Kerken aarzelend op zoek naar oecumenische ethiek Kerk Samenleving Gereformeerde Kerken verhogen vut-leeftijd voor predikanten Remonstrantse vrijheid heeft schaduwkanten Jongerenwerk kampt met negatief imago MAANDAG 3 OKTOBER 1994 BINNENLAND KORT Geweldloosheid llel begon in oktober 1919 ten huize van de onderwijs vernieuwer Kees Boeke in Bilthoven. Met de Eerste We reldoorlog nog vers in het ge heugen richtte een kleine groep christenen de Interna tionale Verzoeningsbeweging (IFOR) op. Actieve geweld loosheid is nog steeds het motto van de beweging, die wereldwijd inmiddels 140.000 leden heeft. Het af gelopen weekeinde vierde ze in Amsterdam en het inter nationale hoofdkwartier Alk maar haar 75-jarig bestaan. IFOR is uitgegroeid tot een oecumenische beweging, waarbij naast christenen ook joden, boeddhisten, hindoes en moslims zijn aangesloten. .Maar volgens adjunct alge meen-secretaris Fran^oise Pottier is de 'spirituele basis' gebleven. Activisten IFOR steunde Mahatma Gandhi's geweldloze strijd voor de onafhankelijkheid van India. In de jaren zestig was Martin Luther King lid van de beweging. Vandaag de dag heeft IFOR groepen in meer dan vijftig landen. In vrijwel elke conflicthaard in de wereld zijn geweldloze ac tivisten aanwezig om te trachten de wapens het zwij- gen op tc leggen en bij te dragen aan preventie of we deropbouw. Strijd voor het recht op dienstweigeren, ac ties voor de hongerende Chi nese bevolking in de jaren vijftig, geweldloze strijd te gen de apartheid in Zuid- Afrika. vredesmarsen in Cambodja, en het Balkan- vredesteam in het voormali ge Joegoslavië: overal ver spreidt IFOR de boodschap dat oorlog nooit iets oplost en geeft ze steun aan lokale vredesgroepen. Moeilijk meetbaar Ondanks de veelheid aan ac tiviteiten heeft H OR nooit een massale aanhang gekre gen. Volgens Pottier komt dat doordat IFOR een 'principe-organisatie' is en niet werkt op basis van cam pagnes waaraan men inci denteel kan deelnemen. „1FOR is een beweging waar bij je je voor hel leven aan sluit, en dat vergt nogal wat." De resultaten van het vredes werk zijn helaas moelijk meetbaar, constateert Pot tier. ..Meestal weet je niet wat de directe resultaten zijn, want je weet niet wat er ge beurd zou zijn als we ons werk niet gedaan hadden." Toch is ze er heilig van over tuigd dat IFOR-acties invloed hebben gehad. Zo verspreid de IFOR in de jaren vijftig in de Verenigde Staten 40.000 zakjes met het opschrift 'als je vijand honger heeft, geef hem te eten'. Daarmee wilde de beweging tegenwicht bie den tegen de oorlogszuchtige taal van Amerikaanse politici tegen het China van Mao. Die actie heeft een dreigend Amerikaans-Chinees conflict afgewend, weet Pottier. («handi Tijdens de jubileumviering nam IFOR gisteren ook deel aan de herdenking van de 125e geboortedag van haar geestverwant Mahatma Gan dhi. Verder waren er toespra ken van de Noordierse No belprijswinnares Méread Maguire en de boeddhisti sche activist Sulak Sivaraksa uit Thailand over verzoening in de wereld van vandaag. In het internationale secretari aat in Alkmaar had gisteren een interreligieuze dienst plaats en plaatsen de twee hoofdgasten een 'vredes- paal'. Breed religieus overleg over Jeruzalem AMSTERDAM De Rooms-Katholieke Kerk en de twee grootste protes tantse kerken zijn begonnen aan een zoektocht naar een gezamenlijke oecumenische ethiek. Op een studiedag van de oecumene-organen van de drie kerken in Amers foort bleek echter dat zij nog een lange weg te gaan heb ben. bel, beroepen. Reden genoeg om na allerlei moeizame discussies over het ambt, avondmaal en eucharistie en andere kerkelijke twistpun ten de ethiek centraal te stellen. Lnkele maanden geleden nog bleek dat bezinning op dit punt geen overbodige luxe is: terwijl de rooms-katholieke bisschop pen elke vorm van hulp bij zelf doding faliekant afwezen, spra ken de protestantse kerken uit Als het gaat om sociaal-ethische kwesties lukt het de kerken nog wel met één mond te spreken, had dagvoorzitter dr. A. van Eijk vooraf gememoreerd. Maar over vraagstukken als seksualiteit en leven en dood '.leggen zij een onvermogen aan de dag om tot eensluidende standpunten te komen'. En dat terwijl zij zich beiden op dezelfde bron, de bij dat suïcide geen zonde is. De rooms-katholieke moraal theoloog dr. F. Vosman toonde zich voorstander