LL J UJ Landbouw dreigt boot te missen Zwarte maandag voor het AOV Binnenland Nieuwe Waalbrug hangt in de kabels Pronk: Ongelijkheid kan tijdbom worden Nog een paar jaar en het wordt echt een puinzooi' WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 Vrijspraak in moordzaak slijterij arnhem De Arnhemse rechtbank heeft gisteren drie verdachten van de moord op een winkeljuffrouw van een Gall Gallslijterij in Arnhem vrijgesproken. De drie werden wel voor roofoverval len, vernielingen, bedreigingen, diefstallen en afpersingen ver oordeeld tot jarenlange gevangenisstraffen. De leider van de bende die Arnhem-Zuid geruime tijd heeft geterroriseerd, kreeg vijf jaar na een eis van acht jaar. Tegen de twee anderen had de officier negen en tien jaar geëist omdat zij bij de bewuste overval de vrouw koelbloedig door het hoofd zouden hebben geschoten. De rechtbank achtte dat echter niet bewezen en veroordeelde het tweetal tot straffen van vier jaar en dertig maanden, waarvan tien voorwaardelijk. Acht jaar voor negen overvallen den bosch Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren acht jaar cel opgelegd aan een 33-jarige man uit Roosendaal die eer der tot twaalf jaar was veroordeeld wegens negen overvallen op banken en drie pogingen daartoe. Op 1 december werd de man aangehouden toen agenten hem in een gestolen auto zagen. Bij de overvallen toonde hij de lokettisten een koffer en een briefje Middeninkomens betalen studielening delft» Voormalige studenten met een middeninkomen moeten het meeste terugbetalen van hun studieleningen. De regel dat studenten hun leningen naar draagkracht moeten terugbetalen, gaat volgens een onderzoek van de Vereniging voor studie en studentenbelangen Delft (VSSD) niet op voor de veelverdieners. Zij kunnen hun rentedragende studieleningen namelijk snel te rugbetalen en zich zo veel rente besparen. Politie rolt grote XTC-bende op Maastricht» De politie in Limburg en de Belgische rijkswacht hebben gisteen een bende opgerold die XTC-pillen en andere chemische middelen vervaardigde en verhandelde. Volgens de politie heeft de bende miljoenen guldens winst gemaakt. Elf mensen zijn gearresteerd: tien inwoners van Maastricht en één Belg. Vanaf 's ochtends vroeg hebben tientallen politiemensen op twaalf plaatsen huiszoekingen gedaan. Daarbij hebben zij apparaten en grondstoffen om pillen te vervaardigen in beslag genomen. Ook nam de politie luxe personenwagens, juwelen, kostbare voorwerpen en grote geldbedragen mee. zaltbommel» De nieuwe brug over de Waal bij Zaltbommel begint gestalte te krijgen. De niei werkdag goed voor een flinke file, gaan vervangen. De enorme betonnen pylonen zijn klaar er 38 spankabels bevestigd die het wegdek moeten dragen. De dikste van de spankabels heeft Armoede is niet langer voorbehouden aan ontwikkelingslanden. Ook in het rijke noor den groeit de sociale ongelijkheid en de be strijding van armoede moet net zo belang rijk zijn als het economisch en financieel beleid van een land. Dat zei minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking gisteren in een rede voor de Verenigde Naties. Hij wilde hiermee vooral een impuls geven aan de voorberei ding van de sociale top die volgend voorjaar wordt gehouden. Die VN-top dreigt over schaduwd te worden door de gevolgen die gewapende conflicten en milieuvervuiling hebben op ontwikkeling. Armoede moet te rug op de agenda van die top, betoogt Pronk. De wereld wordt ook in sociaal opzicht een stad. „De arme wijken blijven niet lan ger beperkt tot het Zuiden, noch worden gegoede woonwijken alleen in het Noorden gevonden", betoogde Pronk. De sociale kloof neemt toe en het aantal armen groeit. Regeringen komen onder grote druk te staan om hen op te vangen, terwijl tegelij kertijd steeds minder geld voor sociale ze kerheid