Duin Bollenstreek 'Hotels vormen unieke accommodatie' Nieuwbouw Clemenshuis stuit nauwelijks op verzet Sassenheimse agent weet van de prins geen kwaad Verleden herleeft in station Lisse Belasting Noordwijk stijgt iets minder fors WOENSDAG 12 OKTOBER 1994 13 Winkelstad /t —j Leiden blijft de der- I de winkelstad van de provincie. De Bollen streek zag de afgelopen ja ren koopkracht wegtrek ken naar de Sleutelstad. noordwükerhout» peter van der hulst De sloop van het Clemenshuis in Noordwijkerhout leek weinig mensen gisteravond te deren. De meesten van de ongeveer vijftig bezoekers waren naar De Schelft gekomen uit nieuwsgie righeid. Als potentiële huurder toonden zij interesse in de 73 appartementen die in 1996 aan de Kerkstraat moeten verrijzen. Slechts twee bezoekers van de door de woningbouwstichting Sint Antonius van Padua beleg de voorlichtingsbijeenkomst uitten kritiek. Zij omschreven het plan als een 'woonkazerne' en een 'woonfabriek'. De appartementen worden ondergebracht in vier bouw blokken die samen een vierkant vormen. Het twee verdiepingen hoge gebouw dat evenwijdig aan de Molenlaan komt, staat los van de drie overige panden. Zo ontstaat er een pad naar het achter het Clemenshuis gelegen bos en een toegang tot de bin nenplaats. Aan de Kerkstraat krijgt het pand drie bouwlagen, bij het bos komt nog een extra verdieping. De ingangen komen op de hoeken van het vierkant. Daarnaast krijgt het pand drie liften. Het losstaande gebouw wordt via een luchtbrug met de andere gebouwen verbonden. Om de herinnering het Cle menshuis levend te houden worden in het nieuwe pand na tuurstenen en glas-in-lood-ra- men uit de kapel verwerkt. De 59 driekamer- en 14 vier- kamerappartementen worden niet voor een specifieke bewo- nersgroep gebouwd. Zowel star ters, jonge gezinnen, senioren als bejaarden komen in aan merking. De huurprijs van de woningen is nog niet bekend. Antonius van Padua stelt voor het complex een huismeester De meeste aanwezigen in De Schelft zagen de plannen van de woningstichting wel zitten. Slechts twee omwonenden die tegenover het Clemenshuis wo nen, hadden de nodige kritiek. C. van Eken, die het pand als een 'woonkazere' omschreef, pleitte ervoor om het complex aan de zijde van de Kerkstraat zo'n tien tot vijftien meter naar achteren te plaatsen. Hij vindt dat bij de nieuwbouw rekening gehouden moet worden met de veiligheid in de straat en wil om die reden dat ook de hoofdin gang wordt verplaatst. Van Eken meent dat het gebrek aan par keervoorzieningen voor zijn deur gecompenseerd wordt in het nieuwbouwplan. Bij het pand komen zo'n negentig par keerplaatsen voor de bewoners. ,,Er bestaat een parkeerpro bleem. De gemeente kan zich nu rehabiliterenkreeg Van Eken bijval van zijn buurman J. Mul. Antonius van Padua wil in ja nuari het Clemenshuis laten slopen. Drie maanden later moet met de nieuwbouw van de 73 appartementen worden be gonnen. Verloopt alles volgens plan dan wordt het complex ui terlijk juni 1996 opgeleverd. Het Clemenshuis in Noordwijkerhout maakt binnenkort plaats voor 73 appartementen. In het Westerpark in Rijnsburg wordt in het voorjaar een nieuw dierenverblijf neergezet. I let huidige onderkomen is inmid dels te gammel geworden. De gemeente stelt maximaal 55.000 gulden beschikbaar, maar wil dat bedrag nog drukken door de inzet van leerlingen van de streekschool. Volgens B. Kalsho- ven, chef groenvoorziening van de gemeente zou de school in het voorjaar wellicht leerlingen kunnen uitlenen. Dit najaar lukt dat de school niet meer. De plannen om te komen tot een kinderboerderij gaan nog gerui me tijd de kast in omdat de ge meente daar geen geld voor be schikbaar heeft. Vanuit de soci ale vernieuwingshoek is wel de gedachte naar voren gebracht wijkverenigingen bij het onder houd en de controle te betrek ken. Ook wordt de