Minder verkeer in Haarlemmermeer 'Meedoen is elke keer weer een feest' Rijnsburg en Valkenburg: Sodom en Gomorrah Regio Banen vloeien weg uit Zuid-Holland Deur op kier voor woningbouw DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 Geen privatisering reinigingsdienst lisse Lisse blijft voorlopig zelf het huisvuil ophalen. Pas als bij voorbeeld de huidige afvalcontainers worden vervangen, wordt gekeken naar een mogelijke privatisering. Dat zegt het gemeen tebestuur in antwoord op de algemene beschouwingen. De WD brak in haar beschouwingen een lans voor privatisering. Volgens B en W is bij de invoering van de gescheiden afvalinzameling ge keken naar de goedkoopste methode. Dat was op dat moment het in eigen beheer ophalen van het huisvuil. Mocht de inzame lingsmethode veranderen, dan wordt opnieuw onderzocht wat de goedkoopste methode is. Peuk in prullenbak katwuk» Een smeulend vuurtje in een prullenbak in het ketel huis van 'De Wilbert' in Katwijk deed gisterochtend het automa tisch brandalarm afgaan. De brandweer rukte uit met groot ma terieel en moest ter plaatse constateren dat iemand waarschijn lijk een brandende peuk in de prullenbak had gegooid. De brandweerlieden zogen de rook uit het pand. Diefstal trilplaat katwuk» Vanonder een werkkeet aan het Schulpeinde in Katwijk is het vorig weekeinde een trilplaat gestolen. De plaat vertegen woordigde een waarde van zesduizend gulden. Banden lekgestoken katwuk» Alle vier de banden van een aanhangwagen aan de Groote Steeg in Katwijk zijn afgelopen week lekgestoken. De ei genaar blijft achter met een schadepost van ongeveer 400 gul den. Bij een auto die geparkeerd stond aan de Regulus in Kat wijk is gisternacht een deuk in het portiet getrapt. Ruim 300 keer te snel katwuk» Bij een snelheidscontrole op de ProvincialewegSl in Katwijk zijn gisteren tussen de middag 1752 voertuigen gecon troleerd. Daarvan reden er 321 te hard. De hoogst gemeten snel- hied bedroeg 124 kilometer per uur waar 70 is toegestaan. Provincie profiteert niet van herstel Rapport over woningbouw in Nieuw-Vennep Het overvolle wegennet in Haarlemmermeer wordt veel minder belast als er bij Nieuw-Vennep wordt gebouwd in plaats van in Hoofddorp komen. Tot die conclusie komt een rapport met daarin de vraag wat het effect is op het milieu als er de komende tien jaar 15.000 woningen wor den gebouwd. den haag monica wesseling Zuid-Holland dreigt, door ruim- tegebrek voor wonen en wer ken, absoluut niet te profiteren van de economische groei. Zon der ingrijpen groeit de werkge legenheid hier niet. Daarom moet het provinciaal bestuur bedrijven en verkeer de ruimte geven. Het milieu hoeft daarbij j niet het onderspit te delven: j milieubescherming is alleen I mogelijk als er bedrijven zijn die I de kosten daarvoor kunnen op- hoesten. Dat pleidooi hield de WD- fractievoorzitter H. van der (Goot vanmorgen bij de algeme ne beschouwingen over de pro vinciale begroting voor 1995. Van der Goot maakt zich grote zorgen over de achterblijvende werkgelegenheid in Zuid-Hol land. De provincie besluit te traag en mist daardoor kansen. Werk vloeit weg naar andere provincies. Vestigingsmogelijk heden moeten worden ver ruimd, ook verbetering van de infrastructuur is nodig. De Be tuwelijn, de A4-zuid, en verlen ging van de Al5 tot aan de Maasvlakte en de Blankenburg tunnel moeten er in de ogen i van de liberalen gewoon ko- Ook CDA en RPF/GPV maken zich zorgen om de werkgele genheid en dan vooral de posi- tie van de laagstopgeleiden. De den haag Niet alleen bezuinigingen, maar ook een verhoging van de belas ting voor automobilisten. Zo denkt GroenLinks het gat op de provinciale begroting de ko mende jaren te kunnen dekken. GroenLinks-voorman P. de Jong bepleitte vanmorgen bij de be- den haag monica wesseling Het inwonertal van het Groene Hart moet ook na het jaar 2000 kunnen groeien. Alleen als de plattelandsdorpen een deel van de natuurlijke aanwas 'in huis' kunnen houden, blijven die dorpen, in de ogen van het CDA, levensvatbaar. Een abso luut groeiverbod voor het aantal inwoners