Vlaams Blok wint in stad Antwerpen Buitenland Australië onderzoekt activiteiten sekteleden Mark Thatcher verrijkte zich met de hulp van zijn moeder aan wapenhandel Doden bij schietpartij in Jeruzalem Haider wint Oostenrijkse parlementsverkiezingen 65.- Oorlog om zangvogels rond het Garda-meer ROTAN.. ECHT HEMA MAANDAG 10 OKTOBER 1994 5 Zwitserland: aantal is vennoord De Australische justitie heeft 1 een onderzoek geopend naar de activiteiten van de Orde van de Zonnetempel. Kranten in Syd ney meldden vandaag dat leden van de sekte zich daar mogelijk met wapenhandel hebben bezig gehouden. Het staat vast dat de leiders van de orde meerdere malen voor langere tijd in Australië zijn geweest. Joseph di Mambro, het brein en de 'paus' van de sekte wiens lijk afgelopen weekeinde in Zwitserland is geïdentificeerd, zou augustus vorig jaar toe stemming hebben gevraagd om een ritueel te mogen houden op de voor Aborigines heilige Ayers-Rock in centraal-Austra- lië. De Australische politie ba seert haar onderzoek mede op een in Zwitserland gepubliceer de brief van de orde. Daarin staat dat leden van de sekte 'de ze wereld op 6 januari, 04.00 uur in Sydney hebben verlaten'. Het afgelopen weekeinde is gebleken dat een aantal leden van de Orde van de Zonnetem pel die afgelopen week om het leven kwamen in twee Zwitser se villa's, is vermoord. De Zwit serse openbare aanklager André Piller, die het onderzoek naar de sterfgevallen leidt, bevestigde dat het 'in enkele gevallen niet om zelfmoord ging maar om moord'. In totaal verloren 48 mensen in Zwitersland en vijf mensen in Canada het leven. De Zwitserse politie beschikt intussen over gebitsgegevens van de charismatische sektelei der, de 47-jarige Belg Luc Jou- ret. Aan de hand daarvan kan spoedig worden vastgesteld of ook hij zich onder de doden be vindt. Tegen Jouret is een arres tatiebevel uitgevaardigd, omdat hij verantwoordelijk wordt ge houden voor de dood van de sekteleden. Bij huiszoeking in een villa in het Zuidfranse Carpentras, waar leden van de sekte soms verble ven, troffen agenten een com plete atoomschuilkelder aan, waarin net zo'n brand-ontste- kingssysteem was aangebracht als in de Zwitserse villa's waar de sekteleden omkwamen. Piller zei dat er 'verbazingwekkende verrassin gen' te verwachten zijn uit het onderzoek naar de financiële handel en wandel van de sekte. Gemeenteraadsverkiezingen België Geen winst VB in provincies Met 28 procent van de stemmen werd het extreem-recht se Vlaams Blok (VB) gisteren bij de gemeenteraadsverkie zingen in België de grootste partij in de Antwerpse raad. Dat was nog eens drie procent meer dan de partij op 'zwarte zondag' (de parlementsverkiezingen van 24 no vember 1991) in Antwerpen behaalde. Het Blok bezet nu 18 van de 55 raadszetels in de Scheldestad en mag offi cieel de coalitiebesprekingen over het burgemeester schap openen. „Antwerpen kan niet meer zon der het Vlaams Blok worden be stuurd", schreeuwde Filip Dewinter, Blok-lijstaanvoerder in Antwerpen en lid van het fe derale Belgische parlement toen hij gisteren door camera's om stuwd het Antwerpse stadhuis binnenkwam. ,,Als wij nu nóg niet mogen meedoen, kunnen ze maar beter geen verkiezin gen meer houden". Formeel hebben alle democratische par tijen in Antwerpen verklaard dat ze niet met VB willen regeren. Het Blok stak alvast, bij mon de van Dewinter, 'de hand uit' naar de VLD, de Vlaamse Libe rale Democraten (7 zetels) en de partij WOW, Waardig Ouder Worden (1 zetel) om een coali tie te vormen. Alleen de sociaal democraten werden bij voor baat van iedere samenwerking uitgesloten. De VLD liet later echter weten geen behoefte te hebben aan samenwerking met het Blok. De forse winst die extreem rechts in België gisteren behaal de, was niet terug te vinden in de uitslagen van de tegelijkertijd gehouden provinciale