Opnieuw uitstel voor Samen op Weg-proces Kerk Samenleving Serie Leidse lezingen van Ouweneel WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 BUITENLAND KORT SACC De Zuidafrikaanse Raad van Kerken (SACC) heeft Brigalia Ntombemhlophe Bam (61) benoemd tot nieuwe secreta ris-generaal. Zij is de opvolg ster van Frank-Chikane, die in juli zijn aftreden bekend maakte. Bam is de eerste vrouw die zo'n hoge functie binnen de oecumenische be weging in Zuid-Alrika be kleedt. Zij was de afgelopen zes jaar al adjunct-secretaris generaal van de SACC. Tij dens het apartheidsbewind leefde ze lange tijd in balling schap. In die tijd was ze ruim twaalf jaar directeur van het vrouwenprogramma van de Wereldraad van Kerken. Ook is ze één van de grondleggers van het Wereldraadprogram ma ter bestrijding van racis me (PCR). Bam geldt in Zuid-Afrika als een bekwaam bestuurder. Het is de tweede keer in de geschiedenis van de SACC dat een leek de functie van secretaris-gene raal bekleedt. Bam, angli caans, werd door de Angli caanse aartsbisschop van Kaapstad, Desmond Tutu, voorgedragen als kandidaat voor de opvolging van Chika- Mensenrechten Andere kandidaten voor de functie van secretaris-gene raal waren Barney Pityana, die tot voor kort directeur van PCR was, en Russel Bot man, oud-assessor van de voormalige Nederduitse Ge reformeerde Sendingkerk. Bam volgde haar opleiding in Transkei en aan het metho distische Lovedale College, waar ook de huidige presi dent Nelson Mandela stu deerde. Naast haar werk voor de Wereldraad heeft ze ge werkt voor de Internationale Voedingsbond en het men- senrechtenprogramma van de Young Women's Christian Association (YWCA). Tegen woordig is ze ook lid van het bestuur van de Zuidafrikaan se omroep (SABC). Kardinaal Vaticaanse kerkjuristen noe men het debat over vrouwe lijke kardinalen 'zeer theore tisch'. De Kongolese bis schop Ernes Kombo riep de ze week de bisschoppensy node over religieu/ep.op lei dinggevende functies, 'lot en met de kardinaalsstand', open te stellen voor vrouwe lijke religieuzen. Volgens Kombo kunnen vrouwen binnen de Rooms-Katholieke Kerk kardinaal worden om dat iemand voor dat ambt - in tegenstelling tot dat van diaken, priester of bisschop - niet hoeft te zijn gewijd. M. Muskens, de nieuwe bis schop van Breda, deed kort geleden een soortgelijk voor stel. Hij sloot echter uit dat vrouwen priester kunnen worden. Wetboek Toch kunnen volgens het geldende kerkrecht alleen priesters (gewijde mannen) tot kardinaal worden be noemd. Het ligt dan ook voor de hand dat paus Johannes Paulus II tijdens de komende vergadering van kardinalen, die volgens ingewijden in het Vaticaan nog dit jaar zal wor den gehouden, uitsluitend mannen in het kardinaals ambt zal bevestigen. „Om tot kardinaal te worden verhe ven, kiest de paus mannen uit die ten minste de pries terwijding hebben ontvan gen", heet het in het sinds 1983 geldende rooms-katho- lieke Wetboek van Canoniek Recht. Daarmee is voor vrou wen de weg naar het kardi naalsambt afgesloten. Wie nog geen bisschop is, moet alsnog de bisschopswijding vangen. Serie Evensongs afgesloten met Bavo-cantorij De serie Evensongs in de Leidse Hooglandse Kerk wordt komen de zondag (16 oktober) afgeslo ten door de St. Bavo Cantorij uit Haarlem. Dit ensemble wordt voor bepaalde muziek en bij be paalde gelegenheden geselec teerd uit het Kathedrale Koor St. Bavo. Het heeft een bezetting van circa 20 jongens en 16 man nen, waarbij de altstemmen door (mannelijke) counter-te nors worden gezongen. Tijdens de laatste Evensong van dit seizoen zingt de cantorij werken van onder anderen Henry Purcell (1659-1695), Wil liam Croft (1678-1727), William Walton (1902-1983) en de he dendaagse componist Richard Lloyd. Het thema is de afsluiting van de serie over 'Zoektochten' en gaat dit keer over verbon denheid. Liturg en voorganger is dominee A. Alblas. De St. Bavo-cantorij uit Haarlem, Besluit over organisatie valt uiterlijk oktober 1996 Rooms-katholieken hebben nog veel vooroordelen over joden Rooms-katholieken in Neder land hebben nog veel