'Patiënt die braaf wacht, is de dupe' Onze Top 5 van deze week. cm 'We hebben een goed verstandshuwelijk' Binnenland Taalles via de TV en schrijven met teletekst Dierenleed in griezelkabinet 0 o 1.49 Memisa-directeur naar Sierra Leone om lichamen medewerkers op te halen DINSDAG 4 OKTOBER 1994 3 CKP Cr.twocuvuli- IVi\ Diens Record aantal files in avondspits Rond zes uur gisteravond stonden er op de Neder landse wegen 45 files met een totale lengte van 300 kilometer. Dat is een record voor de avondspits, aldus de Politie Verkeers- centrale in Driebergen. Sommige files waren zeer lang; vertra gingen liepen soms op tot meerdere Uren. Volgens de politie wa ren de files het gevolg van het slechte weer en van het feit dal de Duitsers gisteren een nationale feestdag hadden en massaal Ne derland bezochten. Tegen de avond gingen ze weer richting grens. Chauffeur zag file bij Venlo niet venlo» De Duitse chauffeur van de buikwagen die zaterdagoch tend in de buurt van Venlo achterop stilstaande auto's inreed, waarbij vervolgens zes mensen om het leven kwamen, had de fi le niet gezien. Uit het verhoor van de 37-jarige man is nog niet duidelijk geworden hoe dat kan. De chauffeur is zaterdagmiddag weer vrijgelaten, maar houdt zich vrijwillig ter beschikking voor het technisch onderzoek. Volgens de politie zit de man 'emotio neel aan de grond' door het drama op de A67. Zeven van de twaalf gewonden lagen gisteren nog in het ziekenhuis. Hun toe stand is stabiel. Twaalf jaar voor wurgen van meisje breda Voor het wurgen van een 14-jarig Duits meisje is gisteren in Breda een 38-jarige Tilburger veroordeeld tot twaalf jaar cel. Het meisje werd begin juni dood aangetroffen in een toilet van het attractiepark De Beekse Bergen in Hilvarenbeek. De man werkte daar als beveiligingsbeambte. In zijn auto werd bloed ge vonden dat bijna zeker van het meisje afkomstig was en er wer den bandensporen van zijn dienstauto en afdrukken van zijn schoenen bij en in het toiletgebouw gevonden. Het meisje werd half ontkleed gevonden. De man heeft steeds ontkend. Meer mensen bellen hulpdiensten den haag Steeds meer mensen bellen met SOS Telefonische Hulpdiensten. Daar kwamen vorig jaar 200.000 gesprekken bin nen, 550 telefoontjes per dag. Dat is ruim 6 procent meer dan het jaar daarvoor. Relatieproblemen zijn de belangrijkste reden om de telefoon te pakken. Daarna volgen psycho-sociale proble men, zoals angsten, depressies, fobieën, hevige verwarring en identiteitsproblemen. Ook bellen veel mensen met seksuele pro blemen. Politie arresteert Friese brandstichters Leeuwarden Acht inwoners van Leeuwarden tussen de 17 en 31 jaar hebben bekend dat zij betrokken zijn geweest bij vijftien brandstichtingen in hun woonplaats. Na de laatste brand arres teerde de politie een 19-jarige jongen. Via hem zijn de daders opgespoord. Volgens de politie handelden de mannen onder in vloed van drank en drugs en uit verveling. De schade die de groep aanrichtte, bedraagt tussen de tien en vijftien miljoen gul den. De Friese hoofdstad werd de afgelopen maanden geteisterd door een hele reeks brandstichtingen. Zes jaar voor doodslag alaaelo Een 22-jarige Zwollenaar is gisteren door de rechtbank van Almelo veroordeeld tot zes jaar cel voor doodslag op een 26- jarige man uit Enschede in juni. De eis was ook zes jaar. Het slachtoffer werd twee keer met een mes gestoken. De twee had den ruzie omdat de Zwollenaar had ingebroken in de woning van het slachtoffer. Experiment in Leeuwarden leeuwarden Taalonderwijs via de televisie waarbij de cursist met zijn af standsbediening spellingspro blemen via teletekst oplost. Dat kan vanaf vanavond in Leeuwarden via het kabelkanaal van Om'rop Fryslan. Zo'n tweehonderd cursisten doen mee aan deze interactieve taalcursus via de televisie. De cursist krijgt spellingsproble men voorgelegd. Op een per soonlijke