verkie zingen. Daaruit blijkt dat de po pulariteit van VB zelfs iets is ge daald. De winst van ultrarechts leidt dan ook niet tot een grote re machtspositie op nationaal niveau. Ten opzichte van de landelijke verkiezingen van no vember 1991 is VB wijwei gelijk gebleven en vergeleken met de Europese verkiezingen van juni van dit jaar is het Blok zelfs licht achteruitgegaan. De SP onder burgemeester Bob Cools ging in Antwerpen fors terug van 16 naar 13 zetels. In Mechelen bleven de SP en de CVP maar net voor op het VB en ook in Gent boekte het VB flinke vooruitgang. De gemeenteraadsverkiezin gen bleken de doorbraak van extreem-rechts in Wallonië en Brussel. In het traditioneel soci aaldemocratische bolwerk L,uik gingen de socialisten er ruim 7 procent op achteruit naar 32,6, terwijl de extreem-rechtse par tijen Front National en Agir sa men meer dan 11 procent van de stemmen kregen. Voorstanders toetreding EU op voorsprong STOCKHOLM-OSLO Rtf-AFP Het aantal Zweden dat voor toetreding tot de Europese Unie is, is groter dan de tegenstan ders. Dit blijkt uit twee opinie peilingen die het afgelopen weekeinde zijn gepubliceerd. Deze peilingen bevestigen de tendens van meer aanhang voor Europea in andere recent ge houden peilingen in de aanloop naar het referendum op 13 no vember. Dagens Indiistri meld de dat 51 procent van de Zweedse kiezers over ruim een maand Ja stemt, en 49 procent Nee. Arbetet publiceerde de uit komst van een peiling waarin 39 procent zei dat men la zal stem men tegen 34 procent Nee. Fin land gaat eind deze week al naar de stembus om over toe trediong tot de EU te stemmen. Hier hebben de voorstanders een lichte voorsprong. Van de Noren weet 23 pro cent nog niet of men eind no vember voor of tegen toetreding tot de EU zal stemmen- Uit een peiling van een Noors opinie- bureau blijkt dat 48 procent 'nee' zegt en 29 procent 'ja'. Op 27 en 28 november kunnen de Noren bij referendum beslisen of hun land moet toetreden tol de Europese Unie. Filip Dewinter brengt zijn stem uit in Antwerpen. Volgens onthullingen Britse zondagskranten londen cees van zweeden correspondent Mark Thatcher, zoon van de Britse ex-premier Margaret Thatcher, heeft 12 miljoen pond (33 miljoen gulden) verdiend aan een wapentransactie die zijn moeder in 1985 tot stand bracht. Dit hebben de Britse kranten The Sunday Times en The Independent on Sunday gis teren onthuld. Met de verkoop van militaire vliegtuigen, mijnenjagers en munitie aan Saudi-Arabië was ruim 55 miljard gulden ge moeid. De overeenkomst, be kend als het Al Yamamah-ak- koord, werd door de Britse pers de grootste wapenleverarftk? van de eeuw genoemd. Het om vatte de verkoop van 120 Tor nado-jachtbommenwerpers, 120 Hawk-trainingstoestellen, 88 helikopters, marineschepen waaronder mijnenjagers en am- De beschuldigingen zijn vol gens The Sunday Times beves tigd via telefoongesprekken van leden van de Saudische konink lijke familie met hun handels vertegenwoordigers. De ge sprekken zijn heimelijk opgeno men door Saudische inlichtin gendiensten, die wilden achter halen welke andere offertes er waren. Verdere bevestiging kwam van wapenhandelaars en gepensioneerde Britse defensie functionarissen, meldden beide kranten. Vanuit zijn woonplaats in Dallas, Texas, ontkende Mark Thatcher alle betrokkenheid. ,,Het idee dat ik met Kalasjnik- ov-geweren en tweedehands Mit.