Aanpak zakenreisfraude levert zeker 32 miljoen op DEZEZONDAG: ^HIEINDAG! 'De spuiten slingeren straks op het speelplein' Binnenland Ruzie in Groen Links over affaire-Varma Ex-spionnen thuis met behoud van salaris Het einde van een carrière 'Kwaliteit hoger onderwijs te redden door strenge selectie' Huurwaardeforfait tot 1998 hetzelfde MEUBELPLEIN LEIDERDORPS 'Testen Consumentenbond zijn geen vorm van reclame' Vliegoefening hoeft niet vooraf te worden gemeld VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 Algemeen Nederlands Persbur Universiteit krijgt leerstoel asielrecht Amsterdam De Universiteit van Amsterdam krijgt als eerste in Nederland een leerstoel asielrecht. De 47-jarige Brits-Canadese professor dr. Goodwin-Gill aanvaardt op 19 oktober het ambt van bijzonder hoogleraar aan deze universiteit. De benoeming kwam tot stand in samenwerking tussen de universiteit en de stichting Bijzondere Leerstoel Asielrecht. In deze stichting ne men onder meer Amnesty International en Vluchtelingen Werk deel. Eervol ontslag voor VAM-directeur Hilversum VAM-directeurvan der Steen heeft vandaag zijn functie neergelegd. De aandeelhouders hebben hem gisteren eervol ontslag verleend. Van der Steen raakte afgelopen zomer in opspraak wegens betrokkenheid van naaste verwanten bij transacties van het bedrijf. Onderzoek leverde echter geen straf bare feiten op. Van der Steen is niet buiten zijn bevoegdheden getreden en heeft in het verleden zichzelf niet bevoordeeld en de VAM niet benadeeld. Venlo bevoordeelt directeuren venlo Burgemeester en wethouders van Venlo zijn van plan bij de toewijzing van bouwkavels een voorkeursbehandeling in te voeren voor wat zij noemen 'strategisch belangrijke personen'. Momenteel verloot de gemeente de schaarse bouwterreinen. Onder 'strategisch belangrijke personen' verstaat het college on der andere directeuren van ondernemingen en topambtenaren. Het is volgens de gemeente van belang dat deze mensen niet al leen ter plaatse werken maar ook wonen. ECN in Petten schrapt 120 banen petten Bij het onderzoeksinstituut ECN in Petten moeten zeker 120 banen verdwijnen. Dat heeft de directie het personeel giste ren laten weten. De inkrimping is het gevolg van het wegvallen van technologiesubsidies. Het kabinet-Kok heeft plannen het subsidiebedrag voor de sectoren energie en milieu van ECN met zeventien miljoen te korten. Deze plannen hebben volgens de directie grote gevolgen voor de personeelsomvang. De directie sluit gedwongen ontslagen niet uit. Bij ECN werken momenteel negenhonderd mensen. Reisbureaus erg behulpzaam bij vervalsen van rekeningen Partijblad opent aanvat op kamerlid den haag. anp Ondernemers die privé-uitstapjes als zakenreizen boeken en daarmee belasting ontduiken, worden door reisbu reaus geholpen. Dat scheelt de schatkist jaarlijks miljoe nen guldens aan inkomsten. Een opsporingsactie naar zakenreisfraude die de belastingdienst de afgelopen maanden heeft gehouden, levert naar verwachting 32 miljoen gulden aan verzwegen belastinginkomsten op. Inclusief boetes kan dit bedrag nog verdubbelen. jes bleken er 4.200 ten onrechte als 'zakelijk' geboekt. De onder nemer kan de uitgaven voor een zakenreis van zijn winst aftrek ken, waardoor hij minder belas ting betaalt. De belastingdienst is hierdoor achttien miljoen misgelopen. Ongeveer 16.000 reizen zijn nog in onderzoek. den haag gpd den haag gpd Het kabinet weet geen raad met een kleine vijftig voormalige spionnen van de opgeheven In lichtingendienst Buitenland (IDB). Andere inlichtingendien sten als de BVD en de MID (Militaire Inlichtingen Dienst) hebben geen interesse om ze over te nemen, datzelfde geldt voor de NAVO en Europol. De uitgerangeerde geheim agenten kosten de gemeenschap ruim vier miljoen gulden per jaar. De IDB werd op 1 januari dit jaar opgeheven na opzienba- I rende publikaties over de dienst, Pé onthullingen