Politie: geen piek in inbraken CDA: LVC vertoont imperialistisch gedrag 'Referendum geslaagd als discussie losbarst' Leiden Riagg verlegt koers mm Neem een proefabonnement, BEL 071-128030 WEKEN VOOR/33,80 DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 21 NBGMOND 07i 356414, PLV -CHEF MANS KOI NEKOOP.OT1«3 Scharensliep presenteert hoge rekening leiden Een 82-jarige Leidenaar heeft gisteren bij de politie aan gifte gedaan van oplichting. Hij kreeg maandagmiddag rond één uur een vrouw aan de deur van zijn woning aan de Apollolaan in Leiden die aanbood zijn messen en scharen te slijpen. Hij gaf in totaal zes messen en een schaar mee zonder een prijs af te spre ken. Toen de vrouw later terugkwam, vroeg zij in totaal 480 gul den voor het slijpen. De politie vraagt zich af of hier daadwerke lijk sprake is van oplichting omdat er geen prijsafspraak was ge maakt. „We wachten even af of we nog meer meldingen binnen krijgen", aldus een woordvoerder van de politie. Flinke buit bij inbraken leiden Diverse pasjes, 15 cheques, boeken, een zilveren tientje, twee paspoorten en rijbewijzen zijn gisternacht gestolen uit een woning aan de Stadhouderslaan in Leiden. De inbrekers kwa men binnen via de achterdeur die niet op slot zat. Ook heeft een inbreker een studentenkamer aan de Maredijk bezocht. Vermist worden een complete computer, een fotocamera en cadeaubon nen. leiden marco van pelt De Riagg (regionale instelling voor ambulante geestelijke ge zondheidszorg) gaat haar koers verleggen en zich concentreren op hulp aan mensen met ernsti ge psychische problemen. Men sen met minder zware psychi sche problemen worden eerder doorverwezen naar andere in stanties. Dit verklaarde J. Stel wagen, algemeen directeur van Riagg Zuid-Holland Noord, gis teren tijdens de overhandiging van het jaarverslag 1992-93 aan burgemeester C. Goekoop van Leiden. De koersverlegging betekent niet dat mensen met minder zware psychische problemen, zoals bijvoorbeeld huwelijks problemen, in de kou komen te staan. Stelwagen: „Als blijkt dat mensen nergens terecht kun nen, willen wij de opvang weer voor onze rekening nemen door aanvullende voorzieningen te ontwikkelen, zoals Riagg-be- drijfszorg." Óm nog verder in te spelen op de belangen van cliënten, werkt de Riagg aan verregaande samenwerking met andere Geestelijke Gezondheids Zorg instellingen. Stelwagen: „We denken bijvoorbeeld aan inte gratie van de zorg." De terugkeer naar de kern taak brengt ook een verande ring van de organisatie met zich mee. „Eigenlijk een reorganisa tie", aldus Stelwagen. „Maar zonder gedwongen ontslagen. In ons sociaal plan is duidelijk gesteld dat er niemand weg moet. Onze werknemers krijgen die garantie." Ook het aantal ar beidsplaatsen zou niet dalen: er komt wel een verschuiving in de functies. De Riagg heeft de laatste ja ren te maken gehad met een sterke stijging in het aantal hulpaanvragen. vooral in de sector jeugd- en volwassenen- zorg. Zo nam het totaal aan cliënten in 1993 met 528 toe, ten opzichte van 1992, en kwam uit op 6835 aanmeldingen. Een toename van zo'n 8 procent. Volgens L. Pedroli, hoofd vol wassenenhulp, is de forse stij ging van het aantal cliënten niet moeilijk te verklaren. „Meer en meer mensen stappen over hun schaamte heen. De drempel om over je problemen te praten, wordt steeds lager." Het toenemend aantal hulp- aanvragen leidt ook tot nieuwe groepen cliënten. Pedroli: „Vooral* incest is iets wat we veel tegenkomen. Maar ook mensen met problemen op