Voor zes miljoen aan cd's verwoest Roetwolken bevatten geen giftige dampen Optreden van brandweer zielige Hulp voor eenzame mensen Leiden 'Goede bezem doet in Trianon al wonderen' Neem een proefabonnement, BEL 071-128030 WEKEN VOOR/33,80 VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 12 Politie vindt heroïne bij inval leiden Bij een inval in een woning aan de Sperwerhorst heeft de politie gisteren dertig gram heroïne aangetroffen en een aantal spullen die vermoedelijk afkomstig zijn van diefstallen. Bij de in val hield de politie een 20-jarige Leidenaar aan en een 29-jarige man die illegaal in Nederland verblijft. Het duo zit nog op het bureau vast. Dronkemannen opgepakt leiden Twee - volgens de politie - 'rondom dronken' mannen zijn gisteravond opgepakt. Een 36-jarige Leidenaar werd aange houden nadat hij zijn auto tegen een paal bij de Nieuwe Bees tenmarkt had gereden. Op het bureau mocht hij 'blazen' en daaruit bleek dat hij de toegestane hoeveelheid alcohol ver had overschreden. De man is voorlopig zijn auto kwijt en moet zijn rijbewijs inleveren. Vrijwel tegelijkertijd werd een 30-jarige Chi nees op de Steenstraat opgepakt. Hij was wegens dronkenschap uit een horeca-zaak gezet. Met behulp van een tolk kon de poli tie zijn leeftijd maar niet de indentiteit van de man vaststellen. Inbraak bij volkstuinen leiden In het clubhuis van volkstuinvereniging Roomburg aan de Vlietweg is vannacht voor ongeveer vijfduizend gulden aan diverse materialen en appartuur gestolen. De daders kwamen binnen door een ruit te vernielen. Vervolgens werden de stereo apparatuur, kopieerapparaat, drank en kleinere attributen mee genomen. Informatie-avond geluidsschermen leiden/zoeterwoudeZe worden drieeneenhalve meter hoog en moeten de geluiden van het verkeer tussen de duiker van de Vrouwenvaart en het viaduct van de Europaweg weren. Dat is een afstand van 305 meter. De geluidsschermen langs rijkweg 4, ter hoogte van Zoeterwoude en Leiden, zijn dinsdag 11 oktober het onderwerp van de voorlichtingsavond op het gemeentehuis van Zoeterwoude. Aanvang 19.30 uur. Na de schermen komen op dezelfde voorlichtingsavond de bewoners van de Zoeter- woudse Miening en omstreken aan de beurt om te beraadslagen over de verkeers- en geluidsprobelamtiek in dit gebied. leiden loman leefmans vervolg van voorpagina „We zijn niet van plan in een klap groots te verbouwen. Neem de foyer, die is wel oud, maar ademt een prachtige sfeer. Een goede bezem doet al won deren", zegt Ben Luykx, die sa men met Jan Boer de nieuwe ei genaar is van het Trianon-thea- ter aan de Breestraat. Met die 'goede bezem' be doelt Luykx dat voorlopig in het kapitale pand aan de Breestraat alleen het broodnodige wordt schoongemaakt, vernieuwd en vervangen. Gaandeweg - Luykx denkt aan een periode van een jaa^ - wordt het interieur opge knapt, de gevel schoongemaakt en moet er een goed uitgeruste bioscoop staan. De eigenaars hebben laten weten dat al het werk wordt be taald uit de inkomsten van de bioscoop. „Als mensen zoals de Vrienden van de Trianon zo be trokken zijn bij het behoud van de bioscoop, is het nu hun kans. Ze moeten gewoon vaak naar de film komen", aldus Boer. Luykx en Boer zijn niet van plan veel meer eigen geld dan de aankoopsom in het theater te steken, maar hun winstver wachtingen zijn ook nihil. „Als we na een jaar quitte hebben gespeeld zijn we al blij. Daarna zien we verder. Misschien delen we Trianon op in twee filmza len", zegt Luykx. Om meer publiek te trekken moet er echter ook een ander soort films komen dan de re- runs die tot nu toe in het thea ter draaiden. „Het is bekend dat Leiden in vergelijking met an dere middelgrote steden weinig 'doeken' heeft. Grote Ameri kaanse kassuccessen worden daardoor soms helemaal niet vertoond in Leiden, of ik draai ze in het Kijkhuis maar daar is het Kijkhuis eigenlijk niet voor. Daar moet het gaan om films voor een klein publiek", meent Boer. Een grpte filmdistributeur, van wie Boer nog even de naam voor Zich wil houden, heeft zich al achter de plannen van de twee ondernemers geschaard en met een tweede wordt nog onderhandeld. „Als we geen grote films hadden kunnen krij gen, waren we er ook nooit in gestapt", zegt