betrof- I fen .onderlinge ruzies, weder- I zijase telefoontaps van rnede- werkers en verhalen over gehei me operaties. Ook het einde van de Koude Oorlog was reden de IDB op te heffen. Sindsdien hebben negentien vooral oudere ex-IDB'ers mo gen kiezen voor een ongebrui kelijk riante werkloosheidsrege ling. Zij ontvangen net zoveel jaren een werkloosheidsuitke ring als ze hebben gewerkt. Dat kost jaarlijks 1,2 miljoen gulden. De overige 26 oud-spionnen zijn nog steeds in dienst van de overheid. Zij zitten thuis met behoud van hun salaris. Een doodenkele keer worden ze in geschakeld voor een klusje. De ze groep kost het rijk per jaar 3,1 miljoen gulden per jaar. De actie 'Reisverhalen' die de belastingdienst eind vorig jaar startte, is tot nu toe succesvol verlopen, schrijft staatssecreta ris Vermeend (financiën) in een brief aan de Tweede Kamer. Van de 14.000 onderzochte reis- Wisselkantoren ontduiken wet op grote schaal den haag «gpd Tachtig procent van de wissel kantoren weigert ongebruikelij ke financiële transacties van meer dan 25.000 gulden te mel den. Ondanks een wet die dat sinds 1 januari verplicht. Dat heeft minister Sorgdrager (justi tie) de Tweede Kamer gisteren laten weten. Wisselkantoren moeten zich in de toekomst laten registre ren, eigenaren en personeel worden gescreend. Sorgdrager voorspelde een snelle daling van het aantal wisselkantoren door de nieuwe regeling. Zij be loofde een keiharde aanpak van de kantoren die zich niet aan de regels houden. Straks kan alleen nog geld worden gewisseld bij de onge veer 7.500 banken en dertig ge registreerde wisselkantoren. Ook vijfhonderd tot duizend hotels mogen dat doen mits het gaat om hotelgasten, er verder geen bekendheid aan wordt ge geven en het gaat om niet meer dan duizend gulden. Plannen om ook voor het wisselen bij banken en wisselkantoren een maximum aan te leggen, haal den het niet. Naar verwachting levert dit nog eens minimaal veertien miljoen op. Van de 1.300 onderzochte reisbureaus hielden er ten min ste 580 dubieuze praktijken op na. Daarbij ging het vooral om het vervalsen van rekeningen, al dan niet op verzoek van de on dernemer. Bij één reisbureau trof de belastingdienst zelfs een aparte handleiding waarin stond hoe de facturen konden worden 'aangepast'. Bij ver schillende bureaus bleek de ad ministratie vernietigd, hetgeen in strijd is met de wettelijke be waarplicht. Justitie zal een aantal reisbu reaus vervolgen. Verder kunnen alle reisbureaus die een waar schuwing kregen, dit jaar een tweede bezoekje van de belas tingdienst verwachten. Vermeend verwacht dat door de actie reisbureaus en onder nemers minder snel opnieuw in de fout gaan: Reisbureaus zeg gen het optreden van de belas tingdienst toe te juichen. Zij zouden vooral uit concurrentie- overwegingen meedoen aan het vervalsen van reisfacturen. De actie 'Reisverhalen' wordt begin volgend jaar afgerond. Eerder verrichtte de belasting dienst controle-acties bij onder meer de horeca (actie 'Schuim kraag') en onder tandartsen ('Goudtand'). Voorzitter Lucas van Groen- Links heeft binnenkort een 'pit tig gesprek' met de hoofdredac tie van het partijblad. De scher pe kritiek van de redacteuren op tal van zaken die zich in de partij afspelen, is het bestuur in het verkeerde keelgat gescho ten. Aanleiding tot het onder houd is vooral de aanval die het blad deze maand opent op het niet-vlekkeloze verleden van ka merlid T. Varma. Volgens een woordvoerder is het niet de bedoeling van Lucas om de redactie de les te lezen. Zij opereert volgens een statuut en is derhalve journalistiek on afhankelijk. ..Maar de lucht moet wel worden opgeklaard." De financiële betrokkenheid bij liefdadigheidsstichtingen den haag gpd Universiteiten en hogescholen zullen niet veel langer meer in staat zijn de kwaliteit van het onderwijs te garanderen. Door de snelle groei van het aantal studenten