van een geza menlijke bezinning op de ethiek. Die moet echter niet uit lopen op 'meningen en geza menlijke standpunten', maar op heel concrete aanwijzingen hoe gelovigen in de praktijk van elke dag moeten handelen. Vosman erkende dat hij zich zelden in het werk van reformatorische collega's verdiept. „Dat is al veelzeggend." De hervormde ethicus prof. dr. E. Schroten - die op zijn beurt verklaarde 'niet geweldig belezen' te zijn op het gebied van de katholieke moraaltheo logie - onderstreepte Vosmans woorden. „Katholieken en pro testanten staan voor dezelfde vragen. Het is een leuke uitda ging om de koppen bij elkaar te steken. Zolang we ons maar niet bezighouden met theoretische problemen, maar een toegepas te ethiek formuleren." De kerken moeten zich echter wel afvragen of hun oecumeni sche ethiek iets toe te voegen heeft aan het publieke debat, dat bijvoorbeeld gevoerd wordt over hét bevolkingsvraagstuk, biotechnologie of genetische manipulatie. Ze moeten zich er van bewust zijn dat ethiek niet is voorbehouden aan christenen en in een open dialoog met an dersdenkenden willen treden. De burgemeester van Jeruza lem. Ehoed Olmert, brengt deze week een bezoek aan ons land. In het kader daarvan wordt morgen in de Portugees-Israëli tische synagoge in Amsterdam een bijeenkomst gehouden die uniek genoemd mag worden. Praktisch alle religies die er in Jeruzalem zijn. krijgen op deze bijeenkomst gestalte door verte genwoordigers van deze gods diensten in Nederland. Pro testanten, rooms-katholieken, moslims, joden, Kopten, Arme niërs, Grieks-Orthodoxen en Russisch-Orthodoxen zullen in de Amsterdamse synagoge aan wezig zijn. Centraal thema zal zijn de toekomst van Jeruzalem, een stad die een heet hangijzer is in het kader van het vredes proces. 'Kardinaal legt te grote nadruk op eucharistie' De Nederlandse bisschoppen hebben kardinaal Joseph Rat- zinger, prefect van de Vaticaan se congregatie voor de geloofs leer, voorzichtig op de vingers getikt. De grote nadruk die Rat- zingcr legt op de eucharistie be moeilijkt het gesprek met de re formatorische kerken, schrijven zij in een brief. De bisschoppen reageren op een schrijven van Ratzinger waarin alle nadruk wordt gelegd op de eucharistie als basis van kerkelijke gemeenschap, zo blijkt uit Een-twee-een, het blad van de Nederlandse kerkprovin cie. Zij vragen zich met 'zorg' af of hierdoor het sacrament van de doop, dat katholieken en protestanten wederzijds erken nen, niet onderbelicht blijft. „Als inlijving in de kerk stelt het doopsel ons immers in een vorm van gemeenschap met andere gedoopte christenen", aldus de bisschoppen. „Met het oog op het oecumenisch ge sprek mef de christenen uit de Reformatie, dat wij als kerk in ons land voeren, is doordenking van de gemeenschap in dezelf de doop van belang." De bisschoppen sluiten zich hiermee aan bij de kritiek van de Sint Willibrordvereriiging, e nadruk op de eucharistie zou het sacrament van de doop onderbelicht kunnen blijven het adviesorgaan voor de oecu mene van de Nederlandse kerk. De vereniging vreest dat door de opstelling van de congregatie van de geloofsleer de reforma torische kerken uit het vizier ra ken. Bezorgd zijn de bisschoppen ook over Ratzingers visie op de verhouding tussen wereldkerk en plaatselijke kerken. Zij vin den het van groot belang dat aan de verscheidenheid van de plaatselijke kerken recht wordt gedaan. Zij vragen zich af of de geloofwaardigdheid van de kerk bevorderd wordt als 'de beteke nis van de universele kerk een zijdig door centrale organen van de kerk benadrukt wordt'. leusden anp de zestig-plussers maakte gebruik van deze rege ling. een veel grotere groep dan verwacht. Dat betekende een grote aanslag op het pen sioenfonds van predikanten. De nieuwe generatie predikanten heeft protest aangetekend tegen de lage vut-leeftijd omdat het vele pensioengeld uit haar zak moet komen. Bovendien zal de nieuwe lichting zelf geen profijt meer hebben van de re geling. Naar verwachting gaat na 1997 de pen sioengerechtigde leeftijd nog verder omhoog. in de Nederlandse Hervormde Kerk is de vut- leeftijd al 62 jaar. Ter compensatie van de verho ging van de leeftijdsgrens krijgen gereformeerde predikanten jaarlijks een week extra vakantie. Net als hun hervormde collega's hebben predikanten onder de 50 jaar dan jaarlijks zes