Als het tijd wordt voor een frisse wind... Alleen deze week 'Vrouwen grijpen de macht in de tuin' ■mBBBEmmss JËIi isf 'Alle kroegen in Noordwijk in weekeinde later dicht' Regio Open huis in onze nieuwste showroom op zaterdag 15 en zondag 16 oktober van 10.00 tot 15.00 uur Tot ziens in onze showroom! Lestella Sani Plus Sani Plus Rijkersweg 15 Veurseweg 153b 2251 AB Voorschoten Tel. 071 - 619557 Noordwijks Belang voelt niets voor voorkeurspositie De Grent NOORDWUK ROZA VAN DER VEER De sluitingstijden moeten in heel Noordwijk worden ver ruimd. In plaats van om één uur op vrijdag- en zaterdag nacht moeten de cafés in de wintermaanden de kans krij gen om twee uur te sluiten. Het collegeplan om alleen ruimhartiger om te gaan met de kroegen aan de Grent is geen goed idee. Dat zegt Noordwijks Belang in zijn algemene beschouwin gen. De partij neemt daarmee stelling tegen het collegeplan. Volgens Noordwijks Belang moet geen onderscheid wor den gemaakt tussen de ver schillende cafés in het kust dorp. Bovendien vreest de po litieke partij voor 'gependel' in het dorp. Kroegbezoekers die om één uur 's nachts op straat worden gezet, gaan dan naar een ander etablissement met alle overlast vandien. Noordwijks Belang wil naast ruimere sluitingstijden, ook een 'keiharde' aanpak van de overlast. Behalve maatregelen zoals het plaatsen van geluids begrenzers, wil NB een 'lik-op- stuk'-beleid. De collegepartij is niet de enige die zich zorgen maakt over de overlast. Zo wijst Groen Links op gewelds explosies die de afgelopen zo mer op de Grent hebben plaatsgehad. De progressieve partij maakt zich zorgen over het toenemend druggebruik in diverse Noordwijkse uitgaans centra. Ook D66 rept over de grote massa mensen op de Grent. „Dat zou weieens onbe heersbaar kunnen worden." Volgens de democraten moet gekeken worden naar de diver siteit van de uitgaansgelegen heden aan de Grent. „Er moet meer differentiatie komen. An ders loopt het beleid om het uitgaansleven te concentreren uit de hand." PvdA en CDA ha meren op voortzetting van het plan om het uitgaansleven op de Grent te concentreren. „Hopelijk vereenvoudigt dat de bestrijding van de overlast", meent de PvdA DINSDAG 11 OKTOBER 1994 Bloembollenmarkt in Lisse Was een robuuste bos tulpen enige jaren geleden amper te vinden in particuliere bloem perken, vandaag de dag mag een dergelijke uitbundigheid weer. En dan nog in de kleuren die jaren not done waren en ie dere rechtgeaarde tuinliefheb- ber pijn aan de ogen deed: rood, geel en oranje. Want één ding staat vast: tuinen zijn net als de inrichting van een huis en kleding onderhevig aan trends, mode en grillen. Deze mening komt van Biny van Rijn uit Hillegom. Als kwe kersvrouw, handelaarster in bollen en tuinliefhebster is ze nauw betrokken bij de ontwik kelingen in de bollenbranche. Vrijdag 14 oktober (van 16.00 tot 21.00 uur) en zaterdag 15 oktober (van 09.00 tot 17.00 uur) wordt in de veilinghallen van het CNB in Lisse \<><>i de 21ste keer de bloemenbollen- markt gehouden. Als stand houdster komt ze met een as sortiment van ruim honderd soorten bollen. De modegevoeligheid wordt volgens haar 'gevoed' door de vele tuinbladen en tuinclubs. En voor een groot deel bepaald door bloemarrangeurs en bloembindkunstenaars. Vooral vrouwen storten zich met hart en ziel in allerlei tuinclubs. „Vaak worden de tuinen beter onderhouden dan het huis. Voor sommige vrouwen geeft die bezigheid een bepaalde sta tus: het zijn vaak welgestelde dames, die met hart en ziel met en in de natuur bezig zijn. Ze nemen, ook al heb ze daar geld voor, geen tuinman." Macht Maar ook de eigen man of vriend wordt de laatste jaren langzaam maar zeker het hof uitgedreven. De vrouwen ne men, volgens Riny, onmisken baar de macht in de tuin over. Langzaam maar heel zeker 'mo gen' de mannen alleen nog 'maar' gras maaien en de steke lige haag knippen. En dan nog alleen als de vrouw er met haar neus bovenop 'staat en aanwij zingen geeft. De reden is duide lijk: mannen gaan te rigoureus om met het bloeiende spul. In hun schoffelwoede verwoesten ze het met zorg gekweekte ane moontje en het vrolijk kleuren de leeuwebekje. En met