Uniek naslagwerk Friese en Hollandse klok Vrije tijd Tnorws Antislip Gasaansteker My way Nieuw blad voor woningzoekers Gebruikte spullen telefonisch verhandelen VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 11 NIEUWE CD'S DINGEN Joe Jackson - Night music - Vir gin. Het hoge woord moet er maar eens uit: Joe Jackson heeft sinds Big world uit 1986 niet meer ge piekt. De boomlange muzikant is al tijden de weg kwijt. In de jaren tachtig was hij zo'n beetje de beste songsmid maar net als zijn tijdgenoot Elvis Costello verloor hij zijn interesse in al bums met een stuk of twaalf sterke liedjes. De laatste jaren sleept hij orkes ten mee de studio in, hangt hij zijn steeds pompeuzere werk op aan vergezochte concepten en komen zijn songteksten niet meer voort uit vlijmscherpe ob servaties maar uit lamlendige navelstaarderssessies. Het kost hem ook steeds meer tijd en moeite om platen te ma ken. Tussen de vorige CD en dit druilerige album zitten driejaar. Night music is een absoluut dieptepunt in het oeuvre van Jackson. De muziek klinkt als dikke stroop. De bijdragen van i ngehuurde operazangeressen, violisten en blazers zijn van een weerzinwekkende gewichtdoe- nerij. Pop is Joe te min gewor den. Songtitels als 'Nocturne no. 1' zeggen genoeg. koos contrabassist Mark Dres ser de stomme filmklassieker 'Das Kabinett des Dr.Caligari' WALL works Sylvian/Fripp - Damage - Virgin. De samenwerking tussen de muzikale tegenpolen David Syl vian en Robert Fripp blijkt toch niet eenmalig te zijn. Op Dama ge, een live-plaat, wordt The first day weliswaar dunnetjes overgedaan maar er is meer dan een herhaling van zetten. Zo staan er enkele prachtige nieu we nummers op (onder meer de titelsong) en speelt de rond Syl vian en Fripp geformeerde band ook materiaal van Sylvian's so lo-platen en van Sylvian's vroe gere band Japan, later Rain Tree Crow geheten. De zweverige Sylvian en de neurotische gitaaranarchist Fripp passen andermaal uitste kend bij elkaar. Damage is zelfs nog een slag beter dan The first day omdat er wat minder op twee gedachten wordt gehinkt. Fripp en Sylvian zijn nog meer naar elkaar toegegroeid. Bassist Trey Gunn schittert op zijn Chapman Stick en de geluids kwaliteit is sensationeel goed. Het kan bijna niet anders of er is in de studio nog wat geknut seld aan deze live-plaat. WK Vingerhoeds, Van Binsbergen, Niks Kool - Wall Works - BVHaast In dit nieuwe kwartet van be kenden spelen alle muzikanten een ongeveer een even grote rol, hoewel de taakverdeling ta melijk traditioneel is door de sterk ondersteunende functie van basgitarist Mischa Kool en slagwerker Arend Niks. Teke nend is echter dat ook zij hun bijdragen leveren als componis ten, en zeker het korte titelstuk van Niks is tegelijk een van de betere nummers van het album. Door het vele strakke ritmewerk doet het groepsgeluid denken aan fusion-jazz, maar dan met wat ongebruikelijke invloeden uit de geïmproviseerde muziek. De produktie bewijst ook dat Vera Vingerhoeds uitgegroeid is tot een tenorsaxofoniste die speelwijze en geluid naar be hoefte sterk kan variëren. Een goed voorbeeld daarvan zijn de eerste drie stukken van de CD, genaamd 'Kassandra Revisited, part 1, 2 3' die elk een geheel eigen karakter hebben rfiet tel kens een heel andere sound van Vingerhoeds. De enige die af en toe tegenvalt is gitariste Corrie van Binsbergen die wat bleekjes is opgenomen en niet altijd even origineel klinkt. Haar solo in 'Frazatatie' bijvoorbeeld lijkt qua vorm en geluid van een jazzrock-LP uit de jaren zestig te komen. Een interessante CD met wat kleine zwakheden in de uitvoering. Mark Dresser - The Cabinet of Dr. Caligari - Knitting Factory Works. Voor zijn eerste album als leider als inspiratiebron. Dresser heeft vooral naam gemaakt als lid van het Arcado String Trio en het Anthony Braxton Quartet. De muziek wordt uitgevoerd met de trompettist Dave Douglas en Denman Maroneyop piano met hulpstukken op en aan de snaren. Dressers stukken zijn niet bedoeld als een lopend commentaar op de macabere en verwarrende