Luykx onomwon den. Geen geheimen Over de voorgeschiedenis van hun ogenschijnlijk plotselinge aankoop van het theater heeft het tweetal weinig geheimen. „De gemeente wist allang dat wij er mee bezig waren. Als ze het écht had willen hebben, had ze meer moeten bieden. Maar in een eventuele overgang van het LVC naar de Trianon heb ik nooit geloofd en ik denk de ge meente zelf ook niet. De ge meente hééft namelijk geen geld", aldus Boer. De man van het Kijkhuis neemt, wat de rol van de plaat selijke overheid betreft, geen blad voor de mond: „Goed, we hebben het pand als bioscoop behouden en daarmee denk ik een hoop mensen tevreden ge steld. Nu hoop ik ook dat de ge meente niet in de weg gaat zit ten. Want ik blijf het een streek vinden dat ze een potentiële ko per die een dancing wilde ope nen geen toestemming gaven, maar voor het LVC waren ze wel van plan het bestemmingsplan te veranderen." „Het is een zielige vertoning", zegt K. van Varick, verkoper van DAF trucks bij Blom CV in Zoeterwoude. „Nadat 06-11 was gebeld, kwamen ze hier aanzetten met een lullig ladderwa gentje, waarin 3 tot 4 man zaten. Vol gens mij waren het nog amateurs ook. Als je zag hoe ze de slangen uit rolden, dat was echt knullig. De twee de wagen, die aan de voorkant staat, kan nu niet met blussen beginnen want er zijn niet genoeg aansluitin gen." Voor de ingang van het brandende gebouw liggen de brandweerslangen hulpeloos plat. Er zijn een paar slan gen door vrachtwagens kapotgere- den, zo vertelt een brandweerman. Een vrouw staat te huilen voor het brandende pand. „Ik werk daar op die afdeling", snikt ze, terwijl ze wijst op de onderste verdieping van de groothandel in compact discs. Don kere wolken kolken omhoog uit het getroffen pand. Het geraas van de vlammen is te horen. Vanaf Leids- chendam is de brandhaard te zien. Roetwolken verduisteren het zicht van automobilisten op de naastgele gen rijksweg. Bedrijfsleider A. de Winter van het drankendistributiecentrum Gall Gall, een onderneming die grenst aan het brandende bedrijfspand, haalt opgelucht adem als hij ziet dat alles in orde is in het magazijn. „Maar we zijn door het oog van de naald ge kropen", zegt hij. Hij wijst naar de smeulende pijpen aan een van de zij wanden en naar de schroeiplekken ernaast. „Wat denk je dat hier ge beurt als de brand overslaat? Toen ik het hoorde heb ik meteen een aantal vrachtwagens laten wegzetten en de computer-administratie veiliggesteld. Het is toch eigenlijk te gek dat ze daar voor het brandende gebouw nog ge woon staan te wachten tot ze met blussen kunnen beginnen. Dat geeft me niet echt een veilig gevoel. Zoiets mag toch niet gebeuren." Maar gelukkig zijn er, voor zover een paar werknemers van het getrof fen bedrijf weten, geen mensen meer in het pand. Remco Faber: „Het heeft zeker wel een half uur geduurd voor er actie werd ondernomen. Iemand sloeg alarm en toen zagen we dat de brand zich heel snel verspreidde. De vonken kwamen door het plafond heen. Er was meteen een enorme rookontwikkeling." Een werknemer van Gall Gall ver telt dat hij iemand in het begin van de brand uit het pand heeft zien ko men. „Hij ging tegen de muur aan zitten en begon te vloeken. 'Dat mij dat nou weer moet overkomen', riep hij uit." Met eigen ogen kan worden gecon stateerd dat brandweerlieden tanden knarsend toekijken hoe de brand zich uitbreidt. Dan wordt plotseling beslo ten om water te tappen uit de aan grenzende sloot. Erg goed gaat dat niet omdat er veel kroos en rotzooi in ligt. „Dit is geen haalbare kaart", klinkt het rond zessen over de mobi lofoon. Na een uur lang wachten op watertoevoer via brandkranen mis lukt ook het aftappen van slootwater. De dunne brandslangen die om streeks kwart voor zes in de sloot naast het brandende gebouw worden gehangen, zuigen slechts wat dunne straaltjes water op. Alsof iemand de hel probeert uit te pissen. Iemand roept hatelijk: „Zullen we maar em mers gaan doorgeven?" Dan wordt er een andere, langere slang gehaald, en kan het blussen pas goed beginnen. Een van de brandweerlieden, die zijn naam niet in de krant wil: „De eerste wagen is naar de achterkant gereden. Maar die wagen zat ineens gevangen. De hitte was enorm. Zo groot