Leiden blijft derde winkelstad 'Het begint te stinken Vreugde in Meerburg over terugkeer bus is voorbarig Het Volkshuisgevoel gaat nooit verloren Leiden 'Leiden moet het hebben van een eigen karakter' Schilderbeurt brug leidt tot flinke files Bouw begint met baggeren Hondenbelasting gaat met een tientje omhoog Neem een proefabonnement, BEL 071-128030 WEKEN VOOR 33,80 16WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 1 CHEF HANS KOENEKOOP,0 Middenstand Alphen en omgeving doet het uitgesproken goed 'er"De Leidse binnenstad heeft haar positie als winkelcen- lik trum de afgelopen zes jaar goed weten te handhaven. Dat blijkt uit het vandaag gepubliceerde koopstromen- idi-onderzoek. Net als in 1988, toen het vorige koopstromen- aalonderzoek werd gepubliceerd, is Leiden na de binnenste- "anden van Den Haag en Rotterdam het derde winkelcen- Veitrum van Zuid-Holland. Niettemin verloor Leiden net als andere stadscentra marktpositie door de opkomst kleinere winkelcentra. Grote uitzondering is het Zoe- Stadshart, waarvan het aandeel juist fors groeide. rudolf kleun enparkeerproblemen niet door- slaggevend zijn voor het publiek eejom op een bepaalde plek te gaan winkelen. Belangrijker zijn de nabijheid van winkels, een volledig aanbod en de sfeer. Het ontbreken van warenhuizen en modezaken wordt als uitgespro ken negatief ervaren. Parkeer problemen worden overigens wel als een belangrijke ergernis genoemd. Reden voor de on derzoekers om de overheid te waarschuwen voor een verder aanscherpen van het parkeer beleid. De tolerantiegrens zou op dit punt al ver zijn opgedre ven. Met name de positie van de steden kan door dergelijke maatregelen verder onder druk komen. Uit het onderzoek blijkt namelijk ook dat consumenten steeds mobieler worden. Voor het onderzoek in op dracht van de provincie, de Zuidhollandse Kamers van Koophandel en de gemeenten Den Haag en Rotterdam zijn 12.700 mensen telefonisch on dervraagd. Een aantal van hen heeft bovendien een uitgebrei de schriftelijke vragenlijst inge vuld. Voor het eerst is het ge heel gepresenteerd in boek vorm: de 'Winkelatlas van Zuid Holland'. Uit het onderzoek blijkt dat de regio Leiden zich heel goed heeft weten te handhaven zowel waar het gaat om dagelijkse in kopen als om de niet dagelijkse zaken (duurzame verbruiksgoe- deren, meubelen). Een deel van de bestedingen vloeit weliswaar naar winkelcentra in de Bollen streek en Alphen, maar daar staat tegenover dat er nog altijd meer omzet uit die plaatsen naar Leiden toevloeit. De omzet per vierkante meter winkelop pervlak is in Leiden en omge ving nog altijd bovengemiddeld goed. Dat gaat met name ten koste van de Bollenstreek. Die ziet juist koopkracht wegtrekken naar Leiden. Van de dagelijkse inkopen is sinds 1988 vier pro cent met name naar het Leidse centrum weggelekt. Van de niet dagelijkse inkopen is negen procent weggelekt naar met Lei den, Den Haag en Haarlem. Kamer van Koophandel: geen reden om achterover te leunen leiden» rudolf kleun Het mag dan sinds 1988 in absolute zin niet slechter gaan met Leiden als winkelcentrum, toch is dat volgens secretaris C. Broeksma van de Kamer van Koophandel - een van de op drachtgevers van het koopstromenonderzoek - geen reden om tevreden achterover te leu nen. „Uiteindelijk heeft Leiden niet geprofi teerd van de groei van de bestedingen. Het marktaandeel van Leiden is in procenten uit gedrukt in Zuid-Holland gedaald." Leiden zag als gevolg van de verschuivingen in marktaandeel plaatsen als Zoetermeer (van achttien naar zeven) en Alphen (van elf naar