beschikbaar is. „In veel maatschappijen kan het gebrek aan sociale samenhang een tijdbom wor den. Deze kan exploderen door de toene mende frustratie en afnemende vooruit zichten onder jonge mensen. Dit kan resul- Kamerlid hangt na royement vuile was buiten den haag paul koopman De fractie van de ouderenpartij AOV worstelt met een genera tieconflict. De partijkas vertoont een immens tekort. Fractiele den worden tegen elkaar opge zet. Partijvoorzitter Batenburg drinkt teveel. Fractielid Hen driks opereert solistisch en frac tievoorzitter Nijpels regeert als een Stalin aan de Hofvijver. Het is de niet geringe oogst gisteren van een middagje moddergooi en in het Algemeen Ouderen- verbond dat volgde op het roye ment van AOV-kamerlid Hen driks. Een half uur nadat fractie voorzitter Nijpels in de plenaire vergaderzaal de verstoting van' Hendriks uit de zeskoppige fractie heeft bekendgemaakt, verschijnt de 66-jarige parle mentariër in de deuropening van zijn fractiekamer. Boos zwaait hij met een brief van het fractiebestuur. „Ik ben de frac tie uitgezet. Maar dit is pas het begin. Onthoud mijn woorden! zegt hij. De partij die op 3 mei een vliegende start maakte, is am per een jaar na zijn oprichting in nood. Fractievoorzitter Jet Nijpels verspreidt 's ochtends een verklaring waarin staat dat het partijbestuur en de fractie het vertrouwen in Hendriks hebben opgezegd vanwege diens solistische optreden. Nij pels in een toelichting: „Hen driks heeft zich vanaf 4 mei ge manifesteerd als een eenling. Hij erkent geen enkele fractiere- gel of fractieleider en wil alleen naar eigen inzicht en oordeel optreden. Dat kan natuurlijk niet". Hendriks wenst zich echter niet in die analyse te_ voegen. Niet hijzelf, maar de schoonzus van oud-WD-leider Ed Nijpels opereert solistisch. „De Haagse Post heeft haar ooit een tijdbom genoemd. Het Eindhovens Dag blad noemde haar een ongeleid projectiel. Daar zit wel wat in". Door wanbeheer vertoont de partijkas een tekort van vele tienduizenden guldens, voegt hij daar aan toe. Via een 'com munistisch fractiereglement' zou Nijpels alle macht voor zichzelf hebben opgeëist. Hen driks: „Ik was er niet bij toen dat reglement werd opgesteld en wens me er ook niet aan te houden". Veel overeenstemming valt niet te ontdekken in de lezingen die Nijpels en Hendriks van het conflict geven. Volgens Nijpels heeft zij er alles aan gedaan de Hendriks doet, omstuwd door verslaggevers, zijn verhaal zaak te sussen. Hendriks daar entegen zegt voor een 'bloed raad' gesleept te zijn. „Het afge lopen weekeinde werd ik in een auto door Brabant gevoerd. Echt, het leek wel een thriller. Ik dacht: als ze me de bossen in sturen, moet ik uitkijken dat er geen gat voor me gegraven is. Later trof ik de oprichter van de partij, de heer Batenburg, met een enorme jeneverkegel. Toen wist ik: dit is foute boel. Mijn kop mpet eraf'. Voorzitter Batenburg van AOV spreekt tegen dat de partij kampt met ernstige Financiële problemen. „Onze kas klopt als een bus. En met beschuldigin gen over drankmisbruik brengt de heer Hendriks vooral zichzelf schade toe", zegt hij schouder ophalend. Hij geeft toe dat het overhaaste besluit van het AOV mee te doen aan de kamerver kiezingen debet is aan de pro blemen. „Maar ik weet niet hoe het anders had gekund. Pas na het succes bij de gemeente raadsverkiezingen in Eindhoven besloten we mee te doen. We hadden in maart nog maar twee weken de tijd om een kandida tenlijst samen te stellen. De eer ste vier op de lijst kenden el kaar. Bij Hendriks konden we Je loopt dat de fractie alleen op zijn curriculum afgaan, en dat zag er goed i weet dat je het r zo iemand niet past." Het royement van Hendriks heeft ook in de rest van de frac tie tweespalt veroorzaakt. De fractieleden Boogaard, Aiking en Wingerden steunen