Volley balploeg schrijft historie Tsjechisch clubvoetbal in grote financiële crisis Sport Reiziger in selectie Nederlands elftal 'Mensen bedankt, dit was prachtig' I. PIV CHEF ROBONPf KWATER C Nederland ziet af van protest tegen vroege halve finale Het management van het Nederlands volleybalteam overwoog gisteravond te protesteren tegen het tijdstip waarop vandaag de halve finale tegen Amerika moest worden gespeeld. De wedstrijd begon om half twee van middag. Veel minder dan vierentwintig uur na de vroege avondwedstrijd gisteren tegen de Grieken. Daardoor had Nederland minder tijd om van de kwartfinale te herstel len dan de Amerikanen, die gistermorgen al ten koste van Zuid-Korea de halve eindstrijd bereikten. Olof van der Meulen spring in de armen van Jan Posthuma als Nederland met 3-0 van Griekenland heeft ge wonnen en voor het eerst een halve finale speelt op een WK. foto anp VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 ATHENE «SIEBE ANNEMA GPD-VERSLAGGEVER Trainer-coach Joop Alberda be sloot het protest uiteindelijk maar af te blazen. „Het regle ment ten aanzien van het wed strijdschema is voor velerlei uit leg vatbaar. Wij kunnen onze energie nu beter in de voorbe reiding op de wedstrijd steken", zei hij gisteren. Alberda liet de Amerikanen uitgebreid analyseren. En dus wist heel het Nederlands volley balteam aan de vooravond van de halve finale - de eerste in de geschiedenis van Oranje op een WK - dat Amerika weinig echte poweraanvallers heeft, maar daarentegen bijna foutloos vol leybal speelt, met een perfecte passing en een beheerste blok kering. En dat de stabiliteit in het spel bij de Amerikanen is te ruggekeerd nadat Scott Fortune en Bob Ctvrtlik zich bij het team hadden gevoegd. Beide spelers horen tot de beste passers van de wereld en verzorgen de op vang van de opslag tegen bijna onwaarschijnlijkegemiddelden. Vanmiddag moet het team van Alberda zorgen voor het tweede historische hoogtepunt, het eerste werd gistermiddag bereikt toen Nederlands de 10.000 Griekse supporters stil kreeg tijdens de kwartfinale van het wereldkampioenschap vol- I leybal in Athene. Muisstil zelfs. Het Nederlands volleybal team stoomde gisteravond door op het punt waar de voetballers eerder dit jaar in Amerika strui kelden. Griekenland werd inge pakt (15-12, 15-5 en 15-5) en de halve finale van het WK daar mee soeverein bereikt. Vandaag en morgen mag Nederland zich mengen in de rechtstreekse confrontaties om de medailles, met als eerste obstakel vanmid dag de tot nu toe iedereen ver bazende Amerikanen. In het verleden kwam Neder land op een wereldkampioen schap nooit verder dan een ze vende plaats (Brazilië 1990). Het ontlokte spelverdeler Peter Blangé na afloop van de zege in het hol van de leeuw de uit spraak: „Als we ooit wereldkam pioen willen worden, dan is het nu. Het eerste doel is bereikt: de halve finale. Nu willen we Het was niet het technische en taktische vermogen van de Grieken waarvoor Nederland in de uren voor de wedstrijd de meeste angst koesterde. Wel voor de omstandigheden in de hal. „Nergens op reageren, geen agressie tonen. Je concentreren op de lijnen en alles wat daar binnen gebeurt. Rustig blijven, het eigen spelletje spelen en de Grieken dwingen tot het maken van fouten", vatte blokkeerder Jan Posthuma de wedstrijd sa- De atmosfeer in de lang niet uitverkochte hal viel hem uit eindelijk mee. „Het was eigen lijk