weken vrij en predikanten boven de 50 zeven weken. Gereformeerde predikanten kunnen na 1 januari 1997 pas op hun 62ste jaar vervroegd uittreden. Daarover zijn predikanten en deputaten (deskun digen) voor personele zaken, financiën en organi satie binnen de Gereformeerde Kerken in Neder land het eens geworden. De gereformeerde syno de moet nog haar goedkeuring hechten aan dit besluit. Dat meldt het oktobernummer van Kerkinfor matie, het officiële orgaan van de Samen op Weg kerken. Tot op heden was de vut-gerechtigde leeftijd 61 jaar. In 1984 ging de leeftijdsgrens om laag van 65 naar 63 jaar, in 1987 naar 62 en in' 1989 naar 61 jaar. Deze regeling bood jonge pre dikanten meer kans op een baaii. Driekwart van De alom geroemde vrijheid binnen de Remonstrantse Broederschap heeft ook scha duwkanten. „Voor de liberale, vrijzinnige christenen is de wijblijvendheid een reëel pro bleem", zei de remonstrantse theologe A. in 't Veld tijdens de jubileumbijeenkomst ter gelegenheid van het 375-jarig bestaan van de Broederschap Remonstranten gunnen el kaar de vrijheid, weet In 't Veld. Haar kerk (10.000 leden) liet als één van de eerste wou wen toe tot het ambt en ze gent met alle liefde homo-hu welijken in. Maar dat is vol gens de theologe niet genoeg. „Vrijheid betekent bij ons vaak: je mag zijn zoals je bent, als we er maar niet door ge stoord worden." Hét is de waag of remon stranten wel werkelijk in el kaar geïnteresseerd zijn. „Het gaat erom dat mensen gezien worden en aangesproken op hun situatie. Een geloofsge meenschap betekent niet al leen elkaar vrijlaten, maar vooral ook elkaar a amsterdam Wie jongeren met levensbe schouwing in aanraking wil brengen, kan dat woord maar beter niet in de mond nemen. Zo luidde het advies van Maar ten Kleijne, jongerenonderzoe- ker van het marketingbureau SARV, aan de progressieve rooms-katholieke Acht Mei Be- weging. De Acht Mei Beweging heeft geconstateerd dat weinig jonge ren op haar activiteiten afkó- men. In zijn rapport Ik? Ik ge loof in mezelf, dat afgelopen zaterdag tijdens een studiedag werd besproken, pleit het jon gerenproject van de beweging voor het oppoetsen van het 'stoffige' imago van levensbe schouwelijk jongerenwerk. Jongeren die al bij zulke acti viteiten betrokken zijn, vinden levensbeschouwelijk jongeren werk leuk, constateert het rap port, maar de grote groep jon geren die er nog nooit mee in aanraking is geweest, heeft er een negatief beeld van. Het ant woord ligt volgens de opstellers in een landelijk netwerk dat de herkenbaarheid van dit werk kan vergroten. Meer aandacht in de media, meer festival-achtige gebeurte nissen en gratis op scholen ver spreide blaadjes moeten van le vensbeschouwelijk jongeren werk een 'rad van avontuur' maken, zoals een deelnemer het uitdrukte. „Wij zetten het rad neer, de jongeren zorgen voor Waar je uitkomt laar dat is prima." DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON WAT DE/SJKJE LCIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate I DIRECTIE B M. Essenberg, G P Arnold HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, F Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R D. Paauw, tel dag 9. 11 30 uur 071-356215, of per post HOOFDKANTOOR at 82.2321 BM Leiden Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN 29,30 85.55 84,55 329,30 328.30 g PER POST Nederland per kwartaal 125.50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvn| 18.00-19 30 uur, zat 1000-12.00uur Tel 071-143241 HET WEER Erg guur September 1994 is één van de natste maanden van de eeuw ge worden. Het officieuze record van september 1984 werd overgeno men door Sint Maarten in Noord- Holland met 283 millimeter regen, terwijl de herfstmaand normaliter is voor 80 millimeter. Offi cieel - dat wil zeggen op de KNMI- stations - was de hoogste neerslag 230 millimeter te Callantsoog. Het absolute maandrecord van oktober 1932 (Zandvoort, 321 millimeter) bleef onbedreigd. Nog meer sep- tember-uitschieters: Bergen 267 meter, Haarlem 217 millime teren Texel 213 millimeter. Niet overal was het zo supernat. Verder naar het zuiden en oosten, waar de invloed van de Noordzee minder was, noteerde Leiderdorp 197 millimeter, Valkenburg 154 millimeter en Voorhout 142 milli meter hemelwater. In de zuidoost hoek van Nederland kwam Arcen (L) niet verder dan 67 liter water