vooroor delen over joden. Dit geldt zo wel voor gewone gelovigen als voor professionele werkers. De onwetendheid over de joodse levenswijze en godsdienst en over de geschiedenis van het joodse völk is 'verontrustend'. Dit zegt de Katholieke Raad voor Israël (KRI) in het beleids plan 1994-1999, 'Omzien naar de toekomst'. Het plan werd gisteren in Haarlem gepresen teerd bij het afscheid van oud deken J. Kwaaitaal als voorzit ter. Hij wordt opgevolgd door H. van Ogtrop, plebaan van de St. Bavokathedraal te Haarlem. De'KRI is behulpzaam bij de ontwikkeling van concreet ma teriaal waarmee catecheten kunnen werken. Het gaat hierbij om het uitwerken van nieuwe stof maar ook om het corrigeren van bestaand materiaal. Daarin komt de tegenstelling tussen 'de wettische Farizeeën en de lief devolle boodschap van Jezus' nog steeds voor. Het Samen op Weg-proces ondervindt opnieuw vertra ging. De besluitvorming over de structuur van de boven plaatselijke organisatie van de te vormen kerk wordt met een jaar uitgesteld. Uiterlijk oktober 1996 wordt er een besluit genomen. Dit voorstel doen de besturen (moderamina) van de drie participerende Kerken aan de gezamenlijke synodevergadering, die van 27 tot 29 okto ber wordt gehouden. leusden anp aldus ds. Y. de Groot, lid van het hervormd synodebestuur dins dag te Leusden tijdens een toe lichting op dit voorstel. „Uiteraard betekent dit niet dat wij ten aanzien van het pro ces stil gaan zitten", zei de gere formeerde synodevoorzitter ds. P. Boomsma. „Met de voorbe reiding van het bestuur en met het zoeken van een gezamenlij ke huisvesting gaan we stug ver der." De Groot ontkende dat de moderamina buigen voor de druk van de Gereformeerde Daarmee wordt toegemoet ge komen aan de grote onvrede in de achterban. Op classicaal (re gionaal) en provinciaal niveau moeten de kerken nog hun oor deel geven over de nieuwe kerkorde, die de triosynode vo rig jaar in eerste lezing heeft goedgekeurd. „We willen alle schijn vermijden dat we met onze besluitvorming vooruitlo pen op de classicale considera- dat de het grondvlak niet wordt gehoord", Bond, de machtige rechtervleu gel binnen de Nederlandse Her vormde Kerk. „De Bond heeft grote moeite met Samen op Weg, maar ook vanuit andere delen van de kerk horen we ge luiden dat voorkomen moet worden dat er een breuk op treedt." Toen de Hervormde en Gere formeerde Kerken in 1986 uit spraken dat ze zich 'in staat van hereniging' bevinden, ging het erom met het geheel van de de len samen op weg te gaan, zei Boomsma. „De vraag nu is: lo pen we niet te hard en lopen we niet aan mensen voorbij." Ook binnen de Evangelisch-Lutherse Kerk leven dergelijke gedach ten, zei ds. R.E. van den Berg, secretaris van dit kerkgenoot schap. De ondernemingsraden van de Nederlandse Hei-vormde en de Gereformeerde Kerken heb ben verontwaardigd gereageerd op het uitstel. „Dit is een gigan tische teleurstelling. Het is voor de derde maal dat er uitstel op treedt", zei de voorzitter van de gereformeerde OR, M. Verheij, ook namens de hervormde OR gisteren te Leusden. Het, voor stel is 'desastreus' voor de ar beidsorganisatie, maar vooral voor de mensen die vaak onder grote druk het werk doen, aldus een gezamenlijke brief van bei de ondernemingsraden. Zij dringen erop aan uiterlijk 1995 een besluit te nemen. De algemeen secretaris van de Gereformeerde Bond, dr. ir. J. van der Graaf, zei 'ontzettend verheugd en dankbaar' te zijn dat er geluisterd is naar de grote kritiek in de Hervormde Kerk. „Als het moderamen dit had la ten passeren, dan had het geen verantwoordelijkheidsbesef ge- BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Aalsmeer (toez.): drs. S.J. van Deventer, gereformeerd pre dikant te Houten; te Maartensdijk: C. Stelwagen te Harskamp; te Harder wijk (wijk 2): C.B. Stam te Kamper- Aangenomen: naar Buurmalsen (part time): HJ. van Kapel, kandidaat te Gameren, die bedankte voor Maas dam en Cillaarshoek; (verbeterd be richt) naar Bennekom (wijk 2): G.F. Dekker te Monnickendam; naar Oos- terhunze: Jac. Goorhuis te Assen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen- te Woerden (part-time): mevr. M.S. Meiring-Smjder, kandi daat te Bussum. e Goes. Beroepbaarstelling: B. van Zuijlekom, Hofstraat 51, 8261 BW Kampen, tel: 05202-23762. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Dordrecht-Zuid: J.G. Schenau te Middelburg. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te KATWIJK AAN ZEE: J. Beens te Scherpenisse; te Amster- Bedankt: voor Genemuiden: M. Mon- dria te Waardenburg; voor Middel burg-Centrum en voor Nijkerk: C.A. van Dieren te Stolwijk; voor Boskoop.- C. Sonnevelt de Krimpen aan den IJs- sel; voor Leerdam: A Bac te Bodegra ven; voor Beekbergen: A J. Gunst te Onder de titel 'Vernieuwing in Nederland' houdt prof. dr. W.J. Ouweneel uit De Bilt vier lezin gen in de Streekschool aan het Lammenschanspark 1 in Lei den. Deze 44-ste reeks lezingen begint komende vrijdag (14 ok tober) met als onderwerp 'Godsverduistering'. De tweede bijeenkomst staat op 4 novem ber in het teken van 'Spirituali teit', de derde op 25 november in het teken van 'Gemeenteop bouw' en de laatste lezing op 16 december heeft als ondekverp 'Opwekking'. De lezingen beginnen steeds om 20.00 uur. Voor de liefheb bers is er vanaf 19.45 uur sa menzang. Na de toespraak van Ouweneel worden vragen uit de zaal besproken. Ook bestaat de mogelijkheid om de lezing op geluidscassette aan te schaffen. De toegang is gratis. Meer infor matie over de lezingenserie wordt verstrekt door E.B. de long, Faljerilstraat 2, tel.: 071- 175383. Van Luyn en Muskens in dagelijks bestuur van bisschoppenconferentie amersfoort De twee laatstbenoemde bis schoppen, H.A. van Luyn van Rotterdam en M.P.M. Muskens van Breda, zijn gekozen tot res pectievelijk vice-voorzitter en lid van het dagelijks bestuur van de Nederlandse bisschoppen conferentie. Dit gebeurde op de tweemaandelijkse vergadering van de bisschoppen, afgelopen maandag en dinsdag in Amers foort. De benoemingen gaan op 26 november in, als mgr. H.C.A. Ernst aftreedt als bisschop van Breda en Muskens hem opvolgt. Gereformeerde predikanten dringen aan op meer inspraak IVMwT Prof. dr. WJ. Ouweneel. Gereformeerde predikanten vinden dat het bestuur van de beroepsvereniging hen te wei nig hoort. Zij willen vaker de kans krijgen hun mening te ge ven over bij voorbeeld het op termijn afschaffen van de ver vroegde uittreding (vut) en ver regaande samenwerking met hun hervormde collega's. Op de jaarvergadering van de Vereniging van Predikanten in de Gereformeerde Kerken in Nederland (VPGKN), gisteren in Nijkerk, waarschuwde een aan tal predikanten ervoor dat de organisatie het verenigingska rakter dreigt te verliezen. Met het 'u zult worden geïnfor meerd' van voorzitter ds. B. Roolvink namen zij geen genoe gen. Deze beloofde vervolgens geen ingrijpende besluiten te nemen zonder dat de leden hebben meegepraat. In zijn jaarrede wees Roolvink erop dat de relatie tussen de VPGKN en de Bond van Neder landse Predikanten (BNP), waarin alle protestantse'predi kanten verenigd zijn, sinds vo rig jaar is verbeterd. Op de vori ge jaarvergadering wees de voorzitter op verschillen in stijl, sfeer en cultuur tussen de Bond, waarvan hervormden het ge zicht bepalen, en de gerefor meerde beroepsorganisatie. HET WEER HANS VAN ES Spel van zon en mist Er zijn nog steeds geen aanwijzin gen dat het uiterst rustige oktober- weer op korte termijn verandert. In tegendeel, door de komst van een nieuw hogedrukgebied dat de plaats van zijn voorganger boven Midden-Europa overneemt, is er voorlopig weinig dynamiek in de at mosfeer te verwachten. De stro ming blijft zwak in de buurt van het hogedrukgebied. Er zijn perioden met volstrekte windstilte en als er dan eens een zwak briesje op steekt, heeft dit geen voorkeurs richting. De afgelopen dagen is de atmosfeer boven circa 300 meter geleidelijk opgewarmd. In een ho gedrukgebied vindt een langzaam dalende luchtbeweging plaats; de luchtlagen worden daarbij een beetje samengeperst (compressie), waardoor de lucht warmer wordt. Dit is de situatie in de vrije atmos feer; aan het aardoppervlak - de