Extra onderzoek Lissese woningen bespreekbaar 'Geen zuiver spel provinciebestuur' Regio G6 Drank en sigaretten uit den boze bij keuring Aantal cursisten bij Qbus Lisse gedaald Mogelijk ondergronds - parkeren in Lisse 'Zonder enige hulp redden we het nooit' i WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 Een extra onderzoek naar de kwaliteit van de woningen aan de Julianastraat is niet helemaal kansloos. Als het college ook van bewoners uit andere straten te horen krijgt dat het rapport veel missers bevat, wordt dat over wogen. Vooralsnog staan voor het Lissese college de con clusies uit het woningkwaliteitsonderzoek nog recht overeind. lisse roza van der veer bewoners vorige week te hoop. Tijdens een informatiebijeen komst meldden zij dat het on derzoek vol fouten staat en eis ten een tegenonderzoek. Voorlopig voelt het Lissese college daar nog niet veel voor, bleek gisteravond tijdens de al gemene beschouwingen. Het verzoek van D66 om een aan vullend onderzoek naar de hui zen aan de Julianastraat mocht Uit het kwaliteitsonderzoek werden woningen aan de Lisse se Julianastraat als 'slecht' ge kwalificeerd. Reden voor het Lissese bestuur om te besluiten de panden binnen enkele jaren te slopen. Daarvoor wordt nog dit jaar bij de provincie een bij drage worden gevraagd. Tegen i liepen ongeruste Het Lissese centrum voor vol wasseneneducatie Qbus wordt dit jaar geconfronteerd met een lager aantal cursisten dan in voorgaande jaren. Belangrijkste oorzaak daarvoor is dat asiel zoekers en vluchtelingen voor hun onderwijs sinds dit jaar worden doorverwezen naar het reguliere onderwijs. Het bestuur heeft de begroting voor het hui dige cursusjaar bijgesteld zodat alle lessen tot de zomer zijn ge garandeerd. Wat er daarna gebeurt, is nog niet duidelijk. Voorzitter M. Ha gendoorn zou graag zien dat er een vorm van samenwerking komt tussen Qbus en de School voor Volwassenen te Lisse (SV- VL). In de komende maanden moet duidelijk worden of SWL iets voelt voor nauwere banden met Qbus. ,,Wij streven naar één organisatie voor volwas- Ondergronds parkeren is geen taboe meer in Lisse. B en W wil len bij woningbouwprojecten kijken of ondergronds parkeren mogelijk is. Concrete plannen bestaan echter nog niet. Dat meldde het college gisteravond tijdens de algemene beschou wingen. Eerder hadden ver schillende partijen aangedron gen op onderzoek naar onder gronds parkeren bijvoorbeeld onder de Westerdreef. Dat zou in samenwerking met de onder- kunnen die al hebben LENEN MET LAGE RENTE? REKEN MAAR OP DE GKB LEIDEN! Geld lenen kan overal. Maar hebt u wel eens op de rentetarieven gelet? Daar zitten enorme verschillen in. Bij de één betaalt u dus veel meer dan bij de ander. De rente van de Gemeentelijke Kredietbank Leiden behoort tot de laagste van Nederland. Zo komt u lekker voordelig aan uw persoonlijke lening of doorlopend krediet. Vooral bij hogere bedragen scheelt dat stukken. Bovendien wordt alles soepel en vlot voor u geregeld. Kom maar langs. Of bel eerst even voor informatie. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag Persoonlijke lening f20.000,- f40.000,- 48 maanden 60 maanden f 506,98 f847,6 Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 u donderdagavond vari 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158 niet baten. C. Verburg: „Dan moet wel als voorwaarde wor den gesteld dat alle bewoners medewerking moeten verlenen. Nu heeft slechts bij vijf huizen inpandig onderzoek plaatsge had omdat de bewoners zich niet coöperatief opstelden. Door extra onderzoek kan alle twijfel worden weggenomen." Volgens wethouder D. Stapel wordt alleen aan nieuw onder zoek gedacht als opmerkingen