niet veel meer dan verbaal geweld. Zeker de jongens die in Italië spelen, zijn veel erger ge wend. We hebben met Monti- chiari wel eens in Agrigento ge speeld. We werden bekogeld met alles wat de supporters on der handbereik hadden. En spugen vanaf de tribine is in Italië eigenlijk heel gewoon. In deze imposante hal stonden we zo ver van het publiek af, dat ons niets kon gebeuren." Het behalen van de halve fi nale bracht de spelers gister avond zichtbaar dichter bij el kaar dan in de eerste dagen van het toernooi. „Zoek elkaar op na iedere actie", had Joop Al berda zijn spelers voorgehou den. De vreugde of het verdriet na ieder gewonnen of verloren punt moest gedeeld worden en bovendien kon in het korte sa menzijn kort maar krachtig overlegd worden. „Het was een emotioneel goede teampresta tie. Heel belangrijk in deze fase van het toernooi", vatte Alberda de wedstrijd samen. Van een teamprestatie is on derhand in een nog veel brede re zin sprake. Joop Alberda heeft zich de afgelopen dagen omringd met een leger van as sistenten. Peter Murphy zit naast hem op de bank en is zijn eerste gesprekspartner. Daar naast verzekerde Alberda zich voor het toernooi al van de diensten van George de Jong en tijdens de duur van het toernooi werden Ton Klerks en Jan Visser van de tribune geplukt en aan het scoutingsteam toegevoegd. Het tweetal bezocht het toer nooi om analyses te maken voor het trainersblad Volley Techno. De noodzaak om ein deloze analyses van de tegen standers te maken, drong zich tijdens het toernooi evenwel sterker op. Alberda: „Met vijf man is onze technische staf ei genlijk nog klein. Rond het Amerikaanse team huppelen vijftien mannetjes. Het lijkt wat overdreven, maar in het topvol- leybal wordt de analyse van de tegenstander en het spelletje dat je daar tegenover moet zet ten zó belangrijk, dat je er niet meer zonder kunt." De videobanden die van alle tegenstanders worden gemaakt, krijgen de spelers in hapklare brokken voorgeschoteld. Aan val, verdediging, service en pass van de tegenstander. Video compilaties van hooguit twaalf minuten. Alle posities van alle spelers. Aan de hand van de uit gebreide analyses wordt vervol gens de strijdwijze die Neder land daar tegenover kan zetten bepaald. Tot nu toe is het ein deloze analyseren succesvol ge bleken. Maar Joop Alberda weet als geen ander dat topvolleybal een spelletje schaken is gewor den, waarbij iedere coach zich probeert te verplaatsen in de gedachtengang van zijn collega. „De Amerikaanse coach pro beert mijn gedachtengang te ontrafelen en ik moet raden wat hij denkt, dat ik denk. Vervol gens moet ik iets uitdokteren, wat hij niet verwacht." GRONINGEN/ZEIST «GPD Met Michael Reiziger heeft Dick Advocaat één debutant opge roepen voor de EK-kwalificatie interland van het Nederlands elftal tegen Noorwegen, volgen de week woensdag in Oslo. Sinds Advocaat bondscoach is (na het EK in Zweden in 1992 volgde hij Rinus Michels op) is de 21 -jarige Ajacied de vijfde nieuweling die hij selecteert. Marc Overmans, Ronald de Boer, Ulrich van Gobbel en Edwin van der Sar gingen Reizi ger voor. De geboren Amstelvener is één van de zeven spelers van landskampioen Ajax die door Advocaat zijn uitverkoren. De Amsterdamse club is daarmee hofleverancier van Oranje. Michael Reiziger heeft dit sei zoen een stormachtige ontwik keling doorgemaakt. Trainer Louis van Gaal, die hem terug haalde van FC Groningen