Nils Holgersson in Arnhem Plantagebuurt als toeristische attractie R Toerisme ZATERDAG 8 OKTOBER1994 27 Ei SBERICHTEN Voetpadendagen In het weekeinde van 15 en 16 oktober wor den voor het eerst de Noordhollandse voet padendagen gehouden. Thema: 'Wandelen langs de waterkant'. Er zijn 15 trajecten uit gezet met een lengte die varieert van 10 tot 20 kilometer. Er kan worden gestart tussen 10.00 en 15.00 uur. Voor meer informatie raadplege men de speciale krant, die vanaf begin oktober gratis is af te halen bij alle VW-kantoren in Noord-Holland. Bestellen is ook mogelijk bij de Vereniging van Vrije Wandelaars, telefoon 020 - 6817013. Bergen uit de kunst De Heerlijkheid Bergen in Noord-Holland, biedt de komende winter meerdaagse hote larrangementen aan waarin kunst een be langrijke plaats inneemt. In het program ma, opgenomen in de folder 'Bergen uit de Kunst' zijn onder meer opgenomen een be zoek aan museum Kranenburgh (met wer ken van de Bergense School), een fietstocht door bos en duin (waar ooit Herman Gorter woonde) en een wandeltocht langs de be langrijkste monumenten van het dorp. De brochure is op te vragen bij de VW Bergen, telefoon 02208 - 13100/12124. Wintersportbrochures De ANWB heeft acht nieuwe brochures en kaarten uitgebracht. Ze hebben alle betrek king op wintersport en zijn in de meeste ge vallen geactualiseerde versies van eerdere uitgaven, zoals die over het onderhoud van en het rijden met de auto bij lage tempera turen en slechte weersomstandigheden. Nieuw zijn de edities USA/Canada en Oost- F.uropa. De brochures zijn voor leden af te halen bij alle ANWB-kantoren. Nieuwe Center Parks In de nieuwe brochure van Center Parks zijn twee nieuwe parken opgenomen: dat in Longleat Forest (Engeland) en op de Bispin- ger Heide (Duitsland) dat overigens pas de komende zomer zijn poorten opent. Ander nieuws uit de gids is de mededeling dat op de Eemhof (Flevoland) het koraalbad is ge opend. Gasten kunnen in dit reuze-aquari um tussen de tropische vissen zwemmen. Nieuwe lift Mallnitz In Mallnitz (Oostenrijk/Karinthië) wordt in december de geheel gerenoveerde Ankogel- bahn (1200 tot 2700 meter) in gebruik ge nomen. De grote kabines met beperkte ver voerscapaciteit zijn vervangen door gon dels. Wachttijden, zo verwacht de liftmaat- schappij van het dorp dat vooral befaamd staat als beginners-paradijs, zullen defini tief tot het verleden behoren. 'Flying Dutchman' De tochten met de draagvleugelboot 'Flying Dutchman' door de haven van Rotterdam zijn zo'n succes, dat is besloten door te blij ven varen tot en met 16 oktober. De trips vanuit Arnhem/Nijmegen naar Duitsland en Rotterdam zijn eind september wel vol gens schema gestaakt. In Rotterdam zijn er extra afvaarten op zaterdag 13.30,14.30, 15.30 en 16.30 uur; op zondag om 11.30 en 12.30 uur. Deze rondvaart duurt drie kwar tier. Op de zaterdagen 8 en 15 oktober staan anderhalf uur durende tochten door de 'Delta Rotterdam' op het programma. Vertrek om half elf. Info en reserveringen bij de VW Rotter dam, telefoon 010 - 4134465. Madurodam 'spoort' Miniatuurstad Madurodam verandert tot en met 8 januari in een reusachtig spoorwe gemplacement; uiteraard voor treintjes op schaal. Er zijn oude en moderne modeltrei nen te zien, zowel uit de collectie van Ma durodam zelf, als uit particuliere verzame lingen. In de herfst- en wintervakantie to nen verzamelaars hun mooiste modelbaan. Er zijn dan ook demonstraties en taxatie dagen voor oude modeltreinen. Info: 070 - 3553900. Biologische klok Sommige mensen zijn 's morgens hun bed niet