Israël schort overleg met PLO op uit protest VN: Alles rustig aan Iraaks front Buitenland Opgeruimd staat netjes Weinig applaus voor Thatcher Economie als poker- of schaakspel Amnesty: Franse politie schiet graag en mishandelt arrestanten 'Waarom gelooft Clinton onze president niet?' Poolse defensieminister negeert opdracht Walesa WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 ,e ARentur CPD Ccü Herzog op bezoek in België De nieuwe Duitse bondspresident Roman Herzog is gisteren met zijn vrouw Christine (tweede van rechts) op de eerste dag van een offi cieel bezoek aan België op het paleis te Laken ontvangen door het Belgische koningspaar. Herzog bezoekt in Brussel onder andere de NAVO en de Europese Commissie. FOTO REUTER BENOITDOPPAGNE Uranium onderschept in Roemenië Boekarest De Roemeense politie heeft vorige week zeven men sen aangehouden die hadden geprobeerd zeven kilogram urani um te verkopen. De arrestanten, drie Moldaviërs, twee in Roe menië woonachtige Jordaniërs en twee Roemenen, probeerden voor een restaurant in het oosten van het land de uranium te verkopen voor ongeveer 400.000 dollar, aldus een zegsman van de politie. Nieuwe premier in Kazachstan alma ata» Het parlement van Kazachstan heeft vandaag de be noeming van Akezjan Kazjegeldin als premier goedgekeurd. Hij was voorgedragen door president Nazarbajev die gisteren pre mier Teresjtsjenko en diens regering had gevraagd te vertrekken. Doden bij staking in Pakistan val Islamabad» Minstens elf mensen zijn gisteren bij stakingsrellen in Pakistan om het leven gekomen en zeker dertig personen raakten gewond. Dit hebben regeringsfunctionarissen en de po litie bekendgemaakt. De conservatieve oppositie probeert met de door haar uitgeroepen staking premier Benazir Bhutto te brengen. Beperkte capaciteit Joegoslavië-tribunaal den haag De bulk van het aantal processen tegen vermeende oorlogsmisdadigers uit ex-Joegoslavië zal niet door het speciale oorlogstribunaal, maar door nationale rechtbanken moeten worden gevoerd. Aanklager Richard Goldstone van het in Den Haag zetelende tribunaal zei gisteren eenvoudigweg niet vol doende middelen te hebben om alle verdachten naar Nederland te halen. ÖVP niet samen met partij Haider wenen De conservatieve Volkspartij ÖVP in Oostenrijk heeft gisteren een aanbod tot samenwerking van Jörg Haider, wiens Vrijheidspartij de grote winnaar werd van de verkiezingen van zondag, van de hand gewezen. De leider van de uiterst rechtse partij probeerde met zijn voorstel de Oostenrijkse coalitie van de sociaaldemocratische SPÖ en ÖVP te splijten. Noodweer teistert Catalonië Barcelona Stortregens hebben de afgelopen dagen het open bare leven ontregeld in Catalonië. Vier mensen zijn om het leven gekomen en vijf anderen worden vermist. Veel auto's zijn weg gespoeld. Honderden mensen hebben hun huizen verlaten, we gen en spoorwegen raakten onbegaanbaar. In de zwaar getrof fen havenstad Taragona is een chemische pijpleiding gespron gen, waardoor de haven is vervuild. venessieux Het opblazen van vier voor bewoning ongeschikte flatgebouwen in Venissieux, e ling. De flats gingen fraai in het gelid tegen de vlakte. Harnas ontvoert Israëlische soldaat Vrijlating Palestijnse gevangenen geëist jeruzalem ad bloemendaal Israël heeft de onderhandelingen met de PLO opgeschort uit protest tegen de ontvoering van een soldaat door de islamitische verzetsbeweging Harnas. De organisatie zegt dat hij zal worden geëxecuteerd als Israël niet voor vrij dagavond een groot aantal Palestijnse gevangenen vrij laat. komstige relatie van Israël met de Palestijnse autoriteiten en voor de voortzetting van het vredesproces met de Palestij - nen", aldus Rabin. Het