acht) dichterbij komen op de provinciale rang lijst, waarop Leiden zelf als nummer drie prijkt achter Rotterdam en Den Haag. Andere mid delgrote plaatsen als Delft en Gouda verloren eveneens marktaandeel. Hoewel ook Broeksma vindt dat Leiden zich de afgelopen jaren redelijk heeft gehandhaafd, wijst hij er op dat het in de tien jaar daarvoor aanzienlijk beter ging met het marktaandeel. Hij vat de situatie samen met: „Het is niet dra matisch, maar ook geen reden om te juichen." Wil Leiden het beter doen dan moet de ge meente volgens Broeksma terughoudend zijn met verkeersmaatregelen. „Het is nog altijd zo dat 34 cent van iedere gulden omzet aan dage lijkse inkopen en 42 cent van de andere zaken door consumenten wordt besteed die met de auto komen." Verder zal Leiden meer moeten halen uit de historische binnenstad. De am biance blijkt steeds belangrijker te worden bij de keus van een winkelcentrum. „Leiden moet het hebben van zijn eigen ka rakter. Dat moet ook uit het winkelaanbod blijken. Het moet niet zo zijn dat als je in de Haarlemmerstraat staat, je net zo goed in Leeuwarden had kunnen zijn. Leiden moet herkenbaar zijn." Broeksma meent dan ook dat Leiden het - ook bijvoorbeeld bij een pro ject als Sleutelhof - vooral moet hebben van het midden- en kleinbedrijf en veel minder van de grote winkelketens. Daarnaast is sa menwerking belangrijk. „Gemeente en be drijfsleven moeten samen de elementen zoe ken die het centrum vitaal en krachtig ma ken." Opnieuw bromscooter geroofd leiden/voorschoten Een 16-jarige Voorschotenaar moet het sinds gisteren zonder bromscooter doen. De jongeman reed op het fietspad langs de Korte Vliet in Voorschoten. Ter hoogte van de Hoflandbrug op de grens met Leiden werd hij klemgereden door twee jongens op een bromfiets. Onder bedreiging dwongen ze hem zijn voertuig af te staan. Ze reden weg en de jongeman had het nakijken. Volgens de politie is het de achtste keer in een halfjaar tijd dat in Leiden en Voorschoten een bromscooter wordt geroofd. Diefstal uit studentenkamers leiden Twee Leidse studentenkamers zijn gisteravond bezocht door dieven. Een insluiper nam uit een studentenkamer aan het Leidse Flanorpad een portemonnee met 550 gulden, een OV- kaart en een giromaatpas mee. De inbreker kwam binnen door insluiping. Uit een woning aan de Kaiserstraat zijn een draagba re telefoon, een compact disc-speler, compact discs en een vi deorecorder gestolen. De kamer bevond zich op de begane grond. De inbreker heeft een raam ontwricht. Fototoestellen gestolen leiden Uit een woning aan de Kraaierstraat in Leiden zijn giste ren een compact discspeler, compact discs, een autoradio-cas setterecorder en twee fototoestellen meengenomen. Het raam aan de achterzijde van de woning is opengebroken. Toch concluderen de onderzoe kers dat het winkelbestand in de Bollenstreek nog altijd even wichtig functioneert. De middenstand in Alphen en omgeving doet het uitgespro ken goed. Er vloeit weliswaar wat koopkracht weg naar vooral Taxichauffeur rijdt door na aanrijding met fietser (8) Een achtjarig Leids jongetje is gisteravond op de kruising Mo lenstraat/Koningstraat in Lei den aangereden door een taxi. De taxichauffeur is doorgere den. Het jongetje kwam op zijn crossfietsje uit de Molenstraat en wilde de Koningstraat inrij den. Op de kruising stond ech ter een vrachtwagen gepar keerd. Hierdoor hadden zowel de taxichauffeur, die uit de te genovergestelde richting kwam, als het jongetje weinig over zicht. De jongen belandde op de motorkap van de taxi. Hij had alleen builen en schram men. De