'Betuwelijn veel duurder dan geschatte 8 miljard' Binnenland Regeringspartijen oneens over inkomenspolitiek Limburg vreest nieuwe overstromingen Gratis heroïne alleen voor hopeloze gevallen 'Detector op school? Hek van de dam' Moeder eist contactverbod voor ruziemakende zoon Pesterijen vinden vooral plaats in speciaal onderwijs Ex-lijfwacht Boerenveen moet terug naar Suriname SER wil hogere parkeertarieven WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 Actie tegen drugrunners Rotterdam Rotterdam De regiopolitie Rotterdam-Rijnmond heeft gister avond een grote actie tegen drugrunners gehouden. Er zijn 45 drugrunners gearresteerd op de rijkswegen rond Rotterdam en op de doorgaande wegen in de stad zelf. Dertig runners zijn in bewaring gesteld. Verder nam de politie tien auto's in beslag. Drugrunners lokken voornamelijk Belgische en Franse drugtoe risten mee naar panden in Rotterdam om daar verdovende mid delen te kopen. Zoekactie Somalische broers gestaakt zeist De politie staakt het onderzoek naar de spoorloos verdwe nen Somalische broers Mahad (13) en Faisal (14) Adem uit Zeist. Het onderzoek is 'compleet doodgebloed', zegt politieman J. van der Veer. De jongens zijn sinds een logeerpartij bij een oom in het Limburgse landgraaf spoorloos verdwenen. Bond komt op voor dikke medemens almere» Dikke mensen krijgen binnenkort hun eigen belangen organisatie, de Bond van Formaat. Initiatiefnemer is Marja Vis ser uit Almere, oprichtster van het relatiebemiddelingsbureau Dik voor Mekaar. De bond voor dikke mensen zal zich vooral in zetten tegen de zogenoemde 'dik-c 'Volgend jaar betaald vrijaf op 5 mei' den haag De centrale werkgevers- en werknemersorganisaties, verenigd in de Stichting van de Arbeid (STAR), raden het be drijfsleven aan werknemers op bevrijdingsdag 1995 betaald vrij af te geven. Hel feit of 5 mei al dan niet een betaalde vrije dag is, wordt nu per CAO geregeld. Omdat volgend jaar de vijftigste ver jaardag van de bevrijding wordt gevierd, verwacht STAR-secreta- ris Broekema dat de meeste werknemers volgend jaar vrij kun- nen krijgen. Zaïrese Francine mag niet terugkomen den haag Het tienjarige weesmeisje Francine Nsona uit Zaïre mag niet naar Nederland terugkeren om bij haar tante te wonen. Zij voldoet niet aan de eisen voor een verblijfsvergunning. Staatssecretaris Schmitz (Justitie) heeft de Tweede Kamer giste ren laten weten dat het kind in goede handen is. Francine woont bij haar familie en maakt het goed. Enkele maanden geleden had Groen Links gehoord dat het meisje in een vluchtelingen kamp in Congo verbleef. Cursus voor portiers van disco's zwolle Bijna honderd portiers van Zwolse disco's en andere horeca-gelegenheden gaan meedoen aan een cursus die de poli tie van de Overijsselse hoofdstad heeft opgezet om horecaperso- neel beter te laten omgaan met agressie. De cursus maakt deel uit van het project 'Veiligheid op straat'. Aan de orde komen so ciale vaardigheden, conflict-hantering, gesprekstechnieken en omgaan met alcohol-, drug- en gokverslaving. Kok wijst openstelling paleizen niet af den haag Premier Kok vindt het een 'sympathieke gedachte' om de paleizen open te stellen voor de bevolking. „Maar we moeten wel goed letten op de privacy en de veiligheid van de le den van het koninklijk huis. Er zitten buitengewoon lastige kan ten aan zo'n plan." Het idee is afkomstig van fractieleider Marij- nissen van de Socialistische Partij (SP). Hij was de enige de vra gen had over de begroting van het koninklijk huis. Asielzoekers Terneuzen slaags met politie terneuzen Bewoners van het asielzoekerscentrum (AZC) in Ter- ifëÜlfètó'fcijn1 gistëi'&Vónd' slaafs gëraakt'Lhét de pölitiè.'Twintig politiemensen waren opgetrommeld om een conflict tussen di recteur J. Telussa en de asielzoekers te sussen. De bewoners zijn ontevreden over het geringe aanbod van taallessen, hun onzeke re toekomst en de kwaliteit van het eten. Volgens de asielzoekers dreigde Telussa hun zakgeld in te houden als ze niet rustig aan tafel zouden