dat de spiegels en de koplam pen smolten. En toen hebben we hem achteruit moeten rijden." Twee van zijn collega's zijn hoog op een ladder vanuit een bakje bezig de brandhaard te blussen. „Die jongens gaan er echt helemaal in, hoor", zegt hij. Burgemeester lloudijk reageert ge schokt op de brand in zijn gemeente. „Zeer pijnlijk dit. Een enorme schade. Het is volgens mij de eerste grote brand hier. Gelukkig hebben metin gen naar eventueel vrijgekomen gif stoffen geen wontrustende resulta ten laten zien." Op de vraag of de brandweer in dit geval wel efficiënt genoeg is opgetre den, zegt lloudijk. „Er zijn wat aan loopmoeilijkheden geweest. Maar zo'n grote brand had men ook niet verwacht. Dit industriegebied is ove rigens niet echt calamiteitsgevoelig. Er bevinden zich geen bedrijven met extreem brandbare stoffen. Daarom is er geen rampenscenario." zoeterwoude. vervolg van voorpagina De bluswerkzaamheden concentreerden zich in eerste instantie op de zuidkant van de groothan dels in gereedschappen en compact discs. Daar bestond het grootste risico, dat de vlammen zouden overslaan naar andere bedrijfspanden. Hierin liggen chemische stoffen opgeslagen van een fotograaf, die er is gevestigd. Ook de drank handel Gall en Gall is er gehuisvest. De brand weer vreesde ontploffingen en drong het mas saal toegestroomde publiek ver naar achteren. Ze vreesde bovendien dat er giftige stoffen vrijkwamen bij de brand. De dikke, zwarte rook wolken die wegdreven bevatten mogelijk chloor- dampen van verbrand PVC. Metingen in Zoeter- woude-Rijndijk, Leiderdorp, Koudekerk en Hoogmade wezen niet op alarmerende gifwaar den. Ook van eventueel neergeslagen asbest- deeltjes zijn tot op heden geen sporen aange troffen. De rookwolken dreven tot boven Alphen aan den Rijn. in de verre omtrek was de brandlucht gisteravond, en ook vanohtend nog, te ruiken. De politie kreeg veel telefoontjes binnen van Leiderdorpers en inwoners van Hoogmade. Het verkeer ondervond grote hinder van de brand. Vanwege de dikke rookwolken sloot de politie enkele uren de Hoge Rijndijk en de op en afritten naar de rijskweg A4 af. De Burge meester Smeetsweg werd afgezet om de brand slangen vanuit de Heineken-vijver vrij te leggen. Hierdoor ontstonden kilometerslange files op de Hoge Rijndijk. Het verkeer, dat het bedrijventer rein Grote Polder wilde verlaten, werd via de nieuwe NI 1 naar de rijksweg 4 geleid. De nieu we weg, die in november officieel wordt ge opend, kreeg daardoor een voortijdige inwij ding. In de loop van de avond werd de weg weer afgesloten. Om ongeveer negen uur had de Leidse brand weer, geassisteerd door de korpsen uit Leider dorp en Rijnwoude, het vuur onder controle. Met het nablussen was de bradnweer vaochtend vroeg nog bezig. 'Juist deze dagen topdrukte Directeur Rick Guurink van de Zoejerwoudse groothan del in compact discs Rigu Rotonde schat dat de brand, die gisteren in zijn bedrijf woedde, voor zo'n vijf tot zes miljoen gulden aan cd's heeft verwoest. Een slechtere dag voor het uitbreken van brand was niet denkbaar, zegt hij. Juist nu, met de Platen Tiendaagse net een dag van start, was het topdrukte bij het bedrijf aan de Indus trieweg. ,,De orders waren niet aan te slepen. De hele hal stond bomvol." leiden hans koenekoop Natuurlijk zal de verzekering zijn brandschade wel vergoe den, maar naar de superomzet die Guurinks bedrijf deze top dagen had kunnen draaien, kan hij wel fluiten. „Dit is een enor me slag. Ik heb nog ergens een loods staan. We zullen met man en macht proberen het een en ander te redden. Zodat we onze winkels toch enigszins kunnen bevoorraden." Dertig man personeel was rond vier uur 's middags nog aan het werk in het magazijn van Rigu Rotonde toen in de naastgelegen zaak, de groot handel in gereedschappen Alto Tools, vonken werden gesigna leerd. „Wij dachten in eerste in stantie aan een elektrische sto ring of zoiets. Het zag er niet bijzonder gevaarlijk uit. Maar toen wij plotseling de vlammen door het dak zagen komen, zijn we snel met zijn allen naar bui ten gegaan." Paniek was er niet, wel schrik. Ook al omdat het vrij lang duur de eer de brandweer groot ma terieel aanrukte. „Naar mijn ge voel heeft de brandweer de zaak