tuinie ren gaat het nu juist om al dat gepriegel op de grond. „Vrou wen gaan serieuzer met bloe men en kleuren om", verdedigt ze haar stelling verder. „Ze kij ken bij elkaar hoe de tuin er voor staat, ze wisselen gege vens, zaad en stekken uit. Het is gewoon mode om zelf je tuin te doen." De opmars van de buxushaag is momenteel onmiskenbaar. „De hele wereld wil nu een der gelijke haag en daar kom je dus nooit meer vanaf." Ook de krui pende klimop is helemaal terug van weggeweest. Vroeger wist je niet hoe je er af moest komen, nu tel je in de tuinwereld pas mee als de hele bodem er mee bedekt is. Ook de amaryllus-bol, jaren een kwelling voor het kunstzinnige oog, verheugt zich weer in een toenemende be langstelling. De Hillegomse handelaarster trekt in dit verband ook de ver gelijking met het bloemschik ken in huis. Het was jaren een goede gewoonte om minstens drie bossen tulpen in één accu bak te zetten. De bloemen wer den zeer kort afgesneden en stevig in de bak gepropt. Ze loopt naar de gang en pakt twee hoge vazen. „Het was toch on denkbaar dat je hier een paar jaar terug bloemen in zette. Nu is het weer in om één bos in een hoge vaas te schikken. De stelen mogen weer zichtbaar zijn." Catalogi In haar winkel achter het huis toont ze haar handel. Enthou siast loopt ze van het ene krat naar het andere en weet van elk soort de voordelen, ,,'s Avonds kijk ik amper televisie, dan snuffel ik veiiingboeken en cata logi door. Ik hou zo waanzinnig veel van dit vak, dat ik mensen, die zeggen absoluut niet van bollen te houden, toch enthou siast kan maken. Met een zak bollen onder de arm zie ik ze dan na een tijdje uit mijn schuur vertrekken." De voordelen van bloembol len zijn volgens Riny onmisken baar. Bollen komen, mits je ze niet heel erg verwaarloosd en in kletsnatte grond poot, vrijwel altijd probleemloos na enige maanden de grond uit. Na de bloei geven ze wat 'rommel' in de vorm van afstervend blad: het zogeheten loof. Maar als de bollen in de buurt van vrou wenmantel of hosta worden ge plant, is er niets aan de hand. Deze royale bladplanten bedek ken net op het goede moment het ontsierende loof. Haar materiaal verpakt ze te genwoordig in jute en bruine zakken. Volgens de Hillegomse eveneens een modegril, waar niemand meer om heen kan. Net zoals de bruine mand. Dat die manden in Taiwan waar schijnlijk helemaal niet zo milieuvriendelijk worden ge produceerd, schijnt niemand te deren. „Het is immers mode, dus is het goed. Ik lach me soms kapot, want ik doe er zelf even hard aan mee." Stevig jack kit, groen en rood 46 t/m 58 Riny van Rijn: „Vaak worden de tuinen beter onderhouden dan het huis". Na enkele maanden stevig te hebben verbouwd, is er een frisse wind door onze showroom gegaan. Buiten het feit dat de showroom aan de Dorus Rijkersweg twee maal zo groot geworden is, van 600 naar 1200 m:. hebben we ook onze col lectie uitgebreid met een aantal zeldzame topmerken. Deze zijn in de regio alleen bij Lestella Sani Plus te vinden. De komst van Sani Plus heeft nogal wat veranderingen tot stand gebracht in onze sanitaircollectie. Bijna een volledige verdieping is aan dit produkt gewijd. Omdat wij de 'plus' uit de naam Sani Plus extra eer willen aandoen, hebben we in de showroom zeer exclusief sanitair geplaatst. Zo is er bijvoorbeeld een oud engelse, een Scandinavische en een romeinse stijl opgesteld. Om onze opening extra te vieren hebben we in de maanden okto ber en november zeer interessante aanbiedingen in keukens, sanitair, tegels en open haarden. Alle door ons geleverde zaken worden in eigen beheer geïnstalleerd en gemonteerd. Dat is voor u en voor ons een veilig idee. Keukens Gratis Pelgrim magnetron ter waarde van f 995.-' bi| aankoop van een keuken boven de f 10000.- 'Iris vloertegels nu met 15% korting op de tegel pri|s 30 |oar garantie op de serie Le Pietre Dure Open haarden Gratis hoardstel/haardscherm ter waarde van f 300 -' bi| aankoop van een open hoard vanaf f 4000- Sanitair speciale aanbieding Badmeubel wit, 140, cm. breed f 1.795- Douchecombinatie. 1/4 ronde met thermostaatkraan f 2070-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14