Nijpels. Maar het fractielid Verkerk zegt zich nog te willen beraden over zijn positie. Wil hij Hendriks soms achterna? „Daar kan ik geen rechtstreeks antwoord op geven. Zoals het nu met ons gaat, is het al erg genoeg". Stekelenburg tegen 24-uurs economie heerenveen. anp FNV-voorzitter Stekelenburg is tegenstander van een 24- uurseconomie gedurende ze ven dagen in de week. „We moeten elkaar niet conserva tief en behoudzuchtig noe men als je niet meegaat met de overheersende trend in het publieke debat dat alles maar geliberaliseerd moet worden," zei hij gisteren in een toespraak in Heeren veen. Hij koppelde zijn uit spraak aan de discussie over de verruiming van de winkel sluitingswet en het omvor men van de zaterdag tot een gewone werkdag. De FNV- voorman is weliswaar voor stander van ruimere ope ningstijden van de winkels, maar alleen in goed overleg met het personeel. „Niet al leen de baas bepaalt wan neer er wordt gewerkt." Hij gaf verder aan weinig te zien in afspraken over een 'sociale norm' voor het te rugdringen van de langduri ge werkloosheid, zoals het kabinet zich tot doel stelt. Stekelenburg wil dat echter regelen op GAO-niveau en niet via een centraal akkoord. Vakcentrales, werkgeversor ganisaties en kabinet moeten wel de voorwaarden schep pen voor het maken van zul ke afspraken. Rechters verzuipen in vloed van wetgeving en zaken den haag harm harkema De rechterlijke macht, ooit een stati ge beroepsgroep die zich verre hield van de vuile politiek, heeft de weg naar het Binnenhof gevonden. De rechters dreigen namelijk te bezwij ken onder de werkdruk en worden ook nog eens geconfronteerd met een overschot aan slechte wetten. Nu het water hen tot de lippen stijgt, valt de schroom weg om aan de bel te trek ken. De irritatie bij rechters over de Haagse politiek is groot, zegt D66-kamerlid Bo ris Dittrich. Hij weet waar hij over praat, want tot mei van dit jaar was hij zelf rechter in Alkmaar. Ook hij klaagde steen en been over de besluitvorming in het circuit waar hij nu deel van uit maakt. Volgens Dittrich gaat het 'goed fout' bij de zittende magistratuur. De oorzaken zijn aanwijsbaar: de afgelo pen decennia is de criminaliteit toege nomen en verhard. Wetswijzigingen en super-verfijnde nieuwe wetten worden bij bakken tegelijk over het land uitge stort. Het aantal advocaten is flink toe genomen, de kwaliteit van de advoca tuur eveneens. Burgers en bedrijven stappen makkelijker naar de rechter. Tegelijkertijd heeft de rechterlijke macht onvoldoende middelen gekre gen om met die ontwikkelingen gelijke tred te kunnen houden. Aanwijzingen dat het misgaat, zijn er inmiddels legio. De bestuursrechters, die allerlei conflicten tussen overheid en burger variërend van WAO tot bouwvergunning behandelen, hebben een brandbrief gestuurd aan de minis ter van justitie. Wachttijden zijn opge.- lopen tot een halfjaar. Het personeels gebrek is nijpend. Kantonrechters en strafrechters kampen met dezelfde problemen. En de vreemdelingenrech ters worden horendol van de nieuwe, ingewikkelde vreemdelingenwet, die juist bedoeld was om de procedures te versimpelen en te versnellen. Minister Sorgdrager, die van het kabi net te weinig geld heeft gekregen om alle noden bij Justitie te lenigen, heeft al een paar keer laten weten dat de mogelijkheden om meer rechters aan te stellen volgend jaar 'zeer beperkt' zijn. Dittrich: „Er moet beslist geld vrijge maakt worden voor uitbreiding van het aantal rechters en ondersteunend per soneel. De nood is echt heel hoog. Als er geen uitbreiding komt, stagneert de boel. Dan is het binnen een paar jaar een puinzooi. Dat is funest voor de sa menleving, want als de overheid haar zaakjes niet kan regelen, neemt de bur ger het recht in eigen hand". Dittrich hoopt bij de parlementaire be handeling