'Papa, waarom is het gras groen en de lucht blauw?' Wetenschap Programma van de Wetenschapsdag VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 976 23 Dat wetenschappers niet alleen al lerlei onzinnige vindingen uitbroe den in hun ivoren torentjes bewij zen ze tijdens de landelijke Weten schap Techniekweek. Van 8 tot 16 oktober demonstreren wetenschap pers van zo'n 250 universiteiten, hogescholen, musea, sterrewachten en bibliotheken dat wetenschap wel degelijk zin heeft. Iedereen kan met eigen ogen zien hoe kennis ont staat: in laboratoria, bij lezingen, demonstraties, experimenten en wedstrijden. Thema dit jaar is kleur: wat is kleur en hoe beïn vloedt kleur ons gedrag? Ook de Rijksuniversiteit Leiden, het be langrijkste wetenschappelijke bol werk in onze regio, biedt een uitge breid programma op de weten schapsdag, zondag 9 oktober. Thema van Wetenschapsdag over kleur Het programma voor de Wetenschapsdag van de Rijksuniversi teit Leiden, zondag 9 oktober, ziet er als volgt uit: Gorlaeus Laboratoria Einsteinweg 55, Leiden 12-17 uur Chemiemarkt geeft antwoord op vragen als 'I loe zuur is zure regen 'Is cola zuurder dan sinaasappelsap?', hoe werken geur- vreters? Doorlopend: allerlei demonstraties en proeven Elk half uur rondleidingen langs verschillende afdelingen Biologie Van der Klaauw Laboratorium Kaiserstraat 63, Leiden 12-17 uur Lezingen: 13 uur: Kleuren zien bij paarden; 14 uur: Kleur in het dagelijks leven, 15 uur: Planten en kleur; 16 uur: Kleur in vogel veren Anatomisch Museum Wassenaarseweg 62, ingang 2, Leiden 13-17 uur: doorlopend geopend Faculteit der Rechtsgeleerdheid Witte Singel/Doelencomplex Cleveringaplaats 1, zaal 028, leiden 13-14.30 uur Lezing over het recht van kleur, 'Merkenrecht', door mr. D. Vis ser. Mag elke producent van babyshampoo een gele fles ge bruiken om vervolgens van de bekendheid van deze kleur te profiteren? Faculteit der Letteren Witte Singel/Doelencomplex Centraal Faciliteiten-gebouw Cleveringplaats 1Leiden 13-17 uur Drie lezingen. 13 uur: China vision, 14.30: Kleurrijk Nederland, geen probleem maar een uitdaging; 16 uur: Taal- en spraak technologie. Faculteit der Sociale Wetenschappen WitteSingel/Doelencomplex centraal Faciliteitengebouw CleveringaplaaLs 1, l eiden 12-17 uur Drie lezingen: 13 uur: 'Ook het ambtelijk apparaat moet kleur bekennen', 14.30 uur: 'De noodzaak van academische kennis over psychologische functies in de praktijk'; 16 uur: 'Onder zoek naar verkiezingen en stemgedrag'. Kamerlingh Onnes Laboratorium Nleuwsteeg 18, Leiden 12-17 uur Natuurkunde markt: bezoekers kunnen zelf proefjes doen Pretlab voor de kleintjes Lezingen en demonstraties: om 12.30, 14.30 en 16.30 uur proe ven met lage temperaturen en supergeleiding 13.10 en 15.10 uur: lezing over de voorspelling van het weer 13.50 en 15.50 uur: de werking van de laser 14 en 15 uur: vragenuurtje met prof. dr. C. Beenakker, hoogle raar theoretische natuurkunde. Sterrewacht Hoek Kaiserstraat- Witte Singel, Leiden 12-22 uur Posterpresentatie over de kleuren in/van het heelal Computerdemonstraties over wat er in de ruimte gebeurt Rondleidingen en informatie over het gebruik van sterrekijkers Extra: maandag 10 oktober om 20.15 uur: lezing 'In verwach ting van het zesde quark', door prof. dr. P. van Baal Hortus Botanicus Rapenburg 73, Leiden 10-17 uur Hortus is gratis toegankelijk Rondleidingen door de tuin om 13, 14.30 en 16 uur Het spel van de bloemen en de bijeen: vanaf 14 uur op het gro te grasveld voor kinderen en hun ouders Tentoonstelling 'Varens varens varens - van Adderton tot Zwartstcel' in Oranjerie. Elke vraag die wij onszelf of an deren stellen, is de kiem van wetenschap. Zonder die vragen, zonder de wetenschap en de kennis die vervolgens kan ont staan, lazen wij vandaag deze krant niet. En zetten wij geen koffie in ons koffieapparaat, de den we onze contactlenzen niet in en maakten we geen ritje met de auto. Ons dagelijkse leven