Invaller Larsson redt Feyenoord Vitesse gaat onderuit tegen Volendam: 3-2 Sport Armetierig Ajax moeizaam langs arm FC Den Bosch PSV holt wel hard, maar voetbalt slecht DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 ib onderwater,071 Een peseta boete voor Bebeto la corunaHet bestuur van de Spaanse eerstedivisieclub Depor- tivo la Coruna heeft besloten de aan de Braziliaan Bebeto opge legde boete van 450.000 gulden kwijt te schelden. Bebeto kreeg de straf omdat hij na het WK afgelopen zomer tien dagen extra vakantie nam in zijn vaderland. De drie doelpunten die Bebeto onlangs maakte in het duel voor het toernooi om de UEFA-be- ker tegen de Noorse club Rosenborg stemden het bestuur mil der. Bebeto werd nu 'veroordeeld' tot een symbolische boete van één peseta (1,3 cent). Rominger en Ballerini niet vervolgd parus De Franse wielerbond heeft besloten Toni Rominger en Franco Ballerini niet te vervolgen voor het gebruik van het in Frankrijk verboden middel salbutamol. De Franse wielerinstan- tie kwam tot de conclusie dat zij het produkt voor therapeuti sche doeleinden hebben gebruikt. Bij Ballerini werd de verbo den stof aangetroffen na afloop van de wereldbekerklassieker Parijs - Roubaix, bij Rominger na afloop van de proloog van de Ronde van Frankrijk. Beiden gebruikten een spray tegen astma tische aandoeningen. De Franse wielerbond had in eerder stadi um ook Miguel Indurain op de korrel genomen voor het gebruik van salbutamol. Op advies van de medische commissie liet de Franse bond hem ook met rust. KNVB 'riddert' Hans van Breukelen eindhoven Hans van Breukelen is gisteren benoemd tot bonds- ridder van de KNVB. De oud-international werd in Eindhoven onderscheiden door voorzitter Jos Staatsen. Het is de op één na hoogste onderscheiding die de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond kent. Van Breukelen speelde tussen 1980 en 1992 73 inter lands, zijn laatste optreden was de halve Finale bij het EK in Zweden, die na strafschoppen werd verloren tegen Denemar ken. Voor de doelman uit Bilthoven was 1988 het succesvolste jaar. Met PSV won hij de Europa Cup 1 en met het Nederlands elftal de Europese titel. Van Breukelen speelde in zijn carrière voor FC Utrecht, Nottingham Forest en PSV. Vanavond is in Eindhoven zijn afscheidswedstrijd. Krajicek in kwartfinale Sydney Sydney Richard Krajicek heeft zich tijdens het tennistoernooi van Sydney, dat een prijzengeld kent van 1,8 miljoen gulden, als eerste geplaatst voor de kwartfinales. De als zevende geplaatste Krajicek won gisteren met 7-5 6-3 van de Nieuwzeelander Brett Steven. Jacco Eltingh, die na zijn dubbele toernooizege in Kuala Lumpur van zondag voor het eerst in actie kwam, bereikte de tweede ronde ten koste van de Amerikaan David Wheaton (7-6 7-6). Paul Haarhuis was minder gelukkig. Hij verloor in de eerste ronde met 2-6 3-6 van de Australiër Mark Woodforde. Braziliaan biedt zich aan bij Feyenoord Rotterdam De Braziliaanse international Marcos Cafu heeft zich gemeld bij Feyenoord. De speler, die afgelopen zomer deel uitmaakte van de Braziliaanse selectie, wil weg bij zijn club Sao Paulo. Cafu zou zes miljoen gulden moeten kosten. De Brazi- j liaan is verdediger, maar kan ook op het middenveld uit de voe- ten. Feyenoord-bestuurslid Fred Blankemeijer denkt overigens dat de komst van Cafu onhaalbaar is vanwege de vraagprijs. Bekerhouder gelukkige winnaar in Groningen: 1-2 Wim van Hanegem moet even flink in de war zijn ge weest toen hij besloot Hen- rik Larsson geen basis plaats te geven in de beker wedstrijd tegen FC Gronin gen. De Zweed moest