Geen animo voor zondagopening Schiphol wil passagiers thuis laten inchecken 'Het is daar levensgevaarlijk' Nieuwe bemester spaart broedende weidevogels Randstad SieMatic Dubbele uitkering studenten Onzorgvuldig omgesprongen met resten rampvliegtuig DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 Swissair wil zelfstandig blijven schiphol» De Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair heeft het idee verlaten om met andere luchtvaartmaatschappijen op te gaan in een grotere eenheid. Swissair wil wel samenwerkin gen aangaan met andere ondernemingen, maar alleen met be houd van zelfstandigheid behouden. Dat zei Swissair-topman O. Loepfe gisteren tijdens een bijeenkomst op de luchthaven Schiphol. Het Zwitserse bedrijf was vorig jaar nog samen met KLM, SAS en Austrian Airlines betrokken bij het Alcazar-project, dat tot integratie van de vier maatschappijen moest leiden. Vol gens Loepfe is die beoogde samenwerking vooral mislukt door de emotionele binding van de diverse landen met hun nationale luchtvaartmaatschappij. Jongen overleden aan nekkramp Rotterdam Een 12-jarige leerling van het Grafisch Lyceum in Rotterdam is vorige week aan meningitis (nekkramp) overleden. Volgens de GGD bestaat op de school geen verhoogd risico op besmetting. De ouders van de 280 leerlingen van de afdeling voorbereidend beroepsonderwijs, waar ook de jongen onderwijs volgde, hebben inmiddels wel informatie over de ziekte toege stuurd gekregen waarin ook wordt aangegeven hoe de nek kramp kan worden herkend. Thuis vanuit je luie stoel in checken voor een vlucht naar pakweg Australië en op Schip hol zonder veel poespas het vliegtuig instappen. Dat moet over enkele jaren mogelijk zijn als de luchthaven Schiphol erin slaagt een licentie te krijgen voor de exploitatie van een digi taal mobiel telefoonnet. Schip hol heeft daarvoor met de Ra bobank en drie bedrijven het consortium MobiNed opge richt. Met de nieuwe telecommuni catietechnieken wil Schiphol reizigers extra diensten aanbie den, zoals de mogelijkheid om thuis of in de auto tickets te re serveren en in te checken. Ook kan de luchthaven zo passagiers automatisch inlichten over eventuele vertragingen. Luchthaven ziet grote toekomst in mobiel telefoonnet luchthaven beter kan worden benut. ,,We zullen minder ge bouwen en minder balies nodig hebben. Nu wachten mensen soms een uur of anderhalf op een vertraagde vlucht. Via het mobiele telefoonnet kun je ver tellen dat ze later kunnen ko men. En als ze op afstand in checken, kunnen ze op Schip- i doorlopen." Volgens woordvoerder R. We ver van Schiphol gaat het om een 'strategische keuze'. ,,We willen dit soort ontwikkelingen niet afwachten, maar zelf het men. Het is een de positie van Schiphol te versterken als ver voersknooppunt en ons van concurrerende luchthavens te onderscheiden." Schiphol is in zee gegaan met de Rabobank, automatiseerder Getronics, het Amerikaanse te- lecombedrijf Bellsouth Europe en het Amerikaanse ingenieurs bureau LCC. Het consortium bindt de strijd aan met drie an dere groepen bedrijven die het recht willen verkrijgen om naast KPN een tweede zogenoemd GSM-netwerk te exploiteren. Minister Jorritsma (verkeer) be paalt uiteindelijk welke groep de tweede licentie krijgt voor di gitale zak- en autotelefonie. Het GSM-netwerk zal de rei zigers meer comfort verschaffen en ook de dienstverlening aan de verladers verbeteren, aldus Wever. Er zijn talloze mogelijk heden. Via het systeem kunnen tot in de auto en trein vertragin gen worden doorgegeven, zodat het wachten op Schiphol wordt beperkt. Ook kan bij voorbeeld de snelste route naar de lucht haven worden doorgegeven, met actuele informatie over de situatie op de wegen. Een ander belangrijk voordeel is dat de capaciteit van de MobiNed deed gisteren bij de presentatie geheimzinnig over de benodigde investering, die tussen de 500 en 800 miljoen gulden ligt. Het consortium denkt goed te zijn voor min stens duizend