-straaljagers loop te leuren is belachelijk. Ik heb zelfs geen zakmes verkocht." Een woord voerster van het Britse ministe rie van defensie zei dat het mi nisterie het bericht nog niet had kunnen bestuderen en geen commentaar kon geven. Het is altijd een raadsel ge weest hoe Mark Thatcher, die in Groot-Brittannië had gefaald als Amerika plotseling in het geld leek te baden. Thatcher ver toonde zich in dure sportwa gens bij luxueuze hotels, en reisde als een koning over de planeet, soms met een butler in zijn kielzog. Mark Thatcher werd er al lan ger van verdacht zich met hulp van zijn moeder verrijkt te heb ben. Maar The Sunday Times zei gisteren de beschikking te heb ben over de transcriptie van af geluisterde telefoongesprekken tussen wapenhandelaren en de Saudische koninklijke familie. In die gesprekken zou de naam van Mark Thatcher worden ge noemd als eert van de tussen personen. In totaal zouden de tussenpersonen 650 miljoen gulden voor hun bemiddelings- werk hebben gekregen. Op zichzelf zou dat niets bij zondcrs zijn geweest als pre mier Thatcher niet persoonlijk naar Saudi-Arabië was afgereisd om een lans te breken voor de Britse wapensystemen. Defen siefunctionarissen waarschuw den indertijd volgens de kran ten de premier herhaaldelijk voor de betrokkenheid van haar zoon. Als blijkt dat haar zoon inderdaad ruim dertig miljoen gulden heeft overgehouden aan de transactie, zou zij zich schul dig hebben gemaakt aan cor ruptie. De onthullingen zijn des te pijnlijker, omdat Lady Thatcher morgen wordt verwacht op de eerste dag van het congres van de Conservatieve Partij, liet laatste dat de Conservatieven kunnen gebruiken, nu blijkens alle opiniepeilingen hun popu laritëit een historisch diepte punt heeft bereikt, is een cor ruptieschandaal. Nooit te beroerd nog wat zout in de wonde te wrijven, eiste de Labour J'arty gisteren direct een onderzoek naar de zaak. Informant uit Saudi-Arabië vreest voor zijn leven londen» tim kelsey De man die het bewijs heeft geleverd voor de be trokkenheid van Mark Thatcher in de Al-Yama- mah wapenhandel heeft in de Verenigde Staten politiek asiel aangevraagd en gekregen. De 31-jarige Mohammed Khiweli, een voormalige hoge functio naris in de Saudische VN delegatie, zou door de Saudische binnenlandse veiligheidsdienst zijn be dreigd. Khiweli beweert tijdens zijn dienstjaren in het Saudische ministerie van buitenlandse zaken ruim 12.000 belastende docu menten te hebben ver gaard. Uit deze papieren blijkt dat Saudi-Arabië in het geheim heeft gepro beerd kernwapens te be machtigen. In dit kader heeft Saudi-Arabië zelfs ruim vijf miljard dollar in Irakees kernonderzoek ge ïnvesteerd. De Golfoorlog bracht een eind aan deze samenwerking. Khiweli heelt ook be kend gemaakt dat een vooraanstaand lid van de Saudische koninklijk fa milie in 1989 een bezoek heeft gebracht aan China om experimentele kernre actoren te kopen. De Saudi's ontkennen alles en bestempelen Khi weli's documenten als vervalsingen. Prins Ban dar bin-Sultan, de Saudi sche ambassadeur in de Verenigde Staten en een centrale figuur in de Al- Yamamah wapenhandel, heeft voor de Amerikaan se televisie verklaard: „Wc zijn er niet op uit Khiweli te pakken. Hij kan zijn ou de baan terugkrijgen als hij stopt met de versprei ding van deze onzin." Luchtbrug op Sarajevo hervat De Verenigde Naties hebben hun internationale luchtbrug op de Bosnische hoofdstad Saraje vo gisteren hervat, nadat de hulp transporten zaterdag waren stilgelegd wegens beschietin gen. Met ongeveer twintig toe stellen konden voor het eerst in ruim twee weken 250 ton hu manitaire hulpgoederen wor den aangevoerd. De bevoorra ding gaat de komende dagen Jdoor. De drie winnaars van de Oostenrijkse verkiezingen bij elkaar: Jörg Haider, met Heide Schmidt van Liberaal Forum en Madeleine Petrovic van de Groenen. foto epa wetgeving, waaronder die over heidspartij, die tegen de deelne- de Groenen 13 en Liberaal Fo- de toetreding tot de EU, zelf- ming aan de EU is, neemt in het rum 10. standig door te voeren. De Vrij- nieuwe parlement 42 zetels in, GIA eist moord Cheb Hasni op algiers «aep Regering houdt meerderheid De uiterst rechtse Vrijheidspar tij van de Oostenrijkse populist Jörg Haider heeft gisteren bij de parlementsverkiezingen 22,6 procent