gebeurtenissen in de film, maar een weergave van de sfeertekeningen en emo tionele suggesties. De stukken van Dresser neigen naar een ze kere abstractie, maar dan wel met een directheid die ook zon der de filmbeelden duidelijke associaties oproept. Behalve het fraaie en expressieve baswerk van de leider valt vooral het dy namische en wendbare trom petspel op waarbij Douglas zich een meester toont van de klei ne, zachte nootjes. Maroney's pianospel treedt melodisch minder op de voorgrond en wordt vooral ingezet als harmo nisch en ritmisch contrast en houvast voor de beide andere instrumenten. Spannende nieu we muziek die ook zonder de film zijn bestaansrecht waar maakt. KV KLASSIEK Rachmaninov - Vespers, op. 37. Olga Borodina (alt), Sint Peters burg Kamerkoor o.l.v. Nikolaj Kornjev - Philips. Hoewel hij zelf geen bijster reli gieus mens was, werd Rach maninov wel altijd gefascineerd door oude religieuze gezangen. Op basis daarvan voltooide hij in 1915 een van zijn aangrij pendste composities: een 15- delige Vespers voor gemengd koor met een paar kleine vocale soli. Zo'n werk horen vertolken door een Russische koor van ni veau, is een ervaring op zich, zoals blijkt uit deze opname van het Sint Petersburg Kamerkoor. Er zijn nu eenmaal vocale wer ken die bijna uitsluitend ver tolkt kunnen worden door zan gers die niet alleen de tekst en de muziek, maar ook de sfeer met de paplepel ingegoten heb ben gekregen. Dat blijkt ook weer uit de intensiteit van deze uitvoering, met een prachtige altsolo van Olga Borodina. Mahler - Lieder eines fahrenden Gesellen, Frühe Lieder, Fünf frühe Lieder, Sechs frühe Lieder - Tho mas Hampson (bariton), David Lutz (piano), Philharmonia Or chestra o.l.v. Luciano Berio - Teldec. Een andere vocale CD werd door de bariton Thomas Hamp son, die volgend jaar een cen trale rol zal spelen in het Am sterdamse Mahler Feest, gewijd IWIPSON UEDER EINES FAHRENDEN GESELLEN FRÜHE UEDER aan liederen van Mahler. Hij zingt de bekende Lieder eines fahrenden Gesellen en 18 'vroe ge liederen', waarvan elf in de orkestratie van Luciano Berio. Dat laatste is trouwens niet zo verrassend. Niet alleen omdat Mahler zelf al veel van zijn lie deren orkestreerde, maar ook omdat in de pianoversie vaak al aangegeven staat welke instru mentale kleuren of effecten de componist zich had gedacht. Berio heeft daarvan uiterst smaakvol en effectrijk gebruik gemaakt, en de uitvoeringen ge tuigen van de grote affiniteit die Hampson heeft met de muziek van Mahler. PK Dit anti-slip dien blad van vrijwel onbreekbare ABS kunststof, wordt door Widemexin de handel wordt gebracht. Op het eerste gezicht is er van dat anti-slip niets te zien. Het bladoppervlak voelt zacht en glad aan. Zet je er een glas of kopje op, dan kun je het geheel gerust enigszins scheef hou den zonder dat de zaak gaat glijden. Het blad heeft een flinke maat (445 x 32 cm bruikbaar oppervlak) en twee handzame, geïntegreer de grepen. De bladen in zwart en wit) kunnen in de afwasmachine. Prijs 45. Meer informatie: tel. 040 - 862911. Binnen de 'lijntjes Met deze kleurplaten is het gemakkelijk om binnen de lijntjes te blijven, want deze zijn van vilt en liggen dik op de ondergrond. Twee kleurplaten, met zes viltstiften kosten 7,95. Geschikt voor kinderen van 3-12 jaar. Meer informatie: tel. 053-283666. Dutch Delight Nee, geen snoepgoed maar een samenwerkingsverband tussen jonge DEsigners (William Brand en Annet van Egmond) en Koot LIGHT. Het ontwerpers duo Brand en Van Egmond ontwikkelde voor Koot Light een bijzettafeltjes en kastenlijn. Deze drie tafeltjes zijn uit die Dutch Delight-col- lectie. Meer informatie: 020-6225840. foto pr. In deze houder doe je een gewone werpaansteker (Bic) en je kunt kaarsen, sigaretten een pijp enz. veilig aan- stekeh. De ontsteking is een piezo-systeem. Wil je al leen het gas aansteken heb je ook die Bic niet nodig. Dan is gewoon twee keer klikken genoeg om het gasfor nuis aan te steken. Prijs 19,95. Meer informatie: Vogels Agenturen 04904 - 17105. Voor Villeroy Boch ontwierp Paloma