van het Groene Hart is de doodsklap voor de ge meenten. CDA-statenlid Heijkoop hield vanmorgenriijdens de algemene beschouwingen over de begro ting 1995 van de provincie Zuid-Holland een vurig pleidooi voor meer bouwmogelijkheden voor de gemeenten in het nog open gebied in het oosten van christen-democraten willen dat de provincie zich intensief voor de 'allerzwaksten' gaat inzetten binnen de regionale bureaus ar beidsvoorziening. SGP/RPV zien met name in het opkrikken van bestaande industrieterrei nen kansen om bedrijven aan een plek en dus Zuid-Holland aan werkgelegenheid te helpen. Natuur GroenLinks onderschrijft de noodzaak van voldoende werk gelegenheid maar is, in tegen stelling tot de WD, geen voor stander van het opofferen van groen voor bedrijvigheid. ,,Een aantrekkelijk vestigingsklimaat voor bedrijven betekent ook vi tale natuur, een schoon milieu en goede recreatiemogelijkhe den", aldus GroenLinks-staten lid P. de Jong. Kantoren neer zetten op plekken waar groot schalige groenvoorzieningen zijn gepland - het groen als aantrekkelijk verpakkingsmate riaal voor kantoren -, is voor GroenLinks uit den boze. De socialisten richten de aan dacht op de glastuinbouw. Vol gens de PvdA moet er meer aandacht zijn voor de milieu- en ruimtelijke aspecten van de tuinbouw onder glas. Vestiging aan de rand of buiten de Rand stad van gootschalige, niet plaatsgebonden bedrijven, ligt voor die partij in de rede. handeling van de begroting voor 1995 een verhoging van de provinciale opcenten met één opcent tot 32 opcenten in 1995. Voor de automobilist betekent dit een belastingverhoging van gemiddeld 2,40 gulden. Eén op- cent meer betekent voor de pro vincie per jaar 2,5 miljoen meer inkomsten. de provincie rond Alphen en Gouda. Het CDA vreest dat de dorpen leeglopen. Verloedering van het platteland is tegen te gaan door binnen de bestaande dorpsker nen extra huizen te laten bou wen. De christendemocraten willen dat de gemeenten na 2000 zoveel mogen bouwen dat ze de helft van de natuurlijke aanwas kunnen huisvesten. De noodzaak ook in het Groene Hart plek te zoeken voor wo ningbouw hangt nauw samen met de moeizame totstandko ming van de zogeheten Vinex- locaties. Het rijk heeft enkele ja ren geleden besloten dat er rondom de grote steden in Ne derland tienduizenden wonin gen gebouwd moeten worden. Bouwen aan een nieuw pro vinciehuis terwijl de toe komst van Zuid-Holland nog onduidelijk is blijft voor de fracties van GroenLinks en RPF/GPV onverenigbaar. Beide partijen tekenden van morgen bezwaar aan tegen de voortvarendheid waarmee de nieuwbouw van het pro vinciehuis ter hand is geno men. Het is de bedoeling dat eind volgend jaar het provin ciehuis voor de helft wordt gesloopt en herbouwd. J. Blokland (RPF/GPV) en P. de Jong (GroenLinks) kondigen aan opnieuw tegen te zullen stemmen als het geld be schikbaar moet worden be steld. Vooral GroenLinks wil eerst duidelijkheid over de toekomst van de provincie. Gedeputeerde staten hebben enkele weken geleden geko zen voor de vorming van een nieuwe provincie met Noord-Holland. Er moet over de toekomst van Zuid-Hol land-worden nagedacht om dat Rotterdam en Den Haag zich als afzonderlijke provin cies afsplitsen. Door de woningbouw in stede lijk gebied te concentreren kon, zo dacht men, worden voorko men dat waardevol landschap in het Groene Hart, verloren gaat. Die Vinex-locaties komen maar moeizaam tot stand. Groen Links vindt dat het groe ne tapijt in de provide nu al te veel rafelige randen heeft. De partij erkent de noodzaak van extra woningen, maar niet in het Groene Hart. Net als het CDA denkt de PvdA dat er in het oostelijk deel van de provincie onderscheid te maken is tussen meer en min der waardevolle gebieden. Op minder waardevolle stukken is woningbouw niet uitgesloten. warmond kees van kuilenburg Pas 21 jaar is Marcel Juffer mans, maar de Warmonder heeft toch al acht keer meege daan aan de Turfrace. Mor genochtend om zeven uur valt bij park Groot Leerust het start schot voor de elfde editie van deze tocht, die per zeilend