hun werk, zoals arbeidsongeschikt heid. Allochtonen en vluchtelin gen doen vaker een beroep op onze hulpverlening. En niet omdat ze moeite met onze cul tuur hebben, maar ook zij kun nen ernstige psychische proble men hebben." Extra tijd voor inzamelen handtekeningen referendum leiden wim koevoet D66-wethouder P. Langenberg (bestuurlijke vernieuwing) is be reid de Stichting tot Behoqd van het Koninklijk Militair Invali denhuis een paar weken meer de tijd geven voor het vergaren van de handtekeningen voor de referendumaanvraag. De dead line voor de stichting, die in totaal 4500 handtekeningen nodig heeft, loopt 1 november aanstaande af. De initatiefnemers van het referendum hebben echter om uitstel tot eind november ge vraagd. In de referendumverordening zijn geen regels opgenomen over de termijn waarbinnen burgers die een volksraadpleging willen de steunbetuigingen moeten inleveren. Het college was er vanuit gegaan dat de stichting die in augustus de eerste vereiste 1500 handtekeningen inleverde aan nog eens twee maanden voldoende zou hebben. Maar de stichting heeft in een brief om meer tijd gevraagd. Of de stichting daadwerkelijk uitstel krijgt, is nog niet geheel duidelijk. Langenberg zei gisteravond in een raadscommissie dat hij geen principiële bezwaren heeft. Hij wil het referendum, waarvan de gemeenteraad besluit of het doorgaat, tegelijk met de verkiezingen in maart 1995 voor de Provinciale Staten hou den. Uitstel betekent dat de raad op zijn vroegst aan het einde van dit jaar aan een besluit toekomt. „Er resten dan nog maar drie maanden om het referendum voor te bereiden. In het colle ge van burgemeester en wethouders zijn we er nog niet uit of dat voldoende is." Wel meer snelkraken bij kleding- en sportwinkels Vervolg van voorpagina Politiewoordvoerder T. Stuifbergen ontkent dat er de laatste maanden sprake is van een piek in het aantal in braken in het centrum. Dat het bij The Way In en Pro Sport de afgelopen maanden raak was, komt doordat kle ding en sportartikelen bij inbrekers 'goed in de markt' liggen. --L.r.-rv leiden» dorith ligtvoet „Wel kun je zien dat deze vorm van snelkraak toeneemt. Door dat benzinepompen en bankfi lialen steeds beter beveiligd worden, zoeken inbrekers een andere snelle manier om aan geld te komen", aldus Stuifber gen. Het beeld dat de politie schetst wordt niet door de win keliers bevestigd. De bedrijfslei ders van sportschoenenzaak Pro Sport en kledingwinkel The Way In hebben sterk het idee dat steeds dezelfde bendes jon geren inbraken plegen. Dat groepen jongeren als 'crimineel' worden gebrand merkt, gaat Stuifbergen te ver. „Winkeliers kunnen steen en been klagen, maar je kunt niet elk misdrijf op hun conto schrij ven." Bovendien wisselen de groepen jongeren steeds van sa menstelling. „En niet al die jon geren maken zich schuldig aan misdrijven. Welke jongeren wel betrokken zijn bij deze inbraken wordt door ons onderzocht." Inmiddels gaan wel steeds meer winkeliers over tot het treffen van maatregelen. De een plaatst een ijzeren hek voor zijn etala ge, de ander begint aan rollui ken en een derde zoekt het in winkelruiten van gelaagd glas. Twee winkels die het afgelo pen half jaar wel heel erg popu lair waren bij inbrekers zijn The Way In aan de Oude Rijn en Pro Sport aan de Haarlemmerstraat. Maar liefst vier keer namen in brekers leren jacks en andere kledingstukken mee uit The Way In. Bij Pro Sport was het tijdens de zomermaanden maar liefst zes keer raak. A. Ernst die