Israëli sche leger heeft de Gazastrook tot nader order van de buiten wereld afgesloten. Volgens het Palestijns bestuur in Gaza houdt Harnas de ont voerde Israëli in Israël, gevan gen. ,,Na ondervragingen en grondig onderzoek tot vanoch tend is ons gebleken dat de mi litair niet in de Gazastrook kan zijn. Hij is in Israël", zo ver- Het vermoeden bestaat dat de soldaat, korporaal Nachshon Wachsman uit Jeruzalem, wordt vastgehouden in de Gazastrook en premier Rabin heeft PLO-lei- der Arafat in een telefoonge sprek verantwoordelijk gesteld voor zijn veiligheid. „Als de door Harnas ontvoer de soldaat een haar wordt ge krenkt of niet snel wordt vrijge laten, dan kan dat zeer ernstige gevolgen hebben voor de toe- klaarde woordvoerder Tayeb Abdel-Rahim van de Palestijnse Nationale Autoriteit. De Israëlische televisie ver toonde gisteravond een video tape, waarop een gemaskerde vertegenwoordiger van Izadin al-Kassem, de gewapende arm van Harnas, de eisen voorleest. De ontvoerde soldaat is niet op de tape te zien. Het is niet dui delijk of hij nog in leven is. Bij eerdere ontvoeringen zijn sol daten steeds onmiddellijk ver moord, nog voor Harnas eisen stelde. De Harnas-vertegenwoordi ger die op de video-tape de ei sen voor Wachsmans vrijlating voorlas, toonde de identiteits kaart van de soldaat. Hij zei dat de ontvoering een reactie is op de 'moord' op twee Hamas-le- den, afgelopen zondagavond, Drie wetenschappers delen Nobelprijs tilburg heleen paalvast Bournemouth» Een zichtbaar aangeslagen en zeer vermoeide Margaret Thatcher kreeg gisteren op de openingsdag van het jaarlijkse partijcongres van de Britse Conservatieven slechts eeri beleefd wel- komstapplaus. De ex-premier is deze week in op spraak geraakt na beschuldigingen over de rol van haar zoon Mark bij wapenhandel met Saudi-Arabië. Lady Thatcher was gisieren gedwongen een verkla ring uit te geven waarin zij echter naliet de aantijging expliciet te ontkennen. Het congres werd gisteren gekenmerkt door een sfeer van verdeeldheid. Eurosceptici, van wie was verondersteld dat hun uiterste verkoopdatum was gepasseerd, lanceerden een hernieuwde aanval op Europa. Een van hen, ex-minister Lamont van defen sie, bepleitte impliciet zelfs een uittreden uit de Eu ropese Unie. „Ik kan geen enkel economisch voor deel aanwijzen dat voortvloeit uit ons lidmaatschap van de Unie", zei Lamont. Sir Geoffrey Howe, een andere ex-minister, brandmerkte Lamonts uitlating als 'volstrekt dwaas'. De Nobelprijs voor de econo mie gaat dit jaar naar de Ameri kanen John Nash en John Harsanyi en de Duitser Rein- hard Selten, die naam hebben gemaakt als speltheoretici. Zij ontwikkelden specifieke model len om net als in het poker- en schaakspel te kunnen door gronden wat de andere speler of spelers ondernemer, consu ment of overheid doen. Nash is de oudste van de drie en in economenland de be kendste. Hij ontwikkelde zijn ideeën al in de jaren '50. De Amerikaan is de man achter het Nash-evenwicht, een theorie om de uitkomst van de (onder handelingen tussen twee par tijen op de markt te voorspel len. „Zoals de gevolgen van de prijsconcurrentie tussen Philips en Sony. Nash bewees dat er wel degelijk stabiliteit op de markt kan ontstaan", zegt de Nederlandsespeltheoreticus Eric van Damme. Harsanyi en Selten, promotor van Van Damme in het begin van de jaren '80, zijn van een la tere generatie, ook al zijn ze niet veel jonger dan Nash. Zij bor duurden voort op diens ideeën en schreven samen een boek: De algemene theorie van even- wichtsselectie. Hun ideeën zijn meer toepasbaar, aldus Van Damme, die is verbonden aan de Katholieke Universiteit Bra bant. Zo kwam Harsanyi, ex-hoogle raar aan de Berkeley-universi- teit