oprichting van een vereniging overwogen. Die suggesties moeten echter foto dick hogewoning verder worden uitgewerkt. Rijnsburg bouwt dierenverblijf volgend voorjaar Drie inbraken op Kruidensehans voorhout In drie huizen aan de Kruidenschans in Voorhout i: gisteravond ingebroken. Vroeg in de avond wisten inbrekers van twee woningen de ramen te forceren. Uit één woning namen de dieven sieraden en een walkman mee. Het is niet bekend of er iets uit het andere huis is weggenomen. Later op de avond pro beerde een inbreker in een derde woning aan de Kruidenschans zijn slag te slaan. De bewoner zag een vreemde man in zijn tuin. Toen hij poolshoogte ging nemen en het licht aandeed, was de vogel gevlogen. Autokraker bekent zes zaken hillegomEen bewoner van de Hofstraat in Hillegom betrapte gisternacht op heterdaad een autokraker. Rond 4.00 uur hoorde hij een autoportier dichtslaan. Kort daarop werd er een auto raam ingeslagen. De gealarmeerde politie kon de man aanhou den. Op het bureau in Noordwijk bekende de verdachte zes an dere auto-inbraken. Op zijn aanwijzingen vond de politie twee autoradio's onder de struiken in de Hofstraat. In zijn woning werden nog eens twee radio's aangetroffen. Reeks inbraken in Katwijk katwijk Inbrekers hebben de afgelopen dagen toegeslagen in twee Katwijkse bedrijven. In eën onderneming aan.de Toren straat braken ze in de nacht van maandag op dinsdag een kast open en namen een telefoon/fax en een geldbedrag van 1200 gulden mee. Volgens de politie zijn de inbrekers via een boven licht het pand binnengedrongen. In een restaurant aan de Bou levard in Katwijk werd de afgelopen nacht een gokkast openge broken. Ook werden flessen sterke drank meegenomen. Een ge tuige die de dader rond 6.30 uur zag, waarschuwde de politie niet, maar gaf later wel een signalement. Botsing graafmachine en lesauto katwuk Een graafmachine en een lesauto kwamen gistermid dag rond 14.00 uur op de Wassenaarseweg in Katwijk met elkaar in botsing. De voertuigen naderden elkaar in tegengestelde rich ting en hielden bij het nemen van een flauwe bocht niet vol doende rechts. De graafmachine reet de zijkant van de leswagen open. Een deel van de auto belandde op een achterop komende auto. De bestuurster van de lesauto kreeg glas en de buitenspie gel in haar gezicht. Ze kón ter plaatse behandeld worden. Aanhangwagen met haringkar gestolen katwuk Een bedrijf aan de Lageweg in Katwijk deed gisteren aangifte van diefstal. Van het industrieterrein was een aanhang wagen met daarin een haringkar gestolen. De waarde van de ge stolen goederen bedraagt ongeveer 11.000 gulden. Van Duijn: 'De jonge generatie krijgt nu de kans Vervolg van voorpagina „Een unieke kans om een breed marktaanbod te verwer ven op het vier-sterrenvlak. We hadden al langer een oogje op het Beach Hotel dat een prima draaiende ac commodatie is. Ik ben blij dat we er nu in zijn geslaagd om op zo'n korte termijn en in zo'n prettige sfeer deze transactie te sluiten." Dat zegt A. Mol, de nieuwe eige naarvan het Beach Hotel in Noordwijk. noordwuk» e vlieger Gisteravond werd het koopcon tract tussen C. van Duijn van Beach Hotel en Mol en C. de Boer van Boulevardhotel en Ho tel Oranje met een handteke ning bezegeld. Het betekende de afsluiting van een snelle die volgens Van Duijn nog geen week geleden voor het eerst ter sprake kwam. Mol zegt erg in zijn sas te zijn met zijn nieuwe aankoop. „Door deze aankoop beschik ken we nu over een accommo datie van 325 kamers en suites en 30 zalen. Een belangrijke ca- De onroerend-zaakbelasting (OZB) in Noordwijk hoeft iets minder fors te worden verhoogd dan enkele weken geleden werd aangekondigd. In plaats van met 29 procent stijgt het tarief met 27 procent. Wethouder van financiën C. Voorham deelde dit gisteravond mee tijdens een commissievergadering. Volgens de