'Er zijn duizenden crepeergevallen' Feiten &Meningen VERBODElintGÉSS fPj CHEMI$cH Nederlanders moeten meer handel drijven 'We zullen even met Vlaams Blok moeten leven' DINSDAG 11 OKTOBER 1994 2 NIEUWSANALYSE „Om het met Shakespeare te zeggen: there is something rotten in the state of Belgi um." De opvallende aanwezigheid van ex treem-rechts in zowel de Vlaamse, Brussel se als Waalse politiek is, zegt politicoloog Ackaert van het Limburgs Universitair Cen trum, „een vertaling van het feit dat er pro blemen zijn." Maar, voegt hij er meteen aan toe: „We zullen er een tijd mee moeten le ven. Je kunt extreem-rechts niet in een han domdraai afremmen." Sinds het Vlaams Blok in 1988 als eerste van de Belgische extreem-rechtse partijen zijn intrede deed in de gemeenteraden is voortdurend betoogd dat de democratische partijen er één front tegen moesten vor men. Op 24 november 1991 'zwarte zon dag' kon het Vlaams Blok bij de landelij ke verkiezingen echter verder doorstoten. Hn afgelopen weekeinde was het opnieuw raak, nu in de gemeenteraden van zowel Vlaanderen als Brussel en Wallonië. Maar volgens Ackaert is het een illusie te denken „dat je in twee verkiezingen zo'n partij van 25 naar 5 procent kunt terugdringen." Er is wel degelijk iets gebeurd sinds 'zwarte zondag', vooral op het gebied -van een betere integratie van buitenlanders. „Maar om zo'n intcgratie-beleid te laten slagen heb je een generatie nodig", zegt Ackaert. „En daarbij zul je in de eerste jaren extreem-rechts vermoedelijk zelfs nog wat extra argumenten in handen spelen. Als je wilt dat buitenlandse jongeren volwaardig onderwijs volgen en beter op de arbeids markt scoren, dan kan dat door extreem rechts worden afgeschilderd als 'voordelen voor buitenlanders' en zal men weer 'eigen- volk eerst' roepen." Tot verbazing van vooral Nederlanders kan het Vlaams Blok vaak ongestraft racisti sche en fascistische taal uitslaan. Men ne me voorzitter Dillen: „In een vrij, sterk, een wordend Europa moet een einde worden gesteld aan alle mogelijke ontaardingsver- schijnselen zoals homoseksualiteit." Ackaert wijt het aan 'een gebrek aan his torische vorming', vooral bij de niet zo goed opgeleide jeugd. Alleen al in Antwerpen vormden jongeren dit weekeinde 29,5 pro cent van het VB-electoraat. Typerend was een reactie van één van hen, toen hij de an- ti-BIok-affiches in Antwerpen zag hangen, waarop I filler stond afgebeeld met de leuze 'de ideeën van deze man zagen ze toen ook wel zitten'. „Een goede campagne van het Vlaams Blok", reageerde de jongere, „maar is die Hitier niet dood?" Ackaert: „Bij ons is de oorlog meer weg geëbd. Wij werden al in september 1944 be vrijd, toen moest bij jullie in Nederland de hongerwinter nog beginnen". I let heeft de Blokkers ook in de kaart ge speeld, dat ze in de laatste jaren ongehin derd konden weglopen met het gedachten- goed van de 'gematigde' Vlaamse nationa listen van de Volksunie, die afgelopen zon dag dan ook overal de hardste klappen kreeg. „Het is de geschiedenis van de Vlaamse beweging, waarin altijd een ver menging plaatsvond van de democratische en de autoritaire vleugel", aldus Ackaert. „Dat gebeurde in de jaren dertig, er zijn in dicaties dat het nu weer gebeurt." Toch wil Ackaert de verkiezingsuitslag van zondag, waarbij het Vlaams Blok in Antwerpen de grootste en in Mechelen de derde partij werd, relativeren. De 'rot' zit in België namelijk op vele plaatsen. Zowel Antwerpen als Mechelen kende in de laatste jaren politieke troebelen op het hoogste ni veau. Daardoor ont'tonden 'scheur- en schertslijsten', die het er voor de kiezer niet gemakkelijker op maakten. Dit jaar, heeft Ackaert becijferd, groeide het aantal lijsten met tien procent. „In Ne derland is dat belachelijk weinig, maar voor Vlaanderen heel veel". Ook merkt hij op dat het aantal gemeenten dat door één partij wordt gerund met twintig procent is ver minderd. l ot nu toe was alles in België op gemeentelijk vlak vrij stabiel. Nu is er een dijkdoorbraak