samen met haar dochter J. Meijer eigenaar is van The Way In, durft haar nieuwe collectie leren jacks nog niet in de winkel te hangen. Het ijzeren hek dat haar winkel tegen in braak moet beschermen is er namelijk nog niet. „Ik heb ex pres gewacht met het bestellen van de nieuwe collectie tot ik over dat hek zou beschikken. Ik ga ervan uit dat het binnenkort wordt geplaatst." Ze hoopt dat inbraken dan tot het verleden behoren. Maar dat dergelijke maatregelen nodig zijn, betreurt ze. „Dat hek kost me - inclusief de installatie - zo'n 10.000 gulden. Maar ik moet wel, want ik heb nu een eigen risico van 5000 gulden. Pas als dat hek er is, zal de ver zekering bij inbraak weer het complete schadebedrag uitke ren." Bij sportschoenenwinkel Pro Sport zijn ze de laatste inbraak nog niet te boven. Houten deu ren verraden de plek waar vijf weken geleden nog een glazen toegangsdeur zat. Net zoals bij The Way In is er elke keer spra ke van snelkraak. Inbrekers gooien een ruit in, grissen schoenen of kleding mee en binnen luttele minuten zijn de vogels gevlogen. Bedrijfsleider M. Buhre wacht vol ongeduld op de nieuwe deu ren, gemaakt van gepantserd glas. Daarmee hoopt hij inbra ken te voorkomen. „Het is niet eens de schade, maar vooral de rompslomp die ik heb. De hele winkel ligt vol glas, we moeten nieuwe schoenen bestellen en klanten vaker 'nee' verkopen. Ook slaap ik slecht." Bij kledingwinkel Van Ooy aan de Breestraat gebeurde nooit iets tot het afgelopen half jaar twee keer vlak achter elkaar werd ingebroken. Ook deze zaak heeft maatregelen getrof fen door rolluiken te plaatsen. „De verzekering gaat steeds meer eisen stellen", meldt be drijfsleider R. van Leeuwen. „Nu we rolluiken hebben is het tenminste gedaan met die in braken." Hoogtepunten 3 oktober op de beeldbuis Leidenaars met een televisie kunnen zaterdag 8 oktober een uur lang kijken naar de hoogte punten van de afgelopen 3 Ok toberfeesten. Ze moeten hun toestel afstemmen op het ka naal van de Kabelkrant. Een ca meraploeg van Sierat Video Produkties heeft drie dagen lang van 's morgens vroeg tot 's avonds laat gefilmd en opna mes gemaakt van onder meer de taptoe, de reveille, de uitrei king van haring en wittebrood, tie kermis en de grote optocht. Presentator I Ienk Mouwe van de NCRV geeft commentaar bij de beelden. Omroep Rijnland zendt het dokument uit op za terdag van 18.00 tot 19.00 uur. Zondag 9 oktober volgt tussen 16.00 tot 17.00 uur een herha ling. A. Ernst (rechts) en haar dochter JMeijer voor hun winkel The Way In aan de Oude Rijn: „Pas als dat ijzeren hek er is, zal de verzekering bij inbraak weer het complete schadebedrag uitkeren." toto dickhogewoning Celstraf voor ontuchtpleger den haag/leiden Een 56-jarige Leidse man moet 20 maanden de gevan genis in voor het plegen van ontucht met vier kinderen. Voorts wordt hij onder toe zicht van de reclassering ge steld en moet hij 1500 gulden betalen aan elk van zijn slachtoffers. Dit vonnis heeft de Haagse rechtbank giste ren uitgesproken. Tijdens de rechtszitting twee weken geleden bekende de vrijgezelle Leidenaar dat hij als oppas bij een kennis herhaaldelijk seksuele han delingen heeft verricht met een destijds 16 jarige jongen en zijn 15-jarige zusje. Ook dwong hij regelmatig twee vriendjes (van I I en 16 jaar) tot seksuele handelingen met hem. De ontucht gebeurde altijd tijdens het oppassen en heeft enkele jaren geduurd. Tijdens de logeerpartijtjes van de vriendjes was het nor maal dat allen naakt door het huis