Honda Concerto maakt plaats voor Civic Weg en wiel Blij gemaakt met een dode Panther Renault Twingo nu ook met halfautomaat VAN HAASTEREN Off. Subaru dealers HUISMAN VAN SCHOOTEN Subaru laat nieuwe Justy in Hongarije maken NL-keurmerk niet betrouwbaar DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 P€ T(R IODEWIJKS Off-road Trophy 1994 Autotron Komend weekeinde organiseert het museum Autotron voor de tweede keer de zogeheten Off- road Trophy. Iedere eigenaar van een vierwielaangedreven terreinwagen kan hieraan deel nemen. Op het terrein van Au totron in Rosmalen wordt een speciale off-the-road-baan aan gelegd. Deelnemers kunnen kiezen uit eenvoudige en zware hindemissen. Voor de toe schouwers bestaat de mogelijk heid een rit over het 4x4-terrein te maken in een speciale 'in- stap-auto'. Ook zijn er diverse andere 4x4-activiteiten georga niseerd. Voor meer informatie: tel.04192- 19050. GRONINGEN GPD Vier volle werkweken heeft de Groninger Jaguar-dealer Roy Gaspers sinds eind vorig jaar ge stoken in zijn poging perma nent een nieuw 'roofdier' zijn stal binnen te loodsen. Zijn im porteurschap van de Panther Kallista, een nostalgische in de Britse traditie gebouwde sport wagen. eindigt echter al voordat het goed en wel is begonnen. Terwijl hij nog bezig was de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) de auto schoon genoeg te laten verklaren voor gebruik in Nederland, draaide de fabri kant de Panther de nek om. De kolossale Zuidkoreaanse SSangYong Motor Company, die de produktie van de tot 1990 in Engeland vervaardigde wa gen vorig jaar opnieuw opstart-' te. stelde na marktonderzoek vast dat de per land sterk ver schillende milieueisen te veel aanpassingen nodig maakten. Een rendabele produktie zou daardoor, zo werd Caspers meegedeeld, onmogelijk zijn. Hij hoopte jaarlijks 15 Panthers, gebaseerd op voornamelijk Fordtechniek, te kunnen slijten. Dat er in Nederland een markt is voor deze bijna 90 mille kos tende auto, staat voor hem vast. In de jaren 1989 en 1990 ver kocht hij er binnen een jaar (toen als dealer) vlot tien. ..I let is jammer dat het niet doorgaat. Ik ben enthousiast over de Panther. Hij ziet er uit als een antieke 'Great Gatsby- auto' en rijdt als een nieuwe", zegt Caspers. Twee van de to taal ongeveer 100 in Zuid-Korea gebouwde Panthers staan nu in zijn showroom op kopers te wachten: een vuurrode en een deftig grijze. Ze kunnen de toonzaal dankzij Caspers' inspanningen met een Nederlands kenteken verlaten. De RDW heeft deze maand de uitlaatgassen rein genoeg be- vonden. ,,l let zijn en blijven de enige. De kopers hebben een uniek verzamelstuk", aldus Cas pers. AMSTERDAM Twee jaar geleden baarde de Franse autobouwer Renault aardig wat opzien met zijn mi niatuur-ruimtewagen Twingo. Gericht op een jong publiek, dat nieuwe dingen verwel komt. Reden waarom Renault nu al een 'nouvelle collection' van de Twingo brengt, en be looft dat er over nog twee jaar weer een komt. Van een ware facelift is geen sprake, het gaat om nieuwe kleuren en uitrustingspakket ten. Het gamma van lak- en interieurkleuren wordt wat minder gewaagd, de al eens opgewaardeerde uitrusting kan nu met een luxepakket aangevuld worden. De Twingo Comfort krijgt voor duizend gulden meerprijs elektrische raam- en spiegelbediening plus centrale vergrendeling. De rol van de Twingo als mo derne stadsauto krijgt nog meer inhoud met de Easy, voorzien van halfautomatische transmissie. Ter zijde: een ge luk voor Renault dat het wets voorstel is afgeblazen dat be oogde alle buitenlandse woor den uit het Frans te weren... Net als Saabs 900 Sensonic heeft de Twingo Easy een con ventionele koppeling, die via electronisch-hydraulischeweg wordt bediend zodra men de versnellingspook beweegt. Saab en Renault betrekken hun systemen overigens niet van dezelfde fabrikant. De Twingo Easy gaat vergezeld van