nieuwe banen. De Rabobank wil via het net werk haar klanten allerlei nieu we betalingsvormen aanbieden. Daarmee wil de bank een voor sprong nemen op de concur- 'Personeelskosten zijn niet op te brengen Ondernemers in het winkelbedrijf zijn niet erg enthousist over de plannen van het kabinet om de winkels gelegen heid te geven op zondag open te zijn. De ondernemers vrezen dat dit nauwelijks nieuwe klanten oplevert terwijl de personeelskosten bijzonder hoog zijn. De plannen van het kabinet worden op z'n vroegst in '96 uitgevoerd. Mensen die anders op zaterdag bij ons komen winkelen, zullen nu op zondag komen." Volgens De Kool kan de zondagopen stelling alleen interessant zijn voor winkels die levensmidde len verkopen. Maar ook hier is het enthou siasme minimaal. Mevrouw A. de Witt van de gelijknamige bakkerij in de Kopermolen voorspelt dat de druk op de kleine middenstanders te groot zal worden. ,,Want bij de kleine bedrijven is de baas toch altijd in de winkel bezig. Met zo'n zondag erbij is dat haast niet meer op te brengen", aldus De Witt. Zij heeft ook een persoon lijke kanttekening: „Waarom moet dat nou zo nodig. Ik vind de zondagsrust juist heerlijk. Als de winkels opengaan zie je mij op zondag niet meer in de bin nenstad. Maar als iedereen opengaat, ja dan gaan wij wel De kersverse voorzitter van de Samenwerkende Ondernemers Leiden (SOL), C. Verplancke, zegt geschrokken te zijn van de kabinetsplannen. „Het gevolg zal zijn dat een hele hoop win kels naar de Filistijnen zullen gaan", zegt hij onomwonden: „De personeelskosten zijn voor de kleine zaken niet op te bren gen, alleen de groten kunnen dit aan." Hoewel de zon dagopenstelling nooit door de Leidse ondernemers is bespro ken, verwacht Verplancke maar weinig voorstanders te zullen vinden. Ook bij 'de groten' overheer sen de twijfels. Bedrijfsleider I. de Kool van de Leidse vestiging van V D zegt de acht speciale koopzondagen die nu in Leiden worden gehouden voldoende te vinden. „Natuurlijk spelen wij in op de wensen van de consu ment. Maar ik verwacht dat de openstelling op zondag slechts een verschuiving in het winkel patroon tot gevolg zal hebben. Principieel Haar collega J. van Maanen, genaar van 12 bakkerijen in Duin en Bollenstreek en D( Haag en Leiden sluit zich daar bij aan. Hij heeft principiële re denen om op zondag de deuren gesloten te houden maar ver wacht ook niet voldoende om zet te kunnen draaien om de extra personeelslasten te kun nen opbrengen. „Op zondag moet ik mijn mensen 300 pro cent salaris betalen. Dat is niet op te brengen. Als die kosten omlaag worden gebracht, dan komt het anders te liggen. Maar in Katwijk hoef ik er zo-ie-zo niet aan te beginnen." Filiaalbedrijven als Albert Heijn en Digros zien meer in verruiming van de sluitingstij den op dé huidige koopdagen dan in de kabinetsplannen. „Wij denken er dan vooral aan de winkels tot acht, negen uur 's avonds open te houden", zegt woordvoerder R. Schouten van Albert Heijn. „Over de zondags opening hebben we niet zo'n uitgesproken mening", zegt Schouten. „Nu zijn er ook mo gelijkheden die we niet ten volle benut hebben wat koopzonda gen betreft." Directeur Dirk van den Broek jr. van de 75 Digros-supermark- ten ziet veel heil in een tweede koopavond: „Omdat het nu zo druk is de spreiding dan beter is. Onze ervaring met de zon dagsopening houden niet over. Ik heb daar zo mijn bedenkin gen tegen." Een tippelaarster achter het Centraal Station in Amsterdam. Tippelaarsters bang voor afgelegen gedoogzone Pleidooi voor erkenning betere sproeimethode uitrijden, ruim voordat de wei devogels gaan broeden. Dit biedt ook bedrijfsmatige voor delen, aangezien de mineralen beter kunnen worden benut. De machine is een op het Re gionaal Onderzoekscentrum Zegveld verbeterde versie van een apparaat dat is ontworpen door een loonwerker in de Beemster. Het onderzoekscen trum heeft het apparaat uitge rust met meetapparatuur, die bijhoudt hoeveel