vrachtschip van Warmond naar Vinkeveen en weer naar het Kaagdorp voert. De tocht is een herinnering aan vroeger jaren toen turf vanuit de veenstreek rond Vin keveen naar de Bollenstreek werd gebracht. Daar werd het gebruikt als brandstof, maar ook als isolatiemateriaal voor huizen en voor toepassingen in de bollenteelt. De race wordt in etappes gevaren. Op vrijdag gaat het naar Vinkeveen, waar in de avonduren een feestje wordt gevierd. Zaterdagmorgen om 12 uur vertrekken de deel nemers weer naar huis. Klokslag zes uur wordt er diezelfde dag gestopt. Om negen uur zondag morgen wacht de laatste etappe naar Warmond. Ook Marcel Juffermans is ui teraard weer van de partij, want varen is zijn lust en zijn leven. De Warmonder beschikt over een elf meter lange Westlander, de 'Jonge Juffer', die hij zeilt sa men met zijn vrienden Armand Stelman en Rob en Jeffrey van Velzen. In 1989 kocht Marcel zijn eer ste boot. In navolging van vader Aad, die eveneens gek van het zeilen met dergelijke boten is. „Het schip, althans wat er nog van over was, lag bij een boer in Den Hoorn. Voor een symbo lisch bedrag heb ik hem toen van die man gekocht. De West lander is rond 1925 gebouwd bij scheepswerf Van Waveren in Loosduinen", vertelt de Warm onder over zijn trots. Een kleine drie jaar heeft de metaalbewerker met hulp van vrienden aan het schip gewerkt. „Nadat ik de mosselen van de bodem had geschoffeld bleken er tal van gaten in te zitten. Rond de veertig grote stukken staal heb ik er in gelast. Daar naast kwam er een nieuw dek, klapstuk, dat is het verhoogde gedeelte van het bovendek", legt Marcel uit. „Schitterend vind ik dat knut selen. Fantastisch wat die am bachtsmensen vroeger konden. Kort geleden heeft mijn vader bij pizzeria Odessa een 18 me ter lange boot gekocht. Dat is een Westlander uit 1894. Ook die gaan we de komende maan den restaureren. Daar verheug ik me nu al op. Want de 'Grote Juffer' moet volgend jaar mee doen aan de Strontrace. Dus voorlopig kunnen we nog voor uit met onze hobby." Behalve de scheepsbouw heeft ook het zeilen de liefde van Marcel Juffermans. „Het is een goede zaak dat die Turf- en Strontrace in ere worden ge houden. Het is schitterend om mee te doen, vooral ook vanwe ge de sfeer onder elkaar. Het zijn allemaal echte liefhebbers. Er wordt wel op het scherpst van de snede gezeild, maar het blijft sportief. We willen wel eens minuutje pakken door eer der te vertrekken of later te stoppen, maar de controleurs zien alles. Als jonge knaap vond ik het al schitterend om met mijn vader mee te gaan en hem te helpen. Ik was er toen al van overtuigd dat ik ook zelf een schip wilde hebben." Het is vooral het met elkaar presteren dat Marcel Juffermans zo aantrekt in het zeilen. „Elk bemanningslid heeft zijn taken. Lukt het door gebrek aan wind niet om te zeilen, dan gaan we met zln allen roeien, bomen of desnoods 'jagen' door de boot vanaf de wal te trekken. Maar uiteindelijk hoop je toch op le- ker veel wind. Dat is toch het mooiste wat er is. Al die West landers, tjalken of andere boten zo te zien varen, dat is net een feest. Maar wel een feest waar bij ik voorop wil zitten. Want die derde plaats van drie jaar geleden wil ik op z'n minst eve naren. Daarbij kan de wind ons goed helpen." Wel dient de nieuwe openbaar vervoerslijn tussen Haarlem- Hoofddorp-Schiphol afgetakt te worden naar Nieuw-Vennep, terwijl ook van daar af weer af takkingen naar Alphen aan den Rijn en de Bollenstreek gewenst zijn. Of zelfs die eerste aftakking er komt, naar Nieuw-Vennep, is nog onzeker. De snelbus- of tramlijn staat wel opgenomen in het bouwprogramma tot 2003, maar er is nog geen stui ver voor opzijgelegd. Ook is nog niet de knoop doorgehakt hoe veel huizen er bij Nieuw-Ven nep mogen komen. Haarlemmermeer moet op heel korte termijn de bouw plaatsen aanwijzen voor de vijf tienduizend te bouwen Vinex- woningen (van de Vierde Nota voor de Ruimtelijke Ordening Extra) en weet nu al dat in de tien jaar daarna er nog eens minstens tienduizend bij zullen komen. Op voorhand is trou wens niet uitgesloten dat dat aantal te bouwen huizen tot 2015 nog wel fors kan stijgen. Vooralsnog heeft het Rijk toe stemming gegeven voor het bouwen van drieduizend wo ningen in Nieuw-Vennep en zesduizend bij Hoofddorp. Voor zesduizend huizen moet nog een plaats worden gereserveerd, ook bij Vijfhuizen. Met drieduizend huizen erbij in Nieuw-Vennep (daar staan nu zo'n 5500 woningen) is de basis te smal voor het vertakken van de lijn. Met minimaal het dubbele aantal, waar zowel de gemeente als de provincie in een 'compromismodel' op aan stuurt, is de aftakking vrijwel noodzaak. 