het Comfort-pakket, plus fluwelen bekleding. Dat kost samen 2.600 gulden extra bo- •ven de prijs van een standaard Twingo (ƒ21.340). Verder voegt Renault een su perluxe Baccara toe aan het gamma van de Laguna. In combinatie met een 2.0 liter 4- cilinder of 3.0 liter V6 beschikt de Baccara onder meer over een met hout, leer en linnen afgewerkt interieur. Ook air conditioning, airbag, ABS en stereo-installatie zijn stan daard aanwezig, en bij de 6-ci- linder automatische transmis sie. De goedkoopste Laguna Baccara kost 65.100. Binnenkort in onze showroom! Off. Honda dealer voor Leiden e.o. AUTOBEDRIJF LEIDERDORP BV Touwbaan 18,.Leiderdorp. Tel. 071 -895000 Zondag 9 oktober AUTOSHOW WEGWERKZAAMHEDEN Wijzigingen via ANWB: 06 - 9622 (50 ct/min). De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar richting Amstelveen (A 9) Ter hoogte van Aalsmeer, avond en nacht. Amstelveen richting Alkmaar (A 9) sn Aalsmeer, avond en nacht, nel en Alkmaar. Ring Amsterdam (A 10) Ter hoogte van de Zeeburgertunnel, avond en nacht. Ter hoogte van de Coentunnel, avond en nacht. Zaandam - Amsterdam (A 8) Tussen Zaandijk en Krommenie, avond en nacht. Na vele jaren modderen met de weinig populaire Concerto geeft Honda de strijd op. De nieuwste ver sie, die deze week op de Parijse autoshow debu teert, wordt toegevoegd aan de Civic-reeks. Het in Engeland gebouwde model wordt meteen een van de populairste Civic-versies, hoopt Honda. In Neder land verschijnt de auto vol gend jaar, direct na de AutoRAI in februari. RIDDERKERK GPD De overschakeling van Concer to naar Civic heeft niet alleen te maken met de grotere bekend heid van dat laatste type. Als ba sis voor de nieuwe versie dient namelijk de bodemgroep van de 4-deurs Civic. Wel is de car rosserie geheel anders. Ten op zichte van de laatste Concerto is het nieuwe 5-deurs model 10 cm korter, maar heeft tevens een 7 cm langere wielbasis. Daarmee valt hij van binnen ruimer uit en steekt hij gunstig af tegen Europese klassegeno ten als de Astra en de Golf. De 5-deurs Civic wordt, in te genstelling tot zijn naamgeno ten, in Europa gebouwd, net als de Concerto. In het Britse Swindon bouwde men hem naast de ervan afgeleide Rover 200/400. Het nieuwe model zal wederom de basis zijn voor de volgend jaar verwachte Rover 200. Maar wel voor het laatst, nu BMW eigenaar is van Rover en Honda zijn Rover-aandeel heeft verkocht. Het ontwerp van de 5-deurs Ci vic stamt uit Japan. Daar is al langer een 4-deurs auto met de zelfde neus op de markt als Honda Domani, een soort luxe- variajit boven het Civic-gamma. Het gamma van de 5-deurs Ci- De nieuwe Civic 5-deurs, die deze week in Parijs debuteert, moet in Europa hèt succesnummer van Honda gaan worden. vic zal vier versies bevatten met elk een eigen motor. Het basis model verschijnt met een nieu we 1.4 liter van 90 pk en een even sterke 1.5 liter VTEC-E motor. Die laatste beschikt ovei Honda's variabele klepbedie- ning, die een zeer arm benzine luchtmengsel toelaat wezen zeer laag brandstofver bruik meebrengt. Aan de top staan twee 1.6 liter versies met verschillend vermogen (LS: 113 pk, SR: 126 pk). De uitrusting van alle modellen be staat op relatief hoog niveau. Niet alleen stuurbekrachtiging is standaard, maar ook centrale deurvergrendeling. Voor de 1.6 LS komen er ABS cn elektrisch bediende ramen en spiegels bij, voor de 1.6 SR zelfs twee airbags en een elektrisch schuifdak. De prijzen zijn nog niet bekend, maar de goedkoopste 4-deurs Civic kost nu haast 35 mille en het lijkt logisch dat een 5-deurs model niet minder zal kosten. Of zou Honda dat door produk tie in Europa juist wel voor el kaar krijgen, en verwacht men daarom zoveel van deze extra variant in de Civic-serie? Aantrekkelijk is de 5-deurs Civic zonder meer, zowel in vormge ving als door de zeer hoog staande techniek die we van an dere Civics reeds kennen. Op