uit branden en er 's avonds met geen stok in te krijgen. Anderen staan voor het krieken van de dag op en gaan met de kip pen op stok. Voor dat alles zorgt het biorit me, het getik van de biologische klok die vanuit de hersenen het levensritme van die ren en mensen dirigeert. Ook planten heb- bén een bioritme. Een groot aantal vragen over de biologische klok wordt beantwoord op de expositie 'Bioritme' die tot en met 6 december te zien is in het Centrum voor Natuur- en Milieueducatie, Schothorster laan 31 in Amersfoort. Geopend op werkda gen van 13.30 tot 17 uur, op zondag van 13 tot 17 uur. Info: 033 - 803797. Eusebiustoren na vijf eeuwen eindelijk klaar M DEN DOBBELSTEEN Z'n geschiedenis staat in een vier-regelig rijm boven de ingang: Voor u staat hier/Eusebius rechtop en fier/vaak be schoten en zo lang gekweld/gerestaureerd en in pracht hersteld. Hulde aan de dichter, want hij heeft gewoekerd met de beperkte ruimte. Maar volledig is het poëem niet. Verre van dat. Neem alleen al de gebeurtenissen in sep tember 1944 toen tijdens de Slag om Arnhem eerst de kerk afbrandde en vervolgens de toren aan puin werd ge schoten. De Gelderse hoofdstad had ineens een ander silhouet. gen. Daaruit kwam zij een maand geleden te voorschijn als een op de daken van Arnhem drijvende zwaan. De opening werd gevierd met de te voor spellen feestelijkheden. Ont vangst van de genodigden, toe spraken, concert, ballet, inwij ding van het danig uitgebreide carillon en tot slot een tochtje naar de op tachtig meter hoogte gelegen 'panoramische dakka pel'. Vroeger slechts te bereiken via een 385 treden tellende 'kur- ketrekker-trap'; nu met een computergestuurde glazen lift. De bouw aan de Grote- of Euse- biuskerk begon in 1450. In op dracht van een verontruste Paus Martinus, die met de opdracht de enigszins weggegleden devo tie van de plaatselijke parochia nen hoopte op te krikken. Dat bleek een misrekening. Wel ver schafte het project timmerlui, metselaars, steenhouwers en andere handwerkslieden ruim vijf eeuwen werk. Pas op 15 sep tember 1994 zweeg het gezaag en geklop in het godshuis voor goed. De kerk was klaar. Hoe wel... Matser Met de Eusebius weet je 't nooit. In 1964 nog schroefde burgemeester Matser op 93 me ter hoogte persoonlijk een gloednieuwe windhaan in de na het oorlogsgeweld opgelapte to ren. En net als zijn burgers ver keerde hij in de vaste overtui ging dat het karwei nu voor eens en altijd was geklaard. He laas, de gebruikte materialen bleken niet bestand tegen re gen, vorst, hitte en wind. Ge volg: vallend gesteente, hekken om het gebouw en strijdbare Arnhemmers die de koppen bij elkaar staken omdat ze 'hun' kerk niet opnieuw wilden laten verbrokkelen. Maar daar bleek een aanzienlijk bedrag voor nodig. In eerste in stantie een probleem. Toen echter bromde iemand langs z'n neus weg dat je vanaf de trans van de Eusebius zo'n fraai uitzicht hebt op de slagvelden van 1944. Juist op het moment dat de voorbereidingen op de herdenking van de luchtlandin gen in volle gang waren. De ver binding was snel gelegd. Ge sprekken met hotemetoten uit zowel het bedrijfs- als het poli tieke leven genereerden uitein delijk zó veel geld dat de kerk in de lente van 1992 opnieuw in de steigers kon worden gesla- Wonderbaarlijk De wonderbaarlijke reis van Nils Holgersson. Maar dan bo ven Arnhem. In ongeveer een minuut schiet de transparante shuttle zijn passagiers vanaf de begane grond naar kruishoogte. Eerst langs het torenportaal, vervolgens (met een bijna on merkbare vertraging, zodat alles goed kan