VS-troepen pakken milities Haïti aan Buitenland Nelson Mandela vraagt steun bij VN 'Di Pietro op het punt om Berlusconi te dagvaarden' IMF-ruzie kan een lang staartje krijgen Braziliaanse wonderdokter Sancties Klein-Joegoslavië morgen opgeschort Pruikenstoet in Brits parlement DINSDAG 4 OKTOBER 1994 ANt' Al^rmecn Ncdcri.inds Prrsburr.lu AP sse Agentut CPD Geass<xi(*fdr Pets Dicmten S Inlet Press Service 1TR Reuter UPI Unit VS knopen contacten aan met Sinn Fein Washington» De Verenigde Staten hebben gisteren het verbod opgeheven op officiële contacten met Sinn Fein, de politieke vleugel van het Ierse Republikeinse Leger. Sinn Fein-leider Adams in de VS om steun te verwelven sprak van een 'veelbelovende stap' die Groot-Brittannië zou moeten volgen. De wijziging van het beleid is een reactie op het staakt-het-vu- ren dat de IRA op 31 augustus afkondigde. Landbouwminister VS neemt ontslag Washington De Amerikaanse minister Mike Espy (landbouw) heeft gisteren bekendgemaakt dat hij eind dit jaar opstapt. Espy is in opspraak geraakt door beschuldigingen dat hij giften en an dere gunsten zou hebben aangenomen van organisaties en be drijven die zaken doen met zijn ministerie. Espy, een van de drie zwarte ministers in het kabinet-Clinton en met zijn 40 jaar de jongste, zei uit zichzelf op te stappen, niet onder druk van het Witte Huis. Duitser aan boord Euromir den haag Euromir 94, de eerste vlucht van een Russisch ruimte vaartuig met een astronaut van het Europese Ruimtevaartagent schap ESA aan boord, is gisteravond vlak voor middernacht be gonnen vanaf de Kazachse lanceerbasis Bajkonoer. Aan boord is Ulf Merbold, een ervaren Duitse astronaut die al aan twee mis sies van een Amerikaans ruimteveer heeft deelgenomen. Chinese hangbrug breekt: 40 doden peking» In een pretpark bij de Zuidchinese stad Guangzhou zijn zondag bijna veertig mensen om het leven gekomen toen de sta len kabels van een hangbrug braken. De meer dan 160 bezoe kers op de brug stortten in het Tianhu-meer. De officiële Chine se media hebben het ongeluk pas vandaag bekendgemaakt. Duikers zoeken nog naar slachtoffers. Jong reuzenpanda in China gestorven Duizenden w apens ran Fraph in beslag genomen De Amerikaanse bezettingstroepen in Haïti hebben giste ren in de hoofdstad Port-au-Prince het hoofdkwartier van de grootste anti-Aristide-militie opgerold. Daarbij werden grote hoeveelheden wapens in beslag genomen. Het Front pour l'Avancement et le Progress d'Haiti (Fraph) wordt beschouwd als een van de gewelddadigste milities, en wordt verantwoordelijk geacht voor recente bloedige aanslagen op aanhangers van Aristide. washington hans de bruun correspondent De actie, waarbij honderden soldaten betrokken waren, was een nieuw bewijs voor de har dere houding die de Amerika nen aannemen tegenover de gewapende aanhangers van de militaire junta. Zondag arres teerden de Amerikanen al twee topleden van de veiligheids dienst van de junta, toen die ge wapend op straat liepen. Dit weekeinde werden bovendien duizenden wapens in beslag ge nomen bij een grenspost en een gebouw van een para-militaire eenheid. Hen Amerikaanse sol daat werd gisteren gewond, toen hij werd beschoten door enkele gewapende mannen die een wijk wilden binnengaan waar veel Aristide-aanhangers wonen. Gisteren werd begonnen met het terugtrekken van alle 1.800 Amerikaanse mariniers die bij de bezetting een voorhoederol vervulden. Hun aanwezigheid is, nu geen sprake is van militair verzet, niet meer nodig. De 19.000 Amerikaanse soldaten die overblijven, vervullen vooral een politietaak. Gisteren kwa men in Port-au-Prince de eerste driehonderd soldaten uit vier Caribische landen aan, die deel gaan uitmaken van de VN-vre- desmacht die over enkele maanden de taak van de Ameri kanen moet overnemen. Hen internationale politiemacht van duizend man zal onder com mando komen te staan van de vroegere Newyorkse hoofdcom missaris van politie Raymond Kelly. De Amerikaanse troepen zijn de afgelopen week fel bekriti seerd omdat zij niet in actie kwamen toen Aristide-aanhan gers tijdens demonstraties in de straten van Port-au-Prince wer den beschoten. Daarbij