Nieuw-Vennep rekent op bouw 9000 huizen Kiwanis doen examen in asielzoekerscentrum Provincie en Rijnland tevreden over baggerstort in Braassem Regio Aanpak Heereweg enige tijd uitgesteld Groepswonen ouderen krijgt opnieuw kans Politici Rijnsburg: optreden tegen 'a-sociaal parkeren' DINSDAG 4 OKTOBER 1994 Fietsers en voetgangers krijgen alle ruimte Haarlemmermeer houdt er rekening mee, dat er in de komende jaren tussen de 3000 en 9000 woningen in Nieuw-Vennep worden gebouwd. Het Rijk -moet de knoop doorhakken, maar de gemeente gaat er nu al vanuit, dat de plannen doorgang vinden. I Ongelooflijke WÈHÊI^K^— verhalen 'Schoolzwemmen afschaffen' In Getsewoud, de nieuwe woonwijk in Nieuw-Vennep, krijgen fietsers en voetgangers krijgen alle ruimte en worden auto's geweerd. Met wat geluk kan de eerste paal nog voor eind volgend jaar worden gesla gen. Enkele jaren later zijn alle drieduizend woningen be woond. Een belangrijk thema in de wijkopzet is hel milieu. Ener giebesparing, zuinigheid met grondstoffen en water komen planmatig aan bod. Auto's kunnen wel tot in de wijk komen, maar doorgaand verkeer wordt omgeleid. De ge meente Haarlemmermeer pre senteert vanavond in Nieuw- Vennep bij de dorpsraad deze eerste planopzet. Overigens blijft de bouw nog met veel on zekerheden omgeven, hl elk ge val zal voor de eerste paal de grond in kan, zekerheid moeten komen over medewerking van het Rijk. De rijksoverheid moet vervolgens nog de knoop door hakken of de uitbreiding van Nieuw-Vennep beperkt zal blij ven tot drieduizend huizen, of dat het aantal te bouwen wo ningen geleidelijk uitgroeit tot zo'n negenduizend. De plannen van de gemeente houden daar al wel rekening mee. Haarlemmermeer wil een flink aantal van de vijftiendui zend in tien jaar tijd te bouwen 'Vinex-huizen' (Vinex, Vierde Nota Extra voor de ruimtelijke ordening) in Nieuw-Vennep plaatsen. De rijksoverheid ziet het gros liever verrijzen in Hoofddorp, maar heeft er vrede mee als er niet meer dan zo'n drieduizend in het kleinere en wat afgelegen Nieuw-Vennep komen. Voor de poldergemeen te is het woonklimaat in deze woonkern echter ideaal aan het worden, buiten de Schiphol-la- waaicontouren. En Nieuw-Ven nep valt best te ontsluiten, meent Haarlemmermeer, in dien wegen als de N22 maar worden aangelegd en ook de Zuid-tangent (voor een snelle busverbinding tussen Haarlem en Hoofddorp) tevens naar dit dorp aftakt. Vandaar dat de gemeente er eigenlijk al op rekent dat er ze ker zesduizend en mogelijk op termijn nog eens drieduizend nieuwe huizen komen in het dorp, dat momenteel ruim 5500 woningen telt. Een ander voor deel van het bouwen hij Nieuw- Vennep is, dat de gemeente, af gezien van de formaliteiten, bij na meteen aan de slag zou kun nen. De grond voor de eerste drieduizend woningen is al voorhanden, voor de overige wordt nog onderhandeld. Vorig jaar kon Haarlemmermeer na lang heen en weer praten grond mers/projectontwikkelaars. Zij hebben nu een eerste opRe voor het ontwikkelen van bouwplan nen, die passen in de gemeen telijke schetsen voor Getse woud. Hoewel ook het Rijnsburgse CDA voorstander is van de af schaffing van het schoolzwem men in het bloemendorp, vindt de politieke partij niet dat dit in één keer moet gebeuren. Dit blijkt uit het schriftelijke com mentaar van het CDA op de be groting voor volgend jaar. Daar in stelt het college voor om het wekelijkse zwemuurtje per 1 au gustus 1995 af te schaffen. Het CDA wijst erop dat Rijns burg geen eigen zwembad meer heeft sinds de sluiting van het Waterbos. Verder bestaan er lange wachttijden voor les- zwemmen in de omliggende ge meenten. In deze nieuwe situa tie zou het in één keer afschaf fen wellicht te snel plaatsheb ben. Het CDA vraagt zich af of er een reële mogelijkheid is om de afbouw te beperken. Daar over moet het college overleg voeren met de schoolbesturen, vindt de partij. In