taxixchauffeur keek, stak zijn hand op en reed zon der uit te stappen door. De poli tie is op zoek naar hem. Leiden, maar er komt ook veel terug. Bij de dagelijkse artikelen is dat zelfs meer dan er weg vloeit. Bij de niet dagelijkse goe deren profiteert de Alphense re gio van de aanwezigheid van de Rijneke Boulevard in Zoeter- woude, die erg belangrijk blijkt leiden dorith Lange files op de Voorschoterweg en de Lammenschansweg in Leiden. Die zijn het resultaat van een schilderbeurt van de provinciale Trekvlietbrug. Schilders zijn al vijf weken be zig. Maar omdat ze deze week de draaipunten van de brug moeten schilderen, staat het gevaarte vaak open. De draaipunten zijn voor de schilders alleen te bereiken via de onderzijde van de brug. Die moet dan ook geregeld worden geopend. „Tijdens de spits doe ik de brug niet om hoog, want dan is het veel te druk. Maar overdag moet ik hem af en toe naar boven halen, anders kunnen die jongens niet aan het werk", vertelt een van de mannen van de vier koppige schilderploeg. Om files te beperken, gaat de brug gewoonlijk slechts vijf minuten open. „Maar als je in de auto staat te wachten, lijkt dat natuurlijk langer. We krijgen dan ook van alles naar ons hoofd. Soms ga ik naar beneden om het gescheld en gevloek niet te hoeven horen", vertelt de brugwachter. De schilderbeurt kost 73.000 gulden en wordt betaald door de provincie. Naar verwachting zijn de schilders vol gende week klaar. leiden Met het uitbaggeren van de vijver langs de Vijf Meilaan zijn de voorbereidingen voor de ge wraakte bouw van 120 huizen langs de laan begonnen. Zwarte linten om de bomen, waarvan er tiental len gekapt zullen worden, getuigen nog van de treurnis onder omwonenden over de aantasting van de brede groenstrook. Het uitbaggeren van de vijver vormt een belangrijk onderdeel van het bouwrijp maken van het terrein. De vier flats van zeven woonlagen komen voor een deel in het water te staan. In de modder zouden ze wegzakken, dus wordt die verwijderd en wordt de vijver vervolgens gedeeltelijk gedempt met zand. Als de flats zijn gebouwd wordt een deel van dat zand weer afgegraven, zodat de huizen met hun 'voeten' in het water staan. Om nog enigszins aan de bezwaren van omwonenden tegemoet te komen heeft de gemeente beslo ten alleen de bomen die per se voor de bouw moeten wijken te kappen. Aanvankelijk zouden er 58 bo men tegen de vlakte gaan, nu is dat aantal voorlopig teruggebracht tot 47. De elf bomen die nu gehand haafd worden zouden er volgens de gemeente wat 'verloren' bij komen te staan als de bouwwerken zijn voltooid. Maar of dat werkelijk zo is wil de gemeente nu met de bewoners bekijken als de huizen er staan. foto» De hondenbelasting stijgt in 1995 met 7.5 procent. Het tarief van 1994 bedraagt 128 gulden en wordt volgend jaar, als het aan het college van burgemees ter en wethouders ligt, 138 gul den. De gemeente krijgt door deze belastingverhoging zo'n halve ton extra binnen. In hun voorstellen over de hondenbelasting geeft het colle ge aan dat het haast heeft. Het kan het tarief alleen maar ver hogen als het op 1 januari 1995 een door de hogere overheden goedgekeurde verordening be schikt. „Om op tijd de goedkeu ring van de wettelijke instantie in huis te hebben, dienen de ta rieven zo spoedig mogelijk te worden vastgesteld." De raadscommissie bespreekt het voorstel donderdag. De ge meenteraad neemt nog deze maand een besluit. te zijn voor de omzet in die sec tor. De Leidse regio ziet daar juist koopkracht naar verdwij nen. Maar de onderzoekers re lativeren dat omdat