geweest." BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT Milieu-advocaat wil fonds voor slachtoffer vuile grond Er moet een landelijk noodfonds komen dat mensen schadeloos stelt die in hun maag zitten met vervuilde grond. Het 'vuile-bodemfonds' moet de vele duizenden crepeergevallen te hulp schie ten die buiten hun schuld eigenaar zijn van een huis of bedrijf op vervuilde grond. Het miljoenen fonds zou betaald moeten worden uit de overdrachtsbelasting. .art .'iT, '4 V j r. -• k-fifcP ,t - t H Nog een zeer ernstig verontreinigde bodem is de Volgermeerpolder in Broek in Waterland waar Philips Duphar jaren geleden onder meer het levensgevaarlijk gif dioxine heeft gedumpt. foto archief De Harense milieu-advocaat D. Boon kaart dit plan binnenkort aan bij staatssecretaris D. Tommei van •VROM die verantwoordelijk is voor bodemsanerin gen. De Nederlandse bodem zit tjokvol troep. Steeds meer vuiligheid komt aan de oppervlakte. Er staan nu 180.000 lokaties op de nominatie gesa neerd te worden. Geschatte kosten zijn vijftig tot honderd miljard gulden en de vervuiler moet beta len. Maar ook burgers die hun handen niet vuil hebben gemaakt, krijgen de rekening gepresen teerd. Sinds de overheid in mei heeft bepaald dat veront reinigde grond moet worden schoongemaakt (saneringsbevel), worden de milieu-advocaten in ons land overspoeld met vragen over vervuilde grond. Veelal gaat het hierbij om mensen die geen flauw benul hadden van de vuile bodem onder hun huis of bedrijf op het moment dat ze eigenaar wer den. Boon: „Met het saneringsbevel heeft de overheid een stok achter de deur en kan goed- of kwaad schiks eisen dat je de troep opruimt. Het is een schrijnende problematiek waar een groeiend aantal mensen onder gebukt gaat. Ik schat dat het een veelheid van enkele duizenden burgers treft, en daar gaat het heel erg mis." 'Lot Nederland in 1980 werd opgeschrikt door het gifschandaal in Lekkerkerk maakte nauwelijks ie mand zich druk over bodemverontreiniging. Lek kerkerk maakte pijnlijk duidelijk dat er vuil kleefde aan onze voeten. De overheid stampte een wet in elkaar die in 1983 het licht zag. Volgens deze Inte- rimwet Bodemsanering (IBS) betaalde de overheid de saneringen en probeerde het geld via de landsadvocaat te verhalen op de vervuiler. Al snel bleek het aantal vervuilde locaties veel groter dan verwacht en liepen de overheidskosten uit de hand. De regelingen en wetten werden de afgelopen jaren dan ook steeds verder aangescherpt. „Toen bleek dat er te weinig geld binnenkwam via de landsad vocaat heeft de overheid besloten de problemen te laten oplossen door de eigenaren van vervuilde grond." Naast de BSB-operatie (vrijwillige sanering van be drijventerreinen) werd ook het zogenoemde BOOT (Besluit Opslag Ondergrondse Tanks) in het leven geroepen. Eigenaren van ondergrondse olietanks moeten deze onderzoeken en saneren. „Dat kost al gauw een paar duizend gulden, maar als de tank gelekt heeft en de bodem is verontreinigd, kan sa nering in de tienduizenden guldens lopen." Boon noemt het voorbeeld van een echtpaar dat in de jaren zestig een huis koopt met centrale verwar ming. Dertig jaar later krijgen ze een brief van de overheid en blijkt onder het huis een tank te zitten die moet worden opgeruimd. De vorige eigenaren zijn allang overleden, de huidige bewoners zitten met de gebakken peren. „Of de pastor en de musi cus die in 1987 een huis kopen en dit jaar een brief je krijgen dat ze hun tank moeten opruimen. Het blijken er vijf te zijn die een ernstige verontreini ging hebben veroorzaakt. Dat kost tonnen. En de vorige eigenaar is niet meer te achterhalen." Ook de invoering van de nieuwe woningwet uit 1992, waardoor burgers verplicht zijn een 'schone grond'-verklaring af te geven voordat de gemeente bouwvergunning verleent, kent zijn slachtoffers, weet Boon. „In deze gevallen blijkt vaak dat een ei genaar in het verleden grond gekocht heeft waar die nu niet op kan bouwen. Of hij moet de grond eerst saneren voor heel veel geld. In de