Verheijen en het hutje mutje-idee Discriminatie van de automobilist Schrijvende Lezers Olijke professor van Leidse universiteit Zotte lacune telefoongids Stijl en vormgeving krijgen de ruimte. Lancia Dedra SW Lancia II Granturismo. VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 NBRANDENBURG. 0 Teruggekomen van een korte vakantie nam ik de dagbladen nog even door. In het Leidsch Dagblad van dinsdag 13 sept. j.l. las ik een verslag van het be zoek van het hoofd van de Kop- Eerbetoon aan Gijs Langezaal Met de nodige verbazing heb ik bij het lezen van het artikel over de Leidato c.q. het interview met Jan van Zijp (LD 10-9-94), bemerkt dat er een, toch niet onbelangrijke, naam niet wordt vermeld. Te weten, die van Gijs Langezaal! Nu is vijfenzeventig jaar misschien een leeftijd waarop een dergelijke omissie gemakkelijk gemaakt kan wor den, maar toch... Ter volledigheid en ook als een vorm van eerbetoon, waar die zeker verdiend is, maak ik u graag opmerkzaam op wat er in een artikel in het Leidsch Dag blad van 16 september 1976, bij het vertrek van Jan Wolfslag te lezen stond: dat 24 jaar geleden (1952) de basis is gelegd voor de I-eidato, samen met Toon San ders (Fa. de Koning), Lou van berge Henegouwen Sr. en Jan Wolfslag. Na drie jaar is er een punt achter gezet, o.a. door ge brek aan medewerking van de gemeente." „De zaak heeft toen tien jaar stilgelegen en waarschijnlijk zou er nooit meer een Leidato zijn geweest wanneer Gijs Langezaal er niet was geweest!" (de woor den van Jan Wolfslag!). „Die kwam op een goeie dag en zei: „Jan, hier ligt een plan en als je mee doet gaat het door"." „Er is toen een nieuw bestuur geformeerd met Gé Hofenk Sr., Piet Versteeg (Stadsgehoorzaal), Ziegelaar en Visser (Decor bouw) en uiteraard Jan Wolfslag en Gijs Langezaal." Gé Hofenk Sr. overleed op 7 maart 1965. Op voorstel van Gijs Langezaal werd Jan van Zijp in het bestuur opgenomen, zodat men voor de lege plaats van Gé Hofenk Sr. een goede vervanger zou krijgen. tische Kerk in Egypte aan de Leidse universiteit. Ik verwon derde mij over de omschrijving van de geloofsopvatting van het Nederlandse volk. Volgens de rector-magnificus prof. dr. Leer touwer in zijn welkomstwoord namens de universiteit tot de kerkvorst. .Nederlanders heb ben nogal een aparte geloofsop vatting, eigenlijk geloven zij al leen maar in sinterklaas en dan alleen gedurende één dag'. Mo gelijk is dat zijn persoonlijke ge loofsopvatting, maar omdat als geloofsopvatting van 'De Ne derlanders' voor te stellen, zij het dan 'olijk', gaat me toch wat te ver. Als de professor olijk mag zijn, mag ik dat ook wel. Ik heb de taal van de oude Romeinen nooit geleerd, maar als de rec tor-magnificus zoiets is als eem magnifieke rector, dan mogen wij blij zijn dat het welkomst woord niet door een gewone huis-, tuin- en keukenrector is uitgesproken. Dan was het - zo mogelijk - nog erger geweest. E. de Vos Indien u reageert op een ar tikel in deze krant, wilt u dan in uw ingezonden brief uw naam, adres en woon plaats vermelden, evenals de datum waarop het be treffende artikel werd gepu bliceerd? Brieven worden in het al gemeen in deze krant on dertekend met naam en woonplaats. Plaatsing van ingezonden brieven betekent niet dat de redactie het eens is met de inhoud ervan. