die slecht ter been zijn, bleven achter. Toen de medewerkers van De Brunei de stoelen weer wilden ophalen waren ze spoorloos. Een berichtje in deze krant over de vermiste tuinstoelen bracht al snel de oplossing. „Een Leidenaar had de stoelen zien staan en had ze in de gaten gehouden tot na afloop van de optocht", vertelt hoofd Jan Roem van De Brunei. „De man vertelde dat de jeugd al aan het rotzooien was met de tuinstoelen. Uit voor zorg heeft hij ze toen in de auto gezet. Hij heeft een.half uurtje gewacht en is daarna naar huis gereden. De eigenaar meldt zich wel was zijn redenering." Politiek vindt opvang zwervers overdag onvoldoende Het dienstencentrum voor dak- en thuislozen aan de Ou de Rijn moet snel een volwaardig pension worden. Met de subsidies van de gemeente en ziektekostenverzeke raars kan het dienstencentrum nu tussen 11.00 en 16.00 uur open zijn. „Moeten de daklozen voor en na die djd terug naar hun kartonnen'dozen", verwoordde gister avond PvdA'er Hassan el Houari de onvrede van de leden van de raadscommissie onderwijs, zorg en emancipatie. Binnenvest in het diaconale ge bouw de Bakkerij biedt, vindt de politiek. Hoewel niemand kon aange ven hoe dat moeten worden be taald, stelden de fracties heeft de eerste zes maanden van zijn bestaan naar tevredenheid gefunctioneerd. Toch kan Leiden niet volstaan met de opvang die de stichting gezind dat het dienstencentrum moet worden omgevormd tot een volwaardig sociaal pension, waar de zwervers ook de nacht kunnen doorbrengen. Zeker nu de wintermaanden voor de deur staan, zijn de raadsleden be zorgd. Volgens Binnenvest-di recteur W. Bots slaapt meer dan de helft van de ruim honderd zwervers die zich in de Leidse regio ophouden, 'structureel op Van die doelgroep krijgt het dienstencentrum de laatste rijd dagelijks zo'n 25 mensen over de vloer. De dak- en thuislozen kunnen er terecht voor soep en brood, schone kleding, bemid deling en een douche. De ver wachting is dat het aantal be zoekers verder zal toenemen en dat het nu al aanwezige ruimte gebrek nijpend wordt. Wethouder H. Koek wees op het collegeprogramma waarin een sociaal pension is opgeno men. Toch verwacht ook zij dat op zijn vroegst in 1996 nachtop- vang zal zijn gerealiseerd. Een ander streven betreft de verstrekking van warme maaltij den. Het dienstencentrum heeft daar te weinig geld voor. Beke ken wordt wat Tafeltje-Dekje voor het dienstencentrum kan betekenen. Een andere moge lijkheid is de verstrekking van bonnen waarmee de zwervers bij de Mensa, de universitaire eetzaal aan de Kaiserstraat, te rechtkunnen. De beraadslagingen over de toekomst van het dienstencen trum mondden uit in een fron tale aanvaring tussen het D66- raadslid E. Snelders en SP'er D. Sloos. De laatste zei dat hij vindt dat de gemeente met het 'luttele bedrag van honderddui zend gulden' zich gemakkelijk af maakt van de opvang van dak- en thuislozen. „De ge meente is zelf verantwoordelijk voor de tweedeling in de Leidse samenleving die ertoe leidt dat steeds meer mensen een margi naal bestaan leiden", aldus Sloos. Snelders was woedend over de 'goedkope wijze' waarop Sloos politiek bedreef. „Ik word doodziek van dit ongenuan ceerde gezeik", maakte hij van zijn hart geen moordkuil. Direc teur Bots nam vervolgens Sloos alle wind uit de zeilen met de opmerking dat Leiden zich met zijn dienstencentrum onder scheidt van tal van andere mid delgrote gemeenten, die niets doen voor dak- en thuislozen. In het schooljaar 1992-1993 is er I niet veel van terechtgekomen, i Toch heeft onderwijswethouder H. Koek (PvdA) apart onderwijs voor meisjes in