wethouder is de aanpassing het gevolg van 'een piepklein meevallertje'. „Telefo nisch was ons vanuit Den Haag meegedeeld dat Noordwijk voor een bedrag van 320.000 gulden werd gekort op de rijksbijdrage. Mede op grond daarvan luidde den haag brenda filippo vervolg van voorpagina Het geweld dat een 40-jarige Sassenheimse hoofdagent ge bruikte toen hij vorig jaar in het Noordwijkerhoutse bungalow park Sollasi een verdachte ar resteerde, maakt de tongen goed los binnen het politie- korps.Volgens officier van justi tie J. van Ek vroeg een hoofdin specteur de Sassenheimer daar om precies op papier te zetten wat er nu eigenlijk was gebeurd. De vorm van het verhaal be zorgde de hoofdagent nogal wat hoofdbrekens. „Ik kon geen ge- weldrapportage maken, want ik had niets gedaan. Ik besloot dat het een proces-verbaal moest wordenaldus de politieman. „Mij is gevraagd om een sum miere toelichting. De rest zou besproken worden in een ron de-tafelgesprek met de collega's die er die avond bij waren." De Sassenheimse agent be weerde gisteren stellig dat hij de arrestant niet had geslagen of geschopt. „Ik kan me dat niet herinneren." Wel herinnerde hij zich dat zijn hond onrustig was. „ik ben door de hond uit balans getrokken en op dat moment zou ik iemand geraakt kunnen hebben." Ook vertelde de agent dat hij de geboeide arrestant een duwtje gaf om hem sneller te laten lopen. „Het zou kunnen zijn dat mijn hand daarbij zijn kaak heeft geraakt, maar dat is dan niet opzettelijk gebeurd. In het bewuste proces-verbaal repte de hoofdagent echter met geen wooiyi over klappen of schoppen. En dat nam officier van justitie Van Ek hoog op. „U heeft de boel bewust verdraaid. En bewust gekozen voor een proces-verbaal onder ambtseed omdat dit geloofwaardiger was. Maar de rechtbank bouwt op een proces-verbaal. Dat moet op waarheid berusten. Als we daar niet vanuit kunnen gaan, kunnen we de bouw van het nieuwe paleis van justitie wel stopzetten en de tent dichttim meren." Van Ek eiste zes maan den gevangenisstraf. Advocaat R. van der Hoeven zette' daarentegen al zijn kaar ten op vrijspraak. Allereerst vond hij dat het proces-verbaal nooit tegen de Sassenheimer gebruikt had mogen worden. „Het was zeer zeker niet be doeld voor justitie. Het was een reactie op verhalen die binnen het korps de ronde deden." Ver der vond Van der Hoeven de verschillen in de diverse getui genverklaringen zo groot dat niet bewezen kon worden dat er inderdaad klappen en schop pen waren gevallen. Ook wist de arrestant niet meer precies hoe vaak hij was geschopt. „Er zit ten hier genoeg mannen in de zaal", wees Van der Hoeven naar de tientallen aanwezigen. „Een schop in je kruis vergeet je niet gauw.' Dat slechts een aantal van de aanwezige colle ga's door de rijksrecherche is gehoord, is ook vreemd, aldus de raadsman. Maar zijn pleidooi kon Van der Heide niet boeien. „Politie mannen horen niet te liegen. Wanneer iemand iets opschrijft in de vorm van een proces-ver baal moet dat de waarheid be vatten", verklaarde de politie rechter, die de Sassenheimer vervolgens tot vier maanden cel veroordeelde. paciteitsvergroting, die maakt dat we ons nog beter op de in ternationale congresmarkt kun nen roeren. We beschikken nu over een accommodatie die uniek is in Nederland. Daar naast vinden wij het belangrijk om naast ons vijf-sterrenhotel een vier-Sterrenaccommodatie te kunnen bieden. Daar is na melijk een groeiende vraag De aankoop van het Beach Hotel door de buren maakt het mogelijk dat voor het achterlig gende gebied, tussen de Konin gin Wilhelminaboulevard en de Parallelboulevard, een integraal plan wordt ontwikkeld. Recent hebben Mol en De Boer vier huizen gekocht achter hun ho tels. Ook Van Duijn van het Beach Hotel kocht kortgeleden een villa en ook dat huis is met deze transactie in handen van Mol en De Boer