waar aan hij één seizoen was uitge leend, schonk hem zijn vertrou wen als rechtsback: een positie die hem vreemd was, maar waarop hij uitgroeide tot de re velatie van deze competitie. De speler is misschien zelf nog wel het meest verbaasd over de sneltreinvaart waarin zijn carri ère terecht is gekomen. Bij zijn vertrek bij FC Groningen liet hij nog weten allerminst te rekenen op een basisplaats bij Ajax en al blij te zullen zijn als hij een paar keer zou mogen invallen. Hij heeft inmiddels elf wedstrijden in Ajax 1 gespeeld. Twee seizoenen geleden leek de voetballoopbaan van Reizi ger, immer dienst doend als aanvallend ingestelde midden velder, nog op dood spoor te zitten. Hij debuteerde weliswaar al in april 1991 in de hoofd macht van Ajax in de wedstrijd tegen SC Heerenveen - Leo Beenhakker zwaaide destijds nog de technische scepter in De Meer - hij leek evenwel te licht voor de top. Ajax leende hem uit aan FC Volendam. maar aan zijn ver blijf 'op de Dijk' beleefde hij weinig plezier. Hij kwam direct frontaal in botsing met trainer Fritz Korbach, die daarna geen beroep meer op hem deed. Vet huurd aan FC Groningen werk te hij stukje bij beetje aan eer herstel. In het Oosterpark werd hij mentaal sterker en hij werd er ook gewaardeerd: de suppor ters van de noordelijke club rie pen hem uit tot speler van het In vergelijking met het door Oranje met 4-0 gewonnen duel in het Groothertogdom van Luxemburg heeft Advocaat zijn selectie op drie posities gewij zigd. John Bosman van An- derlecht en de Feyenoorders John de Wolf en Peter Bos/ zijn uit de zestien man sterke groep verdwenen. Dennis Bergkamp van Inter, Ulrich van Gobbel \.m Feyenoord en debutant Mi chael Reiziger zijn hun vervan gers. Bergkamp meldde zich voor de interland tegen Luxem burg af omdat hij toen net ge nezen was van een rugblessure. Van Gobbel werd wel geselec teerd voor de ongelijke kracht meting met de liefhebbers uit Luxemburg, maar werd al op de eerste dag van Oranje's trai ningskamp door hondsarts l-rits Kessel terug naar huis gestuurd vanwege een achillespeesenkel- hlessure. De selectie van het Neder lands elftal ziet er als volgt uit: Blind, Reiziger, Van der Sar, Van Vossen, Overmars, Frank en Ro nald de Boer (Ajax), De Goey, Witschge. Van Gobbel (leve noord), Numan (PSV), Berg kamp, Jonk (Inter), Winter (la z.io Roma). Roy (Nottingham lores! I. Valckx (Spoiling I iss.i Volley halsters verliezen oefenduel echt «anp Een slechte stop en geringe motivatie bij zijn routiniers. Bonds coach Bert Goedkoop was niet tevreden over de tweede oefenwed strijd van zijn volleybalsters tegen Oekraïne. Oranje verloor in Echt na een matige wedstrijd met 1 -3. De setstanden waren 8-15 14- IB 15-13 1-15. Krajicek in halve finales Sydney Richard Krajicek heeft de halve finales bereikt van het toernooi in Sydney. Hij versloeg in de kwart eindstrijd de Ameri kaan Tarango in twee sets, 6-1 7-5. De als zevende geplaatste Nederlander ontmoet in de halve finales de Australiër Rafter, twee plaatsen hoger ingeschaald. Rafter had drie sets nodig te gen de Amerikaanse baseliner Krickstein, 3-6 6-3 7-6 (2). Mogelijk Europa Cup-finale in Kuip Rotterdam De kans is groot dat er komend voorjaar een Europa Cup-finale in de Kuip wordt gespeeld. Stadion-directeur Jos van der Vegt heeft van de UEFA bericht ontvangen dat volgende maand een speciale delegatie van de Europese voetbalbond de gerenoveerde