is in feite gevuld met de produk- ten van wetenschap. „Papa, waarom is het gras groen en de lucht blauw?", vraagt de peuter aan zijn vader. Daar begint het al. En weinig vaders zullen hun kroost kun nen vertellen waar deze kleuren vandaan komen. En hoe zit het met de kleuren van de zee, de natuur en de kleuren die wij zelf maken? Waar komt de populari teit van de blauwe spijkerbroek vandaan? Waarom werden de gele zonnebloemen van Vincent van Gogh zo wereldberoemd? Hoe beïnvloedt kleur ons ge drag? Kleur is een vanzelfspre kend onderdeel van ons leven maar als je er over nadenkt, we ten we er weinig van. Daarom komen deze en an dere vragen aan de orde tijdens de wetenschapsweek: het the ma 'kleur' is dit jaar de leidraad. Niet alleen volwassenen kun nen aan de wereld van de we tenschap en techniek ruiken, ook voor kinderen §n jongeren is aandacht. Luisteren, kijken en zelf doen. Ook moet duidelijk worden dat wetenschap men senwerk is. Daar gaat het om op de wetenschapsdag zondag 9 oktober: die dag zijn alle instel lingen voor iedereen gratis toe gankelijk. Kinderen Speciaal voor de leerlingen van 4 HAVO en 4 VWO heeft de Leidse universiteit twee hele da gen ingeruimd: op 11 en 12 ok tober zijn zij welkon) op de scholierenmanifestatie 'kleur stellingen'. De jongeren kunnen kennismaken met de wereld van wetenschap en techniek. Het gaat hierbij niet zozeer om studievoorlichting. De scholie ren lopen in groepjes van 15 een dagje mee met weten schappers en kunnen met eigen ogen zien waarmee zij hun da gen vullen. Zij kunnen ook meedoen aan een wedstrijd: wie bedenkt en verdedigt de leukste of de beste 'stelling'. De stellin gen van de winnaars worden gepubliceerd in deze krant. Scholieren van de brugklas kunnen meedoen aan een ont werpwedstrijd voor papieren vliegtuigjes. De bedoeling is om een vliegtuig van papier te vou wen dat zolang mogelijk blijft vliegen. Vorig jaar slaagde een scholier erin een vliegtuigje te maken dat 9,2 seconde in de lucht bleef; het wereldrecord staat op 15 seconden. Doel is de kinderen te laten kennismaken met de technische aspecten van het bouwen van vliegtuigen. Vorig jaar is het nieuwe vak techniek op school ingevoerd. De beste leerling van elke school mag meedoen aan de fi nale begin 1995 op vliegveld Valkenburg. Kinderen van 8 tot 12 jaar kunnen zondag terecht in een 'pretlab'. Hier kunnen ze een bouwpakketje kopen (3,50) en zelf een bouwsel maken met een soldeerbout Begeleiders helpen hen daarbij. Ook zijn er proefjes, spelletjes en workshops in het pretlab: kin deren kunnen een waterorgel maken of haargel. Omdat kleur het thema is, kunnen de klein tjes ook een Romeins mozaïek leggen of zelf verf maken. Het echte vuurwerk van de wetenschapsweek begint op zondag 9 oktober: de landelijke wetenschapsdag. Bijna alle we tenschappelijke bolwerken in Leiden openen die dag hun poorten. Ook de Leidse musea, Boerhaave, Oudheden en Vol kenkunde, zijn van de partij met een eigen programma. De Hortus Botanicus is de he le dag open. Medewerkers be antwoorden vragen zoals: waar om verkleuren blaadjes in de herfst? Kinderen en hun ouders kunnen vanaf twee uur hun lol op in de Leidse heemtuin bij het 'spel van de bloemen en de bijen'. Dit spel is een soort gan zenbord over insecten en kruis bestuiving. Ook leuk voor kin deren die nog seksueel moeten worden voorgelicht. Musea Leiden De 'chemiemarkt' in het Leidse Gorlaeus Laboratorium wordt elk jaar tijdens de landelijke wetenschapsdag druk bezocht, foto dickhogewoning Het Gorlaeus Laboratorium, een var Plaats: het Kamerlingh Onnes Laboratorium, Nieuwsteeg 18 in Leiden. Tijd: 12-17 uur. Tv-experiment De officiële opening van de We tenschap- Techniekweek was gisteravond: prof. dr. W. Wage naar sprak oris op de televisie toe. Wagenaar, vooral bekend als getuige-deskundige tijdens geruchtmakende processen zoals de Eper incestaffaire, pre senteerde een onderzoek over de waarneming van mensen