in Californië, met een mo del voor een situatie waarbij een van de partijen meer kennis heeft dan de andere. Van Dam me illustreert die zogenoemde 'a-symmetrische' situatie aan de hand van de gang van zaken rond het failliete automatise ringsbedrijf HCS en Joep van den Nieuwenhuyzen. Van den Nieuwenhuyzen zou met voorkennis hebben gehan deld in HCS-aandelen. Er loopt momenteel een beroepszaak. Van Damme: „Van den Nieu wenhuyzen zou weet hebben gehad van afspraken bij HCS, anderen niet. Als econoom wil je antwoord op de vraag of ie mand meer weet dan de ander. Daar kan je met speltheoreti sche modellen achter komen. Harsanyi heeft die modellen ontwikkeld". De Duitser Selten, die in Bonn doceert, breidde dat uit tot 'dy namische spelen', waarbij de in het model gebruikte i' Nash, die de Nobelprijs-jury 'niet had kunnen passeren', is sinds halverwege de jaren '50 niet meer actief als academicus. Hij kampt met psychische pro blemen, aldus Van Damme. Harsanyi, een tot Amerikaan ge naturaliseerde Hongaar, en Sel ten reageerden gisteren 'blij' en parus «hans gertsen correspondent De Franse politie is schietgraag, slecht opgeleid en handelt regelmatig uit racistische motieven. Die conclusies trekt Amnesty International in een vandaag verschenen rapport. In het rapport signaleert Amnesty elf incidenten die een dodelijke afloop hadden en tientallen ge vallen van ernstige mishandeling van verdach ten tijdens of na hun aanhouding. Het rapport heeft betrekking op de periode van december 1992 tot juni dit jaar. In deze tijd vie len volgens Amnesty elf dodelijke slachtoffers door buitensporig gewelddadig optreden van politiemensen. Vooral jongeren van niet-Eu- ropese afkomst worden geregeld het slachtoffer van individuele agenten die zich niet weten te beheersen en die bovendien niet zelden onver bloemd racistisch reageren. Het rapport van Amnesty bevat hiervan tal van schrijnende voorbeelden. De meest flagrante is wel het geval van de 17-jarige Makomé M'Bowole. De jongen van Zaïrese afkomst werd in april vorig jaar tijdens een verhoor in een Pa rijs politiebureau 'per ongeluk' doodgeschoten door een agent. Tijdens het verhoor zou de agent zijn dienstpistool tegen het hoofd van de geboeide jongen hebben gehouden 'om hem bang te maken'. De agent in kwestie is in afwachting van een proces wegens moord ingesloten, maar dat lijkt een uitzondering. In veel andere gevallen gaan politie-agenten die zich misdragen ofwel hele maal vrijuit, of ze komen er met een relatief lich te straf vanaf. Volgens Amnesty is de Franse jus titie veel te lankmoedig en te laks als het om het vervolgen van ernstig blunderende of zich ern stig misdragende politiemensen gaat. Volgens woordvberder David Brahm van Am nesty International in Londen is de houding van de Franse justitie 'uiterst kwalijk'. „In veel geval len stelt justitie pas een onderzoek in onder druk van de slachtoffers of hun nabestaanden. Onder zoeken die meestal een eeuwigheid duren. Van de tientallen gevallen die in ons rapport ge noemd worden, is slechts één zaak volledig afge rond. De andere onderzoeken lopen nog", aldus het rapport. Het is bepaald niet de eerste keer dat de Franse politie in opspraak komt. Een Europese onder zoekscommissie signaleerde begin 1993 na een studie al dat mensen die in Frankrijk door wets- dienaren worden meegenomen voor verhoor 'een niet te verwaarlozen kans' lopen te worden mishandeld. In april vorig jaar braken in tal van steden rellen uit nadat in amper een week tijd op verschillen de plaatsen drie jongeren om het leven waren gekomen bij arrestaties. Onder druk van de kri tiek beloofde minister Pasqua van binnenlandse zaken toen streng te zullen