dat geval zou het CDA bereid zijn om nog twee jaar geld vrij te maken voor het schoolzwemmen. Als enige van de Rijnsburgse politieke partijen schrijft de PvdA 'grote moeite' te hebben met de opheffing. De PvdA vindt dat zwemonderwijs ook tot de lichamelijke oefening be hoort. „Verder blijkt dat niet alle ouders ervoor zorgen dat hun kind de zwemtechniek be heerst. Het schoolzwemmen kan in die gevallen het laatste zetje zijn." De PvdA wil dat het gemeentebestuur eerst onder zoekt of het financieel mogelijk is om het zwemuurtje te laten bestaan. De reconstructie van het zuide lijk deel van de Heereweg in Lis- se is voor enige tijd uitgesteld. Het college van burgemeester en wethouders van Lisse wil de extra tijd gebruiken om een no ta te laten schrijven waarin alle voor- en nadelen van de aanleg van vrijliggende fietspaden nog maals worden besproken. Het college sluit niet uit dat het plan dan alsnog wordt aangepast. „Alle aspecten zullen nog eens op een rij worden gezet ten behoeve van een (hernieuwde) afweging", aldus het college in antwoord op be- grotingsvragen. De gemeente Lisse hoopte dat de versmalling van de rijbanen, aanleg van vrij liggende fietspaden en vernieu wing van de asfaltlaag voor het corso van 1995 zou zijn vol tooid, maar die datum (eind april) kan nu niet meer worden WD en SGP/GPV/RPF toon den zich in hun algemene be schouwingen allerminst geluk kig met de oplossing die het college voorstaat. De liberalen willen dat voor een simpeler plan wordt gekozen, terwijl de kleine christelijke partijen de zijde van de omwonenden kie zen en zich hebben uitgespro ken tegen de aanleg van vrijlig gende fietspaden op het deel tussen de Bondstraat en de Laan van Rijckevorsel. „Er moet echter wel bedacht worden dat de belangen van de direct om wonenden, anders kunnen zijn dan die van de totale gemeen schap", aldus het college. Een definitieve beslissing over de aanleg van vrijliggende fiets paden wordt mogelijk zelfs voor enkele jaren uitgesteld. Diverse fracties willen eerst de aanleg van de N207 (Nieuw-Vennep - Lisse/Hillegom) afwachten en kijken wat de gevolgen zijn van de verkeersdrukte in de Kanaal straat. In de raadsvergadering van 27 oktober moeten de poli tieke partijen een uitspraak doen over uitstel. Wordt de aan leg van de N207 - die pas begin 1996 gereed is - afgewacht, dan kan pas in 1998 een definitief besluit worden verwacht over de Kanaalstraat. Het college is daar geen voor stander van. „De verkeersinten siteit in de Kanaalstraat is na het gereedkomen van de N207 becijferd op circa 9.000 motor voertuigen per etmaal. Nu is dat 12.000 motorvoertuigen. Die vermindering zal op termijn weer teniet worden gedaan door de algemene groei van het autoverkeer. Wij vinden, gezien de breedte van de straat, dat ook bij een intensiteit van 9.000 voertuigen per etmaal de veilig heid van met name het langza me verkeer niet is gewaarborgd en zijn daarom van mening dat uitstel van de aanleg van vrijlig gende fietspaden woord is." Klooster wordt zorgcentrum hillegom eigendom van Sint Martinuspa- rochie die tevens een gedeelte van de investeringen voor z'n rekening neemt. Ook zorgverze- kerzaar VGZ uit Nijmegen neemt een deel van de financie ring voor z'n rekening. Aange zien die nog niet afdoende is om onder meer een lift in het oude zusterklooster aan te leg gen, is de Sint Martinusparo- chies op zoek naar sponsors. Het voormalig zusterklooster Mariaoord aan de Mariastraat vordt volgend jaar welzijnscentrum. in Hillegom een zorg- er Al drie jaar i het pand in gebruik door de Stichting Maatschappelijk Dienstverlening Duin- èn Bol lenstreek. Ook de Ferderalieve Raad Ouderenwerk is in Ma riaoord gevestigd. Het pand is Motorrijder gewond in Benthuizen benthuizen»van een tegemoetkomende au to, die werd bestuurd door een 51-jarige man uit Zoetermeer. De motorijder botste tegen de zijkant van