gaan. Daarop braken de ongeregeldheden uit. Regeringspartijen PvdA, VVD en D66 zijn het oneens over het in komensbeleid. WD en D66 wil len ook bij forse loonstijgingen vasthouden aan ingrepen in de sociale zekerheid. De PvdA is tegen; de sociaal-democraten willen de laagste inkomensgroe pen ontzien. Hogerbetaalden moeten maar meer belasting gaan betalen. Dat bleek gisteravond in de Tweede Kamer bij de financiële beschouwingen. Het kabinet re kent volgend jaar op een loon stijging van 1 procent. Omdat de economie snel groeit, kan de loonstijging hoger worden. Voor de uitkeringen en het mini mumloon is echter een nullijn afgesproken. Via belastingmaat- Econoom Muller vindt berekening veel te rooskleurig De onderbouwing van de Betuwelijn, de nog aan te leg gen goederenspoorverbinding tussen de Rotterdamse Waalhaven en Duitsland, is veel te rooskleurig. De kosten zijn vele miljarden guldens hoger dan de geraamde 7,4 miljard gulden. In het meest ongunstige geval kost aan leg zelfs dertig miljard. ject veel hoger uit te pakken dan nu het geval is. De investe ringen, inclusief aanpassingen in het Rotterdamse havenge bied, zouden de twintig miljard gulden kunnen belopen, voor spelt de econoom. Muller komt aan zijn bedrag doordat hij ook de investerin gen meetelt die anderen dan Dat beweert de F. Muller in zijn binnenkort uit te komen rapport 'De Betuwe route getoetst'. Volgens Muller, verbonden aan de vakgroep macro-economie van de Eras mus Universiteit Rotterdam, dreigen de kosten van het pro- het rijk moeten doen. „En als de aftakkingen naar Oldenzaal en Venlo worden meegerekend, kan het wel eens dertig miljard worden", zei Muller vanmor gen. De econoom, die het minst gunstige scenario van het Cen traal Planbureau (CPB) als uit gangspunt heeft genomen, vindt dat eerst nog maar eens moet worden aangetoond dat het spoor economisch rendabel en milieuvriendelijk wordt. „Oud-minister Maij van verkeer heeft dat altijd geroepen, maar ze heeft nooit een goede onder bouwing gegeven." Het CPB en Maij schetsen de situatie 'bijzonder rooskleurig', aldus Muller, die toegeeft dat hij met zijn conclusie 'nog voor zichtig' is geweest. „Maar als je op de punten rentabiliteit en milieu negatief scoort, dan kun je het beter vergeten." Minister Jorritsma van ver keer en waterstaat besloot vori ge maand de besluitvormings procedures rond de Betuwelijn met een half jaar uit te stellen. Uiterlijk 1 maart volgend jaar verwacht zij een knoop te kun nen doorhakken over het goe- derenspoor. H Maastricht» Gemeenten langs het Limburgse gedeelte van de Maas zien de komende winter met zorg tegemoet. Ze vrezen voor nieuwe overstro mingen, doordat nog maar weinig is ondernomen om de wateroverlast die het gebied vorig jaar teisterde aan te pakken. Ze kijken dan ook jaloers naar hun collega's in Belgisch Limburg, waar op voortvarende wijze maatregelen worden uitgevoerd om overstromingen te voorkomen. De foto werd genomen vanaf de Belgische zijde van de Maas. foto anp Arthur bastiaanse regelen wordt geprobeerd men sen die van een uitkering leven of het minimumloon hebben, te De Korte (WD) en Ybema (D66) lieten gisteren weten aan dit beleid vast te willen houden, ook al stijgen de lonen forser. PvdA'er Van der Ploeg gaf te verstaan dat de sterkste schou ders de zwaarste lasten moeten dragen. Meningsverschillen zijn er ook over de besteding van fi nanciële meevallers nu de eco nomie snel groeit. De WD wil dat geld gebruiken voor een verdere daling van het financie ringstekort. De PvdA wil lasten verlichting niet uitsluiten. D66 zit daar tussenin: de eerste twee jaar volgt men de WD-lijn, daarna de PvdA-lijn. Renault roept 4.400 Safranes terug riaar garage Renault Nederland roept onge veer 4.400 auto's van het model Safrane naar de garage terug. In deze auto's kan het gevaar be staan dat de ruimte tussen de brandstoftank en het hitteschild van de uitlaat te klein is. Daar door wordt de temperatuur van de tank te hoog. In totaal laat de Franse autofabrikant Renault 