om taktische redenen, zoals de coach van Feyenoord later zou verklaren, genoegen nemen met een plaats op de reservebank. Dat de Kromme het verkeerd had gezien, bleek toen de zichtbaar gebleven Arnold Scholten kwam aflossen. In zijn eentje loodste hij de geen woor den maar dadenclub uit Rotter dam Zuid alsnog langs de fana tiek tegenstribbelende noorder lingen in de volgende bekerron de: 1-2. Toen larsson zijn op wachting maakte keek Feye noord nog tegen een 1-0 achter stand aan. En eliminatie leek nog slechts een kwestie van tijd, want de cuphouder had tot dan een armoedige indruk achterge laten. Bovendien had het betere FC Groningen een numerieke meerderheid. Henk Fraser kreeg in de 49ste minuut van scheids rechter John Blankenstein zijn tweede gele kaart en kon dus gaan douchen. De thuisclub leek, met andere woorden, op rozen te zitten, maar Henrik Larsson bezorgde de equipe van Hans Westerhof toch nog een kater. De Scandinaviër tekende zelf voor de gelijkmaker met een prachtige stiftbal over de ver geefs graaiende Patrick Lode- wijks en na een waargaloze ac tie op de linkerflank en een dito pass stelde hij nog geen twee honderd tellen later John van Loen in staat de doelman van FC Groningen nogmaals te pas- Met een boogballetje verschalkt Henryk Larsson de Groningse doelman Patrick Lodewijks: 1-1. „Wij", stelde trainer Wester hof naderhand ietwat zuur vast, „hadden moeten winnen. Wij hadden de zaak onder controle, maar Larsson heeft met twee individuele acties de wedstrijd omgebogen." Op de hem kenmerkende, in getogen wijze liet Van Hanegem weten dat Larsson 'wel aardig tot zijn recht' was gekomen. Hij had, zo legde hij uit, de Zweed buiten het elftal gelaten omdat deze drie dagen eerder in de competitiewedstrijd tegen FC Groningen niet had voldaan als middelste middenvelder. Daar had Van Hanegem gelijk in, maar waarom Larsson dan niet opgesteld in de punt van de aanval, op welke positie hij zich het prettigst zegt te voelen? „Omdat", verklaarde Van Hane gem, „Van Loen tot nu toe vrij redelijk gespeeld heeft." De Rotterdammers keken al na drie minuten tegen een 1-0 achterstand aan nadat Harris Huizingh van elf meter (Ulrich van Gobbel had Romano Sion onderuit gehaald) via de han den van Ed de Goey doel had getroffen. FC Groningen kreeg daarna nog een aantal moge lijkheden de tegenstander de nek om te draaien, maar sprong daar onzorgvuldig mee om. Het armoedig voetballende Feye noord, waarbij John van Loen in de tang zat bij Jan Veenhof, Gaston Taument Marcel Boude- steyn niet voorbij kon komen en Regi Blinker het moeilijk had te gen Claus Boekweg, was pas in staat kansen te scheppen nadat 1 lenrik Larsson was komen op draven. Evenals drie dagen eerder bij de met 1-1 afgesloten competi tiekrachtmeting tussen beide ploegen, regende het ook gister avond weer gele en rode kaar- FOTO ANP ten. Behalve Henk Fraser werd ook de Groninger Joop Gall uit het veld gestuurd. Scheidsrech ter Blankenstein maakte direct duidelijk dat met hem niet te spotten viel. Hij gaf Gall al na 42 seconden een gele kaart en trok in de eerste achttien minuten nog drie keer geel. Hij voor kwam daarmee een wildwest partij als afgelopen zondag, toen scheidsrechter Wout Schaap dramatisch leidde. In het seizoen '87-'88 versperde Den Bosch Ajax de weg naar denderde ronde. Waarna het niet uitgeschakelde Ajax 2 de plaats in het be kertoernooi moest inleveren. Gisteren bleek het arme FC Den Bosch, zeventiende in de eerste divisie, niet tot een stunt in staat. Ook niet te gen een armetierige landskampioen: 3-1. De suppoost bekeek de