ingrijpen. „Ik zal ge nadeloos zijn voor degenen die ernstige fouten begaan", aldus Pasqua in april vorig jaar. Vol gens Amnesty is het echter bij woorden geble- Aan de grens tussen Irak en Koeweit is alles rustig. Dat heb ben militaire waarnemers van de Verenigde Naties vanmorgen meegedeeld. De VS hebben be vestigd dat Irak een begin heeft gemaakt met de terugtrekking van zijn troepen. De VS hebben inmiddels in Koeweit Patriot-raketten in stel ling gebracht, aldus een Ameri kaanse woordvoerder. Hij kon niet zeggen of de Patriots, die tegen vliegtuigen en raketten kunnen worden ingezet, al ope rationeel zijn. De Amerikaans en Britse ministers van buiten landse zaken, Christopher en Hurd, voeren vandaag overleg in het olie-emiraat. De Verenigde Staten overwe gen een zone in Zuid-Irak in te stellen waar Bagdad geen zware wapens of grote aantallen troe pen mag plaatsen. Daarmee moet worden voorkomen dat Irak in de toekomst provoceren de militaire manoeuvres houdt nabij de grens met Koeweit. „We willen ophouden met dit kat-en-muisspelletje", aldus een hoge ambtenaar van het Pentagon gisteren. De Verenigde Naties hebben in Zuid-Irak al een vliegver bodzone ten zuiden van de 32ste breedtegraad afgekon digd, waar geen Iraakse vliegtui gen zich mogen vertonen. Vol gens Amerikaanse functionaris sen wil Washington de VN vin gen een dergelijke zone ook grondtroepen en tanks in ellen wille: Volgens NBC Na Amerikaanse functionarissen dat de Iraakse troepen tot bo ven de 32ste breedtegraad, 100 kilometer van Koeweit, verdwij nen. Koeweit vindt dat niet ver genoeg en pleit voor een gede militariseerde zone van 240 ki lometer. Volgens de VN-rapporteur voor Irak, Rolf Ekens, is dat land niet langer in staat Koeweit of andere landen in de regio te be dreigen met massavernieti gingswapens. De Zweed gaf aan liet oneens te zijn met CIA-di- recteur James Woolsey die vori ge maand opmerkte dat Irak werkte aan het herstel van zijn wapenprogramma. Ekeus meent dat de Iraakse leider Sad dam Hussein zijn kansen om onder het internationale em bargo uit te komen heeft ver speeld door troepen naar de gren door de politie in Jeruzalem. Hij doelde daarmee op de twee ter roristen, die werden doodge schoten nadat ze het vuur had den geopend in een drukke Je- ruzalemse straat. De ontvoering kan hierop geen reactie zijn, omdat de soldaat al sinds zon dagmorgen werd vermist. Harnas eist onder andere de wijlating van haar leider en op richter, de tot levenslang ver oordeelde invalide sjeik Achmed Yassin. Op de lijst staan verder de namen van sjeik Salah Shehadeh en sjeik Abdel- karim Obeid. De laatste, een van de leiders van de islami tische verzetsbeweging I lezbol- lah in Libanon, is in 1989 door het Israëlische leger uit zijn Zuidlibanese woonplaats ont voerd. herhaalde malen voorkomt. „Een situatie kan namelijk een keer voorkomen, zoals bij de onderhandelingen tussen Fok ker en Dasa, maar de onderhan delingen kunnen ook regelma tig terugkomen, zoals CAO- overleg." Selten is ook belangrijk als ex perimenteel econoom. Daarbij wordt de werkelijke situatie na gebootst, zoals de gevolgen van het gebruik van een of twee hoekmannen (handelaren) per fonds op de beursvloer. „On danks de vele haken en ogen is deze aanpak zeer bruikbaar", stelt Van Damme. Hij staat er niet van te kijken dat de Nobelprijs economie einde lijk eens naar speltheoretici gaat, al duurde het wel wat lang. „De speltheorie is al zo'n tien jaar een standaardinstrument bagdad» sarah helm the independent De Irakezen aan de Jordaans- Iraakse grens tonen zich op gelucht als ze horen dat presi dent Saddam Hussein zijn troepen van de grens met Koeweit terugtrekt. „Er komt geen oorlog. Geen oorlog. De