Duin Bollenstreek 'Haast maken met randweg' Voorhout vreest extra huizenbouw Schutterswei: plan voor Rijnstraat onvoldoende Zelf verf maken op open dag 'Er zijn mensen slechter uit een faillissement gekomen' DINSDAG 4 OKTOBER 1994 Huizen 1 d 'n Nieuw"Vennep I O worden de komen de jaren 3000 tot 9000 woningen gebouwd zo verwacht de gemeente Haarlemmermeer. katwuk cees van der bent De plannen van de gemeente Katwijk voor het veiliger maken van de Rijnstraat zijn verdeeld ontvangen. Vooral de bewoners van de wijk Schutterswei vinden dat er nog te weinig aandacht wordt besteed aan de veiligheid van overstekende kinderen, zo bleek gisteren op een bijeen komst. De bewoners van Schutters wei vinden dat wethouder A. Berkheij te weinig toezeggingen doet op dat gebied. De plannen van dv gemeente zijn een ge- volg van overleg met een bewo- nenrommtole én vertegen- woordigers van de midden stand, en houden een aantal ontmoedigingsmaatregelen in voor automobilisten. Hen aantal bewoners van de wijk vindt de plannen niet ver genoeg gaan. /.ij zien meer in het iflstellen van een 30-kilonie- tergebod voor de Rijnstraat of het installeren van verkeerslich ten. Wethouder Berkheij waar schuwde zijn publiek door te verwijzen naar een dreigement van busmaatschappij Westne derland dat wellicht de Rijn straat buiten de route zou gaan vallen. Het veiliger maken van de Rijnstraat is reeds vijf jaar een heet hangijzer in Katwijk aan den Rijn. De straat is een door gangsroute voor verkeer van en naar Rijnsburg en Valkenburg. De straat vormt tevens een grens tussen een woonwijk en een deel van het dorp waar scholen en winkels liggen. Doordat de nabijgelegen Pro- vincialeweg tijdens de spits vaak overvol zit wordt de weg ook gebruikt doorsluipverkeer. Uit hel gezamenlijk overleg is een plan tot stand gekomen dat in vier fasen moet worden ver wezenlijkt. Belangrijkste onder deel is de aanleg van een aantal verkeerssluizen in de Rijnstraat. De sluizen moeten het autover keer dusdanig belemmeren dat personen die slechts door willen rijden een andere route kiezen. De eerste sluis moet komen vlak na het viaduct met de Province aleweg, op het kruispunt met de Kerkstraat, terwijl de tweede ge projecteerd is ter hoogte van de ingang van de wijk Schutters wei. Die fase kan reeds begin volgend jaar worden gereali seerd. In een later stadium wil de gemeente nog twee sluizen aan leggen en een dertig-kilometer gebied instellen tussen Rijn straat en de Provincialeweg. Die fasering is aangebracht om ze in te passen binnen de totale re constructie die nodig is vanwe ge de hernieuwde aanleg van de wijk Tranendal. Gewonden bij ongevallen in Katwijk katwuk Bij verkeersongevallen in Katwijk zijn gisteren drie ge wonden gevallen, 's Ochtends ging een 46-jarige inwoner van Alkmaar op de Provincialeweg onderuit met zijn motor en raak te gewond aan zijn benen. Hij is overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden, 's Middags kreeg hij daar gezelschap van een 50-jarige Katwijkse. De vrouw reed met haar wagen over de kruising Sluisweg/Te Brittenstraat toen ze werd aangereden door een 25-jarige plaatsgenoot. Volgens de politie had de man geen voorrang geven met zijn wagen. De vrouw klaagde over pijn in haar nek. Op de Sandtlaan raakte een 11-jarige jongen gewond toen hij plotseling de weg overstak. Een 17-jarige jarige bromfietser uit Katwijk kon het kereltje niet meer ontwijken. De 11-jarige sloeg met zijn hoofd tegen het wegdek