over fouten 'structureel' zijn. Burgemeester G. van der Kroft gaf aan dat ook het onderzoeks bureau een kans moet hebben. „Als we het bureau niet vertrou wen, moet het eruit. Maar nu zijn we nog in gesprek. Pas daarna beraden wij ons verder." De burgemeester wees de raadsleden er op dat roepen dat het rapport niet deugt 'een na tuurlijke reactie' is. „ik zeg niet dat dat hier ook zo is. Maar in het algemeen werkt het wel zo als het onderzoeksresultaat te genvalt." Het staat de bewoners overigens vrij zelf een tegenon derzoek te houden, meende de burgemeester gisteravond. Wat er precies op de plek van de Julianastraathuizen moet te rugkomen, is volgens wethou der Stapel niet bekend. Hij gaf gisteravond aan dat het ge meentelijk beleid is om veel wo ningen in het centrum te bou wen. „Maar we moeten elke plek op zijn eigen merites bekij ken." sassenheim brenda fl De toekomst van de Werk groep Buitenlandse Vrouwen Sassenheim hangt aan een zij den draad. Als de gemeente raad instemt met het voorstel om in 1995 geen subsidie te geven aan de werkgroep, moet de club haar activiteiten stop zetten. „Zelfs als de vrouwen een kleine bijdrage betalen, redden we het nooit", zegt de Sassenheimse begeleidster H. Olden. De werkgroep heeft om een bijdrage van negendui zend gulden gevraagd. Sinds vijf jaar nemen zo'n vijftien vrouwen deel aan de naailes die de Sassenheimse werkgroep organiseert in De Kastanjehof aan de St. Antoni- uslaan. Volgens Olden omvat ten de wekelijkse bijeenkom sten echter meer. „We helpen ze ook met zaken als dokters bezoek en het onderwijs van de kinderen." Tot 4-jarige leef tijd kunnen de kinderen van terecht in de crè Toekomst vrouwenwerkgroep onzeker che die in het andere lokaal zit. De gemeente stelt echter vast dat andere instellingen ook kinderopvang en naailes sen aanbieden. „Subsidiëring achten wij niet langer te recht vaardigen omdat het gaat om een beperkt aantal deelne mers, een klein aantal activitei ten en een naar verhouding hoog subsidiebedrag." Olden vindt het ontzettend 'jammer' als de werkgroep niet kan doorgaan. „De Nederland stopgezet. Nu kunnen ze ook niet meer bij ons oefenen." De Sassenheimse hoopt dat er op een of andere manier samen werking mogelijk is met de Stichting Opvang Asielzoekers Sassenheim (Stoas). In een re actie zegt Stoas-voorzitster W. Maris dat ze 'niet afwijzend' tegenover samenwerking staat. Maar ze sluit uit dat Stoas de Stoas houdt zich bezig met de opvang van asielzoekers in Sassenheim. Inmiddels zijn er nu zo'n zestig mensen onder dak. Volgens Maris verloopt de opvang 'heel redelijk'. „De mensen komen heel gelijkma tig binnen en de gemeente stelt volgens schema huizen beschikbaar." Voor de directe begeleiding staan vijf vrijwilli gers en een professionele kracht klaar. Daarnaast kan een groot aantal mensen wor den opgeroepen voor allerlei klussen. Maar volgens Maris groeit de behoefte aan begelei ders. „Daar moeten we er meer van hebben." Zelf stoeit Stoas ook met de gemeente over de subsidie. Volgens de stichting is er 35.000 gulden nodig in plaats van de voorgestelde 22.500 gulden. Bij deze subsidie gaat het overigens om een voorschot. Na afloop van een boekjaar stelt Sassenheim de subsidie definitief vast aan de hand van een jaarrekening. De club krijgt maximaal 125 gulden per asielzoeker per maand. Sas senheim raamt het aantal asielzoekers volgend jaar op vijftien, maar Stoas zegt dat deze schatting te laag is. De gemeente houdt echter vast aan haai berekening en zegt dat ze achteraf altijd nog een aanvullende subsidie kan toe kennen. seneneducatie in Lisse." Voor Qbus een goede oplos sing omdat een forse uitbrei ding van het lespakket nauwe