de auto. Hij is met nek- en beenletsel overgebracht naar het Langelandziekenhuis in Zoetermeer. Bij een aanrijding op de West- zijdeweg in Benthuizen is gis termiddag een 26-jarige motor rijder gewond geraakt. De mo torrijder wilde links een inrit in rijden, maar verkeek zich vol gens de politie op de snelheid Lisse: geen wijkgesprekken lisse belangrijke plannen al vrij re gelmatig voorlichtings- en in spraakbijeenkomsten worden gehouden. „Wij zijn van me ning dat we op-de goede weg zijn, hoewel duidelijk is dat het de D66-fractie niet snel en ver genoeg gaat", aldus het college. Ook de' bespreking van om- budszaken in de commissie al gemeen bestuurlijke zaken wordt afgewezen. Lisse voert binnenkort al een zogenaamde klachtenregeling in. Lisse krijgt voorlopig nog geen wijkgesprekken, thema-bijeen komsten en referenda. D66 had daarom in de algemene be schouwingen voor de begroting van 1995 gevraagd. De demo craten willen hiermee de be trokkenheid van de burger bij het gemeentebestuur vergroten, maar burgemeester en wethou ders zien daar vooralsnog niets in. Het college wijst er op dat bij Het gemeentebestuur van Lisse moet opnieuw gaan on derhandelen over een appar tementengebouwtje voor de vereniging Groepswonen voor ouderen. De raadscommissie voor ruimtelijke ordening heeft dat gisteravond geëist. De vereniging voelt zich al een tijdlang van het kastje naar de muur gestuurd. Alle plekken die zij voor haar pand op het oog had, hebben bur gemeester en wethouders af gewezen. Voorzitter A. Borsje. van de vereniging leidde daaruit af dat het college zijn Borsje hield gisteren nog maals een pleidooi voor het jongste plan van de vereni ging: een gebouwtje met 20 tot 22 appartementen op de hoek van de Westerdreef en Lindenlaan. yolgens hem is dit voorstel financieel haal baar. Wethouder D. Stapel maak te duidelijk dat het college, niet goed uit de voeten kan met eisen en wensen van de vereniging, die steeds maar veranderen. ;,Er -moesten eerst 30 tot 35 appartementen komen. Dan praat je over een pand van en heel andere om- - vang." Groepswonen voor Oude ren was ook al niet erg te spreken over een brief van het gemeentebestuur, waarin het de vereniging niet al te veel kans gaf. Lisse mag volgens die brief te weinig huurwo ningen bouwen om een groepswonen-pand te realise ren. Wel is het college bereid om bij de bouwplannen van woningbouwverenigingen te kijken of daarin enkele huurappartementen in kun nen worden opgenomen die voor de leden van de vereni ging interessant zijn. Die brief was geschreven, zo stelde Stapel, naar aanlei ding van eerdere discussies in de raad. Desondanks meende L. Robertus (WD) dat het col lege maar opnieuw om de ta fel moest. „Ik vind het erg jammer dat al het overleg dat tot nu toe schriftelijk is ge weest. Het lijkt er op dat de zaak aan het lijntje wordt ge houden en daar zit ik niet op te wachten. Ik wil duidelijk heid over alle eisen, wensen en mogelijkheden, om een goede afweging te kunnen maken. En die duidelijkheid moet er liefst op zo kort mo gelijke termijn komen," aldus Robertus. Een meerderheid van de commissie onder steunde zijn oproep. Nieuwe seniceclub wil zich bewijzen met grote klus Klussen in het Leidse asielzoe kerscentrum a&n de Flevoweg. Dat is de eerste opgave waar voor de kort geleden opgerichte Kiwanisclub Leiden staat. Het hangt van het resultaat van die actie af of de afdeling ook wer kelijk wordt ingeschreven in de registers van de landelijke Kiwa nis. „Je moet als het ware laten zien wat je kunt, voordat je echt mee kan doen", aldus voorzitter Roland de Ligny. De Kiwanis is een zogenoem de serviceclub, vergelijkbaar met de Rotary of Lions, die in 1915 is opgericht in het Ameri kaanse Detroit. „Met de bedoe ling om iets te doen voor de minderbedeelden in die stad. Geleidelijk aan groeide de orga nisatie uit. Nu zijn er wereld wijd zo'n 350.000 