van de stemmen be haald. De sociaaldemocratische partij van kanselier Franz Vra- nitzky boekte met 35,23 procent het slechtse resultaat sinds de oorlog. De christendemocrati sche coalitiepartner ÖVP ging van 32,0 procent in 1990 terug naar 27,7 procent. De Groenen stegen van 4,7 procent naar 7,01 procent. Het Liberale Forum, pas dit voorjaar na een afsplitsing de Vrijheids partij opgericht, doet met 5,74 procent zijn intrede in het par lement in Wenen. De regeringscoalitie van de SPÖ (66 zetels) en ÖVP (52) houdt gezamenlijk een meer derheid van 118 zetels in het 183 zetels tellende parlement. Kanselier Vranitzky zei gister avond in een eerste reactie de grote coalitie te willen voortzet ten. „Indien ik van president Klestil de formatieopdracht krijg zal ik onderhandelingen begin nen met de Volkspartij indien die daartoe bereid is", zei Vra nitzky voor de televisie. ÖVP-leider en vice-kanselier Erhard Busek zei ook geen alter natief te zien dan een nieuwe rood-witte coalitie. Maar 'dan moet sprake zijn van een nieuw begin'. De ÖVT vindt dat de SPÖ te veel de dienst uitmaakt in de regering. Onlangs baarde minister van buitenlandse za ken Mock (ÖVP) opzien door te twijfelen aan de wenselijkheid van de grote coalitie. Hij zei de ÖVP bereid is met elke opposi tiepartij te regeren, wat werd verstaan als een aanzoek aan Haiders partij. Door de verkiezingsuitslag heeft de regeringscoalitie niet langer de twee derde meerder heid die nodig is om belangrijke Stoel of tafel 99.- De dagen van de stabiele coalitierege ring in Oostenrijk lijken geteld nu de so ciaaldemocraten, en de christendemo craten in mindere mate, gisteren bij de algemene verkiezingen een zware terug slag hebben ondervonden. Ze wordt be dreigd door de Vrijheidspartij (FPÖ) van Jörg Haider, die met ruim 22 procent van de stemmen de grootste uiterst rechtse partij in West-Europa werd. Zijn partij blijft voorlopig in de opposi tie, kondigde Haider gisteravond aan. -Maar met bijna een op de vier kiezers achter zich, kan uiterst rechts niet langer worden genegeerd als buitenlanders vre zende, radicale splintergroep. „Het is een bittere nederlaag. Onder de lessen die wij hebben geleerd is dat we de sfeer onder de kiezers niet goed hebben inge schat", zei bondskanselier Franz Vra nitzky in een reactie. Tegelijk met de naoorlogse neutrale sta tus van de Tweede Republiek lijkt ook de consensus-regeringde langste tijd te hebben gehad nu jongere, zich scherper profilerende partijen zetels hebben ver overd. De snoeverige rechtse Haider kan nu het politieke toneel bekijken, en ver klaren dat zijn partij een coalitie met de christendemocratische ÖVP onder haar huidige leiding niet wil overwegen maar 'bereid is de zaak over te nemen'. „Deze uitstekende uitslag is een teken dat wij eindelijk het naoorlogse Oostenrijk ach ter ons hebben gelaten en een echte de mocratie worden", zei hij. Profiterend van de onvrede onder de kiezers over de 'grote coalitie' bereikt de populist anderen zeggen schaamtelo ze opportunist een doorbraak. Zijn 'uitgesproken anti-buitenlanderscam- pagne en strijd tegen de misdaad heb ben hem voortdurend vooruitgebracht. Dat hij afgezet werd als Landeshaupt- man ("premier) van Karinthië nadat hij Adolf Hitiers werkgelegenheidsbeleid had geprezen, deerde hem niet. Haider heeft gezegd pas in 1998 echt kandidaat te wilen zijn om kanselier te worden. Hij belooft een „Derde Repu bliek", gebaseerd op een directe demo cratie naar Zwitsers model. Hij heeft nu méér kans dan ooit om de conservatieve christendemocratische ÖVP los te weken uit het bondgenootschap met de soci aaldemocraten. Dit vooruitzicht ontlokte een historicus in Wenen het commen taar: 'Haider zal ze opvreten, zoals in de jaren dertig.' Gevraagd naar zijn plannen op lange termijn liet Haider in gematigde taal we ten bruggen