lijks een optie is. Tussen de School van Volwassenen en Qbus bestaat namelijk een 'he renafspraak' dat de organisaties niet in elkaar vaarwater komen. „Zo moeten wij van de taalcur sussen afblijven." Opleidingen die juist vanuit financieel oog punt interessant kunnen zijn voor Qbus. Het bestuur heeft nog wel met de gedachte ge speeld om lessen 'drama' en 'public relations' te geven. Maar door de hoge contributiekosten voor de deelnemers werd hier van afgezien. Een verdere be perking van de uitgaven biedt ook geen soelaas. „Er valt niet zoveelmeer te schrappen." Een onderkomen voor zowel SWL als Qbus is volgens Hagendoorn ideaal. „We betalen nu beide forse huur." aangegeven eventueel bereid te zijn in de kosten te delen. Het college wijst er wel op dat hoge kosten aan het ondergronds parkeren zijn verbonden. Een eerste globale berekening geeft aan dat het om 30.000 gulden per parkeerplaats gaat. Met de aanleg an een ondergrondse parkeergarage van 200 plaatsen is dan al gauw een bedrag van zes miljoen gulden gemoeid. Reden voor het college om aan ondergronds parkeren op klei nere schaal te denken, mogelijk in combinatie met woning bouw. Hogere lasten voor Keukenhof lisse roza v r veer Keukenhof moet in de komende jaren fiks meer betalen aan de gemeente Lisse. Het dubbeltje dat Keukenhof in 1995 extra be taalt, is maar het begin van een reeks verhogingen. Dat werd gisteravond duidelijk tijdens de algemene beschouwingen. Keukenhof betaalt üsse al 14 jaar 55 cent voor elke bezoeker aan de bloementuin. Dat be drag wordt in 1995 verhoogd tot 65 cent. Burgemeester G. van der Kroft kondigde gisteren aan dat er nog meer verhogingen zitten aan te komen. „Daarover maar praten." Dit tot ongenoe gen van de WI) die bij monde van H. Mens duidelijk maakte dat de lasten voor Keukenhof in een hoog tempo mogen worden opgeschroefd. Als gekeken werd naar het inflatiepercentage had Keukenhof al 83 cent moeten betalen. „Als je de lasten van de burgers wel even zo uit de losse pols verhoogt, waarom doen we dat niet hier", aldus Mens die Keukenhof betitelde als een 'rij ke club'. KORTWEG FOTO BEN DE BRUI IN Opperste concentratie bij de kaaskeurders in Oud Ade. De notaris en zijn vrouw mogen wel kijken, maar vooral niet afleiden. 'Na twintig kazen weet ik nog precies hoe ze smaakten Het is rustig in het Oud Adese cafe 'Het Lage Land' op deze najaarsmiddag. De tafeltjes zijn leeg. Slechts het biljart en de kleine bar doen vermoeden dat het hier om een horecagelegenheid gaat en niet om een gezellige huiskamer waarvan de vrouw des huizes even boodschappen aan het doen is. Het zijn de perfecte om standigheden voor de kaaskeurders die deze plek en dit moment hebben uige- kozen om in alle rust hun kazen te keu- „Je moet voor zoiets als dit geen par- fumlucht of sigarettenrook om je heen hebben," vindt kaaskeurder Kees van der Geest. „Daarom drinken we ook geen koffie of andere dranken. Alleen water, ik drink per keuring vaak wel anderhalve li ter. Andere mensen kunnen je ook aflei den. Welliswaar weet ik na twintig kazen nog precies hoe elke kaas smaakte, maar zo toch beter." Uit praktisch oogpunt staan de kazen al in de achterzaal van de kroeg, zodat ze niet nog eens verplaatst hoeven te worden. De kaasdagcommissie keurt de kazen uit de regio Alkemade een maal per jaar. Dit jaar is alweer de 46ste keer. „Om de kwaliteit te beheersen en te verbeteren," zegt voorzitter van de kaasdagcommissie Van der Poel: „Op deze manier bewaken we onze kazen." Achter de gordijnen zijn de keurders aan het werk. Zelfs daar is het stil. Zes heren en een dame die in opperste con centratie zo'n vijftig kazen aan een on derzoek onderwerpen. Ze