Kuip aan een onderzoek zal onderwerpen. De UEFA heeft al laten doorschemeren dat het stadion een serieuze kandidaat is voor de finale van de Champions League op 24 mei of de finale van de Europa Cup voor bekerwinnaars op 10 mei. Michel de Wolf stopt met interlands brussel Michel de Wolf heeft definitief een punt gezet achter zijn interlandloopbaan. Hj kon zich niet vinden in de houding van de Belgische bond voor de EK-kwalificatiewedstrijd in en te gen Denemarken. De Wolf mocht zich niet pas zondagavond bij de selectie voegen zodat hij met zijn club Olympique Marseille nog kon spelen tegen Toulouse. De Wolf koos vervolgens voor zijn club. De verdediger speelde 43 interlands. Leids turnkampioenschap gesplitst leiden De Vijf Meihal is te klein om alle deelnemers aan de Open Leidse turn-, spring- en jazzkampioenschappen te herber gen. Daarom heeft de organisatie besloten de turnwedstrijd in de B-categorie los te koppelen van de kampioenschappen en te verplaatsen naar 24 juni 1995. Het aantal verenigingen dat op 5 november aanstaande in actie komt, is door deze maatregel te ruggebracht van 38 naar 28. Feyenoord verwacht Cafu niet Rotterdam Feyenoord-trainer Van Hanegem kon een lach niet onderdrukken toen hij het nieuws op het stadion verkondigde. Hem was, telefonisch door een zaakwaarnemer, de Braziliaanse international Cafu aangeboden. „Goeie voetballer. Die kan ik er wel bij hebben", grapte Van Hanegem. „Maar bij ons neemt nie mand dat telefoontje serieus", sprak de iets serieuzere woord voerder Blankemeijer. Oremans tegen Pierce in kwartfinale Zurich Miriam Oremans heeft gisteren de kwartfinale van het met 1,35 miljoen gulden gedoteerde tennistoernooi van Zürich bereikt. De Nederlandse qualifier verraste de als zevende ge plaatste Iva Majoli uit Kroatië in twee sets: 7-5 6-1De Fran<;aise, medefavoriet voor de eindzege, schakelde de piepjonge Martina Hingis uit. De net 14-jarige Zwitserse, die deze week haar de buut maakt bij de proftennissters, kreeg van Pierce slechts vier games. Sassenheimer Vogel goed op dreef Versailles Met drie debutanten op mondiaal niveau bezetten de Nederlandse golfamateurs në de eerste dag van de wereldtitel strijd met 222 slagen de dertiende plaats in het landenklasse- ment. Het team van de Verenigde Staten bezet na de eerste rondgang op de bosbaan van La Boulie de eerste plaats met 208 slagen. Robert Jan Derksen (71 slagen) en Sassenheimer Michael Vogel (72) waren goed op dreef tijdens de eerste achttien holes. Maarten Lafeber (79) en Jeroen Germes (86) belandden in de achterhoede. Op krukken verrichtte Marco van Basten, met de vrouw van Hans van Breukelen. de aftrap van de afscheidswedstrijd. foto anp zijn afscheidswedstrijd had Hans van Breukelen zich eventjes zorgen gemaakt. In een kort moment van bezinning vroeg hij zich af of er wel vol doende mensen op zijn feestje zouden alkomen. Hij maakte zich onnodig zorgen. Met 13.000 toeschouwers was het PSV-stadion net voldoende ge vuld om er voor Van Breukelen een onvergetelijke avond van te maken. „Ik heb de komst van al die mensen echt enorm op prijs gesteld. Dat maakte het feestje compleet." Ook de wedstrijd zelf zal hij nooit meer vergeten. „Het was heerlijk om nog een keertje met zo veel vrienden in het veld te staan. Ik baal alleen een beetje dat ik zo snel viër doelpunten om de oren kreeg." En veront schuldigend voegde hij er nog aan toe: „Bij al die