worden bekeken) langs het imposante 'zevenge- lui', daarna het carillon en tot slot het belvédère. Het Holland van Marsman. Adembenemen de vergezichten, waar je ook staat. Met de wijzers van de klok mee: Oosterbeek, de bollende Veluwe, Doesburg, Zevenaar en tot slot de Rijn met daarover heen de befaamde brug. Meer nog dan het Airborn-mu- seum in Doornwerth is de Euse biustoren een uitgelezen plek voor wie iets wil begrijpen van de onbegrijpelijke moed van john Foster en zijn rode baret ten, die de brug in september 1944 in een regen van kogels bezet moesten houden. Als rat ten in de val, zaten ze. In het noorden het gepantserde, vuurspuwende staal van de Duitsers, onder zich het geklots van de brede Rijn, in het zuiden het open lage land tussen Driel en Eist. Mission impossible van af het moment dat de geallieer de opmars werd gestuit. Als dat ergens duidelijk wordt, dan is De glazen lift die zijn passagiers in nog geen minuut naar 80 meter hoogte brengt. dat wel hier, op tachtig meter hoogte, zeker als straks de per manente expositie over dc Slag bij Arnhem is voltooid. Arnhems grootste en mooiste kerk. Uniek door die glazen ka nonskogel, uniek door het uit zicht over Betuwe en Veluwe en uniek ook door de op 68 meter hoogte aangebrachte beelden van Henk Vreeling. Goed te zien vanaf de trans: 28 Disney- en Toonderfiguren, die ooit de in zet vormden van een even ver woede als vermakelijke strijd tussen enerzijds de Nederland- sche Christenvrouwen Bond onder aanvoering van dominee Foeken Een kunstenaar die zich laat inspireren door Donald Duck is een zielepoot) en ander zijds een leger verlichte geesten, dat pal achter Vreeling bleef staan. De laatste partij won. Glorieus zelfs. Want wie goed Idjld ontwaar! tussen de zeven dwergen niet het hoofd van Sneeuwwitje, maar dat van Foe ken. Als waterspuwer. Oude Amsterdamse stadswijk krijgt in hoog tempo een ander gezicht AMSTERDAM DIRK DE MOOR De Amsterdamse Plantagebuurt. Hoekjes van serene rust afgewisseld door brede stra ten, waar kranige panden staan uit te bla zen van een lang en slopend leven. Je zou haast denken dat degenen die zo gelukkig zijn hier te werken of te wonen, niet bijster dol zijn op bussen vol dagjesmensen. Maar de werkelijkheid is anders. De kreet: 'Ver baas je in de Plantage' moet toeristen gaan lokken. Ze vielen elkaar onlangs in de armen: de be woners, de musea, Artis en allerlei andere instellingen. Ook werd de vereniging 'Vrien den van de Plantage' opgericht. Deze orga nisatie moet een coördinerende rol spelen bij de presentatie van de Plantagebuurt als toeristische attractie. De eerste plannen zijn er al. Zo ligt het in de bedoeling op korte termijn een zondagsmarkt te gaan houden op het Jonas Daniël Meijerplein. De vraag waarom de Plantage zo belust is op toerisme, wordt door 'Vrienden-voorzit ter' Ko van Geemert snel beantwoord. ,,Ten eerste heeft de buurt veel te bieden en ten tweede is het van belang dat de Plantage zich in cultureel opzicht verder ontwikkelt. Dat kan alleen als er belangstelling voor komt, als er wat gebeurt." Echt te klagen heeft 'De Plantage' daarover trouwens niet. Zo werd kort geleden de Hortus Botanicus aan_ de Plantage Middenlaan vernieuwd, vond de heropening plaats van de volledige gerestaureerde Portugese Synagoge en werd het oude, door Berlage gebouwde hoofd kantoor van het NW als het 'Nationaal Vak bondsmuseum' in oude luister hersteld. Lustoord De Plantage werd vroeger wel 'het lustoord van Amsterdam' genoemd, vanwege de mooie architectuur en het vele groen. En hoewel er