stevent het hoger on derwijs af op een catastrofe. Steeds meer studenten zullen studeren met hulp van steeds minder stafleden. Dat proces wordt nog versterkt door de be zuinigingen op het onderwijs. Volgens onderwijsdeskundige Van Vught zullen de universitei ten en hogescholen steeds min der in staat zijn hun studenten goed onderwijs te geven. De kwantiteit wint het van de kwa liteit, vreest Van Vught. Hij sprak op een bijeenkomst van het Centrum voor Studies van het Hoger Onderwijsbeleid in Enschede, waarvan hij directeur is. Zijn doembeeld geldt overi gens niet alleen voor Neder land. In alle westerse landen botst de wens om de goede kwaliteit vast te houdén, met de massaliteit van het huidige on derwijs. Dat maakt aantasting van de onderwijskwaliteit on vermijdelijk. Van Vught ziet eigenlijk maar één oplossing, die overigens steeds meer steun krijgt. Zijn re medie is even simpel als, naar het lijkt, doeltreffend. Hij be pleit een strenge selectie van studenten .door een beperkt aantal studieplaatsen beschik baar te stellen. Tegelijkertijd streeft hij naar een enorme ver hoging van de kosten die de student zelf moet dragen. Het is een discussie die al ge ruime tijd wordt gevoerd, maar die een nieuwe impuls kreeg door de opstelling van het kabi net. In het regeerakkoord wordt immers ook geconstateerd dat te veel studenten een te lange tijd op de universiteit doorbren gen. Het hoger onderwijs moet meer selectief en meer gediffe rentieerd worden, aldus het ka binet. soesterberg Prins Bernhard heeft gisteren op de vliegbasis Soesterberg officieel afscheid genomen van zijn vliegeniersloopbaan. Hoog het overvliegen van toestellen die ooit door de prins zelf zijn bestuurd. De zogeheten fly-by werd ook gadegeslagen door enkele vrienden van de prins, te weten commandeur Zeylemaker (links) en kolonel Van der Ruit (midden). FOTO ANP FRANS VAN DFR LINDE blijft het voormalige Amster damse gemeenteraadslid Varma achtervolgen. Nu zou zij weer te maken hebben met een geldin zamelingsactie voor Surinaam se vluchtelingen, waarvan de opbrengst spoorloos is verdwe nen. Nog maar nauwelijks beko men van de commotie over haar kasbeheer bij het vroegere Grenada Komitee Nederland (CKN). kreeg zij deze week de wind van voren in het partij blad. Dat verwijt de kamerfrac tie de beschuldigingen aan Var ma's adres onvoldoende te heb ben onderzocht. In 1985 kon Varma (destijds penningmeester van het CKN) een tekort van 12.000 gulden niet verantwoorden. Ruim de helft heeft zij inmiddels terug betaald. Voor het restant kwam zij met bonnen en kwitanties op de proppen. Daarmee leek de zaak afgedaan. Maar vier maan den geleden beweerde toenma lig voorzitter S. Baburam dat Varma die bonnen zelf had uit geschreven. De recentste kritiek komt uit weer een andere hoek. Suri naamse kringen in Amsterdam namen in 1991 het initiatief tot een actie voor de Franciscanes ser zuster Gcrda. Zij werkte in een vluchtelingenkamp in Frans-Cuyana. De Stichting Vrienden van Damsko organi seerde in die tijd een gala- avond in de hoofdstad. Varma was een van de drie bestuursle- den van Damsko. Zuster Cerda, inmiddels woonachtig in het Belgische Gooreind, heeft nim mer een stuiver ontvangen. Varma zegt niets te maken te hebben met de inzameling. Ook voorzitter I. Bottse stelt dat. „De opbrengst van het gala was niet bedoeld voor zuster Gerda. Er was helemaal geen opbrengst. Die actie heeft een schuld van 80.000 gulden opgeleverd." Walesa niet met lege handen DEN HAAG GPD De Poolse president Walesa gaat niet met lege handen naar huis. Na een driedaags staats beZoek aan Nederland heeft hij de toezegging van een reeks in ternationale bedrijven voor meer investeringen op zak, als mede een verklaring van 'hulp en bijstand' van premier Kok. Kok zegde gisteren Walesa toe dat de Nederlandse regering zich tot het uiterste zal inspan nen om Polen zo mogelijk