Geluidswal Boom voor energiebesparing geen gevaar voor milieu Alkemade luistert niet naar Justitie ZATERDAG 8 en ZONDAG 9 OKTOBER GROENOORDHALLEN LEIDEN Regio Jjktm Nieuw verpleeghuis wellicht in '96 open de SNUFFELMARKT... de gezelligste rommelmarkt van Nederland VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 17 iA WEGMAN, 071 -356451. PIV -( R VEER,071-356452 'Grond maar licht verontreinigd' Sassenheimse school in de prijzen LISSE MARGRIT TIBBOEL De verontreinigde grond waarmee de geluidswal langs de Klinckerbergerplas is opgeworpen, vormt geen bedrei ging voor het milieu. De Raad van State heeft dan ook goedgekeurd dat het bedrijf Voorhof Recrea de wal zon der milieuvergunning heeft aangelegd. Warmonder W. van Appeltere heeft met deze uitspraak van de Raad van State de rechtszaak over de geluidswal verloren. SASSENHEIM/WARMOND De wal, die aan de Warmondse zijde van de plas langs de spoorbaan loopt, is vorig jaar aangelegd. Appeltere tekende bezwaar aan omdat hij bemerk te dat Voorhof Recrea niet overal folie legde tussen de schonde grond en de vervuilde aarde. Daarmee zou niet zijn voldaan aan een eis die wordt gesteld bij het gebruiken van vieze grond zonder milieuver gunning. De Raad van State hecht geen waarde aan dat bezwaar. De fo lie is namelijk niet bedoeld als beschermingslaag, maar dient slechts als markering van de vieze grond. Het rechtsorgaan vindt dat Voorhof Recrea ande re, belangrijkere voorschriften wel heeft nageleefd. Zo is de gebruikte grond zo licht verontreinigd, dat van be dreiging voor het milieu nauwe lijks sprake kan zijn. Bovendien zit er tussen de vuile grond en het grondwater zeker een meter ruimte, zodat geen vrees bestaat voor vermenging. Voorts weegt de Raad van State mee in zijn besluit dat de grond onder de geluidswal niet in een bescher- mingsgebied ligt en geen bij zondere landschappelijke of cultuurhistorische waarden kent. Automobilist rijdt door na aanrijding in Warmond Een 21-jarige Wassenaarder is gisteravond door een automobi list aangereden op de kruising Lockhorstlaan/Sweilandstraat in Warmond. De automobilist reed na het ongeval door. De fiet ser bleef ongedeerd. Zijn rijwiel werd totaal vernield. De auto mobilist moet de aanrijding bemerkt hebben omdat hij even stopte. De politie zoekt getuigen: 02522-12048. De leerlingen van groep 5 van de Lissese basisschool St. Jo seph weten haarfijn uit te leg gen hoe je op de verstandigste en zuinigste manier met de energie in het schoolgebouw moet omspringen. Gistermid dag kregen ze bezoek van enke le medewerkers van de Energie- en watervoorziening Rijnland (EWR) omdat de school in de prijzen is gevallen voor een aan zienlijke besparing van energie tijdens de zomervakantie. Dit leverde voor de school een al aardig uit de kluiten gewassen eik op die op het schoolplein een plaatsje vond. Trots vertelden de leerlingen van groep 5 dat in de lokalen - indien mogelijk - de TL-buizen voor de helft branden, er goed op wordt gelet dat de klapdeu ren gesloten blijven en een spoelknop in de WC het water gebruik aan banden legt. De EWR heeft aan de schooljeugd lespaketten verstrekt en in de meeste van de deelnemende 72 scholen in de gemeenten tussen Rijnsburg en Hillegom werden de afgelopen maanden energie- brigadiertjes aangesteld die met de regelmaat van de klok in hun schoolgebouw op inspectie gin gen. In de St. Josephschool is ove rigens duidelijk zichtbaar dat er actie is ondernomen. Overal prijken briefjes die waarschu wend vermanen dat de deuren gesloten dienen te blijven en de lichten bij verlaten van de klas uit moeten. Afgelopen zomer ging tijdens de vakantie de ver warmingsketel uit. Hierdoor gooide de St. Joseph school ho ge ogen bij de voor de vakantie uitgeschreven E-besparings- prijsvraag. Andere prijswinnaars waren basisschool de Schakel in Rijns burg, de Waaier in Warmond, de Prinsenhof in Noordwijker- hout en Voorschotense Emmausschool. Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en omstreken Autobedrijf Den Hollander BV j^j PEUGEOT Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 Robin Hoekstra, Francine v.d.Berg, Tosca Engels en Sven van der Meer, vier leerlingen van de StJosephschool aan de Achterweg plantten gistermiddag hun prijs, een eikeboom, voor energiebesparing tijdens de vakantie. FOTO DICKHOCEWONINC 'Vrouwen grijpen de macht in de tuin Was een robuuste bos tulpen enige jaren geleden amper te vinden in particuliere bloem perken, vandaag de dag mag een dergelijke uitbundigheid weer. En dan nog in de kleuren die jaren not done waren en ie dere rechtgeaarde tuinliefheb- en in de natuur bezig zijn. Ze nemen, ook al heb ze daar geld voor, geen tuinman." Maar ook de eigen man of vriend wordt de laatste jaren langzaam maar zeker het hof uitgedreven. De vrouwen ne men, volgens Riny, onmisken- ber pijn aan de ogen deed: rood, geel en oranje. Want één ding staat vast: tuinen zijn net als de inrichting van een huis en kleding onderhevig aan trends, mode en grillen. Deze mening komt van Riny van Rijn uit Hillegom. Als kwe kersvrouw, handelaarster in bollen en tuinliefhebster is ze nauw betrokken bij de ontwik kelingen in de bollenbranche. Volgende week vrijdag 14 okto ber (van 16.00 tot 21.00 uur) en zaterdag 15 oktober (van 09.00 tot 17.00 uur) wordt in de vei- j linghallen van het CNB in Lisse voor de 21ste keer de bloemen- I bollenmarkt gehouden. Als standhoudster komt ze met een assortiment van ruim honderd soorten bollen. De modegevoeligheid wordt volgens haar 'gevoed' door de vele tuinbladen en tuinclubs. En voor een groot deel bepaald door bloemarrangeurs en bloembindkunstenaars. Vooral vrouwen storten zich met hart en ziel in allerlei tuinclubs. „Vaak worden de tuinen beter onderhouden dan het huis. Voor sommige vrouwen geeft die bezigheid een bepaalde sta tus: het zijn vaak welgestelde dames, die met hart en ziel met baar de macht in de tuin over. Langzaam maar heel zeker 'mo gen' de mannen alleen nog 'maar' gras maaien en de steke lige haag knippen. En dan nog alleen als de vrouw er met haar neus bovenop staat en aanwij zingen geeft. De reden is duide lijk: mannen gaan te rigoureus om met het bloeiende spul. In hun schoffelwoede verwoesten ze het met zorg gekweekte ane moontje en het vrolijk kleuren de leeuwebekje. En met tuinie ren gaat het nu juist om al dat gepriegel op de grond. „Vrou wen gaan serieuzer met bloe men en kleuren om", verdedigt ze haar stelling verder. „Ze kij ken bij elkaar hoe de tuin er voor staat, ze wisselen gege vens, zaad en stekken uit. Het is gewoon mode om zelf je tuin te doen." De opmars van de buxushaag is momenteel onmiskenbaar. „De hele wereld wil nu een dergelij ke haag en daar kom je dus nooit meer vanaf." Ook de krui pende klimop is helemaal terug van weggeweest. Vroeger wist je niet hoe je er af moest komen, nu tel je in de tuinwereld pas mee als de hele bodem er mee bedekt is. Ook de amaryllus-bol, jaren een kwelling voor het Riny van Rijn: „Ik hou zo waanzinnig veel van dit vak, dat ik mensen, die zeggen absoluut niet van bollen te houden, toch enthousiast kan maken. Met een zak bollen onder de arm vertrekken ze uit mijn schuur." foto dickhogewoning kunstzinnige oog, verheugt zich weer in een toenemende be langstelling. De Hillegomse handelaarster trekt in dit verband ook de ver gelijking met het bloemschik ken in huis. Het was jaren een goede gewoonte om minstens drie bossen tulpen in één accu bak te zetten. De bloemen wer den zeer kort afgesneden en stevig in de bak gepropt. Ze loopt naar de gang en pakt twee hoge vazen. „Het was toch on denkbaar dat je hier een paar jaar terug bloemen in zette. Nu is het weer in om één bos in een hoge vaas te schikken. De stelen mogen weer zichtbaar zijn." Catalogi In haar winkel achter het huis toont ze haar handel. Enthou siast loopt ze van het ene krat naar het andere en weet van elk soort de voordelen, ,,'s Avonds kijk ik amper televisie, dan snuffel ik veilingboeken en cata logi door. Ik hou zo waanzinnig veel van dit vak, dat ik mensen, die zeggen absoluut niet van bollen te houden, toch enthou siast kan maken. Met een zak bollen onder de arm zie ik ze dan na een tijdje uit mijn schuur vertrekken. De voordelen van bloembollen zijn volgens Riny onmisken.