Picasso het exclusieve decor My Way, waarmee het serviesmodel Stella is aange kleed. Het gaat hierbij om een randversiering in purperrood, geelgoud em smaragdgroen, met vergulde accenten, die het servies een kostbare uitstraling verleent. Het is ook vrij prijzig. Voor een plat bord betaal je 122 gulden, een kop en schotel komen op 110 gulden. De kleuren en ver gulde accenten passen in de als 'Oosterse Mystiek' aangeduide woontrend die momenteel op gang maakt. Aardig accent van dit decor is dat de ontwerpster er haar handtekening aan heeft verbonden. HOBBY Tot in alle uithoeken van ons land kennen ze hem als dè expert op het gebied van Friese en Hollandse klok ken: Herman Bossink (52) uit het Overijsselse Rijssen. Vraag hem iets over kortstaartwijzerplaten, kapver- sieringen of klokschilders en er volgt gedetailleerde uitleg. Bossink stelt zijn indrukwekkende kennis nu beschik baar aan de mensheid: in eigen be heer geeft hij hèt grote Nederlandse klokkenboek uit, zes kilo documenta tie met 480 kleuren- en 95 zwart/wit foto's. Antiquairs, verzamelaars, poli tiekorpsen, verzekeraars musea, bi bliotheken en veilinghuizen keken er reikhalzend naar uit. Geen uitgever in Nederland hapte toe. Onhaalbaar en onbetaalbaar. Dat kreeg Herman Bossink steevast te ho ren, als hij z'n op schrift gestelde le venswerk weer eens onder aandacht bracht. Vooral kleurgebruik zou de uitgave 'Friese en Hollandse klokken uit de periode 1600-1900' te kostbaar maken. „Toen kwam ik op het idee een klokkenboek samen te stellen dat al tijd in beweging blijft", vertelt de trot se auteur/uitgever. De in twee mappen verzamelde ge gevens vormen een uniek naslagwerk. „Zo'n klokkenboek vind je nergens. Ik kan het op elk gewenst moment aan vullen, corrigeren, splitsen of in klei nere vorm uitbrengen. Een gewoon boek wordt smerig en krijgt kreukels. Bij mij zit elke bladzijde in plastic en zijn de kleurenkopieën ook nog eens van fantastische kwaliteit. Wat wil je meer?" Gekkenhuis Bossink is van huis uit geen klokken maker. Hij verdiende aanvankelijk de kost als stoffeerder. Tot de liefhebber restaurateur zestien jaar geleden een methode ontdekte kostbare klokken ingenieus te beveiligen tegen diefstal. „Vanaf dat moment werd het een gekkenhuis. Overal in Nederland kreeg ik opdrachten. Met mijn vin ding en een speciale code zorgde ik dat de klokken absoluut niet meer van de wand gehaald konden worden. Zo kwam ik op plaatsen met prachti ge antieke exemplaren, bij verzame laars en musea, maar ook bij particu lieren waar anderen nooit een kijkje kunnen nemen". Herman won het vertrouwen van cliënten, fotografeerde Zaanse, West- friese, Twentse, Gelderse en Reum- polklokken, legde gegevens vast (ma teriaal, techniek, signatuur, beschil dering, jaartallen, versiering e.d.) en bouwde zodoende aan een omvang rijk archief. Het aanbrengen van be veiliging heeft hij inmiddels overge dragen aan een oud-collega. Buitenland Met Bossinks boek krijgen kloklief- hebbers de mogelijkheid hun speel tjes vrij nauwkeurig te determineren. „Het buitenland toont ook belangstel ling", zegt de auteur langs de neus weg. Hij heeft al één exemplaar in België verkocht. Een populaire best-seller zal de driedelige map niet worden. Prijs (ƒ275, compleet) en inhoud zorgen voor een selectief publiek. „Ik heb er trouwens al 26 verkocht", klinkt het opgetogen uit de mond van de debu tant op de uitgeversmarkt, die uitslui tend op bestelling werkt. „Liefst heb ik dat mijn klanten het boek komen afhalen. Het verzenden kost me al veertig gulden aan postzegels". Herman kreeg medewerking van zowel gerespecteerde collega-experts als het klokkenmuseum (Schoonho ven), het Scheepvaartmuseum (Sneek), de Jouster B.V. (Joure) en het klokkenmuseum in Frederiksoord, waar zijn leermeester Geert Luitzens Tasma (71) de scepter zwaait. „Op deelterreinen was er wel informatie, maar het bijzondere is dat er nu een compleet overzicht van antieke Ne derlandse klokken is". Herman Bossink met zijn zes kilo boek over antiek uurwerk. FOTO