PDS-leider Gysi is een fenomeen Desmond Tutu, het Lachende Geweten van Zuid-Afrika is terug Buitenland Duitsers brengen zondag stemmen uit voor deelstaat en kiesdistrict DINSDAG 11 OKTOBER 1994 342 7 Gysi is een fenomeen. Hij is drie turven hoog en is niet alleen de leider van een politieke partij, maar ook de beste politieke conferencier van het land. Zelfs Helmut Kohl kan soms om Gysi (op het spreekgestoelte) la chen. ARCHIEFFOTO DPt van het land. In een razend tempo strooit hij zijn onnavolg bare en helaas onvertaalbare grappen over het publiek uit en het aardige is dat hij niet alleen zijn poliüeke tegenstanders op de korrel neemt, maar ook zich zelf niet al te serieus neemt. Dat is in de Duitse politiek, waar loodzwaar sarcasme meestal voor humor door moet gaan, een verademing. Gysi houdt dit keer geen toe spraak maar introduceert vier kandidaten die namens de PDS in Berlijn kandidaat staan voor de Bondsdag. Onder hen de be jaarde schrijver Stefan Heym (81) die in de jaren dertig op de vlucht ging voor de nazi's, na de oorlog de DDR boven de Bondsrepubliek verkoos om daar, naast het schrijven van ro mans, vooral overhoop te liggen met het regime. Heym is geen lid van de PDS. Waarom hij voQr deze partij op de lijst staat is, voor vrijwel ie dereen een raadsel. De PDS is de voortzetting van de SED, de communistische partij die in de DDR hem zo het leven zuur maakte. Ook hij zelf heeft geen overtuigend antwoord op deze vraag kunnen geven, zodat men het bij gebrek aan beter maar houdt op een onweerstaanbare behoefte om dwars te liggen. Omweg Hoe dan ook, de oude rebel is een van de belangrijkste PDS- troeven in deze verkiezings campagne. De partij heeft al leen in de voormalige DDR een grote aanhang en dat is vrijwel zeker niet voldoende om de kiesdrempel, vijf procent van de stemmen, te halen. De PDS moet daarom via een omweg in de Bondsdag zien te komen. De kieswet biedt daar toe een opening. De vijf-pro cent-regel gaat namelijk niet op voor een partij die in minstens drie districten de meeste stem men haalt. Dat wil zeggen: als de PDS in totaal vier procent van de stemmen krijgt en drie zogenaamde 'directmandaten' wint, krijgt zij vier procent van de zetels is de Bundestag. Naast Gysi, die zeker is van de overwinning in zijn kieskring, gooien onder anderen Heym en de voormalige DDR-minister van economische zaken, Chris tina Luft, die ook op het podi um zit, hoge ogen. Als de PDS daadwerkelijk in de Bondsdag komt, en daar ziet het inder daad naar uit, is dat een grote overwinning voor deze paria van de Duitse politiek, waar nog steeds een totalitair luchtje aan hangt. De PDS is, zoals gezegd, de voortzetting van de SED, de partij die de Muur bouwde, dis sidenten opsloot en de econo mie verruïneerde. En hoewel de leiding tegenwoordig met de hand op het hart verzekert dat de PDS nu een democratische partij is, zijn de twijfels over het democratische karakter nog steeds gerechtvaardigd. Kinderen Zo spelen oude en nieuwe stali nisten nog steeds een promi nente rol in de partij, wordt in het beginselprogramma de Rus sische Oktoberrevolutie nog steeds bejubeld en is de partij top nog steeds niet gediend van openhartige kritiek. Bovendien hangen boven veel kopstukken, onder wie Gysi, donkere wolken uit een duister DDR-verleden. Gysi heeft destijds als advo caat prominente dissidenten als professor Robert Haveman ver dedigd. Dit heeft hij altijd als bewijs van zijn integriteit ge bruikt. Hij was dan wel geen dissident, maar een collabora teur was hij toch zeker ook niet. Niet iedereen was en is daarvan overtuigd en de laatste weken duiken opnieuw gegevens op die het op zijn minst aanneme lijk maken dat Gysi voor de Sta si, de binnenlandse veiligheids dienst van de DDR, heeft ge werkt. Gysi probeert deze verden king te ontkrachten door er op