nog voor de eeuwwisseling tot de Europese Unie toe te laten. Ook wil Nederland bevorderen dal de NAVO zijn deuren voor Po len opent. Op zijn beurt moet Walesa er voor zorgen dat de Poolse markt voor westerse pro- dukten wordt opengesteld. den haag gpd De belastingtoeslag voor de 3,5 miljoen eigenaar-bewoners van huizen (het huurwaardeforfait) gaat de eerstkomende drie jaar niet omhoog. Minister Zalm (fi nanciën) heeft dat gisteren de Kamer laten weten. Na 1997 komt er een nieuw systeem om de hoogte van het forfait vast te stellen. Het forfait is nu 2,8 procent van de waarde van de woning in bewoonde staat. Die waarde is vastgesteld op 60 procent van de marktwaarde. Afhankelijk van de prijs van de woning loopt het forfait van 300 tot 40.800 gulden. Onder het vorige kabinet is het forfait elk jaar ver hoogd, tot grote woede van de WD. Zalm belooft verder dat de belastingen gedurende deze ka binetsperiode voor inflatie zul len worden gecorrigeerd. Het vorige kabinet heeft daar drie Zondag 9 oktober 17 uur, bent u van harte welki kunt u meteen profiteren van een leuke aktie: bestelt u vóór eind november een nieuw meubel, dan krijgt u keer van afgezien waardoor de burger meer belasting ging be talen. Ook plannen om te tornen abonnOTenc op Arkdnl, VT aan de belastingaftrek voor reis- w, kosten tussen woon- en werk- Woncni DoehetZelf, Eigen Huis plek (reiskostenforfait) zijn er Interieur, Woonbeeld, Elle niet, aldus Zalm. Net ZO min als Wonen óf Residence. Vraag naar een voornemen mensen die pri vé in een auto van de zaak rij den een hogere belastingtoeslag in rekening te brengen (autokostenfictie). de aktievoorwaarden in de winkel! Ook voor de kinderen zijn er leuke attrac- waaronder de Ronald McDonald amsterdam gpd Commissie wijst klacht Hillegommer af ting, omdat daarin geen goede ren, diensten of denkbeelden worden aangeprezen", aldus de Commissie. Niet van belang daarbij vindt zij dat lezers op basis van de onderzoeken hun keuze voor goederen of diensten bepalen. Het feit dat resultaten van con sumententests in advertenties worden gebruikt, doet daar evenmin aan af. ,,I)e Consu mentenbond maakt bezwaar te gen ieder gebruik van publika ties in de Consumentengids voor reclame-doeleinden en geeft hiervoor nimmer toestem mingaldus de Reclame Code Commissie. De Hillegommer beraadt zich op hoger beroep bij het College van Beroep. De Reclame Code Commissie vindt onderzoeken van de Con sumentenbond geen vorm van reclame. Zij heeft daarom de klacht van de Hillegommer A. W. Bosch tegen de bond af gewezen. De man had de zaak aanhangig gemaakt, omdat hij vindt dat vergelijkende waren onderzoeken die consumenten tot bepaalde aankopen bewe gen, hetzelfde werken als recla me. De Commissie treedt met haar uitspraak in het voetspoor van haar voorzitter, die de klacht in eerste instantie al nict- ontvankelijk verklaarde. „De publikatic is geen reclame-ui- 'Whitney' wint Soundmix-show den haag gpd Glenda Batta uit Hilversum heeft gisteren overtuigend de finale van de Soundmix- show 1994 gewonnen. Zij trad op als Whitney Houston met het nummer One Mo ment in Time en behaalde ruim de helft van het aantal uitgebrachte stemmen. De uitslag werd bepaald door een volgens RTL 4 re presentatieve selectie van ruim tienduizend mensen die meteen na afloop van de uitzending werden gebeld. Daarvoor was een honderd- koppig telefoonteam inge schakeld. Alma Nieto (Meca- no) uit Den Haag werd twee de en Jo-Anne Piris (Mariah Carey) uit Breda derde. Tilburgers woedend over aanpak drugverslaafden tilburg peter de knegt „Ze zijn van God los, hier in Til burg. Eerst een contract met softjunkies en nu dit. De spui ten slingeren straks rond op het speelplein en de junks zijn niet meer weg te slaan uit de hal van het bejaardenhuis." De bejaar de Tilburger is woedend en bang. En met hem zo ongeveer de hele wijk Broekhoven. Ze zien de