meeste koopovereenkomsten is daarover n gaat het risico over naar de koper." Boon bestrijdt de mening van VROM dat het principe dat 'de vervuiler betaalt' goed werkt. „Dat is een dogmatisch standpunt. De vervuiler kan ook een buurman zijn geweest die vroeger een chemische wasserij heeft gehad of een leverancier van olie die gemorst heeft, het is alle maal niet te achterhalen. Ergens zit dan Iemand die ten onrechte de kosten van sanering moet ophoes ten en een onverkoopbaar stuk grond heeft." „Nu is het zo dat iedereen de hete aardappel van zich afgooit en iemand probeert te vinden om hem op te vangen. Ik krijg de mensen op mijn kantoor die ontdekt hebben dat er smerigheid in de bodem zit en hun faillissement komen aanvragen. Mensen die dachten met de verkoop van hun huis een aan vulling op de oudedagsvoorziening te hebben, in plaats daarvan zitten ze met een verontreiniging." Net als bijvoorbeeld schadefondsen voor slachtof fers van misdrijven en voor verkeersongevallen zou het vuile-bodemfonds uit de algemene middelen kunnen worden bekostigd. „Het gaat hier om risi co's die ons allemaal boven het hoofd hangen. Het kan iedereen overkomen." In het fonds moet vol gens Boon meer dan honderd miljoen gulden wor den gestopt. DEN HAAG PETER DE KNEGT Baan moeder Thatcher legde zoonlief geen windeieren Mark Thatcher, de zoon van de voormalige Britse premier Mar garet Thatcher, is als tussenper soon bij internationale transac ties één van de succesvolste za kenlieden van de jaren tachtig geworden. Sommigen schatten zijn persoonlijke fortuin op ruim één miljard gulden. Voor dat zijn moeder in 1979 premier werd, had hij weinig geld. Maar toen Margaret in 1990 aftrad, was Mark de trotse eigenaar van een in klassieke stijl gebouwde woning in het Texaanse Dallas en had hij juist een villa van 5,7 miljoen gulden gekocht in de sjieke Londense wijk Kensing ton. Mark Thatcher kwam het afge lopen weekeinde in opspraak na onthullingen dat hij zich met behulp van zijn moeder heeft verrijkt bij het Al Yamamah-ak- koord, de grootste wapentrans actie die ooit tussen twee lan den (Groot-Brittanniëen Saudi- Arabië) werd gesloten. Zoonlief hield aan deze lucratieve deal zo'n 33 miljoen gulden over. Volgens de machtige wapen handelaar Adnan Khashoggi was Mark vooral nuttig omdat hij met vragen naar zijn moeder kon lopen en met antwoorden terugkwam. Er zijn al vaker beschuldigingen geuit over de samenwerking tussen moeder en zoon bij het in de wacht slepen van buiten landse contracten, maar voor- heen.ontbrak het bewijs hier voor. In 1984 al publiceerde het Britse dagblad The Observer ge gevens over Marks adviseurs functie bij een Brits bouwbedrijf dat meedong naar de opdracht voor de bouw van een universi teit in Oman. Met de order was ruim 820 miljoen gulden ge moeid. Margaret Thatcher reis de af naar Oman om persoon lijk te lobbyen voor het bedrijf waaraan haar zoon was verbon den. In 1992 werden in het Britse parlement vragen gesteld over Marks vermeende betrokken heid bij het 'superkanon' pro ject, waarbij Britse wapenfabri kanten een illegale overeen komst hadden gesloten voor de levering van een kanon van enorme afmetingen aan Irak. In datzelfde jaar beweerde de Zuidafrikaanse mensenrechten activist Ken Livingstone dat Mark Thatcher als bemiddelaar optrad bij de verkoop van Zuid afrikaans zwaar geschut aan Saudi-Arabië. In Groot-Brittan- nië gold toen een wapenembar go tegen Zuid-Afrika. Het zou om contracten ter waarde van ruim 800 miljoen gulden gaan. Volgens Livingstone onderhield Mark ook nauwe contacten met Carlos Cardoen, een Chileense wapenfabrikant die grote hoe veelheden wapentuig, waaron der chemische wapens, heeft geleverd aan de Iraakse leider Saddam Hussein. Vorig jaar verliet Mark Thatcher zijn thuisbasis in het Zwitserse Lausanne, toen zowel de Zwit serse regering als het Zwitserse ministerie van justitie een on derzoek instelden naar zijn wa penhandel. Geen van beide on derzoeken leverde iets op. Mark woont momenteel in