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden brieven in te korten en plaatsing van brieven te weigeren. Zo druk is het op de Chuchilllaan ARCHIEFFOTO In het l.eidsch Dagblad van donderdag 15 september jl. laat de redactie architect Fons Ver heijen aan het woord. Dit naar aanleiding van het voornemen van de gemeente Leiden om vier debatten te wijden aan the ma's zoals wonen, werken, we ten en welzijn. Deskundigen werden daarvoor uitgenodigd. Kennelijk behoeven gewone burgers daarbij geen inbreng. Dat is vreemd, nu B&W van Lei den ons om de oren slaan met termen als inspraak, dialoog met de burgers in de wijken, stadspanels.etc. Verheijen blijkt een van die deskundigen te zijn en gaf al vast een voorproefje. Hij gaat in hoofdzaak in op wat we nog kunnen doen aan het bouwen van woningen. Daarbij komt weer eens Zuidwest in beeld. Binnen de Stichting Leefbaar Zuidwest zijn we tot de conclu sie gekomen dat er grenzen zijn aan het volbouwen van een wijk; dat het onverantwoord is de laatste stukjes groen op te of feren aan woningbouw. Zo'n compacte verstedelijking zal uiteindelijk tot verpaupering leiden, als een wijk een onaan gename omgeving is geworden om te wonen en te leven. Iets dat her en der al in Zuidwest waarneembaar is, maar dat door deskundigen steeds geba gatelliseerd wordt. Welnu, de heer Verheijen wil nu precies, waar wij bezwaar te gen hebben, n.l. het volbouwen van bestaande wijken; en dan beperkt hij zich niet alleen tot Zuidwest. Elke lege plek moet worden volgebouwd, want kom niet aan de polders, die zijn hem heilig. Als voorbeeld geeft hij de Churchilllaan. Deze biedt nog genoeg ruimte voor bebouwing. Voor de mensen die aan deze laan wonen, zal dat overkomen als een hutje bij mutje idee. Maar de architect Verheijen ver geet kennelijk dat er dagelijks een enorme stroom automobi listen deze weg passeert. Waar moeten die dan heen? Hij denkt verder dat je iets aan Zuidwest zou verbeteren, wanneer je deze 'scheidingslijn' tussen de delen onderling van de wijk verandert. Vermoedelijk bedoelt hij het volbouwen van de middenberm van de Chur chilllaan, want de sportvelden zullen voorlopig onaangetast blijven. Als argument gebruikt hij en dat kennen wij al van het drama Vijf Meilaan, dat het winkelcen trum dan een injectie krijgt. Wij hebben echter nooit de indruk gekregen dat dit winkelcentrum niet goed zou boeren. Ten slotte is Verheijen er een warm voorstander van om op alle mogelijke plekken vooral dure koopwoningen neer te zet ten. Er zouden dan meer goed kope huurwoningen vrijkomen. Ook deze stelling hebben we meer gehoord. Maar vooralsnog hebben wij nooit enig onder zoek in die richting mogen be speuren. Wie zet de mogelijke gevolgen van die stelling eens op een rij. Dat had een mooi thema voor het debat kunnen zijn. Een stadsdebat tussen des kundigen is een aardig idee. Wat wij missen en daar gaat het uiteindelijk om, is de inbreng van de burgers. Het ziet er niet rooskleurig uit voor Leiden, als de burgers pas achteraf mogen meebeslissen. Ook dat kennen Bestuur Stichting Leefbaar Zuidwest, F. Hagedoorn, H.C. Kwik, i Leiden. Wil gaarne openlijk reageren op het ingezonden stukje van 26 september dat het jachtseizoen is geopend op de automobilist. Helaas moet ik ook constate ren dat de parkeerwachters een neus hebben voor mensen die 5 minuten te laat komen bij hun auto, terwijl diezelfde parkeer wachter zelf kan zien dat er voor enkele uren parkeergeld is betaald, maar zij doen er nog eens een fikse bekeuring over heen. Wat de vorige briefschrij ver ook al schreef, niet in ver houding van de gemaakte over treding. Het is onbegrijpelijk dat we dit allemaal over ons heen laten komen. Enige oplossing is, niet meer in Leiden onze inkopen te doen, want al kom je alleen maar iets afhalen, beloop je het risico een dikke bekeuring te krijgen. Er wordt tegenwoordig zo veel gesproken over discrimina tie, ik weet nu