GPD. REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN DHZ Mar Groen Onder de velen die op zoek zijn naar een huis is een vrij grote groep mensen die daarbij denkt aan een nieuw te bouwen wo ning op een eigen stuk(je) grond. De weg om van plan naar werkelijkheid te komen is vaak lang en vol obstakels. Voor deze groep is een nieuw blad verschenen, Van eigen grond naar eigen huis, dat over alle aspec ten van het proces informatie biedt. Kwesties als financiering, verordeningen, de makelaardij, het notariaat en alle papieren rompslomp die de eerste voetangels en klemmen vormen, keuze uit woningtypes, het bouwproces, enz. worden door deskun digen op elk van die gebieden belicht. Verder wordt veel aandacht besteed aan veiligheidsvoorzieningen, isolatie, begla zing, geluidwering en diverse andere zaken die aandacht vereisen. Uiteraard is ook de inrichting niet vergeten, evenmin als het wooncomfort. 1 let blad verschijnt tweemaal per jaar. zo dat elke 'generatie' plannenmakers telkens geactualiseerde voorlichting krijgt. Van ei gen grond naar eigen huis is tot stand geko men door samenwerking tussen Bouwcen trum Expo en Pressofoon Uitgeverij. De prijs is 6,75. Behalve in de boekhandel en tijdschriftenwinkels is het blad ook te koop bij Bouwcentrum Expo (Rotterdam) en ma kelaars. Er bestaan diverse manieren om gebruikte goederen (van kleding tot de auto) aan par ticulieren te verkopen: een advertentie zet ten, een briefje in de supermarkt ophangen, de auto met een bordje langs de stoep zet ten, enz. Een nieuwe mogelijkheid is de Koopfoon Wie wat heeft aan te bieden belt 06-9227 en geeft alle gegevens door. Dat gaat allemaal in de computer (tegen beta ling van 25 gulden) en dan is het wachten op iemand die nou juist naar zo'n aanbod zoekt. De Koopfoon brengt aanbieder en zoeker met elkaar in contact. De privacy is gewaarborgd, want de zoe kende partij krijgt alleen het telefoonnum mer van de aanbieder, geen naam en adres. De computer probeert daarbij steeds de af stand tussen beide partijen zo kort mogelijk te houden door de adressen via de postcode te selecteren. Gedurende werkdagen van 9 tot 21 uur is de Koopfoon bereikbaar. Boorschroefmachine met leuke snufjes Met deze machine kom je wat gemakkelijker In krappe ruimtes. foto gpd Voor Doe-het-zelvers die aan hun gereed schap zeer hoge eisen heeft Festo nu een accu-boorschroevedraaier met nieuwe en opmerkelijke eigenschappen. Ten eerste zit de motor niet op de plek waar je die zou zoeken, maar helemaal onderin de greep- beugel. Die greep heeft een gesloten vorm en biedt ook plaats aan de daarin geïnte greerde accu. Waar bij elke andere machine van die soort de motor zit, bevinden zich het versnellingsmechanisme en de aandrij ving. I let bovendeel van de machine kon mede daardoor opvallend kort worden gehouden, zodat krap bemeten ruimten makkelijker te bereiken zijn. Vanaf de boorkoppunt tot de achterkant van het machinehuis wijst de maatlat maar 18 cm aan. Als er in serie moet worden geschroefd kan de boorkop worden verwijderd; er wordt dan een zes- kant-opname zichtbaar waarin een schroef- bitje kan worden geplaatst. De machine is dan nog zo'n 4 cm korter. Achter de snelspanboorkop zit een stelring waarmee naar keuze uit negen draaikop pelinstellingen kan worden gekozen. In elk van die standen kan een hoog en laag toe rental worden ingesteld. Verder is de ma chine voorzien van een dircct-remsysteem. Het zeer veelzijdige toepassingsgebied kan nog worden vergroot door zowel de 7,2 V als de 9,6 V accu-unit aan te schaffen. Met de 7,2 V is de machine iets lichter, met de 9,6 V zijn de prestaties hoger. Het gereedschap ligt dank zij de ergonomi sche vormgeving en de gewichtsverdeling prettig in de hand en je nebt een goed zicht op de juiste (horizontale) stand van de ma- Inclusief oplaadapparaat, bit-opbergingen twee bits, te zamen in een transportkoffer tje, kost de machine ongeveer 530 gulden met 7,2 V accu, en ca 580 met een 9,6 ener giebron. Meer informatie: tel.015-699858.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11