teletekstpagina kan hij met zijn telekey, een geavan ceerde afstandsbediening, ant woorden intoetsen. In de studio ziet de regisseur op een compu ter de resultaten. Als een te groot deel van de deelnemers de stof niet heeft begrepen, kan de docent het bewuste onder deel opnieuw uitleggen. Volgens J. Douma van het Friesland College biedt deze vorm van onderwijs grote mo gelijkheden. „Hiermee kun je een grote groep mensen berei ken. Het zal de gewone onder wijsmethoden niet verdringen, maar wel een goede aanvulling zijn. Wij .denken dat er veel te doen valt op onderwijsgebied met de televisie." Er doen tweehonderd cursis ten mee. Het ITOF-project (In teractief Televisie Onderwijs Friesland) kost 1,3 miljoen gul den. De overheid betaalt bijna zeven ton. De rest komt van sponsors. Professor vreest kkissegeneeskunde Lange wachtlijsten voor hartoperaties die oplopen tot een jaar, werken klassegeneeskunde in de hand. Mondi ger en beter opgeleide patiënten weten de lange wacht lijsten te omzeilen of gaan naar een ander ziekenhuis. Als ze genoeg geld hebben, worden ze in het buitenland ge opereerd. Slechts de patiënt die braaf wacht tot de opera tie of tot hij dood neervalt, dat is de echte wachter." Groningen anpdrijfsvoering van het ziekenhuis is een lijst tot zes weken als buf fer goed en handig. De patiënt kan zich in deze afzienbare pe riode instellen op de operatie. Ronduit onacceptabel wordt het wachten als de kans op overlij den op de wachtlijst groter wordt dan de kans op overlijden aan de ingreep." Hij vindt dat niet de politiek maar de artsen de keuzes moeten maken hoe veel operaties er verricht mogen worden. De hoogleraar vindt dat er meer longen beschikbaar moe ten komen voor donatie. In Ne derland worden, via een uitwis selingsprogramma van do nororganen, meer longen geïm porteerd dan geëxporteerd. ,,De wachtlijst wordt niet veel langer omdat de patiënt overlijdt als hij niet binnen afzienbare tijd donorlongen krijgt. Voor long transplantatie bestaat namelijk geen vervangende therapie", al dus Ebels. Donorharten zijn er volgens de hoogleraar voldoende. Dat heeft de vandaag gëinstal- leerde prof.dr. T. Ebels gezegd in zijn inaugurele rede. Ebels is hoogleraar hart- en longchirur- gie aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Hij vindt het onac ceptabel dat 'gewone' hartpa tiënten in Noord-Nederland on geveer een jaar moeten wach ten op een operatie. Daarom wil hij meer hartoperaties in de re gio uitvoeren en wil hij een harttransplantatiecentrum. Vol gens Ebels hoeft de commissa ris van de koningin, de politicus of de burgemeester nooit te wachten op een hartoperatie want die heeft het geld en kent de wegen. Ebels wil ook de mogelijkhe den voor longtransplantaties uitbreiden. Het Academisch Ziekenhuis in Groningen is door de overheid aangewezen als centrum waar dubbele long transplantaties mogen wörden uitgevoerd. Ebels: ,,Een lange wachtlijst is nergens voor nodig. Voor de be- amsterdam Gestikte papegaaien in plastic flesjes, geplette pijlgifkik kers in filmkokertjes, ingevroren boompythons in koelboxen en opge zette slangen die dienst doen als lampje waarbij de oogjes opflitsen. Het geheime depót van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij in Amsterdam heeft meer weg van een griezelkabinet dan van een opslagruimte voor in beslag genomen illegale dieren en planten. Het Wereld Natuur Fonds (WNF) is gisteren, daags voor dierendag, een offensief begonnen tegen de illegale handel waarin jaarlijks twintig miljard wordt verdiend. Nederland heeft ook geen schone handen, zegt het WNF. De vraag naar sterk bedreigde dieren is groot en handelaren leveren de gevraagde waar gewoon op bestelling. Als er hier en daar wat dieren gruwelijk aan hun eind komen, Is dat jammer. Het WNF vindt ook dat er actie moet worden genomen tegen de in voer van fout