pas wat dat bete kent, de overheid en de ge meentelijke overheden die geld te kort komen, gaan gewoon diegene die al zwaar belast wor den nog eens extra belasten, de automobilist. Ik heb me wel eens afge vraagd, wat betaalt die automo bilist allemaal en hoeveel men sen worden door diezelfde au tomobilist aan het werk gehou den en houden daar een inko men van over? Want als hij een auto koopt betaalt hij een ge deelte belasting van de aan koopprijs. Alle reparaties zijn btw belast, dus betaalt hij belas ting. Natuurlijk betaalt hij ook wegenbelasting. Ook koopt hij het derde deel, ook belasting. Benzine-aankoop is een groot deel belasting. En dan de Ge meentelijke parkeergelden. Dit is puur belasting heffen bij de automobilist. Als er vanaf vandaag geen au to's meer worden gekocht, de auto's niet meer rijden, geen benzine meer wordt gekocht, geen auto's meer worden ge parkeerd, geen reparaties meer worden uitgevoerd, dan... heeft de overheid écht een probleem, want dan komen er meer dan 100.000 werklozen bij en wie moet dat betalen? Stop met die heksenjacht, stop met het discrimineren van de automobilist, maar voer een klantvriendelijk beleid, dat is goed voor de automobilisten en zeker zo goed voor de midden standszaken in de binnenstad, zij kunnen niet zonder de klan ten, en de binnenstad kan niet zonder winkels. Ook voor de gemeente Leiden is het nog niet te laat om het roer om te gooien, misschien is er in de gemeente nog één goe de bestuurder te vinden, die be grip kan opbrengen voor de twee tegenover elkaar staande partijen. Dus parkeergeld goed, echter geen overdreven bedragen voor een lichte overtreding, maar de ze ook licht bestraffen. Het kan je overkomen dat je wilt weten of je horloge gelijk is. Als je dan het tegenwoordige te lefoonnummer van de Tijdmel ding nog niet zeker weet, raad pleeg je snel even de opvallende plekken in de zojuist versche nen telefoongids, waar dergelij ke nummers thuishoren. Maar je vindt niks, noch voorin, noch achterop. Dus je roept nummer 06-8008 op. Ik trof een welluidende telefo niste, die mijn vraag waar de Tijdmelding te vinden was, niet wist te beantwoorden. „Hebt u even tijd?" Ik verbeeldde me iets als een rondvraag te horen, maar kan me vergissen. Er werd gebladerd, met verontschuldi gingen. Na lang gezoek kwam het antwoord: „U vindt het nummer bij de niet-kosteloze 06-nummers en daarin bij de letter T, op bladzij 58." Commentaar op de zotte la cune in het telefoonboek is niet nodig. Maar publicatie van het moeizaam opgezochte ant woord: 06-8002, kan uw lezers elk keer 0,60 besparen. werkelijk nieuwe vi Veiligheid: Airbag Comfort: Alcantai ■ilieaties: 'dan) - 2.0 16v n concessies. Niet wat veiligheid, noch wat ruimte, taties en vormgeving betreft. Deze auto geeft een ie op autorijden. De StationWagon voert de zorgvuldig vernieuwde Lancia Dedra serie aan. n het stuurwiel, brandpreventiesysteem, versterkte carrosserie, samendrukbare stuurkolom. bekleding en airconditioning (op LX versies), stuurbekrachtiging, Solarcontrol ruiten, areed gamma van high-tech motoren, 1.6 i.e. - 1.8 i.e. - 2.0 i.e. Aut. (alleen Dedra 2.0 16v integrale (alleen Dedra SW) - 1.9'turbo ds. Uitrustingsniveaus: LE, LS en LX. hmcia Dedra vanaffl. 3i Leaseprijs vanaf fl. 1.035 950,- - fier i vanaf fl. 41.450,-) inclusief BTW BPM exclusief kosten rijklaar maken, d exclusief BTW. 48 maanden 20.000 km. per jaar via Lancia Lease. Autobedrijf Beuk B.V., Menken Lancia, Van Berckei.weu 34. Noordwuk. 01719-19213. Rijksstraatweg 338-340. Wassenaar, 01751-19342.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22