exacte vakken zoals natuur- en scheikunde nog altijd in haar politieke agenda staan. Koek maakte dat gisteravond duidelijk in de raadscommissie waar onder meer werd gespro- j ken over het Leidse meidenbe- leid. Koek en haar voorgangers hebben zich voorgenomen ex perimenten op te zetten met 'seksegescheiden groepen'. De wethouder wil dat doen in over leg met de scholen. In het vori- I ge schooljaar heeft zij nog niet met de rectoren over dit onder werp kunnen praten. „Die had den al genoeg aan hun hoofd door fusies en dergelijke." Koek benadrukte dat zij niet uit is op het stichten van aparte meisjesscholen. „Maar ik wil wat doen met Engelse onder zoeksresultaten die aangeven dat meisjes die gescheiden van jongens onderricht krijgen in natuur- en scheikunde beter presteren in die vakken." De wethouder zei -dat zij komend voorjaar deelneemt aan een studiereis met als thema gelijke kansen voor jongens en meisjes in het onderwijs. Het initiatief hiervoor gaat uit van de Eu ropese commissie. Koek ve- wacht dat na haar studiereis de discussie over dit onderwerp in Leiden pas echt zal losbarsten. DUBBELE STRAF Vier maanden cel voor een liegende, Sassenheimse politie man. De straf moet in politiekringen zijn ingeslagen als een "bom. Eerder was de man namelijk al disciplinair gestraft door burgemeester C. Goekoop, baas van het politiekorps in deze regio (Hollands Midden): hij wordt overgeplaatst en moet zich een paar jaar gedeisd houden, anders staat hij op Officieel heet het dat de man is veroordeeld wegens mein eed. Dat klinkt in mijn oren een stuk minder ernstig dan lie gen. Maar dat laatste is wat de man keihard heeft gedaan. Hij heeft een paar ferme tijeken uitgedeeld aan een lastig heerschap in Noordwijkerhout, maar vermeldde dat niet in het proces-verbaal. Zijn collega's waren er echter getuige van en de Sassenheimer viel door de mand. Ik heb geprobeerd de zieleroerselen te doorgronden van de ze 40 jaar oude en dus ervaren politieman. Ik heb er begrip voor dat een politieagent zijn geduld soms verliest als weer diezelfde agressieve, lallende alcoholbak of een welhaast zwevende drugsnuiver voor stennis zorgt. Een korte ferme tik op een goede plek, ik lijd er niet onder. Zelfs hoge politie mensen erkennen dat agenten weieens te ver gaan als het op meppen aankomt. Dat is over het algemeen snel verge ven en vergeten. Voelde de agent dat hij grenzen had overschreden? Vreesde hij dat hij door de korpsleiding zou worden gestraft? I loe kan het dat de man blijft volhouden dat hij onschuldig is, terwijl collega's er met hun neus bovenop stonden? Ik kom er niet uit. Overigens gaat de politieman zowel tegen de dis ciplinaire straf als tegen de uitspraak van de rechter in be roep. De rol van burgemeester Goekoop in deze kwestie is ook een merkwaardige. De rechter gaf hem een uitbrander om dat hij vindt dat Goekoop te snel is geweest met het uitspre ken van disciplinaire maatregelen. Die straf is door de ver oordeling tot gevangenisstraf in feite achterhaald. Want in dien de vier maanden cel ook in hoger beroep blijven ge handhaafd, dreigt vrijwel zeker ontslag voor de Sassenheimer. De basis onder ons i - rechtssysteem is natuur- I lijk dat politiemensen de flfr. waarheid schrijven en spreken. Wie dat niet MPT* flj doet, hoort geen lid van L de club te zijn. Een lie- gende politieagent ver- dient ontslag op staande voet. Voor de Sassen- heimse agent dreigt zo- - wel celstraf als ontslag. A. Dat is een loodzware, dubbele straf. Gemeentelijke Kredietbank wacht ingrijpende verbouwing lbmn.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17