doelpunten ging ik wel vrijuit. Daar kon ik echt niks aan doen." 1 lans van Breukelen, eens een doelman altijd een doelman. Doping-affaire rond paard Lips BOEKELO GPD Het afscheidsjaar van military ruiter Martin I.ips heeft een on verkwikkelijke wending geno men. Tijdens de Wereïdruiter- spelen zijn in de urine van zijn paard verboden stoffen gevon den. I.ips staat voor een raadsel. „De paarden worden optimaal begeleid. Maar we hebben er niets ingestopt." Niettemin is de ervaren ruiter formeel be trapt op toedienen van 'doping'. Ups (39) zoekt de schuld echter in het voer. Zijn paardehrokken koopt hij bij een specialist in duivenvoer. „Mogelijk dat rest produkten de boosdoener zijn. Dat wordt momenteel onder zocht door TNO." Langere staking ijshockey dreigt De twee weken uitstel van de start van de Noordamerikaanse ijshockeyliga zijn vermoedelijk te weinig. De clubeigenaren hebben gisteren laten weten er niet veel vertrouwen in te heb ben dat de seizoenstart op 15 oktober kan plaatshebben. Clubeigenaren en spelersvak bond zaten de afgelopen dagen uren met elkaar rond de tafel. De 'bazen' houden echter vast aan de door hen voorgestelde maximum salarissen die voor de spelers onbespreekbaar zijn. „Ik zie geen snelle oplossing", erkende McCulIen, eigenaar van de New Jersey Devils na het langdurig overleg. In de Vere nigde Staten werd vorige maand de honkbalcompetitie helemaal afgeblazen. Ook in de ze sport werden clubeigenaren en spelers het niet eens over de salarissen. Hans van Breukelen diep onder indruk van afscheidswedstrijd loos gepasseerd door John van 't Schip, Wim Kieft, Aron Winter en Berry van Aerle. Namens de reserves van PSV haalde Playfair twee keer doeltreffend uit. Maar met zijn oude strijdma- kers van het PSV-team dat in 1988 de Europa Cup 1 verover de. bleek Van Breukelen het nog steeds uitstekend te kunnen vinden. Alleen Erik Meijer smaakte in de tweede helft het genoegen om hem een keertje het nakijken te geven. De spits was dolgelukkig na zijn trefze kere kopbal. Erik Gerets nam het enige doelpunt van PSV '88 voor zijn rekening. De Belg maakte bo vendien diepe indruk met een drietal ouderwetse rushes langs de zijlijn. Pias van het elftal was met afstand Sören Lerby. Met vele kilo's extra op het lijf be woog hij zich in wandeltempo over het veld. Maar hij had wel genoeg energie om voortdurend grappen en grollen te maken. De Deen had het gisteravond uitstekend naar zijn zin in Eind hoven. Maar het was en bleef de avond van Hans van Breukelen. Donderdag 6 oktober zal voor altijd en eeuwig in zijn geheu gen gegrift staan. Het feest be gon al een dag eerder toen alle vedettes van weleer één voor één een Eindhovens hotel kwa men binnen druppelen. Dat re sulteerde in een doldwaze mid dag en een ontzettend lange nacht. De laatste gasten zoch ten pas om een uur of vijf hun bed op. En Hans van Breukelen? Hij genoot met volle teugen van het nachtelijke samenzijn. „Ik vond het prachtig om al die ou de knakkers van vroeger weer een keertje terug te zien. Alleen vlak voor het begin van In zijn afscheidswedstrijd kreeg hij nog wel eventjes vijf doel punten om de oren. Maar daar kon Hans van Breukelen zich gisteravond niet meer over op winden. Niets en niemand kon zijn feestje bederven in het PSV- stadion. De doelman genoot van het begin tot het einde van zijn afscheid. En had iedere be zoeker na afloop wel de hand willen drukken. „Bedankt, hart