leden. In Ne derland zijn er ongeveer 2000 actieve Kiwanis." „De naam Kiwanis is afgeleid van een Indiaanse spreuk die zoveel betekent als: „Laat zien wie je bent", zegt De Ligny. De doelstelling van de Kiwanis is bouwen aan een samenleving zonder te letten op ras, religie of politieke overtuiging. Het motto is: behandel een ander zoals je zelf behandeld wilt worden. De Leidse afdeling is min of meer bij toeval opgericht. „Tot voor kort was ik lid van de Ron de Tafel, een serviceclub voor jongeren. Samen met nog vier anderen werd ik kort geleden veertig. Dat betekende dat wij er uit moesten. Bij de Ronde Tafel hebben we altijd veel ple zier gehad en ook zinvolle din gen gedaan. Dat stopt abrupt, zodat je wat anders zoekt. Op een gegeven moment komt dan het idee naar boven om een af deling van de Kiwanis op te richten. Zo is het begonnen", kijkt de Leidenaar terug. Inmid dels beschikt de club over een ledenlijst met 17 namen, die af komstig zijn uit velé beroepen. Niet alleen uit Leiden, maar ook uit plaatsen in de omgeving. De Ligny beseft dat de sleutel stad al over vergelijkbare clubs beschikt. „Dat klopt, maar wij hebben bewust voor de Kiwanis gekozen. Naar ons idee heerst er een wat andere sfeer bij de Lions of de Rotary dan bij onze club. Ik geef toe dat de verschil len klein zijn, maar ze zijn niet precies aan te geven. Flet is trouwens wel de bedoeling dat we met die andere serviceclubs een relatie willen opbouwen." Volgens De Ligny is het niet de bedoeling dat de Kiwanis op een negentiende eeuwse ma nier liefdadigheid gaat bedrij ven. „Wij willen iets toevoegen aan het sociaal-educatieve kli maat in Leiden. Zo'n asielzoe kerscentrum is daar een goed voorbeeld van. Die mensen hebben onderdak, maar daar is "eigenlijk alles meegezegd. De subsidiepotjes voor wat extraa tjes zijn leeg. De bewoners heb ben geen cent te makke, de ge hele dag lopen ze doelloos rond. Daarbij vergeleken was onze diensttijd een genoegen", aldus de voorzitter. „Onze opzet is te proberen om geld bij elkaar te krijgen voor bijvoorbeeld het aankopen van een tafelvoetbalspel en bil jart om maar wat te noemen. Bovendien willen wij zelf het centrum wat gezellig maken, door het wat op te fleuren met een verfje. Op die manier ben je naar ons idee zinvol bezig voor de gemeenschap. Bovendien is het voor ons zelf een verrijking omdat je met elkaar bezig bent. Ook kijk je wellicht wat anders tegen bepaalde zaken aan als je rondloopt in een dergelijk cen trum." Zowel mannen als vrouwpn kunnen lid worden van de Ki wanis. Al is elke afdeling daar vrij in of ze ook werkelijk vrou- j wen inschrijven. De Leidse le denlijst telt alleen nog maar na men van mannen. „Daar is bij j ons nog niet over gesproken. Maar als dat aan de orde komt i handelen we naar bevind van zaken", aldus De Ligny. Milieugroep: 'Dit is hypocrisie ten top' jacobswoude marieta kroft De baggerstort in het Braasse- mermeer is het afgelopen stort - seizoen goed verlopen. Dat stel len de provincie Zuid-Holland, het Hoogheemraadschap van Rijnland en de regiopolitie Hol lands-Midden in een persbe richt. „Tijdens de controles zijn 'geen noemenswaardige onre gelmatigheden geconstateerd", aldus de drie instanties. Albert Klooster van de Stichting tot Be houd van het Braassemermeer reageert verontwaardigd als hij hiervan hoort. „Dit is de hypo crisie ten top." Klooster: „Rijnland verbiedt ge ïmpregneerd hout langs schoei- ingen, want dat hout zou wel eens creosootolie kunnen be vatten, stellen ze in een publica tie. Die creosootolie bevat poly cyclische aromatische koolwa terstoffen die op den duur in de bagger terecht komen en daar in blijven. Daar hoort het niet thuis want dat heeft weer in vloed op de omgeving, meent het schap. Dal Rijnland geïm pregneerd hout verbiedt, is te recht. Maar hoe kun je dan wel tevreden zijn over de stort van bagger? Het slaat