vielen zeker dertien doden en honderd gewonden. Maar de troepen zijn nu eindelijk overgegaan tot het masaal ontwapenen van het leger, de politie en de milities. Zaterdag werd een marine-wa pendepot ingenomen. new york De Zuidafrikaanse president Nelson Mandela dept zijn ogen tijdens zijn eerste toe spraak tot de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties. Mandela riep gisteren de interna tionale gemeenschap op zijn land meer economische steun te bie den. Een jaar geleden werden de economische sancties van de VN afgeschaft, maar Mandela be klaagde zich er in een rede voor de VN over dat de buitenlandse investeringen achterblijven. „De mogelijkheden om van Zuid-Afri- ka een niet-racistisch en niet- sexistisch land te maken hangt in grote mate af van de materiële omstandigheden van ons volk. Het gaat er nu om dat zij niet al leen een stem hebben, maar ook brood en werk", aldus Mandela in New York. Het was de eerste keer dat een Zuidafrikaanse president de VN toesprak. Volgens de 76- jarige president, die vandaag en morgen een staatsbezoek aan de VS brengt, is Zuid-Afrika nu een ideale omgeving voor investeer ders. Die worden kennelijk vooral afgeschrikt door verhalen over on rust en onveiligheid, suggereerde Mandela. FOTO EPA TIMOTHY A. CLARY peking» Reuzenparidamoeder Le Le zoogt en verzorgt haar ene jong na de dood van het tweede jong dat maar twee dagen heeft geleefd. Dit hebben medewerkers van de dierentuin van Peking vandaag gezegd. De zes jaar oude panda bracht op 25 septem ber twee jongen ter wereld. Le Le verwaarloosde de grootste van de twee omdat een panda maar één jong kan voeden. Pogingen van het personeel om de andere pandababy te verzorgen, mis lukten. Gratie voor bekendste dissident China hong kong De bekendste dissident van China, Wei Jingsheng, die niet in het openbaar was gezien sinds hij in april weer werd vastgezet, heeft gratie gekregen. Dit heeft een krant in Peking vandaag gemeld. De autoriteiten hadden Wei naar verscheidene economisch sterk ontwikkelde regio's gestuurd zodat hij kon zien hoe China onder het beleid van economische hervormin gen is veranderd, aldus onderminister Zhang. VN bepleiten oorlogstribunaaLRwanda new york Een commissie yan de Verenigde Naties heeft giste ren aanbevolen dat het speciale oorlogstribunaal voor het voor malige Joegoslavië zich ook met Rwanda gaat bezighouden. Het tribunaal zou misdaden tegen de menselijkheid, volkerenmoord en oorlogsmisdaden in Rwanda moeten berechten. De commis sie heeft bewijzen dat 'daden van volkerenmoord tegen de Tut- si-bevolkingsgroep zijn begaan met voorbedachte rade op een systematische wijze'. rome eelco van der linden correspondent Antonio Di Pietro. de bekende anti-corruptiemagistraat van het Milanese team 'Schone Handen', zou op het punt staan een dagvaarding te verzenden aan premier Berlusconi wegens corruptie. Dit beweert Rocco Buttiglione, secretaris van de vroegere christen-democrati sche partij, PPL Buttiglione heeft de Italiaanse politiek flink in beroering ge bracht. Vooral omdat hij de 'post-fascistische' (regeringspartij) Nationale Alli antie ervan verdenkt Di Pietro te Willen 'gebruiken' op het mo ment dat Berlusconi moet aftre den. Volgens Buttiglione wil NA de magistraat de post van pre mier aanbieden. „Dit scenario verontrust mij zeer. Als het zo ver komt, zal ik Berlusconi ech ter verdedigen", aldus Buttiglio ne. De woorden van Buttiglione zijn zeer opmerkelijk, mede omdat hij bekend staat als een integer man, die geen 'wilde' uitspraken doet. Gisteravond zei hij echter op een van de journaals van de staatsomroep RAI dat 'onderhand iedereen weet dat de Milanese magistra ten Berlusconi dicht genaderd zijn'. Hij zei verder dat Di Pietro zelf waarschijnlijk geen weet heeft van de plannen. Noodtoestand Azerbeidzjan afgekondigd President Gajdar Alijev van Azerbeidzjan heeft maandag in zijn transkaukazische GOS-re- publiek de noodtoestand afge kondigd. Hij deed deze mede deling in een televisietoespraak aan de natie, nadat speciale po- litietroepen (OPON) zondag avond procureur-generaal Ali Umarov voor enige uren had den