34.000 auto's naar de garage te rugkeren. Het probleem werd ontdekt bij de Renault Safrane V6 met trekhaak. Doordat de brand stoftank te warm werd, is er bij een aantal 'auto's een gat in de benzinetank ontstaan. Behalve wegsijpelende benzine hebben zich, volgens Renault Neder land, geen grote problemen voorgedaan. Detectiepoorten? Paul de Boer (43), behalve docent godsdienst en filosofie ook 'ordehandhaver' op de Utrechtse scholenge meenschap College Blaucapel ziet daar niets in. Het plan is gisteren door het CNV gelan ceerd om het toenemend ge weld op scholen tegen te gaan. „Wat is dan de volgende stap? Een groot hek om de school? Ik moet er niet aan denken." Dat wil niet zeggen dat er op de ietwat elitaire, christelijke scho lengemeenschap voor MAVO- D, HAVO, atheneum en gymna sium in de deftige wijk Tuin dorp weinig geweld voorkomt. Integendeel, nog geen drie jaar geleden was de school in het nieuws door het 'honkbalknup pelincident'. Een met knuppels gewapend knokploegje van vier oudere jongens van buiten de school sloeg een 16-jarige leer ling in de hal in elkaar. De vier waren, zo bleek later, ingehuurd door de familie van een meisje dat niet gediend was van de avances van haar schoolgenoot. „Een drama binnen de Hindoe- staanse gemeenschap. Had ver der niets met onze school te maken. Maar door de publiciteit erover daalde wel het aantal nieuwe aanmeldingen", aldus De Boer. Dat is ook de reden waarom scholen er niet graag openhartig over praten. „In het nieuws ko men is een ramp. Je school heeft meteen voorjaren een slechte naam. En de tie is groot. Ook onder elkaar wisselen de scholen geen infor matie uit. Stel je voor dat je concurrent de gegevens op straat gooit. Gevolg van dit alles is wel dat een betrouwbaar beeld van de omvang van het probleem ontbreekt." Het College Blaucapel nam na het onverkwikkelijke incident meteen maatregelen. De Boer werd belast met de ordehand having binnen en buiten de school. Als er problemen zijn met een leerling komen die op zijn bordje. Hij is ook vast con tactpersoon voor de politie. Hij ook omdat hij Arabisch spreekt. De school heeft overigens rela tiefweinig allochtonen, nog geen tien procent van de onge veer duizend leerlingen. Overigens hebben ook de ande re leerkrachten een taak bij de ordehandhaving. Niemand ont komt aan surveilleren in de kantine of op het schoolplein. „Dat hoort tegenwoordig bij het takenpakket van een leraar." De Boer is de laatste om tegen te spreken dat geweld ook op zijn school met enige regelmaat voorkomt. Vorige week was er nog een dreigende situatie op het schoolplein en een paar maanden terug stond hij plotse ling oog in oog met een jochie van nog geen veertien dat herri bedreigde met een grote gesle pen schroevendraaier. „En ge weld is ook dat een leerling te gen een lerares zegt: Hoer, van jou neem ik geen opdrachten aan. Zo'n leerling komt ook in mijn kamer." Niettemin heeft het College Blaucapel nog nooit een leerling verwijderd. „Wij proberen het altijd intern te regelen. Vooral door veel te praten, èn de ou ders erbij te betrekken. Er komt ook een speciale raad voor al lochtone ouderen. Kijk, de school maakt deel uit van de maatschappij. Dooreen leerling te dumpen los je het probleem als maatschappij niet op." Alleen in hel uiterste geval haalt De Boer de politie er bij. Daar om hoeven van hem die detec toren ook niet. „Want wat is daarna het antwoord? Boven dien heb je ook te maken met privacy en de sfeer. Wij popelen ook wel eens om alle schoolkluisjes te openen, vooral als hét weer rotjestijd is. Maar we doen het alleen als we een deugdelijke aanwijzing hebben en dan gaat alleen dat ene kluis je open. Zo moet het ook met wapens. Ik ben ervan overtuigd dat het merendeel van de leer lingen ze niet draagt." „Ik ben als de dood dat andere scholen toch met detectoren gaan beginnen. Dan moeten wij, uil oogpunt van concurren tie, ook wel mee om het stem pel veilige school te dragen. De volgende stap is dan dat hek. Nu hebben we alleen een