en is bewuste loos overgebracht naar het AZL. Kneusje uit de bocht sassenheim Een 24-jarige Sassenheimer kwam er gisterochtend achter dat zijn tweedehands wagen niet zo'n beste koop was. Op de Platanenlaan in zijn woonplaats bleek de wagen opeens on bestuurbaar. De auto schampte een boom en reed door een heg de achtertuin van een woning in. Daar bleek dat de wagen spon taan een van zijn voorwielen had verloren. De man, die de auto in augustus had gekocht, was al verschillende keren bij zijn gara ge teruggeweest omdat hij klachten had. Toen het ongeluk giste ren gebeurde, was hij juist op weg naar een andere garage, in de hoop dat die de mankementen kon herstellen. Botsingen door hagelbui sassenheim Een stevige hagelbui heeft vannacht geleid tot een flinke aanrijding op de rijksweg A44 ter hoogte van Sassenheim. Een 25-jarige Leidenaar raakte in de slip en werd vervolgens aangereden door twee andere wagens. Alle drie de auto's moes ten worden weggesleept. Bij het ongeluk raakte niemand ge wond. Taxipassagier gewond na aanrijding oegstgeest Een 17-jarig meisje uit Voorhout is vannacht ge wond geraakt bij een aanrijding op de Abtspoelweg in Oegst geest. Het slachtoffer zat in een taxi die door nog onbekende oorzaak van de weg raakte en tegen een lantaarnpaal botste. Be halve het slachtoffer, dat letsel aan het gezicht opliep, werden ook de 33-jarige bestuurder en twee andere inzittenden naar het Academisch Ziekenhuis Leiden overgebracht. Zij mankeerden echter niets. Akzo Nobel opent zaterdag deuren voor publiek Het milieu en kinderen. Daarop ligt de nadruk tijdens de open dag van Akzo Nobel in Sassen heim zaterdag 8 oktober. Tus sen 10.00 en 16.00 uur staan de deuren van het chemisch be drijf voor alle belangstellenden open. Het publiek kan dan ken nis maken met de verschillende facetten van een verffabriek. Akzo Nobel houdt de open dag niet alleen om het publiek ken nis te laten maken met de che mische industrie, maar ook om het beeld dat mensen daarvan hebben te veranderen. W. San ders, directeur van de locatie Sassenheim, verklaart: „Er be staat over de chemie een nogal negatief beeld. Mensen denken 'chemie dat is vies en dus slecht voor het milieu'. Een vervelend beeld. We proberen daar aan te werken en het gaat nu beter. Zo hebben we vorig jaar een milieujaarverslag gemaakt waarmee we laten zien op wel ke wijze we bijdragen aan een beter leef- en werkmilieu." Het rapport laat in grafieken zien hoe de uitstoot van oplosmid delen, onmisbaar bij het maken van verf, de laatste jaren sterk verminderd is. Zo'n milieuver slag is door overheid nog niet* verplicht gesteld. Sanders: „Maar wij zijn graag iedereen voor. We laten zien dat we er mee bezig zijn." Tijdens de open dag gaat is ex tra aandacht voor kinderen. Langs een 'uitgestippelde' route zijn er veilige proefjes te doen. Zo richt de locatie Sassenheim een 'ontdekhoek' in waar kinde ren op eenvoudige manier verf in verschillende kleuren kunnen maken. Overigens moeten de kinderen tot zestien jaar door volwassenen begeleid worden. Voor kinderen tot vijf jaar ver zorgt Akzo Nobel opvang. Twaalf middelbare chemische en technische scholen presente ren zich op een informatie markt. M. de Regt, mede .ver antwoordelijk voor de organisa tie van de open dag, legt uit: „Omdat er een tekort aan tech nisch geschoolde arbeidskrach ten dreigt, proberen deze scho len jonge kinderen te stimule ren een vak in de chemie of de techniek te kiezen. Er