mest wordt verspreid en in welke mengver- houding met water. Daarmee is de methode controleerbaar ge- De verscherpte mestregelgeving hoeft niet meer te leiden tot een slachtpartij onder broedende weidevogels. Met steun van de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht heeft het Proefstation voor de Rund veehouderij, Schapenhouderij en Paardenhouderij in Lelystad een sproeimachine ontwikkeld die geschikt is om reeds in fe bruari mest uit te rijden op drassige graslanden. Deze me thode heeft zowel voordelen voor de boer als de weidevogels. Als gevolg van de strengere milieuregels mogen agrariërs in de veenweidegebieden geen ge bruik meer maken van de ou derwetse gierton. Tijdens het uitrijden van de mest komt te veel ammoniak vrij, een belang rijke veroorzaker van de verzu ring. Boeren moeten nu gebruik maken van zogenoemde emis sie-arme methodes, zoals de mestinjecteur. De zware mestinjecteur maakt gleuven in de bodem, waarin de mest wordt gespoten. Boeren kunnen het apparaat echter pas later in het voorjaar inzetten, omdat anders de bo dem nog te slap is. Natuur- en milieuorganisaties vrezen dat het gebruik van de mestinjec teur een slachting onder broe dende weidevogels tot gevolg heeft. Alleen lichtere apparatuur zou de weidevogels kunnen sparen. Sproeiboom De dinsdag in het provinciehuis in Haarlem gepresenteerde 'sproeiboom' kan uitkomst bie den voor veenweideboeren die broedende kieviten, grutto's en tureluurs willen ontzien. Het apparaat vermengt mest met water en sproeit de vloeistof uit over het land. De 'sproeiboom' is relatief licht en daarom bij uitstek geschikt voor de zachte bodem van veenweidegebieden. De boer kan al in februari mest worden op de moniak. De nieuwe 'sproeiboom' is echter nog niet officieel toegela ten door de rijksoverheid. De Noordhollandse gedeputeerde J. Achterstraat (landbouw) heeft toegezegd dat hij de nieuwe machine in Den Flaag onder de aandacht gaat brengen. De 'sproeiboom' zal op z'n vroegst pas in 1996 kunnen worden toegelaten, maar de gedepu teerde zei te hopen dat de me thode op basis van een onthef fing al volgend voorjaar kan worden toegepast. De tippelaarsters op de Amster damse De Ruyterkade, achter het Centraal Station, moeten wijken voor extra sporen. Vraag is alleen: waar moeten ze heen? De gemeente wil ze uiteindelijk 'verbannen' naar het Westelijk havengebied, een desolate ge doogzone waar zeker 's nachts geen sterveling vertoeft. De deelraad aan wiens grond gebied de Theemsweg grenst, heeft zich echter unaniem tegen de zone verklaard. En de plek waar ze tussentijds heen zou den moeten, aan de oostelijke Handelskade, stuit op weer stand bij een deel van de cen trale gemeenteraad en omwo nenden. Ook de vrouwen zelf voelen weinig voor de verhuizing naar het havengebied. Er rijdt geen bus en geen tram, er zijn geen café's, het gebied is totaal onbe woond en er is zelfs geen straat verlichting. De veelal verslaafde meisjes vrezen dan ook voor hun veiligheid en voelen zich GOEDHART ^^BOUWHUIS Hoorn 126a (t.o. Avifauna) Alphen a/d Rijn tel. 01720-22100 Een mooi I.D.: geen handgrepen meer te zien. Sommige mensen houden van veel tierlantijnen, u misschien van strakke lijnen. Dit verwerken wij in ons I.D.: het Individueel Design. Een compleet voorstel van een keuken die speciaal voor u is ontworpen, In uw stijl, bijvoorbeeld deze strakke greep- loze SieMatic keuken. SieMatic biedt keus uit 42 keuken series in 18 verschillende prijsgroepen, .dus ook voor uw budget. Kom even langs. Het SieMatic keuken- ideeënboek ligt voor u klaar, 't Liefst een SieMatic. Openingstijden: ma. t/m vrij. 8.30-12.30,13.30-17.30 uur. vrij. tot 21.00 uur, zat. 10.00-16.00 uur. Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden. 