te wijzen dat deze verhalen nu, heel toevallig, tijdens de verkie zingscampagne, weer de ronde doen. ,,U moet niet alles gelo ven wat ze zeggen", zegt hij het publiek op het Rosa Luxem burgplein. „Als er wat is, moet u het me gewoon vragen. Er wordt zoveel beweerd. Als ze de komende dagen in Bild schrij ven dat ik kindertjes bij het ont bijt eet, is dat, en dat moet u Er is een theorie die het suc ces van de PDS, maar ook van andere politici in de voormalige DDR, voor een deel verklaart uit de smoezelige biografie van de leiders. De kiezers kunnen zich kennelijk makkelijker vereen zelvigen met figuren die net als zij niet altijd beginselvast heb ben geopereerd dan met men sen die tegen het regime heb ben geageerd. In een andere verklaring wordt gewezen op het feit dat de PDS het tehuis is geworden voor mensen die zich zelf als de slachtoffers van de hereniging zien. I lel gaat dan DDR carrière in hel staats- en/of partij-apparaat hebben gemaakt en nu hun status en privileges hebben verloren, en om de honderdduizenden die als gevolg van de recessie hun baan en hun zelfrespekt zijn kwijt geraakt. De PDS speelt met haar goedkope populisme, 'Elke verandering begint met oppositie', handig in op hun grieven en onzekerheden. Op het Rosa Luxemburgplein re gent het inmiddels zo hard, dat de geïmproviseerde tent op het podium dreigt te bezwijken. Gy si besluit daarom een punt ach ter zijn optreden te zetten. Maar niet voordat hij zijn gehoor op het hart heeft gebonden op de PDS te stemmen. „Wie echt een andere regering wil, stemt PDS. Als jullie dat doen, is de kans groot dat we Kohl een kopje kleiner kunnen maken. Als Kohl me dan in de Bondsdag tegen komt, kan hij me niet meer over het hoofd zien" Bij de parlementsverkiezingen zondag hebben de Duitse kiezers twee stemmen. Het stembiljet be staat uit twee helften. Op de zwartgedrukte lin kerhelft staan de namen van de kandidaten Wahlkreisabgeordnetenuit het eigen kiesdis trict. Op de blauwgedrukte rechterhelft is plaats voor de tweede stem (Zweitstimine), waarmee men de deelstaatslijst van een partij kan kiezen. De stemmen die op die lijst worden uitgebracht zijn het meest belangrijk omdat ze het resultaat voor de partijen in het nationale parlement bepa len. Het is toegestaan op twee verschillende partij en te stemmen. Dat kan door bijvoorbeeld op de lokale lijst voor een kandidaat van de SPD te stemmen en de tweede stem uit te brengen op de FDP. Dat fenomeen staat bekend als 'stemmen- splitsing'. Ook is het mogelijk slechts één stem, of het nu de eerste of de tweede is, uit te brengen. In dat geval is de niet uitgebrachte stem ongel dig. „Het systeem van de Bondsdagverkiezing is ondanks de twee stemmen makkelijker dan het er op het eerste gezicht uitziet", aldus verkie zingsleider Hans-Günter Merk. Voor de zetelver deling in het 656 zetels tellende parlement is al leen de uitslag van de Zweitstimmen van belang. Om zetels in het parlement te kunnen inne men moeten partijen echter winnen in drie kies districten of minimaal vijf procent van de stem men krijgen. Door de eerste en tweede stem heeft het verhoudingskiessysteem echter ook ele menten van het meerderheids- en persoonlijk heidskiesrecht. In elk van de 328 districten wordt de kandidaat gekozen die de meerderheid van de eerste stem men heeft. Het principe van het verhoudingssys teem blijft toch bestaan omdat het aantal zetels dat met de tweede stem behaald wordt het maxi- Krijgt een partij in een deelstaat op grond van de tweede stem bijvoorbeeld 50 zetels en heeft die partij op grond van de eerste stem in die deelstaat 30 zetels zetels gewonnen, krijgt die partij geen 80 zetels, maar worden uit partijlijst van de tweede stem slechts de eerste 20 kandida ten naar het parlement gestuurd. Kandidaten die via de eerste stem gekozen worden komen