- baar. Bollen komen, mits je ze niet heel erg verwaarloosd en in kletsnatte grond poot, vrijwel altijd probleemloos na enige maanden de grond uit. Na de bloei geven ze wat 'rommel' in de vorm van afstervend blad: het zogeheten loof. Maar als de bollen in de buurt van vrou wenmantel of hosta worden ge plant, is er niets aan de hand. Deze royale bladplanten bedek ken net op het goede moment het ontsierende loof. Haar materiaal verpakt ze te genwoordig in jute en bruine zakken. Volgens de I lillegomse eveneens een modegril, waar niemand meer om heen kan. Net zoals de bruine mand. Dat die manden in Taiwan waar schijnlijk helemaal niet zo milieuvriendelijk worden ge produceerd, schijnt niemand te deren. „Het is immers mode, dus is het goed. Ik lach me soms kapot, want ik doe er zelf even hard aan mee." Irene Nleuwenhuljte VOORSCHOTEN/LEIDEN JUDY NIHOF. VERV. VOORPAG. Het is nog niet precies duide lijk wanneer wordt begonnen met de bouw van de depen dance van Zuydtwijck bij 't Hofflants Huys in Voorscho ten. „Er zijn twee scenario's. Of we bouwen snel en dan staat er eind 1996 een wat tra ditioneel gebouw, of we ont wikkelen een gebouw dat meer wordt toegesneden op de eisen van de tijd. Dan kan het wel eens 1998 worden", al dus A. Bruseker, algemeen di recteur van Zuydtwijck. Bijna anderhalf jaar had het ministerie van VWS nodig om over de brug te komen met tien miljoen gulden voor het ontwikkelen van een depen dance bij 't Hofflants Huys in Voorschoten. Dat het I.eidse Zuydtwijck 'moederhuis' wordt heeft te maken met een regel van het ministerie. Een verzorgingshuis mag niet zo maar een verpleeghuis-depen dance hebben. Daar moet een echt verpleeghuis bij betrok ken zijn. „De formele toezegging is er, maar er zijn wel een paar voorwaarden", zegt directeur Bruseker. Zo mag de grond, die van de gemeente Voor schoten moet worden aange kocht om op te bouwen, niet te duur zijn. Ook moet er een bodemonderzoek komen, om dat er een oude olietransport leiding in de buurt van de grond ligt. Bouwen kan im mers alleen maar op schone bodem. Verder heeft het mi nisterie bepaald dat er afdoen de geluidswering moet zijn, om het lawaai van de voorbij- razende treinen in te dam men. „Maar het zou best kun nen dat dit probleem inmid dels is ondervangen door de geluidsschermen die onlangs zijn geplaatst", zegt Bruseker. Inmiddels is 't Hofflants Huys zich al aan het voorbe reiden op de samenwerking met Zuydtwijck. Zo is het de bedoeling om het zogenoem de 'substitutieproject in het Voorschotense verzorgings huis, dat momenteel wordt begeleid door verpleeghuis Overduin in Katwijk, over te dragen aan Zuydtwijck. Dank zij dit project kunnen demen terende ouderen langer in het verzorgingshuis blijven wo nen. In 't Hofflants Huys is voor het substitutie-project een speciale afdeling ingericht. De vestiging van een depen dance van een verpleeghuis in Voorschoten heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Een speciaal in het leven geroepen stichting, met vertegenwoordi gers van verpleeg- en verzor gingshuizen, kon het maar niet eens worden over de meest geschikte locatie. Toen duidelijk was dat het Voor schoten moest worden, moest de provincie zich nog uitspre ken. Ook daar gingen weer maanden overheen. Vervol gens had VWS bijna anderhalf jaar nodig om toestemming te geven. Directeur Bruseker: „Normaal doet het ministerie er een half jaar over. Maar er waren meer aanvragen uit de Leidse regio. Het heeft de mi nister, denk ik, heel wat hoofd brekens gekost om te bepalen welke aanvraag wel en welke niet gehonoreerd