gekomen. Eén van de vijf huizen die het twee tal nu bezit is inmiddels ge sloopt. Welke plannen er precies zijn met het achterliggende gebied kan Mol nog niet zeggen. „In elk geval hebben we een ver gunning voor een parkeerkelder voor vierhonderd auto's op zak. Die komt er dus. Wat daar eventueel boven komt, weet ik nog niet. Die plannen verkeren nog in het schetsstadium bij ar chitect Korbee. Wat kunnen we, wat mogen we, wat willen we; daar zijn we nog niet helemaal En dat hebben wij ook de leente Noordwijk laten we- Hoewel daarover nog geen concrete plannen bestaan, laat Mol wel weten dat het de be doeling is dat Beach Hotel en Boulevardhotel/Hotel Oranje op termijn met elkaar worden verbonden. Mol: „Aan de ach terzijde grenzen de terreinen van Beach Hotel en Boulevard hotel al aan elkaar. Daar is het nu dus al fysiek mogelijk beide hotels aan elkaar te bouwen, i Iel is logisch dat we daar op den duur naar toe willen." Plan nen voor één gevel aan de Ko ningin Wilhelminaboulevardzij- de zijn er niet. „De villa die er tussen staat is ons eigendom niet, dus zoiets is op korte ter mijn niet te verwachten", aldus Mol De verkopende partij van het Beach Hotel, Rijnsburger C. van Duijn, zegt dat juist de uitbrei dingsplannen die beide hotels in het .achterliggende gebied hebben, tot de transactie heb ben geleid. „De bouwplannen die beide hotels aan het ontwik kelen waren, doorkruisten el kaar. Toen heb ik besloten het sentiment niet te laten prevale ren boven zakelijke motieven en ben ik met de nuren tot een akkoord gekomen over verkoop. Ik neem blijmoedig afscheid van het Beach Hotel. De jonge generatie neemt het ovei en krijgt een unieke kans. Dit is goed voor Noordwijk", aldus Van Duijn. Monumentaal gebouw wordt restaurant het voorstel van B en W om het OZB-tarief met 29 procent te verhogen. Op Prinsjesdag is echter gebleken dat de werkelij ke korting 187.000 gulden be draagt zodat de belastingverho ging minder groot kan uitvallen. Het zou niet eerlijk zijn dit geld in de knip te houden", aldus Voorham. Toch is riiet het totale 'voor deel' door de gemeente ge bruikt om de belasting minder te laten stijgen. Chef financiën van de gemeente Noordwijk G. Oostermeijer: „Van die 133 mil le die we minder worden gekort dan gedacht wordt 50.000 gere serveerd voor loon- en prijsstij gingen." BANKEN - Om de overlast van jongeren bij de camping in de Katwijkse Noordduinen te be perken wil de gemeente twee bankjes aan de Campingweg verwijderen. Gebleken is jonge ren veelvuldig bezit nemen van het straatmeubilair. De drie banken iets zuidelijker aan de Campingweg zijn geliefd bij ou deren en blijven om die reden ook staan. De maatregel wordt genomen na klachten van de campingexploitant over lawaai overlast van bromfietsen en het lastigvallen van campinggasten. Katwijkse kottter binnen met averij katwuk/umuipen De Katwijkse kotter 'Leendert de Mol' is in de nacht van maandag op dinsdag met averij in de haven van IJmuiden aan gemeerd. De achtermast is afge broken en de kombuis is aan zienlijk beschadigd. De kotter, de KW 5, zou een aanvaring hebben gehad met een andere kotter, de Goeree 56. Eigenaar van de KW 5, Katwijker Van der Plas, wil geen mededelingen doen over de oorzaak van de averij. De Kustwacht en de Wa- terpolitie in IJmuiden waren vanochtend niet op de hoogte van de schade. lisse irene nieuwenhuuse Reizen zonder bestemming. Dat is vanaf eind november moge lijk in buffettenrestaurant De Verloren Koffer. Het voormalige stationsgebouw in Lisse is dan een ruimte waar de bezoeker in het wachtlokaal van weleer kan drinken en eten. Hij kan er te vens genieten van het aanzicht van koffers, valiezen en reis manden en de herrie van voort- bijrazende treinen. Het restaurant krijgt drie eet zalen. Eén daarvan wordt inge richt in de authentieke loket ruimte, waar