1 let milieu wordt het minst extra belast als in Nieuw- Vennep de komende tien jaar zelfs 7500 huizen of meer ge bouwd worden, deels ook aan de noordkant van de uitbrei ding van Nieuw-Vennnep. In I loofddorp kan dan tol 2005 worden volstaan met de bouw van zo'n zesduizend huizen. In het onderzoek naar de milieu-effecten is er vanuit ge gaan, dat zoveel mogelijk de be staande en geplande voorzie ningen als hoofd- en lokale we gen worden benut. Groen Links: wegenbelasting omhoog 'ff fff' -• ''M' Een doorkijkje in de Boterhuispolder. Deze polder, deels Warmonds, deels Leiderdorps grondgebied, maakt deel uit van het Groene Hart. Woningbouw in de polders moet mogelijk zijn om bestaande dorpen levensvastbaar te houden, vindt de CDA-statenfractie. archieffoto wim dijkman Leiden: HOUTWERF KEUKENS Lammenschansweg 130 tel. 071-769345. Lisse: MIELOO BOUWMATERIALEN Gasstraat 17 tel. 02521-19119. Stap binnen voor het kleurrijke ALNO Journaal. Weerstand tegen nieuwbouw van provinciehuis den haag monica wesseung Marcel Juffennans (21) al voor achtste keer deelnemer aan Wannondse Turfrace Vereniging Oud Oegstgeest verdiept zich in bijnamen en benamingen oegstgeest kees van kuilenburg Bijnamen en benamingen in Oegstgeest. Dat is één van de onderwerpen in het halfjaarlijks periodiek van de Vereniging Oud Oegstgeest. Er staat veel opmerkelijks in deze uitgaVe. Zo werden de buurgemeenten Rijnsburg en Valkenburg des tijds Sodom en Gomorrah ge noemd. Tevens kregen de Rijns burgers van de Oegstgeestena- ren de bijnaam uien of blauw kousen. Waarom Rijnsburg en Valkenburg werden aangeduid met de namen van de/in het Oude Testament genoemde ste den - bekend om de uitspattin gen van hun bewoners - wordt jammer genoeg niet verder uit gelegd. Een verklaring ontbreekt simpelweg. Vandaar de oproep van de redactieleden aan de le zers van het blad of iemand wellicht het antwoord weet op deze toch wel intrigerende vraag. Die vraag heeft ook be trekking op de Maaldrift. Dat werd vroeger in het dorp Naza reth genoemd. Wel wordt uitleg gegeven over de bijnaam van de Oegstgeeste- naren: klokkenverzuipers. Het gevolg van een reisje dat een geselecteerd groepje Oegstgees- tenaren maakte naar een klok kengieterij in het zuiden des lands. Ze hadden de opdracht een nieuwe klok te kopen voor één van de kerken in het dorp. Na verloop van tijd kwam het gezelschap terug. Zonder klok en geheel platzak. Het geld was opgegaan aan reis- en waar schijnlijk flink uit de hand gelo pen verblijfkosten. Daarnaast bevat de tweede aflevering van het verenigings periodiek dit jaar een bijdrage over de 'vergeten monumenten' in het dorp. Voorbeelden daar van zijn het gebouw van K O aan de Geversstraat, het Oegst- geester raadhuis van de Ixhdse architect H.J. Jesse en de rooms-katholieke kerk van de bekende Jos Cuypers. Verder worden genoemd villa Rose- gaerde, de Terweeschool en een huis van Gerrit Rietveld uit 1961 aan de Hofdijck. Het gaat hier om bouwwerken uit onder meer Jugendstil, de Stijl en Het Nieuwe Bouwen. Ter gelegen heid van de laatste Monumen tendag is er een beschrijving ge maakt van de 'vergeten monu menten'. Ook opgenomen is een ver haaltje onder de titel 'Uwstraat naam verklaard', waarin uitge breid wordt ingegaan op de Ge verssstraat, genoemd naar jhr. mr. Daniël Theodore Gevers van Endegeest. Hij leefde van 1793 tot 1877 en was heer van Poelgeest en Oegstgeest en be woner van het landgoed Ende geest.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19