tropisch hardhout. Dat is hout van gekapte bomen, waar voor in de plaats geen nieuwe bomen worden aangeplant. Aan het eind van de week krijgt iedere Nederlander een kaartje van het WNF in de bus met het verzoek dat op te sturen aan de Nederlandse regering. De kaart is een oproep om maatregelen te nemen tegen de smokkel van dieren en handelaren strenger aan te pakken. FOTO GPD JEROEN TOIRKENS. Jongeren bezetten kantoren VVD en PvdA uit protest ^3€r3.99 CU Schouderham, dik of dun i /in gesneden, verpakt 100 gram l/W enzaanse snijder, -\ ~ic\ wit, bruin 1241] of volkoren (2.55), heel l./y cn Koffiemelk, halfvol of vol, fles 0.5 liter of pak 500 gram Nu cn Pindakaas of CO Pindakaas oor» met stukjes nootf pot 700 g A21T Ó.Zo ,Edet toiletpapier, pak 8 rollen Laatste week kristalaanbiedingen. Deze laatste week extra kristalzegel bij: *cn Vruchtenlimonadesiroop, frambozen, cassis, aardbeien, c or» of tropical, i bus 0.75 liter 0.2.y *cn Brouwers bier, -i r»r» krat 24 flessen 0.3 liter J,541T1 j.yy Miauw kattenvoedsel, /I 1Q dlversesmaken,3blikkena41Og^07' M-.iy Verkade chocoladetablet, melk, o oc puur of hazelnoot/melk, 200 g Volle spaarkaarten kunt u inleveren t/m 5 november a.s.. Aanbiedingen gelden t/m zaterdèg 8 oktober a.s. 'zolang 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Een aantal jongeren heeft ochtend het landelijk aat van de WD aan de Konin ginnegracht in Den Haag bezet. Ze doen dit uit protest tegen de bezuinigingen die jongeren tref fen. Volgens de Haagse politie zitten ongeveer tien bezetters in het pand. Ze eisen een gesprek met WD-fractievoorzitter Bolke- stein. In een verklaring verlan gen de jongeren dat het kabinet alle bezuinigingen op het jonge renbeleid terugdraait. Het hoofdkantoor van de Par tij van de Arbeid aan de Nico- laas Witsenkade in Amsterdam is vanmorgen vroeg door de po litie ontruimd. Dat verliep zon der problemen. Tientallen jon geren hielden het pand sinds gisteravond bezet. Ook bij hen (het is niet bekend of het om dezelfde personen gaat) was boosheid over de bezuinigings plannen van het kabinet de re den voor de bezetting. De Amsterdamse studenten eisten een gesprek met premier Kok, maar kregen in plaats daarvan vice-voorzitter Vree man te spreken. Die dreigde met de Mobiele Eenheid als de jongeren niet vrijwillig zouden vertrekken. De actievoerders vinden dat ze door alle -kortingen op uitke ringen en de studiefinanciering te weinig overhouden om van te leven. Ze zijn ook tegen inper king van de studieduur in het hoger onderwijs. De bezetters eisen een basisinkomen voor jongeren en een eigen staatsse- 3 voor jongerenbeleid. Juli was te warm voor overvallers De maand juli was te warm voor overvallers. Ook zij gaven kennelijk de voorkeur aan het strand of een koele plek onder de bomen. Bedrijven en geldin stellingen werden veelal met rust gelaten. Bijna elk jaar is juli de maand met de minste over vallen, maar dit jaar was het aantal extreem laag. Slechts 92 overvallen. Bijna de helft van ju li '93, toen de teller op 170 stok- Die cijfers blijken uit de zoge noemde overvalthermometer van het projectteam overvalcri minaliteit, dat maandelijks het aantal berovingen van bedrijven en geldinstellingen bijhoudt. Opmerkelijk is volgens het projectteam dat het aantal over vallen in de detailhandel nog al tijd toeneemt. De detailhandel is de enige bedrijfstak waar dit eerste half jaar sprake is van een stijging: ruim tien procent. Het serieus werk maken van de bestrijding van overvallen, zoals steeds meer politieregio's doen, werpt volgens de werk groep zowel in repressieve als preventieve zin vruchten af. schiphol. anp 'Diplomatieke acties hebben niets opgeleverd. Het geduld is nu op' betekent natuurlijk niet dat hij«hem en zijn gezin heeft doodgeschoten. ,,I)at rapport ligt ons inderdaad zwaar op de maag, maar het thuisbrengen van