bord je met melden bij de conciërge. Dat wil ik graag zo houden." amsterdam van een keten van staatswinkels waar verslaafden met een kaart drugs kunnen kopen. Die sug gestie is afkomstig van een werkgroep van deskundigen uit de verslavingszorg en de politie- en justitieboek. Borst zei dat ze de volgens haar enige accepta bele invalshoek in het plan mist, namelijk de medische. De ministers zien de experi menten met gratis heroïne als onderdeel van het zoeken naar een nieuw drugbeleid. Preventie is daarvan belangrijk onderdeel. Dat is volgens Borst altijd sterk onderbelicht gebleven in verge lijking met alle aandacht voor de overlast en gezondheidspro blemen die voortvloeien uit druggebruik. Dat komt ook, zo bleek tij dens de conferentie, doordat de doelgroep voor preventie moei lijk is te omschrijven. 1 let gaat niet om een duidelijke aanwijs bare groep, zoals verslaafden dat wel zijn. Bovendien hebben hulpverleningsinstellingen nog steeds moeite om de juiste aan- spreekmethode te vinden. Of zoals een straathoekwerker uit Breda cynisch uitriep: „Ca jij een ellenlange folder lezen tip een houseparty waar je geen hand voor ogen ziet?" Borst meent bovendien dat de gevestigde instellingen zich met hun preventieve activitei ten nog steeds teveel richten op 'traditionele doelgroepen', als scholieren en verslaafden. Zwerfjongeren, bezoekers van discotheken of coffeeshops en mensen die graag experimente ren met plantaardige drugs (zoals paddestoelen) vormen een vergeten groep. Alleen hopeloze gevallen die niet willen afkicken, krijgen gra tis heroïne. Gemeenten die gra- tis drugs geven om zo de crinti- naliteit en overlast tegen te gaan. krijgen daarvoor geen toestemming. Dat hebben de ministers Sorgdrager (justitie) en Borst (volksgezondheid) gis teren gezegd tijdens het Natio nale Drugpreventiedebat in Amsterdam. Binnenkort zal de eerste ge meente overgaan tot het op be perkte schaal vrij verstrekken van heroïne aan drugverslaaf den. Volgens minister Borst is er nog geen enkele gemeente die zich officieel bij het departe ment heeft aangemeld voor een proef. Maar Amsterdam, Rotter dam, Tilburg en Heerlen heb ben wel serieuze plannen. Sorgdrager en Borst waar schuwen voor 'overmatig opti misme' over de resultaten van drugexperimenten. Wie denkt dat er in één klap een eind is gekomen aan de overlast op straat, vergist zich. De verslaaf den die gratis drugs krijgen, zijn doorgaans geen overlastveroor zakers, aldus Borst. Sorgdrager waarschuwt voor mogelijke beperkingen. Neder land is geen eiland en kan niet in zijn centje op grote schaal gratis drugs verstrekken. Boven dien ligt ons land vrij centraal tussen andere landen die moge lijk wel bezwaren hebben, zei Sorgdrager. Het kan ook zijn dat internationale verdragsverplich tingen roet in het eten gooien. De gratis heroïne wordt alleen op medische basis door een arts verstrekt. Borst wijst het idee af een lening af te sluiten voor de aankoop van een auto. Hij be loofde terug te betalen, maar de zaak liep verkeerd toen de jon gen de auto in de prak reed. Vanaf dat moment stopte hij met betalen. De bank sprak echter de moeder aan die voor de kosten op kon draaien. De Nieuwegeinse wil dat haar zoon een bedrag van 6.400 gulden af betaalt en tevens de verdere maandelijkse termijnen vol doet. De zoon was gisteren niet aanwezig tijdens de behande ling van het kort geding. Zijn advocaat had via een briefje la ten weten dal zijn cliënt geen zin had om te kómen. Een moeder uit Nieuwegein is de overlast die haar zoon ver oorzaakt zo beu dat ze via de rechter probeert een contact- verbod af te dwingen. In een kort geding voor de Utrechtse rechtbank eiste de moeder gis teren per overtreding 350 gul den. De vrouw heeft haar zoon in mei van dit jaar gedwongen om haar huis, waar hij sinds okto ber 1992 woonde, te verlaten. De toestand was onhoudbaar geworden. Ruzies, bedreigingen en vernielingen verziekte de sfeer in huis. Twee jaar geleden dwong de zoon zijn moeder om samen geleen»anp sen tien en