wat onderschat. Tien minuten na de melding kwam er een klein spuitwagentje aanrijden. Ik denk toch dat daardoor het Vanaf een uitgeschoven brandweerladder mikken spuitgasten water op de vuurzee. foto hielco kuipcks vuur te makkelijk om zich heen heeft kunnen slaan." Uiteindelijk is de hele groot handel platgebrand. De mede werkers van Rigu Rotonde von den allemaal een veilig heenko- claaf. Snel nadenken over hoe men. Op één na, die het toch we de klap kunnen opvangen, even henauwd kreeg van de ik wil toch binnen een week de rook. „Vanavond nog ga ik met distributie weer op volle toeren een aantal medewerkers in con- hebben." Plantsoen Een open leiden tim korenhoff Elly Boerrigter en enkele collega's ii zaal van Plantsoen Een. Ze bewonderen het kunstwerk 'En toch waait het'. Plantsoen Een, een nieuw onderdeel van hel psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest, is gisteren offi cieel geopend. Plantsoen Een, aan Plantsoen nummer 1zal zich bezighouden met de dagbe handeling van mensen van vijfenzestig jaar en ouder die een psychiatrische stoornis hebben. „Wij leren hier mensen vaardigheden aan die ze vroeger nooit nodig hadden. Dat kan zijn om dat ze die vergeten zijn doqr een psychisch pro bleem, het kan ook dat mensen nu vaardigheden nodig hebben en vroeger niet. Alleen blijkt dat vooral mensen in die leeftijdscategorie hier vaak mee te maken krijgen", vertelt Elly Boerrigter, verpleegkundige in het nieuwe verblijf. Het kan in dit centrum gaan om mensen die bijvoorbeeld een partner hebben verloren en zich nu zelf sociaal moeten weten te redden. Boerrig ter kan zo'n patiënt spelletjes laten spelen met anderen, of zo iemand zelf het vervoer met een bus te laten regelen. „Ook kan het gaan om men sen die iedereen maar weg zien vallen om zich heen en geen zin meer hebben om nog mensen te leren kennen, omdat die toch nog maar een paar jaar blijven." De verpleegkundige probeert bij deze mensen ook weer de knop om te zetten. „Mensen mogen niet vereenzamen, ze moeten foto ben de bruyn open blijven staan voor anderen." „Het gaat hier niet om demente mensen," zegt Boerrigter. „Het ziekteproces valt wel degelijk te stoppen, in tegenstelling tol dementie. Mensen zullen hier na verloop van tijd ook steeds minder komen. De patiënten mogen als ze 's avonds thuis zijn, niet verward met hun armen over el kaar gaan zitten. We leren ze iets, zodat ze het zelf thuis in praktijk kunnen brengen." De patiënten komen in het centrum via linde- geest, dat hen doorgestuurd krijgt van de Riagg. Endegeest bepaalt of iemand in aanmerking komt voor plaatsing in Plantsoen -Een. Jos Kerk- man, coördinator van de sector ouderen-psychia- trie van Endegeest, is heel enthousiast over zijn nieuwe onderdeel. „Dit verblijf heeft goede uit gangspunten. Het voorkomt permanente opname en de stap naar huis is voor de mensen minder groot. Ie kan de patiënten in de gaten blijven houden, zonder dat je ze permanent in huis hebt." Slapen kan trouwens niet eens in het cen trum. Het is puur dagopvang. Het cadeau dat het nieuwe centrum aangebo den kreeg was een kunstwerk dat 'En toch waait hel' heette. „Op het plakkaat zijn zeiltjes te zien die uit het water steken," zegt de kunstenares van haar creatie. „Soms kapseizen ze, soms kabbelen ze rustig. Ze zijn altijd in beweging. Het is de wind die de bootjes voortdrijft en niemand weet waar naar toe." Misschien wel naar rustiger wa ter. Plantsoen Een werkt er aan. Visio vestigt zich in Leiden leiden Visio, een revalidatie-in stelling voor slechtzien den en blinden, vestigt een dependance in het poortgebouw van het AZI. aan de Rijnsburgerweg. Leiden is de derde vesti gingsplaats van de instel ling. Bij Visio kunnen cliën ten uit de regio rondom Den Haag, Delft en Leiden terecht. Vio geeft voorlich ting en advies, onderzoekt en behandelt. Aan de diensten zijn geen kosten verbonden. De algemene wet bijzondere zietkekos ten financieert. Maandag is de ope ningsdag. Visio wil elke woensdagmorgen tussen 9.30 en 10 uur een inloop ochtend houden. Dan wordt informatie verstrekt over visuele handicaps, hulpmiddelen, huisves ting en vakanties. Tel. 071-160400.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19