is ook een 'Technika Team', dat zich spe ciaal op meisjes richt." Op de open dag staat ook het begrip veiligheid centraal. Zo wel in als buiten het bedrijf. Sanders: „Het meest gevaarlijke voor ons is brand. Onze brand weer geeft demonstraties waar bij ze binnen een paar minuten een brand blust. Bezoekers kun nen dat ook zelf proberen. Daar hebben de mensen ook nog iets Akzo Nobel is gevestigd aan de Rijksstraatweg 31 in Sassen heim. Voor meer informatie: 01711-82395. Voorhout tegen regiobrandweer VOORHOUT Samenwerking met Sassenheim is best maar één groot regionaal brandweerkorps ziet Voorhout niet zitten. Dat standpunt ma ken enkele Voorhoutse politieke partijen duidelijk in hun alge mene beschouwingen. Zo me nen de liberalen dat best met een buurgemeente zoals Sas senheim een nieuwe brand weerkazerne kan worden ge bouwd. De kazerne van Voor hout is immers te klein en moet worden vervangen. Ook is enige samenwerking voor een kleine gemeente als Voorhout onver mijdelijk. „Maar wij willen niet zo nodig naar logge brandweer regio's", aldus de WD. Net als D66 denken de liberalen dat een brandweerregio ten koste gaat van de Voorhoutse vrijwil ligers. Ook Gemeentebelangen wil samenwerking met Sassen heim onder andere om de kos ten van de brandweer binnen de perken te houden. De PvdA king op kleine schaal. Voorhoutse partijen willen snel besluit over tracé Een medewerker van Akzo Nobel 'tapt de verf af'. Het gaat hier om een autoreparatielak die minder belastend voor het milieu is dan traditionele verf. roro pr/vander horstfotocrai ii LEIDEN Er moet snel een beslissing worden genomen over hoe de nieuwe Voorhoutse randweg precies gaat lopen. Daar dringen alle politieke partijen in Voorhout in hun alge mene beschouwingen op aan. De politici constateren dat de verkeersproblemen in Voorhout, zoals op de Heren straat, slechts afdoende opgelost kunnen worden met een randweg. voorhout roza van der veer In het voorjaar van 1994 leek er schot te komen in de discussie over de randweg. Er verscheen een notitie met daarin enkele voorstellen over een tracé'. De nota bleef echter in het ge meentehuis om verder te wor den bijgeschaafd. Sinds die tijd heeft het onderwerp randweg niet meer op de agenda van een openbare gemeentelijke verga dering gestaan. Tot onvrede van de politieke partijen, blijkt uit de algemene beschouwingen. Praktisch alle fracties vragen wanneer de dis cussie over het definitieve trace' gehouden wordt en wanneer er beslissingen worden genomen. Enkele fracties nemen alvast een voorschotje op die komen de discussie. Zo vindt de CDA- fractie dat de nieuwe wijken een goede ontsluiting naar het wes ten en naar het oosten (de zui delijke randweg langs Oosthout) moeten krijgen. Gemeentebe langen zegt hoge prioriteit aan een noordelijke randweg te ge ven. Deze partij staat ook kri tisch tegenover de bouw bij het station terwijl er nog geen dui delijkheid is over de ontslui tingswegen. „En daf hadden we toch afgesproken tijdens de structuurschets 2015. We wil den geen nieuwe Oosthoutlaan- crisis." D66 meent dat het mo gelijk is dat de bestaande idee- en over een zuidelijk en noor delijk trace' worden losgelaten. De democraten pleiten voor het zoeken van een oplossing van de verkeersproblemen met een trace' tussen de Leidsevaart en de Oosthoutlaan. Voorop staat bij de oppositiepartij dat de randweg een alternatieve route wordt voor de Herenstraat en niet alleen een nieuwe route voor het Voorhout