Bijlmer blijft ongerust Nieuwe overstromingen in Noord-Holland uitgesloten Randstad 'Politie steeds mnchtiper' over uranium ramptoestel EWR vreest schrappen plannen schone energie 'n Betere lease-deal kunt u niet maken LEASEN MET 3 WÉRELD-V00RDELEN Budget gehandicapten wordt niet opgemaakt Geen extra beveiliging bij 'blijf van m'n lijf Man dood gevonden in huis WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 Leidse onderzoeker in proefschrift: w A. AmsterdamANPIn het ramptoestel, dat twee Het rapport is onder meer ge C. y jaar geleden neerstortte in de baseerd op een onderzoek vai De Nederlandse politie heeft de laatste jaren steeds meer macht naar zich toegetrokken als het gaat om openbare orde en veiligheid. Korpschefs domineren steeds meer het beleidsbepalende 'driehoeksoverleg' met burgemees ters en het Openbaar Ministerie. Het is de politie die de prioriteiten bepaalt bij de bestrijding van criminaliteit, zegt de Leidse bestuurskundige H. Albert. LEIDEN MARCO VAN PELT Albert promoveerde vandaag aan. de Leidse universiteit op een proefschrift 'De ongelijkzij dige driehoek. Onderlinge be trekkingen tussen lokaal be stuur, Openbaar Ministerie en politie'. Hij onderzocht tussen 1989 en 1993 de werking van het 'driehoeksoverleg' tussen burgemeesters, korpschefs en officieren van justitie in drie grote steden in Nederland. Al- bert houdt de steden anoniem in zijn onderzoek. „Onder an dere omdat men mij toch als een pottekijker zag. En voor sommige personen komen mijn conclusies nogal hard aan." Voor zijn onderzoek woonde Albert vergaderingen bij en be studeerde hij praktijkvoorbeel den. Hij kwam tot de conclusie dat er in het driehoeksoverleg weinig afstemming is over het te voeren beleid. Dit leidt tot een leegte die de politie steeds vaker opvult. „Bij het overleg ging het bijna alleen om beves tiging van afspraken die al eer der gemaakt waren. De politie kwam vaak met een uitgewerkt beleidsplan dat zonder com mentaar werd overgenomen." In twee van de drie onder zochte steden kwam het voor dat korpschefs van politie tij dens het driehoeksoverleg voor zitter waren terwijl dit een taak is van de burgemeester of de of ficier van justitie. „Zij zijn toch de gezagsdragers", aldus Albert. „Hieruit blijkt ook nog eens het belang van de politie." De overheersende rol van de politie komt bijvoorbeeld naar voren in het gevoerde milieu- en drugsbeleid. Twee beleids terreinen die Albert heeft on derzocht. „De politie bepaalt steeds vaker de prioriteiten. Zij bepaalt wat belangrijk is: au towrakken langs de weg of giflo zingen. Hetzelfde geldt voor het drugsbeleid: de overlast van drugsgebruikers beperken of de dealers opsporen." De politie kiest, samen met het lokale bestuur, vaak voor het beperken van de overlast, terwijl het Openbaar Ministerie (OM) nogal eens een roepende in de woestijn is met pleidooien om drugsbaronnen aan te pak ken. Albert: „In het overleg neemt het OM duidelijk de zwakste positie in. Het heeft zich de afgelopen jaren teveel gericht op de juridische kant van zijn werk. Officieren van justitie namen zelden deel aan werkgroepen. Ze lieten hun stem niet gelden. Hoe je moest besturen wisten ze niet." De laatste drie jaar ziet Albert een kentering. „Het OM legt zich steeds meer toe op de taak van besturen. Dat is nu ook on derdeel van de opleiding. Iets Er blijven twijfels bestaan i wat er is gebeurd met 227 kilo zoekgeraakt verarmd uranium uit de verongelukte El Al Boeing. Reden voor onrust on der enkele Bijlmerbewoners die vrezen voor gezondheidsgevol gen. Zij maakten de deelraad Zuidoost gisteravond deelge noot van hun zorgen. De deelraadsleden namen gisteren een rapport van het deelraadsbestuur waarin wordt voorgesteld de zoektocht naar het uranium te stoppen, voor kennisgeving aan. Zij stemden nog niet in met het rapport, dat onder