altijd in het parlement, voor de kandidaten op de deelstaatspartijlijst voor de tweede stem is het afwachten totdat de uiteinde lijke resultaten bekend zijn. Indien een partij in één of meerdere deelstaten via de eerste stem meer zetels haalt dan op grond van de tweede stem worden behaald, mag die partij die extra zetels toch houden en wordt het parlement gewoon uitgebreid met die zetels, de zogenaamd e 'Überhangmandaie De kiezers kunnen via de tweede stem de partij van hun keuze zetels in het parlement bezorgen en via de eerste stem een persoonlijke voorkeur uitspreken voor een kandidaat die het eigen dis trict moet vertegenwoordigen. 'Wie echt een andere regering wil, stemt PDS' Duitsland gaat zondag naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Eén van de grote vragen bij deze verkiezingen is of de PDS, de opvolger van de Oostduitse Socialistische Eenheidspartij (SED), te rugkeert in de Bondsdag. Waarschijnlijk haalt de PDS de kiesdrempel van vijf procent niet, maar weet het via de zogenoemde 'di recte mandaten' toch ze tels te verwerven. De PDS zou dan wel eens op de wip komen te zitten wan neer geen van de grote par tijen (CDU/CSU en SPD) een meerderheid behaalt. BERLIJN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Het is drie oktober. Duitsland viert in Bremen haar dag van de eenheid met toespraken, Brahms en rellen. In Berlijn wordt ook feest gevierd. Op het Rosa Luxemburgplein, tegen over het Karl Liebknechthuis, hoofdkwartier van de Partij voor het Democratisch Socialisme (PDS), heeft deze partij een 'volksfeest' georganiseerd. Duizenden mensen zijn op dit grauwe plein in het oosten van de stad samen gestroomd. Bij de tientallen stalletjes kun nen ze bier, worst en radicaal- feministische lectuur kopen. Er hangen posters en vlaggen met het romantisch gekwelde hoofd van Che Guevara. Cuba prikkelt misschien niet langer de revolutionaire ver beelding, maar kan nog wel een beroep doen op de solidariteit van weleer. 'De kinderen van Cuba hebben melk nodig'. Acti visten proberen de bezoekers te interesseren voor het nieuwe verkeersplan van de partij, dat meer geld voor het openbaar vervoer en minder ruimte voor de auto propageert. Het weer is slecht, druilregen afgewisseld door stortbuien. Niettemin trekt het PDS-festijn veel meer bezoekers dan het volksfeest dat de sociaal-demo cratische SPD, de grootste op positiepartij, twee dagen eerder bij veel beter weer had georga niseerd. Op de Alexanderplatz "wilden toen hooguit 800 men sen van Rudolf Scharping, de SPD-kandidaat voor het kanse liersschap, horen waarom ze op hem moesten stemmen. Ook hadden de SPD-standjes niet veel klandizie. Het publiek had meer belangstelling voor kraampjes, waar h$t ondergoed in de aanbieding was of waar men 'niet van echt te onder scheiden' nep-parfum kon ko pen. Concurrentie Maar PDS-leider Gregor Gysi hoeft niet te bang te zijn voor dit soort concurrentie. Het pu bliek trotseert de regen om hem te horen spreken. Gysi is een fe nomeen. Hij is drie turven hoog en is niet alleen de leider van een politieke partij, maar ook de beste politieke conferencier Gysi tijdens zijn verkiezingstoernee: „Wie echt een andere regering wil, stemt PDS. Als jullie dat doen, is de kans groot dat we Kohl een kopje kleiner kunnen maken. Als Kohl me dan in de Bondsdag tegenkomt, kan hij me niet meer over het hoofd zien". foto archief in Dublin. De Britse regering werd boos, omdat ik zei dat als je begint met het stellen van voorwaarden vooraf, je geen hasis kunt leggen, man. Dus moet men bereid zijn tot compromissen, verzoening. Ik zeg dit tegen iedereen: het is niet waar schijnlijk dat je de meest ideale situ atie krijgt, maar je komt er heel dichtbij als je bereid bent te garande ren dat de anderen ook iets hebben dat ze hun achterban kunnen laten Nu het