stikke fijn dat je gekomen bent", zei hij tegen iedereen die hem gedag zei in de buurt van de overvolle PSV-kleedkamer. Het 'vaarwel' van Hans van Breukelen was er eentje met toeters en bellen. Daar had de 37-jarige doelman ook recht op. Zijn vrouw Karen verrichtte sa men met Marco van Basten de officiële aftrap van de wedstrijd en zijn kinderen Kjeld, Svenja en Lars fungeerden als mascot tes. En na afloop kreeg hij een staande ovatie van de bijna 13.000 toeschouwers en barstte er een indrukwekkend vuur werk boven het stadion los. Dan was er natuurlijk ook nog De Wedstrijd, waarin Van Breu kelen één helft het doel verde digde van het PSV van 1994 en één helft onder de lat stond bij het gouden PSV van 1988. In het eerste bedrijf was het zo succesvolle Nederlands team van 1988 de tegenstander. Toen had Van Breukelen het ook zwaar te verduren met het ver edelde tweede team van Aad de Mos, die Arthur Numan als eni ge basisspeler van PSV 1 had opgesteld. Het feestvarken werd kans- Hans van Breukelen zwaait met zijn kinderen Svenja, Kjelt en Lars naar de fans in het PSV-stadion. foto» anp praag gpd Het Tsjechisch clubvoetbal zit in een financiële crisis. Steeds meer geldschieters kunnen, of willen niet meer aan hun verplichtingen voldoen. Diverse eredivisieclubs zijn zo al in grote nood geraakt. Steeds vaker kunnen spelers naar hun geld fluiten. De meeste geld schieters zijn ook de hoofdsponsor en voorzitter van de club. Tsjechië zit met Nederland in een groep voor de EK-kwalificatie. Het nationale elftal heeft van de negen gespeelde interlands er tot nu toe maar één (vriendschappelijk tegen Zwitserland) verloren. De Tsjechische politie heeft begin deze week de voorzitter-eige naar van Svarc Benesov opgepakt. Zakenman Miroslav Svarc wordt taald. Het zou gaan om minstens 22 miljoen kronen (1,3 miljoen gulden). Benesov staat tiende in de eredivisie. Geld voor het beta len van spelers en trainers is er niet nu Svarc gevangen zit. Recent stapte zakenman Alexander Komanicky bij eredivisieclub Union Cheb (zevende in de stand) op. Hij vond dat de Tsjechische voetbalbond te veel lastige vragen stelde. Ook bij Cheb zijn de cen ten nu op. De eigenaar en hoofdsponsor van Viktoria Zizkov, bekerwinnaar en lijstaanvoerder in Tsjechië, Vratislav Cekan, heeft eveneens pro blemen. Hij staat bij de Tsjechische regering voor 350 miljoen kro nen in het krijt. Een lening van 140 miljoen die hij bij een bank af sloot om die schuld af te betalen, besteedde hij aan andere zaken. _Zqais_zijn.voetbalclub. Zizkov werd vorige week door Chelsea uit de Europacup twee gestoten. Bij Sparta Praag, recordkampioen, be staan er ook financiële problemen. Sponsor en voorzitter Petr Mach kan zijn spelers een beloofde premie voor het laatste kam pioenschap van 12 miljoen kronen niet betalen. Bovendien blijkt de club geen nieuwe spelers te kunnen aantrekken omdat het geld daarvoor ontbreekt. De Tsjechische eredivisieclubs hebben gemiddeld een budget van 25 miljoen kronen. Dat geld wordt meestal door één sponsor opgehoest: een zakenman. Naar de herkomst van de middelen wordt vrijwel nooit gevraagd. De clubs hangen zich vrijwel altijd geheel aati deze persoon op. In Tsjechië kunnen spelers en trainers bovendien gedurende het hele seizoen van club verwisselen. De geldschiete^pH(T^laaH)iujerHjelangnjlaM'o^^^^^^^^^^^^

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27