troepen zijn teruggetrokken en nu moet Clinton eindelijk naar ons luisteren", zeggen ze terwijl ze in hun met nood voorraden volgeladen auto's klimmen. Door de duisternis lacht ook de Iraakse president terwijl hij vanaf een gigantisch affiche neerkijkt op de grens. Voor even lijkt de nieuwste crisis voorbij. De Irakezen zijn er van overtuigd dat hun presi dent het beste met ze voor heeft en dat het een slimme zet is geweest te dreigen met het inzetten van zijn troepen. De Verenigde Staten zouden dan wel moeten toestaan dat de verlammende VN -sancties worden verzacht. Uren later is de stemming op de Issamarkt in het centrum van Bagdad radicaal veran derd. Het feit dat de Ameri kaanse president Saddams belofte over het terugtrekken van zijn troepen niet zonder meer gelooft en daarom door gaat met het sturen van Ame rikaanse troepen naar Koe weit, wordt met boosheid ontvangen. „Clinton is een leugenaar. Waarom gelooft hij onze president niet?", schreeuwt Lejat Kadum, moe dervan zeven kinderen. „Wij lijden al drie jaar lang. We hebben geen medicijnen. Ik heb niet eens aspirine voor mijn kinderen. Ik heb geen geld voor eten. Wij hebben gehoorzaamd aan alle VN- resoluties en nu wil Clinton ons allemaal vermoorden." Terwijl de dreiging van een hernieuwd conflict met de VS escaleerde, reageerden de Ira ki's eerst met verwarring en angst, maar gisteren werd de sfeer explosief. Zij spraken al leen maar over de wreedheid van sancties en hun honger, De bewijzen van verwoesting waren alomtegenwoordig. Uit gebarsten rioleringen stroomt ongezuiverd rioolwater de Ti gris in en veel openbare dien sten en industrieën zijn ver lamd door gebrek aan reser veonderdelen. De buit die uil Koeweit werd gehaald is al lang op en moeders zoeken tomaten en aubergines uil op de markt omdat ze zich geen vis of vlees kunnen veroorlo- De mensen hier lijken niet bang te zijn voor Clintons B52-bommen werpers. „Wij zijn allemaal bereid opnieuw tegen de Amerikanen te vech ten om ze te verslaan", aldus Bassini kassim, een markt koopman die in Koeweit heeft gevochten en een van de vele jonge mannen in Bagdad die zich de afgelopen dagen heb ben aangemeld bij de nieuwe vrijwillige milities. President verlangt aftreden K0l0dz.iejc7.yk WARSCHAUDPA-Rtr-AFPvesteert het te weinig in de mo dernisering van het wapentuig. De president wil zelf de controle over de chefstaf, en daarmee over de structuur van het leger, overnemen. Maar Kolodziejczyk staat erop dat de legerstaf onder zijn bevel blijft. Het parlement heeft een on derzoek ingesteld naar het con flict tussen de minister en de le gertop. Kolodziejczyk, een ge pensioneerde admiraal, gold steeds als een naaste medewer ker van Walesa. Hoewel de mi nister van defensie door het staatshoofd wordt benoemd, kan alleen premier Waldemar Pawlak hem ontslaan, en die heeft zich achter zijn minister geschaard. Pawlak waarschuw de dat de rel de stabiliteit van Volgens Walesa zet hel minis- het land in gevaar kan brengen terie zich onvoldoende in voor en de gewenste toetreding tot militaire hervormingen en in- de NAVO zal bemoeilijken. De Poolse minister van defen sie, Piotr Kolodziejczyk, weigert op te stappen, hoewel president Walesa hem daartoe heeft op geroepen. Dat heeft de minister gisteren gezegd. Kolodziejczyk kan rekenen op steun van de centrumlinkse regering en het parlement. Walesa had de minister maandag opgeroepen af te tre den, uit onvrede over de hervor mingen in het leger. Op Walesa's verzoek had de leger top tijdens een oefening eind september in Drawsko een stemming over Kolodziejczyk gehouden. Van de dertien gene raals keerden elf zich tegen hun

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7