'uitgekotst' door de gemeente. En dat in de stad die 'groot ge worden is door het sekstoeris me', zoals ze graag benadruk ken. Ze weten dat ook de De Ruyterkade, waar straatprostitu- tie in principe is verboden, on veilig is. Vorig jaar zijn er in de ze buurt drie meisjes vermoord, dit jaar één. Prostituée Lia (38) kende een van de slachtoffers van vorig jaar van nabij: „Het was een van mijn beste vriendinnen. Haar handen en voeten werden vast gebonden, ze is verkracht en to taal verminkt teruggevonden. Nog diezelfde dag ging ik hier gewoon weer staan. Zo sterk is die smerige heroïne". Ook Diana (33), sinds vier maanden weer verslaafd, werd een paar jaar geleden bijna ge wurgd: „Ik zat bij een man in z'n auto, zijn beide handen klemde hij om mijn nek. De deur was nog niet op slot en ik sloeg op de vlucht. Hij rende achter mij aan, gelukkig kwam er een fietser voorbij en ik sprong achterop. Dat was mijn rotterdam gpd Medewerkers en studenten van de Erasmus Universiteit in Rot terdam hebben samen uitke ringsfraude gepleegd. De mede werkers rommelden met de da tum van het eindgesprek over de afstudeerscriptie, zodat stu denten zich al konden inschrij ven bij het arbeidsbureau. In de tijd tussen het zoge naamde en het echte eindge sprek, kregen de studenten èn een rww-uitkering en een uitke ring volgens de Wet Studiefi nanciering (WSF). De handel wijze van de universiteit kwam aan het licht na tips van ambte naren op het Rotterdamse stad huis die bezwaarschriften over uitkeringen behandelen. De Rotterdamse wethouder van so ciale zaken Simons (de voorma lige staatssecretaris van volksge zondheid) kondigde gisteren aan dat hij het bestuur van de Erasmus Universiteit ter verant woording zal roepen. Ook zal hij verzoeken een eind aan de bedoelde praktijken te maken. redding. Had ik op dat moment in het Westelijk Havengebied gewerkt, dan was ik er geweest. Het is daar levensgevaarlijk, want er komt immers geen ltip langs". Uitschot Het steekt haar dat de gemeen te de nieuwe plek, zonder enig overleg, heeft uitgekozen: „We worden als uitschot behandeld. Alsof we domme wezens zijn die dit voor hun plezier doen." Nee dus. Diana vindt het vrese lijk, maar ze moet vannacht geld hebben. Om dope te kopen op de 'Dijk', de Zeedijk voor buitenstaanders. Net als het merendeel van haar collega's die tippelen op de kade, is Dia na namelijk verslaafd aan hard drugs. En dat was de reden voor Am sterdam om zich jarenlang te tegen een officiële ge- ar prostituees om vroegen. Andere grote steden hebben allang zo'n 'afwerkplek', maar Amsterdam vreesde dat daarmee het gebruik van hard drugs zou aantrekken. Tippelen achter het Centraal Station was dan ook eigenlijk illegaal. Gedoogzones in Utrecht, Den Haag en Rotterdam hebben echter bewezen dat een legale plek in ieder geval de veiligheid en de gezondheid van de vrou wen bevordert. Diana: „Het wordt tijd dat ook Amsterdam ons accepteert en goed behan delt, want de gemeente raakt ons toch niet kwijt". In het te slopen nonnenhuis op de hoek van de kade hangt een lijst met onbetrouwbare hoerenlopers. Aan de hand van kentekens en een omschrijving van 's mans uiterlijk, waarschu wen de meisjes elkaar voor „en gerds". 8-8-1994, Mitsubitshi: Knijpt je keel dicht, dreigt met een mes. Je moet pijpen onder dwang. Neemt na afloop je geld af. 7-8-1994, Mercedes: neemt meisje mee naar een plek. Dan springen twee mannen uit de kofferbak en mishandelen en verkrachten je. Onderzoek naar smokkel van asielzoekers De luchthaven Schiphol stelt een onderzoek in naar de ma nier waarop asielzoekers ons land worden binnengesmok keld. Het onderzoek richt zich voornamelijk op 'schleppers': professionele mensensmokke laars die tegen forse betaling asielzoekers tot in de aankomst hal begeleiden. Acht opspo ringsambtenaren vormen een 'sluisteam' dat via observatie de werkwijze van de smokkelaars probeert te achterhalen. Via het land van herkomst en het reisverhaal van asielzoekers op Schiphol, wil het team uit zoeken vanuit welke landen de j smokkelbendes opereren. De Koninklijke Marechaussee en de Immigratie- en Naturalisa tiedienst hebben aanwijzingen dat het niet gaat om incidenten. Asielzoekers vertellen regelma tig dat zij duizenden guldens hebben betaald voor een reis naar Nederland. Het team zal rond 1 januari 1995 de eerste onderzoeksgege vens rapporteren. De aard en omvang van de mensensmokkel moet dan duidelijk zijn, Naar aanleiding daarvan zal het 'sluisteam' het binnenloodsen van asielzoekers gaan bestrij den. De acht rechercheurs zijn tot minimaal oktober volgend jaar voor de uitvoering van deze taak beschikbaar gesteld. 