van de justitiebegroting iets te kunnen doen voor de rechterlijke macht. Maar hij geeft toe: „Waar haal ik het geld vandaan? De hele justitie keten staat onder druk. Overal hebben ze het geld hartstikke hard nodig". Maar toch, de rechterlijke macht mag niet het kind van de rekening worden: „De Limburgse burgemeester die wordt verdacht van fraude, ontving in juli de dagvaarding maar kan pas mei volgend jaar voorkomen wegens ge brek aan rechters. En het aantal getui genverhoren dat wegens tijdgebrek door de rechter wordt de rechter-commissaris, loopt zo op dat de rechter-commissarissen in Utrecht en Arnhem met wachtlijsten van een half jaar kampen. Straks ko men er duizenden agenten bij. Maar dat betekent ook: meer processen-ver- baal, meer rechtszaken". Volgens Dittrich heeft de Haagse wet gevingsmachine onvoldoende oog voor de problemen waar de rechters mee kampen. „Neem alleen al het aantal wetswijzigingen en nieuwe wetten waar je als rechter mee te maken krijgt. Iedereen klaagt erover. Als je als rech ter of advocaat een dagje niet in Staatscourant kijkt, loop je achter. Rechters en advocatuur blijven op zo'n manier bezig met het volgen van cur sussen. En ze zijn al zo overbelast. Op een gegeven ogenblik zie je door de bomen het bos niet meer, ook rechters niet". Ook met de kwaliteit van de wetten is het vaak bar gesteld. Onduidelijke for muleringen en een tergende gedetail leerdheid zorgen voor menige grijze rechtershaar en nodeloos veel extra werk. Dittrich: „Een voorbeeld. Begin Aanpassing aan de markt zwakste punt Nederlandse agrarische produkten hebben een slecht imago in Europa. Bovendien kan de Nederlandse agro- sector zich niet aanpassen aan de veranderde omstan digheden. Korte-termijndenken overheerst binnen de co öperaties, terwijl het buitenland de Nederlandse agrariër aan alle kanten voorbijloopt. Vooral in de belangrijke sectoren als groente, zuivel en vlees loopt Nederland een steeds grotere achterstand op. Voor varkensvlees is het inmiddels 'één minuut voor twaalf. den haag gpd we tuibrug moet de huidige smalle brug, vrijwel elke momenteel worden aan elk van deze steunzuilen de en trekkracht van een miljoen kilo. foto anp teren in geweld", waarschuwde de Hij pleitte ervoor dat regeringen expliciet sociale beleidsdoelen stellen, zoals het te rugdringen van langdurige werkloosheid of de kindersterfte. Ook moeten zij hoge prio riteit geven aan sociale sectoren als onder wijs en gezondheidszorg. Voorkomen moet worden dat Noord en Zuid om banen gaan vechten. „Rijke landen moeten de verlokkingen van het protectio nisme weerstaan, arme landen moeten pa rallel aan economische ook sociale ontwik keling propageren." Er zou bovendien een internationaal politiek forum moeten ko men waar de wereldomvattende aspecten van sociale zekerheid aan de orde gesteld worden, meent Pronk. In opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LN\Ó heeft het Brit se onderzoeksbureau A.T. Kear ney de positie van zeven Neder landse landbouwsectoren ver geleken met die van de belang rijkste buitenlandse concurren ten. Alleen bij de sierteelt en de zaadsector, beide relatief kleine sectoren, is de concurrentiepo sitie goed. „De conclusies zijn niet ver rassend, maar nu zijn ze duide lijk onderbouwd", vatte direc teur handel en industrie De Jong van het ministerie van landbouw het belang van het rapport samen. Minister Van Aartsen sprak in een eerste re actie van 'nog somberder con clusies dan we verwacht had den'. De minister wil snel over leg met het groene front over actie om uit de malaise te ko- De opvallendste conclusie uit de studie is dat de Nederlandse agro-industrie zich moeilijk kan aanpassen aan veranderingen in de markt. Dit wordt steeds belangrijker, omdat de afne mers van de produkten - de grote supermarktketens - eisender worden. Zij neme voorbeeld geen genoegen met één soort tomaat, maar len diverse variëteiten op i menten dat ze die kunnen kilo varkensvlees uit Nederland minder dan een kilo hondevoer. Dat geeft het imago aan dat het Nederlandse varkensvlees in het buitenland heeft: een bulkpro- dukt zonder toegevoegde waar- De onderzoekers constater dat ende i bij- kopen. Bij de zuivel blijkt dat uit het feit dat de sector sterk is in melk en halfharde kaas, maar zwak in speciale kazen en toetjes. Juist bij die laatste produkten is nog sprake van groei en een goede winstmarge. De Nederlandse groenteteler is in de laatste tien jaar afgezakt van een kwaliteits leverancier tot een bulkleveran- cier. Lekkere tomaten worden uit Spanje gehaald en niet meer uit Nederland. Bij varkensvlees is het hele maal huilen met de pet op. In Duitse supermarkten kost een factor het landbouw-bedrijfslc- ven zelf is. De coöperaties zijn te veel gericht op het uitbetalen van de hoogste prijs aan de lé den. Daardoor is er niet vol doende geld beschikbaar voor investeringen in de toekomst. Op die manier wordt de achter stand steeds groter. I let onderzoek geeft drie mo gelijke oplossingen aan voor de malaise. De agro-sector kan hulkproducent worden van een beperkt aantal produkten met een lage kwaliteit. De tweede is om buikproducent worden met een beperkt aantal produkten van hoge kwaliteit, een voort zetting van het huidige beleid. Voor de agro-sector betekent dat een verbetering van de kwa liteit en beter inspelen op de markt. Ten derde is er de moge lijkheid een grote verscheiden heid van kwalitatief goede pro dukten aan te bieden. I let slechte imago van vrijwel alle Nederlandse produkten in het buitenland maakt deze weg echter moeilijken langdurig. Welke optie de beste is geven de onderzoekers niet aan. „De oplossingen moeten komen uit het overleg tussen het ministe rie en het landbouwbedrijfsle ven", aldus De Jong. Voorzitter Doornbos van de nieuwe boerenfederatie zegt het rapport zeer serieus te nemen, al vindt hij enige relativeringen op hun plaats. „Er is met name gekeken naar de kopers in de markt. Die zijn ook niet altijd even objectief. Kopers vinden per definitie dat het aanbod on voldoende gevarieerd is en dat de prijzen te hoog zijn." Doorn bos vindt verder de kritiek op de zuivel te fors. I EERDER MET PENSIOEN? I NU WAT AAN DOEN! I Hoe jonger je start met de opbouw van je pensioen, hoe opbouw van je pei >p met werken". In liet boekje igclijkhedcn zijn en welke maal PensioenTimer staat v I regelen je daar zelf voor kunt nemen, Vraag het boekje aa via onderstaande coupon of bij je verzekeringsadviseur. In In dit jaar is de oude krankzinnigenwet vervangen door een nieuwe. Ik heb daar als rechter cursussen over gege ven. Maar die wet is zo ondoorzichtig en zit zo ingewikkeld in elkaar, dat was bijna geen doen. Er is over geklaagd bij de minister. Jazeker. Maar het ant woord was dat er over drie jaar geëva lueerd wordt en dat er dan verder wordt gekeken." „Een belangrijk probleem is dat de wetgever iedereen tevreden wil stellen. Druk vanuit belangengroeperingen op kamerleden leidt er al te vaak toe dat er bij de kamerbehandeling van wetten tot ondoordachte wijzigingen en aan vullingen wordt besloten. Voordat je het weet is een wet zo fijnmazig en hangt ze zo uit het lood, dat er nauwe lijks meer toepassing aan is te geven. Tijdens een bezinningsweekeinde van kamerleden en rechters, kwamen we tot de conclusie dat er na de kamerbe handeling niet meer meteen gestemd moet worden. Eerst zou een aantal deskundigen nog moeten toetsen of de nieuwe wet wel uitvoerbaar is. Ik ga daar werk van maken". Postcode/Plaats: ^mcr 89, 2500 VC_ Den Haa# Bellen kan ook 070-361 47 31 toestel 880^J

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5