gegijzeld. De ongeveer honderd OPON- leden eisen de vrijlating van drie gedetineerde collega's. Zij lieten Umarov gisteren vrij, waarop een vuurgevecht met het leger volgde. Er zijn geen gewonden gevallen; alleen de procureur-generaal kreeg een paar rake Happen. De elitesol daten van OPON keerden terug naar hun kazerne die inmiddels door het leger is omsingeld. De militairen willen OPON ontwa penen. President Alijev verklaarde op TV: „Ik heb vandaag een bevel getekend om de noodtoestand in de republiek in te voeren." Hij zei de handelwijze van de OPON-agenten als een staats greep te beschouwen. De nood toestand kan zonder toestem ming van het parlement maxi maal zestig riagen van kracht blijven. In die periode zijn de monstraties en stakingen verbo den, is er censuur op de media en gelden er bijzondere regels voor buitenlandse reizen. Ook geldt er een nachtelijk uitgaans verbod. In de hoofdstad Bakoe komen er meer patrouilles en identiteitscontroles. PORTRET: FERNANDO HENRIQUE CARDOSO Pronk juicht rebellie in IMF luid toe De Nederlandse minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) kan zich helemaal vinden in het verzet van ontwikkelingslanden tegen pogingen van de zeven grootste industrielanden (G-7) in het Internationaal Monetair Fonds (IMF) om hun zin door te drijven. „De G-7 beslist altijd maar. Het is goed dat dat daar onder leiding van India eens een keer een stokje voor wordt gestoken", aldus Pronk gisteren vanuit Madrid, waar hij de jaar vergadering van het IMF en de Wereldbank bijwoont. De be windsman verwacht dat 'een beetje dooronderhandelen' tot een bevredigende uitkomst leidt. Daarbij zullen de Verenig- Staten. Ganada, Japan, Duitsland, Frankrijk. Groot- Brittannië en Italië, die de G-7 vormen, dan wel concessies moeten doen. Wat een feest had moeten worden, werd een van de felste ruzies uit de geschiedenis van het Internationale Monetaire Fonds. Maar een historische dag werd het zondag wel: voor de eerste keer zagen de ontwikke lingslanden kans om de G-7, de groep van grote westerse industrielanden die sinds jaar en dag de dienst uitmaken, de voet echt dwars te zetten. Inzet van het gevecht was het voorstel van IMF-baas Camdessus om 36 miljard dollar (80 miljard gulden) in de wereldeconomie te pompen via een uitbreiding van de zoge heten speciale trekkingsrechten (SDR). Dat zijn gelden die IMF-leden bij de bank kun nen opnemen zonder dat daaraan allerlei voorwaarden worden gesteld, zoals bij ge wone IMF-leningen wel het geval is. Vooral voor de ontwikkelingslanden was dat voorstel aantrekkelijk, omdat zij in te genstelling tot de rijke landen vaak moeilijk aan geld kunnen komen op de internatio nale kapitaalmarkten. Maar de rijke landen wilden niet verdergaan dan 16 miljard dol lar, een bedrag dat bovendien voor het overgrote deel ten goede zou moeten ko men aan de voormalige Oostbloklanden. Vooral Duitsland was de grote motor achter het verzet tegen het plan van Camdessus. De Duitsers, immer bevreesd voor inflatie, stellen dat de economische groei wereld- dwijd aantrekt en dat er op de gewone kapi taalmarkten geld genoeg votjrhanden is. Ex- - tra geld scheppen zou dus alleen maar in- fiatiebevorderend werken. Dat standpunt, gedeeld door de VS, Groot- Brittannië en Frankrijk, was al maanden be kend. Vandaar de verwondering en de woede daar over het taaie vasthouden aan zijn plan door Camdessus. Van hun kant waren de G-11een groep van opko mende industrielanden onder aanvoering van India en Brazilië, woedend over het feit dat de rijke landen geen extra geld wilden uittrekken voor hen, maar wél voor de voor malige Oostbloklanden. Vooreen uitbrei ding van de SDR's is een meerderheid van 85 procent van de>temmen nodig. Omge keerd is dus 15 procent van de stemmen genoeg om zo n besluit te blokkeren, en van dat feit hebben de ontwikkelingslanden nu gebruikgemaakt. Natuurlijk beseffen de Indiërs ook wel dat de westerse industrielanden grote prioriteit hechten aan het stabiliseren van de nog al tijd geladen politieke en economische situ atie in het voormalige Oostblok. Bovendien hebben deze landen sinds ze de afgelopen paar jaar