Dallas, in de Amerikaanse staat Texas. Zijn nieuwste Financiële avon tuur speelt ich af rond aardolie. Twee weken geleden reisde hij af naar Bakoe, de hoofdstad van het door oorlog verscheurde Azerbeidzjan, om te proberen vliegtuigbrandstof te kopen voor zijn nieuwe bedrijf Ameris- tar. Hij heeft bijna 140.000 gul den uitgegeven voor de inrich ting van een flat in Bakoe en Mark Thatcher. archieffoto verwacht duidelijk meer zaken te doen met de Centraalaziati- sche republiek. Mark Thatchers betrokkenheid in de duistere wereld van inter nationale wapenhandel en machtige Financiers komt voor velen die hem in zijn jonge ja ren hebben gekend als een ver rassing. Hij deed het nooit goed op school, maar leefde voor de sport. Na de middelbare school ging hij niet naar de universi teit, maar accepteerde een baantje in Hong Kong dat zijn vader voor hem had geregeld. Het werk beviel niet en hij nam een betrekking bij een accoun tantskantoor. waar hij mislukte omdat hij er niet in slaagde de bijbehorende boekhoudersdi ploma's te behalen. Motorcoureur worden, bleef zijn grootste ambitie en toen zijn moeder in 1979 premier werd, vond hij genoeg vrienden die bereid waren zijn obsessie te financieren. Hij reed in 1980 en 1981 in het Franse Le Mans, maar crashte beide keren. Ver volgens verdwaalde hij tijdens de rally Parijs-Dakar in de Saha ra een memorabele gebeur tenis, vooral vanwege het feit dat zijn moeder zich liet gaan en in het openbaar huilde. Mark onderkende al snel dat de politieke positie van zijn moe der hem riante mogelijkheden bood. De naam Thatcher open de vele deuren. Hij richtte een marketingbedrijf op en bouwde een netwerk van nuttige relaties op. In de aanloopfase werkte hij daarnaast als duur betaald mo del. Volgens ingewijden hebben Marks ouders zich altijd zorgen gemaakt. „Een klassiek voor beeld van een zoon die de lieve ling is van zijn moeder, maar die de kwaliteiten mist om aan haar verwachtingen te vol doen", aldus een vriend. „Wat hij wel kan, is hard werken. Toch blijft hij onzeker en wil hij niets liever dan dat zijn moeder trots op hem is. Dit maakt hem onbezonnen en arrogant." Mark Thatcher heeft zich ook energiek ingezet voor het wer ven van fondsen voor de door zijn moeder opgerichte stich ting. Zakenlieden in Hong Kong herinneren zich met afschuw hoe hij bij hen aanklopte met de mededeling: „Het is tijd om voor mammie in de buidel te Overigens zegt de Britse ex-pre mier in de krant Today dat haar zoon niets fouts heeft gedaan, maar liever niet aan een onder zoek wil meewerken, omdat het al bij voorbaat een verloren zaak is. Mark zelf vindt alle ont hullingen een storm in een glas water. „Het idee dat ik heb lo pen leuren met tweedehands MiG's en Kalasjnikovs is bela chelijk. Ik heb zelfs nog nooit een zakmes verkocht." Het Nederlandse bedrijfsleven maakt weer winst, minister van financiën Zalm rekent op extra be lastinginkomsten en de werkloosheid daalt. Kortom, de Nederlandse economie trekt weer aan. Is het hoge-drukgebied van blijvende aard of is een depressie in aantpcht? Veel zal afhangen van de resultaten van de grote Nederlandse ondernemingen. In een serie columns geeft een aantal top-on- dernemers op deze pagina zijn mening over de economische ontwikkelingen. In deze serie vandaag ANDREW LAND. Land is voorzitter van de Raad van Bestuur van het Naardense handelshuis Hage- meyer. Daarnaast is hij commissaris bij Nedlloyd en lid van de Raad van Advies van zowel de ABN Amro Bank als van het zuivelconcern Friesland Frico Domo. Afgelopen zomer zijn in de Financieel economische tijd schriften weer de traditionele hitlijsten gepubliceerd van de grootste industriële ondernemingen in de we reld. de grootste winstmakers, de landen met de groot ste concurrentiekracht, enzovoort. Wat altijd weer op valt is de vooraanstaande positie die Nederlandse on dernemingen jaar na jaar innemen, zeker als de kleine omvang van ons land in aanmerking wordt genomen. Sinds de roemruchte Hollandse historie van de Gouden Eeuw