die Meu belboulevard in feite ook bij de Leidse regio had kunnen wor den geteld. Marcel Koks opent binnenkort een winkel in salades en hartige taarten a moet hij tegen lege mayonaiseblikken en vuilniszakken aankijken. Ergernis over afvalhoop in Morsstraat leiden dorith ligtvoet De vuilniszakken en lege mayo naise-emmertjes liggen rond de parkeermeter in de Leidse Morsstraat. Al vanaf de drie ok toberfeesten hoopt vuilniszak na afvaldoos zich op in deze winkelstraat. Marcel Koks, die vanuit zijn nieuwe winkelpand tegen de vuilnishoop aankijkt, ergert zich groen en geel. „Het begint te stinken", zegt de man die eind deze maand zijn nieu we winkel in salades en hartige taarten wil openen. Maandag heeft hij drie keer geklaagd bij de gemeente en gisteren heeft hij nog een keer tje aan de bel getrokken. In eer ste instantie reed de vuilniswa gen zijn winkel - waar nog volop wordt verbouwd - glad voorbij. Na de telefoontjes is gisteren een deel van het vuil opgeruimd. Probleem is echter dat er sindsdien al weer nieuw afval bij de hoop is beland. „Er ligt nu een bed en een deel van een matras", meldt Koks. „Dus ik ga maar weer eens bellen." Koks bezweert dat van de enorme afvalberg slechts twee vuilniszakken op zijn conto kunnen worden geschreven. „Ik heb hier binnen nog wat grof vuil liggen, maar dat zet ik er niet bij. Ik zou natuurlijk niet durven klagen als ik mijn eigen vuil bij deze hoop zou zetten." Koks denkt dat een deel van het vuil is blijven liggen na de drie oktoberfeesten. De rest komt van winkeliers of omwo nenden die hun vuil - lekker makkelijk - bij de hoop zetten. „Je hebt hier voor de winkel zo'n pleintje. Het is voor ieder een makkelijk om daar zijn vuil te storten, zeker als er al hel no dige ligt. Voor mij is het verve lend, want het is geen gezicht en die hoop begint te stinken. Automobilisten kunnen boven dien niet eens de parkeermeter bereiken." W. van der Vlugt van de afde ling stedelijk beheer heeft geen idee hoe het komt dat de be wuste vuilnishoop zo lang is blijven liggen, ilij vermoedt dat de porblemen te maken hebben met de nieuwe ophaalregeling van de gemeente. Ook elders in de binnenstad liggen nog steeds vuilniszakken. „Mensen moeten wennen aan de nieuwe tijden, dus ze zetten ze soms op de verkeerde dagen hun vuil bui ten", aldus Van der Vlugt. Wie klachten heeft kan bellen met de afdeling bedrijfsafval van de gemeente. Rover juicht te vroeg. De vereni ging voor reizigers met het openbaar vervoer verspreidt de zer dagen het bericht dat ze sa men met de bewoners van Meerburg een belangrijk succes heeft geboekt in de strijd voor de terugkeer van buslijnen tus sen de wijk en het station. Vol gens beleidsmedewerkster I. Franssen van de gemeentelijke sector verkeer en vervoer is er echter (nog) geen sprake van welk succes dan ook. De sug gestie van de reizgersorganisa- tie om het verlies van de buslij nen 60 en 61 te compenseren door lijn 42 te wijzigen blijkt na studie 'te kostbaar' en 'ont wrichtend' voor het openbaar a het gebied. 2 beroep- en be zwaarschriften behandelde on langs een grote hoeveelheid be zwaarschriften tegen de ophef fing van lijn 60/61. Deze en an dere buslijnen verdwenen uit de dienstregeling door bezuinigin gen op hel openbaar vervoer. In Meerburg, waar veel bejaarden wonen, werd massaal geprotes teerd tegen het schrappen van 60/61. De commissie verklaarde de bezwaarschriften toch onge grond. Wel nam ze de suggestie van Rover over om buslijn 42 (Noordwijk-Leiden C.S.