testen op ui terlijk, geur en smaak, doorsnede en consistentie. Ze doen er ruim twee uur De keurders zitten met z'n drieën aan een tafel. Aan kop van een van de tafels zit secretaris van de Kaasdagcommissie Adrie Berends. Hij noteert de bevindin gen van kaasfabrikant Jan van der Bom en voorlichter Ben Weijers, die in witte doktersjassen naast hem staan. Van der Bom pakt een Leidse jonge kaas. De twee heren strelen hem even en betasten de ronding. Weijers snijdt de kaas door midden met een trekdraadje en ze mi- ken ieder aan hun helft. Van der Born pakt een kaasboor en deelt dan een monstertje uit. „Je moet de kaas afknij pen, voorzichtig, zodat je de dikte en hardheid meteen kan voelen. Als hij breekt, voel je dat niet," zegt de kaas keurder. „Een vriendelijke kaas," vindt de be baarde Weijers na de eerste hapjes. Hij kijkt Van der Bom aan. „Maar hij kon nog wel iets langer blijven liggen." „Zou kunnen," antwoordt Van der Bom, zijn collega ook recht in de ogen kijkend, „hij is nog wat bitter in de nasmaak." Deze kaas komt niet in aanmerking voor de maximaal haalbare honderd punten. Hij krijgt een score van in de tachtig, en voor de kritische keurders is dat lang niet slecht. 's Avonds is het café gevuld en staat de ruimte al aardig blauw. Bijna alle aanwe zigen komen hun kazen ophalen en kij ken of ze nog in de prijzen zijn gevallen. Ze lachen heel wat af. Het voornaamste doel van de prijsuit reiking is het bekend maken van de be vindingen van de jury. De voorlichters vertellen wat ze zo al aantroffen in de ka zen en hoe het met de kwaliteit gesteld is. Er wordt steeds meer gerookt, gedron ken en gelachen. Aan het einde van de avond zijn er vier winnaars bekend. De wisselbeker van burgemeester Meerburg was voor J. van Schie. L. van der Poel won de eerste prijs in de catego rie jonge Goudse kaas. In de sector bele gen Goudse kaas won M. Mooren de eer ste prijs, bij de afdeling I^idse kaas won Th. Heemskerk uit Dud Ade en in de ca tegorie jonge Leidse kaas won C. Heems kerk uit de Kwakel. Concert Iti Tapperij De Gewoonste Zaak in Lisse treedt zaterdag 15 okto ber de band 'Paint the City Red' op. Het concert begint om 22.30 uur en de entree bedraagt vijf gulden. Scum Tijdens een zogeheten 'Judge ment Night' kunnen liefhebbers van harde muziek op zaterdag 15 oktober 'uit hun dak gaan' in Scum, het randgroepjongeren centrum aan de Noordduinsc weg in Katwijk. De avond is van 19.30 tot 24.00 uur. Verloofde De toneelgroep ATV Pankras uit Sassenheim voert zondag 16 en maandag 17 oktober de klucht 'De verloofde van mijn vrouw' op. Het stuk wordt gespeeld in De Kleine Engel, te vinden ach ter de Hngelbewaarderkerk in Lisse. Het toneelstuk wordt zon dag 23 en maandag 24 oktober nogmaals gespeeld. Aanvang 20.00 uur. Spoetnik De Vereniging van Postzegel verzamelaars houdt op 17 okto ber een bijeenkomst. De heer Koppenol uit Apeldoorn ver zorgt een causerie. De titel hier van luidt: 'Van Spoetnik tot Space Shuttle'. Op woensdag 19 oktober wordt voor de jeugd een ruilmiddag gehouden. Bei de evenementen zijn in dorps huis De Kuip aan de Zeestraat 1 te Noordwijk. Raadslid Oegstgeest wordt Leids burger OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS Als de Broek- en Simontjespol- der inderdaad aan Leiden wordt toegewezen, heeft dat voor één Oegstgeester raadslid nadelige gevolgen. J. van Raalte van Pro gressief Oegstgeest is een van de langstzittende raadsleden in de gemeente maar lijkt door de grenscorrectie in een moeilijk parket te belanden. Zij woont namelijk op een gedeelte van de Haarlemmertrekvaart dat aan Leiden dreigt te worden toege wézen. De wet schrijft voor dat een raadslid in de desbetreffen de