heel wat moois verloren is ge gaan, kun je er nog altijd aangenaam wan delen. In de achttiende eeuw huurden veel Amsterdammers in het gebied grond om er een groentetuin te beginnen.' Dat groen trok wandelaars aan wat weer tot gevolg had dat er veel uitspanningen werden gebouwd. Ook de Hortus Medicus verrees in die tijd. Exotische planten, die waren meegebracht door ontdekkingsreizigers, werden er on derzocht op hun bruikbaarheid als genees middel. Maar de zeelieden brachten niet al leen planten mee, maar ook dieren en aller lei gebruiksvoorwerpen. Dat leidde weer tot de oprichting van de dierentuin Artis en het Tropenmuseum. In de negentiende eeuw De hal van het Nationaal Vakbondsmuseum, dat in oude luister is hersteld. foto pr werd de Plantage een buurt voor welgestel- gebouwen en plekjes laten zien. De wande- den. Vooral joodse diamantairs lieten zich ling begint bij het Joods Historisch Museum er prachtige stadsvilla's bouwen. aan het Jonas Daniël Meijerplein en eindigt In de folder 'Verbaas je in de Plantage' zijn bij het Museum Rembrandthuis aan de Jo- wandelroutes opgenomen die de. mooiste denbreestraat. Je kunt de buurt uiteraard ook per rijwiel verkennen en zelfs per terfiets. Wie dat laatste doet, vaart eigenlijk om de buurt heen (Herengracht, Entrepót- dok, Nieuwe Keizersgracht). Schilderachtig Op die tocht passeer je hij de brug tussen Artis en het Entrepotdok, in het verlengde van de Plantage Kerklaan, een schilderach tige verzameling woonschepen. Het grenst aan de parkeerplaats van Artis. De bewo ners van deze boten vinden promotie van de Plantage-buurt maar zo-zo. Ze organise ren samen evenementen om de aandacht te vestigen op hun benarde positie door de ex- pansie-drang van Artis. Ze zijn bang voor bezoedeling en mogelijk zelfs verlies van hun rustieke ligplaatsen. Meest markante verschijning in de huurt is zonder twijfel de Hollandsche Schouwburg aan de Plantage Middenlaan. Het voormali ge theater is nu een monument ter nage dachtenis aan allen die tijdens de Tweede Wereldoorlog vanaf deze plaats werden weggevoerd naar de concentratiekampen. De eigenlijke herdenkingsruimte hevindt zich in het gerestaureerde deel van het ge bouw. Videofilms en documenten geven een beeld van de verschrikkingen, die zich in en om de schouwburg hebben afge speeld. Bezoeken aan het Zoölogisch Museum en het Planetarium in Artis, het Filmtheater Desmet (Plantage Middenlaan), het Natio naal Vakbondsmuseum, de ARCAM Galerie voor architectuur op het Waterlooplein en het Hugo de Vries Gentrum waarin elf na tuur- en milieu-organisaties sinds drie jaar onderdak hebben, worden in de wandel- en fietsfolder aanbevolen Wie tijdens zijn wandeling het Tropenmu seum aandoet en het dan even voor gezien wil hóuden, zou aan de overkant van de Linnaeusstraat kunnen neerstrijken in (of op het terras) van de bar 'East of Eden'. Daar wordt behalve het gebruikelijke bier ook het gerstenat van het brouwerijtje 't IJ geschonken, 't IJ bevindt zich 600 meter verderop in een meer dan honderd jaar oud pand aan de Funenkade. Naast die nogal straffe bieren worden ook Mexicaanse hap jes geserveerd. De Plantage-folder met routebeschrijving is verkrijgbaar bij de VW Amsterdam. In formatie: 06-340 340 663, Corresponden tieadres: Postbus 3901, 1001 AS Amster- E I S B0 EKEN Mexico (f 57,70) uit de reeks Ditinoo's gidsen. De auteurs van de serie reisgidsen van noogaan in de meeste gevallen uit vat nauwkeurig beschreven wandel- of auto routes. In dit geval gaat het om een traject, dat de automobilist in twintig