hordes verslaafden al 'hun buurt overnemen' nu er plannen zijn voor de verhuizing van het consultatiebureau voor alcohol en drugs (CAD) en een behandelingsinstituut voorver- slaafden naar hun wijk. Nederland mag dan de aan dacht hebben gericht op het ex periment met verstrekking van vrije harddrugs aan de Tilburgse junks, de Tilburgers zelf hebben andere zorgen aan het hoofd. Het experiment vinden ze 'zot tigheid'. „Wij werden van de ene op de andere dag overval len met het voorstel de verslaaf den naar Broekhoven te halen. Dat gaal ten koste van onze kin deren", aldus een buurtbewo ner. In een emotionele bijeen komst eerder deze week schet sten de bewoners de meest ver schrikkelijke scenario's. En ook gisteravond was de wijk gemo biliseerd om protest aan te te kenen tegen de 'ondemocrati sche aanpak' van burgemeester Brokx en de zijnen. Samen met vele bejaarden wa ren honderden leerlingen van de Tilburgse basisschool De Po pulier gewapend met spandoe ken en protestborden naar het stadhuis getrokken om hun stem te laten horen. Uitgelaten als op een schoolreisje joelde de jeugd voor de buiten de raads zaal opgestelde televisiescher men toen hun politieke tegen standers aan het woord kwa men. Ook het actiecomié Edisonlaan liet van zich horen. Volgens huisarts Hoefnagels heeft het Tilburgse college wel 'heel ge makzuchtig en onzorgvuldig ge handeld ten aanzien van de wijk'. Het actiecomité vindt dat dergelijke grootschalige versla vingszorg in geen enkele Til burgse woonwijk thuishoort: „Er wordt prioriteit gegeven aan een handvol verslaafden en niet aan 15.000 bewoners van Til- burg-Zuid." De dames en heren politici za ten er duidelijk mee in hun maag. D66 mompelde iets over een 'onduidelijke procedure' terwijl de PvdA voorstelde een contract met de buurt te sluiten waarin ze garanties wilde geven dat de wijk over twee jaar niet zal zijn verslechterd, maar er juist beter uit zal zien. De CDA'ers konden met hun popu listische standpunt dat opvang voor drugverslaafden 'nooit in woonwijken mag plaatsvinden', eindelijk weer eens op een warm onthaal rekenen. CAD-coördinator De Vos bena drukte dat de spookbeelden van de buurtbewoners niet kloppen. Volgens hem leert de ervaring in Breda en Roosendaal dat de buurt geen last heeft van de op vang van verslaafden. „Laatst kwam een man in Roosendaal nog naar me toe. Hij gaf toe dat hij zich twee jaar geleden heeft vergist toen hij tegen de komst van het CAD protesteerde. Tilburg kampt met zo'n 500 harddrug-verslaafden. Ruim zestig procent van de inbraken, autokraken en berovingen wor den door deze verslaafden ge pleegd. Zeventig junks (stadsnomaden) leven 's nachts op straat. Met de geïntegreerde aanpak van de verslavingspro blematiek wil Tilburg zowel zorg bieden aan de verslaafden als de veiligheid van de stad en bewoners beter waarborgen. den haag anp De luchtmacht heeft geen vastomlijnde instructies voor het aankondigen van vliegoe- feningen. De voorlichtings dienst van de luchtmacht maakt activiteiten die afwijken van de normale procedures wel altijd bekend aan pers en publiek. Maar er zijn geen re gels hoelang van tevoren dit moet gebeuren, aldus de dienst. Het kamerlid Sipkes van Groen Links zei gisteren dat zij zich overvallen voelt door de late aankondiging van de NAVO-oefening Coldfire. Ze beroept zich op een toezeg ging van Defensie uit 1992 dat oefeningen met laagvliegen tijdig aan de politiek en het publiek worden gemeld. Tijdens de oefening mogen de toestellen op beperkte schaal op 150 meter hoogte vliegen en afwijken van de ge bruikelijke routes. Normaal geldt een minimumhoogte van 300 meter. De NAVO-oe fening wordt dit jaar van 10 tot en met 14 en van 17 tot en met 21 oktober gehouden boven België, Nederland, Denemar ken, Duitsland en Frankrijk. Deze weck zijn er al enkele verkenningsvluchten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3