Eelco en Karin Krijn is onze prioriteit", zegt Puls. De resten van het dochtertje van de fami lie Krijn zijn al in Nederland. Kort na de aanslag ondernamen kerkelijke autoriteiten een missie naar het ziekenhuis bij Pangu- ma. Van daaruit hadden het Nederlandse echtpaar en een Ierse priester vergeefs ge poogd te ontsnappen aan de gewelddadig heden. De lijken van de volwassenen lagen op de grond, maar hel lichaam van net meisje werd teruggevonden in een totaal uitgebrande jeep. De kerkelijke autoriteiten namen haar as mee en transporteerden dat naar Nederland. Puls komt in principe zondag terug. „Ik vind het een succes als ik concrete toezeg gingen heb over wie wat waar gaat doen. Ik zou te optimistisch zijn als ik dacht dat ik de stoffelijke resten zondag kon meene- Medisch directeur Tom Puls van Memisa is gisteren naar de Afrikaanse staat Sierra Leo ne vertrokken om de repatriëring van twee daar begraven medewerkers op gang te brengen. Het gaat om het echtpaar Eelco en Karin Krijn, dat op 12 maart van dit jaar in Panguma werd doodgeschoten door rebel len of soldaten en dat voor Memisa werkte. Ook hun drie-jarige dochtertje Zita kwam bij de aanslag om het leven, maar haar res ten zijn inmiddels in Nederland. Ondanks toezeggingen van militair ge zaghebber Strasser van Sierra Leone komt er maar geen schot in de zaak. „Diplomatieke acties hebben niets opgele verd. Het geduld is nu echt op. Ik ga voor vijf dagen naar Sierra Leone om zelf de handen uit de mouwen te steken en te kij ken waar het schip strandt." Puls heeft on der meer brieven van de nabestaanden bij zich om de autoriteiten ter plaatse te bewe gen iets te doen. Om op de plek te komen waar het echt paar tijdelijk is begraven, heeft Puls van die autoriteiten militaire bescherming nodig, want het is nog steeds erg onrustig in Sierra Leone, „liet is er hoogst gevaarlijk. Er zijn allemaal warlords actief, maar het is nogal onduidelijk wie tegen wie vecht." De hoofdstad Freetown is echter redelijk veilig en ook het gebied tot veertig kilome ter in de omtrek daarvan. „Dus moet het ook mogelijk zijn om militaire bescherming te krijgen naar de plek waar Eelco. en Karin begraven liggen", vindt Puls. De regering van Sierra Leone heeft on langs een rapport over de aanslag uitge bracht, maar de conclusies draaien om de hete brij heen. „Hoewpl de bijgevoegde ge tuigenissen vrij uitgesproken zijn, is de con clusie erg mild richting leger. Soldaten heb ben niets gedaan om de slachtpartij te voorkomen en hun wordt nalatigheid ver weten, maar verder niets. Ik kan er echter nog niet te veel over zeggen, omdat ik het rapport niet zelf gelezen heb", stelt Puls. Wie voor de aanslag verantwoordelijk is, wordt in elk geval niet duidelijk. Wel is er recent een luitenant gearresteerd die spul len van het echtpaar in huis had, maar dat Roosendaler mag jaar niet meer in Rabobank komen Een 17-jarige Uoosendaler die het sinds eind augustus aan de stok heeft met de Rabobank in zijn woonplaats, mag i filiaal Roosendaal i de Bredase r Ruijter gister De jongen deze bank in neer in. Dat heeft echter mr. II. de en bepaald, an mag zich zelfs gedurende dat jaar niet op houden binnen een straal van vijftig metervan elk van de vijl vestigingen van de bank in Roosendaal op strafTe van een dwangsom van 250 gulden per overtreding. Reden Voor het 'straatver bod' is dat de man voortdu rend met veel kabaal en drei gementen de bank binnen stormde en om geld vroeg, ter wijl hij geen cent op zijn reke ning bad staan. Half septem ber zou hij zelfs twee balieme dewerkers hebben mishan deld. Toen werd het de Rabo- bunk direc tie te gortig. Kinkel in Den Haagrelatie met Duitsland inniger dan ooit den haag gpd Minister Hans van Mierlo vouwt de handen smekend samen. „Alsjeblieft, nu moet je hetzelf de zeggen als ik net heb ver klaard!", houdt hij zijn Duitse collega