per vierkante meter. Buiten de nattigheid kende sep tember weinig uitschieters. De ge middelde temperatuur bleef in De Bilt steken op 13.5 graden (nor maal 14.0) en aan zonneschijn kwamen we 30 uren tekort. Oktober begon in een milde stem ming. Een warmtefront gaf op za terdag nog wat regen, maar giste ren lag het hele land in de warme sector van een depressie bij Schot land. Bij opklaringen werd nog 16 17 graden gehaald. De sterk da lende barometer wees echter al op een ophanden zijnde verslechte ring. Vandaag trekt de Schotse depres sie via de Noordzee naar het oos ten. Na de passage van een inten sief regengebied komt in de loop van de dag de weg vrij voor lucht, die van oorsprong erg koud is. In de noordelijke aanvoer wordt deze arctische lucht over de wateren voor de Noorse kust en boven de Noordzee sterk opgewarmd, maar dat proces stimuleert een sterke onstabiliteit van de atmosfeer. Tot en met woensdag worden we bestookt door talrijke regen- en ha gelbuien, soms vergezeld door een donderklap. Bij een krachtige of harde noordwestenwind is het erg guur en de maxima blijven steken bij 12 graden, in zware buien nog een paar graden lager. In de twee de helft van de week komt een ho- gedrukgebied van de oceaan dich terbij met rustiger en droger weer. Het wordt dan geleidelijk weer iets zachter. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Vandaag bewolkt en regen Koude Middagtem- peratuur tussen 2 graden Vooral vandaag veel regen, daarna opklaringen en en- Denemarken: Vandaag bewolkt en gerui me tijd regen. Morgen op klaringen en felle buien, Middagtemperatuur rond 8 graden, komende nacht mogelijk n Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Bewolkt en flinke perioden met regen. In Schotland en in de hogere delen bok kans op natte sneeuw. Morgen in Ierland mogelijk wat zon. Middagtemperatuur tussen 8 en 11 graden België en Luxemburg: Vandaag bewolkt en regen Morgen felle opklaringen, maar ook enkele regen- en onweersbuien Middagtemperatuur da lend tot rond 10 graden morgen. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag van tijd tot tijd regen. Morgen Neerslagkans Mmimumtemp. Middagtemp. Portugal: Flink wat zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 21 gra den in het noorden tot 25 in de Algarve. Madeira: Wel zon, maar ook flinke wolkenvelden. Meestentijds droog en een middagtem peratuur van 25 graden. Flinke perioden met zon en vandaag op de meeste plaatsen droog. Morgen weer een enkele bui langs de oostkust. Mid dagtemperatuur van 21 graden in het noorden tot 28 graden in het zuiden. Marokko: Westkust: vrij zonnig en droog. Middag temperatuur van 23 in het noorden tot WEERRAPPORTEN DINSDAG 4 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.46 Zonondi Maan op 01.53 Maan on Waterstanden Katwijk Hoogwater 02.0014.29 Laag water 10.35 22.56 Weerrapporten 02 oktober 19 u Zuid-Frankrijk: Vrij veel bewolking en toenerrv bungheid Kleine kans op onweer, dagtemperatuur rond 23 graden, gen enkele graden lager. Morgen oo Mallorca en Ibiza: Een enkele regen- of o ook zonnige perioden. Maximumtempe ratuur ongeveer 25 graden. In het zuiden nog vrij zonnig en droog. Meer naar het noorden veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Mor gen ook m het zuiden enkele buien. Middagtemperatuur van 20 graden in de Po-vlakte tot 28 op Sicilië. Corsica en Sardinië: Enkele regen- en onweersbuien, afge wisseld door de zon. Maximumtempera tuur rond 25 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en droog. Morgen in het noorden ook enkele stapelwolken. Maxima rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig en droog. Middag temperatuur op de meeste stranden tus sen 27 en 32 graden. Duitsland: Overwegend bei regen. Morgen e wind en af en toe zon. Ook enkele buien, soms met hagel of onweer. Middagtem peratuur rond 11 graden, vandaag in het zuiden nog bijna 19 graden. Zwitserland: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen buien. in de hogere delen sneeuw. Mid dagtemperatuur vandaag rond 16 gra den, morgen enkele graden lager. Oostenrijk: Vandaag, maar vooral morgen regen- en onweersbuien. Weinig zon Middagtem peratuur dalend van 20 graden op van daag naar 13 op morgen. io 1 22 12 0.0 i pern nnw2 36 27 0.0 Casablanca half bew. BOES

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8