meer gebaseerd is op on derzoek van de GG en GD. Naar aanleiding van kritiek van enke le Bijmerbewoners op dat on derzoek, komt er nog een aparte bijeenkomst met deze dienst. In het ramptoestel, dat twee jaar geleden neerstortte Bijlmer, zat circa 390 kilo ver armd uranium als contrage wicht. Daarvan is 227 kilo nooit teruggevonden. Mogelijk ligt een deel op de stortplaats Nauerna of is het na bewerking van metalen brokstukken van de boeing in het buitenland te recht gekomen. Enkele Bijlmer bewoners vrezen dat er meer uranium was en dat het tijdens de ramp is verbrand en in de lucht verspreid. In het rapport van het bestuur van de deelraad wordt gecon cludeerd dat de aanwezigheid van uranium geen verhoogd ri sico voor mens en milieu tij dens de brand betekende. Het uranium zou niet in de lucht zijn verspreid en al was dat ge beurd, dan levert dat nog geen gevaar op. LEIDEN EMIEL FANGMANN Het Promovendus H. Albert: „Men zag mij vaak als pottekijker. En voor sommige mensen komen mijn conclusies nogal hard aan." foto holvast/marklamers wat bij politiescholen al lang het geval was. De politie heeft ge leerd hoe je met bestuurders en publiek moet omgaan. Het zal nog wel even duren voordat het OM beter kan besturen, maar het begin is er." Ondanks deze positieve ont- korpsen werken nu regionaal, wikkeling, verwacht Albert toch Daardoor wordt de afstand tus- dat de betekenis van het drie- sen de top en het lagere niveau hoek-overleg nog meer af- groter. Die staat dus verder af neemt. „Vooral door de nieuwe van de uitvoering van het be- politiewet die afgelopen april in leid." werking is getreden. Politie- ALKMAAR THEO V De directie van het hoogheem raadschap van Uitwaterende Sluizen in Hollands Noorder kwartier is ervan overtuigd dat Noord-Holland niet opnieuw zal worden getroffen door over stromingen zoals onlangs in september. Het zou niet nodig zijn gemalen bij te bouwen, omdat dergelijke noodsituaties slechts eens in de 100 jaar voor komen. In het vaktijdschrift 'Het Wa terschap' worden dijkgraaf J. Meijer en directeur waterbe heer R. Ballot van het hoog heemraadschap aan de tand ge voeld over de gebeurtenissen in september. De directie ontkent dat de overstromingen het ge volg zijn van een te late reactie van het hoogheemraadschap. Er zou juist goed door alle be trokkenen zijn gehandeld. „We hebben te maken gehad met een zeer ongelukkige samen loop van omstandigheden, die zich misschien maar eens in de Om elk risico uit te sluiten zou een extra gemaal nodig zijn van 80 miljoen en nog eens tientallen miljoenen guldens om het boezemstelsel aan te passen. Meijer en Ballot: „Die installatie zou wellicht 50 of 100 jaar niet in functie zijn. I>le mil joenen zullen we met z'n allen in Noord-Holland moeten op hoesten. We denken niet dat de burgers daartoe bereid zijn." Circle Lease, de lease-organisatie van Volkswagen en Audi, wil van zich laten horen. En doet dat met een ijzersterke stunt! De milieuvriendelijke, krachtige Volkswagen Vento TD (turbo diesel) kunt u nü leasen met de volgende 3 wéreld-voordelen: O Leaseprijs vanaf ƒ1.095,-* p.m. imi Inclusief een Pioneer radio/CD-speler met anti-diefstal front, 4 speakers en antenne (normale waarde ca. ƒ1.600,-!). -48 maandw/120 000 km 02 Dagen proefrijden**... Neem 'm gerust 2 a 3 dagen mee om hem door en door te testen voor slechts 25,- per dag brandstofvergoeding (we rekenen met opzet wat geld, zodat u zich niet aan ons verplicht hoeft te voelen). "uitsluitend bij serieure aanvraag van een offerte OTot 3 maanden mag u 'm nog terugbrengen. Mocht de Vento u toch niet bevallen, dan mag u de auto binnen 3 maanden (onder voorwaarden) zonder verdere kosten inleveren. Het leasecontract wordt dan ter plaatse verscheurd. Zó zeker is Circle Lease van zijn zaak. zó graag willen wij met u kennismaken! Dit aanbod geldt tot 