tot het IMF zijn toegetreden, voor al de verplichtingen van dat lidmaatschap gevoeld. De laatste toewijzing van SDR's vond immers plaatsin 1981. ver voorde val de Berlijnse muur en de toetreding van de ze landen. Daarmee doemt de bredere reikwijdte van de clash in Madrid op: een verdere verbrok keling van belangengroepen in de wereld. I lier en daar wordt nu ook gevreesd dat de Groep van Elf opkomende industrielan den haar blokkerende meerderheid va ker zal gaan gebruiken. Bijvoorbeeld wan neer de komende maanden de ook al weer speciale kredietfaciliteit van het IMF' voor de voormalige communistische landen verlengd moet worden. Afgelopen zondag is de besluitvorming daarover naar een later tijdstip verdaagd. I )e ruzie in Ma drid kan op die manier veel verder reikende- gevolgen hebben dan de hoofdpijn bij mi nisters en ambtenaren. Camdessus had dat allemaal moeten besef fen. Het herstellen van de schade zal heel wat meer tijd en diplomatiek vernuft vragen dan afgelopen weekeinde in Madrid is ge toond. Of Camdessus daar nog een rol in zal spelen, is een open vraag. Want bij de geluiden dat er koppen moeten rollen, wordt steeds ook diens naam genoemd. NVJ vraagt inzet Van den Broek voor Verkijk den haag anp De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) heeft Euro pees commissaris Van den Broek (buitenlandse betrekkin gen) gevraagd onmiddellijk stappen te ondernemen om de uitzetting van de Haarlemse journalist Dick Verkijk uit Servië te voorkomen. NV|-algemeen secretaris Hans Verploeg meent dat Van den Broek de juiste man is om te bemiddelen, nu er sprake is van een versoepeling van de sancties tegen Klein-Joe- goslavië (Servië en Monte negro). Ook de internationale journalistenfederatie IFJ heeft zich achter Verkijk geschaard. Verkijk kreeg eind vorige week zonder opgaaf van rede nen te horen dat hij voor 6 ok tober Klein-Joegoslavië moet hebben verlaten en de eerste vijf jaar niet meer mag terugke ren. Verkijk (65) heeft tien jaar lang in Belgrado gewoond en voor verschillende Nederlandse omroepen gewerkt. De Neder landse regering heeft al gepro testeerd tegen de uitwijzing. Massamoord in Noord-Liberia genêve-monrovia upi Vermoedelijk honderden men sen zijn de afgelopen dagen om het leven gebracht ir\ Gbarnga, 160 kilometer ten noordoosten van de Liberiaanse hoofdstad Monrovia. Duizenden mensen, voornamelijk vrouwen en kin deren, hadden hun toevlucht gezocht in een hospitaal-com plex in de omstreden stad, zo deelden de Verenigde Naties gisteren in Genève mee. In dit complex zijn volgens VN-waar nemers honderden mensen ver moord. Gbarnga is het hoofdkwartier van het Nationale Volksfront van Liberia (NPLF), dat geleid wordt door Charles Taylor. Hen rivaliserende rebellenbeweging probeert de stad te veroveren. Het is onduidelijk of het NPFI Gbarnga nog in handen heeft en ook wie verantwoordelijk is voor de burgerslachtoffers in het hospitaalcomplex. MDB, waarvan zowel orthodoxe communisten als gematigde christen-democraten deel uit maakten. In 1983 veroverde hij een zetel in de Braziliaanse Senaat. Twee jaar later verloor de socioloog op het nippertje de strijd om het burgemeesterschap van Sao Paulo, waarna hij samen met andere intellectuelen de soci aal-democratische PSDB sticht te. Onder de huidige president Itamar Franco vervulde hij ook korte tijd de functie van minis ter van buitenlandse zaken. Tegenover de meer protectio nistische plannen van I.ula, legt FHC de nadruk op de liberalise ring van de economie. Hij wil de markt openen voor buiten landse investeringen, op grote schaal staatsbedrijven verkopen en het aantal werknemers bij de overheid terugbrengen. Daar naast wil hij extra aandacht be steden aan onderwijs en ge zondheidszorg. Voor een radi cale verandering van het ineffi ciënte en oneerlijke belasting systeem is een hervorming van de Grondwet nodig. De nieuwe president hoopt dat Brazilië 'een land van burgers wordt en niet van verschoppe lingen'. Om die droom te ver wezenlijken sluit Cardoso zelfs samenwerking met Lula niet uit. „Ik wil compentente minis ters van welke partij ze ook zijn." den haag anp 'Grens met