-Leiden Lammenschans-Leiderdorp- Rijnlandziekenhuis) een lus door Meerburg te laten maken. Rover leidt hieruit af dat deze omzetting per 1 november aan staande wordt doorgevoerd. Volgens ambtenaar Franssen kan daar echter geen sprake van zijn. Haar eerste bevindingen wijzen erop dat 'het breiwerk van de buslijnen' geheel wordt ontwricht door de wijzigingen die Rover voorstaat. Bovendien wordt de bezuiniging ongedaan gemaakt. De ambtenaar verwacht meer heil van de komst van het asiel zoekerscentrum nabij Meer burg, die gepaard gaat met een rijkssubsidie voor openbaar ver voer. Leiden krijgt een kleine 100.000 gulden om de vluchte lingen met het openbaar ver voer uit hun isolement te halen en wethouder J. Laurier (Groen Links) denkt er hard over om de bussen ook door Meerburg en over het nabijgelegen bedrij venterrein te loodsen. Activiteitencentrum viert 95-jarig bestaan 'Verhoging van beschaving en levensgeluk van de arbeiders klasse'. Tegenwoordig wordt de doelstelling van het Leidse Volkshuis niet meer in deze woorden samengevat, maar de activiteiten in het gebouw aan de Apothekersdijk lijken nog steeds op die van bijna een eeuw geleden. Ter gelegenheid van het 95-jarig bestaan was er vandaag een symposium met als titel 'Vormings- en ontwik kelingswerk... een noodzaak Naast het symposium, dat vooral was bedoeld voor be roepskrachten, docenten en po litici, is er op maandag 17 okto ber een receptie speciaal voor de cursisten, docenten en voor al ook 'oude Volkshuizers'. Nog tot eind november is er een ten toonstelling te zien die 95 jaar Volkshuis in beeld brengt. Coördinatrice van het Leidse Volkshuis, Hilde Jansen, vertelt dat het Leidse Volkshuis in 1899 werd opgericht door drie hoog leraren. „In die tijd leefde het arbeidersvolk in miserabele omstandigheden. De weten schappers vonden dat die groep gestimuleerd moest worden door middel van scholing en vorming om zo bewuster te worden van hun eigen positie." Bij de oprichting was ook Emilie Knappert betrokken. „Een sociaal bewogen vrouw die met fabrieksmeisjes werkte. Het Leidse Volkshuis zette aller lei activiteiten op zoals huis- houdcursussen voor meisjes maar ook lessen in lezen en schrijven. D'e sfeer waarin dit al les gebeurde zouden wij nu be tuttelend noemen, maar het was wel de enige niet-kerkelijke instelling die op dit gebied iets ondernam." Op het symposium is aan dacht besteed aan de toekomst van het vormings- en ontwikke lingswerk. Hilde Jansen: „De landelijke tendens in het werk is er een van afbraak, er is te wei nig geld. Dit vinden wij natuur lijk een slechte ontwikkeling, want de noodzaak van het vor mingswerk is te groot om er op te bezuinigen". Overigens heeft het Leidse Volkshuis geen geldgebrek. „De belangstelling is enorm groot. We verwachten dat we dit sei zoen bijna 2.000 cursisten krij gen." De grote belangstelling is volgens Hilde Jansen vooral een gevolg van het brede aanbod dat het Leidse Volkshuis biedt. „En we pretenderen meer te zijn dan een activiteitencen trum. De meeste mensen zoe ken hier ook een beetje gezellig heid en sfeer, persoonlijk con tact staat bij ons hoog in het vaandel. Ik noem dat maar 'het Volkshuisgevoel'." Gift Anjerfonds Geldgebrek kent het Leidse Volkshuis volgens coördina trice Hilde Jansen niet. Toch heeft het vormingscentrum ter gelegenheid van het 95- jarig bestaan galtl gekregen van het Anjerfonds in Zuid Holland. Een bedrag van 8500 gulden mag hel Volks huis besteden aan de aan schaf van een geluidsinstalla tie, die zal worden gebruikt bij forumdiscussies, lezingen en andere activiteiten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17