6 januari 1995, dus reageer meteen. Vul de bon in en stuur 'm op! i I Ja, belt u ons maar voor een afspraak. Bedrijfsnaam: Kamsteeg LEASEN IN VERTROUWDE KRING Postbus 86, 2250 AB Voorschoten Telefoon: 071-317436 Alphen a/d Rijn: 01720 - 45941 CIRCLE LEASE' Kaarsenfabriek Gouda maakt drukke tijden door. Juist deze weken worden de kaarsen r de kerst uitgeleverd, op de foto is te zien hoe dit deel van de produktie wordt ingepakt. Favoriete kleur voor de kerst is ivoorwit, don kerblauw en donkergroen zijn in opkomst. De kaarsenfabriek doet overigens goede zaken. De verkoop is met zeven procent gestegen. foto dijkstra Gemeenten houden geld over van het budget dat zij hebben gekregen om de Wet Voorzie ningen Gehandicapten uit te voeren. Uit onderzoek in der tien Brabantse plaatsen blijkt dat zij 15 tot zelfs 45 procent van het budget over houden, door efficiënte vervoersvoorzie ningen en een strak beleid in het toekennen van voorzienin gen. De resultaten van het on derzoek door VB Accountants zijn dinsdag aan de dertien ge meenten overhandigd. De Dienst Sociale Zaken van de ge meente Leiden kon vanmorgen nog niet aangeven in hoeverre het 4?udget hier wordt opge maakt. Gemeenten blijken vooral geld te besparen (25 procent) door contracten af te sluiten met regionale vervoersbedrij ven. Dat is goedkoper dan indi viduele regelingen waarop het budget is gebaseerd. Bovendien blijkt dat mensen minder inten sief van het vervoer gebruik ma ken, wat met de contracten ach teraf valt te corrigeren. Sinds april van dit jaar voeren gemeenten zelf de Wet Voorzie ningen Gehandicapten uit, waarbij ze veel vrijheid hebben in het bepalen van het beleid. Uit ander onderzoek was al eer der duidelijk geworden dat dat leidt tot grote verschillen tussen de gemeenten onderling. Vrijwilligers gevraagd Voor een vergelijkend onderzoek van twee bekende pijnstillers worden personen gezocht die vaak last hebben van HOOFDPIJN. Het onderzoek vindt plaats op het Centrum Humaan Genees middelonderzoek bij het Academisch Ziekenhuis Leiden. Wij zoeken personen die: - minstens 4x per maand gedurende tenminste 3 uur matig/ ernstige hoofdpijn hebben; - NIET lijden aan migraine; - NIET vaker dan 3x per week hoofdpijn hebben. ROTTERDAM Een 29-jarige Rotterdammer is dinsdagavond dood aangetroffen in zijn woning in de Stoutstraat in de Maasstad. De politie gaat uit van een misdrijf. Het lichaam van de man vertoont uiterlijke teke nen van geweld. De man werd gevonden door medebewoners. De recherche is met een uitgebreid onderzoek begonnen. De stichting Blijf van m'n lijf ziet geen mogelijkheden om ex tra veiligheidsmaatregelen te nemen ter bescherming van be woonsters en hun kinderen. Dit zegt een medewerkster van Blijf van m'n lijf Haarlem naar aan leiding van de moord, zondag, op een 32-jarige bewoonster van dit huis. „Wij werken altijd zo veilig mogelijk", aldus de medewerk ster, die anoniem wenst te blij ven. „Dat houdt in dat we een geheim adres hebben, dat be woonsters aan niemand mogen laten weten waar ze wonen en dat we bezoekregelingen met ex-echtgenoten van de bewoon sters zoveel mogelijk proberen af te houden." Het rapport is onder n baseerd op een onderzoek de GG en GD. Deze dienst trok na onderzoek onder huisartsen de conclusie dat er geen aanlei ding is voor een grootschalig gezondheidsonderzoek onder bewoners. Gisteren werden vraagtekens geplaatst bij de ma nier van onderzoek. Wethouder Van Veldhuizen zegde daarop een openbare bijeenkomst met de GG en GD toe. De deelraad wil ook dat de GG en GD signa len van huisartsen over klach ten van Bijlmerbewoners op de lange termijn in de gaten houdt. Ook werd een isotopen-on derzoek toegezegd. Daarbij wordt gekeken of uraniumwaar- den die in de omgeving van de ramp zijn gemeten afkomstig zijn van natuurlijk uranium uit de bodem, of van het verarmd