opstelling, zonder de namen van de geblesseerde Blind, Rijkaard. Kluivert en Bogarde maar met de herstelde Silooy. zorgelijk. „Ze nemen dit klusje veel te gemakkelijk op. Ajax 2 ziet er sterker uit." En hij wees naar het magere lijstje van drie reser ves: doelman Claus en de jongelingen Landzaat en Musampa. De supporters klapten hun handen stuk. Voor Ajax 2 dat in Rotterdam Excelsior oprolde. Ze zongen de reserves toe om de machteloze hoofdmacht aan te sporen. Maar vooral bij See- dorf, George en Van Vossen leek de motivatie in de eerste helft spoorloos. Flair Den Bosch startte in De Meer, voor nog geen 7000 toeschouwers, met de flair die de ploeg ooit in de eigen Vliert moeilijk te kloppen maakte. Voor de Brabanders, die afgelopen zo mer noodgedwongen afscheid namen van de laatste goede voetballers Petrovic en Nijhuis, zijn die tijden echter allang voorbij. Den Bosch heeft geen geld meer, een onzekere toekomst, is kortom in last. Maar Ajax had het er gisteren desondanks knap lastig mee. De gasten waren voor de pauze het dichtst bij een treffer. In de vijfde minuut testte een vuurpijl van linkshalf de lat. De losse flodders die de wel bedrijvige Litmanen er tegenover stelde, vielen erbij in het niet. Trainer Van Gaal durfde het in de rust nog niet aan de bankzitters landzaat (18 jaar, Ajax 2) of A-junior Musampa te laten debuteren. Maar dat er wat moest veranderen, was hem wel duidelijk geworden. Ronald de Boer nam in de punt van de aanval de plek van Van Vossen over. De 'redder van Oranje' verdween naar de linker vleugel, waardoor George als rechtshalf verder moest. Jari Litmanen brak in de 52ste minuut de ban voor de thuisclub, die vervolgens stukken beter ging voetballen. De Finse schaduwspits trad twaalf minuten na de openingstreffer opnieuw uit de schaduw met een prachtige volley tegen de lat, uit een onmogelijke hoek. Ademnood Den Bosch raakte in ademnood, Ronalde Boer zorgde voor 2-0. De Brabanders leefden nog even op toen Van Helmond 2-1 maakte. Davids bepaalde vlak voor tijd de eindstand op 3-1 Jan Gösgens van FC Den Bosch (links) in duel met Ajacied Jari Litmanen. eindhoven henri v Eredivisieclubs heersen in bekertoernooi De eredivisie is met twaalf clubs ruim vertegenwoordigd in de achtste finales van het nationale bekertoernooi. De concurrentie voor de clubs uit de hoogste klasse in de strijd om de Ne derlandse beker komt van drie ploegen uit de eerste divisie en Ajax 2. Het tweede elftal van de Amsterdam se landskampioen tikte Excelsior in Rotterdam van het veld: 0-3. De reser ves van Ajax kregen op Woudestein een gehavend Excelsior tegenover zich. Vier basisspelers ontbraken door bles sures. Daarnaast miste de Rotterdamse oefenmeester Baan met Louhenapessy en Van Bremen twee vaste krachten: beiden waren geschorst. Die aderlating was te veel voor de thuisclub. Excelsior kwam na negentien minu ten ongelukkig op achterstand. Een botsing tussen Ramalho en Reuser be strafte arbiter Van Egmond wel erg zwaar met een strafschop. Van den Brom liet de sterk spelende Moens kansloos. De door heimwee geplaagde Nigeriaan Moemkoo Kanu, die na de rust in de spits ging spelen, zorgde voor 2-0 waarna Reuser na ruim een uur de wedstrijd definitief besliste. De zestiende-finale van het beker toernooi telde verder weinig verrassin gen. De top drie bleef overeind. Ook de koploper van de eredivisie maakte geen fout. FC Twente schakelde in En schede RKC uit (2-0). Vitesse, dat hoopte dit seizoen dich ter bij de nationale top te komen, gleed wel uit. Na de uitschakeling tegen Par ma in het UEFA-bekertoernooi verloor de matig