liepen en dat de kindc ren naar harde pornofilms keken. Raadslid Van Bochove uil ernstige kritiek op popcultuurcentrum leiden wim koevoet Wethouder Pex Langenberg: „Voor mij is een referendum al geslaagd als in de stad weer discussies losbre ken over de Leidse politiek." archieffoto loek zuyderduin Wethouder Langenberg over elke volksraadspleging enthousiast „In beginsel ben ik over elk re ferendum even enthousiast." De Leidse wethouder bestuurlij ke vernieuwing, D66'er P. Lan genberg, zegt het zonder een spoor van ironie en zorgt daar mee voor een uniek geluid op het stadhuis. Hoewel het eventuele refe rendum over het Koninklijk Mi litair Invalidenhuis pas Leidens tweede volksraadpleging is, toont de Leidse gemeenteraad zich nu al allergisch voor refe renda. Neem PvdA-fractievoor zitter R. Elillebrand. Hij kan er alleen nog maar cynisch over praten. Eenieder die een discus sie aanzwengelt, krijgt van hem het gratis advies een referen dum te organiseren. De ergernis van Hillebrand en anderen komt voort uit de ver meende ongeschiktheid van het Invalidenhuis als onderwerp voor een referendum. De Leidse raad biedt in zijn eigen verorde ning de mogelijkheid dat bur gers een referendumaanvraag indienen. De keuze van het on derwerp is hierdoor niet aan het stadsbestuur alleen. 'Langenberg: „Pas na de ver kiezingen kun je zeggen of het onderwerp geschikt of onge schikt was. Als blijkt dat maar veertig procent van de kiesge rechtigden zich over het onder werp heeft uitgesproken, was het onderwerp ongeschikt." De wethouder wijst erop dat de I eidse gemeenteraad het laatste woord heeft en houdt. Ook al voldoen de aanvragers aan de eisen uit de verordening, de gemeenteraad beslist uitein delijk of er een referendum komt. Bovendien is de referen dumuitslag niet bindend. Nu de initiatiefnemers voor een referendum over het Invali denhuis succes lijken te boeken, krijgen meer groeperingen in de stad in de gaten welke de toch al twee jaar oude verordening hen biedt. Referenda zijn plots klaps mode geworden in de Leidse politiek. In Leiden- Noord wordt gedacht aan een referendum over het zwemba- denbeleid, de ondernemers van de Beestenmarkt en omgeving bestuderen de mogelijkheden voor een volksraadpleging over het autovrij maken van hun werkterrein en in Leiden Zuid- West slaan de bewoners zich voor het hoofd dat ze van de bomen aan de 5 Meilaan geen referendum-onderwerp hebben gemaakt. Langenberg vindt dat geen gevaarlijke ontwikkeling. „In Amerika worden soms wel 40 referendumkwesties tegelijk be handeld. Als er meer aanvragen binnenkomen dan wijst dat er op dat de Leidse burgers het re ferendum als instrument om in vloed uit te oefenen serieus ne men. Daar kan niemand wat op tegen hebben." „Voor mij is een referendum al geslaagd als in de stad weer discussies losbreken over de leidse politiek. De dag waarop het referendum wordt gehou den vind ik minder belangrijk." Het referendum over het In validenhuis is vooral in ge meenteraadskringen omstre den. De besluitvorming over het bouwplan zou al bijna zijn afge rond en het onderwerp zou niet de hele stad aangaan maar al leen de omwonenden. Langen berg stelt dat hijzelf en ook de andere D66'ers een referendum over het bouwbeleid in het alge meen prefereren. „Dat gaat wel de hele stad aan. Anderzijds zijn die 4500 handtekeningen onder de referendumaanvraag voor het Invalidenhuis een duidelijk politiek signaal en is het Ko ninklijk Militair Invalidenhuis geen verboden onderwerp." De