het loketraampje nog intact is, en één in de eer steklas wachtkamer. De derde komt in de oorspronkelijke der deklas wachtkamer, waar de houten banken herinneren aan het begin van deze eeuw. Restaurateur John Nederstigt (van partycentrum De Beurs) ziet het helemaal zitten. Hij wil het voormalige stationsgebouw geheel in oude reisluister laten herleven. Op dit moment wordt daaraan nog hard gewerkt. Op 7 Baksteen en dakpan te koop De stichting tot Dorpsbe- houd Oud-Usse is een actie begonnen om een deel van de restauratie van het station Lisse te betalen. Geïnteres seerden kunnen - symbolisch - een baksteen kopen (10 gulden) of een dakpan (25 gulden). Iedere 250ste koper krijgt in ruil voor zijn of haar bijdrage een gratis diner aan geboden in De Verloren Kof fer. Het baksteen-certificaat geeft dan recht op een menu voor twee personen, de 'dak pan' is goed voor zes perso nen. De certificaten zijn te verkrijgen bij sigarenmaga zijn De Bruin, drogisterij Van der Voort en de openbare bi bliotheek in Lisse. november moet het werk vol tooid zijn. M.C.NA Den Boer is zowel voorzitter van de Stichting tot Dorpsbehoud Oud-Lisse als de Vereniging Oud-Lisse. Beide clubs hebben tot doel de monu menten van het dorp te bewa ren. De vereniging doet dat vooral door het beïnvloeden van de politiek. De stichting stelt zich vooral actief op. Den Boer; „Het is voor de eer ste keer in de historie van Lisse dat door een particulier initia tief een openbaar monument wordt behouden. Tevens is dit de enige toegangsweg tot Lisse waarvan de sfeer wordt bepaald door een authentiek gebouw." De stichting huurt voor een symbolisch bedrag (250 gulden per jaar) het pand van de Ne derlandse Spoorwegen. Voorlo pig voor tien jaar, er is daarna een verlenging van vijfiten jaar mogelijk. De exploitant van het restaurant is op zijn beurt weer een huursom verschuldigd aan de stichting. Van deze verwach te huur wordt momenteel de restauratie betaald. Hoewel de restauratie, die 250.000 gulden kost, meer dan voorspoedig verloopt, zijn er tot nu toe drie tegenvallers te ver werken. Zo zijn er enkele forse scheuren, die momenteel her steld worden. Een destijds ge plaatste enorme bovengrondse olietank heeft voorts voor een forse verzakkking nabij het toi letgebouw gezorgd. De schade die dit heeft teweeggebracht, wordt verholpen. Dit toiletge bouw wordt, als enige ruimte, van binnen niet in oude glorie hersteld. Alleen de buitenkant wordt gerenoveerd. Het wordt de het rant. De derde tegenvaller was de constatering dat de 'koekoek', dit was de ruimte die vroeger werd gebruikt als opslagruimte voor de seinmaterieel, eveneens was verzakt. Dit wordt verhol pen met het plaatsen van twee enorme steunpalen. F. Treffers, eveneens bestuurlid van de stichting, is belast met de tech- F. Treffers, J. Nederstigt en M. Den B station is gelukkig heel stevig." nische realisatie. Hij legt uit: „Over het alge meen is de constructie goed. Het oorspronkelijke skelet van het station is stevig. We boffen dat we, nu het er echt op aan komt, er ook allerlei technische mensen hun medewerking - gratis - verlenen. Ik denk dat we door deze vrijwilligersarbeid toch zo'n 50 60.000 gulden uitsparen." Het pand is niet te rangschik ken in een bepaalde sijl, al zijn hier en daar wat Jugendstil!- kenmerken te zien. In de dwars balken boven de deuren zijn bijvoorbeeld sierlijke bloemmo tieven aangebracht. Treffers: „Godzijdank zijn deze orginele lateien intact gebleven." Maar behalve de noodzakelij ke restauratie is er ook nog een esthetisch aspect. Zo wil de stichting graag de buitenkant laten schoonmaken. Dit is niet opgenomen in het oorsponke- lijke restauratieplan, mgar vol gens Treffers en Den Boer van groot belang voor het aanzicht van het pand, dat in 1905 is ge bouwd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13