voorbijrij dende verkeer. Soldaatje Naast de randweg en de Heren straat vragen de Voorhoutse po litici ook aandacht voor andere knelpunten in het Voorhoutse wegennet. Zo wil de WD dat het kruispunt Jacoba van Beierenweg/Teijlingerlaan/'s- Gravendamseweg/Loosterweg, beter bekend als 't Soldaatje, veiliger wordt gemaakt. Bij de provincie moet worden aange drongen op aanleg van een rotonde op de gevaarlijke krui sing, aldus de liberalen. Mocht de provincie daar niet onmid dellijk toe over willen gaan dan moet in ieder geval het zicht be lemmerende transformator huisje worden verplaatst. D66 wil dat bij de provincie wordt aangedrongen op veiligheids maatregelen op de Leidsevaart ter hoogte van de KTS en de Sportlaan. Voorts pleiten de de mocraten voor snelheidsrem- mende maatregelen in de wijk Oosthout maar ook voor de Beukenrode en Schoonoord. Gevreesd wordt voor extra drukte op deze twee wegen na het autoluw maken van de He renstraat De Voorhoutse VVD wil een rotonde op het kruispunt 't Soldaatje. De politieke partijen in Voorhout voelen de hete adem van de pro vincie en de Leidse regio in hun nek. Ze vrezen onder druk te wor den gezet om meer en sneller te moeten bouwen dan ze zelf eerder hebben afgesproken. Ook wordt de angst uitgesproken dat hel Voorhoutse college al een stap verder is met het tegemoetkomen aan de Leidse en proviciale wensen. Voorhout mag volgens het huidige regels van de provincie tot het jaar 2000 nog 400 woningen bouwen. Daarvan worden er inmid dels 250 in het stationsgebied neergezet. De resterende 150 mag Voorhout versneld bouwen met het risico dat in 1996 de woning bouw komt stil te leggen. Volgens het college kan die bouwstop worden voorkomen als Voorhout instemt met het helpen oplossen van de woningtekort van de Leidse regio. Met name die laatste opvatting ligt gevoelig in Voorhout. Zo meldt de WD sceptisch te staan tegenover bouwen voor de Ix'idse regio. Extra bouwen voor woningzoekenden uil de Duin en Bol lenstreek is voor de liberalen wel acceptabel. Als volgens de WD de vrees dat Voorhout op grote schaal moet gaan bouwen bewaarheid wordt, moet Voorhout ook zorgen er iets voor terug te krijgen. De liberalen denken dan niet alleen aan de aanleg van wegen en via ducten, maar ook aan andere zaken zoals sportvoorzieningen. Want 'voor wat, hoort wat' constateren de liberalen in bun algeme ne beschouwingen. Ook andere fracties staan kritisch tegenover de bouwplannen van Voorhout. Het CDA vreest dat door het opvoeren van het bouwtempo onder druk van de provincie alle plannen moeten wor den bijgesteld. D66 vindt dat de bouwplannen 'realistisch' moeten blijven en de PvdA wijst op het verband tussen woningbouw en het station. Mocht het station niet worden neergezet, dan moeten eerst de verkeersproblemen worden opgelost, voordat verder wordt ge bouwd. „De uitbreiding van Voorhout mag niet los worden gezien van goed openbaar vervoer", aldus de sociaal-democraten. Dok Gemeentebelangen wijst op de consequenties van afstel van de stationsbouw. Volgens deze fractie moet Voorhout zich dan op nieuw afvragen of het volbouwen van het zogenaamde 'Vierde Kwadrant', de taartpunt tussen Oosthout en de Spoorwijk, geen be ter plan is dan het veel grotere Hoogh Teijlingen. Gemeentebelan gen meent voorts dat Katwijk en Noordwijk veel liever zelf hun wo ningzoekenden opvangen. „En dat waren toch de gemeenten waar voor Voorhout extra woningen moest bouwen? Kijkt het college nu begerig