vijftien jaar. „Het onderzoek was vooral bedoeld om het probleem goed te be schrijven en per schooltype in kaart te brengen", aldus onder zoeker J. Meijers. Komen pesterijen op basis scholen meer voor dan op scho len voor voortgezet onderwijs, de aard ervan is bij instellingen voor voortgezel onderwijs ern stiger. Daar gaan de pesterijen vaak gepaard met fysiek geweld, zoals schoppen en slaan. Meij ers noehil net frappant dat in het voortgezet onderwijs leraren en ouders veel minder vaak in grijpen dan op basisscholen het geval is. Het aantal slachtoffers van pes terijen op scholen verschilt enorm per soort school. Bij het speciaal basis- en voortgezet onderwijs (scholen voor moei lijk lerende en opvoedbare kin deren) ligt dit percentage tussen de vijftien en achttien procent. Bij hel voortgezet onderwijs is dat vijf procent. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd on derzoek van de gemeentelijke geneeskundige dienst (GGD) in de regio Geleen/Sittard. Aan het onderzoek hebben 75 scholen meegedaan met in to taal zesduizend leerlingen tus- Klazienavener dupe van zetfoutje klazienaveen gpdalle kranten een voorbceldad- vertentle toegestuurd van de nieuwe Europese loterij. Met daarbij gefingeerde winnende Een inwoner van het Drentse Klazienaveen heeft maandag enige uren met zijn hoofd in de wolken gelopen. Hij leefde in de veronderstelling honderd duizend gulden te hebben ge wonnen in de Europese loterij. De 'geluksvogel' had alvast een snipperdag genomen en zijn vrouw met een bloemetje ver rast. De vreugde was van korte duur. Hij was op het verkeerde been gezet door een adverten tie in de krant. De Staatsloterij had via een advertentiebureau Dat had grote gevolgen voor de man uit Klazienaveen. Zijn lot was in de advertentie goed voor een ton. Hij begon nuttig heid te voelen, toen hij in de loop van maandag telefonisch contact opnam met de Staat sloterij in Den Haag om zijn prijs in ontvangst te nemen. Daar kreeg hij te horen dat in de gefingeerde zetfout was geslopei den haag» anp terse en Boerenveen. De man vreest voor zijn leven sinds een anonieme Surinaamse functio naris in juli tegen het ANP zei dat Bouterse en Boerenveen maatregelen tegen de lijfwacht zullen nemen. Schmitz geeft de lijfwacht geen toestemming om te wach ten op uitspraak van de Raad van State waar nog een proce dure loopt. Zijn vrouw en kin deren zijn inmiddels tot Neder lander genaturaliseerd. Justitie gaat de voormalige lijf wacht van E. Boerenveen, rech terhand van de Surinaamse ex- legerleider Bouterse, toch het land uitzetten. Volgens staatsse cretaris Schmitz (justitie) hoeft de man in Suriname niet te vre zen voor zijn leven. De man zit al zeven jaar on dergedoken in Nederland. Hij heeft destijds tegen de politie een boekje opengedaan over de drughandel van legerleider Bou- De Sociaal-Economische Raad (SER) vindt dat de parkeertarieven in stedelijke gebieden 'flink' omhoog moeten. Dat blijkt uit het con cept-advies van de raad over het verkeer- en vervoerbeleid van het kabinet. De SER raadt overheden in gebieden met veel verkeersoverlast aan een 'sturend' par keerbeleid te voeren. Naast verhoging van de parkeertarieven kan dat bijvoorbeeld door het aantal parkeerplaatsen, zowel op de openbare weg als op privé-terrein, 'beduidend' te ver minderen. Ter compensatie moeten er wel laad- en losplaatsen voor het lokale bedrijfsle- komen en dient de overheid het openbaar e stimuleren. De vakcentrales FNV en GNV en een meer derheid van de onafhankelijke kroonleden in de SER pleiten er verder voor het reiskosten forfait (de vaste belastingaftrek voor woon werkverkeer) geleidelijk onder te brengen in de vaste belastingaftrek voor werkenden (het arbeidskostenforfait). De raad vindt tevens dat de vergoeding voor zakelijk gereden kilome ters geleidelijk omlaag moet. Overigens heeft het kabinet begin deze maand laten weten dat er momenteel geen plannen bestaan het reis kostenforfait af te schaffen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3