'Flitstrein bij Rotterdam ondergronds' rotterdam anp De hogesnelheidslijn (HSL) moet ten noorden van Rotter dam ondergronds worden aan gelegd. Dit standpunt heeft de regioraad in het Rijnmondge bied gisteren ingenomen. De raad, bestaande uit de ge meente Rotterdam en randge meenten, denkt dat een onder grondse snelle treinverbinding i ten noorden van Rotterdam wel i eens goedkoper kan zijn dan bovengrondse rails. In het gebied staan 53.000 woningen op stapel. De prijs van de grond is daardoor nu al gestegen. De kosten van een tunnel kunnen nog enigszins worden terugverdiend door er woningen en winkels bovenop te bouwen. Bij een tracé boven de grond valt niets terug te ver dienen. Een tunnel zou als tweede voordeel dat er minder bezwa ren van omwonenden en ge meenten te verwachten zijn en dat er dus minder, duur tijdver lies ontstaat. De provincie pleit te al eerder voor een tunnel voor dë HSL. Maar dan alleen in het stukje Groene Hart tussen de Oude Rijn en de Ringvaart Haarlemmermeer en alléén als rijden over en langs bestaand spoor afvalt. Het kabinet wil alleen wat tunnelbakken in het voorgestel de Groene Hart-tracé, dat ten westen van Hazerswoude en Hoogmade loopt. Die tunnel- bakken zijn gedacht bij de Oude Rijn en de Ringvaart Haarlem- Volgende week begint een ronde van inspraakavonden over de HSL-nota, waarna het kabinet misschien met aanpas- j singen komt. De Tweede Kamer praat volgend jaar over flitstrein en fiitslijn. Kamerlid over verdwijnen zwarte doos: Er is onzorgvuldig omge sprongen met resten van het El Al-vliegtuig, dat de Bijlmer vliegramp van twee jaar gele den veroorzaakte. Dat conclu deert het PvdA-kamerlid Rob van Gijzel uit uitspraken van vooronderzoeker Wolleswin- kel. Wolleswinkel heeft onlangs gezegd het niet onwaarschijn lijk te achten dat delen van de nooit gevonden cockpit-voice recorder ('zwarte doos') op de vuilnisbelt in Nauerna terecht zijn gekomen. Van Gijzel heeft over deze kwestie schriftelijke viagen gesteld aan minister Jorritsma van verkeer en wa terstaat. Minister Jorritsma, gisteren op werkbezoek in Noord-Hol land, was niet bijster gechar meerd van de kamervragen. Het hele Nauerna-terrein is volgens haar ondersteboven gespit en daarbij is geen enkel deel van de recorder gevon den. Jorritsma wil met de Tweede Kamer een afrondend debat voeren over het onder zoek. Voor de minister staat het echter buiten kijf dat in dit soort onderzoeken altijd vra gen onbeantwoord zullen bij- Er wordt niet meer gezocht naar verarmd uranium afkom stig van de ramp-Boeing. Vol gens het betrokken stadsdeel Zuidoost wordt de zoektocht gestaakt omdat de mogelijk heden zijn uitgeput. Er is nog 226 kilo verarmd uranium zoek. Er zat 385 kilo van dit materiaal in het toestel als contragewicht. De wrakstukken van het toptsel werden gestort in de plaats Nauerna. Mogelijk zat daar ook verarmd uranium tussen. Ook is het mogelijk dat een deel in het buitenland is terechtgekomen, na een be handeling van metalen brok stukken door een verwerkings bedrijf in Sliedrecht. De kans dat er straling vrijkomt is vol gens deskundigen klein. De werkgroep vliegverkeer Bijlmermeer vindt dat onvol doende is onderzocht waar het uranium is gebleven. Vol gens woordvoerder Simonis kan het goed zijn dat er veel meer uranium in het toestel heeft gezeten en dat een groot deel daarvan is verbrand. Dat zou gevaar voor de volksge zondheid kunnen opleveren.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 22