wonder in Zuid-Afrika is ge schied, hoe ziet hij de toekomst? De zakkenvullers blijven een zorg. „Weet u, het is pijnlijk omdat men van zovelen van hen houdt en men weet hoe intens ze betrokken zijn ge weest bij de strijd. Je bent gekwetst omdat ze zo snel aan deze verleidin gen hebben toegegeven zes maanden!" Maar zelfs terwijl hij dit zegt, gniffelt hij, alsof hij verwacht dat zijn vrien den de ministers hun leven zullen beteren. Want Zuid-Afrika, zo gelooft hij, is gezegend. „Wij zullen slagen en de reden daarvan is niet dat we slim zijn, maar omdat God ter wille van de wereld wil dat we slagen. Dullah Omar (de Zuidafrikaanse mi nister van justitie) is een voorbeeld. Herinnert u zich dat de Derde Macht hem probeerde te vermoorden, door zijn hartpillen te verwisselen? Deze man werkt nu aan wetsvoorstellen voor amnestie, zodat de mensen die hem probeerden te vermoorden mis schien vergeving krijgen. We zijn dit baken van hoop voor de wereld om dat we zo onwaarschijnlijk zijn." VERTALING: LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Desmond Tutu ten voeten uit, in vervoering tijdens een van zijn meeslepende preken. Zijn 'ruzie' met de Zuidafrikaanse president Nelson Mandela is alweer bijgelegd. foto» archief KAAPSTAD «JOHN CARLIN THE INDEPENDENT Het is 6 maart 1990, nauwelijks een maand nadat Nelson Mandela is vrij gelaten. De gemeente van de St. Ge- orgekathedraal in Kaapstad, de zetel van de Anglicaanse Kerk in Zuid- Afrika, houdt een dankdienst. De voorganger is de man, die zojuist door Mandela is opgevolgd in zijn rol van eminentie in het verzet tegen de apartheid, aartsbisschop Desmond Tutu. De aartsbisschop had niet gelukkiger kunnen zijn. Daar was de langver wachte gelegenheid zijn tijdelijke po litieke leiderschap neer te leggen. De kans om zich meer op de achter grond te houden en de dingen te doen die een priester passen. Dank baar keerde hij terug naar de taak waarvoor hij was benoemd: de recht vaardigheid van Gods wegen uitleg gen aan de mensen. Hij kon de Zuid afrikanen ten lange leste het begin van het einde van de apartheid aan kondigen. Tijdens wat uitgelegd zou kunnen worden als zijn afscheid van het poli tieke toneel, presenteerde de bis schop Nelson Mandela, net ingezwo ren als president, op 9 mei van dit jaar op het balkon van het stadhuis van Kaapstad aan een uitzinnige me nigte. Tutu, klein van gestalte, ge bruikte op grootse wijze zijn oratori sche vaardigheden: „Vrienden, dit is de dag waarop we langer dan drie honderd jaar hebben gewacht. Dit is de dag van de bevrijding... Wij, van vele culturen, talen en rassen zijn één natie geworden. Wij zijn het Re genboogvolk van God. En één man belichaamt deze nieuwe geest van verzoening en eenheid. Eén man in spireert ons allen, één man inspireert de hele wereld. Ik vraag u: verwel kom onze gloednieuwe staatspresi dent, Nelson Mandela!" Die woorden kregen een ironische nagalm, toen aartsbisschop Tutu en president Mandela vorige week plot seling in een zeer onbetamelijke woordenstrijd verwikkeld raakten. Het zou niet minder schokkend zijn geweest als de paus en Moeder Tere sa elkaar scheldwoorden naar het hoofd hadden geslingerd. De ruzie betrof een opmerking die Tutu had gemaakt over hoogbetaalde functio narissen in de nieuwe regering, die 'op een gemakkelijke manier hun zaicken vullen'. Mandela beschuldig de Tutu in een toespraak van 'onver antwoordelijkheid', de aartsbisschop had de verleiding moeten weerstaan om te spreken zoals hij had gedaan. De aartsbisschop antwoordde dat Mandela beneden zijn waardigheid had gehandeld, maar ook 'zuinig' was geweest met de waarheid. In Bishopscourlde weelderige resi dentie van de Zuidafrikaanse Angli caanse primaat in Kaapstad, lijkt aartsbisschop Tutu (63) niet ge kwetst, noch verslagen, noch onder worpen. Achterover in zijn