merkelijk is dat alle varianten binnenin (imitatie-)houtfineer versiering hebben. Voorheen gebruikte juist Rover dat. om het Britse karakter te onderstre pen in diens versie van voor gaande Honda-modellen. FOTO HONDA Honda ziet in 'de nieuwe Con certo' een ideale Europese ge zinsauto. Veel ruimer dan een 3-deuT6 Civic, en met variabele laadruimte (standaard gedeelde omklapbare achterbank) handi ger dan een 4-deurs versie. Daarom zou het nieuwe model klanten winnen die voorheen geen Honda kozen. Samen met de eveneens in Swindon ge bouwde Accord moet de 5- deurs Civic in Europa I londa's verkoopsucces gaan trekken. llw autoaanbicding accelereert een stuk beter op déze plaats. Iedere donderdag raak! Bel onze advertentie-afdeling 2 VW en Skoda met 'wegrij- blokkering De Duitse fabrikant Volkswa gen maakt zijn auto's beter be stand tegen diefstal, na de be veiligde centrale portierver grendeling nu ook met een wegrljblokkering. Met ingang van deze maand zijn alle nieuwe VW's met ben- zine-motor en TD1 -dieselmo tor standaard voorzien van de ze diefstalbeveiliging, de ande re dieselauto's volgen later. Het gaat om een elektronisch gecodeerde contactsleutel die wordt afgelezen door een spoel rond het contactslot. Klopt de code niet, dan wordt de motor- elektronica uitgeschakeld en slaat de auto meteen na het starten weer af. Zo'n elektronische codering kent veel meer variatiemoge lijkheden dan een gewone sleutel, en is uiterst moeilijk te kopiëren. Daarbij kan de auto niet meer buiten het contact slot om aan de praat worden gebracht door een paar draad jes tegen elkaar te houden. Ook VW-dochter Skoda levert nu dit systeem, echter alleen nog op het jubileummodel Fa- vorit First Million, dat ter ere van de miljoenste Favorit op de markt is gebracht. Grootste veiling van oldtimers Op 8,9 en 10 oktober kunnen belangstellenden een kijkje ne men in de Hilversumse Expohal waar meer dan 130 oldtimers en klassieke auto's staan uitge stald. Op maandagavond gaan deze auto's onder de hamer. 1 let is volgens veilingmeester Fris de grootste veiling van old timers die ooit in Nederland werd gehouden: „Er zitten echt schitterende wagens tussen. Zo'n verzameling zullen we nooit meer te zien krijgen in Nederland. Ik denk dat het mijn mooiste veiling wordt." Zaterdag zijn (ie auto's te bckij ken van 10 tot 20 uur, zondag en maandag van 10 tot 17 uur, waarna maandagavond om 20 uur de veiling volgt. Voor meer informatie: tel. 05730 51895 (Zie ook: Blik in het verleden) 12e Old-timers/Classic-cars Veiling te Hilversum, Expohal Geveild worden ca. 1 automobielen Chcvrolets, Cadillacs, Ferrari, Jaguars, Chrysler, Veilinghuys De Castanghe Lochem, tel. 05730-51895 Kijkdagen: 8, 9 en 10 okL a 10.00 tot 18.00 uur. Veiling: 10 okt. 20.00 uur. AUTOBEDRIJF B.V. Levendaal 80 Leiden. Tel. 071-13 4000 AUTOBEDRIJF Lageweg 27, Katwijk. Tel. 01718-30944 Het klapstuk van de oldtimer-veiling, die komende maandag in de Hilversumse Expohal wordt gehou den (zie bericht hierboven), is volgens veilingmees ter Fris een gerestaureerde T-Ford Roadster uit 1911, die 50 tot 60 mille moet gaan opleveren. Maar ook deze imposante Horen 853-A cabriolet, bouwjaar 1938, behoort tot de pronkstukken. In Duitsland ging onlangs een dergelijke auto voor ongeveer zeven ton van de hand. De Nederlandse Horch, die in de Tweede Wereldoorlog door Duitse officiers werd gebruikt, verkeert wellicht in een iets mindere toestand, maar moet toch altijd nog zo'n slordige twee ton 'doen', verwacht Fris. FOTO VEIUNCHUIJS DE CASTANCHE autopark van het voormalige Oostblok rap worden vervangen door gloednieuwe auto's met viertaktmotoren. Men is er bij Subaru evenals Su zuki, Opel en ook Ford absoluut van overtuigd dat de produktie van auto's en onderdelen een rol gaat spelen in de economi sche ontwikkelingen van Oost- Europa. Ford produceert in 1 longarije bobines