dagen van Mexico Stad naar de luxueuze badplaats Cancun en de even verderop gelegen Maya- stad Tulum in Yucatén voert. De uitvoering is - zoals altijd in deze serie - perfect. Veel praktische informatie, mooie verhalen, uit stekende plattegronden en magnifieke kleurenfoto's. Maar dat mag ook wel voor die prijs. In dezelfde serie verschenen: Dwars door de USA 69,50), San Francisco 45,00), West-Canada 54,50), Provence 49,50), Bretagne 49,50) en Ball (ƒ49,50). Bolii'ia (f 39,50) in de reeks Reishandboeken van uitgeverij Elmar. Een van de aardige trekjes van uitgeverij El- mar is, dat men zich er waarschijnlijk iets aantrekt van kritiek. 'Bolivia' ziet er in elk geval aanmerkelijk beter uit dan de voor gangers in deze zeer uitgebreide serie. Dat is het boek trouwens wel waard ook. In ruim 360 pagina's wordt een voortreffelijke opsomming verstrekt van de toeristische mogelijkheden in dit betrekkelijk onbeken de Zuidamerikaanse land. I.euke details (waarom dragen ze in Bolivia nog zo veel hoeden?), veel praktische informatie (over onder meer excursiemogelijkheden), per soonlijke ontboezemingen en goede platte gronden maken dit deel tot een van de be tere in de reeks. Ook verschenen in deze serie: Florida 27,50), Wales 34,50) en Singapore 34,50). China laat meer reizigers toe in Nepal en Tibet China zal via Nepal meer buitenlandse be zoekers in Tibet toelaten om zo het toeris me in beide landen te bevorderen. Dat is besloten tijdens een bezoek aan Katmandu van de Chinese vice-premier en minister van buitenlandse zaken Qian Qichen. Elk jaar komen ongeveer 350.000 buitenlandse toeristen naar de Himalaya-staat Nepal. Veel van hen zouden graag een bezoek aan Tibet in hun reisprogramma opnemen. I let aantal mensen dat nu vanuit Katmandu doorreist naar Tibet, blijft echter beperkt tot tussen de 7.000 en 10.000, mede door de hoge kosten van zo'n bezoek. Nepalese functionarissen verklaarden dat het «aantal vluchten op IJasa waarschijnlijk wordt uit gebreid en dat de 950 kilometer lange weg die in 1967 met Chinese hulp door het Hi- malaya-gerbergte is aangelegd, zal worden verbeterd. Tropeninformatie Zoals elke winter zal het Koninklijk Instituut voor de Tropen ook dit jaar voorlichtings dagen organiseren voor reizigers naar sub tropische of tropische gebieden. Met ingang van 1995 wordt de informatie uitgebreid met een 'specialisten spreekuur' waarin vragen zullen worden beantwoord over on der meer verzekeringen, gezondheid en vei ligheid. De dagen zijn op 5 november (west-Indonesië), 4 februari (Mexico, Gua temala en Belize), 18 maart (fietsen in de tropen) en 22 april (Zuid-Afrika en Zimbab Veerdienst gestopt De door Grahundbus geëxploiteerde veer dienst tussen de Deense steden Korsor (Seeland) en Lohals (Langeland) is stopge- zet wegens steeds verder oplopende verlie zen. De enige mogelijkheid om vanuit het oosten van Denemarken op het eiland Lin geland te komen is nu de dienst Tars-Iol- land. Verkeersbureau Cuba Nederland krijgt nog voor het eind van dit jaar waarsi hijnlijk im iih.i.ms Ynh ri bureau. Tot nu toe werd de toeristische in formatie verzorgd door twee reisorganisa ties: Cubatur en Cubanacan. De toeloop van de toeristen naar het Caribische eiland wordt echter zo groot, dat beide touropera tors het extra werk niet meer aankunnen. Het ziet er naar uit dat Cubatur (eigendom van de Cubaanse regering) zal worden om gevormd tol het nieuwe bureau. Hetzelfde gebeurde onlangs met deCubatur-kantoren in Frankfurt, Parijs en landen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27