onderste paar honderd meter - wordt het temperatuurbeeld vooral bepaald door instraling overdag en verlies van warmte in de lange nachten. Oktober is in dit opzicht een inte ressante maand, waarbij de warm- tebalans helemaal om kan slaan. De afgelopen dagen was de zon nog goed voor een middagtempera- tuur van ruim 15 graden. Naarma te de maand vordert zal de instra ling overdag steeds minder worden en dan is de kans groot dat de mist, die in de nacht wordt ge vormd, blijft hangen of overgaat in een laaghangende bewolking. Dinsdag was dat al in het noorden van het land het geval; het kwik bleef in de grijze brei op 11 12 graden hangen, terwijl in het mid den en zuiden bij veel zon nog 15 tot 18 graden werd gehaald. 1 Onder een rustige hogedrukregime zie je aan het begin van de wijn- maand niet zelden nog zomerse I dagen met uitbundige zonneschijn; y dezelfde luchtdrukverdeling kan echter later in maand aanleiding geven tot kille, grauwe dagen met soms al vrij winterse temperaturen. De afgelopen dagen zagen we dat het temperatuurniveau nog goed op peil bleef omdat de ontstane I mist al voor het middaguur oploste. Het spel van zon en mist zal de ko- mende dagen de belangrijkste j weerfactor zijn. Mocht de grauwe deken blijven hangen - en die kans wordt dus langzaam groter-dan valt het kwik terug naar maximaal 1 tien graden. Komt de zon er tijdig door, dan kan weer op een vrij war- c me middag worden gerekend met 14 tot 17 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Flink wat bewolking en vooral langs de westkust perioden met regen; in het noorden later kans op sneeuw. In het zuiden en zuidoosten ook af en toe zon. Middagtemperatuur van 4 graden in het noor den tot 12 in het zuiden. Zweden: Op de meeste plaatsen droog en vooral in het zui den ook perioden met zon. In de ochtend plaatselijk mist, vooral in de middag zon. Droog. Maximumtem peratuur ongeveer 14 gra- land af en toe wat wind, elders weer. Middagtemperatuur van 12 gra den in Schotland tot 18 graden in Enge land. België en Luxemburg: Zon afgewisseld door wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ongeveer 17 Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, maar vooral morgen ook perioden met zon. Middagtemperatuur van 17 tot 21 graden. Portugal: Perioden met zon en droog.jyiaxirrium- temperatuur ongeveer 24 graden. Madeira: Wolkenvelden en eerst kans op een en kele bui. Later ook wat zon.Middagtem peratuur ongeveer 24 graden. Spanje: Perioden met zon maar in de oostelijke helft meer bewolking en vooral vandaag nog een lokale regen- of onweersbui. Middagtemperatuur meest tussen 22 en 29 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur tussen 2.5 en 29 graden. Marokko: Westkust: Perioden rrret zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 24 gra- Wolkenvelden en enkele verspreide re- gen- en onweersbuien. Temperatuur in de middag ongeveer 27 graden. Zuid-Frankrijk: Wolkenvelden maar ook zonnige perio den. Vrijwel overal droog. Middagtempe- ratuur tussen 23 en 27 graden. een enkele regen- of onweersbui. Mid- dagtemperatuur-ongeveer 26 graden. Italië: In de ochtend in de Po-vlakte vooral morgen kans op mist. Verder flinke pe rioden met zon en droog. Alleen op Sici lië kans op een pittige regen- of on weersbui. Middagtemperatuur rond 23 graden; op Sicilië iets warmer, tijdens mist beduidend koeler. Corsica en Sardinië: Perioden met zon en vooral op Sardinië eerst nog kans op een bui. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Griekenland en Kreta: bewolking en vooral vandaag Minimumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN DONOERDAG 13 OKTOBER 1994 Zon op 07.00 Zon onder 17.48 Maan op 15.07 Maan onder00.15 Waterstanden Katwijk Hoog water 09.49 22.22 Laag water 05.26 17.31 Weerrapporten 11 o 2 regen- Griekenland en op de Io nische Eilanden meer zon. Maxima tus sen 22 en 26 graden. Turkije en Cyprus: Stapelwolken en enkele regen- óf on- IO 5 24 13 0.0 io 3 16 3 0.1 03/ 15 0 0.0 i to 1 17 9 0.1 licht bew./ z 2/ 22

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14