zijn weliswaar tal van Nederlandse bedrijven na eenmaal behaalde successen in de vergetelheid geraakt. Maar vele hebben ook hun traditionele activiteiten we ten te transformeren naar de maatstaven van de twin tigste eeuw en er zijn nieuwe global players ontstaan. Deze maken zich nu op om in zo goed mogelijke condi tie het nieuwe millennium te betreden. Wat in al deze lijstjes niet naar voren komt, is dat het immense aanbod van produkten moet worden verhan deld, vervoerd en gedistribueerd. Ook op dit gebied kan Nederland terugkijken op een rijk verleden met de Ver enigde Oostindische Compagnie (VOC) als vertrekpunt. Maar juist hier zijn we onze traditionele positie als één van de belangrijkste handelsnaties in de wereld kwijtge raakt. Dit is jammer, want handel en distributie bieden grote kansen voor Nederlandse bedrijven en daarmee ook voor de Nederlandse economie. Nederland is bij uitstek geschikt als uitvalsbasis om we reldwijd een belangrijke positie op dit gebied in te ne men. Allereerst is daar de historisch gegroeide han delstraditie. De handelsgeest deed ondernemingen ont staan waarvoor dit land als thuismarkt veel te klein werd. Buiten de landsgrenzen werd verdere groei tot stand gebracht. Daardoor kregen deze bedrijven een onschat bare ervaring met de internationale handel en distribu tie. Die ervaring heeft zich onder meer vertaald in de aanwezigheid in ons land van een groot reservoir van goed-opgeleide mensen die, mede dankzij hun meerta ligheid, overal in de wereld hun mannetje staan. Wat voor de latere multinationals aanvankelijk een minpunt was, de kleine thuismarkt, is voor de handels- en distributiesector een extra factor. Nederland is inter nationaal gezien in feite te klein, waardoor wij niet met politieke ballast hoeven te opereren. Amerikaanse col lega's kunnen uitgebreid verhalen over hoe zij de poli tiek op hun pad zijn tegengekomen. Een ander voorbeeld van hoe een ontwikkeling die zich als zeer ongunstig liet aanzien, uiteindelijk in een winstpunt is omgebogen, betreft de hoge arbeidskosten in Nederland. Deze hebben tot gevolg gehad dat bedrij ven zich zijn gaan toeleggen op automatisering van vele functies. Zo beschikken wij nu ook bij Hagemever over zeer hoogwaardige kennis op het gebied van automati sering en logistiek. Een investering die een voortreffelijk uitgangspunt biedt voor een groeiende rol in de inter nationale handel en distributie. Als er één branche is waar de internationalisatie in hoog tempo plaatsvindt, dan is het die van marketing, verkoop en distributie. In de geïndustrialiseerde wereld staan deze activiteiten onder permanente hoogspan ning. Daarnaast worden nieuwe gebieden ontsloten waar miljarden gebruikers wonen. De landen in het Oosten van Europa, Rusland voorop, maken de eerste aarzelende stappen om een volwaardi ge industrie- en handelspartner te worden. China en Midden-Azië zullen ongetwijfeld volgen. Van een internationaal handelshuis als Hagemeyer vergt dit een voortdurend zoeken naar de beste posities in de wereld om met marketing en verkoop van talloze produkten een succesvolle activiteit op te bouwen. Ha gemeyer verzorgt de marketing, verkoop en distributie van vele duizenden produkteixdie afkomstig zijn van honderden fabrikanten. De geschiedenis van de VOC heeft laten zien hoe Ne derland een kernactiviteit is kwijtgeraakt. De basis die is gelegd voor onze handels- en distributiefuncties vergt permanente investeringen in menskracht en infrastruc tuur. Overal zijn concurrenten in de weer om de handel naar zich toe te trekken. Daarop is voor ons Nederlan ders maar één antwoord mogelijk: niet zeuren, maar de mouwen opstropen, de schouders eronder en aan de slag. 7L.7AL cc fWSEM muVERoUkA C0/toVte*C|E£L woRFT, eeaoucr RTL her pe Pubuöce O/H&JEPEM dg RÉCHTSM S- vegwpso, BLOFT emKftut- (Xjl 'f/j-1 /YlAftCTLEJDeR- - WIM STEVENHAGEN ZOVËEL 8£(4l*qeJJK\ K1IEIAMS - OM CWT ALIEAWL UIT TB Les^ew Moer eft EEN ZEMPBft

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2