met gespeelde wanhoop voor. Klaus Kinkel, leider van de Duitse liberalen (FDP) en mi nister van buitenlandse zaken, lacht. De vraag of Duitsland al dan niet zou willen deelnemen aan de 5-mei-bevrijdingsfeesten gaat hij even bekwaam als zijn Nederlandse collega uit de weg. „Dat is een zaak die alleen de den. Van Mierlo vindt een goc de verstandhouding met Duits land en ook België zelfs 'de eer stc prioriteit van het buiten landse beleid'. En of dat niet ge noeg is zal de inniger relatie worden onderstreept met jaar lijkse Duitsland-conferenties. Ook worden de mogelijkheden voor uitwisseling tussen Neder landse en Duitse studenten, ambtenaren en journalisten uit gebreid. „Ook zal meer worden gepraa 3 posities de toekomst var aldus Vat Het bezoek gisteren van Kin kel aan Den Haag komt voor de Nederlandse regering niet on gelegen. Het kabinet heeft zich voorgenomen de banden met Duitsland aan te halen en wat is er dan mooier als de grote Oos terbuur zélf als eerste toenade ring zoekt? Van Mierlo, die een regen van schouderklopjes op zijn Duitse collega laat neerda len, spreekt zelfs van een 'histo risch bezoek'. Kinkel heeft im mers ons land uitverkoren om de vierde verjaardag van de Duitse vereniging (3 oktober) mee te vieren. In voorgaande jaren stak hij de vlag uit in Rus land en de Verenigde Staten. En dus wordt de rode loper voor Kinkel uitgerold. Bij hoge uitzondering ontvangt koningin Beatrix de Duitse minister op Huis ten Bosch, waar de deur doorgaans alleen voor premiers en staatshoofden openzwaait. Op het ministerie van buiten landse zaken neemt Kinkel met Nederland en Duitsland zijn vastbesloten de relatie met elkaar te verdiepen. Dat zeiden minister Van Mierlo (links) en zijn Duitse collega Klaus Kinkel gisteren tijdens een persconferentie. foto anped oudenaarden Van Mierlo de 'lopende dos siers' door en spreekt vervol gens 's avonds in het Scheve- ningse Kurhaus de Europese Beweging, die zich inzet voor de eenwording van Europa, en de Atlantische Commissie toe. De Duitse minister en leider heeft voor iedereen wel een aar dig woordje klaar. De koningin wordt bedankt voor haar troon rede, waarin zij immers 'goed nabuurschap' met Duitsland belooft. Nederlandse onderne mers worden geprezen voor hun investeringen in de voor malige DDR. De Nederlandse bevolking verdient lof voor haar steun bij de Duitse hereniging. En het kabinet, merkt Kinkel vergenoegd op, voert in feite al jaren hetzelfde buitenlandse beleid als Bonn. Hulde! Kinkel: „Op bijna alle gebie den van de buitenlandse poli tiek zitten Duitsland en Neder land op dezelfde golflengte. Frau Antje en Michel zijn mis schien geen liefdespaar, maar wel partners in een zeer goed verstandshuwelijk." De t kan deze stelling ook me terair citaat onderstrepen: „Mark Twain heeft ooit over de muziek van Wagner gezegd: 'Zij is beter dan zij klipkt'. Dat is ook van toepassing op de Ne derlands-Duitse relatie." Tijdens een gezamenlijke persconferentie kondigden Van Mierlo en Kinkel aan dat zij bei den vastbesloten zijn de relatie verder te verdiepen. HeT verle den wordt begraven. Van Mierlo is alweer vergeten dat de Duit sers Lubbers niet steunden toen hij probeerde voorzitter van de Eu ropes kerngroep die de rest Of Kinkel dit standpunt ook de komende weken kan blijven uitdragen, is de vraag. In de deelstaat Beieren is zijn FDP onder de kiesdrempel van vijf procent gezakt en dat belooft weinig goeds voor de algemene verkiezingen over twee weken en Kinkels terugkeer op het de partement. Van Mierlo waagt er een grapje aan: „Ik weet niet of het de heer Kinkel nog gegeven is lang te werken aan een betere relatie met Nederland. I lij zal er bij de verkiezingen voor moeten vechten." liet was het enige moment tijdens Kinkels' histori sche bezoek, waarop hij wat zuui keel

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3