en brand- stofpompen, maar vindt het nog te riskant om al complete auto's te bouwen. General Mo tors is wat gedurfder bezig en bouwt sinds 1993 jaarlijks 15.000 Opeis en 200.000 moto ren, die allemaal bestemd zijn voor export naar West-Europa. BLIK IN HET VERLEDEN In de Hongaarse plaats Eszter- gom bouwt Suzuki sinds enige tijd jaarlijks 50.000 Swifts voor de Europese markt. Uit dezelfde fabriek zal vanaf de tweede helft van 1995 ook de nieuwe Subaru Justy komen. Subaru zegt dat 'in eerste in stantie' alleen 1.3 liter Justy mo dellen met voor- en vierwiel- aandrijving uit Hongarije zullen komen. Momenteel kent de Jus ty 1.0 en 1.2 versies. Het is nog niet duidelijk of die dan door uitsluitend 1.3 versies vervan gen worden, of dat de nieuwe Justy deels ook vanuit Japan hier naartoe komt. Suzuki en Subaru omzeilen met deze gezamenlijke lokale pro duktie de importbeperking die er in Europa voor Japanse au to's geldt. De importeur kan nu ook sneller rekenen op aanpas sing van de modellen als markt- wijzigingen daartoe aanleiding geven. Wanneer het aan de West- europese, Amerikaanse en Ja panse investeerders uit de auto industrie ligt, dan zal het oude FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij produkten op verzoek van de ANWB verbeterd. Ook de Consumentenbond sig naleerde onlangs dat niet goed gekeurde banden gewoon te koop zijn. Deze banden hebben een goedkope witte bies, niet het voorgeschreven, duurdere retroreflecterend materiaal. Het komt voor, dat fabrikanten na het verkrijgen van het NL-keur merk hun produkten wijzigen. De keuringsinstantie, de Rijks dienst voor het Wegverkeer, laat weten niet genoeg mankracht te hebben voor regelmnatige con trole van eenmaal goedgekeur de produkten. De geteste koplampen en ach terlichten zijn uitsluitend toe pasbaar in combinatie met een dynamo. Er werd geen batterij - verlichting getest. Bij de achter lichten springen die van Span- ninga, Soubitex C20en Bumm Secutex er zeer gunstig uit. Koplampen hoeven niet te re flecteren en hebben daarom geen keurmerk nodig. Alle 12 geteste lampen verspreiden be hoorlijk veel licht, de AXA Opti- con Halogen en de Union UH 100 waren 'zeer goed'. Van de geteste rode reflectoren waren de goedgekeurde exemplaren van Spanninga en Gazelle 'zeer goed'. Van de geteste pedalen voldeed alleen de kinderpedaal van Union niet aan de eisen. biedt het fiet sen bij duis ternis met banden, ach terlichten en rode reflec toren die geen NL-keur merk dragen. Deze ver boden artikelen mogen echter wel in de winkel worden verkocht. Bij een recente materiaaltest wijst de ANWB op deze absurde situatie. Het is zelfs nog gekker: bij de test is gebleken dat niet gekeurde banden, achterlichten en reflecto ren soms veel beter zichtbaar zijn dan som mige goedgekeurde. De ANWB keurde vrijwel alle plicht, verkrijgbare produkten op het gebied van fietsverlich ting, reflecterende banden, pe dalen en rode reflectoren. Daar- dienen goedgekeurde produk- Een goedgekeurde combinatie van achter licht en rode reflector op een Batavus. Het witte spatbord is wettelijk niet meer ver uit bleek dat er zowel goedge- ten te zijn, voorzien van het keurd als ongekeurd materiaal keurmerk NL in een cirkel, ge in de handel is. De onthutsende volgd door een F en een toeia- conclusie van de ANWB is dat tingsnummer van 3 cijfers. Van de consument niet kan vertrou- de 20 geteste banden kregen de op het NL-keurmerk, i een aantal artikelen dat dit keurmerk draagt blijkt in het ge heel niet aan de eisen te vol doen. goedgekeurde banden van Schwalbe, Swallow en Hema een pluim. Ook die van Cheng Sin was uitstekend, maar die draagt geen keurmerk. De goed- In het donker fietsen mag alleen gekeurde Stomil, Dresco, Sava :1 reflecte- ben c i Cobra bleken r e voldoen. Overigens heb- e 2 fabrikanten hun

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9