presterende club gisteren in Volendam: 3-2. De Volendammers na men in eerste instantie ruim afstand: 3-0. De opleving van Arnhemmers, na een uur met treffers van Cocu en Gill- haus (strafschop) onderstreept, kwam echter te laat. Doelman Zoetebier hield Volendam in de slotfase overeind. Heerenveen en Cambuur dachten het dit seizoen door het klasseverschil zonder een derby te moeten doen. Het bekertoernooi bracht uitkomst. Eerst in Leeuwarden in de voorronde-(l-l), gis teren in Heerenveen in de zestiende-fi nale. Dit keer was Heerenveen de sterkste na verlenging. Regtop bracht de beslissing in de 96ste minuut. Daar voor had Meijer de thuisclub in buiten spelpositie aan de leiding gebracht, nam Cambuur afstand via Van U.trecht en Bruin, maar zagen de toeschouwers Echteld voor dertig minuten extra voetbal zorgen. Ook NAC maakt moeilijke tijden door. De uitschakeling van het een klasse lager spelende Telstar kostte veel kracht. In de verlenging bracht Lokhoff opluchting bij de Brabanders. Kraay bleek meer te kunnen dan alleen een tegenstander uitschakelen. De ver dediger maakte v eerste treffer gelijk. In de strafschop- penserie scoorde NAC vijf keer, bij Tel star miste Coordes als laatste schutter. Ook Dordrecht'90 plaatste zich voor de volgende ronde in de extra speeltijd. De ploeg had in de competitie al 625 minuten niet gescoord. Met de van een blesssure herstelde Lems terug in de ploeg was het Breetveld die de uitscha keling van MW op zijn geweten had. De gasten speelden zonder de normale voorhoede (Hofman, Scheepers en Roelofsen). AZ kreeg het voor elkaar VW, koplo per in de eerste divisie, uit het beker toernooi te spelen. De ploeg van Piet Schrijvers scoorde twee keer in de eer ste helft. De Limburgers stelden er niets tegenover. FC Utrecht schrok te gen De Graafschap pas wakker na de treffer van Victoria voor de Doetinche- mers. Hofstede en Smit voorkwamen een verrassing. werkgever van de uit België teruggekeerde Krüzen, overrompelde Veendam (2-1), na een achterstand. Beide ploegen incasseer den een rode kaart. Helmond Sport verloor niet alleen met 1 -4 van Sparta, maar zag ook oud-international Van Aerle met rood (2x geel)naar de kleed kamer vertrekken. Sparta nam pas in de laatste vijf minuten afstand met drie treffers. FC Den Haag moest door een hard standpunt van de Haagse burgemees ter Havermans op last van de KNVB uitwijken naar Roosendaal. Op vreemd veld ging het echter niet mis. De cup- fighters uit de Randstad wonnen met 3-2. Go Ahead nam een voorsprong in Nijmegen tegen NEC. De Gier scoorde na 23 minuten. De aanvaller kreeg in de slotminuut van de eerste helft rood na een charge op doelman Brookhuis. Toen stond NEC al weer met 3-1 voor. Het werd uiteindelijk 4-2. gpd-verslaggever Ronaldo maakte er in anderhalf uur drie tegen Leverkusen; PSV verloor toch. Hij maakte er gis teravond in anderhalf uur twee tegen Roda; het was weer niet genoeg, althans niet in 90 mi nuten. In de verlenging from melde PSV zich via een goal van Linskens alsnog in de volgende ronde: 3-2. Het werd dus ondanks Ronal do voor PSV een overwinning die met hangen en wurgen tot stand kwam. En met werkvoet- bal. Dat is, sinds Aad de Mos in Eindhoven werkt, de specialiteit van PSV. Zelfs de stilist Nilis liep zich gisteren de benen onder zijn rug vandaan. In 'het nieuwe PSV' holt ie dereen, ook een technisch duo als Pahlplatz-Hoekstra, zich een ongeluk. Alleen spits Ronaldo lijkt wel vrijgesteld van werk; de Braziliaan deed ook tegen Roda JC weer niet mee als er verde digd moest worden. Hoekstra hoefde zich gisteravond overi