wethouder vindt het nog 'te vroeg' om de verordening aan te scherpen. Daarmee kan worden voorkomen dat niet- verboden maar volkomen onge schikte referendumonderwer- pen aan bod komen. „We heb ben afgesproken dat we eerst gaan evalueren. De perikelen rond het Invalidenhuis leveren wat mij betreft twee vragen op die dan in elk geval aan de orde moeten komen: wordt hel niet tijd voor wijkreferenda en heeft de gemeenteraad referenda zo bedoeld?" Het CDA-raadslid A. van Bocho ve heeft gisteravond in de raadscommissie cultuur het I-eids Vrijetijdscentrum (LVC) hevig bekritiseerd. De opstelling van directie en bestuur van dit popcultuurcentrum in de dis cussie over de Trianon-bio scoop is bij de CDA'er volko men in het verkeerde keelgat geschoten. Hij verwijt het LVC 'imperialistisch gedrag' (streven naar de oppermacht). Ook heeft het LVC in Van Bochove's ogen de Vrienden van Trianon en raadsleden 'geschoffeerd'. Boos D66-wethouder P. langenberg deelde de kritiek van de CDA'er niet volledig maar zei wel dat hij zich kon voorstellen dat Van Bochove zo boos is op het LVC. Andere fracties mengden zich niet in deze discussie. Al enige tijd wedijverden de Vrienden van Trianon en het LVC om het bioscoopgebouw aan de Breestraat. De Vrienden zochten kandidaat-kopers met plannen om het pand als bio scoop te behouden. Het LVC, dat schuin aan de overkant van Trianon is gevestigd, ziet er ge schikte alternatieve huisvesting in voor het geval dat het moet wijken voor net Sleutelhof-pro ject. Toezegging Toen mevrouw G. Bordewijk van de Vrienden vorige week liet weten dat ze twee gegadig den voor het pand had gevon den, reageerde het LVC onmid dellijk. Bestuur en directie me moreerden een harde toezeg ging van het gemeentebestuur dat als het LVC moet verhuizen minstens voor gelijkwaardige huisvesting wordt gezorgd. In de optiek van het LVC is Tria non het enige reëele alternatief en zou gemeentelijke steun voor het initiatief van de Vrien den in strijd zijn met eerdere toezeggingen. Bovendien ver klaarde het LVC dat het Trianon onmogelijk aan een nieuw be staan als bioscoop kan worden geholpen omdat in Leiden al voldoende filmzalen zijn geves- tigd. Speculant Aan het einde van die hectische week werd duidelijk dat Tria non is verkocht. De identiteit van de nieuwe eigenaar noch zijn bedoelingen met het ge- houw zijn bekend. Van Bochove sluit niet uit dat de anonieme ondernemer een speculant is. Als hij succes hoekt, meent het CDA-raadslid, dan is dat mede de schuld van het LVC. „In dit kwetsbare deel van de stad heb je niet te imperialiseren." Uitroeien „Het LVC hangt mij en andere raadsleden op aan afspraken die niet zijn gemaakt. Trianon is nooit toegezegd aan het LVC. I t zijn andere locaties denkbaar. Het laatste wat we kunnen ge bruiken is dat gegadigden met plannen voor dit deel van de stad elkaar gaan uitroeien. Het LVC is zelf allesbehalve conse quent. Het is nog niet zo heel lang geleden dat het al zijn kaarten zette op handhaving van het huidige onderkomen. Ineens was Trianon in beeld ik noem dat een U-bocht in de meningsvorming en nu dat niet doorgaat wordt de raad op verontwaardigde toon aan niet gedane toezeggingen herin nerd." Vanaf 26 september komt deze medewerker van de dienst Milieu en Beheer, samen met zijn collega's, op een andere dag uw huisvuil ophalen. Alle informatie daarover staat in de folder die bij u bezorgd is. U kunt ook bellen: 25 21 30 bij u bezorgd

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21