het toestel. minister Wijers (D66/economische zaken) om flink te bezuinigen op overheidssubsidies voor schone vormen van energie als windmolens en zonne-energie kan ook gevolgen heb ben voor de Energie- en Watervoorziening Rijnland. „Wij hebben concrete plannen met windenergie - in samenwerking met de pro vincie Zuid-Holland. Dat is een deel van ons milieu-actie-plan. Wij weten nog niet wat de regering precies wil, het zijn plannen. Maar het kan een streep door de rekening zijn", zegt voorlichter J. van der Erf. Van der Erf verwacht dat de regeringsplannen geen gevolg hebben voor de subsidies aan bedrijven en met name particulieren vanwege het milieu-actie-plan. „Dat is een ander traject. Die subsi dies worden betaald uit de milieuheffing binnen de gas- en elektri citeitsprijs. En die subsidieregeling blijft gewoon bestaan." Minister Wijers wil in totaal 180 miljoen bezuinigen op de subsidies voor duurzame energie. De totale bezuiniging bedraagt 300 gulden. Een meerderheid in de Tweede Kamer steunt de minist hoopt met toekomstige energieheffingen toch niet gen in windmolens en zonne-energie mogelijk te maken. Steun voor historische scheepswerven AMSTERDAM ANP De gemeente Amsterdam be taalt mee aan het instandhou den van de laatste zeven histori sche scheepswerven die de bin nenstad nog telt. Het voortbe staan van de werven loopt ge vaar, omdat ze vanwege hun geringe omvang niet in staat zijn om op eigen kracht te vol doen aan de moderne eisen die bij voorbeeld de milieuwetge ving stelt. Dez zijn v melijk geconcentreerd op de oostelijke en de westelijke eilan den. Vroeger telde het centrum van Amsterdam vele tientallen scheepswerven. De één na de ander verhuisde of legde het loodje door gebrek aan uitbrei dingsmogelijkheden, of de on mogelijkheid om de wettelijk vereiste milieumaatregelen te betalen. Het gaat in het cen trum in de meeste gevallen om kleine, ambachtelijke bedrijven. In vergelijking met werven bui ten de stad zijn ze sterk in het nadeel. De gemeente hoopt dat de karakteristieke bedrijvigheid iri de binnenstad blijft, zonder dar de omgeving daarvan veel ialst ondervindt. Presentje KLM-personeel De KLM laat haar ongeveer 25.000 medewerkers delen in de feestvreugde over haar 75-jarig bestaan. Elke employee ont vangt deze maand op zijn of haar salarissstrook 300 gulden extra. Verder krijgt iedereen een jubileumboek. Medewerker vakantiepark bekent diefstal ZANDVOORT» De diefstal van 1800 Duitse marken vorige week in een va kantiepark in Zandvoort blijkt niet door de 31-jarige medewer ker uit Leiden te zijn gepleegd, die hiervoor was aangehouden. Een 22-jarige Haarlemse mede werker blijkt verantwoordelijk te zijn. Het geld was gestolen uit het overhemd van een Duitse toe rist in de kleedruimte van het zwembad. De Leidenaar was aangehouden omdat het geld in zijn kastje was aangetroffen. Nader onderzoek leerde politie echter dat het kastje open was en iedereen erbij kon. Later meldde zich de 22-jarige mede werker bij de manager van het park, hij bekende het misdrijf en diende zijn ontslag in. Nieuwe naam AMSTERDAM Deutsche Aerospace (DASA), meederheidsaandeelhouder in Fokker, wil van naam verande ren. Als de raad van bestuur van Daimler-Benz (het moederbe drijf van DASA) instemt, heet de Duitse vliegtuigbouwer straks Daimler-Benz Aerospace. DA- SA-woordvoerder C. Poppe be vestigt het voornemen, hoewel hij bedrukt dat er formeel nog geen besluit is genomen. De re den van de naamsverandering is volgens Poppe gelegen in het feit dat DASA steeds intematio- naler opereert en ook intensief met buitenlandse partners, waaronder Fokker, samenwerkt. De naam Deutsche Aerospace past daarom niet meer. De naam Daimler-Benz is gekozen omdat die volgens Poppe we reldwijd geassocieerd wordt met kwaliteit.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20