Bosnisch Servisch gebied dicht Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) mag het vliegveld van Belgrado openen en de veerdienst op Italië hervatten. De op schorting van een deel van de strafmaatre gelen tegen Servië en Montenegro gaat morgen in, als beloning voor het sluiten van de grens tussen Klein-Joegoslavië en het door Bosnische Serviërs gecontroleerde ge bied. De rapporteurs David Owen en Thorvald Stoltenberg, de voorzitters van de Interna tionale Joegoslavië conferentie, constateer den in een rapport aan de Verenigde Naties dat oorlogsmateriaal voor de Bosnische Ser viërs gisteren al werd tegengehouden en dat de sancties tegen de Bosnische Serviërs in feite al effectief waren. Resolutie 943 van de Veiligheidsraad voorziet in een verlichting van de sancties tegen Klein-Joegoslavië voor een proefpe riode van honderd dagen. In opdracht van de VN had een missie onder leiding van de gepensioneerde Zweedse generaal Bo Pell- nas de situatie aan de grens onderzocht en gisteren een rapport uitgebracht. De missie blijft voor onbepaalde tijd toezicht houden op de sluiting van de grens. De NAVO-luchtaanvallen in Bosnië ter ondersteuning van de VN-vredesmacht zul len in de toekomst niet meer worden voor afgegaan door een waarschuwing. Daarover hebben de Amerikaanse minister Ferry (buitenlandse zaken) en de speciale VN-ge- zant Akasbi gisteren overeenstemming be reikt bij gesprekken in de Kroatische haven stad Split. De Bosnische Serviërs hebben gisteren twee VN-hulpkonvooien op weg naar de omsingelde moslim-enclave Gorazde te gengehouden. De blauwhelmen die in to taal 360 ton voedsel uit Belgrado vervoer den, werden in Dobrun, zo'n veertig kilo meter ten noordoosten van Gorazde, ge stopt ondanks een eerder gesloten akkoord over de transporten. „Vandaag begint de reorgani satie van de Braziliaanse eco nomie. Wij zullen een eind ma ken aan de perversiteit van macht en corruptie." Met die woorden deponeerde Fernan do Henrique Cardoso gisteren zijn stembiljet in de bus bij de verkiezingen voor het presi dentschap van Brazilië. Kort na middernacht Nederlandse tijd was het duidelijk dat de 63-jarige sociaal-democraat direct in de eerste ronde geko zen is tot staatshoofd van Bra zilië. Hij is pas de tweede poli ticus die in meer dan 30 jaar in vrijheid tot president gekozen is van het grootste land van Zuid-Amerika. Fernando Henrique Cardoso voor de Brazilianen gewoon 'FHC' is de geestelijke vader van een economisch herstel plan dat de torenhoge inflatie nagenoeg stopte. Zijn 'real- plan' heeft ervoor gezorgd dat de Braziliaan voortaan leeft zonder dagelijkse prijsverhogin gen. Cardoso voerde de real in, de zevende nieuwe munt in Brazilië in tien jaar. Hij koppel de de real aan de dollar en bracht de spiraai van geldont waarding tot stilstand die het le- ven van miljoenen Brazilianen tot een permanente hel maakte. De inflatie daalde het afgelopen jaar van circa 2.500 procent naar ruim 2 procent in septem ber. Dat was een geweldige op steker voor de populaire ex-mi nister van economische zaken en financiën uit Rio de Janeiro. - Fernando Henrique Cardoso. FOTO AP Cardoso had in de peilingen dan ook al een forse voorsprong op zijn voornaamste tegenstre ver Luis Inacio Lula da Silva, de leider van de Braziliaanse Arbei derspartij (PT). Cardoso (63), gaf ongeveer twintig jaar geleden nog les aan medewerkers van de militante vakbondsman Lula, die zich met het organiseren van stakin gen en demonstraties sterk maakte voor de terugkeer van de democratie. De in de jaren zestig linkse Cardoso, destijds professor aan de universiteit in Sao Paulo, werd na een militaire staatsgreep in 1964 gedwongen in ballingschap te gaan. Vier jaar later keerde hij terug naar Brazilië en werd hij lid van de toenmalige oppositiepartij londen Een Londense Bobby kijkt duidelijk geamuseerd naar de stoet gepruikte rechters die hun jaarlijkse bezoek aan het Britse parlement bren gen. De processie die vertrekt vanaf Westminster Abbey na een mis aldaar, markeert het begin van het nieuwe rechtelijke jaar. FOTO ERA ANDREW WINNING

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5