gemeente waar hij of zij zit ting heeft ook woonachtig moet zijn. Van Raalte neemt de nieu we situatie echter laconiek op. Volgens haar kan de grenscor rectie nog wel jaren op zich la ten wachten: „En ja, als het zo ver komt, moeten ze dan maar in de Léidse raad maar een plaatsje voor me vrijmaken", al dus Van Raalte. Grenswijziging kan lang op zich laten wachten LEIDEN/OEGSTGEEST VERVOLG VAN VOORPAGINA De Oegstgeester politiek is woe dend over het besluit van de provincie om de Broek- en Si- montjespolder toe te wijzen aan Leiden. Oegstgeest was met zijn alternatieve bouwplan voor 1020 woningen een eind tege moet gekomen aan de wensen van de provincie, vindt wethou der F. Lisman (Leefbaar Oegst geest). „De inzet was altijd: bouwen voor woningzoeken den. Dat kunnen wij ook", zegt collega-wethouder G. van Eisen (Progressief Oegstgeest). „Het is geen zuiver spelletje geweest van Leiden en de provincie." De Leidse wethouder T. van Rij (PvdA) koestert nog hoop dat Oegstgeest bereid is tot overleg. „Wij hebben nooit om grenswijziging gevraagd, al den ken ze daar in Oegsgeest mis schien anders over. Maar Lei den moet die wijk nu ontwikke len en ik hoop dat we dat sa men met Warmond en Oegst geest kunnen doen. Wij zijn ook zeker bereid om elementen uit het Oegstgeester plan over te nemen. Maar dan zal die ge meente misschien eerst zijn te leurstelling moeten wegslik ken." Zorgen maakt Van Rij zich wel over verdere samenwerking met Oegstgeest. „Het moet na tuurlijk niet zo zijn dat ze daar de brug op gaan trekken. Want een nieuwe wijk in de Broek- en Simontjespolder moet niet al leen met de Merenwijk, maar ook met Oegstgeest verbonden zijn. Het bêlang van de woning zoekenden moet nu voorop staan." De grenswijziging ten gunste van Leiden kan op zijn vroegst op 1 januari 1996 een feit zijn. De provincie begon de proce dure in mei van dit jaar, om druk op de onderhandelingen te zetten en het maken van bouw plannen te versnellen. „Zo'n procedure duurt minimaal een jaar en een paar maanden", al dus een woordvoerder van de provincie. „Dat heeft tijd no- dig." Oegstgeest kan de grenswijzi gingsprocedure nog aanzienlijk vertragen. Gedeputeerde Staten maken nu een voorstel dat wel licht nog eind deze maand wordt voorgelegd aan de staten- nlelijke ordening en volkshuisvesting. Vervolgens wordt het ter visie gelegd en kan Oegstgeest bezwaar maken. Als Provinciale Staten toch akkoord gaan met het voorstel kunnen betrokken nog naar de minister van binnenlandse zaken stap pen. Die zou dan een 'commis sie van wijze mensen' moet in stalleren om de knoop door te hakken. „Maar ik hoop dat het niet zo ver komt", zegt Van Rij. „Want als overheden tegen el kaar gaan procederen is de bur ger de dupe." Voorzitter P. Olivier van het Regionaal Overleg Woning bouwcorporaties hoopt dat lei den en Oegstgeest het alsnog eens worden over een bouw plan. „Het heeft nu lang genoeg geduurd. Er is een stijgende wo ningbehoefte en wij hebben er onlangs nog eens op aange drongen dat er snel locaties worden aangewezen in het be lang van de volkshuisvesting. Ik hoop dat het besluit van de pro vincie over deze polder geres pecteerd wordt. Eventueel ver zet van Oegstgeest houdt alleen maar op." Volgens Lisman hoeven loei den en de provincie zich echter geen illusies te maken over me dewerking van Oegsgeest. „Wij hebben een passend bouwplan gemaakt, maar het eisenpakket van Leiden was te extreem. Toen wij akkoord gingen met een bustunnel richting Meren wijk wilden zij weer een auto tunnel, enzovoort." De bouw van duizend woningen, denkt Lisman, kan nu nog weieens lang op zich laten wachten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15