te willen bouwen. „Ik wil geen absolute meerderheid, ik wil een coalitieregering. Daarom zal het de vol gende jaren nodig zijn een klimaat op te bouwen waarin samenwerking mogelijk Haider is sinds 1986 de exponent van de liberale partij van Oostenrijk (Freiheitli- che Partei österreichs). Met het aantre den van de jurist I laider, wiens vader (schoenmaker) in de jaren '30 lid was van de verboden nazipartij, ging de van oudsher liberaal georiënteerde partij een conservatief-nationalistische koers va ren. Dit legde haar electoraal geen wind eieren maar leidde tot een scheuring. Toen Haider in december 1992 met 400.000 handtekeningen met een Volks- begehren volkspetUionnement) een de bat in het parlement afdwong over het via wettelijke maatregelen terugdringen van het aantal buitenlanders in Oosten rijk, wilde een aantal leden van de frac tie, onder wie ondervoorzitter van het parlement I leide Schmidt, dit niet lan ger meemaken. Vijf volksvertegenwoor digers, onder wie Schmidt en ex-minis ter van defensie Friedhelm Frischen- schlager (1982-1986) stichtten het Libe raal Forum. Internationaal had deze scheuring bin nen de Oostenrijkse liberalen ook gevol gen: nadat onder meer de Nederlandse WD zich bij herhaling had uitgesproken tegen voortzetting van het lidmaatschap van de Liberale Internationale door de FPö, trok de partij van I laider zich uit dit gezelschap terug voordat ze eruit ge gooid zou worden. De Oostenrijkse hon neurs binnen de I jberale Internationale worden sindsdien waargenomen door het Liberaal Forum. De Gewapende Islamitische Groep (GIA) heeft de moord op de raï-zanger Chebkroune 'Cheb' Hasni eind september opgeëist. Dat meldden verschei dene Algerijnse kranten van daag. Hasni is volgens GIA als 'Gods vijand die het kwaad op aarde heeft verspreid'. Jeruzalem» Twee Palestijnse schutters hebben gisteravond in het wilde weg het vuur geopend op cafébezoe kers in Jeruzalem. Vier mensen, onder wie de daders, kwamen om en er vielen 14 gewonden (foto), zo meld de de Israëlische politie. De aanslag is opgeëist door de fundamentalistische Hamas-beweging. De aanslag vond rond middernacht plaats in de uitgaanswijk Nahalat Shiva, waar op dat moment veel men sen op terrasjes zaten. Twee mannen in het zwart openden opeens het vuur op de menigte. Zij schoten hun Kalsjnikov-geweren leeg en gooiden granaten. Volgens de politie waren de twee daders naar Nahalat Shiva gevlucht na een schietpartij met een politie-eenheid nabij de oude stad. foto yoavlemmer Met geweren, messen en knup pels hebben Italiaanse jagers het dezer dagen gemunt op milieu-activisten en dierenbe schermers uit diverse Europese landen, die miljoenen zangvo gels trachten te beschermen te gen vallen en vangnetten. Alleen de inzet van de carabi nieri heeft voorkomen dat er sinds het begin van het vangst seizoen, vorige week, slachtof fers zijn gevallen. „Zodra wij in de bergdorpjes opduiken, wor den onze auto's beschoten, de banden lekgestoken en herhaal delijk lijfelijk aangevallen", zei een vertegenwoordiger van het Internationale comité Vogel- moord, dat de protestactie or ganiseert. De jagers hebben in bossen, olijf- en wijngaarden ontelbare netten en vallen gezet om vin ken, mezen, winterkoninkjes en roodborstjes te vangen. On danks de gespannen situatie is het.de vogelbeschermers gelukt meer dan 4.000 slagvallen, die de pootjes van de dieren bre ken, tientallen netten en talloze lokvogels te verzamelen. De vogelvrienden beroepen zich op een richtlijn van de Eu ropese Unie van 1989, waarin staat dat in de EU geen zangvo gels mogen worden gevangen. Het comité beschuldigt Italië, waar zeker 300 miljoen zangvo gels door meer dan een miljoen jagers worden afgeschoten en waar enkele miljoenen vogels met vallen worden gevangen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5