de kant van Ix*iden uit omdat er koste wat het kost ge bouwd moet worden", houdt Gemeentebelangen het college voor in haar beschouwingen. Jaap Kooy weer aan de slag in Nieuw-Vennep lisse/nieuw-vennep roza van der veer I Niet meer dan krabbelen. Zo omschrijft de 65-jarige Jaap Kooy zijn handelsactiviteiten vanuit een boerenschuur aan de Rijnlandseweg in Nieuw-Ven nep. Na het faillissement van zijn tuincentrum aan de Lissese Heereweg is Kooy in de groot handel gestapt. Met succes want de Lissenaar heeft deze week weer zijn eerste werkne mer in dienst om te helpen met de verkoop van raffia, bamboe stokken en watervallen. Kooy heeft na het faillisse- ment van zijn Lissese bedrijf in i april 1992 niet stilgezeten. Ge- ruisloos is hij in Nieuw-Vennep aan het werk gegaan. Daar was hij nog eigenaar van de Hol landse Zaadteelt en Zaadhandel (HOZAZA), een vennootschap in bamboestokken en raffia. De handel in betonnen watervallen heeft hij er vervolgens bij ge zocht. „Je kijkt eens rond, ziet wat moois en voelt dat daar wel handel in zit. Je spreekt vervol gens af dat je het alleenrecht op verkoop in Nederland hebt en gaat aan de slag", verklaart Kooy. Een gouden greep blijkt achteraf want een watervalletje in de achtertuin is een regel rechte topper. „Zeker de beton nen watervallen die ik verkoop waarvan de waterloop heel na tuurlijk is." Kooy rijdt voor de watervallen zelf naar Engeland, de raffia komt uit Frankrijk en'voor de bamboestokken is hij twee keer in China geweest. De spullen verkoopt hij aan de groothan del, maar ook aan tuincentra zoals zijn vroegere bedrijf in Lisse, het huidige tuincentrum Overvecht. Daar blijkt de naam Jaap Kooy, ondanks het faillis sement in 1992, nog steeds deu ren te openen. Het Lissese tuin centrum Overvecht is bijvoor beeld de grootste afnemer van Kooy'sprodukten. „De naam heeft echt geen ne gatieve klank", aldus Kooy die niet graag terugblikt uit deze onprettige periode uit zijn le ven. „Er zijn mensen bezeerd in die tijd. Sommigen hebben hun geld niet gekregen. Vandaar dat ik heel stilletjes in Nieuw-Ven nep met dit kleine zaakje ben begonnen. Uiteindelijk heb ik door het faillissement in 1992 mijn eigen pensioen verspeeld. Het scheelde niet veel of ik was platzak geweest. Eigenlijk heb ik nu alleen nog een AOW-tje dus het bedrijf is deels pure nood zaak." Toch kijkt Kooy niet met veel wrok terug op deze roerige periode. „Ik mag van Overvecht in het huis aan de Heereweg blijven wonen. Ik heb nog steeds een goede verstandhou ding met het personeel van het tuincentrum van wie sommigen nog door mij zijn aangenomen. Heus, er zijn mensen slechter uit een faillissement gekomen." De Lissenaar heeft voorts ook veel plezier in zijn 'kleine groot handeltje'. „Klaverjassen in het dienstencentrum of de hele dag thuiszitten, is niets voor mij. Jaap Kooy en zijn echtgenote. Je kijkt eens rond, ziet wat moois en voelt dat daar wel handel in zit." foto henk bouwman Mijn vrouw heeft ook een eigen leven. Ze zou mij niet graag de hele dag over de vloer hebben." Ondanks dat Kooy inmiddels weer een werknemer in dienst heeft genomen, heeft hij geen plannen voor grootschalige ex pansie. „Mijn vrouw heeft ge zegd dat ik het rustig aan moet doen. Zo is zaterdag nu, in te genstelling tot vroeger, mijn rustigste dag en ik zit elke avond thuis. Dat gebeurde voorheen nooit. Voorlopig draaien we lekker en de toe komst zien we wel."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13