gens ook niet moe te maken; hij was geblesseerd, net als Van Mol. Ze werden vervangen door de youngsters Fuchs en Zenden. Aad de Mos had het logi scherwijze in zijn nabeschou wing ook meer over hard wer ken dan goed voetballen. „Ik heb de ploeg een groot compli ment gemaakt. De jongens zijn weerbaar, willen voor elkaar werken. Hieruit moeten we moed putten voor de wedstrij den tegen Heerenveen en Ajax." Collega Huub Stevens meen de dat zijn ploeg niets te verwij ten viel en dat PSV op individu ele klasse had gewonnen. De oud-PSVer bedoelde natuurlijk de individuele klasse van Ronal do en Wouters, want meer PS- V'ers kwamen voor complimen ten aangaande hun individuele kwaliteiten niet in aanmerking. Het is en blijft schraal voetbal dat PSV vooralsnog speelt. Een indicatie daarvoor was al het aantal toeschouwers: 7.250. Een tegenvaller voor PSV. Een meevaller voor PSV was de speelwijze van Roda JC: zonder libero. Dat noopte PSV ook zo te spelen, met als gunstige conse quentie dat Jan Wouters op het middenveld terechtkwam. Nog niet helemaal in de rol die hem het beste ligt, maar in elk geval zonder de verplichting alles in zijn eentje te moeten doen. Wouters speelde bij PSV op nieuw een voortreffelijke partij. Voor rust schakelde hij de Lim burgse spelbepaler Eric van der Luer uit, na rust nam hij de Pool Iwan, een uitstekende voetbal Ier, voor zijn rekening. En pas sant had Wouters nog tijd voor enkele prachtige passes. De belangrijkste assist van Wouters was ongetwijfeld het balletje op Linskens, zes minu ten in de eerste verlenging. De eeuwige invaller, voor rust al in het veld gekomen voor de ge blesseerd geraakte Vink, scoor de in de verre hoek, keeper I lesp dank zeggend voor zijn fi| ne medewerking: 3-2. Het was de derde, tevens laatste keer dat PSV op voor sprong kwam In de reguliere speeltijd was PSV twee keer eer der aan de winnende hand gr weest. Twee keer leek ren won derschone actie van Ronaldo beslissend. Al na negen ininu ten maakte hij zijn eerste. De slappe Van Hoogdalen) liet zich in de maling nemen door Nilis, collega De Koek was vervolgens kansloos tegen een briljante in geving van de Braziliaan. Die legde de bal iets naar rechts en krulde het ding daarna meteen in de verre hoek. Ook I lesp kon niks meer doen i 0 Ronaldo's confrère aan de an dere kant, Maurice Graef, bracht de spanning nog betrek kelijk snel terug, met een schil terende kopgoal, maar PSV leek zich in die eerste helft toch ei genlijk weinig zorgen te hoeven maken. De goal zou wel vallen, was het gevoel. Dat was logisch, want tegenover eei voor Roda stonden ei voor PSV. De eerste de beste na rust werd benut, door Ronaldo, en eigenlijk was het niet eens een goeie kans, want De Koek rea geerde dit keer goed op de lage voorzet van Zenden. Ronaldo toch nog net iets beter. Met links zwiepte hij de bal meteen binnen: 2-1. Zijn negende goal in zeven wedstrijden. Die 2-1 leek de eindstand te worden, toen praktisch drie kwartier alle volgende kansen de meeste vooi PSV, mD-h voor Roda - niet waren benut. PSV werd echter toch nog be straft. In blessuretijd scoorde .i.ii i opnieuw:2-2. Door het passje van Wouters en de goal van Linskens - 25 pas maar de oudste PSV'er in dienstjaren - bleef een nieuwe blamage dus uit, al zal niemand bij PSV van de daken roepen dat het lek boven is. Daarvoor was de overwinning te be nauwd. Daarvoor werd er toch te lang matig gevoetbald. Daar voor mist PSV nog te vaak ba lans. Daarvoor wordt er eigen lijk veel te hard gehold. nkele kans er wel vijf

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29