helemaal ner gens op." Volgens de penning meester van de stichting heeft het imago van Rijnland een deuk opgelopen door de acties tegen de baggerstort. „En daar om wil het op andere fronten heel actief milieumaatregelen nemen. Tegenstrijdig blijft het wel." Controles In de periode van februari tot en met april van dit jaar heeft Baggerdepot Zuid-Holland bv ruim 42.000 kubieke meter ver ontreinigde bagger gestort in het Braassemermeer. De pro vincie en het hoogheemraad schap hielden toezicht op de naleving van de vergunning voorschriften van de Wet milieubeheer (voorheen: afval stoffenwetvergunning) en de Wet verontreiniging oppervlak tewateren. In totaal zijn 38 con troles uitgevoerd bij de bemon stering van de bagger. De con troles hadden plaats in de Leid se Vaart, diverse trajecten in Delfland en de Derde Tocht (bij Zoetermeer, Bleiswijk, Schie- broek en Boskoop). Ook was er volgens de provincie en het hoogheemraadschap dagelijks toezicht op de stort in het meer. De Stichting tot Behoud van het Braassemermeer heeft de afgelopen jaren de slibstort te vuur en te zwaard bestreden. Gisteren is het stortseizoen '94- '95 weer begonnen, maar pro test van de milieu-activisten blijft dit keer achterwege. „Wij kunnen niet veel meer doen, al le vergunningen zijn verleend. De strijd is gestreden", merkt Klooster gelaten op. Hij vertelt dat de stichting op 1 november nog een keer bij de Raad van State eist dat er een onderzoek moet komen naar de effecten van de baggerstort op de omge ving. De stichting doet dat sa men met de gemeente Ja- cobswoude en de Zuidholland se Milieufederatie. Toch wordt de stichting niet opgeheven. „Nee, we blijven ons inzetten voor het Braasse mermeer. Zo hebben we on langs een bezwaarschrift inge diend tegen het tracé van de flitstrein dat door de Wijde Aa is gepland." Ergernis over het 'a-sociale parkeergedrag'. Dat is de rode draad in het commentaar op de begro ting voor 1995 van Rijnsburgse politici. Nog altijd parkeren automobilisten hun auto schots en scheef en overal waar maar een plekje is. Het CDA wil niet accepteren dat 'de politie het schan delijk fout-parkeergedrag geen prioriteit heeft'. Rijnsburg moet het foul-parkeren aanpakken, vinden de politici. „Ondanks de toezegging van de politie dat in ieder geval de trottoirs vrij zullen worden gehou den voor voetgangers, constateren wij eerder een verslechtering dan een verbetering van het par keergedrag", stelt het CDA. Overigens hebben alle politieke partijen kritiek op het politiebeleid. Ie dereen signaleert dat de hoeveelheid 'blauw' op straat afneemt en vindt dat een slechte zaak. Ge- meenteBelangen Rijnsburg (GBR) vraagt het col lege of het mogelijk is om in regiopaal verband afspraken te maken waardoor er in Rijnsburg meer politie op straat komt. Dat het college nu serieus het parkeerprobleem wil aanpakken, juichen de meeste politici toe. Burgemeester en wethouders stellen een 'fiscalisering' van het betaald parkeren voor. Hierbij gaat de opbrengst van de boetes voor par- keerovertredingen niet langer naar het ministerie van justitie, maar rechtstreeks naar de gemeente. De PvdA juicht dit voornemen toe en vraagt het college er haast mee te maken. Ook RPF/SGP vindt het 'de hoogste tijd' om de parkeeroverlast eens 'rigoureus' aan te pakken. Alleen WD en CDA stellen zich wat terughou dender op. De WD vindt dat er eerst een gedegen onderzoek en discussie moet komen. De liberale partij is geen voorstander van parkeermeters en parkeerzones in Rijnsburg. Flet CDA vindt het zelfs 'een kromme gedachte' dat de invoering van betaald parkeren noodzakelijk is om parkeerover- tredingen tegen te gaan. „Wordt op deze wijze x x niet met een kanon op een vogeltje Beschoten'" Het parkeergedrag' in Rijnsburg ontlokt veel kritiek bij de plaatselijke politici. FOTO JAN HOLVAST/MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16