stoel, met zijn in paarse sokken gestoken voe ten op een krukje, gniffelt hij, als hem wordt gevraagd of hij en de pre sident het hebben bijgelegd. Onverwoestbaargoedgehumeurd vindt hij in het daaropvolgende uur meer dan dertig keer een gelegen heid om in lachen uit te barsten. Hij giechelt, hij gilt, hij buldert, hij gnif felt, hij slaat zich op de dijen. Het zou soms potsierlijk zijn, als hij niet zulke wijze en ernstige woorden sprak. De aartsbisschop heeft de No belprijs voor de vrede gewonnen, hij heeft meer dan vijftig eredoctoraten, hij heeft meer staatshoofden ont moet dan hij zich kan herinneren, hij is een van de bekendste mensen ter wereld. Hij is een man Gods, maar hij heeft een hekel aan gewichtigdoe nerij. Welnu, hadden ze het bijgelegd? „O ja!" lacht hij. „O ja. Ik heb hem woensdagochtend gebeld, en ik heb hem nogmaals gebeld en uileinde lijk, 's avonds, belde hij terug. En ik zei: 'Waarom val je me aan, man?' Zijn ogen staan helder, zijn toon is kwasi-verontwaardigd. „En hij lach te!" De aartsbisschop valt, in zijn pret bij de herinnering aan dit ge sprek, bijna van zijn stoel. Dus ze zijn vrienden gebleven? „Na tuurlijk. Hij vertelt me dingen pri- vé-dingen. Ik ben ongelooflijk op hem gesteld en ik heb ook echt op een bepaalde manier ontzag voor hem: zijn sereniteit, zijn persoonlijk heid en edelmoedigheid. Dat is niet opgelegd." Als voorbeeld van wat Mandela voor het land betekent, ci teert hij een recent commentaar in de Citizen, een krant die in de jaren '80 in feite de spreekbuis van de re gering was. In dat commentaar wordt Tutu belachelijk gemaakt als, onder andere, 'een religieuze supers ter'. „Kunt u zich voorstellen dat u de Citizen leest (hij gniffelt) en dat de Citizen zegt (hij lacht nu zo hard dat hij moeite heeft om de zin af te ma ken): 'Mandela, we hebben je nodig!' Waarom denkt hij dat Mandela zijn kalmte had verloren, ziin sereniteit, en hem heeft aangevallen? „Ja, dat was niets voor hem. Normaal ge sproken laat hij iedereen in zijn waarde, daarom was zijn aanval op mij zo vreemd. Waarom? Ik weet het niet... maar het is goed om te weten dat hij menselijk is." Vrienden of niet, zijn uitspraak over de zakkenvullers bewijst, dat hij niet van plan is zich als bewaker van de moraal in de weg te laten staan door pluimstrijkerij. Hoe zou hij zijn politieke rol van vandaag definiëren? „Zoals die op me afkomt!" (Meer gelach.) Hoe komt die op hem af? „We willen deel uitmaken van het helingsproces om dat iedereen in dit land getraumati seerd is. Wij willen de instrumenten van de waarheid zijn en daaronder valt ook dal we tegen deze zakken vullers zeggen: 'Waar blijft het idea lisme?' Voor een deel mopperen we op hen, juist omdat we niet willen dat ze falen, man. We hebben er zo veel in geïnvesteerd om ze te helpen zover te komen. Omdat wat de wereld in Zuid-Afrika ziet, een beetje goedheid is. Goed heid wint het uiteindelijk. Dat lijken bijna holle leuzen, maar de wereld wordt gegrepen omdat de wereld zich uiteindelijk warmt aan goedheid en daarom warmen zij zich aan Mandela." Wat zijn de lessen die de wereld, Bosnië, Noord-lerland, kunnen ha len uit de Zuidafrikaanse ervaring? „Ten eerste: men moet de mensen hebben die het voorbeeld geven. Het is niet goed wanneer men geen men sen heeft die bereid zijn hun leven en reputatie op het spel te zetten. Mandela heeft dat gedaan, en De Klerk. Ten tweede, we hebben ervoor gebeden, weet u. Dit is een wonder. Het is niet onze verdienste. We heb ben een hele tijd op 's werelds be- middelingslijst gestaan. Ja man, en het werkt. Het werkt! Natuurlijk, in Noord-lerland is ook veel gebeden, maar alle betrokkenen moeten weten dat, als ze niet bereid zijn compromissen te sluiten, het af gelopen is. Twee jaar geleden was ik

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7