kon wor den." Shawano's bouwen botenloods Een symbolische laatste paal. Die wordt morgen geslagen voor de botenloods van de Lissese Shawano's. Daarmee lijkt de periode dat de Lissese zeeverkenners met hun boten letterlijk op straat ston den, definitief afgesloten. De Shawano's kwamen enige tijd geleden in problemen doordat zij niet meer met hun boten terechtkonden in de Hobahohallen. De boten kwamen op straat terecht. En de zeeverkenners konden de boten niet de gebruikelijke onderhouds beurt in de wintermaanden geven. Na diverse noodkreten konden de scouts bij een Usses bedrijf terecht. Bovendien gaf de gemeente toestemming om een eigen botenloods op het Shawano's-terrein aan de Rooversbroekdijk te bouwen. De loods kost twee ton. Dat bedrag hebben de Shawano's nog niet volledig binnen. Voorlopig is er alleen geld voor de fundering. In de komende tijd worden acties gevoerd zoals een sponsorloop, auto's en ramen wassen en winkelwagentjes terugbrengen. Ook Lissese bedrijven en de gemeente is om financiële steun gevraagd. Morgen is er voorts een open dag. Na het slaan van de laatste paal kan tot twee uur 's middags met alle onderdelen van de Shawano's, zowel land- als zeegroepen, kennis worden gemaakt. Een tochtje over de Ringvaart is bij mooi weer mogelijk. Auto rijdt niet hard genoeg: Boskoopse bestuurder bedreigd een schroevedraaier, maar kwam er zonder kleerscheuren vanaf. Het incident had aan het begin van de middag plaats op de Boskoopseweg in Alphen aan den Rijn, ter hoogte van het kruispunt Goudse Schouw. Een 28-jarige Boskoper is giste ren bedreigd door een automo bilist die vond dat zijn voorgan ger niet hard genoeg reed. De Boskoper werd bedreigd met HSL-protesthorden niet weggehaald ALKEMADE MARIETA KROFT De gemeente Alkemade legt de eis van Justitie naast zich neer: ze weigert de protestborden te gen de hogesnelheidslijn (IISL) weg te halen. Het gemeentebe stuur heeft dit in een brief aan Justitie en het politiekorps Rijn en Braassem laten weten. Vol gens de gemeente is er geen sprake van dat de borden weg gebruikers in verwarring kun nen brengen. Zij denkt zelfs dat ze de verkeersveiligheid bevor deren. Als iemand de betekenis niet begrijpt, schrijven B en W, zal hij extra voorzichtig zijn. Vooral door de vermelding 'HSL' in het midden van het bord, het onderbord en vooral de fel geel geblokte omranding, is het volgens B en W voldoende duidelijk dat hel hier een ludiek protestbord betreft en geen re gulier verkeersbord. Daar komt nog bij, aldus het college, dat de latere aanpassing van de om- Openingstijden: ZATERDAG 9-17 uur en ZONDAG 10-17 uur randing in overleg met de ver keersadviseur en met instem ming van de politie tot stand is gekomen. Dok het geringe aan tal klachten, heeft het college doen besluiten om de borden niet weg te halen. De gemeente vindt dat 'politie en Justitie voor een wat te zwaarwichtige bena dering van deze zaak hebben gekozen'. „Wij verzoeken u daarom vriendelijk, doch drin gend, uw standpunt te herzien." Mr. F. Slits, officier van justi tie, heeft de gemeenten Alke made, Jacobswoude, Zoeter woude en Rijnwoude een maand geleden opgedragen om de meeste ludieke IISL-ver- bodsborden voor 10 oktober weg te halen. Slechts zes van de in totaal 26 mogen blijven staan. Bij de borden die weg moeten, gaat het met name om degene die aan het begin van de bebouwde kom of aan de ge meentegrens staan, in de buurt van meer verkeersborden en op andere voor de officier van jus titie verkeersgevaarlijke punten. Zoeterwoude, Jacobswoude en Rijnwoude hebben zich met te genzin bij de eis van Justitie neergelegd. Districtschef T. Visscher van de politie kan nog niet reageren op de brief. „Alkemade is de enige gemeente die weigert de borden weg te halen. Maandag overleggen we deze kwestie in het districtscollege", aldus Vis scher. Officier Slits was niet be reikbaar voor commentaar.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17