en de nauwkeurigheid daarvan. De Leidse professor ging tijdens de 'nationale proef in op de nauw keurigheid van onze herinne i de Leidse wetenschap. ring. Voor zijn psychologische ex periment heeft hij zoveel moge lijk mensen nodig: daarom is de tv heel geschikt. Hij vroeg tv-kij- kers gisteravond naar hun her innering van een gebeurtenis uit de recente Nederlandse ge schiedenis. Kijkers konden on middellijk telefonisch reageren. Wagenaar maakte in dezelfde uitzending de uitslag bekend en leverde commentaar. Zoals elk jaar is er ter gelegen heid van de Wetenschapsweek een speciaal, toegankelijk, boekje van een bekende weten schapper verschenen. Dit jaar is het de beurt aan de hoogleraar middelnederlandse letterkunde Herman Pleij. Hij schreef: 'Kleu ren van de middeleeuwen'. In dit boekje vertelt hij dat de mid deleeuwen helemaal niet zo kleurrijk waren als we denken. Bontgekleurde wapenrokken, kleurige uniformen, wandtapij ten... Ze zeggen weinig over het grauwe bestaan van boeren, monniken en dorpelingen. Pleij legt in zijn boekje uit wat kleur voor de middeleeuwers, vooral de rijken, betekende. Chemie Zaterdag 8 oktober staat in het teken van de chemie: de Ener gie- en Watervoorziening Rijn foto loek zuyderduin land in Katwijk en de Leidse Hogeschool in Leiderdorp hou den deze dag open huis. Kinde ren en volwassenen zijn wel kom in een speciale 'proeven- hoek' en kunnen vragen stellen als: 'Wat zit er in tandpasta en hoe voorkom je een lekke fiets band?' Ook museum Boerhaave doet aan chemie 'voor kleuters': 'Maxi's Mix, chemie voor kleu ters' heet een toneelstuk dat hier wordt opgevoerd. Theater gezelschap Pandemonia laat 's middags om drie uur zien welke leuke en spannende proefjes je kan doen met huis- tuin- en keukeningrediënten. Voor kin deren van 4 tot 10 jaar. Museum Boerhaave, aan de Lange St. Agnietenstraat 10 in Leiden biedt zondag vanaf 13 uur een doorlopend program ma waarbij de restaurateurs be langstellenden rondleiden door hun restauratie-ateliers. Om half drie is er een lezing over het thema 'kleur'. Een verffabrikant toont hoe verf wordt gemaakt. Kinderen kunnen ter plekke zelf verf maken. Woensdag 12 okto ber is er bovendien een 'ontdekhoek' voor kinderen. De kleintjes van 6 tot 14 jaar kun nen hier zelf verf maken en een schilderij schilderen. Vanaf tien Het Rijksmuseum voor Oud heden heeft ook een doorlo pend programma vanaf 13 uur. Elke tien minuten begint een museumspel dat bezoekers leidt langs verldede figuren. Zij stel len vragen over voorwerpen in het museum met als thema: de kleuren van de farao. Om 13 uur is er ook een lezing 'kleurge bruik door de eeuwen heen' van een medewerker van Akzo. Om half drie vertelt conservator M. Brouwer een verhaal over de kleuren van Romeins glas in zijn lezing 'Glas, een kleurrijk verleden'. Het Rijksmuseum voor Vol kenkunde staat zondag in het teken van Japan. Om 13 uur be gint een lezing over de 'Beteke nis van kleuren in Japan'. Aan de hand van voorbeelden van de Japan-collectie zal Japan conservator, Ken Vos, ingaan op traditionele kleuren en seizoe nen in dit mysterieuze oosterse land. Het Japanse eten komt aanbod tijdens een demonstra tie van assistent chefkok Ishe- kawa van het Amsterdamse Okura Hotel. Hij zal vanaf 14 uur een traditioneel Japans ge recht bereiden en maakt van verschillende groenten een eet baar herfstboeket. De Japanse kok gaat in op de kleuren van de Japanse keuken en legt de symboliek en beteke nis ervan voor het verfijnde eten uit. Om 14.30 uur legt een me dewerker van een verffabriek uit hoe Japanse verven en lakken worden gebruikt in dit land. Om 15 uur wordt het programma van 13 uur herhaald, om 16.00 uur het programma van 14 uur. Speciaal voor kinderen: zij kun nen hun creativiteit botvieren met de kleuren van Japan. De Leidse Hortus Botanicus is op zondag 9 oktober gratis toegankelijk. foto' i dijkman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23